DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Franse communistische partij door Titoisine aangetast Een millioen voor emigratie naar Australië Hatta verdedigt met vuur het. RTC-resultaat iVJet reddinggordel 0111 in liet water gesprongen Laatste stuiptrekkingen bijzondere ree Sits pleging Progressieve politiek worde gecontinueerd J Zelfs Thorez schijnt niet zuiverte zijn Onvermogenden krijgen gratis overtocht en landingsgeld 9f 'nargang, no. 292 Dinsdag 13 December 1949 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 ccnL Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur TJ. DE BOORDER. Thorezde Franse Tito? (NABIJE OOSTEN Shabwa GROOT BRITTANNIE en de Ara- bische staat Yemen hebben mo menteel verschil van mening over Shabwa een stadje, dat tegenwoordig bevolkt wordt door ongeveer drie duizend Arabieren, maar dat onge veer vijftien eeuwen geleden de machtige hoofdstad was, waar de ko ningen van Hadramaut troonden. Bei de staten eisen Shabwa voor zich op en Yemen heeft gedreigd, de kwestie voor de Verenigde Naties te zullen brengen, opdat de staatslieden van meer dan vijftig landen zullen kun nen uitmaken, welke eisen gerecht vaardigd zijn: die van Engeland of die van de Ara bieren. In 1934 kwam tussen En geland en Yemen een verdrag In het ïoeklicht PARIJJS. De Franse communisten maken zich zorgen over Titoisme in hun partij, eens de sterkste communistische partij in West-Europa. „Een mooi stelletje", noemt het partyorgaan l'Humanité hen ironisch. „Pas maar op voor een zuivering!" Deze waarschuwing aan de vyand is vervaten een resolutie van 2500 woorden van het centrale comité van de partij. Zij is aangenomen door een vergadering, die in het stadhuis van Saint Denis, een sterk communistische voorstad van Parijs, is gehouden. Het is zaak, /egt deze resolutie, stelling te nemen tegen het gebrek aan waakzaamheid en de onaanvaardbare demonstratie van een verzoenende houding tegenover de penetratie en actie van Trotzkisten cn agenten van Tito. Hoewel hy herhaalde malen zyn trouw aan het party-programma heeft verkondigd, beschuldigen hardnekkige geruchten do secretaris-gene raal Maurice Thorez er van, dat hij er naar streeft de Franse Tito to willen worden. Uitstoting van leiders Met name worden de communis tische organisaties in de departe menten Aisne en Marne beschuldigd van gebrek aan energie, waardoor in deze districten de „Internationale Dag van de Vrede" op 2 October mislukt is. Andere beschuldigingen omvatten het achterwege blijven van demonstraties tegen de onlangs in Parys gehouden conferentie der Atlantische Pactlanden, onvoldoen de actie tegen de productie en ex port van wapens voor de oorlog in Indo-China, het niet opvolgen van de stakingsoproep voor de 24 uur staking op 25 November door de communistische ambtenaren, het binnendringen van politiemannen, Titoisten en Trotzkisten in de par- üjorganisaties en het „afdwalen" van de communistische partijleiders in de departementen Gironde, Som- me, Aisne en Isere. ders naar het communisme dan de communistische party met haar pro paganda. stand, waarin echter de zuidelijke grens van Yemen niet werd vastge legd Er zouden daarover nog onder handelingen worden gevoerd, die echter nooit hebben plaats gevon den. In afwachting daarvan stemden beide partijen er in toe, dat de status quo gehandhaafd zou worden, zoals die bestond, toen het verdrag van 1934 werd gesloten. Toen echter be hoorde Shabwa noch tot Yemen noch tot het Britse rijk. Het maakte deel uit van een dier kleine Arabische staatjes of juister gezegd stammen, waarmee