Nederland kan zijn vacantiegangers niet voldoende huisvesten Hoofdbestuur Grafische Bond biedt feestavond aan DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Noteert u even Ook te weinig goede hotels voor vreemdelingen In kort bestek 2 Vrijdag 9 December 1949 Zes leden ontvangen oorkonde en insigne De afdeling Amersfoort van de Algemene Nederlandse Typografen Bond kreeg Donderdagavond in „Amicitia" een feestavond aange boden door zün hoofdbestuur. Deze feestelijke bijeenkomst werd ge opend door de plaatselijk voorzit ter, de heer T. van Oorl, die in zijn welkomstwoord in het bijzonder de leden van de afdelingen Nijkcrk en Harderwijk welkom heette. De heer Van Oort schonk in zün ope ningsrede enige aandacht aan de wijzigingen in het collectieve con tract, dat de grafische arbeiders hebben verkregen, maar zeide, dat de spreker van deze avond, de heer Van Arnhem, daarover nog wel meer zou vertellen. Dc hoofdbestuurder, de heer H. van Arnhem, zette daarop de be doeling van de feestavond uiteen. In alle delen van het land worden de ze ontspanningsavonden door het hoofdbestur van de Grafische Bond georganiseerd. Zij hebben een tweeledig doel; in de eerste plaats het verstevigen van de onderlinge band en ten tweede het bieden van morel verantwoorde ontspanning aan de leden. In deze moeilijke tijd, zo zeide de heer Van Arnhem, is een zekere ontspanning nodig. De arbeidersklasse heeft het moeilijk het hoofd boven water te houden. De situatie zoals deze thans is. geeft de steeds groter wordende spanning tussen lonen en prijzen te zien. De distributie van noodzakelijke le vensbehoeften is opgeheven, maar daartegenover is een zekere distri butie van het inkomen ingevoerd Wie een hoog loon ontvangt, kan zich meer permitteren. De heer Van Arnhem gaf als zijn mening te ken nen, dat de voorgestelde loonsver hoging van 5door het N.V.V. een minimum wordt genoemd. De eisen kunnen echter niet worden verwe zenlijkt. wanneer de vakbeweging niet paraat is. Er moet strijd gele verd worden en het N.V.V. moet daarbij kunen bogen op levende or ganisaties. waarin de leden de strijd voeden. De heer Van Arnhem wekte ten slotte de aanwezigen op in deze geest te handelen. Vervolgens richtte de heer Van Arnhem zich tot de heren Van Bekkum, Bovee, Priem, Heinz en Van de Biezenbosch uit Amersfoort en de heer Van de Brink uit Nij- kerk. die reeds 25 jaar lid zijn van de Algemene Nederlandse Grafi sche Bond. Hij overhandigde aan de zilveren jubilarissen een oor konde en het b'ondsinsigne. Het vrolijke gedeelte van de avond werd in cabaret-stijl goed verzorgd door het gezelschap van Charles Aerts. De voorzitter van de afdeling Nijkerk van de A.N.G.B., de heer Van de Brink, sprak een slotwoord. „Gentleman's Agreement*' Een „gentleman's agreement'" Is zoiets als een afspraak, waaraan ledereen. «T i zonder dat er veel woorden over wor- 114y Ivlaar Cut keer den vuil gemaakt zich houdt Zo is er I verloopt de actie niet G. F. Callenbach overleden In het Lichtenberg Ziekenhuis is Donderdagnacht in de ouderdom van 78 jaar overleden de heer G. F. Callenbach. De overledene verwierf tijdens zijn leven vooral bekend heid als uitgever van christelijke lectuur. Hij behield tot 1937 de lei ding van de uitgeverij Callenbach te Nijkerk, waar o.a. op zijn initia tief de bekende Kerstboekjes ver schenen. De heer Callenbach is ook op so ciaal gebied in Nijkerk en Nijker- kerveen actief werkzaam geweest. Hij was ridder in de Orde van Oranje Nassau. Straat- en rioolbelasting ongewijzigd Om te voorkomen dat de op brengst van de straat- en rioolbelas ting over 1950 met rond 27000. zal teruglopen, zien B. en W. zich genoodzaakt aan de raad voor te stellen de verschuldigde bedragen straat- en rioolbelasting