Holland Festival 1950 is startklaar Gorkurase firma bouwt bruggen in Liberia Marcel Carné filmt weer Decca's klassiek repertoire breidt zich uit Aan het eind der eerste reis Twee vliegers redden zich uit onklaar lesvlie«tuig Kolf Italiaander: Nederlands auteur in Duitsland foensdag December 1949 \i(t alleen muziekoperabeeldende kunst, ballet en film, maar nu ook aandacht voor toneel en litteratuur (Van onze kunstredacteur) \L MOET DE WINTER nog beginnen, voor het zomerse Holland- Festival, dat volgend jaar ran half Juni tot half Augustus in Am- endam. Scheveningen en Den Haag en mogelijk in Utrecht gehouden ;.-rdf liggen de plannen in grote trekken reeds vast. De naam van dit ■riijJcs terugkerende kunstprogramma, dat Nederland aantrekkelijker J maken voor buitenlandse toeristen, is wat misleidend: Holland Fes- si is nog geen Hollands Festival. De prestaties van Nederland op cr.stgebied hebben in het buitenland nog niet zo'n faam, dat een festi- r'l van louter Nederlandse kunst erin zou kunnen slagen toeristen uit buitenland aan te trekken. En waar Edinburgh en Salzburg btjroor- i'-cld met hun reeds tot traditie geworden festivals ernstige concurren- v, :ijn is men bij de organisatie van het Holland Festival genoodzaakt ic eerste plaats rekening te houden met de internationale markt. Dit l'.heejt nog niet een streven uit te sluiten om geleidelijk meer Neder- kunstenaars in 't Holland Festival te betrekken idse kunstuitingen en 1 Nederlandse Opera brengt werk van eigen bodem Iht streven vindt al uitdrukking In I aandeel dat de Nederlandse Opera 't;: komende Festival Tal krijgen Zij -i dan met de première van ..Philo- ec-n opera van de Nederlandse ^aponist Hendrik Andriessen. xvaar- ror Jan Engelman de tekst schreef. Het i'rk zal onder leiding van Paul Pclla .•êevoerd worden. De Nederlandse C7<rD brengt nog een eerste uitvoering r Nederland van de „Oberon" van Cxri Maria von Webcr, verder Offcn- 1-1; La belle Hélène" en B'zet's Icirmen" onder leiding van Pierre jfcfiteux. De Wagnervercniging geeft in samen ging met het Concertgebouw-Orkest »lv. Erlch Kleiber een uitvoering van D.e Walkilre", Behalve het Concertgebouw-Orkest en iei Residentie-Orkest zal aan het Hol- j.-d Festival nog een speciaal hiervoor ftvormd Kamer-Orkost meewerken, on- :c leiding van de violist Simon Gold- Het Concertgebouw-Orkest zal ichtcrecnvolgens geleid worden door Eduard van Beinum, Wilhelm Furt- ringler, Erich Kleiber en Pierre Mon- ieux. De dirigenten Leonard Bernstein, Curies Münch, Willem van Otterloo en Carl Schuricht zullen het Residentie orkest leiden, dat o.a. de Europese prc- ntre brengt van Bernstein's ..Age ot exiety". Koorwerken zullen gebracht worden (oor de Nederlandse Bach vereniging «J.\ dr Anthon van der Horst, Felix ii Nobel's Nederlands Kamerkoor, het Amsterdams Kamermuziek-gezelschap co Alma Muslca. Bovendien wil men tckelc van de grote Nederlandse dilet- •anlcnkorcn in het Festival inschake- Volgend jaar is het tweehonderd Jaar jeleden. dat Johann Sebastian Bach rierf. Uitvoeringen door de Nederland- te B3chvercniging (o.a. de Johanne* passion) het Festival Kamerorkest (Zes Braridenburgse concerten) en Alma Mu- (Das musikalische Opfer) en or. {^bespelingen in verschillende plaatsen rJlen hem herdenken in het kader van ,t: Fc-stival. Copp i-Bartali in nieuw duel MILAAN. Fausto Coppi en Gino Bartali,'dé twee idolen van het Italiaanse Sportpubliek, zul len in de loop van de volgende week voor de zoveelste maal de met elkaar aanbinden. Ditmaal echter niet op de weg, en ook niet op de baan. maar op het groene veld van een grote Milanese voetbalclub. Ze zullen nl. alle twee als keeper funge ren in een liefdadigheidswed strijd tussen een ploeg uit Los- cane en een uit Lombardije. Laatste training van het Nederlands elftal DEN HAAG De laatste trai ning van het Nederlands elftal op het VUC-terrein in Den Haag is Dinsdagavond in verband met de lichtwedstrijd VUC-Bordeaux niet door kunnen gaan. Het Oranje team zal nu Donderdagavond zijn