Groot Brïttaniiië eveneens in onderhandeling was over de status van het protectoraat Aden. In 1938 deed Yemen een poging Shabwa in te lijven. Sjeik Ahmad Nasir Al Gar- dai "bezette het stadje en word er vervolgens weer uit verjaagd door stammen, die onder Britse leiding streden. Toen bleef het rustig tot de zomer van dit jaar, toen opnieuw troepen van Yemen de lijn, die door Engeland als de grens wordt be schouwd, hebben overschreden om. kracht bij te zetten aan een eis, die Engeland als onrechtmatig be schouwt. De diepere oorzaak van deze conflicten, waaraan zelfs vlieg tuigen van de R.A.F. hebben deelge nomen? Er bevinden zich bij Shabwa niet onbelangrijke zoutmijnen en men vermoedt, dat er olie in de grond zit. De resolutie vermeldt geen namen van leiders, die uitgestoten of be rispt zijn, maar het feit, dat de par tij het nodig heeft geoordeeld dis tricten te noemen, waar de leiders in hun plicht tekort zijn geschoten, tot doet veronderstellen, dat een derge lijke zuivering wel degelijk heeft plaats gehad of aan de gang is Walter Reuther, de Amerikaanse (vakverenigingsleider, heeft in Parijs verklaard, dat het communisme on danks verdeeldheid nog een gevaar lijke hoeveelheid macht in Frankryk heeft. Hij noemde daarvoor twee redenen: 1 De Franse arbeider krijgt een kleiner deel van het nationaal in komen dan waar hij recht op heeft. 2. De regering drijft door haar poli tiek van het bevriezen der lonen doch niet van de prijzen meer arbei- Geheimzinnig bezoek voor Sukarno BATAVIA. Een groep van vijf gemaskerde en gewapende mannen is gistermorgen vroeg het huis van Sukarno binnengedrongen en na de bedienden ondervraagd te hebben in militaire autois vertrokken. Su karno, die in Djokja woont, was op dat ogenblik niet thuis. De Neder landse militaire en burgerlijke poli tie heeft verklaard, dat een onder zoek ingesteld wordt naar de ge heimzinnige bezoekers. DJOKJA. De Republikeinse Premier Mohammed Hatta heeft gisteren fel van zich afgebeten bü de bestrijding van de critiek, die ge leverd is op de met Nederland ter RTC gesloten overeenkomst. In het sierlijke rood en gouden paviljoen van het paleis van de sultan ant woordde hij de sprekers van de oppositie, die in de laatste vier dagen in meer dan 60 redevoeringen zijn regeringspolitiek hadden aangeval len. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden schijnt het ondanks deze critiek vrijwel zeker, dat de Nederlands-Indonesische overeenkomst binnen twee dagen geratificeerd zal worden. Aanvaarding door het KNIP binnen 2 dagen Dr Hatta verzekerde de leden van het KNIP dat hun toekomstige natie volkomen onafhankelijk en souverein zal zijn en dat haar eco nomische structuur geheel zal ver schillen van die in het verleden. „Het toekomstige Indonesië," zo zei hij," zal in staat zijn paal en perk te stellen aan de macht van buitenlands kapitaal en een eco nomische politiek voeren, die ge richt is op een gelijke distributie van de nationale inkomsten." Dr Hatta verklaarde verder, dat de Indonesische delegatie ter Ron de-Tafel-Conferentie bij het aan vaarden van het uitstel voor de regeling van de status van Nieuw- Guinea, er naar gestreefd had ste vig vast te houden aan hetgeen be reikt was en te blijven strijden voor wat nog bereikt moet wor den." In antwoord op de critiek, dat Indonesië door de Unie met Neder land onder de Nederlandse Kroon te veel gebonden werd, zei Hatta, dat de Unie, zijnde een internatio nale overeenkomst, geen verplich- Zachter neer Weersverwachting geldig van Dinsdagavond tot Woensdag avond: Meest zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of motregen. Matige, langs de kust af en toe vrij krachtige wind tussen Zuid en West. tijdelijk echter flink afnemend. Zachter, vooral in de nacht en ochtend. 