DAGBLAD VOOR AMERSFOORT KAMER AANVAARDT HET R.T.C.-RESULTAAT J Critiek op minister Pakenham onjuist, zegt Lagerhuis V.V.D. stemt geheelC.H.U. gedeeltelijk voor het wetsontwerp Stemmen voor s 71 Stemmen tegen29 Nieuw WW veroordeelt regiem van Franco r Vijf ministers spreken Ongerustheid .J Rapport over Prestwick is een dwaling, aldus Shawcross 9f Jaargang, no. 239 Vrijdag 9 December 1949 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330. Bank Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur TJ. DE BOORDER- (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Vannacht om twee uur, terwijl het Neder landse volk zijn welverdiende rust genoot, heeft de Tweede Kamer een beslissing genomen van geweldige historische betekenis. Met 71 tegen 29 stemmen aanvaardde zij het wetsr ontwerp in zake de souvereiniteitsoverdracht van Indonesië, waarbij de vereiste tweederde meerderheid met 4 stemmen werd overschreden. Het was in de parlementaire geschiedenis van ons land de eerste keer, dat alle honderd Tweede Kamer leden aan een stemming deelnamen, waardoor het record van 99 stemmen, uitgebracht na de debatten over de leerplichtwet in 1900 gebroken werd. Voor het wetsontwerp stemden de fracties van de K.V.P. (32 leden), de P.v.d.A. (27 leden) en de V.V.D. (8 leden), benevens van de C.H. Unie de heren Tilanus, Kikkert, Van de Wetering en mej. Wttewaa! van Stoettwegen. Tegen stemden de A.R. (13 leden), de C.P.N. (8 leden), de Staatk. Gereformeerden (2 leden) en van de C. H. de heren Krol, De Ruiter, Van der Feltz, Schmal en Beernink. Ook de heer Weiter stemde tegen. Dat dit resultaat na een drie daags debat werd bereikt, is niet al leen toe te schrijven aan de knappe rede, welke minister Van Maar- se veen gistermorgen hield, maar vooral aan de uiteenzetting van mi nister Stikker, die het interna tionaal aspect van de op handen zijnde beslissing uitvoerig heeft be licht Hjj liet duidelijk de gapende afgrond zien, waarin Nederland en In het zoeklicht WEST-DUITSLAND Duister verschiet Opnieuw heeft dr. Adenauer de kwestie der Westduitse herbewape ning aangeroerd. Hii legde daarbij de nadruk op twee dingen: 1. West- Duitsland is bereid een bijdrage tot de defensie van het continent te leveren; 2. Zolang West-Duitsland geen leger heeft, zullen de Wes terse naties verplicht zijn. het te gen een invasie uit het Oosten te verdedigen. Daarmede werpt de Westduitse kanselier de knuppel in het hoenderhok. De Westerse na- ties immers zijn op het ogenblik nog'niet eens in staat zichzelve. laat staan W. Duitsland te be schermen. Aan de andere kant zou. zolang de Westerse naties militair nog zo uitermate zwak zijn, het geven van toestemming tot herbewapening aan West-Duitsland aan zelfmoord grenzen. Dit is het grote dilemma, waarvoor de leiders van de Wester se defensie zich gesteld zien. Een oplossing er voor zal eerst op de lange duur gevonden kunnen wor den. Vóór alles is thans nodig dat in de landen van het Atlantisch pact een werkelijk militaire macht wordt opgebouwd, welke in het bijzonder de Fransen, die ten rechte of ten onrechte nog steeds weinig ver trouwen in de bedoelingen van Amerikanen en Britten hebben en er vast van overtuigd zijn. dat een eventuele oorlog in zijn beginsta dium opnieuw tot een Duinkerken zou leiden, gerust kan stellen. Eerst daarna kan aan een herbewapening van West-Duitsland worden ge dacht. Wij weten, dit is een duSster en gevaarlijk verschiet maar een ander alternatief zal de opbouw van een Oostduits leger door de Russen, waarmede duidelijk reeds een begin