Kerstliedavond van 't Lied geeft innerlij ke verrijking r Voorlopig geen gemeentelijk kleuteronderwijs Vlasakker weg en K. Bergstraat worden veel breder Noteert u even „Mepluiiiis l" (lieren) speelt gelijk tegen D.J.K. Radio-Programma Kerknieuws Beurs van New-York 2 Donderdag 15 December I949 Subsidieverhoging vergt strenge maatstaven Een aan B. en W. van Amers foort ingesteld onderzoek naar de mogelijkheid voor bouw van 1. j- terscholen- wijst uit dat nu geen bouwvolume wordt beschikbaar gesteld. Aan het verzoek van de Nederlandse onderwijzersvereni ging, de 'vereniging „Volksonder wijs" en de „Vereniging van Kleu teronderwijs" (afdelingen Amers foort) om tot stichting te komen van gemeentelijke kleuterscholen kan derhalve voorlopig niet wor den voldaan. Op advies van alle raadsfracties wordt het subsidie voor het bijzon der Kleuteronderwijs verhoogd van ƒ35.— tot 70.—. B en W. hebben in overeenstemming met deze maatregel een verordening ontwor pen. In de toelichting op deze ont- werp-verordening wordt meege deeld. dat ten aanzien van de >n- richting der scholen ontheffing wordt verleend tot uiterlijk 1 Ja nuari 1952. Dit m verband met het feit dat momenteel veelvuldig kleuteronderwijs wordt gegeven in lokalen, die daarvoor niet geschikt zijn. Voorts achten B. en W. het nodig de grote moeilijkheden van tekort aan bevoegde leerkrach ten, onvoldoende opleidingen en slechte salariëring niet uit 't oog ver liezend ten aanzien van de be voegdheid der leerkrachten strenge maatstaven te moeien aanleggen. Een van de eerste consequenties van de verruiming van het ge meentelijk subsidie zal moeten zijn verhoging van de salarissen der Jeerkrachtcn. Voor 1950 zal het.ub- sidie 140 000.van de gemeente vergen. Nieuw bestuur van Veilig Verkeer Van het bestuur van de afdeling Amersfoort van de vereniging voor Veilig Verkeer waren nog slechts twee leden overgebleven. De an dere leden hadden in de loop der laatste jaren bedankt. Het nieuwe bestuur is nu samengesteld als volgt: M. Germans, voorzitter; P. Kortland, secretaris; F. Boomsma, penningmeester; P. v. d. Broek en P. E Rintel, leden. Blijkens mededelingen van de heer Boomsma in een gisteravond gehouden ledenvergadering in Frank's lunchroom, hebben in 1949 niet minder dan twee duizend leer lingen van verschillende scholen aan het verkeersexamen deelgeno men. Thans worden opnieuw enige cursussen gegeven. In Mei 1950 zal het examen worden gehouden. Teneinde meer samenwerking te verkrijgen met de scholen wordt getracht het bestuur nog uit ie breiden met enige leden uit onder wijskringen. Commissie van toezicht op het M.O. B cn W. stellen de Raad voor de op 1 Januari 1950 periodiek aftre dende leden dor commissie van toe zicht op het lager onderwijs, mevr. G. Chr. de Jong-Idzenga, mej. J. C. Geers, mej. E. F. van Dorp en de heer A. G. W,. van Oostveen her te benoemen voor vijf jaar. Doorlichting werknemers in bouwbedrijf Men schrijft ons: De plaatselijke commissie voor de Bouwbedrijven te Amersfoort heeft in principe besloten over te gaan tot het doen doorlichten van alle werknemers in de bouw- en neven, bedrijven. Wij kunnen dit echter niet zonder de medewerking van alle patroons ln de bouwbedrijven. Bovengenoemde commissie zal zich dezer dagen wenden tot alle pa troons in voornoemde bedrijven met het verzoek zo spoedig mogelijk op gave te verstrekken van de werk nemers in hun dienst. Wij verzoeken, ook langs deze weg dringend de medewerking van alle patroons. Plaats en tijd van doorlichting zullen nader bekend worden ge maakt. Namens de plaatselijke commissie voor de Bouwbedrijven. W. DROOG, voorzitter J HOOGENDOORN, secr. J. Tolliusstraat 9 Montagebouw van Hooglandseweg ln 1950 komt er complex van 62 bij Het plan bestaat om in 1950 op een terrein aan de Hooglandseweg, grenzend aan het in aanbouw zijn de complex van 101 montage-wo ningen, nog 62 huizen te bouwen. Volgens het Airey-systeem met een inhoud van 260 m3. De huurprijs zal 6.per week bedragen. Er worden voor de bouw aan de Raad credieten gevraagd van ƒ675.000 en 150.200 en voorgesteld wordt de bouw ondershands op te dragen aan de N.V. Nemavo. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Dienstcommissies met een medezeggenschap over bedrijfsvoering Het ligt in de bedoeling van het gemeentebestuur met ingang van 1 Januari 1950 de dienstcommissies (gemeentepersoneel). die reeds voor de oorlog bestonden, in ere te herstellen. Een en ander geschiedt in overeenstemming met de opvat tingen van het georganiseerd over leg De nieuwe dienstcommissies zullen, dit in tegenstelling tot de oude commissies, ook in financiële en economische aangelegenheden der bedrijfsvoering worden betrok ken. Aan de dienstcommissies wordt dus het karakter van mede zeggenschap in bedrijfsvoering ge geven. Uiteraard blijft de verant woordelijkheid van het gemeente bestuur voor het beheer van dien sten en bedrijven onaangetast. Een en ander is ter beoordeling aan de Raad voorgelegd. 1154. Lang kunnen de vrienden hun evenwicht niet bewaren: ze vallen achterover, maar blij ven voortsullen op de gladde baan. Tot einde lijk de helling minder steil wordt en Rob zijn vaart weet te minde- j ren. Maar Toon schiet hem voorbij en wan neer Rob eindelijk in staat is zich weer op te richten, ziet hij dat de helling eindigt in een enorme machinehal en dat ginds op de vloer Taaie Toon kreu nend probeert zich op te richten. Waar zijn ze nu beland? Er is geen levend wezen te be kennen! Maar welke vreemde machines draaien hier en wie oefent het toezicht uit? Kijk, daar in het midden draait suizend een reusachtige fabriek hij is terecht gekomen: Taaie Toon boor in het rond. Maar Rob heeft vooreerst wel andere zorgen dan de vraag in wat voor roept om hulp; de arme man blijkt niet over eind te kunnen komen, want hij heeft een been gebroken. Schone traditie in donkerste tijd van onze geschiedenis geboren Gevoelige vocale en Betere verwarming school I VI Zonnebloemstraat De school aan de Zonnebloem straat heeft nieuwe centrale ver warmingsinstallatie nodig. B. en W. vragen de Raad daarvoor een crediet van 6600. Slechte wegen door een tekort aan Waalklinkers Naar aanleiding van vragen door het raadslid de heer W. van Apel doorn gesteld in een raadsvergade ring delen B. en W. mede, dat de herbestrating van gedeelten van de Soesterweg, Oude Soesterweg. Bol dershofje cn andere straten stag neert in verband met het niet af leveren van Waal formaat klinkers. Zodra deze aanwezig znn zal de achterstand worden ingehaald. In het Boldershofje zullen enige boompjes worden geplant en de grasmat van het plantsoen in het Dreyershofje is inmiddels ver nieuwd. Beplanting volgt nog. Spreekuur Wethouder Wethouder Van Zwol is verhin derd Zaterdag 17 Dec. a.s. spreek uur te houden. GRAND THEATRE: „Ingerukt, mars!", a.l. Zondag: 2. 4.15 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2 30, 6.45 en 9 uur. Donderdag, 15 Dec.: 2.30. 645 en 9 uur. Operafilm „La Traviata". City THEATER: „Goldwyn Fol lies" 14 jaar. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30. 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Van Vrij dag t.m. Maandag: „Het onbe kende eiland" 14 jaar. Vooraf: „Rivierpolitie", 14 jaar. Van Dinsdag t.rn. Donderdag: „De man met de zweep", 14 jaar. Vooraf: „De voortvluchtige or ganist" 14 jaar. Zondag: 2, 4 15. 6.45 cn 9 uur. Dag. 2,30. 6.45 en 9 uur. 15, 16. 17 Dec. Grote clubgebouw. Zonnebloemstraat. Jubileum-bazar t.g.v. 25-jarig bestaan Speeltuinvcr. „Soesterkwartier". 15 Dec. 's-Prinsenhof. Handel cn Nijverheid. Ledenverg. 8 uur. 15 Dec. Markthal NC.G.V. Vol leybal-avond, 7.30 uur. 15 Dec. Amicitia. Piano-recital Cor de Groot, 8 uur. 15 Dec. K.A.B -gebouw. Concert mandolineclub „Mutoza", 8 uur. 16 t/m 18 Dcc Tentoonstelling Ned. Ver. v. Postduivcnhouders. 17 en 18 Dec. Parifthiehuis. P. Borstr. Kerstkribbe-tentoonstelling, 17—22 uur. 17 Dec. Amicitia. T. O. „De Ommekeer", 8 uur. 17 Dec. 's-Prinsenhof. Feestavond A.R. T.C. „De Pedaalridders". 8 uur. 18 Dec. Grand ThéStre. Inst. v. Volksontw. Filmochtend „Wat le ven wij gelukkig", 10 uur. 18 Dcc. Muziekschool. Rcgentcs- selaan. Concert door Maria Naveu, alt e. a.. .3 uur. 18 Dec. Kerkgeb. L. Vrouwestr., Comité Levensvragen. Kerstvoor- bereidingsdienst. 