voor het jaar 1950 op het tegenwoordige peil te handhaven. Burgerlijke Stand Geboren: Cornelia, d. van J. Rijn. ders en E. v. d. Poll; Margaretha Maria. d. van J. A. M. Spendel en A. B. Hutten; Carla, d. van M. W. Wagner en A. F. Dammers; Johan nes, z. van T. Snoek en M. L. Wit- tiS- Overleden: Rijkje van Elven, 69 jaar, geh. met J. Kluver; Gerritje Noordshoek, 74 jaar, wed. van J. Spreij. Ondertrouwd: B. Dijkmeijer en E. G. M. de Kruijf; L. C. Mos en A. C. Smolders; C. Couvée en I. E. Bui. tenhuis; J. J. de Keijzer en J. M. Tuithof; L. Dubbeldam en P. C. v. d. Meer; G. J. Verhaar'en P. M. de Wit; A. H. Edens en A. E. Heuff; H. F. Manders en M. W. v. Wande, len; P. Mantel en P. G. Schuuring; G. J. Mulder en W. C. Tieland; A. C. Wijnen en H. Pel. Groot wegenplan van Ged. Staten Het provinciaal wegenplan, dat door het na-oorlogse College van Gedeputeerde Staten van Utrecht werd opgesteld, is bij lange na nog niet voltooid. Het zal nog wel een aantal jaren duren voor het volle dig is uitgevoerd. Ter bestrijding van de buitengewone kosten van uitvoering van het provihciaal we genplan, stellen Gedeputeerde Sta ten aan de leden van provinciale staten voor, voor het jaar 1950 een bedrag van 3.335.000.beschik baar te stellen. Het College wil dit bedrag besteden aan de verbete ring van een aantal wegen, het aanleggen van nieuwe tracé's, het aanleggen van rijwielpaden, enz. enz. Voor de verbetering van een viertal bochten en de verbreding van enige versmallingen in de weg AmersfoortCothen (weggedeelte Oud-LeusdenMaarn) vragen G. S. voor 1950 een crediet van 68.000. Het viaduct bij Maarn willen G.S. ook vernieuwen. Hier voor is een bedrag van 240.000 geraamd. Van de bijdrage, die het Rijk voor de uitvoering van dit plan zal verlenen, zal het afhangen of het viaduct reeds in 1950 zal worden vernieuwd. Voor vernieu wing van de verharding van een gedeelte van de weg Amersfoort Bunschoten, het verbreden van de aardebaan en voor de aankoop van grond langs dit weggedeelte is een bedrag van 277.000 nodig. G.S. denken voorts aan de aan leg van een rijwielpad langs de weg AmersfoortBunschoten. Voor de gedeeltelijke aanleg worden de kosten in 1950 geraamd op 60.000. Voorts stellen Gedeputeerde Sta ten zich voor de verbetering van de weg AmersfoortBunschoten in noordelijke richting voort te zetten. Een en ander vraagt voorlopig een bedrag van 155.000. Of G.S. erin zullen slagen deze plannen in 1950 te voltooien, is nog niet met zeker heid te zeggen. Zij geven de leden van Provinciale Staten in ieder ge val in overweging hun op te dragen in de aangegeven zin werkzaam te zün. met alleen In dc Ver Staten, maar overal ter wereld, een bepaalde nogal grote kring van mensen, die onderling stilzwijgend zo n afspraak, zo n ..gentle man's agreement" heeft gemaakt. Die mensen achten de Jood of dc Jodin vrij minderwaardige schepselen, die cr weliswaar r.ijn. maar waar ze zich liefst maar zo weinig mogelijk van aantrek ken. die ze hnn eigen gangetje maar laten gaan. maar die cr eigenlijk toch niet bijhoren, omdat. ja. omdat ze Joden zijn. Dit anti-scmitismc uit zich niet alleen in pograms Neen. het uit zich nog nageliiks op straat en in gesprekken. Het uit zich In verstolen blikken en in miserabic mopjes Dat onwaardige cn ongemotiveerde nntl-scmitisme in we zen rassenhaat maakt de dagelijkse omgang met andersdenkenden tot een kwelling voor de Jood. Het ondermijnt zijn zelfrespect, hij gaat zich een paria voelen. Dc film ..Gentleman's Agreement", die Donderdag in net Grand Theatre werd \ertoond. vertelt pijnlijk rccel het kwaadaardige karakter van nntl-semi- tisme. Dc film is een pleidooi voor dc Joodse mens geworden De hoofd rol-vertolker (Gregory Peck) is een journalist, die acht