Metz Nederlands kampioen le klas driebanden Eerste nederlaag voor 1 i\ er pool Van de Toto wordt ineii niet veel rijker Twee promoties naar de hoofdklasse Barna liecft met Batswingers <«een medelijden Courses worden door de wedders zelf betaald Receptie van de KNVB 4 Maandag 12 December I949 ROTTERDAM. Het tournoof om het kampioenschap van Nederland eerste klas driebanden, dat van Donderdag tot en met Zondag in de Biljart-academie alhier is gehouden, heelt bijzonder aantrekkelijk spel gegeven wat de partijen tussen de kopspelers betreft. Er is niet zelden sterk gespeeld. Het einde bracht de kampioenstitel voor Metz. Kok. be sloot met een gelijk aantal punten van tien doch werd door een wat minder goed algemeen gemiddelde tweede. Beiden zijn naar de hoofd klas gepromoveerd, omdat zij boven een moyenne van 6.zijn geko men. De eerlijkheid gebiedt te zeggen, dat deze wedstrijdscric ook te leurstellingen heeft gebracht. Niet minder dan vier spelers, t.w. Van Braam, Van Bommel, de Leystcr en Tournier, kwamen onder het ver eiste alg. gemiddelde van 5.- tc liggen, zouat zij in degradatiegevaar ver keren. Mocht een volgende maal door een dezer spelers wederom een lager moyenne dan 5 worden geboekt, dan is degradatie een feit. Metz en Kok zijn ontegenzeggelijk de sterkste spelers geweest, die met hun rustig, welberekend spel punten verzamelden en tegelijkertijd er voor zorgden, dat hun gemiddelde op peil werd gehouden. Swcering is ook nu weer de onberekenbare geweest, de man, die immer een ge vaarlijk tegenstander is. Kruythoff uit Barendrecht, liccft zich nog al eens ouderscheiden door zün goed uitgevoerde stoten. en Kok. Daarop was aller aandacht geconcentreerd. Het was heel ver standig van beide spelers, dat zij niet op de verdediging hebben ge speeld, maar zich geheel aan de aanval hebben gewijd. Het begin was voor de Kok zeer goed. In 12 beurten noteerde hij 15 carambo les, waartegenover Metz er op dat ogenblik slechts 8 stelde. Maar Kok zakte iets af en Metz zette cr toen zo'n vaart achter, dat hij wel dra een flinke voorsprong kreeg. Metz speelde na 48 beurten juist met een gemiddelde van 1-Zijn tegenstander stond op 37. Het was dus al een verloren spel voor Kok, maar over de twee resterende caramboles had de Hagenaar toch nog 5 beurten nodig. De uitslagen van deze twee da gen luiden: Zaterdag: Hoe er gespeeld is Sweering zorgde Vrijdagavond voor een verrassing door de onge slagen De Leyster de eerste neder laag toe te brengen, waardoor de Hagenaars Metz en De Leyster en De Kok uit Zeddam in puntenaan- tal gelijk waren gekomen en de strijd om het kampioenschap ge heel open was gebleven. Zaterdag maakte deze Amsterdammer we derom een goede beurt door Metz in een uitstekend gespeelde partij een nederlaag toe te brengen. Sweering liep dodelijk uit, doordat de Hagenaar met 4 poedels opende. Voortdurend heeft Sweering een kleine voorsprong weten te behou den, al werd het verschil af en toe heel miniem. Ten slotte bereikte hij de 50 punten, toen Metz op 44 stond en bij de nastoot met 3 op 47 eindigde. Van Braam en de Leyster wa ren al bijzonder slecht op stoot. Sweering aan hei werk. Het werd een ware lijdensgeschie denis en het aantal poedels was schrikbarend groot. Eenmaal no teerde de Hagenaar, die geheel en al uit zijn spel was, zelfs 10 nullen achter elkaar. Van Braam speelde nog het minst slecht en liep lang zaam maar zeker uit om ten slotte De Leyster een fikse nederlaag toe te brengen. Aangezien Kok zich met Tournier een der zwakkere broeders, moest meten, behoeft het geen verwondering, dat de Zed- dammer beslag op de twee winst