AumG Er zijn geen gronden voorhanden voor uitgifte in erfpacht Velen bewijzen op „Rusthof" aan G. F. Callenbach laatste eer Noteert u even ABvLO deelt zijn jaarprijzen uit in „Amicitia Centralisatie Oudheidkundig Bodemonderzoek Aus der Fünten wist niet van onvervoerbare patiënten Woensdag 14 December I949 Raad gaat zich opnieuw bezighouden met erfpachtkwestie De erfpachtkwestlc komt opnieuw in de Raad. Het standpunt van B. en W. is in een uitvoerig schrijven aan de Raad uiteengezet. De ontwerp verordening. waarin de algemene bepalingen van uitgifte van gronden in erfpacht zijn vastgelegd, is vijftien folio-vellen groot. legen gronden in handen van de gemeente te houden, ten einde tij dig te kunnen ingrijpen, wanneer de eisen, welke bijvoorbeeld na verloop van een halve eeuw aan de stadsontwikkeling worden gesteld, zulks noodzakelijk maken. B. en W. merken voorts op, dat de gedragslijn met betrek king tot de uitgifte van gron den in erfpacht min of meer parallel loopt met de wensen van de afdeling Amersfoort van de Bond van huis- en grondeigenaren en de Kamer van Koophandel in adressen van deze instellingen vastge legd. BEPALINGEN Aan de onderhavige bepalingen liggen de volgende beginselen ten grondslag: a. als regel geschiedt de uitgifte in erfpacht voor een tijdvak van vijf en zeventig jaren, gedurende welke termijn geen wijziging in de overeenkomst kan worden ge bracht tenzij met medewerking van partijen; b. na afloop van deze termijn gaan, tenzij een nieuwe overeen komst wordt aangegaan, de opstal len in eigendom aan de gemeente Gedragslijn van gemeente gaat in richting van adressanten Het college is bij het opstellen van de bepalingen - uitgegaan van de Amsterdamse. Terloops merken B. en W. in de toelichting op, er geen principieel bezwaar tegen te hebben voortaan op enigszins ruimere schaal dan tot dusverre gronden in erfpacht uit te geven. B. en W. voegen daaraan nog toe in de toekomst tot die uitgifte te willen overgaan, in die gevallen, waarin de gemeentebelangen dit noodzakelijk maken. Naar de op vatting van B. en W. behoren de gronden, welke thans aan de ge meente in eigendom toebehoren, alle tot de „niet-aaneengeslotcn complexen", zodat deze gronden niet voor uitgifte in aanmerking komen. IN DE TOEKOMST Enerzijds zijn B. en W. van oor deel, dat op dit ogenblik geen voor uitgifte in erfpacht in aanmerking komende gronden voorhanden zijn, anderzijds menen zij, dat zulks in de toekomst wel het geval zal kun nen zijn. Zy stellen zich namelijk voor, dat bij voortgaande uitbrei ding van onze gemeente en de daarmede gepaard gaande aanleg van geheel nieuw stadswijken, het van belang kan zyn de aldaar ge- over tegen een door deskundigen te bepalen vergoeding (in geval de erfpachter een woningbouwvereni ging is, gaan de opstallen zonder enige vergoeding aan de gemeente over); c. bij tussentijdse beëindiging om redenen van algemeen nut wordt de door deskundigen getaxeerde waarde van de opstal verhoogd met 10% uitgekeerd. Winnaars puzzle Er was een overstelpend aan tal goede oplossingen van onze Sint Nicolaas-puzzle ingezon den. Na loting vielen de prüzen als volgt: 1. Mevr. Schoof. Kapclweg 54 te Amersfoort, 25, 2. D. van Dijkhuizen, Laurus- straat 20 te Amersfoort, 15, 3. E. de Wolf van de Meer, Smidsweg 1 te Ermelo, 10, 4. L. A. C. Mackay, Amers- foortsestraat 106 te Barneveld, 5,—. V. Rechtbank deelt straffen uit De Utrechtse Rechtbank veroor deelde Dinsdag de 55-jarige koop man B B die er onlangs met de transportfiets van J R. van door ging. tot 8 maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest: geëist was 1 jaar met aftrek. De chauffeur-monteur J. C. V., die van het stations-emplacement enige zakken cement ontvreemdde, kreeg conform de eis 8 maariden met aftrek; de opperman T. P. werd wegens heling tot 3 maanden veroordeeld: geëist was 6 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Ten slotte kregen twee personen, zekere J. H B. J. D. Wdie zich aan diefstal en heling van kisten bier hadden schuldig gemaakt, resp. 8 maanden, waarvan 4 maan den voorw. met een proeftijd van 3 jaar en 59 dagen met aftrek, waardoor laatstgenoemde onmid dellijk in vrijheid werd gesteld. De eisen luidden: 6 maanden en 4 maanden gev.straf. