DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Samenwerking van Nederland en Indonesië een tere plant V.N. voldaan over resultaten der Ronde Tafelconferentie Kostow brengt rechters in verbazing Vriendschap en vrijwilligheid vormen de grondslag Ongepastheid Boze Manuilsky loopt achter cle feiten aan Grote Drie in Februari bijeen s Donderdag 8 December 1949 (te Jaargang, n 288 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Baak: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements- „rijj 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur TJ. DE BOORDER. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Twee gewezen minister-presidenten, tevens belden booglei"a&r» hebben gistermiddag In de Tweede Kamer hun mening ge geven over het wetsontwerp tot goedkeuring van de Ronde Tafel-over eenkomsten. Na de scherpe klanken van de af en toe bijna kermende tenor-saxofoon van prof. Gerbrandy, was het een verademing de door werkte orgelsolo van prof. Schermerhorn te horen, waarbij do registers van de menselijkheid en de wetenschappelijkheid werden uitgetrokken en duidelijk In het licht werd gesteld, dat by de uitvoering van de politiek van Rgkseenheid tussen Nederland en Indonesië geen binding zou zijn gebleven. (Van onze parlementaire redacteur) Als prof. Gerbrandy de heer I'an Royen een slecht onder handelaar vindt, is het zijn vol ste recht om daarvan in de Tweede Kamer te getuigen, on der voorwaarde dat hij daarvoor ook bewijzen aanvoert. Hij noemde er gistermiddag slechts één, nl. dat dr. Van Royen een voudig gecapituleerd had voor de opstand tegen het wettig ge zag, dat berustte op Gods bestel en door de beginselloze Neder landse regeringen na de bevrij ding niet voldoende is gehand haafd. „Wij hadden om te on derhandelen," concludeerde hij, „net zo goed een Kamerbode kunnen zenden". Zowel ten op zichte van dr. Van Royen als van de Kamerbodes was dit een ongepastheid waartegen de Ka mervoorzitter deze trouwe steunpilaren van het parlement eigenlijk in bescherming had dienen te nemen. De heer Gerbrandy liet zich nog verder medeslepen op deze weg der ongepastheid, toen hij de president der Republiek, die over enige dagen waarschijnlijk het hoofd van de nieuwe staat zal zijn. waarmede Nederland in een Unie gaat samenwerken, betitelde als de „oorlogsmisda diger" Sukarno. Nadat de Voorzitter hem deswege tot de orde had geroepen, redigeerde de professor zijn zin zo, dat de kioalificatie voor rekening kwam van de „velen", die z.i. die mening zijn toegedaan. Dat zij daardoor gepast werd kan moeilijk wordeiï volgehouden. V. INDIA Pacifistisch congres India heeft dezer dagen gastvrij heid verleend aan een internationale conferentie van pacifisten. Geleer den. theologen, politici, onderwijzers en journalisten uit alle delen van de wereld hebben in de stad Santinike- tan „vijf-en-twintig nauwe mede werkers van Gandhi en andere In diërs, die in de leerstellingen van de mahatma geloven" ontmoet. De natie, die Gandhi en zijn principe van het lijdelijke verzet heeft voortgebracht, is ongetwijfeld een uitstekende keuze als plaats van samenkomst voor pa cifisten. Maar de pacifisten, zo schijnt het ons toe, moeten het hui dige India toch wel als een teleur stelling ondervonden hebben. Want het is niet het India, dat Gandhi profeteerde. Het heeft, ten goede of ten kwade, meer verwantschap met het eerbare Westen. Zijn soldaten hebben gevochten om het vorsten- dom Hyderabad tot aansluiting bij de Indische unie te dwingen. Zij hebben gevochten om het Moham medaanse Kasjmir uit handen van het Mohammedaanse Pakistan te houden. De regering van India heeft samenzwerende communisten in de gevangenis laten sluiten. En slechts enige dagen geleden heeft zij twee mannen wegens moord op Gandhi laten ophangen. Wij zijn de zaak van de vrede van harte toegedaan, indien een eerlijke vrede mogelijk is, evenals de rege ring van India. Maar deze regering gelooft met het Westen, dat er