is gemaakt, het Westen waarschijnlijk niet laten. Buiig weer Meest zwaar bewolkt met buien, sommige met hagel of natte sneeuw. Aanvankelijk zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen, later ma tige tot krachtige wind uit noor delijke richtingen en iets kouder 10 Dec.: Zon op 8.36, onder 16 29: Maan op 2120 onder 12.34. Indonesië beiden zouden storten in het geval de tweederde meerderheid niet werd bereikt, wat de verwer ping zou betekenen. Zijn grote ver dienste was, dat hij een leerzaam overzicht gaf van hetgeen Neder land in verband met zijn Indone sisch beleid de laatste jaren te ver duren heeft gehad en wat met gro te inspanning kon worden voorko men, o.a. door de tussenkomst van het N.V.V. bij de Amerikaanse vak organisaties, welke na de tweede politionele actie een boycot van Ne derland overwogen. Aan deze opsomming was de ern stige waarschuwing verbonden aan gaande de tegen Nederland gerich te krachten, welke door een ver werping van het wetsontwerp zou den kunnen worden ontketend. De minister betrachtte daarbij de voor zichtigheid, welke zijn ambt mede brengt, doch het kon voor niemand verborgen blijven, dat verwerping niet alleen zou betekenen, dat Ne derlands internationale rol volko men zou zijn uitgespeeld zelfs België zou gedwongen zijn om ons in de steek te laten doch ook dat maatregelen te venvachten waren ten opzichte van onze handel, onze scheepvaart, ons luchtverkeer, enz. Dit zou een dergelijke verlammende invloed op onze economie uitoefe nen, dat een staatsbankroet de on vermijdelijke consequentie zou moe ten zijn. Met het volste recht stelde de Vannacht om twee uur, na de stemming over de overdracht van de souvereiniteit in Indonesië, bleven verscheidene leden van de rgering nog wat bij elkaar, om in de beste stemming over het verloop der debatten na te pra ten. Van links naar rechts: de ministers Lieftinck, Schokking, Stikker, v. Maarseveen, Götzen en staand: staatssecretaris schout bij nacht Moorman, de ministers Teulings, Joekes, Wijers. v. d. Brink en Rutten. Minister van Schaik kon wegens verblijf in Indonesië, niet bij de debatten aanwezig zijn. De premier dr. Drees, de ministers in 't Veld cn Mansholt en de staatssecretaris Fockema Andreae en v. d. Grin ten komen evenmin op deze foto voor. Vermoedelijk waren zij reeds huiswaarts gegaan toen deze foto werd gemaakt. heer Oud (V.V.D.) dan ook in zijn repliek aan de heer Schouten de vraag, hoe hjj dit zou kunnen ver antwoorden. En. hjj .billijkte volko men, dat de regering In geval van verwerping er het bijltje bij zou neerleggen. Toen daaraan voorafgaande de heer Schouten (A.R.) zich voor zijn afwijzend standpunt beriep op zq'n geweten, had minister Van Maarseveen hem al toegeroepen: „Houdt u dan geen rekening met de verschrikkelijke resultaten, wel ke een verwerping onverbiddelijk medebrengt?" Daarop antwoordde deze afge vaardigde, dat deze resultaten niet los te denken zijn van het beleid der regering en dat men niet kan ver langen, dat de A.R. onder dit be leid hun handtekening plaatsen. In verschillende toopaarden werd op het verantwoordelijkheidsgevoel van de heer Schouten gewerkt. De heer Romme voegde hem toe: ,,Als het wetsontwerp niet wordt aan vaard, is er geen toekomst meer voor Nederland." Maar het had al les geen uitwerking en prof. Ger- brandy bespeelde het Rijkseen- heidklavier daarna met onver flauwde animo. De heer Van der Goes van N a t e r s deed speciaal een harts tochtelijk beroep op de A.R. heer Meijerink, van wie bekend was hij had het trouwens zelf op bewo gen