Rotterdamsmeisje ontmoet een jonge Groninger boer In de VS Radio als dagelijks brood Televisie is het lekkere hapje r Nieuws uit Washington komt Donderdags af blaft, een gestalte De hond doemt op uit de mist Woensdag 7 December 1949 3 OP ZOEK NAAR EEN NIEUW BESTAAN Dit wordt het verhaal van Ankie en Job. hoe ze elkaar vonden in de hongerwinter, hoe ze elkaar lief kregen, hoe ze besloten in Canada een nieuw vaderland te zoeken, hoe ze de oceaan overstaken, hoe ze in Canada in het huwelijk tra den. hoe ze Ja, hoe het allemaal verder gaat weten we zelf nog niet. Want de geschiedenis is nog bezig zich af te spelen. Wij kunnen er alleen het begin van vertellen en de rest hoort u dan later wel. U zult het horen van Ankie zelf. Daar rekenen wij tenminste op. Ze is Maandag op de boot gestapt naar Canada, waar Job nu al twee jaar is. Ankie heeft beloofd ons van haar bevindingen op de hoogte te houden. S.E.D. wil slag om Berlijn voeren BERLIJN. De door de commu nisten beheerste SED (Socialistische Eenheidspartij van Duitsland! is van plan West-Berlijn „deze winter te veroveren". Op een partij-vergade- ring heeft Franz Dahlem, lid van de centrale partijcommissie, de plan nen uiteengezet. Hij noemde daarbij West-Berlijn een Amerikaans brug- gehoofd en zeide, dat men dit brug- gehoofd van binnen uit moest ver overen en ontrukken aan de handen van de vijanden van het Duitse volk. Het is het plan een bepaalde cam pagne te ontketenen, waarvan het hoogtepunt in Januari zou vallen en die hoofdzakelijk gericht zou zijn op de 500.000 werklozen in West- Berlijn. JOB CVan onze speciale verslaggever) Verlaten en stil ligt het wüde land van het Noordelijke Groningen, met enkele boerenhofsteden temidden van uitgestrekte akkers. De velden zijn kaal en grijs en er begint een dikke mist te vallen, die een mens doet huiveren. Het is hartje winter, hongerwinter. Op het erf van boer Scholten begint de hond te blaffen, schel en aan houdend. Er komt een jonge vrouw naar buiten gelopen. „Koest Bruno," iegt ze. „Wat is er aan de hand?" Ze heeft een rode omslagdoek om de hals tegen de kou. van een snit zoals de boerinnen hier niet dragen. Ze heeft ook zeker niet de kleur van de plattelandsvrouw op het gezicht. Het Is mager en witjes en er lopen donkere kringen onder de ogen. Plannen maken in de hongerwinter Ankie is een meisje uit Rotter dam. Een paar weken geleden is ze de honger van de havenstad ontvlucht. Haar hart heeft altijd naar het land gelrokken, naar de akkers en weiden En nu was ze gegaan, op goed geluk. „Ga je gang maar had haar oude vader gezegd. God zegen je". En ze had haar wrakke fiets genomen en ze was mee getrokken in de einde loze hongerstoeten. die naar het Oosten en Noorden gingen. Maar haar doel was meteen te blijven bij de boeren. En ze had geluk. Na een lange, vermoeiende en ge vaarlijke tocht, was ze hier in het Groningerland gekomen en had ze bii boer Scholten een nieuw te huis gevonden. Ze had al melken geleerd en de boerin stond er ver steld van zo gauw als ze zich ver trouwd maakte met het boeren werk. Nu staat Ankie daar op het erf en tuurt ir. de mist. „Koèst toch, Bruno. Er is toch niets?" Maar er is wel wat. Plotseling komt een gestalte uit de mist op duiken. Een jongeman snelt haar voorbij, de woning binnen. „U. hebt me niet binnen zien komen", roept hij in het voorbij gaan. Dat is haar eerste ontmoeting met Job. De zoon van een landar beider, ondergedoken bij kennis sen. is opgeschrikt door de mof fen. gevlucht, bijna gepakt en nu hier binnen gehold. Bij