14 Dec.: Zon op 8 40, onder 16.28; Zon op 1.33, onder 13.28. tingen kon meebrengen, die in breuk zouden maken op de souve- reiniteit van de deelnemers. Met betrekking tot de culturele overeenkomst met Nederland ver klaarde Hatta ervan overtuigd te zijn, dat de Indonesische bescha ving voldoende kracht heeft om de uitdaging van een vreemde bescha ving te weerstaan. Clausules, die de „democratische rechten" zouden garanderen, zoals sommigen in de overeenkomst met Nederland wil den zien opgenomen, konden naar zijn mening beter worden overge laten aan de parlementen, die later zouden worden gevormd. Hij besloot met te zeggen, dat zowel tegenstanders als aanhan gers van de onderhandelings-poli- tiek der regering slechts een doel kennen: nationale eenheid. "N Nee toch Heus! Technicus uit Portland, Oregon, wilde Europese echtgenote, doch heeft er geen kunnen vin den en is nu boos. „Zij mocht zelfs dom zijn, als zij maar lekker kon koken." Vermoedelijk is zoeken niet ernstig geweest. In Hannover staan 43 bunkers leeg; men kar. ze gratis voor bewoning krijgen. Het hakken van trappen, vensters, e.d. is ech ter zo kostbaar, dat niemand de dcmilitarisalie- cn verbouwings- kosten kan dragen. En opblazen is ook te duur. Wat nu? „De eeuw van de schrale man nen breekt aan, de eeuw der Tarzans en als filmheld-gebouw- den is voorbij." aldus prof. Col- lumbine in The Lancet; „ware energie hangt niet af van athle- lerigheid". Mevrouw Xenia P so eik vertrok per vliegtuig van Prest wie k (Schotland) naar de Nieuwe Wereld, „Wat gaat u daar doen?", vroeg pers-man. „Een nieuw leven beginnen", ant woordde zij. „Hoe oud bent u?" „Negenennegentig, op de kop af!" VJ Generaal Shanker, de ambassa deur van Nepal bij het Hof van St. James, heeft in het paleis te Amsterdam zijn opwachting ge maakt bij H.M. de Koningin, die hem met vier leden van zijn am bassade in audiëntie heeft ont vangen. Aan koningin Juliana zijn bij dit bezoek de versierse len van de orde van Nepal aan geboden. Men ziet hier generaal Shanker bij het inspecteren van de voor het paleis opgestelde erewacht. Schreieder en Giskes niet strafbaar zegt minister DEN HAAG. Het ligt in het voornemen van de minister van justitie om te bevorderen, dat op 1 Januari a.s. het laatste Byzonder Gerechtshof wordt opgeheven. Ook de stichting Toezicht Politieke Delinquenten zal op die datum haar werkzaamheden beëindigen. De liquidatie zal in het jaar 1950 geschieden door het dagelyks bestuur. By het gratiebeleid wordt vooral aandacht besteed aan de pcrsoonlykc omstandigheden en de gezindheid van de delinquent, de mogelykhcden tot herplaatsing in de maatschappy en eventueel de sociale omstandigheden van het gezin of degenen in wier onderhoud door de veroordeelde werd voorzien. zijn publicatie voorkomende ver halen aan de fantasie van de schrijver of van zijn zegslieden zijn ontsproten. De minister wil hier over niet in details treden omdat omtrent deze materie een verslag is te verwachten van de enquête commissie. De minister van justitie over weegt een verruiming van de mo gelijkheid tot* Herstel in rechten van bepaalde categorieën van politieke delinquenten. De ernst en omvang der gepleeg de feiten worden hierbij geenszins over het hoofd gezien. Steeds wordt overwogen, of de te verlenen straf vermindering verenigbaar is met de eisen, die de gerechtigheid stelt. Ten aanzien