om standigheden zijn, waarin het nobe ler is te vechten, dan zich zonder strijd over te geven. De pacifisten hebben onze sympathie. Maar hoe zeer wij hun goede bedoelingen ook waarderen, wij zijn het met de rea listen eens, dat pacifisme prachtig zou zijn, indien het slechts mogelijk ware ook de tegenpartij te pacifi ceren en wel tegelijkertijd. Indien de pacifisten dit wonder ooit ver richten, zullen wij ons gaarne bij hen aansluiten. In bet zoeklicht India bouwt stadions NEW DELHI. Nog in de loop van deze week wordt in New Delhi de eerste spa in de grond gestoken voor de aanleg van het nieuwe sta dion dat de naam van Pandit Neh- roe zal dragen en in October 1950 in gebruik zal worden genomen. De minister-president van India zal op 19 Jan. de eerste steen leg gen. De onlangs opgerichte natio nale sportclub van India heeft ook ontwerpen gemaakt voor stadions in Bombay, Calcutta en Madras. Enkele buien Weersverwachting, geldig van Donderdagavond tot Vrijdag avond. Wisselende bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien. Over het algemeen matige wes telijke wind. Koudere nacht, overdag dezelfde of iets lagere temperatuur dan vandaag. 9 Dcc.: Zon op 8.35. onder 16.29; Maan op 19.56. onder 12.12. C.P.N, is in de knoei geraakt Van de redeneer-trant van de heer Gerbrandy (a.r.). die, op dit moment nog, eerst gezag en orde wil zien hersteld, voordat sou- vereiniteltsoverdracht in overwe ging kan komen, is een typerend voorbeeld zijn verwijt aan de Rege ring, dat zij vroeger gezegd heeft, dat op het woord van Hatta c.s. niet kon worden vertrouwd, en nu met hen een overeenkomst aangaat, die uitloopt op overdracht der souverei- niteit. Voor de Ronde Tafelconfe rentie, welke veel misverstand en wantrouwen heeft opgeruimd, was In dit betoog geen plaats, wat te meer opviel, omdat de heer Tilanus, een oud-aanhanger van Rijkseen heid, de dag tevoren zo duidelijk uit zijn persoonlijke ervaring ter con ferentie had geput, toen hij zeide vertrouwen te hebben in de verte genwoordigers van Indo/iesië. Dat verwerpen van de overeen komst erger zou zijn dan aanvaar den, wilde de heer Gerbrandy niet doen gelden, omdat z.i. de souverel- niteitsoverdracht Indonesië zal overleveren aan de demonische machten van Azië. Voor de moei lijkheden, welke het gevolg zullen zijn van eventuele verwerping, gaf hij geen oplossing aan, in tegenstel ling tot zijn partijgenoot de heer M e ij e r i n k. Deze vond, dat de Kamer diende uit te spreken, dat zij tussen verwerpen of aanvaarden geen keus kon doen en dat de on derhandelingen weer moeten wor den heropend. Dan staan wjj achter u, voegde hij de Regering toe, want wij zijn er niet tegen, dat de Indo nesische volkeren hun vryheid ver krijgen, mits onder enige waarbor gen. Het was duidelijk, dat deze oud-directeur van de kweekschool voor inlandse onderwijzers te Solo uit een bewogen gemoed sprak en dat de worsteling met het probleem zwaar op hem drukte. Prof. Schermerhorn (Arb.) rekende af met twee fabeltjes, nl. dat bij een ander beleid alles heel anders zou zijn gelopen en dat de Stuw-mensen voor de gang van za ken van thans verantwoordelijk zou den zijn. Het beleid van iedere Regering, was zijn mening, zou een voudig bepaald zijn door het ontbin dingsproces, dat in Z.O. Azië gaan de is. En wat de Stuw-mensen be treft, zij hebben alleen eerder dan anderen de oorzaken onderkend van de ontwikkeling, welke niet te stui ten was en thans haar beslag krijgt. In zijn overzicht van deze ontwikke ling na de capitulatie van Japan merkte hij op, dat voor de beschei den Indonesische zelfstandigheid, welke door Sjahrir op de Hoge Ve- luwe werd gevraagd, de geesten in Nederland in 1946 nog niet rijp wa ren. Toen deze afgevaardigde uiteen zette, dat de Indonesische kwestie gezien moet worden in het kader van de Amerikaanse Zuidzeepoli- tiek, waarbij Amerika zich de bij zondere positie van Indonesië voor Vrouwen protesteren tegen militair speelgoed