DAGBLAD VOOR AMERSFOORT De Toornvliet ging, na slagzij, bij Dover pnder Labour-nederlaag in Australië na bewind van acht jaar Ambtenaren in Indonesië komen in dienst van KIS r Sprake van „krapheid*" en geen reserves Republikeinse voorhoede is Batavia binnengerukt Waarschijnlijk 6 leden bemaiming omgekomen Toornvliet II vergaan Europa verdenkt Amerika van baatzucht Li beraal-agrarische coali tie verovert ruime meerderheid Wederom trein ontspoord 9e Jaargang, no. 291 Maandag 12 December 1949 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements- prijj 32 cent p. w. of 4.i5 p. kw.# Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckocrtlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur TJ. DE BOORDER. ROTTERDAM. In de nacht van Zaterdag op Zondag tijdens pikdonker weer en een ruwe zee heeft zich aan dc noordelijke ingang van de Straat van Dover een schcepsdrama afgespeeld, dat, naar bijna met ze kerheid moet worden aangenomen, het leven heeft gekost van zes Nederlandse zeelieden. Hun schip, het kustvaortuig Toornvliet van Soetermecr cn Fckkes' Cargadoorskantoor N.V. te Rotterdam, is. na tc zijn gekapseisd, gezonken. Drie opvarenden werden door bet Deense stoomschip Cimbria opgepikt, de zes overi ge leden van dc bemanning worden echter vermist. Urenlang zoeken op de plaats van het ongeluk leverde geen resultaat op, zodat dc hoop, dat zij nog gered kannen worden, uiterst klein is. De vermisten zijn kapitein I. F. Thomasse uit Rotterdam, stuurman II. Sissingh uit Den Haag, eerst, machinist C. den Heyer uit Voorburg. kecrd. De Kapiteins verklaren, tweede machinist N. Aarsen u,t Rotterdam, de kok E Hoekveld uit Rotter- datfralle hoop de schipbreukelingen d3m cn de matroos M. Kuyt uit Scheveningcn. Schip slaat om in roetzwarte nacht r "M Zaterdagmiddag om half vier passeerde de Toornvliet, een degelijk gebouwd en met moderne navigatie- en reddingmiddelen uitgerust mo torschip van 338 ton bruto, dat eerst deze zomer in dienst werd gesteld, Hoek van Holland op weg van Rot terdam naar de Oost-Ierse haven Drogheda, geladen met lijnzaad in bulk. Tien uren later. Zondagmorgen om 2.40 uur Nederlandse tijd. toen het vaartuig negentig mijl naar zijn bestemmingshaven had afgelegd en het zich even zuidelijk van North Foreland aan de ingang van de Straat van Dover bevond, liet ge zagvoerder Thomasse via zijn radio, telefonische installatie weten, dat zijn schip zware slagzij maakte. Hij vroeg dringend om assistentie en riep onder meer de hulp in van de reddingboten van Margate cn North Foreland. Ook de sleepboot Schelde van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst voer uit. Enorme slagzij Om kwart voor vier Engelse tjjd niclrlde de Toornvliet, dat de slagzij enorm was geworden en dat men al les In het werk stelde het schip te behouden. Een half uur later deelde men mede, het niet langer te kun nen uithouden en dat dit waarschijn lijk het laatste bericht zou zijn. Een ln het zoeklicht .VERENIGDE NATIES Bevredigende zitting Voor de vierde maal in haar be staan is de Algemene Vergadering der Verenigde Naties bijeen ge weest en wanneer men de resulta ten vergelijkt met die van vorige zittingen, is er reden tot tevreden- heid. Bleven op de zitting van ver leden jaar niet minder dan twintig punten onafgedaan, dit jaar wik kelde de Vergadering in drie rpaan- den haar gehele agenda af. En daarop stond bijvoorbeeld een zo belangrijk onderwerp als de kwes tie der voormalige Italiaanse kolo niën. die thans geregeld is op een wijze, die algemeen als redelijk wordt gekenschetst. Het fungerend hoofd der Nederlandse delegatie, de heer Van Heuven