DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Voorlopige grondwet der RIS in Batavia ondertekend bij Half jaar geëist tegen ex-burgeineester Visser Wrak van de „Doros" Miami ontdekt Mr Besier eist doodstraf tegen Aus der Fünten Op de plaats van proclamatie der onafhankelijkheid A.R.-Kamerlid wil vergoeding voor landingsverbód K.L.M. 9e Jaargang, no. 294 Donderdag 15 December 1949 Opgericht door de Süchting „Het Parool" Giro 510330. gafllc. Rotterdamscbe Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur TJ. DE BOORDER. BATAVIA. - Vertegenwoordigers van de Republiek Djokja en van vijftien andere deelstaten hebben gisteravond de voorlopige grondwet ran bet onafhankelijke Indonesië tijdens een bijeenkomst in het Republi keinse gebouw aan Pensangaan Oost te Batavia, die twintig minuten duurde, ondertekend. In de inleiding tot de 1D7 artikelen, die de voorlopige grondwet telt. staat, dat de vrije staal Is gebaseerd op de erkenning van de Goddelijke almaehigheid. menselijkheid, nationaal bewustziin en soelale rechtvaardigheid. De ondertekening had plaats onder een spervuur van schijnwerpers, op de zelfde plaats, waar de Indonesiërs op 17 Augustus 1945 hun onafhankelijkheid proclameerden. Sukarno: Wij willen vriendschap met de Nederlanders Om dertien minuten over zeven opende Mohammed Rum. de voor zitter van het Nationale Voorberei dingscomité, de bijeenkomst Hij zeide, dat de voorlopige grondwet niet volmaakt is. doch zij maakt het bestuur van de R I S. gedurende een jaar mogelijk In dit tijdsverloop zal op democratische wijze een Consti tuerende Vergadering, die aan de grondwet haar uiteindelijke vorm zal geven, worden verkozen. Later op de avond richtte presi dent Sukarno zich in een t adiorede- voering van anderhalf uur tot de Nederlanders, de Indo-Europeanen i het KNIL. President Sukarno be- in zijn rede met te zeggen, dat hij had gehoord van ongerustheid jncer de Nederlandse groepen in Indonesië over de komende wesen. .Lawt u zeide hij niet meeslepen donr on gecontroleerde geruchten" en hij wees er op. dat de RIS een rechts staat is. dat sociale rechtvaardigheid en menselijkheid, een der vijf be ginselen van de grondwet van de staat, geen onderscheid naar ras en huidskleur kennen en dat de con stitutie het recht op bescherming aan allen waarborgt Na hebben verwezen naar de resultaten van de RTC ten aanzien van het staatsburgerschap, naar het manifest van November 1945 met be trekking tot de teruggave van on dernemingen waarbij wordt ver wacht, dat door de ondernemers re kening zal worden gehouden met de belangen der arbeiders en naar de bepaling in de op de Ronde Tafel conferentie bereikte overeenkomst, dat geschikte Indonesische krachten in de leiding en de staf zullen wor den geplaatst, zeide Sukarno, dat tegen niet-staatsburgèrs geen discri minatie zal worden toegepast. Noch de Nederlanders, die ons vroeger hebben bestreden, noch degenen on der hen. die ons steeds vriendschap pelijk gezind zijn geweest, willen wij het Indonesische staatsburgerschap opdringen. IThrt zoeklicht FRANKRIJK Communistische crisis Titoistische crisis, die de Fran- se communistische partij heeft aangetrst. is in zoverre iets nieuws, dat de opposanten, critici en twijfe laars thans van sympathie voor Tito worden beschuldigd, waar zij voor heen beschuldigd zouden zijn van an sympathie voor Trotzki en nog erder terug van sympathie voor Souvarine. Treint of Robert Lou- zon. Aan de zaak zelf veranderen al deze ten dele al weer