Dromerig Treesje wordt vrouw van slager VOORAL VOOR Dl. VROUW Frankrijk reorganiseert zijn legerleiding Een lamp kopen is even moeilijk als een hoedje aanschaffen Regen-beauty Blokfluit" Dom kind lieeks fouten oorzaak van paleisbrautl VROUWEN Vier het feest van t licht met kaarsenromantiek Vfjj.las December 1949 3 Jielp mee, kom in de winkel" maar ze kan niet M'n vrouw is te gevoelig voor de slagerij. Ze wil er niets mee te ma ten hebben Ik ben hier nu eenmaal." aarzel flc. ,,'t Regent zo, mag ik niet even n33r haar toe?" „Zoals u wiltMaar u hebt er niets aan." Ik moet een trap op. een gang. *fn deur door. De eigenaar van de slagerij gaat me voor. Hü doet den ken aan Clark Gable in z'n goede jaren. Fors. driest, verpletterend ge- *ont*- r, In de kamer zit z n vrouw. Ze heeft zachte, bruine ogen. een beet je verlegen mond en kort. donker haar Boven de radio hangt het bruidsportret Zij met een massa bloemen, hij met een hoge hoed. Ze is ondanks de harkerige fotograaf wel lief in die lange, witte jurk. „U bent niet veel veranderd, zeg ik. „Jalacht hij „zo slecht heeft ze het dus nog niet gehad bij haar slaeer „Had u toen al een hekel aan het vak van uw man?" „Ach." praat ze verlegen „op zo'n moment denk je daar niet over na .Schrijft u maar gerust op dat dit hier een uitzondering is." roept hij. ,De meeste slagers hebben een echt genote. die wel meewerkt „Eigenlijk kom ik niet voor u," ze® ik .Maar de man is de baas. Of nee. nu niet meer. hè? We liggen eruit." Hij heeft pret als een jongen en laat one niet alleen Bij stukjes en beetjes krijg ik ten slotte van baar toch het verhaal Op een feest hebben ze elkaar le ren kennen. Zij in iets groens met een bloem in 't haar. Hij op slag verliefd. „Ik ben slager." zei hij. „ik maak de lekkerste worst, die je je den ken kunt." .Oh bah." riep ze. „worst." Maar ze lachte Wat kon haar dat werk schelen Ze vond z'n tanden, ogen en haren belangrijker. 't Ging zoals het zo vaak gaat. 't Draaide uit op een verloving met bloemen en ringen en oen gedrang van gelukwensende mensen. Een leukerd joolde: „Ha. ha. daar wordt ons dromerig Treesje een sla gersvrouw Leer haar maar flink met het mes omgaan Ze lachte om alles Ze trouwde met Harry en niet met al dat rauwe vlees Koppig deed ze alsof ze z'n liefde voor het werk niet merkte. Wilde hij haar hiervan wat ver- Zoontje heeft Zondag van Sinter klaas een blokfluit en een hamer gekregen, 't Waren twee hevige wensen en nu ze in één klap ver vuld zijn, is hij niet meer te tem men. Hy rent met z'n hamer door het huis. Slaat alle spijkers dieper in de muur en martelt ons dan met die fluit. Tegen een uur of zes be gint z'n vader wild te kijken. ..Als dat jong nou niet ophoudt, knapt er wat in m'n hersenen," zegt hij. Argeloos tutert zoontje door. Dat er zoiets vreselijks uit een blokfluit komen kan Stop weg dat ding." roept z'n vader ineens. „Gauw. weg ermee.... In het foudraaltje!" „Een wat?" schrikt zoontje. „In het foudraaltje. ,,'k Heb alleen maar een ha mer „Dat tasje, jong, daar moet-ie m ..Oh dat zakje." zucht zoontje, „heet dat zo raar." Hij slentert de kamer uit en even later vind ik hem in de keuken. Vlakbij het raam met de fluit aan z'n mond. Hij staat er zo aandachtig als speelde hij een lied voor een dankbare schare. „Laat dat nou," zeg ik. ..het moet nu genoeg zijn. Je hebt bijna twee uur je gang mogen gaan." Ongekend rustig bekijkt zoontje eerst z'n fluit, dan mij. Zegt dan luchtig: „Ik blaas niet, Mam. Ik doe maar alsof. De muziek zit allang in het fedraaltje." teller#, dan zei ze: „Al die nare ver halenIk griezel ervan." Ze trouwden en gingen wonen bo ven de slagerswinkel. Toen merkte ze voor het eerst dat het werk van een man zich