Job werkt hard en legt een aardige duit opzij Belastende verklaringen voor Traitsjo Kostow Ernst Krauss dertig jaar dans-i m presario lloei eens hóren „Als je in het voorjaar komt koop ik een auto" ongeluk Ernstig van onderzeeër aan boord Zwaardvis" Vrijdag 9 December 1949 Spoor en personeel Vr* komt het dat men plotseling tot /conclusie komt zowel van Vakver- fjjfflde a»s van DirecUewege. dat m eens 8 a 10 duizend man (en i#) tevéél in dienst zijn. vi, ls toch wel minstens verwonder- dat de Vakbeweging meent ffi* het op haar weg ligt in verband nb komende bedrijfsultkomsten 8 S, ia' duizend man af te voeren. Zjjn medezcggenschaps-concequenties ^der medezeggenschap misschien? Van DirecUewege werd als reden voor j. oersoneel-lnkrimping genoemd, dat len gevolg zou zijn van een nieuwe «4van exploitatie. Daar had men Skbaar nog nooit eerder aan ge- ^Een sterkte van 30 32 duizend man r,rconeel behoorde steeds zo ongeveer tot het normale, doch daarmede nog «tn verklaring gegeven voor de haas tic# uitbreiding met 8000 man Eerlijk- ve'dshalve dient hier te worden mede- «dccld dat de hier besproken perso. rccisüitbrcidlng vóór de toetreding van ét president-directeur de heer Den Hol ander tot de directie geschiedde. In het exploitatie-systeem ls in zover- wijziging gekomen, dat b v. bij de 'administratie (waar schrijver dezes mice tijd in dc gelegenheid was zich te oriënteren) te Utrecht met ruim 1500 pan het personeel verdubbeld werd cn thans 3 man het werk verrichten wat vroeger door 2 man gedaan werd en er ij gezien het dan nog blijvende over. «hot van ruim 6500 man nieuw perso neel geen reden aan te nemen dat het c'ders in het land aan het Spoor mln- étr vlot met personeelsuitbreiding ls dere 8000 man aan een dagtaak en voorts hoe ontstond dan wel deze uit breiding 1 Wat de eerste vraag betreft kan het antwoord kort zijn. men late de oplns- fing van dergelijke problemen gerust over aan de vindingrijkheid van de bureaucraten aan de massale bedrijven die er voor zorgen, dat dank zij een -erfect georganiseerde bureaucratie Iedereen zelfs druk heeft. De tweede vraag ..waarom deze uit breiding" Is niet met een enkele zin Ie beantwoorden. Het ls altijd regel aan het Spoor ge west bevordering en promotie afhan kelijk te stellen van de personeelbe- zeitlng in aantal, waarbij dan tevens de rangen (functies) van de personeel- bczetting i kaders) doorslaggevend was. Dit komt dus hierop neer. dat zij die leiding moesten geven aan een derge Iijke kader-bezetting zich gunstige pro motiekansen konden verzekeren ren dit ook deden) door zoveel mogelijk per- wncel en van zo hoog mo«"*'like func ties rond zich te verzamelen Hieruit volgt tevens dat jong zowel als ouder personeel dat niet als bepaalde groe. pen (om manr in spoorterm te blijven» in functie spoedig tegen een stootjuk vjjlgelopcn zat. de spoorbaan letterlijk als figuurlijk vrij gegeven kreeg De rangendiscriminatie enerzijds en diplomaverafgoding anderzijds deed ton oozlchte van de nieuwelingen alle hek kon van de dam en in sneltreinvaart voltrok zich een invasie van bedrijfs- ckefs van even in de 20 laar met als onderhorigen zU die met 25 tot 40 dienstjaren op een zilspoor gezet waren En dc Vakverenigingen dan zal men zeggen Deze was de personeelaanwas niet on- wc!ge\alllg De ruim 30-duizend 'nan van het ouder-personeel had n l na de bevrijding geen haast zich onder de nog Cn eigen kring) in zuivering staande Vakvcronigingsleidcrs te scharen, ter- wil het nieuwe personeel dat politiek volkomen ongeschoold