van Schreieder noch van Giskes is uit het ingestelde on derzoek kunnen blijken, dat zij zich hebben schuldig gemaakt aan han delingen. die ingevolge de Neder landse strafwet een strafbaar feit opleveren en tot een veroordeling deswege konden leiden. De onderzoeken naar misstanden in kampen van politieke delinquen ten zijn nog niet beëindigd. Wat de klachten van de ex-pre dikant Van der Vaart betreft, die voor de publicatie van de door hem genoemde misstanden van slinkse wegen gebruik heeft moeten ma ken. deelt de minister van justitie mede, dat het onderzoek heeft aan getoond, dat een aantal van de in Nu rookt drietal een pijp aan boord van de „Cimbria" CALAIS. De drie over levenden, de 26-Jarige J. M. Bal uit Schevcningen. de 20-jarige II. dc Wilde uit Rotterdam cn de 17-jarige A. DUkhuizcn uit Schevcningcn, zyn aan boord van de „Cimbira" te Calais aangekomen. Zy vertelden de Nederlandse consul te Calais hoe de „Toornvliet"' in de nacht van Zaterdag op Zondag in een storm op de Noordzee verging. Zy konden ons hun redding «niet bcschrUvcn, daar zy alle drie bewusteloos waren toen zö door de „Cimbria" werden opgepikt. De drie mannen zyn nu weer volkomen op hun ver haal gekomen en rookten een püp in een verwarmde hut van de „Cimbria". De 168 ton metende „Toornvliet", die dit jaar gebouwd werd. verliet Zaterdag Rotterdam met een la ding vlaszaad voor Dublin. „Om ongeveer half twee Zondag ochtend", zo vertelde de jongste van de drie, „toen wij op de Noord zee waren, woei er een harde wind uit het Noorden cn de zee werd zeer onstuimig. De lading ging schuiven. Het schip maakte zware slagzij en het water begon in het ruim te lopen. Schipper Thomassen gaf bevel de reddinggordels om te doen. Wij konden deze reddingbo ten niet strijken vanwege de slag zij en moesten met de reddinggor dels om in het water springen. Toen zij het schip verlieten za gen zij elkander, noch de rest van de bemanning en verloren allengs door het koude water hun bewust zijn. De „Cimbria" ving de SOS-sei- nen van de „Toornvliet" op en trof het schip nog drijvend, doch ver laten aan Het opsporingswerk werd bemoeilijkt doordat men niet de beschikking had over een schijn werper, maar zich met elcctrischo lantaarns moest behelpen. Door de sterke wind en dc golven werden de opvarenden ver uit elkaar ge dreven. J Bal werd opgepikt na een half uur m het water gelegen te hebben. De Wilde na anderhalf uur cn Dijkhuizen na een uur en drie kwartier. De ..Toornvliet" zonk om 5 uur ochtends. De „Cimbria" kon door de hoge zee geen redding boten neerlaten en bleef nog rond varen toen de „Toornvliet" al ge zonken was. De drie overlevendèn hebben de Nederlandse consul te Calais, dc heer Charles Ravisse, hun weder waardigheden verteld. Ex-oorlogsbruidje, als weduwe verzorgd GRONINGEN. ten paar jaar geleden ging een Gronings oorlogs bruidje blij cn wel naar Canada. Thans keert zij terug als weduwe, want haar man Edmund Lambe, is omgekomen bij een spoorwegonge luk en hij heeft haar zonder midde len achtergelaten. Haar ouders schreven: „kom met de kinders naar ons toe." De bevolking van Nobleton (C.) heeft nu gezorgd, dat mevrouw Edmund LambeBreg- man met haar twee dochtertjes van 2 jaar en van 6 maanden naar Gro ningen kan komen en in haar le vensonderhoud kan voorzien. Dierenbeschermingswet ligt gereed DEN HAAG. Een wetsont- werp tot aanvulling en wijziging van de bepalingen van het wet boek van strafrecht betreffende bescherming van dieren, is gereed gekomen en is reeds onderwerp van overleg tussen de daarvoor in aanmerking komende