niet negeren laat. Natuurlijk, hij hield van haar dat was na de eerste dansavond niet meer overgegaan. Maar hij was niet alleen maar slager om te leven, hij leefde voor de slagerij. Deed het werk met een hartstocht, een lust. dat ze na de eerste schrik begon te mopperen. „Ik zie je nooit." zei ze. „Altijd ben je beneden, of in het abattoir, of op de veemarkt. Altijd "bij die beesten en 's avonds zit je moe te kijken. Zondags verslaap je de dag." „Help dan mee." zei hij „Kom in de winkel, help de klanten. Of inte resseer je er alleen maar voor. Ik heb het zo nodig." Maar dat kon ze niet. Ze huilde, kreeg hoofdpijn en ging met een boek naar bed Dan las ze de ver halen. die ze vroeger zo mooi ge vonden had Verhalen van liefde en reizen, van koetsen met paarden en balzalen met kaarsen en muziek. Harry was een werker, 't Ging in de slagerij Mijn vrouw weet van toeten noch blazen." „U ziet er anders prima uit.... Dat getob van uw vrouw is gevaar lijk. Ze wordt er ziek van." ,.U durft nogal wat te zeggen in dit huis." tart hij. Eén ding wil ik u vertellen. Ik heb drie vrienden. Flinke kerels, aanpakkers net als ik Ze hebben alle drie een vrouw, die altijd wst mankeert. Pijn hier. piin daar, zwak dit, zwak dat. En een neef. een sukkel, die geen streep verzet, is getrouwd met eentje, nou die is niet voor de poes. Een kei van een mens. 't Schijnt zo te moeten wezen." Hij slaat zich op de ferme dijen. 't Regent nog als ik naar huis ga. Charmes „Belangrijk nieuws" stond er bo ven een brief van de N.V. Europa film En daaronder volgde een.op windend loflied op Rita Hayworth. In bloeiende taal bracht de schrij ver haar z'n hulde. Naderhand bleek dat het ging om haar nleuw- ste film „Het liefdeleven van hem goed. Ze kon veel kopen, het Carmen" Ter ere hiervan wordt huishouden overlaten aan goede door de Europa Film in samenwer- hulp. de kinderen verwennen met king met het filmblad „Film en speelgoed Maar omdat ze verlangde*j toneel" een schoonheidswedstrijd „Dom kind. Jij zal wel nooit. Een veelgebruikte zin. zich in zijn opvoedkundige onjuistheid in niets onderscheidend van soortgelijke vermaningen. We kunnen naar be lieven in vullen dat het kind wel nooit groot en sterk of zo'n goed zakenman als pappa zal worden. De fout die hier emaakt wordt bestaat in de eerste plaats op grond van de misvatting dat de zg domheid alleen maar absoluut genomen kan worden Men kan echter inplaats van ..dom is dom" ook zeggen „vervult de domheid van dit kind misschien een functie. Wil het er iets mee?" Dikwijls zal men dan kunnen zien dat het kind in de domheid gevlucht i§. Als het onaangenaamheden of nederlagen vreest behoeft het zich daartegen bijv. niet uitsluitend te verdedigen door naar nerveuze ziek te-verschijnselen te grijpen Het kan zich ook aan alle durf. moeilijkheid en inspanning onttrekken door zich te verschuilen achter: „ik kan niet, ik ben toch te dom". Dat is de weg an de minste weerstand votgen en betekent ontwijken van alles waarbij men van de persoon een prestatie zou mogen verwachten. Een kind komt niet zomaar tot een dergelijke houding Er moeten heel wat fouten mee gemaakt zijn. wil zijn angst om tegenover presta ties nederlagen te lijden zo'n macht krijgen dat het kind maar liever als hopeloos dom wordt aangezien. Van iemand die dom is verwacht men niets. Zo iemand lijdt geen neder laag. Zo iemand probeert liever niets meer. Meestal is hem het besef ingehamerd: ..daar ben ik toch te klein voor. Dat kan ik niet alleen." Waarom dan nog te vechten7 Het is veel rustiger om een planten be staan in.moedeloze domheid te voe ren. Een dergelijk kind ontwikkelt zich langs een lijn die het alleen maar schade brengt Dat voelt het zelf ook wel. Het