was en in eik geval hopeloos ongeïnteresseerd. eer. gemakkelijke prooi werd voor de vak beweging. Voor het nieuwe personeel ontstonden tientallen ntcuwe leidende functies met pracht vooruitzichten. De gevolgen bleven overigens niet uit 0d organisatiegebied is het ..de dood in de pot" met als gevolg terugval vin de leiders dier bonden tot dlcta. üiurmethoden die men elders niet moe wordt te veroordelen Sinds de bevrijding werd het perso neel volkomen uitgeschakeld b(j de sa menstelling von reglementeringen de ar beidsvoorwaarden enz. betreffende. Het krijgt eerst kennis van nieuwe bepalin gen als deze gedrukt uitgereikt zijn. hoewel hierbij gezegd moet worden dat hel dit ook gelaten slikt. Sommige voor schriften cn bepalingen waarbll het per soneel het grootste belang heeft, als b.v. De bcvorderingsvoorwaarden voor het personeel" worden na ce bevrijding nog nimmer zelfs maar ter inzage aan het personeel gegeven. Dit alles ge schiedt met medewerking van de Spoor- wegvakbewegiog en zelfs geschiedae de ongelooflijke schande, dat na de bevrij ding met goedvinden van de vakbewe- ï'ng van het gehele personeel geheime pcrsoneelstaten werden aangelegd, waar voor Iedere leidinggevende chef dc ge gevens mag verstrekken en waarbij een éénmaal vastgestelde politieke meerde re of mindere gekleurdheid voor de toekomst maatgevend is. Er heerst aan het Spoor een gezapige zelfgenoegzaamheid, waaruit het ont waken blijkbaar met schade en schande ral moeten geschieden. De eerste por beft reeds 8000 maal. EN. Wat de personeelspolitiek der Nederlandse Spoorwegen betreft: kort geleden werd gemeld, dat men zich op het standpunt stelt de be- "etting te moeten aanpassen niet door ontslagen, maar door afvloei ing y an ouderen, die voor pens ion- nering in aanmerking komen, vrou welijke krachten die gaan trouwen. In sterfgevallen wordt uit het eigen kader voor vervanging gezorgd en slechts zij, die nadrukkelijk tijde lijk in dienst werden genomen, kunnen worden ontslagen zoals lie den, die in de oorlogstijd als onder duikers tijdelijk bij de Spoorwegen tn dienst werden gesteld en dege nen, die de plaatsen vervullen van nderen, die in militaire dienst zijn opgeroepen. Aan vaste ambtenaren wordt derhalve geen ontslag verleend. Overigens wordt van de zijde der Spoorwegen opgemerkt, dat inzen der bij positieve klachten zich al tijd tot de door hem zo zwart ge maakte vakbonden had kunnen wenden, die waarlijk goed werk doen. Zou hij daar niets gedaan hebben gekregen, dan had hij zich altijd nog tot de Personeelsraad kunnen wenden. Tenslotte is er nog het onafhankelijk scheidsge recht. Binnenhof (I) De aanhef van Uw artikel over do demonstatie op het Binnenhof geeft aanleiding te protesteren. On der het publiek op het Binnen hof gebeurde niets „onwaardigs", (wjj waren er van 12.15 tot 2.45!). Bekend moet U zijn dat ene zwij gende manifestatie de bedoeling is geweest, doch jongeren, bij urenlang Wachten en een grote innerlijke be roering, is dit niet op te leggen. Tot enige uitroepen zal wel aanlei ding zijn geweest Het lied dat een Paar maal gezongen werd, was overigens roerend plechtig. Daarna net Wilhelmus. Uw reportertje dat onwaardig" durfde neerschrijven, is bezijden de waarheid, en dit woord zal U zeker abonné's kosten. Overigens heeft hij ook nog niet OP ZOEK NAAR EEN NIEUW BESTAAN (III) veel van de wereld gezien, want bij een dergelijk gebeuren zou in het buitenland „het hek van de dam" zijn geweest. Tenslotte merkten we nog op hoe amusant een woord g e bruikt en misbruikt