departemen ten geweest. Van de behoefte aan of van de wenselijkheid van een algemene trekdierenwet is de mi nister van justitie tot dusverre niet gebleken. HEERLEN. De „scheermes maniak", die de laatste weken tien tallen dames in Zuid-Limburg ern stig dupeerde door op drukke plaatsen met een scheermesje man tels kapot te snijden, vergreep zich gisteren aan de overjas van kape laan W. uit Heerlen. Waarschijnlijk sloeg hij zijn slag in een autobus op het traject HeerlenHeerlerheide. Jan de Kraai naar Batavia DEN HAAG. Jan. de Bra- bantse opvolger van wijlen Ger- rit de Kraai is per vliegtuig naar Hans Kaart vertrokken. Stil zat de zwarte vogel, die niet alleen krassen, maar ook kakelen en blaffen kan, in een hoekje van zijn ruime kooi in het vrachtruim te mediteren; 48 kraaiende hanen en kakelende hennen maken de reis eveneens tot Batavia mee. Er bestaat dus een grote kans dat Jan na aan komst ook nog kraaien kan! V IN STOCKHOLM werd een groot Nobelfeestgehouden, dat begon met de prijsuitreiking in 't Con certgebouw en eindigde met een banket in het stadhuis. Van links naar rechts Lord High Steward Birger Ekeberg, die de welkoms rede hield, prof. Rudolf Hess, winnaar van de Nobelprijs voor medicijnen, Hideri Yukawa, win naar van de Nobelprijs voor na tuurkunde en William Giauque, winnaar van de Nobelprijs voor chemie. DEN HAAG. Een post. groot een millioen gulden, voor „kosten van voorbereiding der plaatsing, en bijdragen in de overtochtskosten van ongeschoolde arbeiders naar Australië: tegemoetkoming in de kos ten van gedemobiliseerde militairen in verband met emigratie recht streeks van Indonesië uit naar Australië en Nieuw Zeeland-, kosten van garanties by chartering van vliegtuigen voor vervoer van emigranten naar overzeese landen" zal aan de begroting van Sociale Zaken worden toegevoegd. Een desbetreffend wetsontwerp is zojuist bij de Tweede Kamer ingediend. deeld, wensen verscheidene onge schoolde krachten, die thans in In donesië in militaire dienst zijn, bij demobilisatie rechtstreeks naar Australië en Nieuw Zeeland te emigreren. Het zal noodzakelijk kunnen blijken, betrokkenen daar bij financieel tegemoet te komen. Deze uitgaven zouden dan treden in de plaats der kosten, die ander9 ten behoeve van dezelfde depiobi- lisanten in Nederland zouden zijn gemaakt. Vervoer zo nodig per vliegtuig Aan de Memorie van Toelichting van de minister van Sociale Zaken is het volgende ontleend: In het algemeen is de gelegenheid van emigratie voor ongeschoolden ge ring. Thans doet zich echter een bijzondere gelegenheid voor tot emigratie van ongeschoolden en wel naar Australië. Hoewel aan vankelijk scheepsgelegenheid vrij wel geheel ontbrak, is het thans mogelijk gebleken het s-s. „Volen- dam", dat ruimte biedt voor onge veer 1450 passagiers, een reis naar Indonesië via Australië te doen maken. Daardoor bestaat er gele genheid overtocht te verschaffen aan een aantal ongeschoolde ar beiders: de overige plaatseri dienen voor andere emigranten te worden vrijgehouden. Naar de minister werd medege- Het ligt in 's ministers voorne men aan de achtergebleven gezin nen van emigrerende ongeschoolde arbeiders het levensonderhoud zo nodig te verzekeren in de vorm van 'n uitkering volgens de sociale bijstandsregeling, waarvan de uit betaling zal plaats vinden tot het gezin eveneens kan verstrekken, waarbij een maximum-termijn van zes maanden is gesteld. Ook de overtochtskosten van de gezinnen zullen mettertijd voor 's Rijks re kening dienen te worden genomen. Met vijftig gulden weg met vijftig gulden terug DEN HAAG De Nederlandse Bank heeft met toestemming van de regering enige deviezenbepalingen gewijzigd. De belangrijkste verande ringen zijn: De ingezetene, die in het bezit is van een paspoort, mag. indien hij Nederland tijdelijk verlaat, zonder vergunning binnenlandse betaal middelen uitvoeren tot een bedrag van ten hoogste vijftig gulden (vóór de wijziging was dit 30.