volkomen vergeten namen natuurlijk niets. De socialistische ..Populaire" heeft er dan ook volkomen terecht op gewe zen. d"* r i bij beschouwingen ov°r hetgeen thans in de gelederen van de CPF voorvalt, niet over het hoofd mag zien. dat er een permanente cri sis bestaat in iedere communistische partij. De oorzaak is, dat de nationa le partijleiding in elk land zich voortdurend voor de moeilijke taak ziet geplaatst, de door Moskou bevolen koers, in over eenstemming te brengen met de bij zondere belangen van de arbeiders klasse, die de partij nog altijd be weert te vertegenwoordigen of te leiden. Zoals men weet is 't „Titoistische" gevaar geconstateerd door het partij congres te Saint Denis. Aan dit con gres is echter het een en ander voor af gegaan. De resoluties zijn aange nomen op grond van een raoport van Georges Cogniot en deze Cogniot is de vertegenwoordiger van de Franse C.P. bij de Cominform te Boekarest. Wie ook maar iets van de gang van zaken bij de filialen van. Moskou weet. begrijpt, dat de huidige crisis van de C.P.F. niet is ontstaan door het drijven van een zelfbewuste op positie. maar ..geconstateerd" is, op bevel van de Cominform. van boven af. De Cominform heeft verzamelen geblazen tegen Tito. De „storm" die dientengevolge is opgestoken, waait ook door Frankrijk. Een directe be langrijke verzwakking van het com munisme in Frankrijk moet men er vooral niet van verwachten. Maar het feit, dat men weinig moeite had op bevel van Moskou en Boekarest zondebokken te vinden bewijst, dat het in de communistische gelede ren niet alles botertje tot de boom is. Inderdaad is deze crisis een symp toom van een groeiende kloof tussen de arbeiders en bolsjewieken. Maar deze kloof wordt slechts langzaam breder en niet ineens. Wisselend bewolkt Weersverwachting geldig van Donderdagavond tot Vrijdag avond: Matige en in de kuststreken aanvankelijk nog krachtige wind uit Westelijke richtingen. Zwaar bewolkt met opklaringen en enkele- buien. Voornamelijk in de noordwestelijke helft van het land iets zachter. 16 Dec.; Zon op 8.42. onder 16.29; Maan op 4.29, onder 13.56. President Sukarno herinnerde er aan. dat hij hiermede niets nieuws zeide. „U bent verkeerd ingelicht," zo zeide hij en herinnerde aan het ma nifest van November 1945, waarin onder andere gezegd wordt: „Wij haten de vreemdelingen niet, ook niet de Nederlanders, laat staan de Indo-Europeanen, de Ambonezen, enz. Wij hebben de wapenen niet op genomen, omdat wij de Nederlan ders haatten, doch omdat wij de vrijheid liefhebben." zo riep hij uit. ..De verzekering van de veiligheid is een der voornaamste plichten van de nationale regering." zeide presi dent Sukarno verder, om vervolgens een beroep te doen op de Nederlan ders om rustig en onbevreesd te blijven en om vertrouwen te hebben in de maatregelen van de nationale regering. „De TNI," zo zeide de pre sident. „heeft bewezen, dit vertrou wen waard te zijn en het is de plicht van de TNI, om niet vijandig te staan tegenover wie ook en om ieders eigendommen te beschermen Zich in het bijzonder richtend tot de Indo-Europeanen zeide de presi dent: Indonesië is uw vaderland. Tot het KNIL richtte hij een bood schap. waarin o.a. wordt gezegd, dat voor degenen die daartoe behoren, gelegenheid bestaat om toe te treden tot het Indonesische leger om mede te werken aan de verdediging van het eigen vaderland en de eigen vlag Sukarno zeide. ieders inner lijke moeilijkheden te beseffen. Elk keerpunt in de geschiedenis eist