is echter zo angstig gemaakt voor de werkelijke eisen van het le ven. dat het deze ten koste van alles wil vermijden. Het heeft een verbor gen tendens zich te gedragen vol gens de formule: „Ik neem liever de ellende van het voor dom aangezien worden, dan de angst voor de mis lukking van nieuwe dingen, die ik toch niet kan aanpakken. Ze zeiden immers altijd: „Jij zal wel nooit Nieuwe Rode Kruis- conventies getekend GENEVE. Negen en twintig landen, o.a. de Verenigde Staten. Groot-Brittannië en Nederland, hebben te Genèvc het nieuwe oor logsreglement van het Rode Kruis ondertekend, aan dezelfde tafel welke 85 jaar geleden gebruikt werd voor de ondertekening van de oorspronkelijke Gencefsc conventies en bij gebruik van dezelfde rood pluche stoelen van toen. Sowjetrusland ondertekende niet Het vliegtuig van de Russische dele gatie. waarin ook die van de Oekraine en Wit-Rusland meereis den was door mist te Wenen opge houden. De delegaties zonden echter een telegram met de belofte, de overeenkomst te zullen tekenen zo dra men in Genève zou zijn gearri veerd. In totaal hebben thans vijf en veertig regeringen de drie gemoder niseerde conventies over de behan deling van krijgsgevangenen en de verzorging van gewonde zeelieden en soldaten alsmede een geheel nieuw verdrag over de bescherming van burgers in oorlogstijd onderte kend. Verwacht wordt dat in totaal tegen Februari a s. 59 landen de verdragen zullen hebben getekend. Boete van vijfhonderd gulden geëist tegen hoofd der intendance (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De Officier van Justitie bij de Haagse rechtbank eiste gistermiddag 500 boete subs. 50 dagen hechtenis tegen het voormalig Hoofd van de Intendance der Koninklijke Paleizen, dc heer J. J. >V. uit Wassenaar. Mr. dc Lint was van mening, dat de verdachte niet gehan deld heeft met de nodige voorzichtigheid cn zei voorts, dat het aan de vele laakbare fouten, die verdachte heeft gemaakt, te wUten is. dat het Paleis aan het Noordeinde voor een groot deel aan het vernielende vuur ten offer is gevallen Mr. de Lint behield zich voorts het recht voor een aantal personen, dat in deze zaak als getuige was gedagvaard, alsnog te laten vervolgen omdat züns inziens ook zü schuldig zijn aan de palcis- brand. „Er is een reeks fouten gemaakt door vele personen", aldus de Officier. naar dat wat ze niet krijgen kon werd ze nerveus en lusteloos Ze wilde uit met haar man. In de spie gel zag ze hoe goed bruin en groen en zwart haar stond. In dc kast hin gen al die hartvcroverende jurken. Maar haar man had geen tijd. Het werk van een slager is hard en veel eisend. Zorgelijk ook. omdat het bederf op de loer ligt. Dc dagen be ginnen vroeg, sluiten laat. En om- dot ze er geen deel aan had was ze altijd alleen. Zelfs als hij 's avonds over z'n zaak zat te piekeren. „Jij wilt er niets van begrij pen," verweet hij dan ,,'t Zou voor mij niet alleen veel prettiger zijn maar Ze kijkt zo ontredderd bij dit al les. dat ik niet alleen maar luiste ren kan. „Probeert u het dan eens," zeg ik. „Ga naar de winkel, zoek wat werk Er moet toch iets zijn „M'n vrouw is te gevoelig." z*gt hij op een toon, als was het een zin uit een vaak gelezen lesje „Maar wat als ik ineens dood ben? M'n zoon kan goed leren, maar wil niet gehouden. Alle meisjes tussen achttien en vijf-en-twintig jaar, die denken dat ze de charmes van Rita kunnen benaderen mogen hieraan meedoen. Het geldt voor het gehele land: ze mogen uit Gro ningen, Zeeland. Drente enz. ko men In Amsterdam wordt uit de elf knapste meisjes van Nederland Miss Holland 1950 gekozen. En die rnag dan meedingen naar de titel Miss Europa. Ze krijgt een gratis reis naar de plaats, waar de con tinentale