—). Hij is verplicht het volle bedrag van dc uitgevoerde binnenlandse betaal middelen bij zijn terugkeer in Ne derland weder in te voeren. De niet-ingezetene. die Nederland binnenkomt, kan zonder vergunning buitenlandse betaalmiddelen en geldswaardige papieren invoeren. Binnenlandse betaalmiddelen kan hij zonder vergunning slechts in voeren tot een bedrog van honderd gulden (vroeger was dit 30. De niet-ingezetene, die Nederland verlaat, mag zonder vergunning bin nenlandse betaalmiddelen uitvoeren tot een bedrag van ten hoogste hon derd gulden (vroeger 30. Vermoedelijk 24 doden bij vliegongeluk in Pakistan KARATSJI. Een Dakota van de Pakistaanse Luchtvaart maat schappij is op 60 k.m, van Karatsji neergestort. Men gelooft, dat alle 21 passagiers en de drie koppen tellende bemanning omgekomen zijn^.. Er waren twee Pakistaanse generaals aan boord. Het vliegtuig is in een ravijn terecht gekomen. Reddingsploegen hebben de plaats van ht ongeluk nog niet bereikt daar het terrein moeilijk is. WAT VOOR WEER? Hogere temperaturen (Van onze weerkundige mede werker) In dc afgelopen dagen traden be langrijke wijzigingen op in de lucht drukvcrdeling boven West-Europa. Het weer in ons land stond sinds Zaterdag onder1 invloed van een lagedrukgebied boven Noord Duits land. Tengevolge hiervan stroomde koude lucht uit Scandinavië naar onze omgeving. Sinds gistermorgen is de storing boven Duitsland snel in betekenis afgenomen. Over de Britse Eilanden stroomt, thans be trekkelijk warme en vochtige lucht in Oostelijke richting. Deze bereikt vandaag ons land, zodat dc tempe raturen vrij aanzienlijk zullen stij gen. Hierdoor komt een einde aan dc koude-pcriode met lichte vorst des nachts cn komt het weer in ons land opnieuw onder invloed van oceaan-depressies. Deze rullen voorlopig op grote afstand blijven. Toch kunnen dc fronten er van tot onze omgeving doordringen. Ten gevolge hiervan ral in de komende dagen nu en dan enige regenval kunnen optreden. De temperaturen zullen over het algemeen iets bo ven normaal zijn. Te Fort Landerdal in Florida, daalde de kerstman per parachute uit de hoge hemel neer. Maar hij raakte verstrikt in dc telegraaf draden, waar hij hulpeloos bleef hangen. Honderden kinderen kwa men uit de nabijgelegen velden toesnellen en juichten hem harte lijk toe eer hij door een lijn werker uit zijn benarde positie werd be vrijd. Geringe arbeidsproductiviteit geen gevolg van te laag arbeidstempo DEN HAAG. Dient het sociale beleid van dc Nederlandse regering uit te gaan van de huidige economische toestand cn het economische perspectief of moet het uitgangspunt zun het voorzieningspeil der economisch zwakke ren? Dit is een van dc vragen, waarmee ook de Tweede Kamerleden zich hebben bezig gehouden naar aanleiding van het hoofdstuk sociale zaken van dc Ryksbegroting 1950. Uit het voorlopig verslag der commissie van rapporteurs blykt, dat velen het niet juist achten, dat het sociaal beleid in de Memorie van Toelichting tegen dc achtergrond der economische situatie wordt geplaatst. Zy vrezen daarby, dat de levensstandaard van het werken de volk zal worden gedrukt door een verlaging van het consumptieniveau. Kamerleden over de Rijksbegroting Vele