geestkracht en thans is er een keer punt gekomen. De RIS zal uw be langen en die van uw familie be hartigen. Als ge dienst wilt nemen, zal het leger van de RIS u met open armen ontvangen ep zo niet. dan zullen uw rechten worden ge ëerbiedigd. Eis lot onmiddellijke gevangenneming afgewezen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Dé Officier van Justitie bU de naagsc Economische Politierechter eiste gisteren zes maanden gevangenisstraf tegen de cx- burgemccster van Den Haag. mr W. A. J. Visser en tegen diens secretaris, drs W. Bos. een gevangenisstraf gelijk aan de tijd in voorarrest door gebracht. Tevens eiste de Officier de onmiddellijke' gevangenneming van I mr Visser, die nimmer gedetineerd is geweest. Deze cis werd echter door de politierechter, mr Rinkel, afgewezen, omdat zijns Inziens geen gevaar bestond dat de verdachte zich door de vlucht aan de uitvoering van ztfn straf zou onttrekken. Staten-verkiezingen op 26 Maart DEN HAAG. Naar wij verne men is besloten, de verkiezingen voor de colleges van Provinciale Staten van Noord-Holland en Zu.d- Holland te houden op Woensdag 26 April. De candidaatstelling is in alle provincies, krachtens de wet telijke bepalingen, op de tweede Dinsdag in Maart gesteld. MIAMI. Een vliegtuig van dc Amerikaanse kustwacht heeft giste ren het brandend wrak van het Nederlandse m.s. .Doros" ontdekt pal ten Oosten van Miami en seinde per radio: „Geen overlevenden opgemerkt". De directie van de KNSM deelt mede. dat de opsporing naar dc ver misten van de „Doros" wordt voortgezet door vlieexuigen van dc kust wacht en dat zij haar vertegenwoordigers in New York gemachtigd heeft, desgewenst met te huren vliegtuigen nasporingen te doen in gebieden waar de vliegtuigen der kustwacht niet komen. Veertien overlevenden aan land gebracht Volgens opgave van de directie van de KNSM heeft de tanker „Sparrowpoint" uit een op zee drij vende sloep de volgende acht op varenden van de „Doros" aan boord opgenomen: R. Helmers, eerste machinist en enige Neder lander, E. Amzand, kajuitbediende, Curagao, L. Imanbaks, bediende in algemene dienst, Curagao, B. A. Dickenson, matroos. Curagao, E. N. Rol. olieman. Curagao, M. M. Beau mont licht matroos, Curagao, E. K. M. Balai, olieman, Curagao, Butter- field, Curagao. Op Balai na. die ernstige brand wonden heeft opgelopen, verkeren, volgens de directie der KNSM, alle geredden in goede welstand. De bemanning bestond uit 26 kop pen. van wie 10 Nederlanders en 16 opvarenden uit West-Indië en Zuid-Amerika. Het schip, dat met meel en stukgoederen geladen was, voer op de lijn New YorkHaiti van de New YorkWest-Indië- dienst. De acht overlevenden van de „Doros" zijn gisteren door een vliegtuig van de Amerikaanse kustwacht te Miami in Florida aan land gebracht Eerste-machinist Helmers zei, dat alle andere offi cieren om het leven zijn gekomen. Steward Amzand verklaarde, dat zich Maandag om ongeveer 11 uur een ontploffing had voorgedaan. De oorzaak wist hij niet. „Ik ge loof. dat de ontploffing zich mid scheeps voordeed, maar in enkele seconden stond het gehele schip in vuur en vlam. Ik rende naar een reddingsboot e-i hielp bij het uit zetten. Er waren 26 man aan boord. Ik weet niet wat er met de anderen gebeurd is. Velen sprongen te water en wij hebben er enkelen opgepikt. De kok zat alleen in een boot en wij waren met z'n dertie nen. Daarom stapte een aantal over in de boot van de kok en dat is het DOODSTRAF VOOR HERDTMANN EN KOEHLER (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Julius Herdtmann, dc leider van de voormalige Bond van Nationaal Socialistische Ne derlanders in Duitsland en Hubert Koehler, het hoofd van de bonds- afdeling „Sport und Spiel" zijn vanmorgen door het Utrechts Bij zonder Gerechtshof ter dood ver oordeeld. Hun is het recht van cas satie verleend. Herdtmann was er van beschul digd, leden van „Sport und Spiel" door de Nazi-spionnagedienst te hebben doen opleiden om hen handlangersdiensten te laten ver richten bij de Duitse overval op Nederland in Mei 1940. Koehler was ten laste gelegd, hiervoor de mannen <e hebben ge ronseld. Olga Tsjechowa met de Sowjet-orde De Duitse filmster Olga Tsjecho wa heeft een klacht tegen „Die Wochenpost" uit Stuttgart inge diend, omdat dit weekblad haar had afgebeeld met de Sovjet-orde van Lenin, die zij voor verrichte .spion- nagediensten zou hebben verkregen, zoals bij de foto vermeld stond. laatste wat wij van hen gezien hebben." aldus de steward. Inmiddels is de sloep met de kok en de vijf mannen, waarover Amzand spreekt opgepikt door het s.s „Williamsburg" ongeveer vijf tig'kilometer ten noorden van San Salvador, iets ten zuiden van de plek waar de „Doros" explodeerde en in brand vloog. Een van de zes opvarenden van deze sloep bleek te zijn overleden. De namen van dc vijf overlevenden aan boord van de „Williamsburg" luiden: Charles Durham, Antonio Skippi, Thomas Williams, Lucien Pastera en Franklin Misick. De naam van dc gestorvene wordt opgegeven als Phillips. De „Willianmsburg" is op weg naar Philadelphia. Volgens een der overlevenden heet de Kapitein van de „Doros" Kroon. Men weet nog steeds niet wat er met hem is gebeurd. IN DE Af ACM ILL AN HALL van de Londense Universiteit heeft de aartsbisschop van Canterbury thee gedronken met meisjes van India in nationale klederdracht. De aartsbisschop was ere-gpst op de Kerstreceptie van de Indische studenten vereniging. Er werden Indische dansen uitgevoerd en kerstliederen gezongen. Waarom verlaging van varkensvlees-subsidie DEN HAAG. Het Tweede Ka- merlid Vondeling heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening een aantal schriftelijke vragen gesteld over de verlaging van het subsidie op varkensvlees, nadat eerst een kortstondige verho ging was ingevoerd. Hij wil het waarom weten van deze koersver andering en tevens, hoeveel in de periode van November tot 5 De cember aan subsidies is uitbetaald. In het bijzonder is hij nieuwsgierig naar het aantal huisslachtingen in die tijd, voor welke, zoals bekend is, ook het subsidie gold. Om welke re denen, vraagt hij verder, is afge zien van het oorspronkelijke plan om de prijsverhogingen van var kensvlees op te vangen door een prijsverlaging van de suiker? En tenslotte: wil de regering de gevol gen van haar op dit punt weinig vaste beleid in acht nemen bij de beoordeling van de aan haar voor gelegde voorstellen tot loonsverho ging? Nederland vertegenwoordigt bij W.-Duitse regering BONN. Vice-admiraal J M. dc Booy heeft heden zijn geloofs brieven overhandigd op het hoofd kwartier van de geallieerde hoge commissarissen voor West-Duits- land. Hfj is de eerste officiële Ne derlandse diplomatieke vertegen woordiger in Duitsland sedert de oprichting van de West Duitse staat. Kostow tot de strop veroordeeld SOFIA. Het Bulgaarse opper ste gerechtshof heeft Traitsjo Kos tow. de vroegere vice-premier van Bulgarije, wegens verraad tot de dood door de strop veroordeeld. Tot levenslange gevangenisstraf werden