laatste appèl in de wondertent houden om in alle stilte de krijgs plannen voor de wedstrijd tegen Denemarken te bespreken. De danskunst zal op het Holland Festival alleen vertegenwoordigd wor den door de Grand Ballet de Monte Carlo van de markies De Cuevas. De begeleiding wordt verzorgd door het Concertgebouw-Orkest. o.l.v. Pierre Monteux. Men hoopt dan Stravinsky's ballet Petrouchka te doen uitvoeren. Het staat reeds vast dat ook de film op het Holland Festival op belangrijke wijze vertegenwoordigd zal zijn. Een programma is echter nog niet definitief vastgesteld. OOK TONEEL Voor het eerste zal volgend Jaar ook het toneel ln het Holland Festival be trokken worden. Een Nederlands gezel schap (de moeilijkheden in de toneel wereld maken het nog onzeker welk dit zal zijn) zal Sophoklcs' tragedie Anti gone opvoeren. In het Prinsenhof te Delft zullen openluchtvoorstellingen ge geven worden van een middeleeuws spel en The Old Vic Company komt met voorstellingen van Shakespeare's Ham let. Het Holland Festival legt nog contact met de letterkunde door een tentoon stelling in het Haagse Gemeentemuseum waar aandacht gevraagd zal worden voor de belangrijkste verschijningen m de hedendaagse wereld-litteratuur. Tij dens deze tentoonstelling zullen enkele van de prominentste Europese en Ame rikaanse schrijvers lezingen komen hou den. De eigen collecties van de Musea in Amsterdam Den Haag. Rotterdam en Utrecht zullen tijdens het Festival naar voren gebracht worden'. Bovendien komen er nog bijzondere zomertentoon- stellingen, o.a. In het Stedelijk Museum te Amsterdam (Moderne Amerikaanse schilderkunst van Haiti) ln het Haagse Gemeentemuseum (Braque. Matisse. Rouault) en in het Mauritshuis (een verzameling zelfportretten van Rem brandt). Meer nog dan zulks bij vorige festi vals kon geschieden, wil men er naar streven de hele Nederlandse burgerij in het Holland FesUval 1950, dat feestelijk ingeluid zal worden met carlllonbcspe- lingen in het gehele land. laten delen Talrijke manifestaties op het gebied van muziek, toneel en dans zullen ook voor financieel minder draagkTachtigen toe- gankelijk worden gesteld. Deze volks voorstellingen zullen dan in zalen met zeer grote capaciteit plaats vinden. Een speciaal comité onder voorzitterschap van mr. H. J Relnink. secretaris-gene raal van het departement van O.. K. en W., zal zich belasten met de technische en organisatorische uitwerking van dit deel van het programma. De „Oslofjord" heeft haar eerste reis over de Atlantische oceaan achter de rug en is Maandag j.l. de haven van New York binnengevaren. De New York Times heeft aan de aan komst van deze Noorse boot een hoofdartikel gewijd, waarin zij het nieuwe schip een hartelijk woord van welkom toeroept en ook aandacht besteed aan de prestatie, die Nederlandse scheepsbouwers met de vervaar diging hebben geleverd. Het blad schrijft: „Het geloei der sirenes en het gejuich, waar mee de „Oslofjord" is begroet, hield meer in dan een vormelijk saluut aan een fraai nieuw pas sagiersschip. Het was een hulde aan hetgeen zij aan arbeid en opoffering vertegenwoordigt Een hulde aan het stoere volk van twee vredelievende landen en aan de heldhaftige strijd die zij na de oorlog hebben gevoerd om zich opnieuw een plaats op de zeven zeeën te verzekeren". Duitse vrouwen mogen in Nederland trouwen DEN HAAG. Ter vermijding van de omslachtige regeling van voltrekking van huweliiken bij vol macht heeft de minister van Justi tie thans bepaald, dat de Duitse nationaliteit bezittende verloofden van Nederlanders hier te lande voor hun huwelijk en voor vesti ging daarna in Nederland kunnen worden toegelaten, mits tevoren bij onderzoek is vastgesteld, dat zij voor vestiging in Nederland in aanmerking komen. In het vervolg zal de Duitse vrouw bij de Neder landse consul in Duitsland een vi sum dienen aan te vragen, waarbij op de vragenlijst als doel van de reis het sluiten van een huwelijk wordt vermeld. Britse officials hebben de Ver enigde Staten te kennen gegeven, dat een