Schapendarmen, beginstadium van uw kunstgenot I Kostelijk fruit op druk bezochte kerstveiling Berkel lost legende op Nederlandse snarenindustrie moet Duitse voorblijven WEK DE GAL IN UW LEVER OP Voetbalpool kan best in ons land worden toegelaten r 5 Tussen de mooie volle toon, die een meesterviolist ontlokt aan zijn kost baar instrument en het geblaat van een schaap, is nogal enig verschil. Toch is er verband tussen vioolklanken en schapen. Want de schapen le veren de grondstoffen, waaruit de snaren voor de viool van de maestro en voor talrijke andere muziekinstrumenten worden gefabriceerd. Schapen darmenbeginstadium voor Uw kunstgenot. Wist U. dat een Rotterdams fa briekje, als enige in den lande, sna ren voor muziekinstrumenten en daarnaast tennissnaren en medisch hcchtmateriaal fabriceert? Zes mil joen meter schapendarm- gebruikt deze industrie hier jaarlijks voor. Slechts een millioen meter hiervan kan uit Nederland worden betrok ken voor het resterende gedeelte is deze industrie afhankelijk van im port. En dat geeft wel eens moeilijk heden, want deviezen zijn schaars. Het bedrijf kampt hierdoor vaak met gebrek aan grondstoffen, wat jammer is. want er is uit het buiten land veel vraag naar de eindpro ducten van deze Rotterdamse firma De kans om een afzetgebiedin het buitenland te verwerven en te be houden is groot en daarmede de mo gelijkheid om een nieuwe belang rijke deviezenbron voor Nederland te kweken Het is daarom te wen sen. dat de betreffende instanties, die het deviezenpotje verdelen, een open oog hebben voor het belang van deze typische industrie, die ge heel op zichzelf staat en dus niet op de steun van een vakgroep kan re kenen. Dit te meer. daar de fabri catie van de snaren en het medisch beeldmateriaal een sterk looninten- sief karakter draagt. Bijna alle werkzaamheden geschieden namelijk met de hand. De firma krijgt aanvragen uit bij na alle delen van de wereld, o.a. uit vele Zuid-Amerikaanse landen, uit Scandinavië, Frankrijk. België. Zwit serland. Oostenrijk. Nieuw-Zeeland. Indonesië. Israel, Egypte, enz. enz. en exporteert reeds naar vele van deze landen Daarnaast bevoorraadt het bedrijf in ruime mate de bin nenlandse markt. Voor de oorlog bedroeg de pro ductie ongeveer een zesde van de huidige productie. Gedurende de oorlog viel de Duitse snaren en cat gut-industrie uit en de bevoorrading van ons land heeft toen geheel van dit Rotterdamse bedrijf afgehangen. Door het gebrek aan grondstoffen stond het met de voorziening van snaren voor muziekinstrumenten toen niet zo goed voor, het bedrijf slaagde er wel in aan de behoefte aan medisch hechtmateriaal te vol doen. Na de oorlog verbeterde de grond- stoffenpositie en het gaat er nu maar om de voorsprong, die het bedrijf op de Duitse industrie heeft gekre gen, te behouden. En daar meent de directie zeer zeker kans toe te zien, mits zij kan beschikken over vol doende grondstoffen van goede kwaliteit. Het eerste, dat de leek opvalt bij het binnentreden van de fabriek is het feit. dat men hier zeer fijn- zo-, wel als grofbesnaard is. Dit geldt vanzelfsprekend voor de snaren, die men in allerlei dikten tegenkomt. De dunste snaar, of liever hechtdraad, heeft een dikte van 0,12 m m. en wordt gebruikt voor operatie-doel einden. vnl. bij het hechten van spieren. De dikste snaar heeft een omvang van niet minder dan 4,5 m.m Het is de lage c-snaar, die voor de vijfsnarige concertbas wordt gebruikt Voorts valt het onmiddellijk op. dat schapendarmen zo lang zijn. on geveer 35 tot 40 meter. En dan krijgt men natuurlijk door de gehele fa briek heen een indruk van snaren, snaren en nog eens snaren, want overal