werd. (Bedoeld wordt het „meelijwekkend" lachje van minister Drees. Redactie). Be zorgde dit ons ook een „meelij wekkend lachje?" Neen. eerder me delijdend of meewarig! Was h ij 7.0 erg geschrokken? That poor crea ture! A. E. QUARLES VAN UFFORD Als een zwijgende manifestatie de bedoeling is geweest, moet men óf zwijgen óf zulk een bijeenkomst niet organiseren, als men de jonge ren niet in de hand heeft. Dit be wijs van onmacht geeft ons temeer reden om te geloven dat de demon stranten niet de bij uitstek aange wezenen zijn om „Indië te rege ren". Ons reportertje blijft erbij dat scheldwoorden als „verraad" door jongeren (en ouderen!) ge schreeuwd een onwaardige verto ning vormen. Binnenhof (II) Een cri de coeur naar aanleiding van het spektakel op het Binnenhof. Ik heb demonstratief een juffrouw die met opgewekt gezicht De Vrije Pers verkocht, na lezing de stukken voor haar voeten gegooid, maar mijn snippers waren de enige. Wa ren daar alleen Rijkseenheid men sen? Of zijn we als Nederlanders zo bot geworden dat or geen reacties meer komen in zulkp gevallen? Opgewekt was ook de stemming bij de ingang, waar men de minis ters afwachtte, opgewekt als op een Oranjefeest. Maar ik kan het lied „Wij willen Holland houen" van nu af niet meer horen. Deze" verkapte NSB-ers zijn toch minstens even erg als de communisten. Eigenlijk erger, want het zijn wolven in schaaps vacht. A. W. MULLER Er waren op het Binnenhof niet alleen Rijkseenheid-mensen. Al hoewel Rijkseenheid en N.S.B. het super-nationalisme gemeen heb ben, komt het ons voor dat men hen toch geen „verkapte" N.S.B.- ers kan noemen. Ook zonder deze vergelijking is er reden genoeg op het gevaarlijke hunner agitatie te wijzen. Ai, die Rob DE BRIEVEN VAN JOB worden gelezen en voorgelezen aan tafel in het gezin van Ankie's zuster. ALS COWBOY is Job tot zijn oude liefde voor de gitaar terug gekeerd. Chinese regering naar Formosa HONGKONG. Het nationalis tische Chinese kabinet heeft be sloten het vasteland van China te verlaten en uit te wijken naar Taipeh op Formosa, dat daardoor de vijfde hoofdstad zal worden, die het nationalistische China ach tereenvolgens heeft gehad. Besloten is over te gaan tot het instellen van twee gucrilla-hoofd- kwartieren voor het leiden van alle militaire operaties op het Chi nese vasteland. De communisten naderen thans Tsjengtoe uit drie richtingen. De val van de stad zal betekenen, dat het rijkste gebied van China voor de communisten open staat en dat niets meer hun algehele beheer sing van het continentale China verhindert. (Van onze speciale verslaggever) Terwijl de maanden verstrijken, werkt Job hard bij zijn boer in Canada en leg hU een aardig dnitje opzy. Ankie krijgt nog een dure reis en als ze eenmaal getrouwd zijn zullen ze heel wat moeten kopen om hun huisje ln te richten En zo gauw mogelijk wil Job een eigen bedrijf stichten. „Ik ben vandaag naar een boeldag geweest," schrijft hij Jk zal even een paar dingen opnoemen. Dan krijg je een idee wat het hier kost. Een best stel werkpaarden kost 240 dollar, een oude auto 60 dollar, een oud model tractor, nog goed te gebruiken, 225 dollar, goede koeien 135 dollar, kalveren 25 30 dollar, een wagen 40 dollar, een erg goed zadclpaard 60 dollar. Enz. Brieven lezen en voorlezen Nou, Ankie, uit deze cijfers zie je. dat met zuinigheid cn vlijt het heel best mogelijk is om hier te gaan boeren. Vijftig bunder land kost 700 tot duizend dollar, als het dicht bij een dorp is. Verder weg kost het 400 500 dollar. Daar zal je vader