spoedige erkenning van de Chinese communistische regering door de Westelijke mogendheden een der meest doeltreffende maat regelen zou zijn om een verdere on middellijke interventie van de Sow- jetunie in de Chinese aangelegen heden te vermijden. Zeer belangrijke Amerikaanse opdracht die heel wat dollars oplevert illiams houdt zijn titel PHILADELPHIA Ike Wil- liams heeft zijn wereldtitel lichtge wicht behouden door het gevecht tegen zijn landgenoot. Freddy Dawson, dat te Philadelphia werd gehouden, op punten te winnen. Van de 15 ronden kende de jury er acht aan Williams toe, de zeven overige eindigden in het voordeel van Dawson. Toen de uitslag be kend werd gemaakt, was een groot deel van de ongeveer 10.000 toe schouwers het niet met de beslis sing eens. Het was de vierde maal, dat Williams en Da /son elkaar in de ring ontmoetten, doch het was het eerste titel-gevecht tussen beiden. Williams heeft thans voor de vijfde maal zijn titel met succes verde digd. Zwemmers naar Nederland van Oxford en Cambridge DEN HAAG Een gecombi neerde ploeg van Oxford en Cam bridge komt naar ons land om aan enkele zwem- en waterpolowed- strijden deel te nemen. Op Vrijdag 9 December starten de Engelsen in Den Haag tegen HZ en PC. op Zaterdag 10 December te Amster dam tegen het IJ en op een nog nader vast te stellen datum wordt een dorde ontmoeting georgani seerd tussen de Engelsen en de Delftse studentenzwemclub Odin. Driehonderd deelnemers aan de Sterrit DEN HAAG De KNAC heeft thans officieel bericht ontvangen, dat voor de Rallye van Monte Carlo niet minder dan 308 in schrijvingen zijn aangenomen. Het aantal Nederlandse inschrijvingen bedraagt 56, het grootste aantal, dat ooit van Nederlandse zijde heeft deelgenomen. In Monte Carlo zullen 105 rijders starten onder wie 36 Ne derlandse ploegen, in Glasgow 69 met 1 Nederlandse ploeg, in Stock holm 60 (10 Nederl.), Lissabon 48, Oslo 10 (5 Nederl.) en Florence 6 (4 Nederl.). Deel van het Holland- Festival naar Utrecht? Utrecht doet moeite om in 1950 een deel te krijgen van het Hol land Festival, dat graag tot mede werking bereid is. De financiële kant van de zaak vormt nog een moeilijkheid voor dc verwerkelij king. Men hoopt echter daarvoor een oplossing te vinden cn in dat geval is het niet onmogelijk, dat Utrecht zal kunnen genieten van de opera Die Walkürc, van Sha- kespeares Hamlet in een vertoning van „The Old Vic" en Van het Bal- Iets dc Monte Carlo. ROOSENDAAL. Dinsdagavond laat is even buiten Rucphen een lesvliegtuig van het type Tiger Moth neergestort, dat afkomstig was van de vliegbasis Woensdrecht der LSK. De instructeur luitenant Schippers en de leerling-vlieger Van der Burg konden zich echter redden met hun parachutes Het toestel was van Woensdrecht opge stegen voor een nachtvlucht, maar instructeur er leerling raakten de weg kwijt en kwamen steeds meer in moeilijkheden. Na twee uur vlie gen was de benzine opgebruikt en toen ook nog de accu storingen be gon te vertonen, gaf de luitenant Van der Burg opdracht het toestel te verlaten. De jonge man klom op de vleugel en sprong. Zijn parachu te bracht hem veilig op Rucphens grondgebied. Lt. Schippers trok het toestel ondersteboven en liet zich eruit vallen, dat was de enige mo gelijkheid om de machine te verla ten. Hij had moeiliikheden met zijn parachute, die zich nog maar juist op tijd opende. Dc luitenant kwam l.pusden Vertaler van Jef Last en Jan de Hartog Nog niet zo lang geleden ont moetten wij Rolf Italiaan der, een landgenoot, die sinds geruime tijd in Duitsland woont en in het Duitse taalge bied al vóór de oorlog bekend heid genoot als de schrijver van toneelstukken. Wij zeggen met opzet: in het Duitse taalgebied, want in Zwitserland werd hij meer gelezen dan in het Derde Rijk, waar zijn „Spiel mit dem Rekord", dat in 1938 ver scheen, de ongewenste belang stelling van de Gestapo trok, verboden werd en in 1939 door deze instantie in beslag werd genomen. De Rijkspropagandaminister Jo seph Goebbels, vond „Spiel mit dem Rekord", dat