3 en 8 uur 19 Dec. Geb. Ver. v. Vrijz. Herv. Inst. v. Volksontwikkeling Voor dracht door Jacq van Elsacker, 8 uur. OPENBARE LEESZAAL Uitlening voor volwassenen dagelijks 2—5 u bovendien Dinsdag- cn Vrijdag avond van 7—9 uur; Uitlening voor kinderen: Woensdag en Zaterdag middag van 2.3030 uur. Leeszaal dagelijks van 10—12 30 en 2—5 uur bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 710 uur. R.K OPENBARE LEESZAAL Wljers- straat 2. geopend van 10—1 uur en 2 305.45 uur. Maandag en Vrijdag 7—9 uur Uitlening van 11—12.30 uur. TENTOONSTELLING: Tot en met 15 Dec. Academie voor beeldende kunst. Tentoonstelling schilderijen C. ten Hoopc en W. Stuurman, ce ramiek. 1015 7—9 uur Zondag 25 uur 17 DEC. t/m 2 Jan. St. Pieter- en Blocklandtsgasthuis. A.KCn Kersttentoonstelling, 1017 u. Zondags 14—17 uur. Reeds geruime tijd wordt de be hoefte gevoeld aan verbreding van de Vlasakkerweg en de Korte Berg straat. De overname van de bono- digde stroken grond is thans nage noeg voltooid, zodat met de werk zaamheden tot verbreding van Vlas akkerweg en Korte Bergstraat een aanvang kan worden gemaakt. Het gedeelte van de Vlasakker- weg tussen Stationsstraat en Spoor straat, waarvan de rijweg thans 7 meter breed is, zal op 8 V- meter breedte worden gebracht (een rij bomen zal komen te vervallen). Het gedeelte tussen Spoorstraat en Korte Bergstraat, waarvan de rijweg thans 5 meter breed is, zal op 71,-» meter en het gedeelte tus sen Korte Bergstraat en Nederberg van 6 meter op 10 meter breedte wörden gebracht. De verharding van de Vlasakkerweg tussen Spoorstraat en Nederberg zal bestaan uit een asDhaltbetonlaag. De rijweg van de Korte Berg straat zal van 4 meter op 6 meter breedte worden gebracht. Deze 'Amersfoort III wint met 6—4 Voor de Bondscompetitie van de S.G.S. speelde Woensdagavond in hotel Monopole het derde tiental van schaakgenootschap Amers foort tegen B.S.G. 7 uit Bussum. Deze ontmoeting leverde voor on ze stadgenoten de derde overwin ning op, hoewel de krachtsverhou dingen thans niet veel uiteen lie pen. Rekké cn,- Hollander wonnen door het cadeau geven van de Da me door de resp. tegenstanders. Prins had nogal moeite met Scheepmaker; doch zegevierde eveneens. De partijen van Rijnders en Feersma Hoekstra werden ar bitraal remise beslist, terwijl v. d. Berg in goede remisestelling op het laatste ogenblik zich liet verschal ken en verloor. Invaller Visser kon het niet bolwerken, doch gaf lange tijd goed partij. Met deze zege doet Amersfoort III een goede gooi naar het kampioenschap van haar afde ling. Amersfoort V speelde tegen Utrecht V en verloor van de dom- stedelingen met 6!é3/. De uitslagen zijn, van Gelder rle NeufvilleJ. J den Daas 01; D. J. NijssenP. J. H. v. Vugt 01; G. D. H. v. BlerkTh. Ooster- brugge VjG. HudiqA. Krets 10; W A. v. d. WeteringP. Westbroek 10: A. J. M. Jocker P. Brunvanski 01: G. van Diik- huizenW J. Aarts 10: M. Nie- borg Jr.P. C. de Boer 01; B. KoudijsH. Puntv01; W. F. van PuttenW. M. Bouhuis 01. To taal 314—6»:. Van de voorzitter van 't schaak genootschap Amersfoort, de heer Hollander, vernomen wij dat hij een briefkaartje v^n Fenny Heems kerk had ontvangen, waaruit was op te maken dat de reis naar wens verlopen was. Van haar resultaten zou zi» regelmatig de leden van haar club via de heer Hollander op de roogte houden. instrumentale vertolkingen Vijf jaar geleden, in de donkerste tijd van onze geschiedenis, gaf een klein groepje jonge mensen, leden •an „Het Nederlandse Lied", onder leiding van Renske Nieweg een Kerstuitvoering voor de kinderen van „De Korhoen", een der tehuizen van de stichting Zandbergen en voor enkele genodigden, waartoe ik het voorrecht had te behoren. Het was een middag vol diepte en innigheid; zij, die haar bijwoonden vergeten deze kerstmiddag nooit, al len waren verbonden door de benau wenis om het verdrukte vaderland en gezamenlijk vervuld van de diepe gedachten, welke deze Kerstmis in hen moest wekken. Sindsdien is een Kerstliedavond vap Renske Niewegs koor tot een vaste, jaarlijkse gebeurtenis gewor den en in