DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Rechten van de Mens moeten geweten der wereld worden r ROOD- WIT-BLA UW Internationaal bewind over Jeruzalem Dit zijn de rechten van de mens Avontuurlijke vlucht van vier Roemenen Groot verlof voor militairen vele Het leven moet levenswaard zijn Suiker niet goedkoper r~ 9e Jaargang, no. 290 Zaterdag 10 December 1949 Opgericht door de Stichung „Het Parool" - Giro 510330. Bank- Rotterdamscbe Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. ot 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 62^5. Hoofdredacteur TJ. DE BOORDER. Een ieder heeft recht op Een jaar geleden, op 10 Decem ber 1948, heeft de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in een „Universele Ver klaring" de Rechten van de Mens afgekondigd de vrij heden, die volgens algemene christelijke en humanistische opvattingen ieder mens toeko men en het leven eerst werke lijk levenswaard maken. Geniet thans ieder mensenkind deze vrijheden werkelijk, of weet het zelfs maar, dat het daarop een fundamenteel recht heeft? Verre van dat! De totalitaire regerin gen hebben zich wel gehoed hun onderdanen bekend te ma ken met hun recht op de vrij heid van spreken, drukken, Godsdienst en geweten, van vergadering, van rechtspraak, van vrijwaring tegen willekeu rige arrestatie en bestraffing om de eenvoudige reden, dat dit het einde van het totalitaire be wind zou betekenen. En in de democratische landen hebben zij, die de openbare mening vor- Standvastig zijn en geduldig" Omtrent de fundamentele menselijke rech ten mag. alleen maar om eenstemmigheid te bereiken, geen compromis worden toe gestaan. Daar verschillende regeringen een verschillend inzicht hierover hebben, zal overeenstemming noeilijk te bereiken zijn. Wij moeten standvastig zijn en ge duldig. Op een dag als deze bui gen millioenen kinderen zich voor een verheven symbool: de waardigheid van de mens. die ieder kind ver vuld van vrees en hoop bezig is te worden. Laten wij er naar streven om aan die talloze kinderen een minder smartelijke wereld na te la ten. dan de wrede werkelijk heid waarin wij nu leven. De volken zijn de vruchteloze oorlogen moe. zoals zij het horen afkondigen van voor schriften, die niet worden opgevolgd, moe zijn. Zij verlangen woorden, die door daden worden gevolgd. Zondagsrijverbod opgeheven Benzine duurder DEN IIAAG. Na 1 Januari zal het Zonilagsrijvcrbod voor goed tot het verleden behoren. Wanneer het parlement het wetsontwerp tot ver hoging van de invoerrechten op ben zine zal hebben goedgekeurd, zal de hogere benzineprijs vanzelf leiden tot zuinig gebruik van het motor voertuig, aldus is geantwoord door minister Spitzen op schriftelijke vragen van het Kamerlid, ir. Pos- thuma (P.v.d.A.). Zou de voorgestelde wet echter niet worden aangenomen, dan zal de minister opnieuw tot beperkende voorschriften zijn toevlucht moeten nemen. men in een bijna volledige miskenning van de waarde van hetgeen toch eigenlijk als het belangrijkst moet worden beschouwd, nage laten deze Universele Verklaring op effectieve wijze onder de aandacht der burgers te brengen. Verbreidt de Verklaring tot op de schoolbanken toe Enige nare vrede Het secretariaat der Verenig de Naties heeft zich nu gewend tot de regeringen, met het ver zoek naar aanleiding van het éénjarig bestaan van de Univer sele Verklaring op alle instellin gen van onderwijs de aandach der leerlingen eens op de Rech ten van de Mens te doen vesti gen. Dit is in waarheid een be schamend verzoek. Want moest het niet zo zijn, dat 's mensen recht mits door iedereen ge kend en erkend, de enige garan tie voor de ware vrede iedere week, iedere dag, ja ieder uur opnieuw zou worden geprocla meerd; op de school, in de kerk, in radio en pers? Zeker, er is reeds iets gedaan door de landen van de Raad van Europa. En het Europese „parle ment" in Straatsburg is zelfs nog verder gegaan, door