de glorie van onze KLM bezingt, van nationaal-socia- listisch standpunt uit bezien, on-va- derlandslievend. In het vrije Zwit serland dacht men er anders over en daar is het stuk, als hoorspel, na de oorlog nog, herhaalde malen met zeer groot succes voor radio Bero- münster opgevoerd. Deze radio-opvoeringen vonden plaats op een tijdstip, dat men ten onrechte aannam dat Rolf Italiaan der dood was. Het is gelukkig niet waar gebleken. Hij maakt op het ogenblik deel uit van de Nederland se kolonie te Hamburg, die ongeveer 1200 leden telt cn is er de redacteur van het door die groep uitgegeven blad „De Nederlander." Rolf Italiaander is een man met een veelzijdig talent. Hij schrijft even gemakkelijk Nederlands, als Duits en Engels, omdat hij Ne derlander van geboorte zijn op voeding genoot in Engeland, Duits land en Italië. Zijn Nederlandse af- Om West-Europa beker TILBURG. Te Tilburg werd een ijshockey-wedstrijd gespeeld in de competitie voor de West-Europa beker tussen Tilburg en de Lions de Paris, die in een 34 nederlaag voor de Tilburgenaren eindigde. Tussenstanden 02, 11, 21. Klassement: 1. Luik, 2. Brussel, 3. Racing Parijs, 4. Ijsvogels, 5. Lions de Parijs, 6. HHYC, 7. Ant werpen, 8. Tilburg. Bartali blijft wegrenner FLORENCE. Gino Bartali heeft de geruchten, als zou hij het wegrennen er aan geven teneinde zich op baanwedstrijden toe te leg- ken, met klem tegen gesproken. Bartali rekent er op volgend sei zoen aan de Tour de France te kunnen deelnemen. Binnenkort zal hij naar Zuid-Amerika reizen voor een tournee door verschillende sta ten. LONDEN. Te Twickenham heeft de Oxford-rugbyploeg de in- ter-universitaire wedstrijd tegen Cambridge met 30 gewonnen. Deze stand was reeds bij de rust verkregen. komst heeft hij echter nooit ver loochend. Kort geleden is „Spiel mit dem Rekord" voor de eerste maal in Duitsland opgevoerd, en wel in het theater „lm Zimmcr" te Hamburg, waar het met groot enthousiasme werd begroet, niet alleen door de in Hamburg wonende Nederlanders, maar ook door de Duitse toeschou wers. De opvoering was mogelijk gemaakt dank zij de steun van en kele grote Nederlandse maatschap pijen, waaronder de KLM zelf. Na deze première van „Spiel mit dem Rekord" beleefde Hamburg op nieuw de première van een Neder lands werk. En wederom was de naam van Rolf Italiaander aan de uitvoering verbonden, al was hij ditmaal niet de auteur. In het Staatstheater in Hamburg ging „Schilfer im Hafen", een Duitse be werking door Rolf Italiaander van Jan de Hartog's „Skipper next to God". De uitvoering is eveneens een groot succes geworden en vele Duit sers zullen nu wellicht ook de Duit se vertaling willen bezitten, die ver schenen is bij Kurt Desch in Mun- chen. Rolf Italiaander heeft vaker Hol landse werken voor het Duitse pu bliek vertaald. Zo verscheen van zijn hand een vertaling van Jef Last's „Voor de mast" en voorts heeft hij ook Jef Last's biografie van André Gide geschreven, waarbij we dus het merkwaardige feit zien, dat een Frans cultuurdrager, door de arbeid van twee Hollanders, dichter tot het Duitse volk gebracht. En nu, zo vertelde Rolf Italiaander me, ga ik het nieuwste boek van Jan de Hartog vertalen, „The death of the rats", dat tot dusver alleen nog maar in het Engels is verschenen. BAZAR GROENE KRUIS Nu de in de afgelopen week ge houden tweedaagse bazar van het Groene Kruis te Leusden gesloten is, zijn de resultaten bekend ge worden. Het bestuur is zeer tevre den met de gang van zaken. Voor al de tweede avond was er veel bezoek. Vermoedelijk overschrijdt de totale opbrengst de f 2.000.-. De netto-opbrengst zal ongeveer f 1.700.