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1153 De „molmannen" zyn er door Lupardi op uitgestuurd om een nieuwe gang te graven en uit de voorste ma chine spuit een krachti ge, fel gele vlam, die het harde gesteente doet smelten. Maar te gelijkertijd vult de gang zich met een ver stikkende rook en Bob en Taaie Toon maken dat ze weg komen Weer dwalen ze een uur lang door dit .war net van gangen en tun nels maar dan zien ze in de verte het daglicht weer Ze gaan die rich ting uit en zijn zo blij, dat ze dit doolhof spoe dig kunnen verlaten, dat ze niet goed opletten. Want opeens wordt de helling niet alleen stei ler, maar ook gladder. Steeds sneller en snel i meter naar beneden. En waar komen ze nu te ler glijden ze voort, wel vier- of vijfhonderd recht? Ze weten het niet (InQ. Med.) Onteigening gronden voor woningbouw Teneinde tijdig te kunnen be schikken over gronden benodigd voor middenstandswoningbouw, zijn door de gemeente onderhande lingen gevoerd met de heren J. Boshuizen en P. O. Hofland, eige naren van gronden aan de Gast huislaan. Deze onderhandelingen zijn afgesprongen op de door de eigenaren bedongen prijzen. B. en W. stellen de Raad voor tot onteigening van bedoelde gron den over te gaan, die nodig zijn voor een regelmatige uitbouw van de gemeente. GRAND THEATRE: „Ingerukt, mars!", a l. Zondag: 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. Donderdag. 15 Dec.: 230, 6.45 en 9 uur. Operafilm „La Traviata". City THEATER: „Goldwyn Fol lies" 14 jaar. Zondag: 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Van Vrij dag t.m. Maandag: „Het onbe kende eiland" 14 jaar. Vooraf: „Rivierpolitie", 14 jaar. Van Dinsdag t.m. Donderdag- „De man met de zweep", 14 jaar. Vooraf: „De voortvluchtige or ganist" 14 jaar. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Dag. 2.30. 6.45 en 9 uur. 14 Dec. Markthal. Het Ned. Lied, Kerstliederenavond, 8 uur. 14 Dec. St. Aechten. Stadsparo- chie. G. v. Leer „Over voorlichting voor de gehuwde vrouw", 8 uur. 14 Dec. Amicitia. Telepaath Les- tikoff, 8 uur. 15, 16, 17 Dec. Grote clubgebouw, Zonnebloemstraat. Jubileum-bazar t.g.v. 25-jarig bestaan Specltuinver. „Soesterkwartier". 15 Dec. 's-Prinsenhof. Handel cn Nijverheid. Ledenverg. 8 uur. 15 Dec. Markthal. N.C.G.V. Vol leybal-avond, 7.30 uur. 15 Dec. Amicitia. Piano-recital Cor de Groot, 8 uur. 15 Dec. K.A.B.-gebouw. Concert mandolineclub „Mutoza", 8 uur. 16 t/m 18 Dec. Tentoonstelling Ned. Ver. v. Postduivenhouders. 17 en 18 Dec. Parochiehuis, P. Borstr. Kerstknbbe-tentoonstelling, 17—22 uur. 17 Dec. Amicitia. T. O. „De Ommekeer", 8 uur. 17 Dec. 's-Prinsenhof. Feestavond A.R. T.C. „De Pedaalridders", 8 uur. 18 Dec. Grand Théatre. Inst. v. Volksontw. Filmochtend „Wat le ven wij gelukkig", 10 uur. 18 Dcc. Muziekschool. Regentes- selaan. Concert door Maria Naveu, alt e. a., 3 uur. 13 Dec. Kerkgeb. L. Vrouwestr., Comité Levensvragen. Kerstvoor- bereidingsdienst, 3 en 8 uur. 19 Dec. Geb. Ver. v. Vrfjz. Herv. Inst. v. Volksontwikkeling. Voor dracht door Jacq van Elsacker, 8 uur. OPENBARE LEESZAAL Uitlening voor volwassenen dagelijks 2—5 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 7—9 uur: Uitlening voor kinderen: Woensdag en Zaterdag middag van 2.301.30 uur. Leeszaal dagelijks van 10—12 30 en 2—5 uur. bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. R.K OPENBARE LEESZAAL WUers- straat 2, geopend van 101 uur en 2.30—5.45 uur. Maandag en Vrijdag 7—9 uur. Uitlening van 11—12.30 uur. TENTOONSTELLING: Tot en met 15 Dee. Academie voor beeldende kunst Tentoonstelling schilderijen C. ten Hoope en W. Stuurman, ce ramiek. 1015. 