staan grote rekken, waarop snaren staan gespannen om te dro gen of een bijzondere bewerking te ondergaan. Al die snaren wekken reminiscenties op aan harpen, cel lo's, bassen en wat dies meer zij. Snaren, snaren, honderden, duizen den snaren, gefabriceerd van mil- liocnen schapendarmen. Het zijn een vijftigtal arbeiders, die de ruwe darmen transformeren in gladge- polijste snaren. De werkzaamheden beginnen met het weken van de (gedroogde) sna ren, die daarna worden gesplitst op een apparaatje met een scherp mes je er in. De grote kunst van het sna ren maken is een zodanig aantal bij elkaar te brengen, tot een juiste dikte is bereikt Het bepalen van die dikte is uitsluitend een kwestie van gevoel en routine en speciale vakmensen, wier opleiding enige ja- duurt. zijn hiervoor nodig. Verschil lende andere bewerkingen als slij pen, omwinden en voor wat betreft het medisch hechtmateriaal steri liseren zijn nog nodig voor het pro duct klaar is. En dan gaat het de gehele wereld over. Wanneer U geniet van de zoete klank van vioolspel, is het best mo gelijk, dat U wordt ontroerd door de trillingen van een in Rotterdam geprepareerde schapendarm. Hef splitsen der darmen. Dienstweigeringswet wordt gewijzigd DEN HAAG. De regering hoopt nog in dit zittingsjaar een wetsontwerp tot wijziging van de Dienstweigeringswet aan de Twee de Kamer te kunnen aanbieden. Bij de voorbereiding van deze wijzi ging zal mede worden overwogen, of en in hoeverre de dienstweige raar wegens gewetensbezwaren in ruimere mate kan worden be schermd dan thans het geval is. Irgoen Zwai Leoemi gaat zich weer roeren TEL AVIV. Leden van de voormalige Irgoen Zwai Leoemi en andere ondergrondse bewegingen dreigen hun activiteit weer te her vatten, wanneer de regering van Ben Goerion er niet in zal slagen de resolutie van de V.N. betreffen de de internationalisatie van Jeru zalem teniet te doen. De mening van de leden van het Israëlische kabinet waren gister avond zeer verdeeld over een voor stel om de regering naar Jeruza lem te verplaatsen, daar een derge lijke daad ongetwijfeld een klap in het gezicht van de V.N. zou beteke nen. Men heeft echter rekening te houden met de oppositiepartijen in het Israëlische parlement. Wisjinsky is woedend LE HAVRE De Russische mi- nister van Buitenlandse Zaken, An- drei Wisjinsky. is aan boord van de „America" in Le Havre aangeko- I men op weg naar Moskou. Wisjins- i ky begaf zich per auto naar Parijs. Tegenover verslaggevers verklaar de hij. dat hii rechtstreeks naar Moskou zou reizen. Naar aanleiding van de vergade- ringen in Lake Success zeide hij: j ..Ik hen woedend Geen door de I V.N. genomen besluiten gaf mij vol-1 doening Op de vraag wat hii van een Duitse herbewapenine dacht antwoordde de minister: .Deze wensen wii niet. Duitsland wordt door de Westelijke mogendheden weder bewapend met de gedachte aan oorlog. Rusland wil boven al les vrede. Wij zijn er verbaasd over. dat het ter sprake is gekomen om een viiandelijk land op voet van gelijkheid met andere landen te stellen." Over China zeide de minister: „Alles gaat- goed in China. Wij zijn er vrijwel zeker van. dat het China van Mao Tse Toeng door ieder erkend zal worden. Dit is no dig en verdiend." Geen wijziging van de echtscheidingsgronden DEN HAAG. Van de minister van justitie is geen voorstel te ver wachten om wijziging te brengen in dc regeling van de gronden voor echtscheiding, zoals deze in het burgerlijk wetboek zijn opgeno men. Het aantal echtscheidingen is na de stijging na de oorlog, trou wens dalende. De minister zal het echter wél op prlis stellen indien het bij de Tweede Kamer aanhan gige wetsontwerp