weken !ang zich uit geeft voor Jood en daarover een ver haal voor een tijdschrift schrijft, dat bedoelt het an'.l-scmitismc daadwerke lijk te bestrijden. Er komt een liefdes geschiedenis in voor. die men wel in verband kan brengen met de kernbe- tckenis van de film. maar die deze kernbetekenis helaas ook verzwakt De film is buitengewoon knap gemaakt (re gie- Elia Kazan). de dialogen zijn vaar dig geschreven (oorspronkelijke boek1 Laura Z. Hobson). het spel is goed (Do rothy MacGuire cn John Garfield heb ben de overige hoofdrolleni maar toch konden wij haar niet. anders dan „in teressant beoordelen. Wat er -n gebeurt, bracht ons tot nadenken cn dat nadenken bracht ons slof voor vele andere en veel belang rijker problemen, die met deze kwestie verband houden en waarover In de film met geen woord werd gerept. Anti-scmitisme is niet met een film weg te werken Een film kan wel dc massa wakker schudden en het onmen selijke van het antl-semttlsme duidelijk maken Dat doet ..Gentleman's Agree ment" in zeker opzicht inderdaad. volgens Lupardi's plan nen: de potvis doet zijn aanval weliswaar, maar de vis ontploft in de lucht en ongehinderd vaart het zeilschip te rug Lupardi is woe dend. „Dat is jouw stomme schuld!" blaft hij tegen Yoto, „vlug, ontketen een storm Laat het hagelen en re genen. Onweer! Een or kaan! Dat schip mag niet ontkomen" Yoto, bevreesd voor de uit barstingen van zijn meester, holt weg om de bevelen uit te voeren, maar ln zün zenuw achtigheid struikelt hij over een kabel. De ge volgen zijn verschrikkelijk Een ontploffing dreunt. Het licht slaat uit en wanneer eindelijk de lampen weer aangloeien blijkt dat enkele I der voornaamste toestellen zijn vernield. Er is geen sprake van, dat Lupardi het zeilschip nu nog kan achterhalen.- Hij weet niet eens meer waar het schip zich bevindt, want de tele-' communicatie is verbroken. Wielrijder maakt een lelijke val De wielrijder B. kwam bij het verplaatsen van zijn bagage van het voormalig distributiekantoor zodanig te vallen, dat hij een lich te hersenschudding opliep. Hij kwam bij zün val nog in botsing met een andere wielrijder, die daar geen nadeel van had. DE WEGEN VAN DE NOORD OOSTPOLDER, het land „aan het IJselmeer ontrukt" waren voor het autoverkeer nagenoeg onbegaanbaar. Thans worden de wegen aan het moderne verkeer aaiigepast. De pontjes, waar men op aangewezen was, worden ver vangen door bruggen. Een der bruggen in aanbouw; rechts het pontje, dat nog dienst moet doen tot de werkzaamheden aan de brug zijn beëindigd. Aankoop van huizen voor sanering De heer A. C Beyer te Amers foort, heeft zich bereid verklaard aan de gemeente Amersfoort, de percelen Blekersstraat 6 en 8 te verkopen voor de som van f 8000.De aankopen geschieden met het oog op de sanering van nit stadsdeel. Ons dagelijks teveel Uit een tas van een voor de kerk aan 't Zand geparkeerd rijwiel is een portemonnaie ontvreemd, in houdende zeven gulden. Van een in de Krommestraat ge parkeerde auto verdween een re serve-wiel. Kerstliedavond in de markthal Evenals andere jaren organiseert ook dit jaar Het Nederlandse Lied o.l.v. Renske Nieweg op Woensdag 14 December een Kerstliedavond in de Markthal, onder auspiciën van de Amersfoortse Gemeen schap. Deze avond bedoelt geen concert in de gewone zin van het woord te zijn. doch een avond, waarop alle aanwezigen samen Kerstliederen zingen, met de be doeling. dat zowel in de gezinnen, in de tehuizen, op de scholen en in de jeugdbeweging het zingen van de Kerstliederen steeds meer een bron van vreugde wordt bij het vieren van het Kerstfeest. Daarom is dit dus een avond voor ouders èn kinderen, voor ouderen èn jonge ren! Voorts speelt een blokfluit- kwartet Kerstliederen en zingt en speelt Het