- zijn. met een harde smak op de grond terecht, tengevolge waarvan hij het onderbeen brak Enige tientallen meters verder plofte de Tiger Moth neer. Op Woensdrecht verkeerde men in grote spanning: men stak vuur pijlen af en waarschuwde ook de vliegbasis Gilze-Rijen, waar men de. landingslichten ontstak omdat men reeds vermoedde, dat het toe stel verdwaald was geraakt. De instructeur is naar het zie kenhuis in Roosendaal overge bracht. Werk moet binnen jaar klaar zijn (Van een onzer verslaggevers) GORINCHEM. Een van de be kende bruggenbouwers in Neder land. die in Gorinchcm is gevestigd, heeft dezer dagen toestemming ge kregen tot het uitvoeren van een Amerikaanse opdracht: het bouwen van een aantal spoorbruggen in de vrije negerstaat Liberia aan de Af rikaanse Westkust. Dit geschiedt ten behoeve van dc Liberia Mining Company, een Amerikaanse maat schappij. die ertsmijnen exploiteert cn daartoe thans een spoorweg laat aanleggen, waarin verscheide ne bruggen zijn geprojecteerd ter verbinding van dc oevers der Kpo- en Mahehrivier. en van enige klei nere waterwegen. De benodigde gereedschappen zijn reeds in Rot terdam verscheept, in de loop van deze maand volgen de Nederlandse vaklieden per vliegtuig. Tussen twee gebieden, welker namen een romantische klank heb ben de Goudkust en dc Ivoor kust ligt aan een baai de Afri kaanse Peperkust van Liberia een vriie negerstaat, waar de Amerika nen grote bedragen hebben geïn vesteerd. Thans bouwt een in Li beria gevestigde Amerikaanse maatschappii. de Liberia Mining Company, een ertsmijn. terwijl te vens een speciale spoorweg wordt aangelegd om de uit degc mijn te winnen ertsen te vervoeren naar Drukte in een Franse studio: een uur werken onder hoogspanning voor 15 seconden film 1\A ISSCH1EN ZO GEMIDDELD eenmaal per week zitten we in onze I*/ btoscoopfauleuil om er een vier-, vijfhonderd scènes langs ons oog te laten flitsen die samen de filmgeschiedenis vormen, en slechts heet zelden denken we na over het „hoe" van de geboorte van zo'n opname. We zeg gen meestal langs de neus weg dat het goed, of matig of slecht was! Hoe die vierhonderd scènes in elkaar worden gezet behoort niet tot de zorgen van de bioscoopbezoeker, al kan het hem wel Interesseren! Vooral als hij het voorrecht heeft eens b{j te wonen hoe het in een studio in z'n werk gaat! Ik zag in een groot uur twee korte scènes opnemen, samen hoogstens vijftien seconden van de hele film... Het was in de studio St. Maurice, te Joinville, het filmcentrum ten oosten van Parijs. Marcel Carnè legde er de laatste hand aan „La Marie du Port", vrij vertaald „Marietje van de haven", een film die in Januari in Parijs begint te draaien In een van de beide scènes ziet zijn foto's, die men vergroot heeft PAARD GESTOLEN Een in Leusden woonachtige weduwe deed aangifte bij de Rijkspolitie van vermissing van een paard. Het bleek dat het paard bij een landbouwer-koopman was gestald, die het intussen nan een slager in Utrecht had verkocht. Tegen de landbouwer is proces verbaal wegens verduistering op gemaakt. AANBESTEDING Burgemeester en Wethouders der gemeente Leusden zullen op Vrijdag 9 December a.s. des voor- middags om 9 uur ten gemeente huize te Hamersveld in het open baar aanbesteden het ophalen van haardas en huisvuil voor het jaar 1950. Max Reimann, de leider van de West-Duitse communisten, heeft op een bijeenkomst van communistische leiders uit het Ruhrgebied aanga- drongen op nauwer samenwerking met de Sociaal-democraten. men Jean Gabin achter een tafel staan en hij zegt iets in de geest van: Zo liefje, wat kom jij hier doen? Om het enkele gebaar van Jean Gabin, die een pas naar de tafel doet, en een kort zinnetje vast te leggen komt heel wat kijken. Op een plat form, midden in de wijde studio- ruimte heeft men een kantoortje op gebouwd: drie grijze wanden, een kast, een schrijfbureau, een stoel. Op tafel papieren, aan de wand enkele foto's en een klok. Op het kleine platform lopen zeker een twintigtal mannen heen en weer. Op het eerste gezicht even doelloos als kippen in een ren, bij nader toekijken ieder be last met een eigen taak. Ze warrelen ei door elkaar zonder de lampen om ver te lopen, en dat zijn er zeker ook 'n twintigtal. Wat nog niet alle licht betekent, want boven het kantoortje, waar een platform zou moeten zijn, bevinden zich opnieuw dertig schijn werpers. En beneden, op de begane grond staan grote, zeer