Scholten vindt hij een veilig onderdak. Oud verhaal Wij behoeven niet uitvoerig te vertellen hoe de geschiedenis ver der ging. Want het is een te oud verhaal. Ankie ontwikkelde zich in korte tüd tot een uitstekende hulp voor de boerin en haar man. En Job bleek een uiterst bekwa me boer. op de hoogte met de mo del ne landbouw en veeteelt. Ze waren gewaardeerde krachten op de boerderij. Ze hadden bovenal eén trek gemeen: dat ze de wijde wereld in wilden Ze hadden ook beiden het zelfde geloof, een sterk geloof! Maar los van dat alles, en dat is dat oude verhaal: ze gingen van elkaar houden. Toen ze dat bekend maakten vond de boer het beter dat Job zo lang ergens anders in trok. En dat Sinterklaas in de Kamer DEN HAAG. Op de 6e De- cember, de verjaardag van de Heilige Nicolaas, stond op het spreekgestoelte van de Tweede Kamer een van zijn navolgers. Het was de heer Welter, die kwistig lof en blaam uitdeelde onder de leden van de KVP. Het stoute jongetje Romme moest in een hoek staan, omdat hij zich kort te voren helemaal had uit gekleed door zich van zijn oude politieke plunje in zake Indone sië te ontdoen. „Dat." zei Sin terklaas, „is 'n beetje 'raar voor een jongetje, dat altijd zo veel hield van aankleden en het naakte accoord van Linggadjati zo rijkelijk had aangekleed, dat niemand het meer herkende." Een dikke banketletter kreeg Sassen, de M van Maantje, om dat hij in 't kabinel-Drees-Van Schaik een ster in de duisternis was geweest, die de Veiligheids raad buiten de deur wilde hou den. En minister Van Maarse- veen kreeg een hart van marse pein, omdat hij in Augustus het stoute jongetje Romme op zijn nummer had gezet, toen dat geen verantwoordelijkheid voor het beleid van het kabinet wilde aanvaarden. Maar Rijkseenheid kreeg de Kroon, niet-gebroken omdat zij zo dapper had stand gehouden tegen laster en ver dachtmaking onder aanvoering van drie Grootkruisen in de Ne derlandse Leeuw. Dat drie van de vier Grootkruisen, welke Ne derland rijk is, aan de zijde van Rijkseenheid stonden, zei Sin terklaas, was het beste bewijs, dat alle anderen ongelijk had den. ALS ER IN DE KRANT iets staat over emigranten, dan is dat het eerste wat Ankie leest gebeurde ook. Maar ze zagen el kaar veel en zo kwamen ze over een. dat ze na de bevrijding het land uit zouden trekken. Job wil de zelf boeren en daar vond hij in het vaderland geen gelegenheid voor. In Canada was ruimte ge noeg. Ook voor hen beiden. De bevrijding kwam. Job speel de in die dagen een rol. waaruit zijn dapperheid en vastberaden heid bleek. En na de bevrijding trok hij met het eerste contingent boeren op de „Waterman" als emi grant naar Canada. Ook daar zou nog veel over te vertellen zijn. Ankie en Job kre gen onenigheid. Zij wilde tegelijk met hem mee. Maar hij wilde eerst alleen om te zien hoe het daar aan de overkant was. Zij kon dan later komen. Het was niets voor een vrouw als Ankie. op goed geluk naar dat vreemde land te gaan. Hij zou eerst zor gen, dat hij er tehuis bouwde voor hen beiden. Hevig verontwaardigd is Ankie toen geweest. Ze brak met Job en ging gedesillusioneerd naar Rotter dam terug. Hij zette door, maakte alle papieren in orde. Maar toen kwam de twijfel. Door zijn meisje verlaten, een eenzaam man.Al ken naar Canada. En wat dan? „Ik blijf toch maar hier", zei hij op een avond tegen zijn vader, een oude, wijze boerenman. „Niets is veranderlijker dan de mens" zei deze. „Je moet het zelf maar beslis sen. jongen". Zo ging het leven weer zijn ge wone gang. Job werkte bij zijn va der op