de instelling van een internationaal hof, dat over vergrijpen tegen de Rechten van de Mens moet oordelen, te be pleiten. Maar het is niet genoeg, bij lan ge na niet. Er bestaat in het ge loof aan de menselijke rechten een kloof, die dwars door de wereld loopt en overbrugd zal moeten worden, zonder compromis, wil de mensheid eindelijk de vrede deel achtig worden. De kloof, waarop wij doelen, treedt reeds bij het ge bruik van woorden aan de dag. Zo heeft het woord „democratie" in Amerika of Nederland een an dere betekenis dan in de Sowjet- Unie. De Russen beweren, dat zij vele dingen hebben, die wij in wat zij de „burgerlijke democratieën" noemen niet kunnen bereiken, om dat hun regering de ten-uitvoer legging van die dingen controleert. Onze regering schijnt hun machte loos toe, omdat zij ten slotte door- het volk wordt gecontroleerd. Zij zouden dit niet op deze wijze uit- Het vaderland van mevrouw Roo sevelt, Amerika, .heeft zich steeds als het toevluchtsoord der vrijheid beschouwd. Dit komt ook tot uiting in de versregels gegrift in het voet stuk van het Vrijheidsbeeld in de haven van New York, dat, naar Europa gekeerd, de zwervenden tot zich schijnt te trekken: Van uit het haken in haar handen Straalt welkomstgroet de wereld over; haar milde ogen Omspannen de luchtgekroonde ha ven, door een tweeling-stad omvat. Zij roept met stille mond: Behoudt, gij oude landen, Uw bombast, Uw verleden, geeft mij uw ver moeiden en uw armen, Uw saamgepakte massa's, die naar vrijheid snakken, 't Ellendig uitschot van uw dicht bevolkte kust. Stuur hen, die dakloos zijn, door levensstorm geteisterd. Naar mij. Ik plaats mijn lamp bij deze gouden deur. In het zoeklicht SOWJET-UNIE Propaganda De Russische propaganda tegen het Westen neemt soms fantastische vormen aan. Zo beschuldigt de „Prawda" de Atlantische mogend heden van de inrichting van negen tig luchtbases in..,. Franco-Spanje. Zoals altijd in dergelijke gevallen is het bericht voor 98 procent vals. Alles wat er in de laatste vijf jaren in Spanje in dit opzicht gebeurd is, is het volgende: in 1945 werd het vliegveld Barajas bij Madrid gemo derniseerd, opdat de Amerikaanse luchtmacht het zou kunnen ge bruiken bij het vervoer van de geallieerde troe pen van Europa naar het Verre Oosten. En bij Barcelona hebben de Pan American Airways onlangs enige uitrusting voor de navigatie opgesteld, ten einde het daar gele gen vliegveld meer geschikt voor de internationale burgerluchtvaart te maken. Voor wat de overige ze ven en tachtig vliegvelden betreft, waarvan de „Prawda" beweert, dat zij thans door Amerikanen en Brit ten gecontroleerd en uitgebreid worden hiervan is geen woord waar. De „Prawda" zegt het be richt ontleend te hebben aan het Spaanse communistische tijdschrift „Mundo Obrero". Dit is klaarblijke lijk even onbetrouwbaar als alle overige communistische publicaties. Maar het doel, waarmede de „Praw da het sprookje overnam, is glas helder: de Russische massa's wijs te maken: „Het Westen omsingelt ons drukken, zij zouden zeggen, dat in de Sow jet-Unie het volk zijn re gering controleert, door aan deze regering bepaalde absolute rechten toe te staan. Wij daarentegen voe len, dat bepaalde rechten nooit aan de regering overgedragen kunnen worden, maar in handen van het volk moeten blijven. Er is slechts een mogelijkheid om de volken, die zich thans nog aan totalitaire regiems toevertrou wen, te bewegen tot een onder schrijving der Universele Verkla ring, welke hun overheersers kan wegvagen: het goede voorbeeld. Mensen beklagen zich immers meestal niet over discriminatie, tenzij aan deze mensen vrijheden worden onthouden die zij bij an dere mensen zien. Daarom hopen wij, dat aan de stem van het V.N.