7—9 uur. Zondag 2—5 uur. 17 DEC. t/m 2 Jan. St. Pieter- en Blocklandtsgasthuis. A.K.G. Kersttentoonstelling, 1017 u. Zondags 14—17 uur. Onder grote belangstelling werd Dinsdagmiddag het stoffelijk over schot van de heer G. F. Callenbach op „Rusthof" te Amersfoort ter aarde besteld. Terwijl het orgel het koraal uit de Matthaeus Passion „Wenn ich einmal soil scheiden" speelde, werd de baar met het stoffelijk overschot de aula binnen gedragen. Daar hadden zich verscheidene familie leden, vrienden en andere belang stellenden opgesteld. O.a. merkten wij op de predikanten Blok en Ger ritsen (Amersfoort) en Hugenholtz (Nijkerkerveen); ds. Visser uit Oegstgeest; ds. A. J. van Rhijn uit Haarlem; de letterkundigen W. G. van de Hulst en mevr. J. Y. S. A. GreveTer Braak! vertegenwoor digers van de drukkerij en uitge verij N.V. Callenbach uit Nijkerk; vertegenwoordigers van het Chris telijk Onderwijs en vele kennissen en vrienden uit Nijkerk. Als eerste spreker voerde het woord de heer C. C. Callenbach, die het werkzame leven van zijn oom memoreerde. „De liefde voor de kinderen kenmerkte zijn gehele leven. Voor een uitgever van kin derlectuur was deze liefde niet hoog genoeg aan te slaan. Het was dus geen wonder, zo vervolgde de heer C. C. Callenbach, dat de over ledene zich ook voelde aangetrok ken tot De grootste Kindervriend. De Zondagschoollectuur, die de overledene deed verschijnen wer den zijn meest geliefde werken. Dit werk was voor hem een bron van grote vreugde en met grote nauw gezetheid verrichtte hij het. Na mens de directie en de raad van commissarissen van de uitgeverij Callenbach w/lde spreker van zijn dankbaarheid tegenover de over ledene gewagen. Met diepe wee moed dacht hij aan de weduwe Callenbach, de kinderen en vele kleinkinderen, die de overledene zo innig lief heeft gehad. Wij weten, zo eindigde spreker, dat hij het Va derhuis met de vele woningen is binnengetreden, en dat moet een troost voor ons zijn. Namens de Christelijke School te Nijkerkerveen sprak vervolgens de voorzitter, ds. Hugelholtz, enige af scheidswoorden. r,,Het bestuur van de Christelijke school, de leer krachten, leerlingen en de gehele Ned, Herv. Gemeente te Nijkerker veen heeft veel aan de „naam" Callenbach te danken", zo zeide ds. Hugenholtz. Hij memoreerde, hoe een honderdtal jaren geleden ds. Callenbach de Christelijke school te Nijkerkerveen oprichtte en hoe later de overledene zijn naam on- afscheidenlijk aan de school ver bond. Zijn blijmoedig geloofsleven GESPOTEN IN HET NETWERK is een grote steun voor hem ge weest bij het besturen van onze ,(1 0 school en het vervullen van andere i^'J^déTKo^inkhjk^'Ychïppersver- Jaagpad langs Eem voor verkeer gesloten Het gemeentebestuur van Amers foort heeft in verband met de in dustriële ontwikkeling het college van Gedeputeerde Staten van Utrecht verzocht, het in onderhoud bij de provincie zijnde jaagpad langs de Eem. voorzover dit is ge legen in de gemeente Amersfoort aan het openbaar verkeer te ont trekken. Tegen de onttrekking be staat bil het college geen bezwaar hebben G. S. aan Provinciale Staten medegedeeld en zii stellen voor het verzoek van het gemeente bestuur in te willigen. Een be zwaarschrift tegen dit voorstel is ngekomen van de afdeling Amers- taken, zeide spreker. eniging „Schuttev&er". Dit be- De heer C. Brons sprak namens ^waarschrift is evenwel niet ge- de Christelijke Jongensvereniging richt tegen de voorgenomen ont- „Timotheüs" te Nijkerk en de Ring Gelderse Vallei van deze vereni ging. Hij noemde de overledene iemand, die in Nijkerk velen tot rijke zegen is geweest. Vervolgens ging een zoon van de overledene, ds. Callenbach, voor in gebed, nadat men ps. 103 2 en 3 gezamenlijk had gezongen. Ds. Cal lenbach richtte zijn preek op het religieuze leven van zijn vader, dat altijd op de eeuwige toekomst was gericht. Tenslotte zong men gezang 242, de verzen 1 en 2. Terwijl de baar de aula werd uit gedragen speelde het orgel het