competitie zal worden gehouden Ook haar verblijfkosten komen op rekening van de organi satoren. Én wat die Miss Hojland- kiezerij betreft: ze behoeft clan met in badpak op te treden. Elk een is vrij het costuum te kiezen, dat haar het meest zal flatteren. Dit omdat de charmes van Rita Hayworth niet afhankelijk zijn van dat wat ze draagt„Indien ze," aldus de brief van de Europa Film, „meent dat haar charmes in badcostuum het best tot haar recht komen, dan is ze natuurlijk vrij aldus te verschijnen!" Werkster en kamermeisje Griekse ambtenaren staken voor loonsverhoging ATHENE Vijftigduizend amb- tenaren zijn in staking gegaan, omdat zij een loonsverhoging van veertig procent eisen. Het algemeen Grieks vakverbond heeft meege deeld. dat dc andere arbeiders te Athene en Piraeus gisteren te mid dernacht een algemene staking van 43 uur zouden beginnen. Dc rege ring heeft maatregelen genomen om de electriciteitsvoorzieriing te handhaven, alsmede het verkeer en de bezorging van brood. KNAC wil regeling voor Belgische auto's met Nederlandse chauffeur DEN HAAG Nu de banden met België nauwer worden aange haald bestaat er bij vele firma's de behoefte motorvoertuigen, zowel in Nederland als in België te doen berijden door respectievelijk *een Nederlands en een Belgisch inge zetene. Volgens de thans geldende voorschriften is dit niet toegestaan. Weliswaar zal bij de volledige ver wezenlijking van de Benelux dit probleem vermoedeliik automatisch worden opgelost In afwachting daarvan echter heeft de K N.A.C zich tot de minister van financiën gewend met het verzoek hier een voorlopige regeling tot stand te brengen Een vlotte gang van zaken in handel en industrie zou hierdoor naar de mening van de K.N.A.C. ten zeerste door worden bevorderd. Mr. de Lint zei, dat hij aanvan kelijk benauwd was geweest, iemand, die voor een moeilijke taak stond en fouten had gemaakt, voor de strafrechter te brengen. Uit het onderzoek, dot is ingesteld, kwam W. echter op zulke flagran te wijze naar voren, dat hij ge meend had. deze man. die steeds heeft „gedraaid", te vervolgen. Hei eisen van een schadevergoeding had volgens mr. dc Lint weinig zin. daar de schade ?80.000 bedraagt en nimmer door de verdachte zou kunnen worden betaald. Tevoren had de schilderspatroon H. Pietersen verklaard, dat hij eerst bezwaren had gehad tegen het afbranden van de verf langs de dakgoot. De opzichter van het pa leis had hem echter verteld, dat de verdachte alles met de politie in orde had gemaakt en ook voor de vei gunning betreffende het afbran den had gezorgd Een voor de rech- ler-commissaris afgelegde verkla ring van de verdachte, dio nu door de President werd voorgelezen caf echter een geheel andere lezing. Aan ieder der 4 schilders zou W eezced hebben, dat de brandweer bezwaren tegen afbranden had. Dat kan ons niet schelen" hadden de schilders volgens W., toen ge antwoord. Getuige Pietersen noem de deze verklaring een „absolute leugen." De oud-directeur onderhoud en uitbreidingswerker van de Rijks gebouwendienst. de heer L. Bok. getuigde, dat jhr. Sickinghe hem destijds had opgebeld voor een ad- vies over een beoaalde soort verf. „Over écn bestek voor het Paleis Noordeinde is echter niet gesnro- ken". zei de retuire nadrukkelijk De getuice-deskundige J. B. Roe- 'ofsen. oud.insoecteur bii de Rijks- brandweermspectie vertelde, dat indien de brandweer niet zo des kundig had ingegrepen de brand zeer zeker was overgeslagen naar de rechtervleugel van het palcis Als blusmateriaal was in het pa leis slechts een oud blik. gevuld met zand aanwezig. Indien de brandweer toestemming had gege ven de verf af te branden, was er automatisch een brandwacht met blusmateriaal gekomen om