Goedhart, heeft voor het bevredigend verloop van deze zitting een belangwek kende verklaring gegeven: de po sitie van de Sow jet-staten in de Verenigde Naties is sterk in aan zien gedaald, waardoor deze staten vereenzaamd zijn. Veel minder dan vroeger werd door de andere delegaties moeite gedaan, de uiteenlopende stand punten der Westerse en ü?owjet- slaten te overbruggen Daardoor werd veel tijd gewonnen Helaas ligt in de vaststelling van het feit. dat het Westen van de vruchteloze politiek van het sussen is afgestapt, anderzijds de erkenning opgesloten, dat het ideaal van „een wereld" verder van ons verwijderd is dan ooit. Zeer gestegen in de Verenigde Naties zijn tijdens de zojuist geslo ten zitting van de Algemene Verga dering het aanzien en de invloed van Nederland, zulks niet in het minst door het succes van de R.T.C. Delegaties varf verschillende Azia tische landen, die ten deze sleutel posities innemen hebben de Neder landers laten weten van mening te zijn, dat de V.S. van Indonesië er biizonder verstandig aan zullen doen. indien zij bii de opbouw van het staatsapparaat zowel in politie ke als in economische zin heel nauw met Nederland samenwerken. Vermoedelijk zijn de communisti sche gevaren in Azië aan deze op vatting niet geheel vreemd. Maar wat daarvan waar moge ziin.' het staat wel vast. dat er geen sprake van is. dat bedoelde Aziatische lan den thans nog zouden trachten In donesië van Nederland te ver vreemden. i Mogelijk enige sneeuw Weersverwachting, van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Geleidelijk toenemende be wolking met plaatselijk wat re gen of motregen, hier cji daar wellicht voorafgegaan door eni ge sneeuw. Aanvankelijk weinig wind. later meest matige wind tussen West en Zuidwest. Voor namelijk in het zuiden en mid den van het land vannacht en morgenochtend lichte vorst. Ovei-dag geleidelijke stijging van temperatuur. 13 Dcc.: Zon op 8 40, onder 16.28; Maan op 0.08, onder 13.16. terug te vinden, dient te worden op gegeven. kwartier later kwam inderdaad dit laatste bericht, dat meldde, dat men bezig was het schip te verlaten. Intussen waren de kuststations gealarmeerd, was de reddingboot van Walmer uitgevaren, de Engelse sleepboot Rumania van Dover ver trokken en had zich het Deense stoomschip Cimbria, dat zich in de buurt bevond naar de plaats van het ongeluk gespoed. Tegen vijf uur ar riveerde het Deense schip bij de zin kende Toornvliet. Met veel moeite slaagden de Denen er in, drie dren kelingen aan boord te krijgen. Het waren de lichtmatroos H. de Wilde uit Rotterdam, de matroos onder - gage A. C. Dijkhuizen uit Scheve-1 V°°r een J. M. Bal Dit is het motor schip „Toort-, vliet" van SoeleW meer en Fekk.es Cargadoors kan toor N.V.. varend op de rivier te Rotterdam. Hel verongelukte schip werd in het voorjaar 1940 door de werf te Tjams- iveer aan de Rot terdamse rederij afgeleverd, ge bouwd volgens de beproefde metho den van de Gro ningse scheeps bouwers. Voor de oorlog bezat Soe termecr en Fek kes ook 'n Toorn- vliet dat in Mei 1940 toen het naar Engeland trachtte uit te wijken, op de Noordzee verging. Garantiewet voor ivach tgelden en pensioenen (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van het wetsontwerp inzake de souvereinitcitsover- dracht in de Tweede Kamer bleek een der ernstige grieven gelegen te zijn in de wijze, waarop ambtenaren-Nederlanders er bij het functionneren van dc Verenigde Staten van Indonesië komen voor te staan. In dc Garantie- wet. welke nu verschenen is. wijst de Regering er op. evenals minister Joekes de vorige week. dat de nieuwe staat onmiddellijk behoorlijk