lichtsterke reflectoren opgesteld die het „uit zicht" door het kantoorraam, moe ten belichten. Het is hier een straat met een café en enkele winkels. Het VERHOOGD PLATFORM KAH700R V'T 3 WAMOEN OP6E&OUWD Decca heeft deze maand een aantal nieuwe opnamen op de markt gebracht waaronder enige, die de bijzondere aandacht vragen. In de eerste plaats dan de zesde symphonic van Beethoven de Pas torale. Beethoven was een proot bewon deraar van de natuur. Nauwelijks was het voorjaar aangebroken of hij pakte zijn boeltje en ging bui ten Weenen wonen om geheel en al te kunnen genieten van het lande lijke leven. Men moet de zesde symphonie begrijpen als een reactie op de vijfde waarin Beethoven een groot innerlijk conflict had uitgevochten. Uit de Pastorale spreekt innerlijke vreugde, lijdschap om geheel te kunnen opgaan in de natuur („Ausdruck des Dankens. Herr. wir danken Dir", schreef hij boven de schets van het laatste deel) en een diepe inner lijke drang om dit alles in klanken te uiten. Zo is de Zesde als een na- tuur-idylle, een fijnzinnig geconcipieerde land schapschildering te beschouwen. Toch is deze muziek echter geen nauwkeurige uitbeelding van na tuurverschijnselen. Het ging Beet hoven meer om een innerlijke aan schouwing dan om een uiterlijke „muzikale omschrijving" van het landelijk leven. Op tien plaatzijden is deze Symphonie vastgelegd en de ver tolking door het Londens Philhar- monisch Orkest onder leiding van Erich Kleiber is boeiend en fraai van klank. Een van de bekendste, zo niet het bekendste werk van de Russi- sch-3 compon-'st Nicolai Rimsky- Korssakow is de symphonische suite Sheherazade. Hoewel deze partituur ook zonder „verhaal" een boeiend moment zou kunnen zijn, draagt ze toch sterk het ka rakter van programmamuziek en is ze, zij het dan in ruime zin ook zo bedoeld, want Rimsky hield zich aan een programma waarin hij de bedoeling der afzonderlijke delen nader verklaarde. „De sultan Schahriar wetende dat zijn vrou wen hem ontrouw zijn liet ze allen na de eerste nacht doden. Een vrouw wist haar leven te redden door de sultan gedurende duizend en één nacht sprookjes te vertel len. De sultan gedwongen door nieuwsgierigheid stelde zijn bloe dig besluit telkenmale uit en -ag tenslotte geheel en al van de te- rechstelling af." Wonderlijke verhalen ontleend aan verzen en volksliederen waren het die de sultana aan Schahriar vertelde en wel in onderling ver band. Dar-r zijn dan' 1) De zee en het schip van Sindbad; Het ver haal van Prins Kalender; 3) De jonge prins en dc jonge prinses; 4) Feest in Bagdad; 5) De zee. Het schip slaat te pletter tegen een rots. Besluit. Het is aantrekkelijke romanti sche muziek met een warme geest rijke melodiek en een fraaie boeiende instrumentatie. Onder leiding van Ernest Anseimet speelt het Orchestre de La Societé des Concerts du Conservatoire de Paris met veel verve en grote spanning voor u. Het werk werd geregis treerd op twaalf plaatzijden. Twee dansen uit Smetana's opera „De Verkochte Bruid" frisse, brui sende lichtvoetige muziek speelt het B.B.C. Theatre Orchestra onder leiding van Walter Goehr en wel op een wijze die de kv/aliteiten van dit orkest sterk op de voorgrond doet treden. Bewonderaars van de alt-zange res Kathle en Ferrier en welke muziekminnaar behoort hiertoe niet, kan een prach'ige opname in zijn bezit krijgen van een tweetal aria's uit het oratorium Elias van Mendelssohn. Het voortreffelijk musicerende Boyd Neel String Orchestra, gedirigeerd door Boyd Neel, zorgde voor de begeleiding. De wijze waarop Decca de opna men maakte iaat geen wens onver vuld en verdienen derhalve een plaats in de discotheek ten volle. tot een hoogte van vier meter en tegen latten opgesteld, achter de ra men. Niemand die straks de film zal zien, vermoedt waarschijnlijk dat de blik uit het raam niet echt is! De cameraman van Carné, de be kende Henri Alekan, speurt door de zoeker van zijn camera naar onge rechtigheden. Hij vindt ze maar al te gauw. Het glas van de klok re flecteert de lampen. Men