Nederlandse Lied o.a. de cantate „In dulci jubilo", van Bux- tehude. Geen sterke drank in Leusderkwartier De heer W. H. G. Verhoef, hande laar in sterke drank en wijnen, wo nende Leusderweg 266. heeft de Raad onlangs verzocht de droogleg ging van het Leusderkwartier op te heffen. B. en W. geven de Raad in over weging op dit verzoek afwüzend te beschikken. Daar onmiskenbaar vaststaat, dat In de laatste tüd het misbruik van sterke drank meer en meer tbeneemt, mag naar de me ning v. B en W van gemeentewege op generlei wüze worden medegewerkt aan het treffen van maatregelen, welke tot een toeneming van het drankgebruik zouden kunnen leiden. Soest Waterschap „Middelwij k" onder water Het bestuur van het waterschap „Middelwijk" heeft besloten, m verband met de erge muizenplaag, het gehele waterschap onder water te zetten. De ingelanden worden aangeraden met het uitstrooien van kunstmeststoffen te wachten tot Januari 1950. GRAND THEATRE: „Ingerukt, mars!", a.l. Zondag: 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. Donderdag. 15 Dec.; 2.30. 6.45 en 9 uur. Operafilm „La Traviata". CITY THEATER: „Goldwyn Fol lies" 14 jaar. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Van Vrü- dag t.m. Maandag: „Het onbe kende. eiland" 14 jaar. Vooraf: .Rivierpolitie", 14 jaar Van Dinsdag t.m. Donderdag'. „De man met de zweep", 14 jaar. Vooraf: ,,De voortvluchtige or ganist" 14 jaar. Zondag: 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Dag. 2.30, 6.45 en 9 uur. 9 DEC Zaaltje Monnikendam. Internat, jeugdvcrkcer. De heer J. Burgers ..Mijn reizen en de volkeren in Zuid Oost-Azië, 8 uur. 9 DEC. Amicitia. Propaganda-avond C N.V., 7 30 uur. 10 DEC. Amicitia „Ons Toneel" „Men sen ln pension" 8 uur. 10 DEC.- Contact Commissie Plaatselijke Muziekverenigingen, concert Markt hal. 20 uur. 10 DEC.. K.A.B.-gebouw. Groninger- vereniging „Wel is boas". 8 uur. 12 DEC. Amicitia. Ned. Bllndenbond. Concert. 8 uur. 12 DEC.: Geb. Ver. v. Vrijz. Herv. Insti voor Volksontwikkeling. Mej. A. Ca- nivez „De stem van Europa" 8 uur. OPENBARE LEESZAAL Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bovendien Dinsdag- cn Vrijdag avond van 7—9 uur: Uitlening voor kinderen: Woensdag, en Zaterdag middag van 2.304,30 uur. Leeszaal dagelijks van 10—12.30 en 2—5 uur bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. R K OPENBARE LEESZAAL WtJers- straat 2. geopend van 10—1 uur en 2.305.45 uur. Maandag en Vrijdag 7—9 uur. Uitlening van 11—12.30 uur. TENTOONSTELLING: Tot en met 15 Dcc. Academie voor beeldende kunst Tentoonstelling schilderijen C. ten Hoope cn W. Stuurman, ce ramiek, 1015, 79 uur. Zondag 2—5 uur. (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT. Zal Nederland in de komende zomer de vele honderd duizenden. die met vacantie „naar buiten" willen, een behoorlük ver- blijf kunnen geven? Zün cr genoeg vaeantiemogelükheden voor de men sen met een kleine beurs, die in (gelukkig) steeds grotere stromen er 's zomers op uit trekken? Zijn er genoeg goede hotels om de vreemde lingen te ontvangen? Men moet zulke vragen niet stellen als het zomer is. Dan brengt de practük het antwoord al. Men moet deze en dergelüke vragen in de winter overwegen. Dat wordt op het ogenblik in de kringen, die er mee te maken hebben, dan ook alom gedaan. moet 12.000 per bed worden ge ïnvesteerd en voor een eerste-klas- se' hotel zelfs 18.000 per bed. Een middenklas-hotel voor honderd bedden komt dus op een millioen! De Nederlandse hotellerie staat dus voor een dilemma. Modernise ring op grote schaal voert ons financieel naar de ondergang, zeg gen de hotelhouders. Aan de ande re kant is modernisering nodig om het bedrijf gezond te houden. Marshall-hotels? Misschien dat nu de Marshall hulp uitkomst