het kleine bedrijfje en bei den werkten ze daarbij voor gro tere boeren. Over de boot naar Ca- nada, die spoedig vertrekken zou, werd niet meer gesproken. Tot eens op een morgen, toen de oude boer aan het spitten was in de moestuin, zijn zoon als een wer velwind naar huis kwam rennen. „Ik ga naar Canada, vader. Ik ga naar Canada. Ik ga toch maar." En even later was hy al weer buiten. De koffer stond nog altijd gepakt. Er had nog wel veel meer gepakt moeten worden, maar dat moest dan maar achterblijven. Als hij erg vlug was kon hij precies nog de trein en de boot halen. Een snelle handdruk. „Dag va der. Houd je goed. Pas goed op moeder. Tot ziens zullen we maar zeggen." De oude man, over zijn schop ge leund, stond hem na te kijken. Dat God je behoede", prevelde hij. Een paar maanden later kreeg Ankie in Rotterdam een brief. „Ik heb werk gevonden bij een boer", stond er in. „Het gaat me goed. Ik kan in een paar jaar genoeg verdienen dat je over kunt komen. Laat me niet in de steek Ankie". En de laatste woorden waren: „Ik hou zo van je". „Deutsche Aktion" voert de adelaar en spreekt van historische grenzen HEIDELBERG. Prins Zu Loe- wenstein heeft te Amorbach een nationalistisch getinte „vluchtelin genorganisatie" gevormd, genaamd „Deutsche Aktion". De beweging verklaart geen politieke partij te zijn. Zij doet een beroep op alle Duitse vluchtelingen en uit het land gezetten. „terug te keren in een verenigd Duitsland met zijn histo rische grenzen". De oude Duitse keizerlijke adelaar is het symbool der organisatie. Franse socialisten zijn boos op de Duitse HANNOVER. Guv Mollet. se- cretaris-generaal van de Franse so cialistische partij, heeft scherpe cri- tiek geleverd op de buitenlandse politiek van de West-Duitse sociaal democratische partij en daarbij op gemerkt, dat sommige argume-' n van zijn Duitse vrienden hem te zeer herinnerden aan het onaange name verleden. Hij zeide, niet te begrijpen, dat de Duitse sociaaldemocraten zich tegen maatregelen verzetten, die voor de wederopneming van Duitsland in de Europese gemeenschap van vol ken noodzakelijk zijn cn evenmin te begrijpen, waarom de Duitse so ciaaldemocraten zich verzetten te gen toetreding van de Duitse rege ring tot het internationaal Ruhr- orgaan. Mollet was het echter eens met de Duitse socialisten, wat betreft hun oppositie tegen de deelneming van buitenlands kapitaal in de in dustrieën van het Ruhr-gebied. Mollet zei voorts, dat het Saarge- bied vrijelijk moest beslissen of het bij Duitsland wil blijven of zich af wil scheiden. Roep om Duits leger wordt steeds sterker BONN. August Euler, leider van de Vrije (rechtse) Democraten in het West-Duitse parlement heeft op een partijbijeenkomst te Bad Hersfeld bij Frankfort verklaard, dat hij het herstel wil van de Duit se militaire souvereiniteit. Een lid van zijn partij heeft ge zegd. dat men eiste, dat de Federa le republiek een politieleger vormt van gelijke sterkte als de volkspo- litie in de Russische zone van Duits land. Het zou onder bevel moeten staan van voormalige Duitse leger officieren en als tegenwicht van de volkspolitie moeten dienen. Bureau's voor radio-reclame uitgegroeid tot industrie met vele vertakkingen (Bijzondere correspondentie) Afgezien van werken cn slapen geeft de gemiddelde Amerikaan meer tijd aan het luisteren naar de radio dan aan welke andere bezigheid ook. Dit simpele feit demonstreert dc enorme betekenis, welke de radio heeft verkregen sinds in 1920 in Pittsburgh de eerste uitzending voor publiek plaats had. Er waren toen 2000 luisteraars, „luistervinken" noemde men hen toen. Thans zijn er 83.000.000 particuliere ontvangtoe stellen In gebruik. 