veroordeeld Iwan Stcpha- now, oud-minister van Financiën. Nikolas Natsjew. vroeger vice-pre sident van de Economische en Fi nanciële Commissie van de Stant. Iwan Gewrenow, oud-directeur van de rubberindustrie, Iwan Toe- tew, oud-hoofd van de buitenland se handel en Nikolas Pawlow, oud minister van Wederopbouw. Tsonioe Tsontsjew, oud-gouver neur van de nationale Bank, Blagoi Hadzipanzow, voormalig ambassa deraad van Zuid-Slavic te fia. en Boris Kristow. vroeger handels- raad te Moskou, zijn tot 15 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Wassil Iwanovski, oud-president van de Macedonische culturele vereniging te Belgrado, kreeg 12 jaar cn Ilya Baitzaliew. oiu'-amhtcnnar. 8 jaar De over Kostof uitgesproken doodstraf in de straten van Sofia gevierd alsof het een overwinning van een voetbalelftal gold. Zij vormden spreekkoren waarin zij het doodvonnis toejuichten en zich verheugd toonden over „de recht vaardige straf voor de verraders". De tenlastelegging was voor bei den dezelfde. Drie overtredingen van "het deviezenbesluït en tenslotte het ongeoorloofd invoeren in Neder land van 9000 en 5000 dollar. Zo wel Bos als Visser hadden enkele reizen naar Zwitserland gemaakt en in Zürlch geld opgenomen bij de bank van een zekere Bonté, een po litiek delinquent, die momenteel in Zwitserland verblijft en daar over een groot vermogen beschikt. Drs 80s was beheerder over het vermo gen van Bonté. Als getuigen waren de belasting-ambtenaren en de rijks rechercheur gedagvaard, die het on derzoek in Zwitserland hadden ge leid. Mr Beelacrts van Blokland de verdediger van Bos. wist niet goed, waarom er, als er een onderzoek in het buitenland was. steeds zoveel opsporingsambtenaren tegelijk naar toe moesten en ook de Officier bleef het antwoord hierop schuldig. De verdachte Bos beriep zich op zijn werk voor politieke inlichtingen diensten, waarvoor hij een groot deel van de deviezen nodig had. Slechts een klein gedeelte had hij voor eigen gebruik bestemd. „Een deel van de deviezen waar over ik in Zwitserland beschikte, waren voor „liefdadige doelein den"." zei de ex-burgemeester. Mr Visser was er niet toe te bewegen, de betekenis van deze doeleinden nader uiteen te zetten „Is het lands belang?" probeerde de Politierech ter nog. ..Als U bedoelt Nederlands belang, dan niet," was het korte antwoord. De getuige J Dekker, inspecteur der recherche te Utrecht, bevestigde, dat drs Bos hem verschillende malen waardevolle inlichtingen had gege ven, „Uw dienst is toch een inlich tingendienst?" vroeg mr Beelaerts. Hierop wens ik niet te antwoor den." zei de getuige. Mr Beelaerts vroeg na een uitvoe rig cn kundig pleidooi ontslag van rechtsvervolging voor zijn cliënt. De raadsman van mr Visser, mr Ny- singh, vroeg ccn geldboete in plaats van een vrijheidsstraf. Hij was van mening, dat het hier een deviezen- overtreding betrof zonder meer. Het is van geen belang, dat mijn cliënt burgemeester van Den Haag was. want de overtredingen zijn niet gepleegd in deze kwaliteit," aldus mr. Nysingh. In beide zaken zal de Politie rechter Woensdag 21 December schriftelijk vonnis wijzen. AMSTERDAM. „Ik voor m\j bezie Aus der Fünten als de prartlsehe, feitelijke en dagelijkse leider van de Dienststelle, die het mogelijk heeft gemaakt, dat de Duitse anti-Joodse maatregelen ten uitvoer werden ge legd. Ik zie hem als een van (le voornaamste organisatoren en leiders van de razzia's. Zijn optreden in het .