zal brengen. Het ligt in de bedoeling, dat uit de local currency IV? millioen gulden be schikbaar gesteld wordt om lenin gen op lange termijn te verstrekken voor de herbouw of restauratie van zes in de oorlog vernielde of ern stig beschadigde hotels. Het be. drijfslevcn zelf zal minstens een gelijk bedrag moeten fourneren. Men heeft daarbij gedacht aan restauratie van hotel Sonsbeek te Arnhem, herbouw van hotel De Brug te Middelburg, bouwen van een nieuw hotel in Den Haag ter vervanging van hotel Paulez, vol tooiing van Atlanta te Rotterdam en voortzetting van de bouw van een nieuw centraal-hotel, eveneens te Rotterdam. Dit moeten zgn. dol lar-verdienende hotels worden. Maar men moet begrijpen, dat dit alleen nog plannen zijn, waarover onderhandeld wordt. En men moet de risico's niet onderschatten, die de exploitanten lopen, die dergelij ke hotels gaan bouwen, ook al krij gen zij daarvoor leningen door middel van de Marshall-hulp. In Januari vertrekt een studie commissie naar de Verenigde Sta ten om te onderzoeken aan welke eisen een hotel voor Amerikaanse touristen zal moeten voldoen. De commisie bestaat uit de hoteldirec teuren H. A. \-*n Beien uit Noord- wijk en Bergmans uit Den Haag, de secretaris van de Horeca F. A. Pfeifere en de Rotterdamse archi tect Ir. W. J. C. Boks. Er is ook nog een tweede plan in studie, namelük om met Marshall- Belangrijk congres te Utrecht In de eerste plaats: Is er genoeg logiesgelegenheid voor de vreem delingen? Vooral de Amerikanen zijn van belang omdat ze hier dol lars komen verteren. Er zijn er dit jaar een kleine dertigduizend ge weest maar er zouden er veel meer komen als er genoeg hotels waren, die aan de eisen der Amerikanen voldoen. Aan die hotels hebben wij gebrek, althans in de drukke Juli et Augustus-maand. Een Amerikaan verlangt heus niet naar luxueuze en grote ka mers. Maar wel eist hij modern comfort. Een Amerikaan wil een kamer met een eigen bad en een eigen toilet en liefst ook met tele foon- en radio-aansluiting. Kamers als balzalen Wij hebben wel een aantal grote hotels, maar vele er van zijn op de Amerikaanse eisen niet ingericht. Ze zün voor een deel sterk ver ouderd. Er zijn enorme kasten bij met kamers als balzalen, maar daar heeft tegenwoordig niemand meer behoefte aan. Verbouwen van die hotels is buitengewoon kostbaar en vaak ondoenlijk. Men kan een ka mer dikwüls nog wel verticaal doormidden delen, maar niet hori zontaal. Als men de vaak zeer hoge kamers lager zou willen maken, komt men onmiddellü'k in conflict met de ramen. In het seizoen heeft Nederland trouwens in het algemeen te wei nig hotelruimte. En voor het bou wen van nieuwe hotels bestaat er bü de exploitanten weinig animo. De bouwkosten bedragen het drie tot viervoudige van voor de oorlog, de exploitatiekosten zün ook zeer hoog en de tarieven moeten in ver houding te laag blijven. Ook da buitenlanders willen geen exorbi tante prijzen betalen# De meeste exploitanten staan op het stand punt, dat een nieuw te bouwen hotel niet rendabel te maken is. Voor een hotel in de middenklasse nulp tot de modernisering van een kleine vijftigtal andere hotels te komen. Hotel of bungalow? Dit alles blijft nog even toe komstmuziek en de komende zomer blijven we dus in ieder geval zit ten met een tekort aan logiesruim- te voor de Amerikanen en andere vreemdelingen. Maar hoe staat het met de logiesruimte voor onze landgenoten? Ook voor de Nederlanders is er een tekort aan hotel- en pension ruimte. Vooral in Zuid-Limburg en op de Waddeneilanden kan men alleen terecht als men maanden, soms meer dan een half jaar van te voren bespreekt. Het is waar, dat in de toekomst weer veel meer Nederlanders hun vacantie in het buitenland zullen gaan doorbrengen, maar