punten legde en daardoor de lei ding verkreeg. Tournier verkreeg aanvankelijk een voorsprong, doch tegen het gedegen, weldoordachte spel van dr Kok, vermocht hij toch niet op te tornen. Kruytliof verliest Kruythof bereikte de helft van de benodigde punten in zijn partij tegen Van Bommel, na 41 beurten met 6 punten voorsprong? op de Tu. burgenaar. Dat gaf de burger moed, doch geleidelijk aan werkte Van Bommel zijn achterstand niet alleen weg', maar nam in zijn 85e beurt zelfs de leiding. Aan span ning evenwel geen gebrek, want beide spelers kwamen na een goede serie op 47 te staan, daarna op 48. En toen maakte Van Bom mei aan alle onzekerheid een einde door de partij met 2 af te sluiten. Na een aanvankelijk gelijkop- gaande strijd heeft Tournier zijn eerste twee winstpunten geboekt door Van Braam te kloppen. Met nuttige series liep onze stadgenoot goed uit. Het verschil werd groter en ook al had Tournier tien beur ten nodig om de twee ontbrekende caramboles te produceren, Van Braam zag geen kans van de in zinking van de Rotterdammer te profiteren; zodat het 50 om 35 werd. Sweering had niet veel moeite mot de bijzonder zwak spelende cn kwistig poedelende Van Bommel. Het werd een ongelijke strijd, die de Amsterdammer op stap won. Kok had aan De Leyster een ge willig slachtoffer. Toen laatstge noemde niet minder dan 13 nullen op zijn naam stelde, liep de Zed- dammer goed uit en behoefde zich niet meer bezorgd te maken voor de zege. Ook nu weer stelde De Leyster met een gemiddelde van 0.440 danig teleur. Tussen Kruythof en Metz kwam het als het ware tot een strijd op leven en dood. In een nek-aan-nek race liet de Barendrechter tegen het einde van de partij enkele ver rassende staaltjes van zijn kunnen zien, doch Metz was wat fortuin lijker en won de partij. Zodoende bleef de spanning er tot op de laat ste dag in. Metz-Kok beslissend De hoofdpartij van Zondag was begrijpelijkerwijs die tussen Metz ZURICH Een heden gehouden stayers wedstrijd. geldend voor het Europese winterkampioenschap, had tot uitslag: 1. Besson (Zwits.), in 1 uur 69.010 km; 2. Frosio (It.), 68.990 km; 3. Diggelman (Zwits.) 68.505 km; 4 Bergomi (It.) 68 125 km; 5. Heimann (Zwits.) 67.565 km. i v. Braam 50 118 3 0.423 de Leyster 39 118 3 0.330 v. Bommel 50 99 6 0.505 Kruythoff 48 99 5 0.484 Sweering 50 71 7 0.704 Metz 47 71 4 0.661 Kok 50 100 4 0.500 Tournier 40 100 5 0.400 Tournier 50 84 5 0.595 v. Braam 35 84 3 0.416 Sweering 50 102 5 0.490 v. Bommel 34 102 2 0.333 Kok 50 75 5 0.666 de Leyster 33 75 4 0.440 Metz 50 81 4 0,617 Kruythof 48 81 5 0.592 Zondag van Bommel 50 81 4 0.617 Tournier 44 81 4 0.543 Sweering 37 103 3 0.359 v. Braam 50 103 5 0.485 Kruythof 50 83 5 0.602 de Leyster 32 83 4 0.373 Metz 50 53 6 0.943 Kok 37 53 6 0.698 De eindstand is nu: 1. Metz lkampioen) 10 2 Kok 10 3 Jac. Sweering 4 Van Braam 5. Kruythot 6 Van Bommel 7 De Leystcr 8 Tournier NA 19 WEDSTRIJDEN.... Winnende goal (32) scoort Huddersfield in laatste minuut LONDEN. Het feit van de dag in de Engelse league was Liverpools eerste nederlaag in dit seizoen, nadat de ploeg in 19 wedstrijden onge slagen was gebleven cn een kans maakte om het 61 jaar oude record van Preston North End, dat in 23 wedstrijden niet geklopt werd, te evenaren, zo niet te verbeteren. Het laag geplaatste Huddersfield, dat vechten moet om in de eerste divisie te blijven, wierp roet in 't eten door met 32 te winnen. zij prachtig werk van de inters Morris en Steel, die alle twee in topvorm waren. Aan de kop is de stand: Liver» pool 29 uit 20, Manchester United en Wolverhampton 26 uit 20, Arse nal en Burnley 25 uit 21. Om