FRANKFORT. De Frankforter vereniging van Duitse vrouwen heeft Dinsdag op het marktplein van de stad een luidspreker laten aanbren gen door middel waarvan zij tracht ten de verkoop van militair speel goed te boycotten. Via de luidspreker verklaarde zij, dat de speelgoedge weertjes en tanks, die in de etalages op het marktplein waren uitgestald, de militaire geest in de Duitse kin deren weer zouden wakker roepen. De winkeliers waren over deze actie zo verbolgen, dat zij dreigden het balcon, waar de luidspreker zich be vond, met stenen te zullen bekogelen. Voor deze dreiging met geweld zijn de vrouwen gezwicht. Gisteren werd de luidspreker verwijderd. Maar de vrouwen zijn nu op zoek naar een ander pand om hun campagne voort te zetten. ogen dient te houden, werd hij door de communisten geïnterrumpeerd, op wie het woord Amerika nu een maal werkt als een rode lap op een stier. „Ik kan me de onrust van de C.P.N. begrijpen/' kaatste h\j terug, „want die zit met het probleem in haar maag. Jaren lang heeft ze hier gepleit voor de zelfstandigheid van Indonesië, maar op hetzelfde ogenblik, dat die haar beslag krijgt, moet zij haar bestrijden, omdat de weg van het communisme over de chaos loopt". Er werd van de C.P.N.-banken heftig gesputterd, doch het was even weinig overtui gend als te voren het betoog van de heer Dc Groot, dat de souve- reiniteit niet werd overgedragen aan Indonesië, doch aan het Ameri kaanse imperialisme. De heer Schermerhorn wees er met nadruk op, en In zoverre liep zijn betoog evenwijdig met dat van de heer TUanus, dat de Unie is ont worpen als een instrument van sa menwerking cn niet als een staats, rechtelijke constructie. Om die sa menwerking, op basis van vriend schap en vrijwilligheid, is het in de eerste plaats te doen. Het schenken van vrijheid bindt meer dan welke constructie ook. De samenwerking, besloot hy, Is een tere plant, maar Goddank is zij door do stormen van de laatste ja ren nog niet vernield. Vanmorgen om elf uur komt de Regering aan het woord. Nieuwe uitbarsting van Etna te wachten CATAMA. Volgens prof. Gioacchino Ponte, stichter en di recteur van het vulkaaninstituut „Etna" is er spoedig een nieuwe uitbarsting van deze vulkaan te wachten. De Italiaanse geleerde verklaart, dat een eventuele nieu we eruptie zwaarder zal zijn dan die van verleden week. Politieke terreur in Albanië BELGRADO. Volgens de offi ciële Zuidslavische pers is de Alba nese regering begonnen met een ge nadeloze physieke uitroeiing van haar politieke tegenstanders. Er zijn nieuwe concentratiekampen en ge vangenissen verrezen en het politie apparaat is versterkt om elke oppo sitie de kop in te kunnen drukken. Om betere resultaten te bereiken is de regerende kliek begonnen met haar tegenstanders in het openbaar terecht te stellen, hetzelfde middel, waarnaar tijdens de bezetting van Albanië de fascisten hebben gegre pen Onlangs is op het nieuwe markt plein van Tirana een galg opgericht, waaraan een 25-jarige jongeman werd opgehangen. Het lijk werd de gehele dag door de politie bewaakt en moest op het marktplein blijven liggen om als afschrikwekkend voor beeld te dienen. Iiiterim-regelinp; Suriname door Eerste Kamer goed ontvangen DEN HAAG. Toen het door de motie De Kort g: wijzigde ontwerp Interim-regeling voor Suriname in de afdelingen der Eerste Kamer verscheen is het daar op groot ver zet gestuit, hetgeen uit het voorlo pig verslag duidelijk bleek. De aanneming was zeer twijfelachtig en de regering werd de raad gege ven om het ontwerp maar liever in te trekken en een nieuw in te die nen Dit is gebeurd en de Tweede Kamer heeft het gewijzigd ontwerp, waarin de subsidiëring van het bij zonder kwcekschoolonderwijs aan Suriname zelf werd overgelaten zonder hoofdeliike stemming of dis cussie aanvaard. Uit het voorlopig verslag der Eerste Kamer blijkt nu, dat het in de afdelingen eveneens algemene instemming gevonden heeft. Het onder Brits toezicht staande blad „Telegraf" -heeft