10.000.000 daarvan zijn radio's in auto's en 2.000.000 zijn draagbare ontvangers. In de loop van nog geen dertig jaar is er over de States een netwerk van radiozendstations gegroeid. Net als bü ons zijn er vier grote om. roepondernemingen. maar dat is dan ook de enige vergelijking die opgaat. Perfect opinieonderzoek naar publieke interesse Terwijl hier de vier groten de zendtijd van twee zenders onder elkaar verdelen, heeft de American Broadcasting Company, dc A.B.C.. dagelijks 273 zenders, ten dele met een gemeenschappelijk, ten dele met gescheiden programma's in de lucht. De Columbia Broadcasting System, de C.B.S., beschikt over 169 zenders, de Mutual Broadcas ting System, de M.B S over 519 zenders, en de National Broadcas ting Company, de N.B.C., over 165 zenders. De radio is in Amerika een vol komen particulier bedrijf. Luister belasting hoeft er niet op betaald te worden, omdat de kosten van de programma's bestreden worden uit radio-reclame. Dit betekent echter dat de luisteraar zonder het zich bewust te zijn indirect toch een vorm van radio-belasting betaalt wanneer hij de aangeprezen pro ducten koopt. De verkoop van zendtijd aan on dernemingen die reclame willen maken geschiedt op een manier, die overeenkomt met het Nederlandse advertentiebureau-wezen. Zo'n bu reau maakt alles in orde voor de firma, die zendtijd wil kopen. Het adviseert over de gunstigste zend tijd en het levert dé omroepers tekstschrijvers, orkesten, humoris- J ten, regisseurs en ander personeel dat bij zo'n radioprogramma te pas komt. Het is duidelijk, dat een firma in b v. scheerzeep weinig gediend is met zendtijd in de morgenuren, wanneer de mannen naar hun werk zfjn. Voor huishoudelijke artikelen is daarentegen een uitzending tus sen half elf en twaalf een zeer ge schikte tijd. Soms. zoals in Europa alleen bij Radio-Luxemburg en nog enkele stations, is het hele programma, dat kan duren van vijf minuten tot meer dan een uur doorspekt met aanprijzingen van de loffelijke kwaliteiten van dit of dat soort kattebrood, soms ook volstaan grote bedrijven er mee goodwill te kweken door aan het begin en in de pauze van klassieke concerten, de luisteraar er op attent te maken dat dit programma hem wordt aan geboden door de firma Dinges, die zulke lekkere kauwgom maakt, waar de tanden sterk en gezond van worden. De commerciële opzet van het Amerikaanse radiosysteem leidt tot een nauwkeurige analyse van de programma's, die het pu bliek het liefst hoort Het gevaar van een nivellcringstendens daardoor niet denkbeeldig. Er zijn bureau's, die zich met „Hooper rating" bezighouden. Dit werkt aldus. Twee weken van elke maand bellen employé's van zulk een bureau in veertig met zorg ge kozen steden over de Verenigde Staten particuliere adressen op om een dwarssnede te krijgen van waar de belangstelling van het Amerikaanse publiek naar uit gaat. De man stolt zijn nauwkeurig ge. teste vragen en brengt de antwoor den in tabellen onder, die samen met de antwoorden van zijn colle ga's in statistieken worden onder gebracht. En dan is er nog de televisie. Ook deze maakt snelle vorderingen om een vaste plaats te gaan Inne men in de „American way of life". In steden als New York, Chicago en Los Angeles kan men elke dag kiezen uit zes verschillende televi sie programma's. Toch gelooft men niet. dat televisie de „ouderwetse" radio, die alleen het oor iets biedt, geheel zal verdringen. Een des kundige op radiogebied zei het zo. „Voor ons Amerikanen is de radio het dagelijks brood en televisie het lekkere hapje." Het dagelijkse radioprogramma var. de Amerikaanse omroepmaat- schaopijen is als volgt samenge steld: 41% muziekprogramma's. 16% hoorspelen. 