-secretariaat het ruimst mogelijke gehoor zal wor- den geeevên en ..regeringen, scho len, kerken, en alle andere instel lingen, die daarvoor in aanmerking komen, niets zullen verzuimen om de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens tot de leid ster van het maatschappelijk en staatkundig leven te maken. NederlandDenemarken voor de radio De wedstrijd NederlandDene marken wordt Zondag door de AVRO over Hilversum I uitgezon den. De reporter is Aad van Leeu wen. De uitzending begint om 1.55 uur met een reportage van de feeste lijkheden ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de K N V B., waarna om 2 uur het wedstrijd verslag volgt. Laat uw brandstofbonnen niet verlopen den ïÏaaG. Het rükskolen- bureau deelt mee, dat de hierna ge noemde losse brandstoffenbonnen met ingang van 16 December 1919 hun geldigheid verliezenrantsoen bonnen „brandstoffen 11 eenheden 1949/'50". rantsoenbonnen „brand stoffen 6 eenheden 1949/1950", rant soenbonnen „brandstoffen 1 eenheid 1948/1949", rantsoenbonnen „brand stoffen voor a.s. moeders". Deze bonnen moeten uiterlijk op 15 December a.s. bij een brandstof- fenleverancier worden ingeleverd. CATANIA. De Etna rommelt weer. Vrijdag dreigde een nieuwe uitbarsting van de vulkaan. Op Ca tania. dat twintig kilometer van de vuurspuwende berg verwijderd ligt, daalde een regen van as neer. De boeren op de hellingen treffen voor bereidingen om hun huizen opnieuw te ontruimen. DEN HAAG. Naar dc minister van Landbouw. Visserij en Voedsel voorziening meedeelt. is het om technische redenen niet mogelijk over te gaan tot verlaging van de prys van suiker. In de onderhandelingen, die thans worden gevoerd met de Stichting van de Arbeid over lonen en prij zen zal ook de prijsstijging van het varkensvlees en het feit, dat een gedeeltelijke compensatie door prijs verlaging van de suiker achterwege zal blijven, onderwerp van bespre kingen uitmaken. Bij Martinez in Californië ls een Douglas van de „California Ar row Airways" tijdens een hevig on weer verongelukt. Alle negen inzit tenden vonden de dood Het toestel was op weg van Oakland naar Sa cramento. Vrijdagmiddag werden op het gemeentehuis te Barncveld de huwelijken voltrokken van twee zusters en een broer uit één ge zin. Twaalf rijtuigen, de voorste door twee schimmels getrokken, gingen in galop door de pluim- vecslad. nageoogd door velen, die meteen daarop naar het ge meentehuis trokken, waar reeds een hele schare stond. Achter eenvolgens stapten daar uit de bruidsparen Minke Bruining met Teunis van Beek. Martijn- tje Bruining met Hendrik Straal man en Jan Bruining met zijn nichtje L utske Bruining. Een aardige bijzonderheid was voorts nog, dat Minke in het rood, Martijntje in het wit en Lutskc in 't blauw was. wat de vrouwe lijke belangstellenden natuurlijk rijkelijk stof tot praten gaf. V Bij stemming in Assemblee 38 stemmen voor, 14 tegen en 7 onthoudingen FLUSHING MEADOWS. De algemene vergadering der Verenigde Naties heeft met 88 tegen 14 stemmen en 7 onthoudingen besloten Jeru zalem onder een permanent Internationaal bculnd te plaatsen, dat z(jn gezag zowel binnen als buiten de stad zal uitoefenen. Het Internationale bewind zal komen te staan onder een door de Behecrschapsread aan te wijzen hogere autoriteit. De assemblee besloot verder dc Beheerschaps- raad te verzoeken In z\Jn volgende zitting waarschijnlijk In Januari a.s. dc opstelling van een statuut voor Jeruzalem te voltooien, waarin de beginselen moeten zün neergelegd, zoals dezo zijn vervat In de door de algemene vergadering goedgekeurde resolutie. Tegen het besluit stemden Cana da, Costa Rica, Denemarken (dat in de commissie het internationalisa tieplan steunde, maar later tot de conclusie kwam, dat uitvoering op grotere moeilijkheden zou stuiten dan het aanvankelijk had gedacht), Guatemala, IJsland, Israel, Noor wegen, Zweden, Turkije, Zuid Afri ka, Grobt Brittannië, de Verenigde Staten, Uruguay en Zuid Slavië. Van stemming onthielden zich Chili, de Dominicaanse republiek, Nederland, Nicaragua, Nieuw Zeeland, Panama en Slam. Onder dc term „stad