moet kunnen werken. Daarom is ter Ronde Tafelconferentie besloten zonder overleg met de ambtenaren, werd dc Regering verweten dat alle amb tenaren in principe zullen overgaan in dienst van het nieuwe gemenebest, waarbij dit voor een tijd van twee jaren de thans bestaande arbeids voorwaarden garandeert. Onderwijzerstekort ningen en de matroos eveneens uit Scheveningen. Zij be vonden zich niet in een boot, doch lagen in het water. De Cimbria heeft na de redding en zoeken naar overlevenden de reis naar een Engelse haven, vermoedelijk Folke stone voortgezet. De Cimbria meldde nog, dat de Toornvliet om kwart voor zes was gezonken op 51 gr. 11 min. Noor derbreedte en 1 gr. 49 min. Ooster lengte, daarbij aan andere passeren, de schepen verzoekend scherp naar drenkelingen uit te zien. Sloepen en wrakhout Enkele uren na het vergaan van de Toornvliet telegrafeerde het Ierse stoomschip Lanahrone, dat het op driekwart mijl West ten Zuiden van de Sandettie-lichtboei twee sloepen, waarvan een met de kiel naar boven drijvend, had aangetroffen, alsmede een verspreide hoeveelheid wrak hout. Er werden geen tekenen van overlevenden waargenomen. De Lanahrone bleef nog in de omgeving zoeken. Andere schepen waren toen niet in de buurt. Uit Londen werd Zondagavond gemeld, dat de Engelse reddingbo ten, die deelnamen aan de opspo ringen van de zes vermisten van de Toornvliet naar hun bases zijn te- (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Minister Rutten onderwü- zerstekort, ook niet in de toekomst Dat er op het ogenblik een tekort j zekere krapheid zou bestaan, kan hij niet toegeven, reserve. Hoogstens, zegt hij in zijn memorie van antwoord, is er sprake van krapheid cn niet voldoende reser ves. grensgetallen der leerlingenschaal. De minister leidt hieruit af, dat c.e toestand van thans tot en met 1953 ongeveer hetzelfde zal blij ven, d.w.z. geen tekort, maar een onvoldoende Wat de te verwachten groter toe stroming van leerlingen betreft, deze wordt door de minister niet ontkend. Inderdaad is, te beginnen bij 1943, een grote stijging der ge boortecijfers geconstateerd, doch dat is voor een belangrijk deel een tijdelijk verschijnsel, al mag niet uit het oog worden verloren, dat de geboortecijfers thans liggen bo ven die van voor de oorlog. Bij een gemiddelde klasse-bezet ting van 35 leerlingen zullen bij het lager onderwijs in de jaren 1952 en 1953 respectievelijk 4400 en 6800 onderwijzers'meer aanwe zig moeten zijn dan in 1949 aan wezig zijn. Maar in de jaren van 1950 tot en met 1952 zal echter een ongeveer even groot aantal jongelieden de onderwijzersakte behalen. Bij deze cijfers is geen rekening gehouden met de z.g. slijtage. Er zal dus inderdaad een tekort aan onderwijzers ontstaan, maar dat zal, aldus de minister, voor een belangrijk gedeelte kun nen worden opgevangen binnen de Vredesparade van Indonesiërs en Nederlanders BATAVIA Als eerste stap tot het maken' van Batavia tot de hoofd stad van de onafhankelijke Verenigde Staten van Indonesië zijn zojuist voorhoeden van het Republikeinse leger de stad binnen getrokken. Zij zullen de verantwoordelijkheid voor orde cn wet overnemen. Een detache ment van het hoofdkwartier van de Indonesische militaire politic kwam Zaterdag per vliegtuig uit Djokja aan. Tweehonderd andere politiemannen deden de reis per trein Een voorhoede van ongeveer 100 soldaten van de bekende Siliwangi-divisie is uit West-Java per konvooi dc stad binnen getrokken. In totaal zullen ongeveer zes bataljons deelnemen aan de be zetting van dc stad. Nederlandse en Republikeinse troepen, die vijf maanden geleden nog in bloedige