an dante uit een Orgelsonate van Men delssohn. Aan de geopende groeve zegde ds. Callenbach het Onze Va der en ging daarna voor in gebed. Een zoon van de overledene sprak een dankwoord. Weinig kans op zege voor Amersfoort I Voor de bondscompetitie eerste klasse van de Stichts Gooise Schaakbond, speelde het eerste team van het schaakgenootschap „Amersfoort" Maandagavond te Zeist tegen het eerste tiental van de club van die naam De voorlo pige uitslag is geworden 42 in het voordeel van de Zeistenaren. Vier partijen zijn afgebroken en ter arbitrage opgezonden. Slechts met zeer veel geluk zal „Amers foort" een 55 gelijk spel uit het vuur kunnen slepen. Wij betwijfe len het echter! De afgebroken partij van de heer Bijl (tegen D. de Dreu) zal zeker in remise eindigen, terwijl Ober eveneens een half puntje in dc wacht zal slepen, daar zijn af gebroken partij tegen Smitskamp een gelijke stelling opleverde. Som ber ziet het er uit voor de kam pioen van Amersfoort, de heer L. J. de Vries die aan het eerste bord tégen Northolt hopeloos staat. Zeer klein is de kans, dat deze partij remise zal worden verklaard. Daarentegen heeft de heer Walin- ga een kansje, dat zijn afgebroken partij tegen Arbous gewonnen zal worden verklaard. Om dus tot een gelijk spel te ko men, zal „Amersfoort" uit de ter arbitrage opgezonden bovenstaan de partijen 3 punten moeten beha len en dat zal wel teveel blijken te zijn. „Amersfoort" telde twee inval lers en wel voor mevr. F. Heems kerk (die momenteel in Moskou vertoeft) en de heer Sandbrink. De heren Jongman en Walinga na men hun plaatsen in. Voor Amersfoort I won de heer P. L. Latour (zwart) en de heer Lasperslag (wit). IJsbereiders doen examen Zes vrouwen en 74 mannen wor den op het ogenblik in Amersfoort geëxamineerd inijsbereiden. Niemand mag namelijk daar komt het tenminste op neer consumptie-ijs maken, als hij niet met goed gevolg het examen vak bekwaamheid ijsbereiders heeft af gelegd. En dat examen wordt ge houden in de ijsfabriek achter de zaak van de heer Overmars in de Arnhemsestraat, omdat die er de ruimte en de installatie voor heeft en omdat onze stad prachtig be reikbaar is voor examinandi, die uit alle delen van het land komen. Het examen geschiedt onder toe zicht van de rijksgecommitteerde, ir. Sturm uit Utrecht. Het is gro tendeels gericht op de practijk en grote aandacht wordt besteed aan de hygiënische behandeling van apparatuur en grondstoffen. Zo moet iedereen bijvoorbeeld laten zien of hij netjes wassen kan en hij moet daartoe scheppen en vormen spoelen en nog eens spoelen binnen een bepaalde tijd. Aan een andere tafel zijn de he ren aan het mengen. Dat gaat vol gens ingewikkelde recepten, want het ijs, dat uit de „bus" moet ko men, mag niet zomaar een ijsje zijn. Neen, het moet een delicatesse worden. Het moet samen met ge bak, iets heerlijks zyn, iets, waar aan men de vakman herkent. £Ta het mengen komt het vriezen: een bezigheid, die veel kennis van tem peraturen en ingrediënten vereist. En na het vriezen moet het eind product afgewerkt worden. Dan komt de roomspuit er aan te pas en een net meisje, om hier en daar wat bij te werken. Intussen hebben de examinato ren op het proeven na hun oordeel al geveld en dat is vaak niet mals. Want op de eerste dag werden er van de 19 candidaten zeven afge wezen, op de tweede dag vijf en op de derde dag weer zeven. Intussen varen de leerlingen van de openbare school aan de Lange Beekstraat er wel bij: zii krijgen namelijk alles wat overblijft en dat is heel wat!. Brrrr, ijs om te eten, in deze tijd van het jaar Politie-voetbal Zeer bescheiden blijft de rol die de politie-ploegen uit Utrecht en omgeving in hun competitie spelen. In de le klasse C heeft Amersfoort nog steeds de leiding, doch het verspeelde een punt tegen Zeist. Hilversum bleef de tweede plaats behouden, Baarn vormt de mid denmoot, Utrecht bezet de voor laatste en het gelijke spel tegen Amersfoort kon Zeist