vernomen, dat de premier van Oostduitsland, Otto Grotewohl ernstig ziek is en in een Russisch militair hospitaal is opgenomen. RUIM EEN WEEK geleden werd bij dc Scheepswerf- en Machine fabriek „De Merwede" te Har- dinxveld een van de drie sche pen, die voor rekening van de Jugoslavenska Linijska Plotndba worden gebouwd, te water gela ten. Deze foto toont u een der twee andere in aanbouw zijnde schepen. Niwin vraagt nog steeds om lectuur De laatste weken daalt het aantal boeken en tijdschriften, dat de Ni- win ontvangt voor dc Nederlandse militairen in Indonesië. Het leetuur- depót Niwin-Rode Kruis vestigt er de aandacht op. dat thans meer dan ooit boeken en tijdschriften noodzakelijk zijn. Zendingen boeken tot een gewicht van 1 kg. kunnen portvrij worden opgestuurd aan BarkDen Har»:!. Zendingen tijdschr'^en tot een ge wicht van 1 kg. kunnen portvrij worden opgezonden aan de lectuur- dienst Rode Kruis. Bovendien Ma nen zowel boeken als tijdschriften worden gedeooneerd in de bekende gele lectuurhuisjes, die wekelijks worden geledigd. FLUSHING MEADOWS. De algemene vergadering van de V.N. heeft met 44 tegen 5 stemmen en twee onthoudingen een door veertien landen ingediende resolutie inzake Indonesië aanvaard. Deze resolutie pryst de Nederlanders, dc Indonesiërs en de UNCI voor hun aandeel in de te Den Haag bereikte RTC-overeenkomst en verwelkomt de „aanstaande vestiging van dc republiek der Verenigde Staten van Indonesië als onafhankciykc souvereine staat". Voor het tot stemming kwam hadden de afgevaardigden van India, Pakistan en de Verenigde Staten ieder op hun wüze hun voldoening uitgesproken over wat Sir Benegal N. Rau (India) noemde „het feit, dat twee partijen, die in een belangrijk gebied van de wereld in conflict waren, nu niet langer in conflict zijn en een accoord hebben bereikt." Alleen de vertegenwoordigers der Russische satellietstaten lieten een ander gclnid horen cn verdedigden allen min of meer het standpunt van de Oekrainischc vertegenwoordiger Manuilsky, die de overeenkomst van Den Haag „een schandelijke zaak" noemde. Mr. Van Heuven Goedhart rlonl-f rJo TTNTT December 1948 en dat, terwijl de RT CldllKl (ie j c-overeenkomst volledige overdracht Manuilsky had Zaterdag over de I van de souvereiniteit vóór 1 Januari Indonesische kwestie een voorstel in gediend, dat de politieke commissie ad hoe weigerde te behandelen, om dat het aanbevelingen bevatte en het Handvest de algemene vergadering verbiedt aanbevelingen te doen in zake kwesties, die op de agenda van de Veiligheidsraad staan, zonder dat daarom door de raad is verzocht. De Oekrainische afgevaardigde was hierover uitermate boos en zeide in de assemblee, dat de voorzitter van de politieke commissie ad hoe een „truc in de procedure" had ge bruikt. Maar de Nederlandse afgevaardig de, mr. J. C. van Heuven Goed hart, bewees hem nog eens helder het tegendeel. Vervolgens uitte de Nederlandse vertegenwoordiger er zijn verbazing over, dat Manuilsky schijnt te wensen, dat Nederland in grote delen van Indonesië souverein blijft, omdat zijn voorstel slechts in- TSJECHISCHE troepen zijn sys tematisch bezig langs de Duitse grens een z.g. „dode" zone te ma ken van drie km. breed. Alle ge bouwen in deze zone worden af gebroken en tankvallen gegraven. Een in Eckererauth woonachtige pannenfabrikant, kijkt naar zijn eens zo mooi bedrijf in de dode zone. 1950 vraagt. Hierna weerlegde de heer Van Heuven Goedhart Manuilsky's be schuldiging, dat de Nederlandse de legatie hardnekkig de tekst van de Haagse overeenkomst aan andere de legaties onthoudt om vervolgens op te merken, dat de ontstemming van de heer Manuilsky daaruit voort spruit, dat er nu geen Nederlands Indonesische kwestie meer besta.it, die zijn propaganda zou kunnen die nen. En daarom maakt hij zich thans belachelijk met opmerkingen ils die, dat de delegaties ter RTC in feite uit gevangenen bestonden. Tenslotte bracht de heer Van Heu ven Goedhart