de Cup Geen enkele van de 17 wedstrij den in de tweeda ronde der beker competitie bracht een verrassing. Weliswaar plaatsten sommige niet bij de Engelse league aangesloten clubs zich in de volgende ronde, maar dit gebeurde dan ten koste van andere non-league ploegen. Zo schakelden Yeovil en Weymouth onderscheidenlijk Gillingham en Hereford United uit, twee ploegen van de Zuidelijke league. Wat Yeovil betreft, het vinnige ploegje „giantkillers" van het vcrig seizoen stond na 20 minuten met 20 voor tegen Gillingham, dat in bekerwedstrijden altijd heel goed speelt maar geen kans kreeg om in te lopen. De twee concurrenten uit Not tingham, de Forest en Notss Coun ty. stonden beide met rust achter, respectievelijk tegen Stockport County en Rochdale. Notts County zette in de tweede helft een reeks stormachtige aanvallen op, onder leiding van Lawton, en wist gelijk te maken. Daarmee was Lawton echter niet tevreden en met een kopbal, zo hard dat het wel een schot leek, bezorgde hij zijn ploeg de zege en een plaats in de volgen de ronde. De uitslagen luiden: Eerste divisie: Aston VillaBir mingham City 11, Blackpool Stoke City 4-^—2, Charlton Athletic Derby County 13, Everton Sunderïand 02, FulhamMan chester United 10, Huddersfield TownLiverpool 32, Manchester CityWest Bromwich Albion 11, (Inger Med.) MiddlesbroughBurnley 4-1, New castle UnitedChelsea 22, Ports mouthArsenal 21, Wolverhamp ton WanderersBolton Wanderers 1—1. Tweede divisie: Blackburn Ro vers— Queenspark Rangei-s 00, BradfordCoventry City 22, BrentfordGrimsby Town 10, DE DOELMAN WINT. Drie ver dedigers van Swansea Town be lagen de aanvaller van Totten ham Hotspur (alleen de kruin van zijn hoofd is in het midden zichtbaar)De Swansea-keeper kon de bal op het critieke mo ment wegstompen. Tottenham won met 31. Fameuse kopbal van Lawton Liverpool begon goed en nam spoedig cie leiding. Toen voor half lime werd gefloten stonden de be zoekers met 21 voor, alhoewel Huddersfield zware druk uitoefen de. Na d„- hervatting kwam de ge lijkmaker uit een penalty eh nu volgde een titanische strijd oin het winnende doelpunt. Amper een mi nuut voor 't einde scoorde Mcken- ria voor Huddersfield. Gelukkig voor Liverpool strui kelden de naaste concurrenten eveneens, met uitzondering van Wolverhampton dat het tot een ge lijk spel bracht tegen Bolton. Man chester United, Arsenal en Burnley echter verspeelden beide punten in uitwedstrijden. Goring, die gewond is geweest, hernam zijn plaats in de Arsenalaanval en had al in de eer ste minuut succes met een zuiver schot. Tot rust bleef de stand 10 maar in de tweede helft kwam Portsmouth sterk opzetten, en maakte twee goals, zonder dat de „gunners" daar iels tegenover kon den stellen. Twee Rowley's In de match FulhamManches ter United zag men twee Rowley's als aanvalsleiders. Jack, de mid- voor van het Engelse elftal bij de United en Arthur in de ploeg van Fulham. En de enige goal, die de strijd besliste, zal ongetwijfeld bij Jack gemengde,gevoelens te weeg hebben gebracht, want het was van zijn broer Arthur, die aan Jezzard de kans gaf waaruit het doelpunt ontstond. Derby County sloeg voor de vier de maal in successie Charlton op 't terrein van de Londense club, dank Van Est eerste in omnium te Brussel BRUSSEL. In het sportpaleis te Brussel is Zondagmiddag een omniumwedstrijd voor profs gehou den, die door de organisatoren als „Europees kampioenschap" was betiteld. Uitgenodigd waren Van Est, Bevilacqua, Gillen en Jomaux, maar Gillen liet verstek gaan, zo dat slechts drie renners aan dit „Europees kampioenschap" deelna men. Eerste in het eindklassement werd onze landgenoot Van Est. De uitslag was: Klassement achtervol ging: 1. Van Est. 2. Bevilacqua. 