13% nieuwsuitzendingen. 7% lichte ontspanning en variété 6% kerkelijke uitzendingen en religieuze muziek. 5% redevoeringen en luisterwed- strüden. 4% sportverslagen en commen taren. 8% diversen. Dienstweigeraar Moreau krijgt een jaar Een Parys militair gerechtshof heeft de 21-jarige Jean Bernard Moreau, de dienstweigeraar, voor wiens vrijlating Garry Davis zo lang geyverd heeft, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Een keer in de iveek houdt Truman zitting voor nieuwsgierige journalisten (Bijzondere correspondentie) GROOT NIEUWS uit Washington komt meestal op Donderdag af, want op die dag houdt President Truman zün wekelijkse conferentie voor dc pers. Dan zijn de ogen en oren van de wereld op mr. president gericht, want de gemiddeld 300 journalisten, die dan met hun blocnotes klaar staan om zün woorden op te tekenen, vertegenwoordigen dagbladen uit alle mogelüke landen en persbureau's met vertakkingen over de hele wereld. Zo'n persconferentie is geen sinecure, want voor de vuist weg moet Truman dan op alle mogelüke vragen een antwoord geven. Onlangs was er op het Witte Huis een bijeenkomst, waarop de correspondenten in 25 minuten 42 vragen over 16 verschillende onderwerpen op de presi dent afvuurden. .J Als de correspondent bij het hek van het Witte Huis arriveert, moet hij zijn perskaart met portret en vingerafdruk tonen. Hii gaat naar een grote hal naast het bureau van Truman, waar hij zijn colïbga's aantreft. Dan, wanneer de presi dent de pers kan ontvangen, gaan de verbindingsdeuren open en drin gen de journalisten bij hem binnen, waarbij ieder tracht een zo gunstig mogelijk plaatsje te vinden. Er is echter een ongeschreven wet, dat de verslaggevers van de drie grootste Amerikaanse pers bureau's: United Press, Associated Press en de International News Ser vice vooraan mogen staan, direct tegenover de president. Een ander gebruik, dat langzamerhand is ge groeid is, dat de vertegenwoordiger van één van deze bureau's het sein geeft, wanneer de persconferentie zal eindigen. Nadat de president op de laatst gestelde vraag antwoord heeft ge geven en er een stilte valt, zegt deze man dan Thank you mr. Pre sident". Dan spoedt zich iedereen zich weer naar de deur, een schouw spel dat blijkbaar nogal vermake lijk is, want Truman moet er altijd geamuseerd om lachen, hoe de nieuwsjagers zich haasten en rep pen om zo vlug mogelijk bij een telefoon of aan een schrijftafel te komen om het zojuist gehoorde door te geven. Als regel blijft de president zit ten wanneer de journalisten zijn kamer binnendringen. Soms groet hij hier en daar met een handbewe ging of knik. wanneer hij iemand herkent. Dan als iedereen binnen is, roept een employé van het Witte Huis „all in", en sluit de deuren. De bedoeling is niet alleen, dat er nie mand meer binnenkomt, maar ook dat geen van de journalisten de ka mer verlaat om met een stuk nieuws een koplengte voor te liggen op zijn collega's. Vaak gebeurt het, dat Truman de conferentie opent met de woorden „Ik heb een verklaring af te leg gen". Nadat hij zo'n document heeft voorgelezen zegt hü! „dat is alles wat ik op het hart had. Hebt U nog vragen?" En daatop volgt dan het spervuur van vragen, waaraan hij zo langzamerhand is gewend ge raakt en dat