dank aan dc UNCI voor haar verstandige houding en waardevolle hulp gedurende de con ferentie om vervolgens namens de Nederlandse regering dank te betui gen aan de initiatiefnemers van de door veertien landen ingediende ont- werp-resolutie. Hij sprak de hoop uit, dat de republiek der Verenigde Sta ten van Indonesië spoedig haar plaats aan de conferentietafels der V N. zou innemen en verzekerde, dat het be vorderen van een blijvende en vrij willige samenwerking tussen de sou vereine staten der RIS en Nederland een van de voornaamste punten op het program der Nederlandse rege ring zal zijn. Warren Austin, de Amerikaans*» afgevaardigde, leverde scherpe cri- tiek op de houding, die Polen en de Oekraïne voortdurend in de Indone sische kwestie hadden ingenomen Zafrullah Khan (Pakistan) noemöp de overeenkomst van Den Haag de vervulling „tenminste tot de mi nimum graad" van de wensen der conferentie te New Delhi en een mijlpaal op de weg, die zou uitlopen op de beëindiging van het koloniale stelsel. Brandend peukje verwoest een etage 'S-HERTOGENBOSCH. Een brandend cigarettenpeukje. dat via een asbakje in een prullenmand terecht kwam, is de oorzaak ge weest, dat de bovenste verdieping van het magazijn „De Kroon" op de Hogesteenweg in Den Bosch is uitgebrand. De gordijnen vatten vlam, een ruit sprong en in een oogwenk laaiden de vlammen fel naar buiten. Gelukkig konden de bewoners met behulp van de brandweer het vuur spoedig be- dwingen. Niettemin werd nagenoeg £de gehele bovenetage verwoest. Er is kans op een koude Januari DE BILT. Volgens het K.N. M.I. te De Bilt bestaan er aanwij zingen. dat wij een koude Januari tegemoet gaan. Deze aanwijzingen zijn verkregen, door de studie van statistisch materiaal. Het Meteoro logisch Instit. wijst er met nadruk op. dat deze uit statistieken verkre gen aanwijzingen een onzeker ka rakter dragen en dat er geenszins dezelfde waarde aan kan worden gehecht, die de dagelijkse weerbe richten verdienen, die worden af geleid uit talrijke directe waarne mingen langs physische weg. PARIJS. De ministers van bui tenlandse zaken van de Verenigde Staten. Groot-Brittanniè en Frank rijk zullen in Februari opnieuw bij een komen ter bespreking van het Duitse probleem. Zij zullen gezamen lijk de politieke ontwikkeling in Duitsland sinds hun laatste samen komst bestuderen en het is mogelijk, dat zij een definitief besluit zullen nemen om de staat van oorlog met Duitsland te beëindigen. De moei lijkste kwestie, die daarbij aan do orde komt is dc vraag, hoe de weste lijke mogendheden hun legers in Duitsland zouden kunnen houden na het opheffen van de staat van oorlog. In verband met het grote belang, dat de Beneluxlanden hebben bij de beëindiging van dc staat van oorlog met Duitsland, is het niet ondenk baar, dat ook zij tot de minister bijeenkomst zullen worden uitgeno digd. Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft ge zegd. dat de beëindiging van de staat van oorlog, niet noodzakelijkerwijze betekende, dat er een vredesverdrag zou worden gesloten. In politieke kringen te Londen is opgemerkt, dat cr misschien een for mule kan worden gevonden, waar door de oorlog zou worden beëin digd en de bezettingstroepen toch gehandhaafd zouden worden. Zeven doden bij trein botsing te Alexandrië CAIRO. Voor de tweede maal in één maand tijds heeft in Egypte een spoorwegongeluk plaats gevonden. De nacht-expres tus sen Cairo en Alexandrië is Woens dagavond op een stilstaande trein te Alexandrië gelopen, waardoor zeven reizigers werden gedood. Vijfenveertig anderen zijn gewond. Vier wagons liepen uit de rails. Een vijfde wagon sloeg om. Brandweer en reddingsbrigades werden met grote spoed naar de plaats van het ongeluk gezonden. Bij het vorige spoorwegongeluk in Egypte werden zes personen ge dood en tien gewond. Uitstel van ontslag politie-personeel (Eigen bericht) DEN HAAG. Van welingelich. te zijde vernemen wij, dat overleg wordt gepleegd over het ontslag, dat