3. Jomaux. Eindklassement omnium: 1 Van Est 5 pnt., 2 Bevilacqua 8 pnt., 3. Jomaux 11 pnt. Een wedstrijd achter Derny-mo- toren in drie manches (15 km., 15 km. en 20 km.) werd gewonnen door Stan Ockers voor Bruyland, Acou, Impanis en Kubler. Europ. weltertitel blijft voor Minelli ALGIERS. De Italiaan Livio Minelli, de Europese welterkam- pioen, heeft zijn titel met succes tegen de Algerijn Kouidri verde digd. Het gevecht, dat over 15 ron den ging, werd door Minelli op punten gewonnen. Minelli, die zich snel en beweeg lijk toonde, nam al spoedig een voorsprong op punten, en na tien ronden had alleen een k.o. de zege aan Kouidri kunnen bezorgen. In de 14e ronde kwam Kouidri goed door met enkele counters die hard aankwamen, maar in de laat ste ronde was de Italiaan weer zo goed op dreef. dat zijn overwinning niet twijfelachtig kon zijn. Arie van Vliet snelste sprinter te Zürich ZURICH. In het Hallen- stadion zijn Zondag sprintwedstrij- den voor profs gehouden, meetel lend voor het officieuze Europese winterkampioenschap. Van Vliet, in onweerstaanbare vorm, won alziin ritten en klopte in de finale Astolfi en Derksen. De wereldkampioen Reg Harris had een slechte dag. Hij werd in zijn serie trois gereden) tweede achter Astolfi. won toen zijn herkansingsrit. zodat hij toch in de halve finale kwam. maar werd daar door Van Vliet geslagen. In de herkansingsrit werd hij door Astolfi en Plattner geklopt. In het eindklassement bezette hii de vier de plaats. ANTWERPEN. Rik van Steenbergen, heeft Zaterdagavond een uit 4 manches bestaande om niumwedstrijd gewonnen voor de Zwitser Kübler. en de Nederlander Schulte. Hij werd eerste in drie van de vier onderdelen. (Ingez. Med.) Rheumatiek ondermijnt Uw hele gestel. Want 't knaagt en knaagt en knaagt maar... Maak toch een einde aan 'die ondraag lijke plaag, die U ziek maakt cn moede, loos en allengs tot niets meer in staat. Pak Uw kwaal in de oorzaak aan. Met de weldadige Kruschen-kuur. Om Uw bloed te zuiveren van die pijnverwek- kende onzuiverheden, die zich nu meer cn meer vastzetten in hoeken en gaatjes endie zich eerst meldden met scheuten en steken, maar allengs wer den tot dagen en nachten van onafge broken pijn. Zoals ettelijke tienduizen den RheumatiekHjders over de hele wereld verlossing vonden bij Kruschen, zo zal ook voor U de weldadige wer king zich haast als een wonder open baren Met de kleine dagelijkse dosis Kruschen voelt ge U al gauw weer een heel ander mens. fit, monter en opge wekt en met geen zweem van pijn meer. omdat Kruschen Uw bloedzuive rende organen weer nieuwe energie en levenskracht schonk. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. Huberts en Vletter in prima vorm Na een 10 achterstand nam I Barna met 14 de leiding. Klaas Huberts, in prima vorm gestoken, won van Brouwer, doch gaf even- I min Thunnissen enige kans. Wim Bury-Leeds United 2-0, Cardiff I Ylett.er' .eveneens uitstekend op City—Preston North End 3-2. kloPl° (Van onze tafcltennismedewerker) Barna heeft voor de hoofdklasse tafeltennis verricht, wat nodig was en verwacht mocht worden, nl. het winnen van de uitwedstrijd tegen Batswingers in Den Haag. Met 37 ging de zege naar Utrecht en werd Batswingers nog vaster op de laatste plaats gedrukt. Mocht Barna a.s. Zaterdag de thuiswedstrijd tegen Never Down winnen, dan verovert de Utrechtse club zich een plaats in de middenmoot van de hoofdklasse. Voor de Overgangsklasse won U.T.T.C. met 46 in Hilversum van Quick 2. U.T.T.C. kwam tegen Quick 2 uitstekend voor