gevechten gewik keld waren, zullen gezamenlijk een vredesparade houden, heeft de staf chef van het Republikeinse leger, kolonel Bambang Sugong Zaterdag in Djokja bekend gemaakt. Deze gemeenschappelijke demon stratie die zal plaats Rebben, wan neer de souvereiniteit overgedragen is zal de vastbeslotenheid van loeide landen om samen te werken, aantonen, zei de kolonel. Kolonel Sukong vertrouwde er op. dat de Indonesiërs de orde in hun land kunnen handhaven. Hij erken de echter, dat het land aan grote problemen het hoofd zal moeten bie den. Hij vreesde, dat dc plaats, waar de meeste moeilijkheden zullen ont staan, het bergachtige gebied in West-Java zou zijn, waar de Mo hammedaanse Darul Islam operec-t. Een regime van terreur wordt daar tegen Nederlanders en Republikei nen gevoerd, zei de kolonel Hij verklaarde verder, dat Indo nesiërs volgens de bestaande plan nen na 15 December volledig belast zullen zijn met de veiligheidsmaat- Nationalistisch China bijna van de kaart HONGKONG. Het Nationalis- tische China heeft zijn laatste provin cie in Zuid-China verloren. Bericht is. dat Yoennan, aan de grens -van Frans Indo-China cn Birma, geheel naar de communisten is overgegaan, nadat de 40 000 man nationalistische troepen in de hoofdstad Koenming waren overlopen. De nationalisten hebben nu nog slechts een smalle strook langs de kust van Zuid-China en een beperkt gebied in de provin cies Jsesjewan en Sinkang. RHENEN. Enkele dagen gele den werd zoals bekend, de millioen- ste cent voor het monument aan de Rhenense burgemeester overhan digd. De afgelopen twee dagen kwa men er zoveel zendingen binnen, dat nu reeds de helft van het tweede millioen is overschreden. regelen in de Republiek. De Neder landers zullen in bepaalde ontschc- pingsgebieden geconcentreerd wor den, voegde hij hieraan toe. In een poging om tot vrede te ge raken heeft de Republiek indirect contact gemaakt met de leiders van de Darul Islam, maar direct is er nog niet met hen onderhandeld. Aan een voorspelling van wat cr na 1953 gaat gebeuren, waagt de minister zich niet, naar zijn zeg gen. Niettemin staat het volgens hem vast, dat na 1956 het aantal leerlingen der lagere school vrij snel zal dalen. Daarom dient bij het nemen van maatregelen voor de topjaren met de nodige voor zichtigheid te worden opgetreden. Communistische opstandelin gen hebben te Pahang bij Singapo re een passagierstrein doen ontspo ren De chef van het treinpersoneel en drie reizigers werden gedood, verscheidene anderen zijn gewond. Uiteraard is met deze garantie de posit.e der ambtenaren met vol doende gereeeld en daa'-orn je thans de wet ingediend, waarin Ned :r land ten opzichte van de ;«mbten;'- ren-Nederlanders bepaalde ver plichtingen op zich neemt. Deze henerken zich tot het waarborgen van de uitbetaling van wachtgel den of pensioenen, indien daarop door eervol ontslag of het verlaten van de dienst binnen vijf jaar na de souvereiniteitsoverdracht aan spraak wordt gemaakt. De ambte naren-Nederlanders. die eventueel deze rechten kunnen laten gelden, moeten vóór 5 Augustus j.l. in vas te dienst zijn gekomen, óf daarna en vóór de souvcreiniteitsoverdracht met bijzondere machtiging van de minister van Overzeese Gebiedsde len. Voor tijdelijke ambtenaren geldt, dat zij van vóór 1 Maart 1942 in dienst waren, terwijl onder de regeling ook vallen de z g. kortver- banders. mits aan hun verband vrije overtocht naar Nederland is verbonden. Het is de bedoeling, dat wacht gelden of pensioenen alleen bij ver blijf in Nederland uitbetaald wor den. doch bij wijze van overgang wordt voor de vestiging in Neder land na de