nog niet van de laatste plaats helpen. Utrecht 2 en Soest, die het vorig jaar zo goed deden in de 2e kl. D moeten zich nu met bescheiden plaatsen tevreden stellen. Uitste kend werk doet de Utr. Rijkspolitie in deze afdeling. Nu werd weer met 20 van Zuilen gewonnen, terwijl Soest met 42 van Bussum ver loor dat al bijna kampioen is. RSDU is zelfs reeds in de bovenste helft aangeland, Soest opent de tweede helft, gevolgd door Utrecht 2, terwijl Zuilen na vier wedstrij den de rij nog puntloos sluit. trekking aan het openbaar verkeer doch tegen het doorgraven van het jaagpad door de gemeente Amers foort. In verband met het Amers- van jaagpad is de gemeente ver plicht een overgang over de door graving aan te brengen en te on derhouden. De gemeente heeft reeds de nodige maatregelen geno men om aan deze verplichting te voldoen. KAMPIOENEN TREDEN AAN P. v. Mourik over waarde van sport „Wij allemaal zijn met onze sport begonnen, omdat wij er plezier, alleen maar intens plezier in had den. En dat mag slechts de enige drijfveer zijn om sport te beoefe nen, willen wij gezonde verhoudin gen scheppen op het veld en in de zaal". Deze woorden sprak de voor zitter van de Amersfoortse Bond voor Lichamelijke Opvoeding, de heer P van Mourik, Dinsdagavond in Amicitia. Daar werden de prijzen uitgereikt van de Amersfoortse athletiek- en gymnastiek kampioen schappen. Zes gymnasten en ruim honderd athleten ontvingen van de T.C.-se- cretaris der ABvLO, de heer W. ter Wolbeek, hun medaille. Daarvoor had de voorzitter der ABvLO alle aanwezigen van harte welkom ge heten. In het bijzonder begroette hij de heer B. Verschuur, directeur- Dader autodiefstal in arrest klaarheid gekomen in de het afgelopen Er autodiefstal die weekend gebeurde in de Nijver heidsstraat. Drie mannen hebben de auto, een Vauxhall uit de garage gehaald er een Belgisch nummer bord opgezet, zodat ze op Zondag mochten rijden en zijn er mee ver dwenen. Een der daders, de woon wagenbewoner M. zit in Amers foort in arrest. De anderen zijn in Amsterdam opgesloten. De auto is teruggevonden in de hoofdstad. Inbraak in Heinsiuslaan In de nacht van Maandag op Dinsdag is er ingebroken in een perceel aan de Heinsiuslaan. Er worden een bedrag van 100.een vulpen en enkele shawls vermist. Duivententoonstelling In de Markthal wordt Zaterdag en Zondag de jaarlijkse tentoon stelling gehouden van de postdui venverenigingen uit Amersfoort, Hilversum, Soest, Baarn, Nijkerk, Muiden, Muidenberg, Bussum, Weesp en Laren. Het zijn er in to taal 24. De tentoonstelling wordt Zaterdag om ongeveer zes uur ge opend. Het aantal te exposeren duiven bedraagt tussen .de zes- en zevenhonderd. Burgerlijke stand Geboren: Johanna, d. v. P. J. Heukelom en H. W. Braaksma; Hendrika, d. v. A. L. de Bruin en A. Wery; Johannes, z. v. A. Kreu- ger en C. Woudenberg. Overleden: Maria Christina van Straten, 2 j; Catharina J. H. Appe- lius van Hoboken 83 j. wed. v. H. J. Indeweij; Willem B. Elshof, *73 j. geh. m. M. C. v. d. Berg. EXAMENS AMSTERDAM. 23 Dec. Geslaagd aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam voor het candidaats-examen economie de heer G. Bruining te Amersfoort. Verzoek van politie Dinsdag is een fietsende dame in de Langestraat aangereden door een auto. De dame is na het onge val doorgereden. De politie ver zoekt haar nu op het bureau te komen. Aankoop van grond nabij de Kruiskamp Na enige onderhandelingen is het B. en W. mogen gelukken om tot overeenstemming te komen met de heer W. van de Bedem, Kruis kamp 128, inzake de aankoop van een perceel bouw- en weiland, met de daarop voorkomende vruchtbo men, gelegen nabij de Kruiskamp, groot 2730 M2. Het ligt in het voornemen van B. en W. om de terreinen gren zende aan de bestaande bouw in het Zeeheldenkwartier, in de eer ste plaats voor stadsuitbreiding te bestemmen. „Waarom beginsel- politiek?" Deze vraag „waarom nü begin- selpolitiek? heeft Dinsdagavond Prof. S. H. Zuidema