„Apeldoornse Bos" was zo onmenselijk en* afgrijselijk, dat het letterlijk niet onder woorden te brengen is. Ik geloof wel te mogen zeggen, dat deze twee proeesdagen hebben uitgewezen, dat Aus der Fünten de dood van tienduizenden Joden op zijn geweten heeft. Ik zie d/?ze man niet anders'dan ais een massamoordenaar, een kwel geest van groot formaat." Na deze felle aanklacht eiste de procureur-fiscaal by het Bijzondere Ge rechtshof in Amsterdam gisteravond tegen Aus der Fünten, die die dag juist 40 jaar geworden was, de doodstraf. IN DE BRIMSDOWN ELECTRI- CITEITS-CENTRALE te Enfield, Middlesex, is onder de arbeiders een staking uitgebroken voor ho gere lonen. Volgens de voorzitter van het stakingscomité, was de staking niet door communistische invloed begonnen. Onmiddellijk nadat de arbeiders het werk neer legden, hebben leden van de ma rine de werkzaamheden overge nomen. Zij zorgden er voor. dat de boilers gevuld bleven, opdat de electriciteitsvoorziening op peil zou blijven. Soldatenmet de plunjezakken op de rug, gingen naar de centrale om oofc een hel pende hand te bieden. Staking in de Londense centrales nade'rt einde LONDEN. Na een gehele dag onderhandelen tussen leiders der 3000 arbeiders in de Londense elec- triciteitscentrales, die in staking waren gegaan, en vakverenigings functionarissen, is, naar men meent met algemene stemmen, besloten, dat de arbeiders heden op massa bijeenkomsten -zullen worden aan gespoord, onmiddellijk het werk te hervatten. Gisteravond was er voor de tweede dag in Londen slechts een gedeeltelijke toevoer van elec- triciteit. ..Massamoordenaar en kwelgeest" De verdediger mr. I. K. M. Mat- huyzen, schilderde de verdachte als een soort „van vlees geworden pot lood", een fantasieloos mens. met een stel hersenen als een kaart systeem. Mr. Mathuyzen zei: Ik heb getracht achter de denkwijze van dit Duitse brein te komen. Toen ik hem over zijn houding tegenover de Jo den vroeg, vertelde hij me: „Ze heb ben het me altijd zo verteld." Wie zjjn dat ze? vroeg mr. Mat. huyzen en zijn antwoord was: „Zij. die sinds jaar en dag het gif in mijn oren hebben gespoten." Ik heb wel verwacht, mijnheer de president, aldus ging de verdediger verder, dat de procureur-fiscaal de doodstraf zou eisen en ik heb me al afgevraagd: wie gaan we doodschie ten De mens Aus der Fünten is al dood sinds 1931. toen hij toetrad tot de nationaal-soclalistische partij. Gaan we dus doodschieten wat er (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Niet alleen, dat minister Spitzen gisteren het spits had af te byten voor de regeringsmaatregel in zake \eergeldheffing op de Westersehelde, hjj moest ook optornen tegen het verwyt, dat Nederland geen vergoeding had gevraagd voor de schade, die was veroorzaakt door de landingsverboden voor de K.L.M. naar aanleiding van de tweede poli tionele actie in Indonesië. Alen zou zo zeggen, dat dit een kwestie is voor de diplomaten, maar de heer AI ge ra (A.R.) legde minister Spitzen hierover het vuur na aan de schenen. Naar zijn mening waren de lan dingsverboden in stryd met het luoht\aartverdrag en dus onrechtmatig. Ergo, was zyn betoog, dient de schade, die daardoor is geleden door de betrokken landen dan wel door een internationale instantie te worden vergoed. overgebleven Is? Voor deze man, die oorlog voerde met zijn potlood, was de militaire tucht en het militaire bevel het begin cn hot einde. Dit is een man geweest, die niet gezien heeft, dat het deporteren der Joden een misdrijf was. Hij heeft het gezien als een militaire