toon geuit dat het tegen stemmen hem zeer zwaar zou val len, doch ook deze poging had geen uitwerking. Op de replieken heeft minister Van Maarseveen slechts be knopt geantwoord en minister Stikker bepaalde zich tot het voorlezen van een. sprekende brief uit Indonesische planterskringen, waaruit bleek, dat mendaar ook zeer wel inzag, dat verwerping de Vrije vakverenigingen zijn tegen elke vorm van steun aan Spanje LONDEN. De nieuwe, vrtfe vakverenigingslnternationale heeft te Londen eenstemmig een resolutie aangenomen, waarin het regiem van generaal Franco in Spanje wordt veroordeeld. De resolutie spreekt zich uit tegen het verlenen van enige hulp aan Spanje „totdat de democratie en de volledige vakverenigingsrechten hersteld zyn en de arbeiders in staat zfjn by te dragen tot het herstel van het land". De dictator Franco poogt Spanje opgenomen te krijgen in het Atlantische Pact en wil het in aanmerking doen koi^en voor Marshall-hulp, zo heet het In de resolutie, doch het congres spreekt zich ook hiertegen uit. Het vakverenigingscongres heeft Verscheidene gedelegeerden heb- zich op het standpunt gesteld, dat Franco niet kan worden gezien als een betrouwbare deelgenoot van de democratieën der wereld en daar om niet behoort te worden opgeno men in een verdrag van wederzijdse bijstand. De resolutie zegt de Spaanse ar beiders alle mogelijke bijstand toe in hun verzet tegen het Franco-re giem en verklaart, dat „de bestrij ding van het totalitarisme in al zijn vormen" tot de voornaamste doel einden van het nieuwe internatio nale vakverbond behoort. Het afleggen van een verklaring over de toestand in de Oost-Euro- pese landen zal worden overgelaten aan de uitvoerende raad, die zich allereerst van alle feiten op de hoog te zal stellen. ben aangedrongen op de oprichting van regionale bureaux in verschil lende delen van de wereld, in het bijzonder daar, waar het vakvereni gingswezen zwak is of moet strijden tegen sterke communistische orga nisaties. De Iraanse afgevaardigde Khos- row Hedayat verzocht het nieuwe wereldvakverbond een beroep te doen op de Unesco om een einde te maken aan de dwangarbeid in de Sowjetunie en de Balkanlanden. Het bestuur der internationale heeft naast de voorzitter Paul Finet zeven vicc-voorzltters benoemd. Het zjjn: Hans Boeckler, Arthur Deakin, William Green, Bernardo Ibanez, El- ler Jensen, Léon Jouhaux en Philip Murray. chaos voor Indonesië zou betekenen met alle gevaren, die dat voor de daar vertoevende Nederlanders zou meebrengen. De heer Oud verdedigde na de algemene beschouwingen over het wetsontwerp een tweetal amende menten. Daardoor werd in de ter RTC aanvaarde overeenkomsten niets veranderd, dóch slechts een aanvulling beoogd van de ratifica tiewet. Zijn poging om te doen op nemen, dat voor Nederland onder parlement diende te worden ver staan Koning plus parlement werd na bestrijding door de heren Romme en v. d. Goes van Naters afgewezen met 62 tegen 37 stemmen. Een deel der P. v. d. A.-frac- tlc bleek het met zijn leider niet eens en stemde voor dit amende ment. In een ander amendement van de heer Oud, dat in wezen eigenlijk een motie was, werd verklaard, dat de regering in overleg met de Re publiek der Verenigde Staten van Indonesië stappen zou doen even tueel bij organen van de V.N. om te bewerken, dat het zelfbeschik kingsrecht behoorlijk zou worden uitgevoerd. De regering verklaarde het volmaakt overbodig," maar had geen bezwaar, dat de Kamer het zonder hoofdelijke stemming aan nam. Een belangrijk hoofdstuk in onze historie werd ten slotte