toezicht te nouden. „Ik verwonder er mij tpch over, dat U niet eens met de brandweer bent gaan praten over mogelijk ge vaar, dat het gebruiken van bran ders zou kunnen opleveren. Per slot van zake is een paleis toch geen boerenwoning" zei de Presi dent, mr. Ikman van Burck. Ver dachte verklaarde, dat hij bij ver scheidene personen advies had in gewonnen. „Ik ben „beduveld" door de opzichter" zei hij. Voordat de Officier requis toir hield, ver zocht hij de rechtbank enige wijzi gingen in de dagvaarding aan tc mogen brengen, hetgeen werd toe gestaan. tinne- Med.) EEN WINTER ZONDER WINTERTENEN lijkt een onbereikbaar Ideaal. Voor som migen behoeft het niet eens echt winter weer te zijn ol de kwelling van „winter handen" ol „wintervoeten" begint al. Dc kwaal bestrijden met Akker*s Klooster balsem betekent onmiddellijke verzach ting van Jeuk cn pijn. Kloosicrbalsem, het Ideale middel, ook bij schrale huid, kloven of gesprongen handen, ontsmet en geneest wonden van allerlei aard en Is een uitstekend wrljfmlddcl bij rhcumatlek, spil, spler-en lendenpijnen. PARIJS. Frankrijk Is begonnen met tic reorganisatie van zijn leger, onmiddellijk na de defensie-conferentie van Parijs. George Revers, stafchef van het Franse leger sinds Maart 1947. zal vervangen worden door dc 52- jarigc generaal Clement Blanc, een der beste Franse deskundigen op het gebied van militaire administratie cn bevoorrading. Clement Blanc is op het ogenblik stafchef van generaal Jean dc Lattrc dc Tassigny. Evelien spreekt VAN VROUW TOT VROUW voordeel daarbij zal zijn dat we niet meer zo lang hoeven te aarzelen en te treuzelen wanneer we een lamp moeten uitkiezen. Lampenwinkels zijn precies zo verwarrend als hoe- ZO gedachteloos draaien we aan het lichtknopje, schakelen nog een schemerlampje in en denken er nooit meer aan hoe vroeger de mensen getobd hebben met licht, hoe de vrouwen in hun donkere keukens bij een klein olielampje prutsten, hoe zij aan de allerfijnste en meest ingewikkel de borduurpatronen zaten te priegelen bij een kaars, die ze telkens moes ten snuiten. Ja, in de oorlog zijn we wel weer even injlie primitieve staat van licht- techniek terug gebracht, maar ook dat zijn we alweer vergeten. Vreemd, om te bedenken dat het pas ongeveer driekwart eeuw geleden is, dat het electrisch licht werd uitgevonden en pas een veertig jaar geleden, dat het vrij algemeen werd toegepast. Verlichtingsprobleem door de eeuwen Het merkwaardige is. dat zoiets belangrijks als verlichting zoveel eeuwen in 't zelfde stadium is ge bleven Opgravingen hebben ge leerd. dat zo'n 2500 jaar voor Chris tus in Ur olielampen gebruikt wer den. die maar weinig verschilden van de lampen die onze bet-bet over grootmoeders in 1800 gebruikten. Kaarsen, zowel vet- als waskaarsen, waren ook in het oude Rome al be kend. En eeuwen en eeuwen zijn dat de lichtbronnen gebleven: Harsfak kels. olielampen en kaarsen. Kaar sen waren altijd min of meer een luxe, aan de andere kant werd er. vooral aan de hoven, verkwistend mee omgesprongen. Aan één hof feest in Dresden werden eens 14000 kaarsen opgebrand. In die zelfde tijd werd een wachter van een vuurtoren aan de Thames ontslagen, omdat hij de vetkaarsen stiekem opat, inplaats van ze in de torenlamp te branden. T N die oude tijden nam men op -*■ straat een lantaarn mee, met een kaars achter perkament of glas; straatverlichting kwam er in de grote steden van Europa pas in de 17e eeuw, en dan nog heel spora disch De bewoners moesten er zelf zorg voor dragen en in hun eigen straat olielampen ophangen. En nu lopen we maar zonder verwonde ring door de stad, onder de fonke lende groene en rode neon-licht- reclames. En wanneer we ons huis inrichten, staan we