Jeruzalem" dient te worden verstaan de ge meente Jeruzalem in haar huidige vorm, benevens de omringende ste den en dorpen. De algemene vergadering heeft een beroep gedaan op de bcheer- schapsraad om zich te verzetten te- gen elke poging van een belangheb bende regering om de raad af te houden van de ten uitvoer legging van het statuut voor Jeruzalem, zo als het door de Verenigde Naties is goedgekeurd. De algemene vergadering besloot voorts met 38 tegen 15 stemmen en zes onthoudingen een beroep op de betrokken staten te doen om zich of ficieel te verplichten bij de behan deling van het gehele vraagstuk be treffende Jeruzalem blijk te geven van hun goede wil. Ook zal deze staten worden verzocht zich in hun gedrag ten aanzien van dit pro bleem te laten leiden door hetgeen in de resolutie van de algemene vergadering is bepaald. Ter bevordering van uniformiteit in de zakensluiting, heeft de vak- raad aan de kappersondememers geadviseerd hun salons op Tweede Kerstdag voor het publiek gesloten te houden. Een ieder heeft het recht op zijn leven, zijn vrij heid en de veiligheid van zijn persoon. Niemand mag in slavernij of horigheid gehouden worden. Niemand mag onderworpen worden aan foltering of aan wrede, onmenselijke of vernederende be- handeling of bestraffing. Niemand mag onderworpen zijn aan willekeurige arrestatie, vasthouding of verbanning. Een ieder heeft op de basis van gelijkheid aan spraak op een behoorlijk en openbaar verhoor door een onafhankelijke en onpartijdige rechter bij de bepaling van zijn rechten en verplichtingen en bij elke tegen hem gerichte strafactie. Een ieder, die onder verdenking van een straf baar feit staat, heeft er recht op, dat hij voor on schuldig wordt gehouden, zolang zijn schuld niet via een openbaar proces in overeenstemming met de wet, en waarin hij alle waarborgen nodig voor zijn verdediging heeft genoten, bewezen is. Niemand mag blootstaan aan willekeurig ingrij pen in zijn persoonlijk leven, zijn huis of zijn brief wisseling, noch aan aanvallen op zijn eer en zijn naam. Een ieder heeft aanspraak op bewegingsvrijheid en verblijf binnen de grenzen van de staat. Een ieder heeft hel recht een land, ook zijn eigen land, te verlaten en naar zijn land terug te keren. Een ieder heeft aanspraak op een nationaliteit. Niemand mag willekeurig van zijn nationaliteit worden beroofd. Meerderjarige mannen- en vrouwen, zonder eni gerlei beperking ter zake van ras, nationaliteit of godsdienst, hebben het recht te trouwen en een gezin te stichten. Een ieder heeft het recht op eigendom. Niemand mag willekeurig van zijn eigendom worden be roofd. Een ieder heeft het recht op vrijheid van ge dachte, van geweten en van godsdienst. Een ieder heeft het recht op vrijheid van mening en meningsuitdrukking. Een ieder heeft aanspraak op vrijheid van onge stoord vergaderen en zich verenigen. Een ieder heeft het recht deel te hebben aan het bestuur van zijn land, hetzij direct hetzij door vrijelijk gekozen vertegenwoordigers. De wil van het volk moet de grondslag van het regerings- gezag zün. Een ieder heeft het recht op arbeid, op vrije keus van werk, op rechtvaardige en gunstige arbeids voorwaarden en op bescherming tegen werkloos heid. Een ieder heeft het recht tot vorming en toetreding tot vakverenigingen. Een ieder heeft aanspraak op rust en vrije tijd, omvattende mede redelijke beperktheid van ar beidsduur en periodieke vacantie met behoud van loon. Een ieder heeft recht op een levensstandaard voldoende voor de gezondheid en het welzijn van zichzelf en zijn gezin; voorts heeft een ieder het recht op bestaanszekerheid in geval van werkloos heid, ziekte, ongeschiktheid, weduwstaat en ouder dom. Alle kinderen, in of buiten huwelijk geboren, zullen gelijke maatschappelijke bescherming ge nieten. Een ieder heeft recht op onderwijs. Onderwijs moet, ten minste voor lager en ander basisonder wijs, kosteloos