souvereiniteitsover- dracht twee jaren tijd gegeven. Be halve in geval van ontslag op nor male wijze, zal dc garantieregeling ook kunnen werken in geval van voortijdig ontslag, indien dit niet aan eigen schuld of toedoen is te TERNEUZEN. Gisteren vierde het echtpaar P. OppeneerDeerns zijn 65-jarig huwelijksfeest. Bruid en bruidegom zijn respectievelijk 86 en 89 jaar oud. Fibenel zet opnieuw een stap vooruit PARIJS. De minister van Bui tenlandse Zaken. Financiën en Eco nomische Zaken van Frankrijk, Italië en de Beneluxlanden zullen waarschijnlijk tegen het einde van deze maand bijeenkomen. De mi nisters van Buitenlandse Zaken zullen hoofdzakelijk de toelating van Duitsland tot de Fibenel be spreken. terwijl de andere minis ters zich zullen bezig houden met de vrijmaking van de handel tussen de vijf landen. Engeland zal van al deze besprekingen op de hoogte'ge houden worden. wijten, of indien er voor de betrok kene redelijke motieven aanwezig waren om de d.cnstbetrckking voor tijdig te beëindigen. Een speciale commissie zal dit geval voor geval hebben te beoordelen; tpvens toetst zij ook de normale ontslagen aan de daarvoor bestaande voorschrif ten Ambtenaren-Nederlanders, die de Indonesische nationaliteit aannemen vallen buiten deze regeling. De ga ranties vervallen, indien het ver band van een ambtenaar met de V. I. S. binnen de termijn van vijf ja ren een einde neemt, doch hij daar na opnieuw in dienst der V. I. S. Treedt, Nee toch Heus Robinson is dood, 71 jaren oud. Anderhalf millioen Ha(a)rlemmers bewenen hem. Hij ligt opgebaard in de Ar mory; 50.000 mensen per dag langs zijn baar. Omdat hij zo mooi dansen kon, tap-danscn nl. „So long. Bill" staat cr op dc begrafenisvaandcls. Graaf Felix von Luekner, groot Duits kaperkapitein uit wereldoorlog nr. I, vermaakt thans te New York vrienden en kennissen met het verscheuren van telefoonboeken, niet blaad je voor blaadje, doch ineens. John Negley uit Butler in Pennsylvania zat welgemoed achter het stuur, kreeg brand lucht in zijn neus, stopte, kroop onder zijn wagen, hoorde een slag, keek op en lag 16 meter verder onder een andere wagen ongedeerd. Eigen wagen zag er lelijk uit. Heer doet aangifte van dief stal van zijn auto, gaat met dc politie op zoek. Zij moeten stoppen voor lijkstoet. „Hoera," roept de bestolene, daarwa gen nr. 5, is mijn wagen cn dan ineens.' „Ach ja, het is waar ook. 'k had 'm uitgeleend aan een vriend, die uit begraven moest!" vJ SCHOK VOOR DE E.C-.A. PARIJS. De E.C.A. heeft een onderzoek ingesteld naar de publieke opinie in Europa omtrent het Marshall-plan cn daaruit is gebleken, dat de mensen in Europa nog steeds verdenking koesteren ten aanzien van de Amerikaanse motieven bij dc hulpverlening. Deze mensen, aldus wordt vanwege E.C.A.-autoriteiten in een samenvatting van de enquête verklaard, kunnen zich niet losmaken van de gedachte, dat er „wel iets achter dat mooie Amerikaanse gebaar zal steken". De enquête is in de afgelopen twee maanden gehouden in Frankrijk, Oostenrijk, Denemar ken. Nederland cn Noorwegen. Het was dc eerste keer. dat het Marshall-plan zichzelf in de spiegel van de Europese openbare mening heeft bekeken, cn dc autoriteiten zijn geschrokken van hetgeen zij zagen. In Frankrijk bijv. waren er maar vier personen op de honderd, die het Marshall-plan als factor in het na-oorlogse herstel van hun land beschouwden. Slechts 38 procent van dc ondervraagde Fransen was van oordeel, dat de hulp goed voor het land was. tussen de Ver. Staten en elk der Marshall-landen komt een bepaling voor, dat het betrokken land pas sende publiciteit aan het plan moet geven. Dat deze landen deze be paling niet voldoende hebben .nage leefd, heeft nu onze scherpe aan dacht, aldus verklaarde een E.C.A.