cle Advents week komen zeer velen naar de Markthal, om in het gezamenlijke lied de sfeer van het naderend Kerstfeest mede te be leven: mensen van uiteenlopende le vensbeschouwing, maar die allen van goeden wille zijn. Meestal overheerst het jeugdige element bij de avonden van „het Lied", ditmaal waren zeer vc-el ouderen aanwezig. In de vijf ja ren, die voorbijgingen heeft het koor zich uitgebreid, de vaste hand en het artistiek inzicht van de leidster heb ben de vaardigheid der leden doen toenemen, in plaats van enkele blok fluiten telt de instrumentale groep een ferm aantal blaasinstrumenten, enkele violen, een cello, wat mando lines. Maar de sfeei is dezelfde ge bleven en daarover hebben wij ons verheugd, want het is deze sfeer, het muzikale begrip van dirigente en koorleden, die deze avonden tot zo iets bijzonder maakt. Een korte ouverture, een fijn num mertje van G. Muffat (16451704) door de instrumentalisten bracht on- middellijk de juiste stemming en waarin hij alle aanwezigen van daarop zongen alle aanwezigen geza- straat zal van de Vlasakkerweg af tot dc Snouckaertlaan op dezelfde wijze worden verhard. Voor de uitvoering van deze werken vragen B. en W. aan de Raad een crediet van ƒ77.000. Kerstveiling van mooi fruit Ieder jaar. tegen deze tijd, is het de gewoonte, dat er een zogenaam de Kerstveiling van fruit wordt gehouden in het veilinggebouw aan de Nijverheidstraat. Er zijn jaren geweest, dat door allerlei omstandigheden, die veiling niet kon doorgaan, maar vorig jaar opende burgemeester Molendijk de eerste na-oorlogse veiling. Woensdagmiddag verrichtte de heer P. van Slraalen de opening. Hij hield eerst een korte toespraak. harte welkom heette en gaf daarna het woord aan de veilingmeester. Het prachtige fruit, dat men zich denken kan. was tevoren door vele belangstellenden critisch bekeken-en besproken. Twintigduizend kilo. van allerlei soorten lagen keurig verpakt en gesorteerd in dozen en kisten Het was een lust voor het oog. Al het lekkers was ingezonden door telers uit Amersfoort en de Gelderse Vallei De aooels domi neerden en hoe! De kisten waren opgesierd met rode linten en hiel en daar wat kaarsen. Met cle neren was het minder goed gesteld. Die zagen er wel best uit. maar er wa ren er niet zo bijster veel. Toch mag deze Kerstveiling ge slaagd heten. lijke zang. Van de vrome cantor Bux- tehude (16371707) zong het koor met instrumentale begeleiding het: In dulci jubilo. Het klonk prachtig. Wel zouden we het orkestje (Renskje Nieweg vergeve ons dit woord) iets versterkt willen zien, als het kon met een paar goede violen en een altviool, teneinde wat meer volheid en diepte in net geheel te brengen. Licht en prettig speelden deze leden van „Het Lied" ook nog, achtereen volgens een Allemande, Sarabande en Gigne van Joh. Petzold. GROTE BEKORING Een blokfluitkwartet ten slotte, be staande uit de dames Schaley en Schoneville en de heren Dorleyn en Kuiper speelde van M. Praetorius (15701621) „Der Morgenstern ist aufgegangen" en „Es ist ein Reis ent- sprungen." De pretentieloosheid van deze muziek maakte haar grote be koring uit. We hebben er zeer van I genoten en brengen hulde aan de uit voerenden, die zich voor alle „teveel" zorgvuldig wisten te hoeden. De uitvoering, die ik U in de aan- van beschreef, vond vijf jaren gele den plaats; wij hebben sindsdien on ze doden geteld en veel van onze toenmalige eendracht zien verloren gaan. Maar op een avond van „Het I Nederlandse Lied" als deze voelt men, dat er tóch nog gelegenheden zijn, waarbij alle harten gemeen schappelijk kloppen, ook al lopen de levens- en wereldsbeschouwingen uiteen. s. Aankoop perceel aan Soesterweg B. en W. stellen de Raad voor in verband met het uitbreidingsplan aan te kopen van H. T. J. Ramse- laar c.s., te Amersfoort, het woon huis, schuur en bouwland aan de Soesterweg voor de som van 3000. Commissie van toezicht op het L.O. Wijziging in het bestuur van het M.O.B. In het bestuur der Stichting tot oprichting en instandhouding van medisch-opvoedkundige bureaux zijn op 1 Januari a.s. aftredend de heren J A. Hendrik (arts), C. Vcs