versteld van staan". „Ik heb ook al een radio-toestel gekocht en voor dc komende winter heb ik al twee ton steenkool opge slagen. Ik had eerst een auto willen kopen. Maar daar wacht ik nu mee tot jij cr bent en het weer voorjaar is geworden. Het zal hier allemaal de eerste tijd wel eens moeilijk voor je wezen, Ankie. Maar jij kan gelukkig heel veel hebben. Maar je moet me altijd zeggen wat er is. Toen ik hier kwam had ik ooi. wel eens heimwee en was ik ook wel eens ontmoedigd Maar ik had hte- mand wie ik mijn hart kon uitstor ten. Maar als jij nu kpmt heb le mij Kledingproblcmen „Je zal het ook druk hebben met oude kleren voor me te maken, die Opstelling Frans elftal PARIJS. Het Franse elftal voor de wedstrijd tegen Zuid-Sla- vië op Zondag 11 December te Flo rence (voorronde wereldkampioen schap) is als volgt samengesteld: Doel: Ibrir: achter: Frey en Marche; midden: Cuissard. Lon en Luciano: voor: Walter. Baratte. Quenolle. Meano en Lechantre. Arsenal verplettert AIK LONDEN. Op Highbury heeft Arsenal met 80 van AIK (Zwe den) gewonnen. De Engelsen had den met rust al een 70 voorsprong en deden het verder wat kalmer aan. FLORENCE Het Joego slavische voetbalelftal heeft met 101 gewonnen van een Floren tijnse combinatie. Dit was een oefenwedstrijd voor de wedstrijd van Zondag tegen Frankrijk voor de halve finale van de wereldkam pioenschappen voetbal. Linksbin nen Bobek maakte vijf van de tien Joegoslavische doelpunten. Reeds geruime tijd was ik van plan eens mijn afkeer te uiten over de plaatjesverhalen van de alles- beheei*sende kapitein Rob en de stuntelige Ketelbinkie. Dat kinderfantasie al of niet aan gewakkerd moet worden doet hier niet ter zake, maar de kinderen (of zijn deze exemplaren ook voor vol wassenen bedoeld?) dergelijke non sens als daar geponeerd wordt, voor te zetten, dat loopt de spuigaten uit. Nu zal de tekenaar misschien aan voeren. dat wat nu nodig is voor een staf, leger-personeel en outil lage later misschien maar kinder spel is in de verlatenste gedeelten der aarde, hijzelf zal toch toegeven: dit is geen fantasie meer. Hopende dat er spoedig een slot gevonden kan worden aan de lo pende „thrillers", wellicht volgt dan iets wat werkelijk geestig is, en het peil van het blad althans niet meer neerhaalt, waarvoor misschien meer „fantasie" nodig zal zijn. P. EVENBLIJ P.S. Het zal wel wat pijnlijk zijn om dit te memoreren in „Moet U eens horen" en dat „moet" dan ook niet. Gaarne geven toy de heer Even- blij gelegenheid zijn hart te luch ten. Anderen denken er anders over. Spoor en particulier Naar aanleiding van de rede, wel ke de heer J. M. Blommers. voor zitter van de Raad van afgevaardig den van de Kath. Vervoerspersoneel- bond „St. Raphael" te Utrecht hield, voel ik mij als particulier beroeps vervoerder en namens alle beroeps vervoerders in Nederland gedwon gen hierop te antwoorden, dat het niet de schuld van de particuliere vervoerders is dat de Ned. Spoor wegen met verlies werken, doordat 't Spoorwegbedr. niet meer mee kan komen met het aan handen en voe ten gebonden moderne snelle weg vervoer. De oorzaak van dit euvel zouden zij eerst in eigen huis kun nen gaan zoeken, en hun tarieven op basis van kostprijs berekening kun nen stellen. De belastigbetaler zou het zeer op prijs stellen indien hij geen spoorwegtekorten meer behoef de te dekken. De critiek op het particulier initia tief gaat wel alle perken te buiten. Ik kan U verzekeren dat de belangen van een cliënt door een particulier beroepsvervoerder beter en vlotter behartigd