redeneert, knipt lichten uit, schakelt andere weer in. Carné staat op en vraagt aan Alekan of die papieren op de schrijftafel niet te wit zijn. Mis schien wel, zegt Alekan, cn men legt er een tijdschrift neer met een grijs omslag. En de foto's aan de muur zijn warempel glanzende foto's merkt Carné boos op. Onmiddellijk tracht men met een spons en talk het ergste glimmen te verwijderen Dan is het ogenblik gekomen dat men het licht gaat meten dat straks op de speler zal vallen Het is niet Jean Gabin zelf die achter de tafel komt te staan, maar 'n man van van Gabin's grootte, gekleed als hij in 'n grijs pak. Nu wordt precies nage gaan hoe de schaduwen vallen als hij zich beweegt, een hand opheft, als hij het zinnetje uitspreekt Dit werk laat Carné bijna helemaal aan de camera-équipe over. Zelf bespreekt hij de volgende scène met de actrice Blanchette Brunoy. Zij moet ant woorden dat ze immers niet zo heel dikwijls om een gunst is komen vra gen. Terwijl Carné met haar delibe reert is een kapper met haar coif fure bezig. De continuity-girl, het meisje dat er voor verantwoordelijk is dat de eenheid bewaard blijft (zo dat bijvoorbeeld Gabin in de ene scène niet een das met stippels en in de volgende opeens een das met strepen om heeft) loopt intussen druk rond en noteert wat van haar gading is: welke tijdschriften er op tafel liggen, en hoé ze er liggen. Want als men pas de volgende dag met de opnamen verder gaat, kan men het niet zonder duidelijke aan tekening stellen! Eindelijk is alles voor de opname gereed. Gabin wordt uit zijn kleed kamer geroepen, en als hij op zijn plaats achter het schrijfbureau staat, wordt de scène vier of vijf maal her haald. Kan het? vraagt dan Carné. De mannen achter de camera knikken. Jean Gabin zegt ja. de lampenisten zeggen dat het in orde is. De man met de microfoon treedt naderbij en houdt deze boven het hoofd van Ga bin. Nog eenmaal wordt gerepeteerd om de klankingenieur gelegenheid te geven zijn maatregelen te tref fen. Dan is het eindelijk zover. De clapperboy, in dit geval een boy van rijpere leeftijd komt voor de camera staan en houdt het plankje, dat uit twee delen bestaat, goed zichtbaar voor de camera. Men draait. De klap van de twee plank jes wordt op de geluidsband gere gistreerd terwijl de in krijt geschre ven tekst die scènenummer en titel van de film vermeldt op de beeldstrook wordt vastgelegd. Dat is straks het houvast bij het monteren. De montage wordt in tegenstel ling tot wat in Hollywood gebrutke lijk is door Marcel Carné zelf ver zorgd. Hij schat dat 't hem 'n week intens werken zal kosten. Maar de film zal op tijd, dat is: binnen het uitgezette schema gereedkomen. Een verheugende mededeling voor de vele bewonderaars van deze grote Franse regisseur, bekend door zijn films „Havenkwartier", „De duivel was de laatste gast" en niet te ver geten „Les Enfant du Paradis" die in Amsterdam meer dan een half jaar achtereen in het Alhambra-theater liep. Want men was even aan Carné gaan twijfelen toen in de laatste ja ren maar geer, film meer van hem kwam, toen bekend werd dat hij zelfs een film begonnen was, die hij niet meer tot een einde bracht... Monrovia, dc Liberiaanse hoofd- cn havenstad. Monrovia bezit een belangrnke haven, waar grote hoeveelheden inheemse goederen worden ver scheept. Dc geprojecteerde spoor lijn naar deze plaats leidt door een gebied, dat oichl bii de evenaar is gelegen en dus alle eigenschappen heefi van een tropisch klimaat. Omstreeks Juni begint hier de regenperiode, die enorme bandjir's veroorzaakt, waardoor dc rivieren aanzienlijk zwellen en grote stuk ken land blank komen te staan. Dit stelt dan ook de cis. dat bii het bouwen van bruggen in deze stre ken moet gezorgd worden, dat om streeks die tijd de eventuele hulp steigers uit de rivieren verwilderd zijn. De brug moet dan zogenaamd vrij-dragend zijn. Daar echter eerst in de maand December met de werkzaamheden kan worden be gonnen. moet het arbcidstempo wel bijzonder worden opgevoerd. Grote spoed Begin