aan ongeveer 500 man van de rijkspolitie met ingang van 1 Ja nuari zou worden verleend. De betrokkenen, die de 55-jarige leef tijd hebben bereikt, kunnen op grond van de bestaande regelingen met pensioen worden gezonden. Daartoe was enige tijd geleden be sloten. Doch het kwam er in feite op neer, dat niet meer dan zes we ken voor de datum, waarop deze politiemannen gepensionneerd zou den worden, hun het ontslag was aangezegd Aangezien de pension nering ingrijpende financiële ge volgen voor de betrokkenen heeft, is thans overleg geopend over een uitstel van de maatregel, waaruit voor het betrokken politie-perso neel een ruimer periode van voor bereiding zou kunnen voortvloeien. Dit overleg is nog niet afgesloten, doch de kans op overeenstemming schijnt wel groot. Nieuw Gerechtshof in Oost Duitsland BERLIJN. De Oost Duitse re gering heeft het voorbeeld gevolgd van andere Russische satellietsta ten en een Hooggerechtshof voor misdaden tegen de staat ingesteld. Tegen uitspraken van dit Hof zal men niet in hoger beroep kunnen gaan. Leden van de communistische eenheidspartij (SE.D.) zullen zich voortaan niet meer voor de gewone gerechtshoven moeten verantwoor den. maar voor speciale gerechts hoven van de partii. Voor de volks- politie is een soortgelijke regeling getroffen. Amerikaanse autoriteiten hebben voorspeld, dat snoedig „zuiverings processen" zullen plaats vinden. Nieuwe socialistische partij in Italië FLORENCE. Onder de naam „Unitaristische Socialistische Par tij" is in Italië een nieuwe socialis tische groepering opgericht, die als „derde macht" wil fungeren tussen communisten en rechtse Christen- Democraten. Zij eist, dat de Ita liaanse regering onafhankelijk zal zijn van de Rooms-Katholieke kerk, streeft naar een gemeenschappelij ke socialistische politiek in geheel West-Europa en wijst elk religieus of politiek dogma van de hand. met inbegrip van het Marxisme. Voorts pleit zij voor nationalisatie van de grote industrieën De partij wil, dat de Italiaanse arbeiders meer zullen profiteren van de Marshallhulp en zal er voor ijveren dat het Atlan tisch Pact dat als een voldongen feit wordt aanvaard louter de fensief zal blijven. De partij staat onder leiding van Ignazio Silone en Giusepne Romita, die zich van de partij van Pietro Nenni heeft afgescheiden. Andere groepen van de nieuwe partij zijn dissidenten uit de partij van Sara- gat en een klein aantal Christen- Democraten. De partij zal niet met de huidige Italiaanse regering sa menwerken. Hongaarse kerken betuigen trouw BOEDAPEST. De hoofden van de Hongaarse Hervormde en Evangelische kerken hebben hun trouw aan de Hongaarse volksre publiek en haar nieuwe constitutie betuigd in een gemeenschappelijke verklaring, welke in het officiële orgaan van beide Protestantse ker ken is gepubliceerd. De eed van trouw, die door de regering wordt gevraagd, is door deze kerken goedgekeurd omdat zij de voorge schreven tekst niet in strijd achten met de godsdienstige overtuiging. Partij van Sjahrir zal blanco stemmen BATAVIA. Soetan Sjahrir heeft verklaard, dat zijn Partai Socialis Indonesia blanco zal stem men inzake de resultaten der R.T.C. Men wil aan de bereikte resultaten niets in de weg leggen, doch zal de wijze van uitvoering als maatstaf gebruiken. Generaal-Majoor Clement Blanc is benoemd tot chef-staf van het Franse leger als opvolger van gene raal George Revers, die ter beschik king van de premier komt. De nieu we Franse chef-staf is 52 jaar oud. Economische besprekingen in Stockholm STOCKHOLM. Naar aanlci- ding van de Britse voorstellen tot een nauwere economische samen werking tussen Engeland en de Scandinavische landen heeft de Zweedse regering besloten een conferentie uit te schrijven van deskundigen uit Denemarken, Zwe den. Groot Brittannië en Noorwe gen. De conferentie zal in Stock holm worden gehouden, 15 Decem ber a.s. beginnen en twee dagen duren. Denemarken en Noorwegen hebben reeds besloten deskundigen