met onze electri- citeit voor zoveel mogelijkheden. We kunnen er een verlichting-expert bij halen om het zo mooi en rationeel mogelijk te laten doen. Waarschijn lijk zullen we in de nabije toekomst meer en meer ingebouwde verlich ting krijgen, lichtbronnen in de wand of in de zoldering, waardoor de kamer mooi, gelijkmatig en op de juiste sterkte is verlicht. Een groot denwinkels: in de etalages staat de meest uitgebreide sortering van al lerlei uitbundige vormen en kleuren, bloemetjes, kwasten, krullen en or namenten. terwijl een lamp in onze huiskamer toch zo sober en zo stijl vol mogelijk dient te zijn. Een mooie lamp uitkiezen is dan ook een van de moeilijkste opgaven. T-J ET nadeel van onze moderne A verlichting is alleen het ver loren gaan van de romantiek der schaduwen. Geen Rembrandtiek licht-en-donker meer met geheim zinnige flonkeringen op koperen snuistérijen en op kostbare zijden gewaden We hebben haar graag opge offerd, die romantiek, dat is waar. We behoeven niet meer te turen met vermoeide ogen op de steekjes van het borduurwerk of de letters van ons boek. En in deze maand kunnen we de romantiek weer laten opleven. Kaar sen branden aan tafel. Het is niet alleen mooi. maar geeft ook een speciaal effect. Kaarslicht maakt rustig. Bij kaarslicht kan men zon der gewetenswroeging nietsdoen, staren, peinzen, mijmeren. Een heel nuttig^ bezigheid, die we bezig zijn te verleren. Generaal Blanc zal het bevel overnemen over een Frans leger van bijna 406.000 officieren en minderen, waaronder drie divisies die in Duitsland dienst doen. Ge neraal Pierre Koenig. thans com mandant van de Franse bezettings troepen in Duitsland, wordt inspec teur van zee-, land- en luchtmacht in Noord-Afnka. De commandant der Franse troepen in Noord-Afri- ka. generaal Join, blijft als zodanig in functie, hoewel hij wegens zijn leeftijd met pensioen had moeten gaan. Admiraal Missoffe wordt hoofd van de Franse delegatie in het Zuid-West Europees gebied van het Atlantisch pact. Volgens Reuier is de bedoeling van deze wijzigingen 'n Franse or ganisatie te scheppen, die elke ter zake kundige geallieerde leger commandant in tijd van oorlog zou kunnen overnemen. Het reorganisatie-plan beoogt te vens. dat Frankrijk het grootste deel van de grondstrijdkrachten zal leveren, die onmiddellijk beschik baar moeten zijn in geval van aan val. Daartegenover verwacht men dat Frankrijk het grootste deel der voorraden en uitrusting zal krijgen, die in het Amerikaanse program van wapcnhulp zijn opgenomen. Naast die Amerikaanse wapenhulp. is de Franse regering van plan om in 1950 ongeveer 42 milliard francs of ongeveer 20 van het totale budget voor de defensie te beste den. MODE-NOVELLETTE Er is een soort vrouw, die gedijt bij lamplicht; 's avonds en 's nachts op een feest met muziek, gedans, geglinster, ge flirt. Blinkende sieraden, ritselende rok ken. gouden sandalen, waaiers, linten; 't is allemaal koren op haar molen. Een ander soort is thuis op d'er best. Thee schenkend, zorgend of zomaar mèt een boek in een stoel. En weer een ander is gemaakt voor storm cn regen. Ziet. hoe ze glanzen gaat in zulk weer Er komt krul in d'er haar en d'er wangen worden rose. Zo waterproof, zo fris is ze, dat zelfs een nurks haar nakijken moet. Zulk een regen-beauty moet stellig niet blijven lopen in een jas. die er alleen maar tegen kan. Ze doet goed 't beste van het beste te bedenken. Want het is wel iets om blij mee te zijn als in een land met zoveel regen, de regen je flatteert. Het meisje van de tekening is een mannequin uit Frankrijk. Ze draagt een jas ontworpen door Pierre Besson. Kapje en schouder stuk zijn aaneen geknipt, een ritssluiting vervangt de knopen. Geen