ook het binnenland zal er ieder jaar zeer velen moeten verwerken. Vele. misschien de meeste vacantiegangers hebben het pro bleem opgelost door niet naar een hotel of pension maar naar een bungalow of zomerhuisje te gaan in een der vele kampeercentra van ons land. Daar zijn in de zomer van dit jaar vier millioen overnachtin gen geboekt. Er zijn een half mil lioen overnachtingen in tenten en ook ongeveer een half millioen in jeugdherbergen geweest en verder hebben naar schatting een millioen overnachtingen bü familie plaats gevonden. Een tussenvorm Dat velen naar een .kamphuisje" of „bungalow" gaan komt niet al leen doordat de hotels en pensions HOTEL DES INDES luxueus en groot geen ruimte hebben, maar ook doordat ze voor vele mensen te duur zyn. Toch zouden verscheide ne van hen wel wat meer comfort wensen dan de zomerhuisjes in de regel bieden. Het is dan ook te verwachten, dat er in de toekomst in ons land een tussenvorm zal ont staan tussen de hotels en de bun galows. Zo is er een sterke stroming, die wil komen tot tehuizen, welke men „jeugdherbergen voor volwassenen" zou kunnen noemen. Er moet daar goede leiding zü'n, een recreatie zaal met ontspanningsmogelijkhe den enz. Er zouden slaapzalen moe ten komen voor mannen en voor vrouwen. Of vele volwassenen daar voor voelen? Wij geloven, dat de mees ten het eigen huisje in een kam- peercentrum met een centrale recreatie-zaal zullen prefereren. Dan is er ook nog de mogelijk heid van het stichten van butlin- camps. De meningen daarover lo pen sterk uiteen. Zandvoort heeft nog steeds plannen. A.s. Maandag zal de burgemeester er in een persconferentie Mededelingen over doen. Al deze problemen zullen vandaag besproken worden op het congres, dat het Centraal Werkcomité Va cantie in Esplanade te Utrecht houdt. Dr. W. L. Groeneveld Meyer zal spreken over „De uitbreiding Van de hotel-accommodatie voor va- cantieverblü'f" en de heer G. Staal man Azn. over „De ontwikkeling naar nieuwe vormen van vacantie- verblüven". De heer Staalman zal o.m. uiteenzetten hoe naar zün me ning de tussenvorm moet zijn tus sen het hotel en de bungalow. Vacantie-spreiding Ongetwijfeld zal ook opnieuw ter sprake komen, dat het probleem pas kan worden opgelost als ook in veel grotere mate de vacantiesprei- ding zal worden toegepast. Nu ne men de meeste mensen vacantie in Juli en vooral in Augustus. Een paar maanden zitten de hotels vol en verder hebben de meeste weinig te doen. Niet alleen zullen de va- canties over een groter tijdsruimte moeten worden „gespreid" maar ook zullen de touristen naar gebie den moeten worden geleid, die tot nog toe te weinig bezocht werden, hoewel ze evenzeer de moeite waard zijn. Daartoe zal in die ge bieden dan ook de nodige huisves ting voor vacantiegangers moeten worden geschapen. Op het congres zal zeker de vraag rijzen of ook de overheid geen taak heeft bij het scheppen van goede en efficiënte verhoudingen in de vacaptie-besteding van het Neder landse volk. Vooral na de oorlog is de stroom van mensen, die in de zomer een paar weken „naar bui ten" willen, enorm gezwollen. Die stroom zal in de juiste banen moe ten worden geleid. Kosteloze inenting Voor belanghebbenden bestaat op Woensdag 14 December a.s. gele genheid tot kosteloze inenting te- S gen pokken en wel te Soest des' middags te 2 uur in een leslokaal der Openbare School Kerkebuurt aan de Middelwijkstraat en om 3 uur in een leslokaal van de Maria- school aan de Mariastraat. Te Soesterberg des middags te 2 uur ten huize van dr. A. Th. M. Splinter gemeentegeneesheer. Amersfoortsestraat 3 te Soester berg. Een week later zal op dezelf de tijden en plaatsen gelegenheid worden gegeven tot het naeien der inentingen. Burgerlijke stand Geboren: Jeannette A d v J Tans en L A Keus Pieter, z v A. Kramer en E van Manen. Johannes G M, z v A F Th. Kloppenburg en J H Twisk. Hendrika J, d v H E Venema en C J Verhoeven. Cor nelia E, d v J H v d Burgh en T G Brons. Petronelia, d v F G v d Peppel en A M Stam. Jannigje M, d v A van Essen en 'H van Hei ningen. Everarda A, d v A J Beijer en G Werkhoven. Ondertrouwd: A M Slijp en D Beuks. J D Spies en C J M Hierschman. Getrouwd: A C Keja en J W van Slegtenhorst. G A Dubbers en H P Appelhof. A J Dubbers en H M Appelhof. D Bül en L Harms. Overleden: te Amersfoort, Alida E A de Gooijer, oud 18 uur; te Utrecht, Johannes Holmes 87 jaar wedr. van C M Visser. Henriëtte L Messemaekers v d. Graaf oud 80 jaar ongehuwd. Bartholomeus van Jaarsveld, 84 jaar, geh. met H A Eulink. Leusden Kleuters vieren St. Nicolaasfeest De kleuterschool aan de Ooie- vaarshorstewreg te Leeusden. die onder leiding staat van me. Spek, ontving een bezoek van St. Nico- laas. Behalve de talrijke kinderen was ook 't bestuur van deze school aanwezig en mevr. Kwint, presi dente, mevr. Hofstede, secretaresse en mevr. Terpstra. bestuurslid. Tevens gaven vele moeders van de kleuters blijk van belangstelling door hun aanwezigheid. Nadat ver scheidene kinderen afzonderliik voor de goede Sint hadden gezon gen. werden hun versnaperingen uitgereikt. Ook voor het gezamen lijk zingen van de kinderen, als mede voor de diverse spelen toonde de Sint zijn belangstelling, terwijl zijn belangstelling vooral uitging naar de werkstukjes, die de kleu ters onder de voortreffelijke leiding van mej. Spek hadden vervaardigd. Een woord van waardering had hij voor het bestuur en de leidster voor de vele werkzaamheden aan dit goede doel verbonden. Nadat de kinderen nog op choco lademelk waren getracteerd. verliet de Heilig Man onder de belofte een volgend jaar gaarne terug te ko men. de kleuterklasse. Auto vloog in sloot Donderdagmiddag omstreeks half vier slipte een luxe auto be stuurd door een persoon uit Barne- veld in de scherpe bocht bij het Hulppostkantoor op de Arnhemse- weg te Leusden. De auto schoof tussen twee bomen door en kwam achterstevoren in een diepe sloot terecht. Gelukkig bleven de gevol gen van dit ongeval beperkt tot materiële schade Met behulp van een kraanwagen werd de auto op het droge gebracht en vervolgens weggesleept. Ontelbare ongevallen hebben reeds in deze gevaarlijke bocht plaats gevonden, zodat het niet overbodig is dal de wegge bruikers op dit punt door borden worden gewaarschuwd. Rattenbestrijding Tot twee keer toe is er door de gemeentebesturen van Leusden en Stoutenburg gratis onder de inwo ners rattenkruit uitgedeeld. Bei de keren bleek de vraag het aan bod te overtreffen. Voor diegenen, die tot nog toe geen rattenkruit hebben ontvangen, bestaat alsnog de gelegenheid om het in ont vangst te nemen op Maandag 12 December a.s. ten gemeentehuize te Hamers veld. W oudenberg Aanleg rijwielpaden Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben aan dg, leden van Provin ciale Staten medegedeeld, dat voor de aanleg van rijwielpaden langs de weg WoudenbergLeersum met inbegrip van de aankoop van de daarvoor benodigde grond, een be drag van 300.000 nodig zal zün. Het College stelt zich voor in het kader van het provinciaal wegen plan in 1950 een gedeelte van deze rüwielpaden te voltooien. Daar voor wil men een bedrag van 100.000 besteden. Terug uit de tropen De militairen C. Heus en J. Schimmel zün deze week na een diensttyd van ruim drie jaar in Indonesië in goede welstand terug gekeerd Bij de woning van Heus stond een erepoort met „Welkom Thuis", terwijl de buren door het uitsteken van de Nederlandse Driekleur hun medeleven toonden. TOEN MEVROUW DELANA ALDRICH uit Montrose Colo radoter