tot het tegen gaan van lichtvaardige echtschei dingen spoedig tot wet kan worden verheven. TilburgBrussel 04 TILBURG. De te Tilburg ge speelde yshockeywedstryd Tilburg Brussel, voor de West Europa Cup, werd met 04 door de Tilburgena- ren verloren. (Ingez. Med.) U xult *8 morgent „kiplekker** □it bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's LeverpUletjes. Geheimzinnige Dakota werpt cylinders uit boven West-Java BATAVIA. Een republikeins officier van een bataljon, dat on langs de plaats innam van een Ne derlandse compagnie in de bergen nabij Tjiamis op West-Java, heeft medegedeeld, dat zijn soldaten za gen. dat een zwarte Dakota zonder kentekenen op de avond van de 8-ste December zware cylinders aan de zuidelijke hellingen van de Hunung Halu neerliet. Men zou reeds eerder op avonden met maan licht een onbekend vliegtuig bovep het gebied van_ Tjiamis hebben waargenomen. De Darul-Islam- benden ontvingen vorige maari jit onbekende bron nieuwe wapenen, waaronder Amerikaanse automati sche geweren. Volgens welingelich te kringen proberen de communis ten zich aan tG sluiten bij de Darul Islam, teneinde chaos en verwarring te stichten in de nieuwe staat. In bedoeld gebied hebben geen Neder landse vliegtuigen gevlogen, in de tijd dat de zwarte Dakota werd waargenomen. De machine is waar schijnlijk uit Siam of dG Philippij- nen afkomstig. Het geboortehuis van Franz Liszt in het Oostenrijkse dorp Rai ding is nu uit de openbare midde len geheel gerestaureerd en heeft zijn vroeger uiterlijk herkregen. In het a.s. voorjaar wordt ook de tuin vernieuwd. IN TEGENSTELLING tot vroe ger, toen dc ruwe olie van Vene zuela op Curacao werd geraffi neerd, geschiedt dit thans in Ve nezuela zelf. Arbeiders aan het werk bij het installeren van de afsluiters in cén der koelwater leidingen van de Koninklijke Shell Raffinaderij te Cardon, Ve nezuela. Ook op Duitse kersttafels appels en peren uit onze provincie Driehonderdduizend kilo, vierhonderd kopers (Van een onzer verslaggevers) Tienduizend bakken vol met de allerbeste appels en peren, die de kwekers uit onze provincie kunnen leveren, en zevenduizend kratten fruit van iets mindere kwaliteit, wa ren aangevoerd op de kcrstveiling, die gisteren om twee uur in de reusachtige hallen van de Groenten- en Vruchtcnvciling aan dc Crocse- VERDEDIGER MEENT Officier van Justitie denkt er anders over Na de hors d'oeuvre van de zes Strang-voetbalpool-agenten. die verleden week in hoger beroep voor de Rotterdamse Rechtbank terecht stonden wegens overtreding van de loterijwet, kwam Dinsdag zo als de officier van Justitie opmerk te de hoofdschotel. Er was appèl aangetekend tegen het vonnis van de kantonrechter van 24 December 1948. Over dit appèl aantekenen heerste bij de rechtbank nogal wat onzekerheid; het bleek namelijk, dat mr G. de Bakker, die als raads man van de menigte verdachten, waarvan slechts een zevental ter zitting was verschenen, optrad, in opdracht van de hoofdbeklaagde. de 45-jarige Rotterdamse vertegen woordiger W. G. appèl had aange tekend, zonder daartoe door ieder Oldenbarneveldts gebeente zou daar in alle stilte beaard zijn in 1619 BERKEL. Wgd verbreid en vermaard is het verhaal, dat Johan van Oldenbarneveldt heimelijk begraven is in de kerk te Berkel. Bij het over brengen van het stoffelijk omhulsel van de onthoofde raadpensionaris zou den de poten van de paarden met lappen omwikkeld geweest zijn, teneinde het transport zo stil mogelijk te doen geschieden. Men heeft zich afgevraagd of dit verhaal louter legende is, dan wel of er misschien een kern van waarheid in steekt. Nu door de af braak van het 15e eeuwse koor de