te zullen afvaardigen. Voormalig Bulgaars vice-premier herroept zijn bekentenis SOFIA. Het proces tegen Traitsjo Kostow, de voormalige Bulgaarse vice.premier en opperste communistische leider In Bulgarije onder Dimitrof, is gisteren begonnen. Tot grote verbazing van zijn rechters weigerde de verdachte op verschillende punten van de tenlastelegging schuld te bekennen. Hij ontkende voor de Britse geheime dienst tc heb. ben gespionneerd, een anti-Russische Balkanfcderatie te hebben be raamd cn in 1942 voor de Bulgaarse fascisten te hebben gecapituleerd. Toen de president van het Hof opmerkte, dat dit in strijd was met de algehele bekentenis, die hü in de gevangenis zou hebben afgelegd, zei Kostow, dat zün verklaring voor het Hof dc enige juiste was. Kostow, van te voren hoog ge prezen als de architect van Bulga- rije's wederopbouw, de leider van de Bulgaarse verzetsbeweging en de auteur van de nieuwe Bulgaarse grondwet, werd in Maart van dit jaar gearresteerd, omdat hij als leider van de Bulgaarse delegatie bij de Russisch-Bulgaarse handels besprekingen „de prijzen van som mige Bulgaarse producten voor de Sowjet-delegatie geheim gehou den" had en had getracht „de prij zen, die Bulgarije voor zijn goede ren aan de kapitalistische landen hacl berekend, voor de Sowjetunie verborgen te houden." Na Kostows arrestatie noemde een officieel communiqué „de veronderstelling, dat de wet op staatsgeheimen ook maar op enigerlei wijze tegen de Sowjetunie kan worden gebruikt., gevaarlijk." Kostow erkende voor het Hof, dat hij zich had schuldig gemaakt aan tegen de Sowjetunie gerichte activiteit en „afwijkingen naar links." In de tenlastelegging wordt ook gezegd, dat Kostow Tito aan de macht had helpen brengen door hem aan te bevelen voor het ver vullen van een politieke opdracht in Zuidslavië. Kostow antwoordde hierop, dat het Dimitrof was ge weest. die als hoofd van de Komin tern Tito in 1935 of 1936 naar Zuidslavië had gezonden. De president las daarop een eigenhandig geschreven bekentenis van Kostow voor, waarvan bijna elke alinea verschilde met de ver klaringen, die Kostow voor het Hof aflegde. De tweede verdachte, die werd gehoord, was de voormalige minis ter van financiën Iwan Stefanow. die alles wat hem ten laste wordt gelegd bekende. Door zijn verkla ringen wordt ^ok Kostow gecom promitteerd. Stefanow gaf toe voor de Britse Geheime Dienst te heb ben gewerkt en de Bulgaarse eco nomie en de betrekkingen met de Sowjetunie te hebben gesaboteerd. Hierna werd de zitting verdaagd. Het hoofd van de Zuidslavische regeringsvoorlichtingsdienst heeft te Belgrado verklaard, dat het pro ces tegen Kostow in de eerste plaats is gericht tegen de goede naam en de onafhankelijkheid van Zuidslavië en dienen moet om te verbergen, welk een diepe sym pathie wijlen Dimitrof steeds voor Zuidslavië #eeft gekoesterd. Nee toch Heus Twee rechtsgeleerden, en een getrouwde vrouw drijven handel. In zuigelingen. Twee duizend dollar per stuk. In Mia mi (Flor.). Omzet in 1049 reeds 30 stuks... De rechter (N.Y.) maakt er een eind aan een jaar te laat. De galg is nog te mooi. In datzelfde Florida zijn mus kieten die DDT lekker vin den en op-eten. Dat hebben ze gemeen met enkele soorten (al) (gemene) huisvliegen. Verhaal zonder moraal. Boer te Krefeld, belooft q 5 mark voor goed doel, als hij onbe heerd gebleven fiets terugkrijgt, vindt haar, rijdt naar pastoor om 5 mark te brengen, komt buiten nu blijkt fiets inder daad weg te zijn. Boer boos. Woning commissie, ergens, ontdekt „uit dc papieren" woonruimte bij oud echtpaar. Inderdaad: ruimte was er, nl. stookruimte, want echtpaar „woont" in stookoven van twee fabrieksschoorstenen op non- actief. Maharadja van Jodpoer in war. Had anderhalf millioen p.s. inkomen en nu nog maar 75.000 p.s. per jaar. Zijn vrouw kreeg maar 1600 p.s. voor reisje naar haar ouders. Zij is „gewoon Schots meisje" van afkomst. -J

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1