gelegenheid van haar 103de verjaardag een diner kreeg aangeboden, zou zij met de auto worden gehaald. Zij weigerde echter van de auto gebruik te maken en liet zich door haar 80- jarige zoon Jessie in een krui wagen feestwaarts rijden. De gemeente-autoriteiten van New- York hebben bevolen elk „niet essen tieel" gebruik van water stoo te zetten, daar ten gevolge van de lange droogte- periode de watervoorraad in de stad sterk is verminderd De Noorse com- munisische partij is een zuiveringsactie begonnen tegen de ..nationalistische Trotsky-Titoltische bourgois-fractie Zweden heeft de invoerbeperkingen voor 60 pet. van zijn import uit Mars- hallanden opgeh-ven. De eerste zit ting van de Weense gemeenteraad werd gisteren geopend met een vuistgevecht tussen de communisten en leden der twee meerderheidspartijen, de socialis ten en de katholieken. De wilde sta king. waaraan 3000 arbeiders van d« Atoomfabrieken te Oak Ridge deelna men. is geëindigd. De Russische com mandant van Berlijn protesteerde giste ren tegen het ...vanordelijk gedrag van Brits-Amerikaanse soldaten. De Alge mene Vergadering der V N. heeft een plan tot hulpverlening aan de bijna 1 millioen Arabische vluchtelingen van de Palestijnse oorlog aanvaard 54 poli tieke partijen zullen aan de algemene verkiezingen in Griekenland deelnemen. De voorbereidende besprekingen over de nauwere economische samenwerking tussen Groot-Brittannië en Scandinavië zullen waarschijnlijk a.s. Donderdag in Stockholm beginnen. 13 vertegen woordigers van Nederlandse vakvereni gingen brengen momentcel een bezoek aan de Ver. Staten. Zij bezochten om. de Tennessee Valley. De heer D J E. Graaf de Hochcpied Is benoemd tot con sul-generaal der Nederlanden te Istan- bocl. Gistermorgen ls te Heerlen op 71-jarige leeftijd overleden mr. A. Haex. directeur van de Oranje-Nassau mijnen. De binnenhuisarchitecten zullen Za terdag een openbare vergadering hou den in het Parkhotel te Rotterdam. Op 7 en 8 Januari zal in de Koopmans beurs te Amsterdam een pluimvee-ten toonstelling worden gehouden. De K.L.M. constellations van de Amsterdam Bataviadienst zullen voortaan op het vliegveld Kallang landen. rïTTj ^Tot lO~oo"H"fa.50~ u /QIO pc filaafj Te koop aangeb. Te koop prima luidspreker en sterkteregelaar. Kapelweg 19. Amersfoort. 2171 Te koop: een middenstands woning c. stad Amersfoort; gedeelte direct voor bewo ning beschikbaar. Br. onder no. 2170 bur. v. d. blad. Te koop: Uitn. houten wo ning met pannendak, bev. 2 zitkamers. k 3 slaapkm. met vaste wast.', keuken, hal, W.C., aansl. electr. en water leiding. Zeer geschikt voor gezinswoning. Inl. tel. 183510 f tussen 9 en 18 uur). Na 6 u. Schaarsbergenstraat 150, Den Haag. Te huur aangeboden Voor beschaafde Heer of Dame b.b h.h., aangeboden zlt-slaapkamer. centr. verw., m. volledig pension in be schaafd milieu. Tel. aanwe zig. Brieven onder No. 2169 bureau van dit blad. Diversen Autorüschool C. Schuur. U leert rijden in een fonkel nieuwe wagen, veilig en eenvoudig. Utrechtseweg 98, tel. 3107. Taxi. Op alle wegen komt men de auto's van Van den Hoek tegen. 5- en 7-persoons taxi's. Belt U op 6089. U zult tevreden zün. P- Potter straat 34. Dulvenlicfhebbers. Tentoon stelling Oude Duiven „De Reisduif", Monnikenpad 60, Zaterdag 10 Dec. van 1822 uur, Zondag 11 Dec. van 9—17 uur. Toegang I 0.25. Motorclub Nunspeet en Omstreken. Orienteringsrit. Op Dinsdag 13 Dec. Start 's avonds 7.30 u. Totale af stand 66 km. Gem. snel heid 36 km. Iedere auto en motorryder kan inschrijven. Inleggeld 1.Start en finish bü café ,,'t Vosje". Pnj- zen: Beker, medailles enz. Men kan zich 's avonds tus sen 6 en 7 nog aanmelden aan de start. (Tel. K 3412 2038). Het bestuur.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2