hij als het kan, in ron de woorden beantwoordt. Soms ook beperkt zijn antwoord zich tot een kort „Ja", „Neen" of „Geen com mentaar". De president houdt er van korte zakelijke antwoorden te geven en meestal lukt het hem binnen een kwartier de conferentie tot een einde te brengen. Open deuren Direct contact tussen de presi dent en de pers, zoals dat met deze Donderdagse bijeenkomsten tot een vast gebruik is geworden, bestaat nog slechts sinds betrekkelyk kort. De eerste president, die van het middel van persconferenties ge bruik maakt, was Theodore Roo sevelt, een verre neef van de be kende president Franklin D. Roo sevelt. Ook de president uit de eerste wereldoorlog Woodrow Wilson hield wel persbijeenkomsten maar pas wijlen Franklin D.R. gooide de deuren van het Witte Huis voor de pers open. Hij heeft in zyn loop baan duizend van zulke bijeen komsten gehouden. Slechts by hoge uitzondering week hij van de vaste regel van twee byeenkomsten per week af. Ook in de critieke oor logsjaren wist hij hiervoor steeds tijd te vinden. Zoals Roosevelt in een rede in 1941 voor de Vereniging van Dag bladcorrespondenten te Washing ton verklaarde, achtte hij het van de hoogste betekenis de journalis ten rechtstreeks op de hoogte te brengen van zyn kijk op nationale en internationale problemen, maar evenzeer achtte hy deze conferen ties van belang, omdat hy hierdoor direct en informeel in contact kwam met het voorlichtingsorgaan, dat men de koningin der aarde noemt. „MIJNE HEREN", aldus vangt Truman vaak zijn wekelijkse persconferentie aan, „ik heb al lereerst een verklaring af te leg gen". Daarna kan het vuurwerk van vragen beginnen over alle zaken, waarop de pers van Mister President antwoord wil hebben. Nieuwe tijden nieuwe zeden (Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Onze Tweede Kamer telt vijf vrouwelijke le den, van wie twee sinds maan den de zittingen niet hebben bij gewoond. Zij maken nl. beiden deel uit van de Nederlandse de legatie in Lake Success, aan welker hoofd bij afwezigheid van minister Stikker het Eerste Kamerlid Van Heuven Goedhart staat. Beide dames, mej. Marga Klompè, van de KVP, en mevr. Jeanne FortanierDe Wit, van de WD de eerste een eer bare Arnhemse lerares, de twee de, een degelijke Utrechtse huis moeder zijn, nu één stem bij de beslissing over de souverei- niteitsoverdracht de doorslag kan geven, ijlings in de schoot van het parlement teruggekeerd. Zij zagen er wat verreisd uit, maar ook uitermate bereisd en hadden kennelijk enige moeite om zich bij de bescheiden Ne derlandse verhoudingen weer aan te passen. Wij vragen ons af, hoeveel Kamerleden, die het tweetal hartelijk verwelkomden waarom geen fleurig bloeme tje op haar saaie, groen-saaie lessenaars? zich er reken schap van hebben gegeven, dat de afvaardiging van deze vrou wen naar Lake Success een beeld is van nieuwe tijden, die door een dikke korst van tradi tie toch onweerstaanbaar heen- breken. ALS CIRCUS STRASSBURGER op 21 December in Carrc te Am sterdam zijn poorten voor het publiek ontsluit, rullen de be zoekers de prestaties kunnen be wonderen van zes Japanse heili ge stieren. Het meest opvallende aan deze dieren 'zijn de enorme geweien. Tijdens het africhten, wat in het winterverblijf van Strassburger te Hilversum ge beurt, zijn de uiteinden van de geweien van rubberballen voor zien. Vakbondsleider Matthews Britse arbeider moet harder werken NEWCASTLE ..De Britse arbei- der moet zijn looneisen laten vallen cn harder werken, anders staat werkloosheid hem te wachten", zei