gelegenheid gunstig was om al thans een deel der grafkelders te onderzoeken hebben historici, ar- chaelogen en anthropologen de kans niet laten voorbij gaan om te trachten in deze zaak zo mogelijk enig licht te brengen. Nadat het kerkbestuur en de burgemeester van Berkel Rodenrijs toestemming hadden gegeven tot het verrichten van de onderzoekin gen is men er Maandag mee be gonnen. Het Anatomisch Laborato rium te Utrecht en de -Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodem-on derzoek te Amersfoort werken sa men. Vondsten Talrijke dorpelingen hadden zich in een wijde kring rondom het op gravingsterrein geschaard, nieuws- Bij de opening der graven bleek gierig naar hetgeen er uit de oude dat men zich in vroegere tijden kelders te voorschijn zou komen, reeds toegang tot de grafkelders verschaft had en sommige kisten had geopend. Alsof men hierbij ge stoord was, lagen de ijzeren kist- schroeven op een kistdeksel ver spreid en waren hier en daar skc- letdelen op de keldervloer terecht gekomen. Mogelijk is ook, dat men in de Franse tijd de kelders op lo den kisten onderzocht heeft, het geen in veel gevallen elders in den lande gebeurd is. Geen dilettantenwerk Voorzichtig werden nu de oude, soms volkomen vergane kisten uit de kelders genomen om in een aangrenzend gebouw onderzocht te worden. De onder-directeur van de rijksdienst, dr P. Hazema, gaf met een zijner assistenten, bijgestaan door enkele arbeiders, leiding aan het graafwerk; in de keet werkte de conservator van het Anatomi sche Laboratorium, dr J. Huizinga aan de observering en beschrijving van de skeletten. Het ligt in de bedoeling, de stof felijke resten na bestudering weer in de kelders bij te zetten. De urgentie van het onderzoek bestond vooral in de omstandig heid. dat bij de bouw van de nieu we consistorie de oude koorvloer geheel door een betonvloer zal worden afgedekt, zodat opgravingen voorgoed uitgeslot.-i zullen zijn. Men kan niet verwachten, dat op korte termijn zal worden uitge maakt of Van Oldenbarneveldt wèl of niet in het koor te Berkel begra ven is. Het minutieuze onderzoek van de skeletten vraagt zeer veel tijd en zal na afloop van de opgra vingen op het Anatomisch Labora torium te Utrecht zelf eerst recht aanvangen. der verdachten persoonlijk ge machtigd te zijn. De Officier van Justitie, mr Hoek, meende, dat medewerking aan de zetters-pool inderdaad overtreding van de loterijwet bete kende. Het was onmogelijk invloed uit te oefenen op de kansbepaling van de uitslagen, evenals het onmo gelijk was nauwkeurig op de hoogte te zijn van de sterkte en de stand van de Engelse voetbalclubs. De Officier noemde als voorbeeld de verrassende overwinning van het zwakke Huddersfield op het onge slagen Liverpool, en de uitslag van de landenwedstrijd Nederland Denemarken. Hoe dom zou m'n medegokker zijn. Dit is de vraag die de voetbal poolspeler beheerst en die hij nooit zal beantwoorden. Het gevaarlijke van deze loterijen is, dat onder het mom van sport de kleine burger man een grote hoeveelheid geld uit de zak wordt geklopt. Deze pool had een omzet van ƒ20.000 tot ƒ25 000 per week. Als men met deze pools blijft doorgaan is het best mogelijk, dat de justitie de zaak als EET DAG IN DAG UIT WAT FRUIT, is de slagzin waaronder de fruitverkopers dit jaar hun waar aan de man brachten. Wie vanmorgen eens even in de hal van de Utrechtse veiling kon rondneuzen had voor de Kerst dagen althans die opwekking niet eens nodig. laan te Utrecht begon. Er waren ongeveer vierhonderd kopers. De kerstveiling wordt elk jaar een dag of tien vóór de laatste feest dagen van het jaar gehouden. De hoeveelheid, die er