zijn. Lager onderwijs is verplicht. Het onderwijs moet begrip, verdraagzaamheid en vriendschap onder alle volken, rassen en gods dienstige gemeenschappen alsmede de activiteit der Verenigde Naties ter handhaving van de vrede be vorderen. .J Niemand mag onderworpen zijn aan willekeurige arrestatie en vasthouding Dit fundamenteel menselijke recht werd door de nazi's op de gruwelijkste wijze overtreden. Beelden als het bo venstaande zullen niet langer mogelijk zijn, wanneer de Uni versele Verklaring van de Rech ten van de Mens tot het onver vreemdbaar goed van allen ge worden is. Piloot met pistool gedwongen naar Belgrado te vliegen Gevecht hoog in de wolken BELGRADO. Vier Roemenen die om politieke redenen hun land wensten te verlaten, hebben een stout stukje uitgehaald. Zij bevon den zich in een vliegtuig van de Roemeense luchtvaartmaatschappij, dat van Siben op weg was naar Boekarest. Hoog in de wolken ont rukten zij aan een lid van de Roe meense militia zijn pistool en schoten hem door het hoofd. Daar op renden zij naar de bestuurders cabine, drukten het wapen in de rug van de piloot en dwongen hem koers te zetten naar Belgrado. Kort voor het middaguur landde het toestel daar tot grote verbazing van de vliegveldfunctionarissen. Dadelijk nadat de machine op het vliegveld van de Zuidslavische hoofdstad was geland begonnen officials van het ministerie van binnenlandse zaken en het leger de passagiers te ondervragen. Het wa. ren er in totaal vijftien, waarvan een gedeelte terug naar huis wilde Terstond werd daarom contact op genomen met de Roemeense am bassade. Het is voor het eerst, dat een vliegtuig uit een der Oost Europese landen in Zuidslavië is geland na een dergelijk incident. Volgens de Zuidslavische autoriteiten bevon den zich in het vliegtuig geen pro- Nee toch Heus Als u suikerklontjes maakt en u geeft er pokersteentjes bij, en de hoogste worp geeft uw firmanaam weer en de slechtste worp vormt met haar letters de staat of uw politieke antipathie, bent u dan rijp voor een bekeu ring of niet? Dit is een van de vele Engelse problemen! Sommige Zwitserse kantons publiceerden van bekeurde dronken automobilisten de naam. De Hoge Raad heeft die kantons in het ongelijk gesteld. Het mag niet. Wordt gevraagd: een nieuw afschrikkingsmiddel. De koning der Berlijnse ge organiseerde bedelaars heeft bepaald, dat ieder lid van het gilde elke dag op zijn minst 8 mark moet binnenbrengen, „an ders komen pensioenfonds en ziekengeldregeling nimmer voor mekaar". Een bureau van 47 deskundi ge politiemannen achterhaalt 96.2 procent der 27000 per jaar te New York als vermist opge geven personen. De meeste mannen verdwijnen in Mei, de meeste dames in September. Zijn statistieken dor?, niets hoor! -J Nederlander benoemd tot Hoge Commissaris in minente persoonlijkheden. De pas sagiers cn dc bemanning, die naar hun vaderland willen terugkeren zullen per trein naar Boekarest worden gezonden. Volgens een vertegenwoordiger van het Zuid slavische ministerie van binnen landse zaken zal het gebeurde door een* Zuidslavisch-Roemeense com missie worden onderzocht. Vlieg tuig en passagiers zijn onder bewa king van de Zuidslavische veilig heidsdienst gesteld. Der gute Anton De verkiezing van Anton Prei- singer als Christus-vertolker was een grote verrassing, omdat velen verwacht hadden dat men zulk een rol niet aan een gewezen fascist en kloosterbestormer zou geven. Het Utrechtsch Nieuwsblad, dat een speciale verslaggever uit Ober- ammergau laat schrijven, geeft hierop onderstaande visie: Dc verkiezing van Preisingcr als Christus-vertolker was een grote verrassing, omdat Iedereen verwacht had dat hij de rol van dc apostel Johannes toebedeeld zou krijgen Hans Lang. lid van een bekend geslacht van passlc-spelcrs cn een enndidaat voor de ro! van Christus moet niet tevreden zijn geweest over dc keuze, die de commissie van 18 man had gedaan Hij was van oordeel dat in dc keuze-commissie politiek socl wordt gespeeld Do jCatholicken werkten tegen me. ter wijl Prcisingcr zijn goede connecties met hen tot zijn voordeel gebruikte, meende hij. Toni Protsinger zelde dat hij dc rol van Christus zou trachten uit to beelden als halve koning der Joden cn halve koning der lijders. Over de verontwaardiging dat men een gewezen S.S.