- official. Het is niet eens nalatigheid of luiheid-, welke de oorzaak is van de geringe publiciteit, maar de positieve wil om het niet te doen. Alle West-Europese landen vinden het onaangenaam om hun burgers van de Marshall-hul^ te vertellen. Frankrijk bijv. aarzelt om de Fran sen te verkondigen, dat slechts een klein deel van de in te voeren levensmiddelen door de Franse export betaald wordt cn dat de rest van hulp van buiten moet komen. Noorwegen daarentegen is een van de best ingelichte landen. Van de bevolking wist 94 procent van de hulp af en 74 procent gaf juiste antwoorden op vragen over de werkwijze ervan. Hierna volgen enige cijfers ten aanzien van de voorstanders van het plan: Nederland 82 procent; Noorwegen 67 procent; Frankrijk 38 procent. Wat betreft de voornaamste vra gen zoals: „Heeft u van het plan gehoord, antwoordde men „ja" in Nederland 86 procent, Noorwegen 94 procent, Frankrijk 87 procent. Nederland nam een voorname plaats in in de enquête. Slechts 14 procent van de mensen wist zo weinig van het plan af, dat zij niet verder ondervraagd konden wor den. Nederland blijkt goed op de hoogte te zijn Reeds is er scherpe critfek ge weest op de autoriteiten van de E.C.A., omdat zij in gebreke zijn gebleven, de „gewone man" in de Marshall-landen te vertellen wat de Marshall-dollars voor hun land betekenen. In de bilaterale overeenkomst CANBERRA. Australië heeft bij de verkiezingen Nieuw-Zceland gevolgd op de Zaterdag gehouden algemene stemmingen voor het Huis van Afgevaardigden cn een deel van de Senaat heeft een coalitie van liberalen en agrariërs aan de Labourparty, die acnt jaren lang aan het bewind is geweest, de nederlaag toegebracht. Premier Joseph Chlfley, de leider van de socialistische partij, heeft het ontslag van zijn regering aan de gouverneur-generaal Lie McKell aangeboden. Deze laatste heeft de leider der liberalen, Robert Gordon Menzies. verzocht een nieuwe regering te vormen. Van de 123 zetels, die het nieuwe Huis telt, zijn er 75 aan de liberalen en agrariërs en 44 aan Labour toegewezen. Over de bezetting van de 4 resterende zetels is nog niet beslist. Het oude Huis had slechts 75 leden, v^n wie er 43 tot de socialistische partij behoorden. betekent dat een grote moeilijkheid. De Australische Senaat heeft name- lijj. de bevoegdheid alle wetten, met uitzondering van die betreffen de de financiën, te verwerpen. Wanneer de Senaat in drie maan den tijds twee wetsontwerpen ver werpt, zal de nieuwe premier de gouverneur-generaal om ontbinding van de beide Kamers kunnen ver zoeken in welk geval nieuwe ver kiezingen moeten woeden gehou den. Zodra de uitslag vast stond, legde Menzies een politieke verklaring af, waarin hij zeide, dat de coalitie Doodvonnis voor de communisten Voor de Senaat zijn nog slechts weinig stemmen geteld. Deze had 36 zetels (Labour 33 en liberalen 3), maai wordt uitgebreid tot 60 leden. Daar de helft van de oude Senaat eerst in 1952 aftreedt, zijn thans 42 nieuwe Senatoren gekozen. Vast staat reeds, dat Labour in de Senaat de meerderheid zal behou den. Voor de regering van Menzies, die al in 1939 premier is geweest, haar verkiezingsbelofte tot uit stoting der communisten zou nako men. De regeringsdepartementen, regeringsbedrijven en geregistreer de vakverenigingen zullen van communistische functionarissen ge zuiverd worden. Ook zal de coalitie de wet herroepen op de nationali satie van de Australische banken. In het dun-bevolkte Noordelijke Territorium vormde de stemming eer