door de eindstemming afgesloten, doch de beslissing der Eerste Kamer moet deze afsluiting nog definitief ma ken. De verwachting is, dat het daar nog meer zal spannen dan in de Tweede Kamer. Maandag tekening der RTC-besluiten in Indonesië BATAVIA. Republikeinse cn Federalistische leiders zullen Maan- datr biiecn komen In het huis waar Sukarno cn Mohammed Hatta vier jaar geleden de Indonesische onaf hankelijkheid hebben uitgeroepen om de voorlopige grondwet van de R.I.S. en de overeenkomsten der R.T.C. te tekenen. Op 15 December zal in Djokja karta de eerste president van de Verenigde Staten van Indonesië worden gekozen en beëdigd. De enige candidaat is nog steeds ir Sukarno Tussen 15. en 20 Decem ber zal het federale kabinet worden gevormd. De nieuwe president zal hiervoor drie kabinetsformateurs aanwijzen. Amerikaanse eist 250.000 dollar van KLM NEW YORK. Mevrouw Wilma Finne. de weduwe van Henry Fin- ne, een der slachtoffers van de vliegramp bij Prestwick, heeft van daag een eis tot schadevergoeding tegen de KLM ingediend van 250.000 dollar. In de toelichting op deze eis wordt beweerd, dat de maatschap pij „nalatig" is geweest, omdat zij „haar vliegeniers, beambten en em ploye's voorzien had van onjuiste tabellen, handleidingen en kaarten, die betrekking hadden op 't vlieg veld Prestwick". -N VAN MAARSEVEENDoorvoering van een Rijks- eenheid-politiek zou een nieuw kabinet eisen. Dc rekening die na zijn optreden aan het Nederlandse volk zou worden gepresenteerd, zou verschrikke lijk zijn Bij verwerping der overeenkomst zal niet temin in Indonesië een nieuwe rechtsorde tot stand komen. Daarbij zullen dan de bepalingen der Ne derlandse Grondwet niet in acht genomen worden. Het is onjuist, dat in de Minahassa, op Ambon en op Timor de meerderheid der bevolking voor af scheiding van de V.S.l. zou zijn. De voorwaarden voor een krachtige regering in Indonesië zijn aan wezig en zouden zeer versterkt worden, indien de overeenkomst met zo groot mogelijke meerderheid wordt aangeno men. Voor het bestuur van Nieuw Guinea wordt een speciale wet ingediend. Bij de Indonesische delegaties uitstel vragen van de sou- vereiniteitsoverdracht zou even erg zijn als verwerping. De verwer ping zal lot onmiddellijke politieke consequenties ieiden, omdat het kabinet zich niet bij machte voelt om de fatale gevolgen, die dit zal hebben, te keren. STIKKERNederland heeft bij zijn Indonesische politiek voortdurend een groot deel van de wereld tegenover zich gevonden. Zijn schepen werden ge boycot, z\jn vliegtuigen het landen verboden, ter wijl, ondanks dat de Amerikaanse Senaat het voor- stel-Brewster niet aannam, de dreiging van in trekking van de Marshall-hulp nooit van de baan is geweest. Wanneer Nederland de besluiten van de Veiligheidsraad naast zich had neergelegd, zou het ongetwijfeld niet zijn toegelaten tot het Atlan tisch Pact en in Europa aan zijn lot zijn overge laten. Hel heeft zelfs nu vrij veel moeite gekost om de zaak in orde te krijgen en het is aan de tussenkomst van de secretaris van het N.V.V. te danken, dat de Amerikaanse arbeidersorganisaties Nederland niet geboycot hebben. Men heeft niet veel fantasie nodig om zich voor te stellen, wat de internationale reactie zal zijn op een verwerping van de souvereini- teitsoverdracht. De gevolgen van Nederland zouden rampzalig zijn, omdat er een sterke stroming in de wereld zou zijn om Nederland tot redelijkheid te dwingen. Daartegen zou geen geweld baten. JOEKES: Voor de toekomstige functionnering van de V.S.l. is het van essentieel belang, dat de amb tenaren-Nederlanders overgaan in dienst van dc nieuwe staat. Dit is geen ..grote uitverkoop", zoals de heer Van de Wetering het noemde, maar slechts het dienen van de belangen van Indonesië, uiter aard met inachtneming van de belangen en de rechten van de betrokken ambtenaren. De inrich ting van een bijstand-corps van Nederlandse Ambtenaren zou een rechtsverhouding scheppen tussen hen cn de Nederlandse Overheid, welke nimmer heeft bestaan. Tot nu toe waren zij in dienst van het Ned.