actie, hoewel het Joodse volk geen mili taire eenheid was. Dit is een man geweest, die mis schien zou zeggen, wanneer h(j een stad op bevel in brand had gesto ken: Ik ben geen brandstichter, ik heb alleen maar de woningen ver brand om het woningprobleem op te lossen. Mijnheer de president aldus be sloot de raadsman toch heb ik ook in deze man met zijn starre, verknoeide Duitse opvattingen weer iets menselijks ontdekt. Ik heb dat ontdekt, toen ik bij hem kwam in de gevangenis om weer eens met hem het dossier door te nemen. Hij zei toen: „Och laat dat alstublieft lie ver, het heeft toch geen zin." Kjjk, mijnheer de president, ik geloof hier uit te mogen concluderen, dat al het overstelpende leed, dat hem uit dit dossier tegemoetsprong, hem voor het eerst in zijn leven heeft doen be seffen, wat hy- heeft gedaan en dat zie ik als iets menselijks. De president bepaalde de uit spraak op 27 October aanstaande. De 10.000 is er uit DEN HAAG. In de 508eStaats- lotery, 5e klasse, 16e lyst, is op nr. 11613 de f 10.000 gevallen en op nr. 13086 de f 1000 met een premie van f 30.000. „Zeer gewichtige redenen"' verhinderen stappen Als het naar de zin van de heer Algcra was geweest, zou er onmid dellijk een proces aangespannen moeten zijn voor het Internationaal Gerechtshof. 'Minister Spitzen trachtte de verbolgen anti-revolu- tionnair te sussen met de verzeke ring, dat de K.L.M. er wel in zal slagen om het verloren terrein te herwinnen. Aanleiding om schade vergoeding te vragen was er z.i. niet, omdat dc grondslag van de moeilijkheden gelegen was in een verschil van opvatting in politiek opzicht. Maar dat was de heer Algera te geleerd. Zyn Fries gemoed kent al leen recht en onrecht en geen tus senstations en dus attaqueerde hij opnieuw de minister. Een verschil van politiek inzicht, zei hij, geeft toch geen vrijheid om internationale overeenkomsten te schenden. Dat is natuurlijk wel zo. zei de bewindsman, maar hierbij liet hy zijn stem tot een veelbetekenend ge fluister dalen om zeer gewichtige redenen is in overleg met de minis ter van Buitenlandse Zaken beslo ten om geen stappen te ondernemen. „Mag de Kamer die zeer gewich tige redenen niét weten?" vroeg de onverstoorbare heer Algera. En de minister kon niet anders dan toezeggen, dat hij deze redenen aan de griffie der Kamer zal bekend maken, opdat de Kamerleden er vertrouwelijk kennis van kunnen nemen. „Oef", zei de minister toen de voorzitter om half zes de hamer liet vallen. Wisjinsky bezoekt collega Georg Dertinger BERLIJN. Na een kort bezoek aan de Russische legerstaf te Kar's- horst is Wisjinsky, die uit Parijs kwam, in gezelschap van generaal Tsjoeikow. leider van de Russische controle-commissie in Duitsland, naar het ministerie van Buiten landse Zaken der Oostzóne gegaan, waar hij werd ontvangen door Ge org Dertinger. minister van Bui tenlandse Zaken. Het onderhoud heeft twintig minuten geduurd. Langs de gehele weg. door Wis jinsky afgelegd, wapperden Russi sche vlaggen en die van de Oost- duitse republiek op alle officiële j gebouwen. VARA en NCRV gelijk over de streep (Eigen bericht) HILVERSUM. De VARA heeft in haar radio-programma van gis teravond op feestelijke wijze haar 200.000ste lid begroet. In dit spe ciale programma werden geluk wensen uitgesproken door mr J. A. Burger, voorzitter van het VARA- bc-stuur, K. Voskuil, hoofdredac teur van het Vrije Volk cn J. Oos terhuis. voorzitter van het NVV. De NCRV zal hedenavond de toetreding van haar 200000ste lid