beantwoord voor de leden der A. R. Kiesvereni ging „Nederland en Oranje" en geestverwanten. De spreker begon zyn rede met een beeld te geven van het geestes leven in Nederland. Wat het pu blieke leven betreft, staat de A. R. Partij in een lichte crisis. We zijn de aanslagen van de doorbraak te boven gekomen. In de tweede plaats werden wij aangevallen door mensen uit de kringen van art. 31, zeide spr., waarbij hij met dank baarheid constateerde, dat de vrij- gemaakten zich niet en bloc van de A.R. Partij hadden afgevoerd. In beide gevallen gaat het om be- ginselpolitiek. De frontlinie van de geestelijke strijd is zeer gewijzigd. We moeten ons aldus spr., ervan bewust zijn, dat de A. R. politiek niet meer een sleutelpositie inneemt. Ons volksle ven is bezig zich nog sterker te ont kerstenen of te Romaniseren. We zullen alle zeilen bij moeten zetten om daartegen op te tornen. De critiek van rechts achtte spr. secundair. Er gebeuren in Neder land veel erger dingen, en we heb ben een strijd te strijden die veel dieper ligt. Uitvoerig behandelde spr. dan de doorbraak-politiek van de P. v. d. A., Het is. aldus spr., niet waar, dat de antithese doorbroken is. De antithese is: vóór of tegen Chris tus. Werk meer gerient op belangstelling van bevolking Het oudheidkundig bodemonder zoek in Nederland onderging na de tweede wereldoorlog een reorgani satie in deze zin, dat de verschillen de Rijksopgravingsdiensten, resp. verbonden aan het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, het Bio logisch Archaeologisch Instituut der Rijksuniversiteit te Groningen en de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg te 's Gravenhage, ver enigd werden in één lichaam, dat de naam kreeg van Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonder zoek en dat ressorteert onder het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De reden van de samenvoeging van de verschillende Rijksopgra vingsdiensten én centralisatie te Amersfoort is vooral, dat op het gebied van het oudheidkundig bo demonderzoek versnippering moet worden voorkomen, dat er ge streefd dient te worden naar een heid en samenwerking en vooral, dat met weinig tijdverlies en zo economisch mogelijk het gehele land moet worden bestreken. De R.O.B. is het enige Rijksop- gravingsinstituut, dat zonder meer de bevoegdheid heeft tot oudheid kundig bodemonderzoek. Andere Rijksinstituten, die uit hoofde van hun wetenschappelijke arbeid belang hebben bij het ver richten van oudheidkundige onder zoekingen in de bodem, kunnen als gast van de R.O.B. opgravingen verrichten. De Rijksdienst beschikt over een wetenschappelijke, een technische en een administratieve staf. Teneinde zoveel mogelijk op de hoogte te blijven van hetgeen er aan vondsten in den lande aan het licht komt en om te voorkomen, dat door onbevoegden wordt ge graven, heeft de Dienst een groot aantal, over het gehele land ver spreid wonende, onbezoldigde cor respondenten, die voor de vereiste berichtgeving aan het bureau te Amersfoort .zorg dragen. De Rijksdienst, die na een drie jarig bestaan thans een definitieve huisvesting bezit te Amersfoort, is voornemens, naast het vereistg bo demonderzoek, de oudheidkundige inventarisatie van terreinen, de wetenschappelijke publicaties enz. zich ook toe te leggen op bekend making van de oudheidkunde in brede kring. Hierbij wordt onder meer gedacht aan lezingen voor oudheidkundige verenigingen en onderwijsinstellingen, aan school- film, reizende tentoonstellingen, excursies, enz. Op deze wijze zal getracht worden tegemoet te komen aan de grote belangstelling, die er in zeer veel lagen van de bevolking momenteel bestaat voor hetgeen door de spade aan het licht wordt gebracht. secretaris van de Sportstichting en het cabaret-revue gezelschap van Henk Driessen, dat de avond op- Iclsterue met een opvoering van „Fris, hoor". De heer Van Mourik sprak nog even over de doelstellin gen en de taak van de