-Indische Gouvernement, welks bevoegdheden in handen gelegd worden van dc nieuwe staat. De ambtenaren kunnen indien zij dit wensen, geheel voor eigen verant woordelijkheid ontslag nemen. Aan vrijwillig heengaan een wacht geldregeling verbinden zou een aanmoediging daarvan betekenen en dit zou volkomen in strijd zijn met de bedoeling van de overgang. De V.S.l. zouden daardoor voor een uitermate moeilijke situatie wor den gesteld, welke in de gedachte samenwerking allerminst zou pas sen. Men moet zich overigens eens indenken wat de gevolgen van verwerping van het accoord voor de ambtenaren-Nederlanders zou den zijn. GöTZEN (links): Het prijs gc- i ven van twee milliard gulden, die niet in de Staatskas terug- komen zullen, is een zwaar of fer. Doch als men het plaatst tegen de achtergrond van dc grote Nederlandse investeringen in Indonesië, welke belangrijke j baten opleveren, dan weegt het j laatste toch het zwaarsteSa- menwerking met Indonesië is _jj van-onschatbaar belang voor het Nederlandse bedrijfsleven en dit was een groot offer ten volle waard. In de uitwerking van de over eenkomsten op financieel en economisch gebied heeft de Regering vertrouwen en naar hoe langer hoe meer blijkt ook het bedrijfsleven. SCHOKKING (rechts): Met grote dankbaarheid herdenken wij de toewijding, moed en onverschrokkenheid van de Nederlandse strijd krachten in Indonesië, al zijn er, als gevolg van menselijke reacties op gevaar, ook taakoverschrijdingen geweest. Het toekomstig optre den van de Nederlandse Marine in Indonesische wateren moet men zien in het kader van de nieuwe taak: denken en doen in bondge nootschappelijk verband. Daar de marinebasis te Surabaja gefinan cierd ïs met Ned.-Indisch geld worden de V.S.l., de erfopvolgers van de N.I regering eigenaar ervan. ONGERUSTHEID. Dat is het ge voel dat ons bekruipt wanneer wjj bedenken hoezeer Nederland vannacht om twee uur met do hak ken over de sloot kwam. Slechts vier stemmen meer dan noodzake lijk, kreeg het historische wetsont werp In de Tweede Kamer en het onrustbarende ligt niet alleen in dit cijfer 4, maar vooral ook in dc blindheid en verblindheid van de te genstemmers. Dat de Communisten „neen" zei don ligt voor de hand. Hoe meer chaos geschapen wordt hoe beter voor hen. Dat de heren Gerbrandy en Welter niet konden vóórstem- men, niemand zal het hen kwalijk nemen. Maar dat de Anti-Revolu- tlonnaircn, de Staatkundig Gerefor meerden en enkele Christelijk His- torlschen tegen stemden, ondanks de klem van argumenten en waar schuwingen der Regering, veront rust ons. Dit is een verbetenheid tegen beter weten in, tegen verant woord nadenken in. Dan is ons nog liever die houding van hen. die, steeds tegen een over eenkomst met Indonesië, thans zeg gen: „Wjj kiezen van twee kwaden het minste cn stemmen dus voor bekrachtiging van de besluiten der R.T.C." Het is een houding, die niet van diep inzicht getuigt, doch wel van realiteitszin cn dit ls voor het moment al voldoende. Maar zij, die ontkennen de mate loze afgrond waarin Nederland zich stort bij een af wjj zing van de door de Regering voorgestelde overeen komst, verontrusten ons. Is het tóch al droevig dat wjj met een mi nieme meerderheid de R.T.C.