cn D. Q. R. Mulock Houwer. Aan de heer Muloch Houwer wordt op diens verzoek eervol ontslag ver leend. cle andere leden wensen B. cn W. her te bepoemen voor de vacature Mulock Houwer bieden B en W. de Raad de volgende voor dracht aan: 1 Mevr C H Schut-Schreuder, arts, 2. de heer J- A. Verhoeven. menlijk, naar de aanwijzingen van Mej. Nieweg en onder haar leiding „Nu sijt wellecome". Deze samen zang verschilt nogal belangrijk, van wat men zo onder „community sing ing" verstaat. De meeste bezoekers toch komen geregeld op deze liede- renavonden en zijn tot op zekere hoogte dus allemaal leerlingen van Renske Nieweg. die niet verzuimt te wijzen op de bijzondere geest, die elk lied ademt énde aanwezigen be- I grip bijbrengt voor de wijze, waarop I het dient te worden gezongen, ter- wijl de koorleden telkens laten ho ren, hoe zulk een lied geïnterpre teerd dient te worden. Zo volgden: I Ons is geboren een Kindekijn; Her- ders. Hij is geboren; Een kind ge boren in Bethlehem, alle vrome I volksliederen, simpel van woorden, eenvoudig van melodie, maar alle van ontroerende schoonheid. Als vierstemmige canon, die men zeer spoedig goed te pakken had, klonk daarna het prachtige Ubi sunt gau- dia. O. KERSTNACHT Wat zwaarder van woorden en mu ziek was Vondels „O, Kerstnacht, schoner dan de dagen". De goede in leiding van mej. Nieweg maakte ook dit gedicht voor alle aanwezigen be grijpelijk. .De samenzang eindigde met het lied, waarmede men was be gonnen: „Nu sijt wellecome". Staande werd het ten gehore ge bracht. Het was zeer juist gezien, zowel de instrumentale groep als ook het koor eens afzonderlijk te doen horen, ter afwisseling van de gemeenschappe- B. en W. stellen de Raad voor de periodiek aftredende leden der commissie van toezicht op het mid delbaar onderwijs mevr. G. Drewes Brinkman en de heer J. J. H. Haan opnieuw en wel voor een pe riode van 5 jaren, ingaande 1 Janu ari 1950. te benoemen. Zwem-vierkamp van Garnizoen (Eigen bericht) Op Donderdag 22 December wordt in het Sportfondsenbad een vier. kamp gehouden tussen cle verschil lende onderdelen van het Amers- foortse garnizoen. Er staan zwem en polowedstrijden op het program ma. De directie van het Sportfond senbad, Vreemdelingenverkeer cn enige Amersfoortse fabrikanten en particulieren hebben medailles en een wisselbeker beschikbaar gesteld. De wedstrijden beloven een interes sant verloop te hebben. Tot de deel nemers behoren enkele prominente Nederlandse zwemmers, o.a. Kore- vaar, Krul en Geer Jan van Rooij. Automarkt Op de automarkt waren Woens dag 20 voertuigen aangevoerd. In het Sportfondsenbad speelde het eerste herenzevental van de A.Z.C. „Neptunus" Woensdagavond voor de centrale wintercompetitie tegen de Utrechtse tweede klasser D.J.K. De Amersfoorters hadden als invaller voor keeper Reems, J. van de Vlasakker opgesteld. Van de af- worp af speelden de Utrechters eea uitstekende partij waterpolo. Hun aanvallen waren fraai gecombi neerd, het plaatsen was zuiver, het schieten op doel gevaarlijk, doch het vangen leverde voor de D.J.K -ers nog al eens moeilijkheden op. Hier door wisten de Utrechters hun tech nisch overwicht niet uit te buiten en zy moesten tenslotte met een ge lijk spel genoegen nemen. Onze stadgenoten zijn dc laatste tyd minder fortuinlijk. Maandag werd in Amsterdam verloren en Woensdagavond leek het er op, dat zij weer een nederlaag kregen te in casseren. In het veldspel .waren zij de minderen van hun tegenstanders en. het plaatsen van dc ballen was daarenboven zeer slecht. De Utrechters namen een 20 voorsprong door doelpunten van Bouwmeester en Portier. Zy ont stonden tengevolge van een misver stand in cle Neptunus-achterhoede. Deze deed overigens zeer verdien stelijk werk en voorkwam in enkele gevallen doelpunten. Aan de andere kant gingen harde onzuivere scho ten van Jan de Gans en De Bruijn hoog over, doch even daarna be strafte Wim Dekkers een fout in de Utrechtse achterhoede. Met een bij zonder fraai links achterwaarts schot bezorgde dezelfde speler Nep tunus daarop de gelijkmaker. Voor de rust werden Dekkers en de Utrechtse