leden zijn het met dc minis ter eens. dat verhoging der ar beidsproductiviteit van Essentieel belang is voor Nederlands wel vaart. maar zij achten het nuttig op te merken, dat de arbeidsproducti viteit niet uitsluitend van de ar beiders afhankelijk is. Deze Kamer leden zijn van mening, ^dat de re latief lage stand van onze arbeids productiviteit niet kan worden toe geschreven aan een te gering ar beidstempo of aan een te geringe arbeidsinspanning van de indivi duele arbeider en zij zouden het een averechtse politiek achten, indien thans met het oog op de geringe arbeidsproductiviteit een stilstand in de tot dusver gevoerde progres sieve sociale politiek zou worden ingeluid, of gewekte verwachtingen niet zouden worden vervuld. Sommige leden hebben gevraagd hoe de regering de spanning tussen lonen en prijzen denkt te vermin- Doodstraf tegen Kostow geëist SOFIA. De openbare aankla ger in het Bulgaarse „verraad"- proces heeft gisteravond de dood straf geëist tegen de vijf voornaam ste beschuldigden: Kostow. Stc- phanow, Tawlow en Gewrenow. De openbare aanklager zei. dat de beschuldigden hadden samen gezworen om Bulgarije van het vreedzame pad van het socialisme en van de zijde van de Sowjet-Unie af te trekken, zulks volgens de in structies van de geheime diensten van Engeland en Amerika. De sa menzwering, die thans berecht wordt, is er een van „een lange ke ten van samenzweringen tegen de volksdemocratieën." De verdediging zou vanmorgen be ginnen en men verwachtte dat Kos tow voor zich zelf zou pleiten. Ir ieder geval zou de verklaring van zijn rechtsman kort zijn. Op het vonnis van het Speciale Hof is geen beroep mogelijk. deren en denkt te geraken tot een doelmatige spreiding van arbeids krachten binnenslands. Van meer dan een zyde heeft men er voorts zijn teleurstelling over uitgespro ken. dat in dc Memorie van Toe lichting zo weinig aandacht wordt besteed aan de werkloosheidsbe strijding. Tenslotte hebben vele leden ge vraagd welke maatregelen de mi nister denkt te nemen ten aanzien van de noodtoestand bij de zieken fondsen. die zonder hulp van de overheid hun premie belangrijk zullen moeten verhogen of hun ver strekkingen zullen moeten inkrim pen. Minister Van Maarseveen: Eerste Kamer niet voor voldongen feit DEN HAAG In verband met het binnentrekken van de T.N.I. in Batavia heeft de minister van over zeese gebiedsdelen verklaard, dat het de uitdrukkelijke wens van de re gering is, dat de voorbereidingen voor de handhaving van orde en veiligheid door de Verenigde Staten van Indonesië tot een minimum be perkt worden. Van Indonesische zij de is er op gewezen, dat het nood zakelijk zou zijn reeds voor de sou- vereiniteitsoverdracht T.N.I.-batal jons in Batavia te legeren, opdat zij met het oog op een doeltreffende taakvervulling in staat zouden worden gesteld zich in hun nieuwe omgeving te oriënteren. De regering heeft daarop geantwoord, dat dit po litiek onjuist zou zijn, zolang de Tweede en Eerste Kamer de R.T.C - resultaten niet zouden hebben goed gekeurd. De autoriteiten in Batavia hebben echter goedgevonden. dat kwartiermakers van het toekomstige R.I.S.-leger in de steden komen om er politie-technische besprekingen te houden en voorbereidingen te tref fen. Overdracht van wapenen zal echter niet plaats vinden en gewa pend optreden van de R I.S.-troepen zal niet worden toegelaten voor de eindbeslissing van het Nederlandse parlement. De regering wil zelfs niet de indruk wekken, dat zij de Eerste Kamer voor een voldongen feit wil stellen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1