gefladder, geen gezeur van overbodige dingen. Slank en glad als een meeuw is dit alles. En de kleur is die van de regen zelf. Pokken aan boord van de „Kota Inten" Een militair aan boord van het troepentransportschip „Kota Inten". dat op thuisreis is naar Nederland, is te Aden opgenomen, lijdende aan pokken. De familie is op de hoogte gesteld. De toestand van de patient is gunstig. Indien zich geen verdere gevallen op het laatste deel van de reis voordoen, zal het schip op de normale datum, vermoedelijk 24 De cember. worden gedebarkeerd De opvarenden zullen in dat geval op de gebruikelijke wijze naar huis worden vervoerd. Dit is meer een plaatje om te be kijken dan om ernstig te begeren. Hoewel het goed zon zijn als zo iets groen met rood geruits vol stroken in de kast hing. Al was het maar om af en toe eens aan te doen, na een dag vol vervelen de dingen. En erin langs de spie gel te lopen uit louter ijdelheid. Dc Hollandse vrouw kijkt te wei nig in de spiegel, ze doet het wat schichtig verlegen omdat ze 't raar vindt zichzelf te zien. En omdat anderen ..die ijdelheid" zo lang veroordeeld hebben. Maar hoe kun je wat goeds van jezelf ma ken als je de buitenkant niet een beetje kent? Kijk dus gerust en laat praten Geen postpakketten naar 7-Deeember divisie DEN HAA.G In aansluiting op het verzoek, geen postpakketten of drukwerken per zeepost meer te zenden aan militairen behorende tot de 7-December divisie en het verzoek, half December 1949 de ver zending van dagbladen en tijdschrif ten per luchtpost aan militairen der 7-December divisie te staken, deelt de legervoorlichtingsdienst mede. dat dit verzoek uiteraard ook geldt voor die categorieën militairen, waarvan de de minister van oorlog heeft bepaald dat zij, wat de repa triëring betreft, met de 7-December divisie zullen worden gelijk gesteld. Geleidelijke afvloeiing bij Rijkspolitie DEN HAAG. De afvloeiing van ongeveer vijfhonderd leden van het corps der Rijkspolitie, wel ke door de regering op korte ter mijn noodzakelijk wordt geacht en waarmee op de begroting 1950 re kening is gehouden, zal op zodanige wijze geschieden, dat de ontslagen met inachtneming zoveel mogelijk van de belangen van het betrok ken personeel enerzijds en die van de dienst anderzijds, geleidelijk in 1930 zullen worden verleend. ZEEPOST. VOOR OOST EN WEST. DEN HAAG. Met de volgende schepen kan zeepost worden ver zonden. De data waarop de corres pondentie uiterlijk per post moet zijn bezorgd staan tussen haakjes achter de naam van het schip ver meld: Naar Indonesië- ms. „Johan van Oldenbarneveldt" (21 Dec); naar Antillen: ss. „Bennekom" <18 Dec); naar Suriname: ms „Bonaire" (13 Dec.) Dc liefhebbers van dc boeken van Leslie Charterls kunnen hun hart weer ophalen aan diens laatste, bl) A. W. Bruna Zoon verschenen roman ,.Dc Saint op het Oorlogspad". De blijkbaar onsterfelijke hoofdfiguur Si mon Templar beleeft weer een serie adembenemende avonturen in zijn strijd voor menselijkheid cn recht waar hij zelf overigens wel bij vaart. P. Leopolds Uitgevers Maatschap pij gaf Evert Zandstra's .Volk zonder uren" uit. Zandstrn heeft een sobere, wellicht daardoor boeiende vertel trant: wij kennen die uit zijn boe ken als „Het klotsende meer". Deze reputatie zei hij thans voort als hij het leven van de bevolking van een neder zetting aan het einde van de vorige eeuw beschrijft Het volk. dat bestaat van de venen, geen zorgen en geen lijd kent. een onbekommerd, bijna kinder lijk volk. dat In plaggenhutten leeft. Het verhaal is gebaseerd op historische gegevens, wat deze roman uit de Drent se streken van rond dc eeuwwisseling nog belangwekkender maatct. „7.6 zit dat" Is de titel waaronder In Nederlandse vertaling Rudyard Klp- llngs .Just so stories" zijn verschenen. Het Is een bundel dierenverhalen, waar in Kipling om het ontstaan van ccn aan tal karakteristieke eigenaardigheden van bepaaidc dieren een label heeft ge bouwd. Er zitten aardige vondsten In, en de vertalers, of liever bewerkers. Han G Hoekstra en Annie Schmidt zijn er in geslaagd die vondsten in het Nederlands tc doen uitkomen. Na lezing blijft /non echter In tweestrijd: moet „Zo zit dat als ccn aanbevelenswaar dig kinderboek toegejuicht worden of moet er van gezegd worden „neen. 