de dag. Met 46 legden de Utrechters beslag op de beide punten, in welke zege Van Daalhuizen met drie overwinningen een groot aandeel had. In deze klasse had Barna 2 vrijaf. (Van onze paardensportmedewerker) Paardensport is in Nederland een aloude sport, die haar bakermat Friesland vond en zich over het verwante Westfricse gebied In Noord m Zuid-Holland uitbreidde. De sport alleen was echter niet belangrijk r01] groter was het belang dat de fokkerij by de sport had. In een land m?t ruim 300.000 paarden en een grote export daarvan was het op pel] houd* van de paardenstapel niet tc verwaarlozen. De sport diende daarbij al" middel tot selectie. Knoeierijen thans uitgesloten Even oer-Nederlands als de sport is het wedden op de uitslag der wed strijden. In onze moderne tijd groei de dat wedden tot een misbruik waaraan de sport ten onder dreigde te g%an. Zogenaamde bookmakers gaven gelegenheid bij hen wedden schappen af te sluiten. Dat was wel in strijd met de wet, maar viel uiterst moeilijk te bestrijden. Die bookmakers hadden vaak belang bij de uitslag en dan kwam er omkope rij van; het weddende publiek werd de dupe. Grote opbloei beleefde de book- makery na 1911, het jaar waarin de totalisator bij de wedrennen niet meer werd toegestaan. De sport raakte in diep verval. Zo erg, dat men als vaststaand aannam, dat paardensport knoeierij was. In het eerste jaar dat de totali sator nu weer „draait", is aan die veelverbreide mening vrijwel alle grond ontnomen. Door het stijgen der prijzen is de belustheid daarop zo sterk geworden, dat de strijd er om uiterst fel wordt gevoerd Het geld voor de hogere prijzen komt in hoofdzaak van de totalisator. Im mers van alle bedragen die „ge speeld" wordèh, gaat een percentage van 20 af. De wedders betalen dus zelf hun courses. Geen onderonsje De totalisator is zo maar geen onderonsje. Hij staat onder leiding van de Stichting Nederlandse Tota lisator, waarin de belanghebbenden vertegenwoordigd zijn De Riiks- accountantsdienst houdt-toezicht op de administratie en alles is zodanig met waarborgen omgeven, dat het publiek absoluut beschermd is togen fraude en zeker kan zijn van de con tante uitbetaling der gewonnen gel den. In ons land kent men drie soorten weddenschappen, te weten win-, plaats- en koppelweddenschappen. Bij elkander vormen zij eigenlijk een prachtig onderzoek van de publieke opinie, want de uitslag toont duide lijk hoevelen of soms hoe weinigen ChesterfieldLuton Town 01. Hull City—Sheffield United 0—4. Leicester CitySouthampton 22, Plymouth ArgyleBarnsley 22, Sheffield WednesdayWestham United 21, Tottenham Hotspur Swansea Town 31. Dit is een van de mensen, die hun „eigen rollertjes" roken, alsof het dure im port is. Inhaleren doen ze zelden. U ziet ze, genie tend, dunne rookstraaltjes uitblazen. Ook zij zeggen: Hoe je '1 doel... mei Mascollegaat-ie goed! Spelletje klaverjas met de „Willem Barendsz" AMSTERDAM. De Amster damse klaverjasclub „Presto" zal op 20 December een wedstrijd spelen tegen een ploeg, die zich bevindt aan boord van de walvisvaarder „Willem Barendsz". Na afloop zul len beide partijen het totaal aantal behaalde punten radio-telegrafisch doen overbrengen. Voor de winnen de ploeg wordt een zilveren krans ter beschikking gesteld. Zwemkampioenschappen van Amsterdam AMSTERDAM. In het Sport- fondsenbad Oost zijn de Am sterdamse zwemkampioenschappen voortgezet. Op deze wedstrijden bracht Het IJ een nieuwe troef in het water met de 17-jarige Cor Wie- ring, die een jaar lang op de vlin derslag heeft getraind en nu de 100 meter schoolslag voor nieuwelingen I won in de uitstekende