Amersfoortse Bond van Lichamelijke Opvoeding omdat, naar hij zeide, deze helaas nog niet door iedereen begrepen worden. Als belangrijkste waarde van de sport noemde hij de opvoed kundige. De heer Van Mourik ging in op de verhouding tussen de ABvLO en de Sportstichting, die ongeveer hetzelfde doel hebben. Hij droeg tenslotte de ABvLO-vlag. die in opdracht van de jaarvergadering ontworpen is, over aan het dagelijks bestuur. Woudenberg EXAMENS De namen der gediplomeerden van de cursus in sorteren en ver pakken van fruit zijn: Van de „Toekomst": Jac. v. Wolfs winkel, G. v. d. Hee, G. ter Maaten, G. ter Maaten, G. Wolfswinkel. D. v^n Ommering, C. G. de Kruif, E. H. Heijleijgers, E. van Egdom, P. v. d. Vliet en W. Veldhuizen. Van „Eendracht maakt macht": C. v. Vliert, H. J. Budding, J. v. d. Vliert, F. Staaltink, C. M. Roelof- sen, W. Jansen, A. v. d. Vliert, G. van van Kruistum, L. J. van Os, A. de Ridder. C. M. de Beaufort en F. W. Top. Aangevoerd 22.000 eieren. Prijs 13.50 tot 15.50 per. 100 stuics. Handel goed. Soest Jaarvergadering Coöperatie Voor de in de Gouden Ploeg ge houden jaarvergadering van de Coöperatieve Landbouwvereniging „Soest" bestond een grote belang stelling. De heer W. P. Hilhorst gaf een globaal overzicht van de be drijfsresultaten. De totale omzet steeg van 1.579.418 kg in 1947 tot 2.300.486 kg in het algelopen jaar. Vooral de omzet van veevoeder (644.486 kg.), ruwvoederartikelen (469.186 kg.) en kunstmeststoffen (814.046 kg) steeg aanmerkelijk. De winst welke 300.bedroeg werd aan het reservefonds toege voegd, waardoor dit steeg tot 47.492,28. Het entreegeld voor nieuwe le den werd vastgesteld op 10. behalve voor kinderen van leden, die nog geen jaar het landbouwbe drijf voor eigen rekening uitoefe nen. Voor deze werd het entree geld bepaald op 2.50. De rente van het ledenkapitaal werd vast gesteld op 3% af te nemen in natu. ra. Bij de bestuursverkiezing werd de voorzitter, de heer J. J. Brou wer, bij acclamatie herkozen. In plaats van de heer W. A. Kuyer, die zich niet meer herkiesbaar stel de als commissaris, werd de heer P. G. Kok gekozen. VERGADERING MOTORCLUBS Maandagavond vergaderden de gecombineerde motorclubs uit dit rayon in de zaal van Zonneheuvel te Soest. Afgevaardigden waren aanwezig van Amersfoort. Doorn, Baarn, Hilversum, Gooiland, 's Gra- veland, Soesterberg, Soest en Zeist. Na een heftige discussie werd be sloten dat de combinatie voortgang moet vinden, doch het reglement moet grondig gewijzigd worden. CLUBKAMPIOENSCHA1 PEN Maandagavond had in „Oi.der de Linden" te Baarn de ecislc ontmoe ting plaats tussen de karr-pioenen van Baarn cn Soest, respectievelijk )DL en DOS, om het clubkam pioen - schap in de libre-klasse van het district Eemland. Bij deze ontmoe ting toonde DOS zich volkomen de meerdere over ODL en won over tuigend met 08. Tussen twee hoger geplaatste teams van beide verenigingen had Dinsdagavond in café „Butselaar" de tweede partij plaats, waarvan de uitslag is 4—4, zodat DOS zich met de stand 12—4 in de finale heeft geplaatst. Vertegenwoordiger staat terecht De 26-jarige vertegenwoordiger L. M. die Dinsdag voor de Utrecht se Rechtbank wegens verduistering was gedagvaard, had kans gezien ca. f 966 achter te houden van de gelden, welke hij voor de N.V .Victoria" Verzekeringsmaatschap pij moest innen. Het geld gebruikte hij om het ene gat met het ander te stoppen, d.w.z. er zijn eigen schulden van té betalen. Hoewel hij oorspronkelijk volhield het geld voor terugbeta ling van een borgstelling gebruikt te hebben, bekende hij thans ge noemd bedrag ten eigen bate te hebben aangewend. „Een eigenwijs, arrogant per soon. wiens misdrijf terug te voe ren is op karakterfouten", luidde het oordeel, dat de Officier van Justitie over verdachte uitsprak. Streng toezicht was z.i. het enige middel om de jongeman in het rechte spoor te houden en derhalve luidde de eis: 12 maanden gevan genisstraf met aftrek, waarvan 4 voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en toezicht van de Re classering. Uitspraak 27 December. TERUG UIT DE TROPEN Met de troepentransportschepen „Zuiderkruis" en „Kota Inten" ke ren de volgende Soester militairen in het vaderland terug: J. H. Adams, Schrikslaan 45; A. H. M. Bosboom, Steenhoffstraat 16; G. Dijkman, Koninginnelaan 80; C P. Hilhorst, Kerkstraat 17; S. de Zoe. te, Koninginnelaan 124; J. W. Berk hof, Eikenhorstweg 14; H. G Ap pelhof, Eigendomweg 117; H W. de Beer, Sm its weg 37; J. J. v. Breukelen, Vinkenweg 7; M. v. Hornsveld. Nieuweweg 63; J. G. v. d. Kuit, Schoutenkampweg 5; N. v. d. Zouwen, Braamweg 81; A. van Tricht, Plasweg 18; W. A. Wester beek, Beetslaan 13; F. Wiss. Wiek- sloterweg O.Z. 35; J. v. d. Torren, Montgomeryweg 58, Soesterberg. CONTACTAVOND In „Eltheto" werd een goed ge slaagde contactavond gehouden van Band Nederland-Indonesië. De voorzitter, de heer Joh. Kraaijen- hagen heette in het bijzonder wel kom de uit Indonesië teruggekeerde miltairen H. Hornsveld en v. d. Evel, welke laatste juist uit het ziekenhuis is ontslagen. Hoevelaken JEUGD VERNIELT LINDE BOMEN De burgemeester brengt het vol gende ter kennis van de bevolking: Tqt veler teleurstelling is gecon stateerd dat talrijke jonge lindebo men die van gemeentewege zijn geplant, o.a. langs de Stoutenbur- gerlaan, ernstig beschadigd zijn zo dat er grote kans bestaat dat zij niet in leven blijven. Dit is jam mer. Jammer voor de kosten die de gemeente zich getroost heeft om ons dorp een fraai aanzien te ge ven. Wel zullen de ouders wier „lievelingen" de boompjes zo gron dig beschadigd hebben voor scha devergoeding kunnen worden aan gesproken maar daarmee is het feit niet minder droevig. Een be roep wordt gedaan op ouders en volwassenen om wanneer zij ge tuige zijn dit met langs zich heen te laten gaan doch ter plaatste in te grijpen. TERUG UIT DE OOST Met de „Kota Inten" die ver moedelijk op 24 December te Rot terdam zal aankomen keert o.a. te rug onze dorpsgenoot soldaat E. van de Pol, Laakweg C 111. BURGERLIJKE STAND 4 t/'m 10 December 1949. Geboren: Marinus Geurt Bertus', z. v. H. Geurtsen en B. G. van den Brink. Hendrika Elisabeth, d. v. H. van Bokhorst en A. van Essen. Overleden: Hendrika van de Hoef (wed. van G. Doornekamp). 79 jr. De Oostenrijkse film „Mat- thaus-Passion" zal, naast een enke le andere film, de enige zijn die in het bioscooptheater van de Vati caanstad gedurende het Heilige Jaar vertoond wordt. Door 3.000 bioscooptheaters in geheel Italië werd deze film reeds gehuurd. 150 Karaat diamant deed wonderen (Vervuiu van de vmtrpuyiua) Over de Joodse Schouwburg her innert Aus der Fünten zjch geen kwaad. Kwam dat omdat hij vaak dronken was, als hij in gezelschap van „dames" zich kwam verlusti gen aan de ellende van de Joden, die daar op hun vertrek naar Duits land wachtten? Niet dronken echter was de be klaagde, toen hij kwam kijken, hoe zijn ondergeschikten zich vrolijk maakten over een van him slachtof fers. De man was uit zjjn woning op de derde verdieping gesprongen en in stervende toestand in de Schouwburg binnen gebracht Aus der Fünten had de naam on omkoopbaar te zijn. zuiver formalis tisch en meedogenloos hard. Getuige Stenger echter, die voor haar Joodse schoonouders naar Aus der Fünten ging om te trachten hen vrij te krij gen slaagde hierin na heel veel over en weer gepraat, toen zij een 150 ka raat diamant op tafel legde. Ook het Joodse krankzinnigenge sticht „Het Apeldoornse Bos" stond onder leiding van de beklaagde. Bij zijn entree in deze inrichting, die 1200 verpleegden telde, kondigde hij aan: „Ik ken geen onvervoerbare pa tiënten." Toen de transporten met deze patiënten in Auschwitz aankwa men, bleken aldus de getuigen Pront en Bannet. velen hunner reeds te zijn overleden De anderen gingen recht streeks door naar het crematorium. Hedenmorgen is de zitting voortge zet.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2