't Is het toch niet" Voor de kleinere kinde ren is het stellig te ingewikkeld, óók als het voorgelezen wordt, en op de leeftijd, waar die ingewikkeldheid geen bezwaar meer is, zullen kinderen er misschien „niet veel aan" vinden. Wlm Bijmoer zorgde voor oorspronkelijke illustraties Met „Eeuwige Machten boven lage luchten'' door mevrouw C. J. Ooms. Vlsschcrs is het aantal „bocrcn-ro- mans" weer met één vermeerderd. Het is de traditionele geschiedenis van men sen levend in de wijde polder onder lage luchten: de Jongen Roelof, zijn grootvader, een kleine boer en de wel gestelde boer Pronk, met al hun zorgen cn moeilijkheden. Het ls een uitgave van La Rlviére cn Voorhoeve tc Zwol le. S» Jaap Waldenmalcr heeft een boek ge wijd aan het leven cn de dood \an de Hollandse zeevaarder Cornells Cornelis- zoon Jol, een tijdgenoot van Plet Heyn, In de historie bekend om zijn onver schrokkenheid bij het „binnenhalen" van het Spaanse zilver uit schepen en havens van de Spaanse Antillen, „nou, tebcen" is niet geschikt voor Jonge le zers. omdat de schrijver meer dan eens ietwat „plastische" omschrijvingen geeft van de omgang van het toondertijd zeer ruwe en onbeschaafde scheepsvolk met dc tot slaaf gemaakte negervrouwen. Dit ls jammer, omdat dergelijke boeken uit Nederlands roemruchte zeegeschie denis ln het algemeen zoer gewilde lec tuur ls-bij de Jeugd (Ultg. C V. Uitge verij v.h. C. de Boer Jr. Amsterdam). „Schaduw der Bergen", dc bekende roman van Anthonlc Donker heeft een nieuwe (4e) uitgave beleefd bij „De Salamander". De gedwongen samenle ving van t.b.c-pati&ntcn in een sana torium in Davos beschrijft Donker op boeiende wijze, dit leven als een voort durende wankeling tussen hoop cn vrees, deze onafgebroken schermutse ling met de dood cn aanbidding van het leven, het leven van normale men sen. Intriges flirt en liefde gedijen ock ln dit "klimaat" maar over alles hangt dreigend dc ..schaduw der bergen" Onder de titel; ..Hou vol, Govcrt!" heeft Ton van Boers een tweede bock geschreven over de jonge Hollandse zeeman Govcrt Pits als vervolg op een eerste boek Govcrt Pits. stuurman ter koopvaardij" Wc lezen weer over Co vert's oude trouwe schip de Arnhem, nu echter varend onder gevaarvolle omstandigheden, in oorlogstijd. De Ne derlandse zeeman, wars van Iedere op hef is heel moeilijk aan het praten te krijgen over zijn ervaringen, toen hij in oorlogstijd met zijn schip „bulten" was Die ellende hebben wc gehad zand er overt aldus luidt zijn bescheid. Uit een verhaal als van Ton van Beers, tevens uitstekend geïllustreerd door de tekenaar Plcter Kuhn. horen wc er toch van. Dit bock een uitgave van ..Nieuwe Wieken'' N.V. te Amsterdam, zij daar om warm aanbevolen In het bijzonder aan Jeugdige lezers, opdat ook zij ervan weten! „Dood van een Danseres'' door Aga" tha Christie (A W SIJthoff. Leiden). De bekende schrijfster van detective.ver halen heeft ditmaal haar speurder mon sieur Poirot vervangen door een handige oude vrijster, die zij alle problemen laat oplossen. Die oplossing komt on verwacht en de naam van de schrijf ster waarborgt een vlot geschreven vcr- jiaaL

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3