-over- eenkomst door de Tweede Kamer bekrachtigd zien, waardoor zjj slechts op de kleinst mogeljjke ba sis terecht komt. met grote zorg vragen wjj ons af of de partijgeno ten van hen. die thans tegen stem den, in de Eerste Kamer dat beetje meer aan inzicht kunnen opleveren waarin de Tweede Kamer tekort schoot. Juist deze mogelijke tegenstem mers, wier politieke opvattingen door religieuze principes worden geleid, juist zjj mogen de diepe waarheid bedenken van de woorden: ,.God beware Nederland" als de Eerste Kamer het voorstel zou la ten vallen. LONDEN. Het Britse Lagerhuis heeft Donderdag met 246 tegen 111 stemmen een voorstel van de oppositie verworpen om in het vervolg het onderzoek naar vliegtuigongelukken te doen geschieden door een op wet telijke basis gegrondvest hof. dat tegenover geen enkel lid van de rege ring verantwoordelijk zou zjjn en welks bevindingen definitief aanvaard zouden moeten worden. De conservatieve Sir David Maxwell Fyfe, die het debat over het voorstel opende, betoogde, dat de oppositie een procedure van onderzoek wilde bewerkstelligen, waarin de buitenlanders algeheel vertrouwen zouden stellen. mening van het tribunaal had ontvangen Waarom het gaat is wat er gebeurde toen de piloot, on danks instructies van de KLM om op 700 voet te vliegen en niet naar het oosten van het vliegveld te cir kelen, tot op gevaarlijk lage hoogte daalde. De mogelijke reden hiervoor is, dat hij verkeerde en misleidende kaarten heeft gehad. Eskadercommandant Millington (Labour) zei. dat de toon van de Ne derlandse pers ten opzichte van mi nister Pakenham heel wat milder was dan die van de Britse conserva tieve bladen, die belang hadden bij een politiek schandaal vlak voor de verkiezingen. Lennox-Boyd, die het debat voor de oppositie sloot, verklaarde, dat Nederland bij het onderzoek naar vliegtuigongelukken op gelijke wij- Sir Maxwell Fyfe betoogde, dat Lord Pakenham, de minister van burgerluchtvaart, zich bij de conclu sies van de commissie van onder zoek had moeten neerleggen. De moeilijkheden, voortvloeiend uit de omstandigheden, dat hij zelf belang hebbende partij was. had de minis ter volkomen onderschat en deze waren allerminst „alleen maar theoretisch". In het geval Prest wick had de piloot, een der meest ervarenen die er waren, door slechte weersomstandigheden niet op een bepaalde baan kunnen landen aldus Sir Maxwell. Hij heeft rondgecir keld om te proberen op een andere baan te dalen en toen hij dit pro beerde verwachtte hij nadere inlich tingen. Sir Hartley Shawcross, de open bare aanklager, die voor de rege ring antwoordde, zei. dat de minis ter wel degelijk gerechtigd was de bevindingen van het tribunaal naast zich neer te leggen. „Ik wil uitdruk kelijk vaststellen", aldus Shaw cross, „dat de minister deed wat zijn plicht was. Hij verklaarde zich on eens met een mening, waarvan ik niet wil zeggen, dat zij niet op be wijzen gegrond was, doch die dui delijk een dwaling betekende tegen alle bewijzen, waarover het tribu naal beschikte.'