midachter het water uit gestuurd omdat zij te fors speelden. Na de rust ging van de Amers foortse voorhoede geen kracht meer uit. De Bree had de plaats van Dek kers ingenomen, doch hy kon het niet bolwerken tegen de zwaar spe lende Utrechtse achterhoede. De Bruin en De Gans misten beiden nog een fraaie scoringskans, toen zij in vrije positie een hard schot op het doel plaatsten. Doelman Van de Vlasakker keerde aan de andere zijde een gevaarlijk schot en kort daarop was een zuiver schot van Bouwmeester hem te machtig (23). Onder hoogspanning ver streken de laatste seconden. Fors werd gesDeeld, doch nimmer on sportief. Jan de Gans, die plotseling in het bezit van de bal kwam en daarmee opzwom plaatste het leder na een schermutseling naar De Bruijn, deze scoorde, zwaar gehin derd, de gelijkmaker De eindstand bleef 3—3. Het vierde zevental van Neptunus speelde voor de competitie tegen het eerste zevental van „Zeist". De Amersfoorters wonnen met 41. De reserves van Neptunus versloegen in een vriendschappelijke wedstrijd een militair zevental met 83. Kunt U nog zingen? Volgende week Woensdag is er in de Joriskerk onder leiding van de heer Adr. Schuurman 'n Kerst en Adventsliederenavond, waarvan enkele gramofoonopnamen bestemd voor Indonesië gemaakt zullen worden. Deze avond is voor iedereen toe gankelijk. Donderdagavond aan staande is er gelegenheid tot repe teren in de Joriskerk. Burgerlijke stand AMERSFOORT. Geboren: Marianne Jenneken Margo, d. v. J. G. H. A. v. Berkur.i en B. Lak. Getrouwd: J. H. Brok en J. P. v. Groenestijn; E. de Hoog en A. J. P. v. Barneveld; A. M. Huizinga en J. C. v. Nieuwenhuizen; J. Ho ving en J. v. d. Horst; J. A. dp Waal en T. van 't Klooster; L. J. v. d. Laar en W. C. Werdler. Overleden; Elsje van der Neut, uod 30 jr., ongehuwd. Woudenberg AUTOBOTSING Toen de vrachtrijder v. B. zijn zware wagen naar de Stationsweg reed, ontwikkelde deze zoveel rook, dat de bestuurder van een luxe auto de vrachtauto niet kon zien. 't Gevolg was een botsing, waarbij de luxe wagen zwaar werd be schadigd. De inzittenden werden licht gewond. FIETS GESTOLEN Terwijl Maandagavond de Zang vereniging „De Lijster" in de zaal van „De Schans" repeteerde, werd uit het voorportaal de fiets van een der leden gestolen. GEVONfcEN VOORWERPEN Een motorhandschoen, een kin- derparapluie en een vulpen. In lichtingen bij de Rijkspolitie. BURGERLIJKE STAND WOUDENBERG. Overleden: C. Bosch, oud 80 jaren, echtgen. v. J. Westeneng. PREDIKBEURTEN WOUDENBERG. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 u. ds. Kievit uit Baarn en nam. 6.30 u. ds. J. Ver maas uit Amersfoort.* MEDISCHE DIENST De medische dienst wordt Zon dag 18 Dec. '49 te Woudenberg, Maarsbergen en Maarn waargeno men door dr. H. G. v. d. Hoek te Woudenberg. Stoutenburg Uitbreidingsplan Het reeds geruime tijd ter ge meentehuize te Hamersveld liggen de ontwerp-uitbreidingsplan der gemeente Stoutenburg is geheel af wijkend van het oude plan. Was het oude plan zo opgezet dat vrijwel alleen lintbebouwing mogelijk was, in het nieuwe plan zjjn twee woon kernen verdisconteerd, en wel één te Achterveld en één naby de drie sprong HessenwegHorsterstraat Tweede Steeg. Uit alles blijkt dat men met het doel heeft gewerkt om het landelijk karakter van Stouten burg zoveel mogelijk te behouden. De grote moeilijkheid bij het ont werpen van dit plan was dat alleen in westelijke riphting uitgebreid kon worden, zodat een mooi naar alle zyden afgeronde dorpskern niet was te verkrijgen. Dit komt doordat het oostelijk gedeelte van Achterveld onder de gemeente Barneveld valt en dus provincie Gelderland is. Dit is voor de gemeente Stoutenburg dikwyls een handicap in het uitvoe ren van haar plannen. Een oplos sing voor deze moeilijkheid en tevens voor andere is alleen te vinden in een eventuele gemeente en provinciale grenswijziging. Het ter visie liggende uitbreidingsplan heeft in het anders zo rustige Ach terveld vrij wat beroering teweeg gebracht. Het ontbreken van sport- en re- creatievelden wordt als een gemis gevoeld. Door het bestuur van de plaatselijke afdeling van de K.A.B. is