tijd van I 1.15.1. Schoonderbeek Brouwer. Na deze 14 voorsprong verloor N. Hogendoorn onnodig van Schoonderbeek en moest Vletter in Thunnissen zijn meerdere erken nen (34,i. Daarna wist N. Hogen doorn in een haast verloren stand van Brouwer te winnen (35), waarna Huberts door een zege op Schoonderbeek de overwinning vei lig stelde. Tot slot wonnen Huberts en N. Hogendoorn het dubbelspel. De uitslagen waren: BatswingersBarna 37. A. Thunnissen si. N. Hogendoorn 2110, 1214; F. Brouwer verl. v. K. L. Huberts 19—21, 19—21; F. Schoonderbeek verl. v. Mr. W. Vletter 21—23, 17—21; A. Thunnis sen verl. v. K. L. Huberts 1621, 1521; F. Brouwer verl. v. Mr. W. Vletter 17—21, 16—21; F. Schoon derbeek sl. N., Hogendoorn 218, 1821, 2118; A. Thunnissen sl. Mr. W. Vletter 22—20, 21—11; F. Brouwer verl. v N. Hogendoorn 17—21, 21—15, 16—21, F. Schoon derbeek verl. v. K. L. Huberts 13 21, 1521. Dubbelspel: F. Brouwer en A. Thunnissen verl. v. K. L. Hu berts en N. Hogendoorn 1921, 17—21. De stand in de hoofdklasse luidt: Sparta Quick Nedlloyd Wifra Well Shot NeverDown Barna A.M.V.J. Batsw. 61— 9 50—20 40—20 39—31 31—39 28—42 31—39 14—56 16—54 In een landen wedstrijd voor amateurs heeft Ierland Zondag met 52 van Schotland gewonnen. De ruststand was 20 voor Ier land. Karei Lotsy gehuldigd tijdens de receptie te Amsterdam 'ter gele genheid van het 60-jarig bestaan van de tKNVB. Burgemeester d'Ailly (geheel 'rechtsheeft de bondspraeses een enorme krans omgehangen. Links de stichter van de voetbalbond, de 84-jarige Pim Muiier. AMSTERDAM. In het Indisch Instituut hield de K.N.V.B. Zater dagmiddag een massale receptie, die enkele uren duurde. Het be stuur mocht de gelukwensen in ontvangst nemen van tallozen, die in nauwe relatie staan tot de groot ste Nederlandse sportorganisatie. In de prachtige hal stonden de bloem stukken in rijen geschaard en zelfs op de marmeren trappen waren de bloemen in veeltallige kleuren rijk geëtaleerd. De felicitatieregisters werden druk getekend, het aantal sprekers was legio, degenen, die het bestuur de hand kwamen drukken, ontelbaar. De eerste, die aan het woord kwam, was de burgemeester van Amsterdam, riir. Arn J. d'Ailly, die in gezelschap van wethouder mr. A. de Roos de gelukwensen namens het gemeentebestuur aanbood. Toen brak de lawine van sprekers los en het zou ondoenlijk zijn hun toe spraken ook maar in liet kort weer te geven. Kolonel C. F. Pahud de Mortangnes. bood een prachtig ge denkraam voor het bondsgebouw aan; de Deense voetbalbond een zilveren schaal. Insgelijks deden de vice-president van de F.A. de heer H. Shentalf en de secretaris Sir Stanley Rous. De Zwitserse voet balbond offreerde een fraaie klok. Vervolgens voerden nog het woord de heren R. W Seeldrayers als vice-president van de FIFA en A. Valling voor de Franse voetbal bond. Ir. J W. Kips, met achter zich een schare ereleden en bondsrid- ders, bood namens hen een stam boek aan, benevens een enveloppe me* inhoud als een bijdrage voor het bouwfonds. De beroemde doel- verdediger van het Nederlands elf tal uit vroegere dagen, Göbel, schonk de bal, waarmede Neder land op Houtrust in 1912 voor de eerste maal (met 2li van Enge land won, het bruine monster, dat trouw door de keeper was bewaard. Tot de rij der vele sprekers be hoorden ook vertegenwoordigers van de VIVSU (Indonesië), van Suriname en van de Chinese voet balbond in Indonesië. Voor iedere spreker had de heer Lctsy een hartelijk dankwoord. het bU het goede eind hebben «e- had. (De opinie van het paard dat het op een gegeven ogenblik welle tjes vindt, is hierin moeilijk teni" te vinden). De winweddenschap