worden, dan door de 41.000 employes van de N S., en wij wensen ons niet betiteld te zien als „duizend en één beunhazen". De verantwoordelijkheid van de beroepsvervoerder blijkt wel vol doende, want anders zouden zij niet hun volle kracht geven aan de op bouw van ons land en zich grote uitgaven getroosten om duur mate riaal te kopen om de naam van de beroepsvervoerder ook in het bui tenland hoog te houden. C. W. VAN FLORESTEIN. Wij hebben de indruk dat inzen der te weinig zoekt naar de synthe se van de taak der spoorwegen en die van het particulier vervoer. Evenmin als men alle beroepsver- voeders beunhazen mag noemen, mag men generaliserend de toewij ding der spoorwegmensen kleine ren. Het gaat hier om een econo misch verantwoorde taakverdeling en dat probleem lost men slechts door oprecht overleg op. Stefanow spreekt over complot met Tito en de Secret Service SOFIA. In tegenstelling tot Kostow, de hoofdbeklaagde ln het ver raad- en spionnageproces, dat momenteel in de Bulgaarse hoofdstad wordt gevoerd, hebben zijn voornaamste medeverdachten, voor zover zij tot dus\er door het Hof zijn gehoord, alle feiten waarvan zy beschuldigd worden zonder enige terughouding toegegeven. Ivan Stefanow, voormalig minister van financiën, Nikolof Petkow, Kostow's voormalig handels- vertegenwoordiger ln do Sowjetunie, verklaarden achtereenvolgens, dat z\j hetzy economischo sabotage hadden gepleegd, dan wel zich hadden bezig gehouden met spionnage. Hun verklaringen waren zeer belastend voor Kostow, die er echter van af zag hierop te antwoorden, ofschoon de president hem daartoe de gelegenheid bood. Volgens Stefanow had Kostow er ik bewaard heb. De Canadezen zou den ze weggooien. Ze maken hier niks. Een scheur in een broek? Gooi hem maar weg. Maar wü zeggen: een lap er op on je hebt weer een goeie broek. Daar doen ze hier niet aan. Maar zo ben ik niet We heö- ben de laatste dagen veel last van I cocottes, dat zijn wilde honden Ze hebben vannacht zes dikke ganzen opgevreten en vier eenden. Het zyn echte rovers. Nu moet 's nachts al het pluimvee naar binnen". „Ik heb twee stuks onderkleren voor me gekocht, vol wol. van die overals, je weet wel, ze kosten 8 dollar en ze moeten heel goed in de was zijn. Het is ook gemakkelijk voor jou. Ik kon ook een servies kopen, maar ik dacht, dat is vrou wenwerk". Die brieven van Job worden ge lezen en voor-gelezen aan de tafel in het gezin van de zuster. ir Ankie de laatste tijd in Rotterdam thuis is. Natuurlijk worden er s«.ms een paar regels over geslagen. Dan kleurt Ankie even. Ze gaat ook naar Jobs ouders in Groningen. Ook die krijgen brieven. En h:» stuurt foto's. „Ik zou maar blijven Er zijn nog wel vriendinnen en familieleden, die Ankie proberen te bewegen maar in Nederland te blij ven. „Je weet niet, wat je aanhaalt, kind! In zo'n ver land. Het lijkt zo mooi. maar het is er allemaal kou en ellende". Maar Ankie lacht er om. Jalouzie, denkt ze. En Jobs vader zegt: „Ga jij maar zo gauw als je kunt m«vd. Mijn zoon wacht op je. En over een paar jaar komen moeder en ik jullie opzoeken. Ik ben maar een eenvou dige boerenman, maar ik heb wel zo veel gespaard in mijn leven, dat ik met moeder over een paar jaar een tijdje met vacantie naar Cana da kan gaan. Dan zien wij jullie misschien voor het laatst. Maar we komen niet meteen. Over een paar jaar pas. Want misschien zijn jullie dan niet meer met zijn tweeën.. Kampioenschap driebanden ROTTERDAM. De uitslagen der eerste partijen van het kam pioenschap eerste klasse driebanden lulden: Tournier De Leystcr Van Braam Metz Van Braam Van Bommel Jacob Sweering Tournier Kok Kruythof De Leyster Metz Van Bommel Kok Kruythof Jacob Sweering Hij leerde ons Anna Pavlova's kun$t kennen J?EN JUBILEUM, dat niet gevierd werd, maar foch fe belanaiijk ls om onopgemerkt te mogen voorbijgaan: Ernst Krauss is thans dertig jaar de verbindingsman tussen het Hollandse publiek en vele internationaal groten in de kunst. Dertig jaar geleden vestigde hij zich als impresario en sindsdien heeft hij vele beroemdheden vooral op het gebied uan de danskunst op Nederlandse podia gebracht. Daarmee heeft deze figuur, die niet alleen maar zakelijk bij de kunst geïnteres seerd is doch veel meer optreedt als haar promotor, zich een onuitwis bare betekennis verworven. 33 81 3 0.407 50 81 4 0.617 48 85 5 0561 50 85 3 0.588 50 95 5 0.526 32 95 4 0.S36 50 97 3 0.515 49 97 5 0.505 50 70 5 0.714 45 70 7 0.642 50 86 4 0.581 48 86 3 0.55S 50 97 3 0.515 40 97 S 0.412 50 109 4 0458 46 109 4 0.422 De stand is nu als volgt De Leyster Metz Van Braam Kok Kruythof Jacob Sweering Van Bommel Tournier 100 167 4 0.598 98 171 3 0.573 98 80 5 0.541 90 167 5 0.538 95 179 7 0.530 96 206 4 0.466 82 192 4 0.427 82 178 5 0.460 Van Lent naar „Rijssel" DEN HAAG. Naar hot A.N.P. verneemt, zal de oud-HDVS-speler Van Lent per 1 Januari voor dc Franse ere-dlvislcclub Rijssel gaan spelen. De KNVB heeft hiervoor toestemming verleend. Rijssel bezet op de ranglijst thans de eerste plaats. igende onrust in Stij Italië Landbezetters hlijven voortdurend actief ROME. In het gebied rond Rome houdt nog altijd een groep van 18.000 boeren de landerijen bezet, welke zij symbolisch in bezit heeft genomen. De spanning stijgt merkbaar. Tengevolge van de ar restatie van een vakbondsleider dreigde gisteren zelfs een algemene landbouwstaking. Ook op tal van andere plaatsen in het land heerst onrust onder de landbouwende bevolking. Hier en daar zijn schermutselingen met de politie voorgevallen. Op Sicilië werd uit een groep demonstreren de boeren een schot op een politie agent gelost. In heel Italië is het aantal ar restaties toegenomen. In de onrus tige landbouwgebieden wordt door de politie gepatrouilleerd. De campagne der „landbezetters" duurt nu reeds vijf dagen. Zij wer ken in groepjes van 50 tot 300 per sonen en worden soms door vrou wen aangevoerd. Zij wachten tot de politiepatrouilles weg zijn en planten dan hun rode vlaggen op de landerijen, die zij symbolisch in bezit willen nemen. Tot de bezette landgoederen behoort o.a. dat van prins Foria Pamphili even buiten Rome. Het aantal gearresteerden in Rome en omstreken is tot 280 ge stegen. Het aantal openbare de monstraties neemt toe. Engeland kan na devaluatie beter concurreren LONDEN. Sir Stafford Cripps. de Britse minister van financiën heeft verklaard, da» Engelands concurrentiemogelijkheid door de devaluatie verbeterd is, in het bij zonder in Zwitserland, doch dat het dringend noodzakelijk is de Britse goud- en dollarbetalingen te verminderen. De minister deelde mede, dat de devaluatie een stroom van bestellingen op Britse con sumptiegoederen met zich had ge bracht. De export wordt echter beperkt door het aanbod en is nog niet belangrijk toegenomen. naar gestreefd Bulgarije los te ma ken van het Oost-Europese econo mische systeem. Hij wilde nauwe handelsbetrekkingen met 't westen aangaan en zou ook van plan z(jn geweest het congres van de commu nistische partij te „veroveren", een nieuwe partijleiding te kiezen en zowel de partij als de regering ra dicaal