een adres tot de raad gericht, waarin zij haar bezwaren naar vo ren brengt tegen het creëren van een afzonderlijke arbeiderswoonwijk, waardoor men vreest dat het ge meenschapsgevoel, dat nog zo sterk in Achterveld heerst, verbroken zal worden. Leusden Aanbesteding De op Vrijdag j.l. plaats gehad hebbende aanbesteding ten gemeen tehuize te Hamersveld voor het op halen van haard-as en huisvuil voor het jaar 1950 heeft tot resultaat gehad dat deze ophaaldienst in 1950 zal worden verricht door de fa. van E. van Soeren te Hamersveld, voor de som van ƒ904. „Indiaan tje "-spel sleutel tot schijndrama BERGEN OP ZOOM. Ver leden week, toen een tuinman aan het werk was in de tuin van een villa, deed hij al gravende de ontdekking van een doods hoofd. Juist toen de man vol af grijzen zijn ontdekking bekeek kwam er een agent langs. Deze waarschuwde de commissaris èn de commissaris, wie weet welk drama zich hier had afgespeeld, alarmeerde weer de dienst voor identificatie en berging. De onverwachte oplossing van het raadsel kwam van de zoon van de villa-bewoner, die ver telde, dat toen hij een jaar of wat geleden met een vriendje indiaantjehad gespeeld, hij hierbij, om het geheel echter te maken, een doodshoofd had ge bruikt, dat hij had gevonden in de Schelde, ter hoogte van het Verdronken Land van Reimers- ivaal. „Toen we uitgespeeld waren heb ik dat doodshoofd in de tuin begraven. Als u verder graaft zult u er misschien nog wel een vinden. Ik meen, dat een van mijn vrienden ook een doods hoofd had en dat hij dat ook in onze tuin heeft begraven." Hedenavond HILVERSUM I: 19— klokje van zeven uur. 19.05 radio volksmuziek- scnool. 19.35 Dick Willebrandts 19 45 reg. uitz. 20 nws. 20.05 in het radio zoeklicht. 20.15 concertgobouwork. 2105 avondschool. 21.30 concertgebouwork. 22.15 Israël op dit ogenblik. 22 25 Sky- masters. 23.nws. 23.15 sportactualitei- ten. 23.30—24.— Zigeunermuzlck. HILVERSUM II: 19— nws. 19.15 de muziek bij nader inzien. 19.40 vandaag 20nws. 20.05 In Holland staat een huis. 21.familie-competitie. 21.35 In Holland (verv.). 22.05 gram.muz. 22.15 de vaart der volken. 22.35 piano en ork 22 45 avondoverdenking. 23 nws 23.15 Nederl. kamerkoor. 29.4524.— gr.pl Morgen Soest „NIJKERK" DEBUTEERDE GOED TEGEN „CENTRAAL" De biljartvereniging „Nijkerk" nieuw toegetreden lid van de N. B.B. in het district Eemland, bracht een bezoek aan de biljartvereniging „Centraal" te Soestdijk. Nijkerk beschikt over sublieme spelers en won drie van de vier gespeelde partijen. Hoogland BURGERLIJKE STAND HOOGLAND. Geboren: Wil helmus Jacobus, z. v. A. v. Midde laar en H. G. v. Dijk. Overleden: G. van 't Klooster, oud 74 jaar, weduwnaar van L. Herder. VOOR BEROEP BEDANKT Ds. J. J. Poot, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Barneveld heeft voor het beroep naar Wou denberg bedankt. Positie van ambtenaren en politie na overdracht der souvereiniteit BATAVIA, Volgens een be- kendmaking van het Nationaal Voorbereidingscomité worden alle burgerlijke ambtenaren waar- onder de politie die op het tijd stip van de souvereiniteitsover- dracht werkzaam zijn bij de voor lopige federale regering, ambtena- hen van de R.I.S. Burgerlijke ambtenaren onder wie de poli tie die in dienst staan van rege ringen en besturen der deelgebie den, blijven hun verantwoordelijk heden uitoefenen in de betrokken deelgebieden. De strijdkrachten der R.I.S. zul len optreden in opdracht van de nationale Indonesische regering der R I S. De politie van de deel gebieden zal optreden in opdracht vsn de regeringen en besturen dier deelgebieden. De Nederlandse troe pen van land- en zeemacht zullen niet optreden behoudens op uit drukkelijk verzoek van de regering di R.I.S. en met goedkeuring van de regeringen of besturen der be trokken deelgebieden, indien hulp nodig mocht zijn ter verzekering van de orde en veiligheid. Noodweer teistert Spanje MADRID. Het Iberische schiereiland maakt momenteel het slechtste weer door sedert twintig jaar. Er woeden zware stormen, ae temperaturen zijn er om het vriespunt en op vele plaatsen is sneeuw gevallen. Aan de