vieren. VARA cn NCRV. die sinds geruime tyd een wedloop hielden gingen dus vrijwel gelijktijdig over de streep. De heer W. Vogt, directeur van de AVRO. deelde ons desgevraagd mede, dat zijn omroepvereniging thans „ruikt" aan de 185.000. „Met enige menselijke gevoelens van jaloezie ho ren wij van dit succes van onze col lega's", aldus het openhartige ant woord van de heer Vogt. „Maar dat neemt niet weg", zo vervolgde hij, dat wij hen met de behaalde resulta ten van harte geluk wensen." De KRO heeft op het ogenblik on geveer 170.000 leden, zodat de vier grote omroepverenigingen elkaar in sterkte niet veel ontlopen. Ds. Spelberg van dc VPRO wilde ons op het ogenblik liever nog geen mededeling doen over het ledental van de Vrijzinnige Omroep. Men is midden in een campagne, die als voorlopig dool heeft, in het volgend jaar op te klimmen tot de 150.000. De aanmeldingen stromen reeds binnen. Mej. dr. A. N. Bruining, voorzitster van de VPRO. zal op 1 Januari in haar Nieuwjaarsrede de tot dan toe geboekte resultaten bekend maken. Het aantal toestelbezitters en aan geslotenen op een radio-distributie net bedraagt ongeveer twee mil- lioen. De helft hiervan is nog niet bij een der omroepverenigingen aan gesloten. Er blijft voor die vereni gingen dus nog een groot „jachtter rein" over. Huffman wenst 3 milliard Marshall-dollars CHICAGO. De administrateur van de ECA, Paul Hoffman, he®ft meegedeeld, dat hij aan het Con gres om „iets meer dan 3 mil1 -rd dollars" zal vragen voor de uitvoe ring van het plan-Marshall in 1950/ 1951. Hij zeide er zich van bewust te zijn, dat vele Congresleden en particulieren na hun terugkeer uit Europa, onder de indruk van het Europese herstel, zouden aandrin gen op een vermindering van de Marshall-hulp. doch merkte op, dat, wil het programma definitief slagen, men ook over voldoende middelen daartoe moet beschikken. Naar Hoffmans schatting zullen er 5 6 milliard dollars nodig zijn om in de laatste twee jaren het plan- Marshall tot uitvoering* te brengen. Franse socialisten blijven in de regering PARIJS. De Franse socialis tische partij heeft besloten deel te blijven nemen aan het huidige coalitie-kabinet. Op een buitenge woon partijcongres, dat sinds Dins dag bijeen is, werd met 1933 tegen 957 stemmen een desbetreffende resolutie aangenomen. Een motie, inhoudende de socialistische minis ters onmiddellijk tot ontslag te no pen, werd met hetzelfde aantal stemmen verworpen. "N Nee toch Heus Mogen vrouwen zich mengen in kerkelijke aangelegenhe den?; zeven jaar heeft de synode van Aargau Zwihier over nagedacht en nu heeft zij met. 122 tegen 47 besloten tot „Ja, vrouwen hebben passief en actief kies- en bemoeiings- recht". Hitler verbood in 1933 het ook te onzent bekende kin derboek Hans Urian van Lisa Tetzner (Zwi.). In December 1949 verbieden de Amerikanen het ook, „omdat Russische weeshuizen niet aantrekkelijk kunnen zijn en omdat Amerika wel wat anders doet dan oor logstuig maken." Knallend, rokend, sissend en stomend maakte Norman Lawrence in East Oakland een goal, omdat door zijn geren lu cifers in zijn broekzak tot ont branding kwamen en een paar voetzoekers aanstaken, iets waarvan de vijandelijke doel man in de war raake. Te Bridgeport viel een trom mel koekjes van een keuken plank, viel op een kraan; die kraan ging lopen, de natte koekjes verstopten de afvoer; de gootsteen stroomde over, het water drong door de vloer, kortsluiting, brand!

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1