is vrij een. voudig. Ieder zet op een paard een kleiner of groter bedrag, maximum tien gulden per paard, want méér is verboden. Per paard, want men kan natuurlijk in een course des noods twee of meer paarden „spe len". Geen aanbevelenswaardig systeem overigens. Wint een paard de course, dan zijn de op andere paarden gespeelde bedragen verloren Het totaalbedrag (na aftrek van 20 komt op het winnende paard cn wordt gedeeld door het aantal er op gespeelde Gul dens Zo krijgt men de cote, die aan geeft wat men voor elke goed ge speelde gulden terugkrijgt. Dat kan soms aardig meevallen als een „out sider" wint, want weinig mensen hebben natuurlijk op hem hun geld gewaagd. Wil men „plaats" spelen, dan wedt men, dat het paard bij de eerste twee of drie aankomt. Bij minder dan vijf paarden kan dit niet. bij vijf tot zeven zijn er twee plaatsen en bij acht of meer drie Voldoet het paard aan de wedden schap. dan krijgt men eveneens uit betaald; alleen is de berekening enigszins anders. Men gaat namelijk eerst de op de plaatspaarden ge speelde gelden terugbetalen en de rest, in tweeën of drieën, komt op elk paard ter verdeling. Plaatsweddenschappen zijn ge heel op zichzelf staand en hebben niets met „winnend" te maken. Hot winnende paard echter is vanzelf sprekend „plaats", want het hoort bij de eerstaankomenden. Moeilijker Ia courses waarin maximum tien paarden starten kan men koppel- weddenschappen afsluiten. Dat is om het moeilijker te maken. Men moet clan aangeven wie eerste en tweede aankomen, wat uiteraard niet meevalt. Meestal krijgt men Menig guldentje wordt er bij (Je paardenrennen vergokt. Dit toont het plaatje dat wij namen voor de Toto-loketten. dan ook, als men wint, een grotere uitbetaling, want het aantal moge lijkheden is veel groter, bij tien paarden zijn er zelfs vijf en veertig mogelijkheden. Bij vier paarden of minder in de course, moet men bo vendien precies de volgorde van aankomst aangeven. De berekening is precies als bij winweddensehappen, met dien ver stande dat elk „koppeltje" als een apart paard beschouwd wordt. Spelen op de toto ls aardig, men zit tijdens de course in spanning en volgt de verrichtingen der paarden met grote belangstelling. De uitge sproken liefhebber doet dat ook zonder wedden, maar het grote pu bliek prefereert het bij de uitslag belang te hebben. Maar rijker wordt mejn er niet van. Gesteld dat men tot het „ge middelde" behoort, dan verliest men nog -20 (die immers afgetrokken wordt) plus de afronding, want men rondt de uitbetaling per gulden op een dubbeltje naar beneden af Het aantrekkelijke is echter, dat men. in tegenstelling tot een zuivere loterij, zelf zijn kansen bepaalt èn zijn spel daarnaar kan inrichten. Rusland nodigt Zweetlse schaatsenrijders uit STOCKHOLM. Dc heer Kocch- manko, voorzitter van de Russische schaatsbond, Ij^ft de Zweedse bond telegrafisch uitgenodigd, deel te ne men aan -de internationale wedstrij den die 11 en 12 Februari 1950 in Moskou worden gehouden. In ditzelfde telegram werd toe gezegd, dat Rusland vertegenwoor digd zal zijn bij de wereldkampioen schappen die in Februari 1950 te Eskilstuna (Zweden) worden gehou den. Deze winter weer een zwemcompetitie De kring Utrecht KNZB organi seert deze winter wederom een zwemcompetitie voor de aangesloten verenigingen, verdeeld over een drie tal avonden. De eerste zwemavond zal worden gehouden te Amersfoort op Maan dagavond 2 Januari in het Sport- fondsenbad. De tweede avond is vastgesteld op 16 Maart en de derde nv -d o*-> 3 April, beide in de OZEBI te Utrecht.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 4