te wijzigen. Dit complot, al dus verdachte Stefanow, moest wor den uitgevoerd met behulp van de Britse geheime dienst en maar schalk Tito. Petkow zei, dat Kostow geloofde, dat Georgi Dimitrof, die destijds Bulgaars premier was. hulp van het westen aan Bulgarije onmogelijk maakte en dat Bulgarije zonder een dergelijke hulp zjjn economie niet kon versterken. Petkow voegde hieraan toe, dat Kostow Bulgarije deel wilde laten uitmaken van een Titoïstische Balkanfederatie „met eenzijdige oriëntatie op het wes ten." De verdachten Petkow en Toetew zeiden, dat zij voor de Britse inlich tingendienst hadden gewerkt. Ver dachte Toncew verklaarde een Ame rikaans agent te zyn geweest. Vol gens Stefanow was Kostow van Toetew's activiteit als spion volko men op de hoogte. Kristow deelde mee, dat hij op last van Kostow eco nomische inlichtingen aan Zuidslavië had verstrekt. Kostow zou hem heb ben gechanteerd met behulp van documenten, die bewezen, dat hij in 1943 bij een verhoor had doorgesla gen. Kristow gaf voor het Hof toe, dat dit inderdaad zo was. Kolef, de voormalige administra tieve secretaris van het Bulgaarse politbureau, die eveneens terecht staat, vertelde, dat Stalin zelf de Bulgaren had ingelicht over het „nationalisme" van Kostow en zijn houding tegen de Sowjets. Dat was het begin geweest van Kostow's val. In de loop der verhoren gaven ook Stefanow en Nikola Nachew toe, dat zij voor de Britten hadden gespionneerd. Ernst Krauss, zoon van een on derwijzer in een dorpje in het Zwa- benland, moest van zijn vader ook onderwijzer worden. De jeugdige Krauss echter droomde van een an dere toekomst, verre landen, vreem de gezichten en verre reizen. Hij kwam bij een koopman in de leer, volgde op de Handelshogeschool in Mannheim naast handelsweten schappen z(jn lievelingsvakken kunstgeschiedenis, psychologie en filosofie en werd kort daarop door een handelshuis de wereld inge stuurd. In deze Jaren begon hij te schrij ven. Heuss, de huidige president van de Westduitse Republiek, des tijds kunstredacteur, plaatste zijn eerste gedichten en besprekingen. In 1912 verscheen zyn eerste dicht bundel, die in 1914 reeds haar vier de druk beleefde. Vele bundels volg den, o.a. „Das Tor" en „Holland". Voorts schreef hy een biografie over de door hem verafgode Anna Pav. lova, waarvan een gewijzigde uit gave in voorbereiding is. In 1914 leerde hij in Marokko de Nederlandse zangeres en actrice Ecoline Adema kennen, waarmee hij in het huwelijk trad. Krauss ves tigde zich te Egmond aan de Hoef, waar hij al spoedig met de burge meester dr Paul van Sonsbeeck, wiens echtgenote eveneens zangeres was, een Egmondse Kunstkring op richtte en tal van uitvoeringen or ganiseerde. Dit waren de eerste schreden op het pad. In 1919 ves tigde hy zich als impresario te Am sterdam en hiermee nam het levens werk van Krauss een aanvang. Anna Pavlova was eei- van zijn eerste en riskante ondernemingen. H{j huurde de Stadsschouwburg voor een weèk met uitkoop van het toneelgezelschap van Verkade. „Je krijgt maar een halve zaal vol", waarschuwde meu hem. De kosten waren enorm, 3 wagons décors, vele artisten, het orkestmaar de Amsterdammers en vele anderen uit alle delen va ons land kwa men. Alle voorstellingen waren uitverkocht. Zo volgde voor Neder land een recks van onvergetelijke namen. 