voor naar de hallen wordt gebracht, is niet groter dan anders ongeveer driehonderd, duizend kilo. Maar wel zijn de glimmend gewreven appels en peren met bijzondere zore verpakt. De be doeling is, iedere handelaar in de gelegenheid te stellen, het gaafste fruit op z'n voordeligst aan de klaD- ten voor hun feestdis te leveren. Van de vele soorten, vanmorgen vroeg reeds uitgestald, waren als gewoonlijk vooral de cox orange pippin, de goudreinet en de jonathan in trek. De bellefleur en de ster appel deden het trouwens ook best Het geurige Utrechtse fruit zal ove rigens niet alleen aan de kersttafels in eigen land worden gegeten. Flin ke hoeveelheden werden gekocht voor uitvoer naar Duitsland. Feestelijke sfeer Behalve van het fruit zelf er was ook een kleine hoeveelheid in cellophaan geconserveerde druiven had men bovendien veel werk ge maakt van de opstelling der kratten en bakken. Tegen de wanden ston den sparren, in de hoge koepels hin gen slingers dennengroen. „Om een beetje in stijl te blijven," zei direc teur Tukker ons. Zowel 's morgens als 's middags hebben we een uurtje tussen de lan ge rijen kisten rondgelopen. Dc eer ste keer op ons eentje haast, tijdens de veiling als enige kijker tussen vierhonderd kopers. Nu kunnen we geen appel meer zien! En over een dag of tien is 't al Kerstmis. Het drama der planeten. Dr. K. H. Schwan H. P Leopolds Uitg. Mij.. Den Haag. Inleiding tot een synthetische kosmogonie, heeft ds. %hwam de onder titel genoemd, maar hoewel dit geleer der klinkt hebben wij tcch niet Vaak een dergelijk ingewikkeld onderwerp begrijpelijker zien behandelen. Op oen alleraardigste tuanlcr leidt de schrijver ons in de hypothesen die het ontstaan en de ontwikkeling van ons zonnestel sel verklaren aan de belangrijkste pla- naten In het heelal. Vervolgens cc-eft bij een overzicht van de vele planetaire raadsels en van dc theorieën, welke hieromtrent bestaan om tenslotte door middel van een ingenieuze ontknoping een bijdrage te leveren tot een moge lijk denkbeeld voor de ontwikkeling van éCn slanetenstclscl. Herman HeUernians. Eva Bonhcur. N.V. Em Querido's Uitg. Maatschappij. Amsterdam. Het moge in het algemeen waar zUn. dat toneelstukken niet moe ten worden gelezen maar gezien op het toneel, doch de uitgave van „Eva Bon- heur". dat thans op het repertoire staat van het Ncd Volkstoneel, komt ons toch van groot belang voor. Heljermans dreigt wat uit de belangstelling van de tegenwoordige generatie weg te slippen I en een van de redenen daarvan is ook. dat de meeste ztJner werken niet meer verkrijgbaar zijn. Om Heljermans als toneelschrijver in al zijn kracht en fijn- I held te leren kennen is „Eva Bonhcur" bij uitstek geschikt. En in Jasper, dc handelaar in opgezette dieren, die met zijn diepe en milde levenskijk het stuk beheerst, zal men veel terug vinden van de mens Hcijcrmans, die van dc kun stenaar niet is tc schelden. Dirk Witte Album. A. J. G. Strcng- holt's Uitg. Maatschappij. 'Amsterdam. Als men het Dirk Witte Album op de I plano zet en het eerste g-mlnleur- acoord aanslaat van „Mens durf te le ven!", dan ziet men plotseling Jean Louis Pisulsse weer voor zich, die in dat lied al zijn verachting voor het klcin-burgerlijkc triomfantelijk uitvier de. En dan leeft even heel heftig het vizioen van een tijd. dat Nederland niet zoveel cabaretgezelschappen bezat als thans, maar waarin de kunst met de kleine k om ons nu maar aan deze traditionele maar niet rechtvaardige on derscheiding tc houden haar eigen plaats had, dank zij vele talentvolle be oefenaars. Dirk Witte was er met zijn liedjes een van, niet zozeer om het meisje van de zangvereniging („M'n eerste") en „Asperlne", maar om „En toch (door Louis Davids veel ce- zongen), ..Vodden" (Pisulsse) en andere, waarin weemoed en levenswijsheid sa mensmelten tot een zachte melancholie, die ook tot de mens van heden spreekt. Als men het werk van Dirk Witte ver gelijkt met hetgeen er nationaal en In ternationaal op dit gebied verschijnt, is cr reden om hem met dankbaarheid en genegenheid te herdenken en in ere te houden. Van Dam heeft'Mitri uitgedaagd DEN HAAG Luc van Dam heeft de Italiaan Tiberio Mltri, dio Maandagavond te Parijs zijn Euro pese middengewichttitel op zo'n succesvolle wijze tegen de Fransman Jean Stock verdedigde, voor een ge vecht om dc titel uitgedaagd. Reeds enkele dagen geleden had Van Dam de Nederlandse Boksbond medegedeeld, dat hij de winnaar van de, ontmoeting te Parijs, zou uitda gen. Zodra bekend was dat Mitri zijn titel hRd behouden, zond de Ne derlandse Boksbond Van Dam's uit daging aan dc Europese Boks Unlo door. Het gevecht tussen Van Dam en de Fransman Gustave Degouvc op 20 December in de Dierentuin te Den Haag is nu zeer aan belangrijk heid toegenomen. Immers, zou onzo landgenoot deze wedstrijd verlie zen, dan zal er geen sprake van een titelgevecht tegen Mitri kun nen zijn. Voetbal-rebellie gestraft MIDDELBURG. De strafcom- missie van de K.N.V.B. heeft een voetbalincident, dat enige weken geleden voorviel in Breskens en waarbij de scheidsrechter op erger lijke wijze werd gemolesteerd, be handeld. De speler Fenyn, die uit het veld was gestuurd, en die tegen de scheidsrechter een dreigende hou ding had aangenomen, is met Ingang van 2 December 1949 geschorst tot déviezenovertreding 15 Augustus 1950 en hem ls voor gaat aanpakken, want het is zeker, dat grote geldbedragen over de grenzen verdwijnen. Het opleggen van alleen een boete betekent voor de verdachten niet veel, want de pool-directie betaalt die kleine be dragen wel. De Officier vroeg dan ook bevestiging van de vonnissen van de kantonrechter, die behalve boeten ook voorwaardelijke hech- tenisstraffen heeft opgelegd. Voor de verdachte G., die tot vijf maan den was veroordeeld, waarvan 2% voorwaardelijk, zag de Officier de straf gaarne gewijzigd in vijf maan den, waarvan twee maanden voor waardelijk- Mr G. de Bakker, herinnerde in zijn pleidooi aan het rapport van prof. Schuh, die berekend had. dat de kans op een prijs 70 tot 75% be droeg. Ondanks dit deskundigen rapport dat dus uitwees, dat geen sprake kon zijn van overtreding van de loterijwet, zijn de verdach ten veroordeeld. Waarom wordt de voetbalpool niet in Nederland toegelaten, vroeg mr De Bakker. Prof. Lieftinck zou likkebaarden van de vette belas ting-opbrengsten, die dit spel in de staatskas zou doen vloeien. Pleiter concludeerde tot vernietiging van het vonnis van de kantonrechter. Hierna kwamen de verdachten nog eens aan het woord. Zij ont kenden allen, de loterijwet overtre den te hebben en een van hen kwam zelfs met de verrassende medede ling, dat hij een systeem bezat, dat 75% kans op de bepaling van de goede uitslag en 100% kans op een prijs verschafte! goed het recht ontzegd aanvoerder van een voetbalclub te zijn. De V.V. Breskens zal de eerste thuiswed strijd zonder publiek moeten spelen en is verder voorwaardelijk veroor deeld tot het zonder publiek spelen van twee thuiswedstrijden met een proeftijd van twee jaar Het bestuur is opgedragen de bezoekers, die de scheidsrechter molesteerde, voor goed de toegang tot het terrein en het clublokaal te onfzeggen. De an dere bezoekers, die zich hebben mis dragen, zullen tot 15 Augustus 1951 geen thuiswedstrijden mogen bijwo nen. Voorts moet de vereniging tal