-er deze rol geeft schrijft het Utrechtsch Nieuwsblad uiteraard geen let ter. Natuurlijk niet- Want het Utrechtsch Nieuwsblad bereikte volgens eigen zeggen in de moei lijkste jaren van ons volk tussen 1940 en '45 een peil, waaraan het Nieuw Utrechts Dagblad in de herfst van 1949 nog niet toe is. Li bye LAKE SUCCESS. Onze land genoot de heer A. Pelt is door de V.N. benoemd tot Hoge Commissa ris voor Li bye, de voormalige Ita liaanse kolonie, die op 1 Januari 1952 onafhankelijk zal worden. De voornaamse taak van de Hoge Commissaris zal zijn het voorberei den van een Constitutionele Verga dering, die een grondwet moet op stellen. Hij wordt bijgestaan door een adviesraad. OP 20 DECEMBER DEN HAAG. Het ministerie van oorlog maakt bekend, dat mot ingang van 20 December 1949 het volgende personeel van dc land macht, met inbegrip van de lucht strijdkrachten. dat zijn dienst in Europa verricht, met groot verlof kan worden gezonden. Ten eerste: dienstplichtige onder officieren en korporaals met kader opleiding, die vóór 1 Januari 1947 zijn opgekomen. Ten tweede: dienstplichtige kor poraals zonder kadcropleiding en soldaten, die vóór 1 Januari 1949 zijn opgekomen. Van deze laatste groep zijn uitge zonderd. zij, die met de voorj-irs- ploeg 1949 zijn opgekomen, ongeaqht tot welke lichting zij behoren; zij. door wier vertrek organieke tekor ten zouden ontstaan en tenslotte zij, die bij de L.S.K. dienen en een tech nische vakopleid.ng genieten of heb ben genoten. Deze laatsten worden zodra zij 24 maanden in werkelijke dienst zijn, met groot verlof ge zonden. Tenslotte kan met ingang van 1 Maart 1950 groot verlof worden verleend aan dienstplichtige onder officieren en korporaals met kader- opleiding, die voor 1 Juni 1947 zijn opgenomen. Ondergedoken Nazi's krijgen amnestie BONN. Aan voormalige Nazi's, die zich sedert 1945 verborgen heb ben gehouden, zal amnestie worden verleend, indien zij zich vóór 31 Maart a.s. onder hun werkelijke naam laten inschrijven en indien zij geen grote misdaden hebben ge pleegd. Dit is een der bepalingen van een amnestie-wet, welke door dc Westduitse Bondsdag is aange nomen. Alleen enige leden van de Beierse partij stemden tegen, daar zij menen, dat de afzonderlijke sta ten moeten beslissen over amnestie. Labour boekt een veelzeggende overwinning LONDEN. In dc tussentijdse verkiezingen, welke in Bradford in het Engelse graafschap Yorkshire werden gehouden, heeft de Labour, party met een meerderheid van 4000 stemmen haar zetel weten te behouden In het parlement. Deze verkiezingen stonden daar om zo in het middelpunt van de belangstelling, daar de uitslag een belangrijke aanwijzing vormt' voor de aanstaande algemene verkiezin gen in Engeland. De uitslag was als volgt* George Craddock (Labour)* 23 335, J. L. Windle (conservatief): 19.313, een verschil dus van 4000 stemmen, hetgeen onverwacht hoog wordt geacht. Koud weer Weersverwachting, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond Wisselende bewolking met voornamelijk in de noordelijke helft van het land hier en daar enkele regen- of sneeuwbuien. Geleidelijk naar noordelijke richting draaiende wind. aan vankelijk zwak tot matig, later langs de Waddenkust nu en dan vrij krachtig In de nacht en ochtend op de meeste plaatsen lichte tot matige vorst. Overdag temperatuur oplopend tot enke le graden boven het vriespunt. 11 Dec /.on op 8 38 onder 16 28; Maan op 22 44. onder 12.51 12 Dec.; Zon op 8.39 onder 16,28; Maan op onder 13 04.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1