* De waarheid is zo zeide Shaw cross dat de piloot op het ogen blik van het ongeluk zeer goed wist, dat het weer verslechterde. Dit was hem duidelijk gezegd in een radio boodschap, die hjj ook naar de ze tewerk ging als de oppositie thans had voorgesteld. Hij zei ook, dat ge ïmpliceerde, doch onbewezen be schuldigingen niet moesten worden gericht tegen vooraanstaande Neder landers. Onmiddellijk sprong Sir Hartley op met de vraag wat of de spreker bedoelde en zei: „Zover ik weet is er geen enkele beschuldiging geuit tegen vooraanstaande Nederlanders. Ik neem de gelegenheid te baat om de grootst mogelijke hulde te betui gen aan dr. Plesman. Ik weet welk een man van grote gemeen schapszin hij is en ik wijs de sug gestie, dat direct of indirect be schuldigingen tegen wie ook gedaan zijn, volstrekt af." Twee nederlagen voor Petsche PARIJS. De Franse minister van financiën Petsche heeft in een debat over pensioenen voor 2.800.000 oudgedienden uit de eerste wereld oorlog tot tweemaal toe een neder laag geleden. Met algemene stemmen keurde de nationale vergadering een communistische motie goed, die onmiddellijke bespreking eiste van een communistisch voorstel tot ver hoging der pensioenen der oudstrij ders. De voorzitter van de financiële copimissie stelde hierna voor het wetsontwerp naar de commissie te rug te zenden voor nadere bestude ring. Zijn voorstel werd verworpen met 409 tegen 164 stemmen. De as semblee begon toen met het debat over het ontwerp. Uit protest en om overleg te ple gen met premier Bidault verliet Petsche de vergadering toen het re sultaat van de eerste stemming be kend werd. Hij keerde echter later daarin terug. Jubilerende KNVB gedenkt zijn doden DEN HAAG. - Donderdag, was het zestig jaar geleden, dat de Ne derlandse Voetbalbond werd opge richt. Het bestuur van de KNVB heeft op deze dag door het leggen van kransen op verschillende gra ven van vroegere officials en spe lers van 't Nederlands elftal uiting willen geven aan de gevoelens van dankbaarheid voor het vele werk, dat de overledenen voor de bond en voor de voetbalsport in Neder land hebben verricht cn voor de grote verdiensten, die de oud-inter nationals voor de representatie van het Nederlands voetbal ten opzich te van het buitenland hebben ge had. De kransleggingen geschieden cp de graven van dr. J. W. de Goeie te Zaandam, oud-bestuurslid, door de heer G. Kruyver; van Jasper Warner te Zwolle, oud-voorzitter, door de heer H. Bartels; van Chr. J. Engelberts op Westerveld. cud- bestuurslid. door dr. C. Spoelder; van A. J. Bronkhorst te Leiden, oud-bestuurslid door de heer O. de Vries: van mr. P. Droogleever For- tuyn en dr. D. van Prooye. beiden oud-voorzitters, op de begraaf plaats te Den Haag. door de heer W. H. A. Burgwal en op de graven van de oud-internationaals, prof dr L. Otten op Oud-Eik en Duinen, door de heer W. H. A. Burgwal; van J. H. H. Kessler te Bilthoven door de heer M. Welle; van H. J. M. Francken te Bloemendaal door de heer A. van der Aart; van J. H. Welcker op de algemene begraaf plaats Vlaordingerdijk bij Schie dam. door de heer H. Teeuw en van J. Vos te Utrecht door de heer M. Welle. Tijdens een korte, treffende plech tigheid heeft de bondsvoorzitter Karei Lotsy op de nieuwe Ooster Begraafplaats te Amsterdam een eenvoudig bloemstuk gelegd, be staande uit grote witte en paarse herfstasters. op het graf van Wim Andriesen. die in zijn glorietijd 47 maal in het Nederlands elftal speel de. De heer Lotsy, vice-voorzitter. S. Coldewey en het bestuurslid H. de Munter legden bij het nationaal monument op de Dam in Amster dam een krans neer met een lint, waarop de woorden stonden: „In dankbare herinnering". De heer Karei Lotsy, voorzitter van de KNVB, legde gistermid dag een krans bij het nationaal monument op de Dam, ter nage dachtenis aan de in de oorlogs dagen en tijdens het verzet ge vallen sportkameraden.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1