James Matthews, een der leidende fi guren in de National Union of Gene ral and Municipal Workers, in een toespraak tot de vertegenwoordigers van tachtigduizend arbeiders In de scheepsbouwindustrie, die zich niet kunnen verenigen met de door hun leiders aanvaarde „loonbevriezing". Matthews wees er op dat Engeland er nog nooit zo slecht heeft voorge staan als nu en betoogde, dat een groot deel van de Britse arbeiders zich niet voldoende inspant en dat andere landen, die evenveel reden hebben om over „vermoeidheid" te klagen betere arbeid leveren, goed koper produceren cn zodoende de contracten krygen. Regering laat straaljagers bouwen DORDRECHT. De N V. Maat- schappy v°or vliegtuigbouw „Avio- landa" te Papendrecht heeft van de regering opdracht ontvangen voor de bouw van 150 Gloster-Me- teor-straaljagers. Ook voor België zal de fabriek 150 dergelijke toe stellen vervaardigen, zodat zij dus in totaal driehonderd vliegtuigen zal bouwen, in samenwerking met Fokker. Dc zg. frondfussilage, bestaande uit neus, cockpit en staart met stuurvlakken, wordt gebouwd by Aviolanda. Fokker verzorgt de eind montage. De vliegtuigen, die een snelheid van ongeveer 900 kilometer per uur zullen kunnen ontwikkelen, worden uitgerust met Rolls Royce-Derwent- motoren, die in België worden ge maakt. Op 1 Mei moet het eerste toestel worden afgeleverd. Om aan deze verplichting te kunnen voldoen I Hoetink, Amsterdam; dr Ph. J. Nederlandse delegatie naar Europees cultureel congres De Europese Beweging zal een Europese culturele conferentie in Lausanne houden, die onder leiding zal staan van prof. Salvador de Ma- dariaga. Rapporteur-generaal is De nis de Rougemont. De Nederlandse raad der Euro pese Beweging vaardigt een delega tie af, bestaande uit prof. mr H. R. wordt op 1 Januari begonnen. Men hoopt in ongeveer twee jaar de op dracht te kunnen uitvoeren. Charles A. Lindbergh zal de Wright Brothers Trophee voor 1919 ontvangen als beloning voor „uit stekende openbare diensten aan de aviatiek bewezen in dc afgelopen 22 jaar". Idenburg, 's-Gravenhage; prof. dr Th. Keulemans (O Carm.) Merkel beek. Ook prof. dr H. Brugmans, vice-voorzitter van het Internatio naal Bestuur der Europese Bewe ging zal de conferentie bijwonen. Garry Davis gaat naar Duitsland PARIJS. Garry Davis, wereld burger no. 1, is van plan naar Duits land te gaan. „Het is van meet af aan mijn bedoeling geweest mün Amerikaans staatsburgerschap er aan te geven om aan de wederop bouw van Duitsland te gaan meehel pen, want ik had een actief aandeel in Duitslands vernietiging", zo heeft hü gezegd. Garry Davis is naar Duitsland uit genodigd door Stephen Zickler, re dacteur van de „Weltkurier", de eer ste man, die hij een wereldburgers- kaart heeft verstrekt. Hij zal geen gevolg geven aan zijn aanvankelijk voornemen de deze maand in India te houden wereld-pacifisten-bijeen komst bij te wonen. VS. en Alaska worden beschermd mei radar WASHINGTON De Amcrl- kaanse luchtmacht heeft een aan- vang gemaakt met de opbouw van een uitgebreid radar-waarschu wingssysteem ter bescherming van de Ver. Staten en Alaska. Een be drag van 50 milljoen dollar zal wor den gebruikt om de voltooiing van de eerste phase van dit waarschu wingssysteem te bespoedigen. Op Kerstavond 10.563 pelgrims in Rome VATICAANSTAD. Op Kerst- avond het begin van het Heilige jaar 1950 zullen 10.563 pelgrims uit alle delen van de wereld aan wezig zijn bü het openen van de Heilige deur in de St. Pieterskerk te Rome.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3