waar probleem, omdat vele stemmen per post worden uitge bracht. Koeriers, kano's, kamelen, paarden, vrachtwagens, vliegtuigen en motorboten werden gebruikt om de „post-stemmen" in te zame len. Het Noordelijke Territorium is misschien het grootste kiesdistrict ter wereld, 1.250.000 vierkante kilo meter met slechts 4.226 mannen en 2.165 vrouwen op de kiezerslijsten, In Engeland, waar de Australi sche verkiezingen met veel aan dacht gevolgd zijn, hebben conser vatieve politici als hun mening uit gesproken, dat de uitslag van in vloed zal zijn op de algemene ver kiezingen, die volgend jaar ir Groot-Brittannië worden gehouden. In Labourkringen zei men daaren tegen, dat er geen werkelijke grondslag aanwezig is voor een vei gelijking van de politieke situa ties in Engeland en Australië. Wij zullen Jankees leren kennen Met een bezwaard hart tonen wij hier de verwezenlijking van een le gende, die nog taaier is dan het ge rucht, dat alle Hollanders op klompen lopen. U weet van dat fiere Hollandse knaapje, dat, toen het stormwater van kruin tot kruin stond, bemerHte, dat de dijk waar aan hij woonde, begon door ie siepelen? Hij vond het gaatje en stak er zijn duim in, om het wa ter te keren. En toen het gaatje groter werd: zijn arm. En toen ook dat niet afdoende bleek, heeft het jongetje zichzelf in het doorbraak- gat gevjorpen en de overstroming van zij land verhoed. Wij, die toch wel iets te maken hebben met dij ken en watervloeden, wij weten niet, hoe dat legendarische jonge tje heet. maar in Amerika weten ze het wel; in de Amerikaanse school boeken staat hij nu een vermeld als Hans Brinkers. dan weer als Jan kees Vandenbrink. De beeldhouw ster Gra Rueb is in haar Haagse studio bezig aan de ..Held van de IJ-polder". Het beeldje wordt een Ameri kaans geschenk aan Nederland. ROME. Naar verluidt zullen Rome en Milaan zich candidaat stellen voor de organisatie van de Olympische Spelen in 1960. Zoals bekend krijgt Helsinki de Spelen van 1952 en Melbourne die van 1956. Ze zyn totdusver nog niet in Italië ge houden. MAARSSEN. Door een nog onbekende oorzaak ontspoorde he denmorgen, even vóór 8 uur, b\j de betonfabrlek Bredcrode de sneltrein UtrechtAmsterdam van 7 uur 41. Hef laatste truckstel liep met 1 as uit de rails. Doordat de spoorlijn hier éénspo- rig is, werd de treinenloop Utrecht- Amsterdam geheel geblokkeerd. De doorgaande treinen werden over Hilversum geleid en de stoptreinen van en naar Amsterdam kregen Maarssen als eindpunt. De verbinding MaarssenUtrecht v.v. werd met bussen verzorgd. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. In de loop van de dag werd de storing opgeheven. Duitse exportwoede acht zich door Holland geremd WIESBADEN „Holland belem- mert de Nederlands-Duitse handel door een bureaucratische liberale handelspolitiek", aldus een woord voerder van het Hessische ministe rie van Arbeid, Landbouw en Han. del, in een gesprek met United Press. Hij zeide. dat de Duitse expor teurs hun best deden exportcontrac ten af, te sluiten, doch dat door het uitreiken van te weinig importver gunningen door de Nederlanders, een werkelijke „handelsstroom" ge blokkeerd wordt. ..De Duitse import bedroeg ruim 100 millioen dollar in de afgelopen paar weken, terwijl de Duitse ex porteurs nog steeds op Hollandse importvergunningen voor hun eind- fabrikaten wachten," aldus de woordvoerder.' Hij voegde er aan toe, dat de Ne derlandse importeurs grote moeite hebben vergunningen te krijgen en dat wanneer die verleend worden, ze maximaal gelden voor 5 procent van de oorspronkelijk gevraagde som.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1