November kwam de Ne derlandse firma via de Nederland se Spoorwegen in contact met de opdrachtgever. Zij durft het aan het werk in de beschikbare tijd uit te voeren. Alle voorbereidingen werden in slechts drie weken ge troffen en dank zij de vlotte me dewerking van de Nederlandse bank. C.D.I.U. en andere instan ties. die uitvoervergunningen voor gereedschappen e-d. moeten ver strekken. wist de directie van het Gorinchemse bedrijf in precies tien dagen alle vereiste vergunningen te verkrijgen. Nauwelijks één dag hierna werden de tevoren gemaak te gereedschappen in Rotterdam verscheept en op 4 December be geeft de uitvoerder van het werk zich per vliegtuig naar Monrovia om alles in gereedheid te brengen voor zijn „kader" tien Neder landse vakmensen die op 18 De cember eveneens per vliegtuig naar Liberia vertrekken. De hulpkrach ten worden uit de inheemse bevol king gerecruteerd. Amerika levert het materiaal. Ofschoon de opdracht vóór 1 Juni 1950 grotendeels vervuld moet zijn. zal het toch een jaar hard werken vergen om het gehele ob ject gereed te krijgen Over de twee rivieren de Maheh en de Kpo worden spoorbruggen gebouwd van ongeveer 82 meter lengte, terwijl voorts nog diverse kleine balkbrug gen moeten worden aangebracht. Deze bruggen worden zowel voor spoor- en wegverkeer ingericht. De medische voorbereidingen voor het uit te zenden personeel zijn intussen reeds getroffen, want het klimaat van Liberia eist diver se voorzorgsmaatregelen, o.a. in enting tegen nele koorts, cholera en pokken. Financieel voordcel Voor Nederland is deze opdracht behalve een eer ook in zeker op zicht een financieel voordeel, om dat het werk in dollars wordt be taald. Het Gorinchemse bedrijf hoopt, in samenwerking met de Li beria Mining Company, het werk overeenkomstig de gestelde eisen uit te voeren hetgeen deze onder neming wel zal gelukken Soest RAADSVERGADERING De raad der gemeente Soest komt a.s. Vrijdag 9 December om 9 uur bijeen. DE GOUDEN PLOEG—CENTRAAL 60 In de librc-cadre klasse, om het clubkampioenschap van dc N B B in het district Eemland, had Dinsdag avond in café De Gouden Ploeg, de ontmoeting plaats tussen het team van die naam en een drietal van de biljartvereniging „Centraal". De Gouden Ploeg heeft het kam pioenschap haast veroverd, want ook van Cenrtaal werd op overtuigende wijze gewonnen. De eerste partij was tussen J. Waasdorp (C.) en P. Stalenhoef (GP). J Waasdorp (C.) 250 165 23 61 7 17 P. Stalenhoef (GP.) 250 250 23 50 10 86 De partij tussen A. v. d Heiden (GP) en J. Stalenhoef (C.) was ge heel zonder spanning: A. v. d. Heiden (G.P.) 250 250 19 40 13.15 J Stalenhoef (C.) 250 105 19 23 5 52 De ïeatste partij tussen A. J. Ver kerk (C.) en R. Stalenhoef (G.P.) begon ook futloos. Om beurten werd er lustig op los gepoedeld en bij de 10e beurt was de stand Verkerk 70, Stalenhoef 88. Stalenhoef liet bij de 12e beurt zien dat hij beter kon en maakte een serie van 79. Verkerk kon er niet goed inkomen en bleef tot het einde achter: A. J. Verkerk(C.250 168 23 36 7.30 R Stalenhoef (G.P.) 300 300 23 79 13.04 TAFELTENNISUITSLAGEN Soestdijk I behaalde een gemakke lijke 100 zege op PTT 5. Doordat Soestdijk 2 met 64 van Vesta ver loor, moesten beide punten in Utrecht blijven. Soestdijk 3 leed haar eerste nederlaag tegen het leidende Noack 3; het werd 64. Soestdijk 4 herstelde zich door een grote 91 overwinning op Neerlandia 2. DAMUITSLAGEN De wedstrijden van dc onderlinge competitie van de Soester Damclub „De Variant", hadden het volgende resultaat: R. DamenH. Kraaij 2—0. J. Ken- tin—H Terlouw 02 W Sjollema S. Zwart 20. J. v. KoesveldA L Massop 02. J Kentin—J. AJderling 20. A L MassopH Terlouw 1I. A KraaijC van Es afgebroken. Hoevelaken UITVOERING „SELECTA" Donderdagavond geeft de accor deonvereniging „Selecta" o.l.v do heer C. J, Binken in het Vereni gingsgebouw een uitvoering waar aan medewerking wordt verleend door een goochelaar. Burgerlijke stand Geboren Gerarda A. Kok- Prinsen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 5