2300 Dansvoorstellingen waarvan meer dan 600 balletuit voeringen werden door hem in ons land georganiseerd. Na Anna Pav lova, om maar enkele te noemen Monte Carlo-ballet (Basil), Bal lets Russes Classiques, Tamara Karsavina, Moskou-ballet, Menaka Hindoe-ballet, Devi Dja, Yemeni- ten-ballet, Trudi Schoop, Jooss, Escudero, Argentinita, Teresina, Kreutzberg, Uday Shan Kar de Sakharoffs, te veel om op fe noe men. Naast Krauss' grote belangstel ling voor de dans, want Krauss heeft ln ons land de liefde voor de dans wakker gemaakt, deed hij nog meer voor ons cultuurleven: h(j In troduceerde de beroemde Russische zanger Chaliapinc, het Don-Kozak- kenkoor van Serge Jaroff, Max Rcinhardt dc beroemde regisseur, Bassermann. en nog Richard Tau- ber. Mistinguett en Richard Crooks cn niet te vergeten Grock, de clown en filosoof, dc bezitter van een kas teel en oen aantal auto's. Ook op deze gebieden te veel om alles de revue te laten passeren. Makkelijk is het niet geweest. Het is onbeschrijflijk wat er vast zit aan het organiseren van een tournée. Voor alles moet de impre sario zorgen: reis, hotelkamers, za len, reclame enz. en dan Prof. van Dantzlg uit Delft zei eens ln een voordracht: „ik weet niet of mijn toehoorders wel eens het twij felachtig genoegen smaakten om met artisten om te gaan?"; dc kun stenaar is onberekenbaar, Interes sant en boeiend, maar velen zijn humeurig en lastig. Wat moet de Impresario doen als een beroemd kunstenaar als Chaliapinc, die des avonds op moet treden, voor een reeds lang uitverkochte zaal, plot seling dood-laconiek beweert „niet gedisponeerd" te zijn en zich niet wil gaan kleden. Of als Mistinguett na de pauze niet verder wil optre den, omdat een tekenaar een vol gens haar niet voldoende flatteren de tekening in de pauze heeft ge maakt H. HORNSTRA Hogedrukleiding gesprongen 5? ROTTERDAM. Door tot nu onopgehelderde oorzaak heeft zich gistermiddag omstreeks drie uur een hevige ontploffing voorgedaan aan boord van H.M.'s onderzeeboot „Zwaardvis", die gemeerd ligt aan de steiger van de Rotterdamschc Droogdok Maatschappij. Door dc kracht van de ontploffing werd de 46-jarige bankwerker Jan Zwart uit de Streefkerkstraat ln Rotter dam büna op slag gedood. Drie an deren werden gewond. Kort voordat het ongeluk ge beurde, was een aantal arbeiders bezig met reparatie- en revisie werkzaamheden in de machineka mer van de onderzeeboot. Eens klaps vloog een deel van de hoge drukleiding in de machinekamer met een luide knal uit elkaar. Door de wegvliegende scherven werd de bankwerker Jan Zwart zó ernstig aan het achterhoofd getroffen, dat hij vrijwel onmiddellijk overleed. Drie van zijn kameraden, de 51- jarige A. van Vliet uit de Geer- vlietstraat in Schiedam, de 53-ja- rige J. A. Vreezen uit de Agniese- straat in Rotterdam en de 3G-jarige Leendert Noordzij uit de Labrijn straat in Pernis werden licht ge wond. In de verbandkamer van de R.D.M. werden zij behandeld en daarna naar huis gebracht. Het droevige ongeval veroor zaakte grote ontsteltenis. Naar dc oorzaak wordt een deskundig on derzoek ingesteld. HET NEDERLANDSE ELFTAL in de samenstelling zoals het a.s. Zondag tegen Denemarken zal uitkomen. V. I. n. r.: de Vroet, Kraak, Roosenburg, van Schijn- del, Terlouw, Eversc, v. d. Sluis, Schaap, Lenstra, Timmermans en Clavan. Deen koopt jacht van prinses Wilhelmina KOPENHAGEN. De Deense ingenieur Bjerge uit Kopenhagen heeft het jacht van prinses Wilhel mina gekocht, dat tijdens de oorlog door de Duitse kustwacht werd ge bruikt. Het werd door de gealli eerden lij Fehmern voor de Duitse kust tot zinken gebracht. Het vaar tuig is onlangs gelicht en naar Roedbyhavn op het Deense eiland Lolland gebracht.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 5