Spaans-Marokkaanse kust zijn vijftien vfesersschepen vergaan Men neemt aan. dat er tachtig mensen om het leven zijn geko men. De golven, die tot zes meter hoogte opliepen hebben aan de kust zware schade aangericht. Vele huizen zijn weggespoeld. HILVERSUM I: 7 00 VARA: 10 00 VP RO; 10.20 VARA; 12 93 AVRO; 16.00 VARA; 19.30 VPRO: 21.00 VARA. 7.00 Nieuws 7.18 Gr. platen; 7 30—8 30 Zendersluiting: 8.30 Nieuws: 843 Gr. platen: 8.50 Voor dc vrouw; 9.00 Weer- rapporten: 9.03 Lond Nationaal Symph. orkest 10 00 Thuis; 10.05 Morgenwijding: 10.20 Wiener Boheme orkest: 10 30 De Regenboog: 11.00 Voor de vrouw; 1115 Jan Vogel: 11.40 Orgelspel; 12.00 John Renova. 12.30 Land- en tuinbouw: 12 33 Sport en prognose; 12 45 This is Ameri ca: 13.00 Nieuws: 13.15 Pierre Palla: 19 45 Gr. platen; 14.00 Kookkunst 14 20 Alt cn piano; 14.40 Ons volk ln zijn dichters 15 00 Omroepkamerorkcst; 16.00 Filmland: 16,3017.30 Zcnderslulting: 17.30 Wij en de muziek; 18 00 Nieuws: 18.15 Felicitaties: 18.30 Reg. uitzending. HILVERSUM I- 19 00 Denk om de bocht: 19.15 Orgelspel: 19.30 Liberal Christianity; 19.50 Tien voor acht; 20.00 Nieuws: 20.05 Nederl. kamerkwartct; 2100 Men vraagt; 21.25 Fabrieksarbcl- dersbond; 21.50 Buitenl. weekoverzicht; 22.05 Pennies from heaven; 22.40 Van daag; 22.45 Avondwijding: 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Philadelphia orkest. HILVERSUM II: 7 00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7 15 Een woord voor dc dag: 7.30—8.30 Zenderslulting: 8 30 Nws: 8 10 Tc Deum laudamus: 9.00 Wccrrap- porten; 9.03 Violoncel 9.15 Bezoek bij zieken 9 30 Waterstanden; 9.95 Gr. pla ten. 10 00 Saksische Staatskapel; 10.30 Morgendienst; 11 00 Bloemlezing uit lie deren: 11.30 Wcens radio-orkest; 12.00 Gr. platen 12 30 Land- en tuinbouw; 12 33 Das jüngste Gc-richt: 13.00 Nieuws; 13 15 Vrij cn Blij: 13.45 Sweelinckkwar tel: 14.10 Pianosolo; 14.40 Van oude en nieuwe schrijvers: 15.00 Boyd Ncel strijkork.; 15.10 NCRV-koor; 15 40 Viool en Piano: 16 3017 30 Zcnderslulting: 17.30 Friese uitz 17 45 Amsterd kamer- muziekgezclschap 18.15 Nederl kamer genootschap; 18.30 Geestelijke liederen: 1845 De stem van de Christelijke vak beweging. HILVERSUM II: 19.00 Nieuws; 19 15 Reg uitz.; 19 30 Victor Silvester; 19 40 Vandaag: 20.00 Nieuws: 20 05 Disco ac tualiteiten 20.15 Omroeporkest: 21-15 Olieproblemcn m het midden-Oosten: 21.35 Ensemble Selecta: 22.05 Orgelcon cert; 22.30 Nederl. vocaal kwartet; 22.45 Avondoverdenking: 23.00 Nieuws; 23 15 24.00 Gr. platen. Ned. Herv. Kerk Beroepen: tc Holwterda (toez.) F. J. Goethals te Mensingeweer. Bedankt: voor Ridderkerk J. W. de Bruin te Sprang, voor Beilen P. de Hoop te Gramsbcrgen; voor Hoevela ken L. Brasser tc Rijssen; voor Ede C. Treure te Wilsum. Gcref Kerken Beroepen: te H. I. Ambacht D. Vlsch. evang. pred. te Emmcn. Gercf. Gemeenten Beroepen: tc Hoendekenskerke-Nisse A. Vergunst, cand. te. Leiden. AMSTERDAM, Zondag 18 De cember wordt te Amsterdam de jaarvergadering gehouden van de Nederlandse Roeibond. De voorzitter ir Th P Tromp heeft zijn mandaat ter beschikking gesteld Er zijn geen tegencandidaten gesteld, zodat de heer Tromp als voorzitter zal aan blijven. 13/12 14/12 Atch. 98 s/, 99% Baltim. 9 9% Can.Pac. 14% 15 Ill in L. 34% 35 N.Y.Cen. 10% 10% Penns. R. 14% 14% Sou .Pac. 49'/, 50% UnPac. 83% 83% All.Ch 198 200% Am.Can. 98% 100% Am.Car. 25'/, 55% 26% A.Smelt. 55% A.T enT. 146% 146', Am. Tob. 76% 75% Anac.C. 28 23% Bethl.S. 62 32 BoeilngA. 24 23% Chrysler 65 64% City B. 42% 42% Consol.E 28 V. 28% Douglas 67% 68% Dup. N. 61% 61% Eastm.K 47". 46% Gen.El. 42% 41% Gen.Mot. 70% 70% "4 13/12 14/12" Ooodyear. 43% 43 vit HudsonM 14 13% Int.Harv. 29 29% In.Nickel 27% 28% Int.T cnT 10 9% Kenn.C. 50% 50% MontgW. 54% 5V-t Pack. M. 4 3% 12% Radio C. 13% Rep.St. 23% 23% Rcyn. T. 39% 38 V, Scars R. 43% 43% Shell Un. 37% 38% 16% Soconv 16% Stand Br. 21% 21V: St.Oil.J. 68% 69% Studeb. 25 24% Texas C- 61% 61% U.Aircr. 25% 25% Un. Corp. 4% 4". Un.Fruit 53% 53'-; DSRubh. 33 33 US Steel 26 «i 5-6% Westing 31% 32 Woolw. 47% 47% Omzet 2.210.000

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2