rijke ordemaatregelen nemen. Kees Broekman is in goede vorm OSLO. De Nederlandse schaat senrijder Kees Broekman heeft een grote indruk op Noorse schaats- experts gemaakt door in Gjeovik (Oost Noorwegen) de 5000 meter in 8 minuten en ongeveer 30 sec. te rijden. Toen wc onze brief met vragen, gericht aan Victor Silvester, dicht- plakten, wisten we, dat we met deze populaire Engelsman „twee vliegen in één klap sloegen Want behalve lei der van z'n (ook door tegenstanders van dansmuziek) graag gehoorde Ballroom-orkest, is Victor in de eerste plaats dans- leraar. Was het uw ideaal, dansleraar te worden?, schre ven we. En we kregen ten antwoord: O, nee, helemaal niet. Ik wilde musicus worden en daar om leerde ik pia nospelen. Vervol gens bezocht ik 't Trinity Muziek College en L on deris Muziek Col lege. De eerste wereld-oorlog maakte aan alles een einde. Ik moest in militaire dienst, werd ge wond en toen ik afzwaaide, moest ik gaan werken, want m'n vader (hij was dominee in Wimbley, Middlesex) kon de studiekosten niet meer betalen. Ik kon toen een baantje krijgen als assistent van 'n dansleraar en verdiende I per week. Al spoedig bleek, dat het dansen me „lag". Na het winnen van verscheidene competities, werd ik op 22-jarige leeftijd wereldkam pioen dansen. In die tijd was ik de „uitvinder" van de langzame wals, by u in Holland wel Engelse wals genoemd. Wanneer en waarom vormde u een eigen dansorkest? Dat was in 1934. De dansmuziek van de toenmalige orkesten was LONDEN. Voor de tweede ronde van de Engelse Cup werd de wedstrijd Crewe AlexandraOld ham Athletic, welke Zaterdag in een gelijk spel (11) eindigde, overge speeld. Ook nu werd geen beslissing verkregen. Aan het eind van de tweede verlenging was de stand nog steeds dubbelblank. Bent u nu van plan om als dans leraar of als bandleider verder te gaan? Ik blijf beide, want de combina tie bevalt me best. M'n ballroom- orkest is, volgens enquêtes van de Sunday Pictorial, de News Chron icle en de Daily Express, het po pulairste dansorkest van het afge lopen jaar m Engeland. En van m'n boek „Modern Ballroom Dancing" is enkele maanden geleden het mil- lioenste exemplaar verkocht, ter wijl ik met m'n radiodanslessen onder de titel „BBC Dancing Club" „w meer dan 250 uitzendingen heb me te wild. Ik wenste muziek in verzorgd. Verder ben ik voor itter strict dance tempo". Dit is gemak kelijk voor de leerlingen en het ligt prettig in het gehoor. Daarom stel de ik m'n Ballroom-orkest samen. Het werd een succes, want direct werden gramofoon-opnamen ge maakt en bij duizenden verkocht. In 1937 was de eerste radio-uitzen ding voor de BBC met m'n pro gramma's Thé Dansant" en „Mu sic for Dancing". Ik huldigde het standpunt: Weinig woorden, veel muziek. Deze stijl vormde de basis voor de bekende „Music while you work" (Muziek terwijl men werkt j series, welke nu twee maal per dag worden uitgezonden. Hierin heb ik met m'n orkest meer uitzendingen verzorgd, dan welk ander orkest ook. van de grootste danslerarcn-bond in de wereld, „The Imperial Socie ty of Teachers of Dancing", die meer dan 5000 leden telt. „En," besluit Victor Silvester zijn brief, „mochten ook de lezers van uw krant thuis dansen willen, le ren, laat ze dan naar mij luisteren. Ik volg nu een geheel nieuWe me thode, die ik „The Magic Way" (De tovermanier) noem en waarmee 'n ieder op eenvoudige wijze dansen kan leren. Laten zij dan Donder dagsavonds om tien voor half twaalf afstemmen op de BBC-light Programme (261 m.)dan wil ik hun. bijgestaan door m'n ballroom- orkest, de beginselen van het mo derne dansen bijbrengen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 5