D WYBERT JAPAN HOUDT HET NOG STEEDS OP HET HEIDENDOM Kamer neemt genoegen met een half ei Basisplan omvat diverse straalzenders MOEILIJKHEDEN? Wij geven raad r HOEST Christenen gebruiken moderne e va ngelisa tie-methoden Donderdag 15 December 1949 Rechten van de Mens Naar aanleiding van onze publi catie over „De Rechten van de Mens", waarbij ter illustratie een foto was opgenomen van een con centratiekamp uit de oorlogsjaren ontvingen wij de onderstaande brief. Om begrijpelijke redenen hebben wij de naam van de in zendster weggelaten. Het is met mijn gewoonte om dadelijk naar de pen te grijpen, maar naar aanleiding van het plaatje, (hierboven genoemd. Red wilde ik u toch even iets dui delijk maken. Er bestaat nog zo jets als het spreekwoord „Wie bo ter op zijn hoofd heeft, moet niet in de zon gaan staan" U schrijft de menselijke rechten 'werden daar door de nazi's gruwelijk over treden Maar mijne heren, wat is er na Mei 1945 geschied? Niets minder dan dit. Ik heb zelf met mijn moeder van 76 jaar. drie maanden in het concentratiekamp te Hoogezand (Gr.) gezeten met meer dan 1000 mannen, vrouwen en kinderen, waar de meest on menselijke toestanden heersten Tientallen babies stierven, omdat er niet naar om werd gekeken en allerlei zieken lagen daar als bees ten in het stro. Voor deze meer dsn duizend mensen waren slechts 2 W.C (tonnen). 10 lange weken heerste daar in hevige mate dysen terie. Menig maal liep het vuil (dat besmettelijk was) door het stro heen Dit was ook een kamp waar 5 meter hoog het prikkeldraad om heen werd gezet, alsof al de vrou wen en kinderen de grootste mis dadigers waren en ook met bewa king er voor met de MP U ziet, heren, het/elfde als op dit nlaatie. Niets anders Als u zich wilt over tuigen naar de waarheid hiervan, het adres luidt ..Strofabriek Beuke- ma. Hoogezand (Gr.) Daarbij nog dit. U had het deze week er over dat die N.S.B.-ers l eertarieven op de Westerschelde niet van de baan (Van onze parlementaire redacteur) DEN' HAAG. Het gehakketak tussen de regering en het parlement o\er de veertarieven op de Westerschelde is gisteren in de Tweede Ka- mer ^°°rte®zct. maar tot een overtuigend succes van de tegenstanders fmi u tn dezer larieven heeft het niet geleid. De heer Van der ciiz (C.H.) had met enige andere Kamerleden een amendement inge diend, waarvan de strekking was. om de 800.000, welke de in te stel ««even moesten opbrengen, uit de begroting te doen verdwijnen «JÏSfli?er1 SpitzenTTzat erg met het zijn vastgesteld, zullen ze aan de hoït* verlegen. Het vorige jaar Kamer moeten worden overgelegd, neeit nij erin berust, om de heffing De, minister zegde zulks haastig- der veergelden nog een jaar uit te lijk toe. blij, dat hij er zonder maar.de ^mister van Fi- ernstige scheuren in zijn kleren nancien verscheen als een dreigen- moesten heropgevoed worden. Nu: over die heropvoeding kan ik mee praten. Na het kamp Hoogezand werden we overgeplaatst naar de Cellenbarakken te Scheveningen waar we met 5 vrouwen in een éénpersoonscel werden geduwd. Wat ik daar heb geleerd met mijn heropvoeding door verschillende bewaaksters dat was stelen en ro ven, want na enige tijd liepen we nagenoeg zonder ondergoed. Dit is ook met bewijzen na te gaan, daar één van de hoofdbewaaksters (toen het buiten de poort bekend werd), haar naam is. (wij laten ook deze naam weg. Red.), op het mat je moest komen. En zo zou ik nog meer kunnen vertellen, maar dat is te vies om neer te zetten. Later- kwam er verandering, toen mej. Schokking commandante werd (zij is nu voorzitster van het Ned. Rode Kruis) (Bedoeld wordt de afd. Jeugdrodekruis van het N. R. K. Red). Maar dat was iémand, die zelf dat alles had meegemaakt tij dens de bezetting. En die" 1400 vrouwen, die daar opgesloten za ten. zullen nooit vergeten wat zij voor ons geweest is. Dat was een Christenmens. Maar heren, zij die niets mede gemaakt hebben, slaan zich nu met de band op de borst, dat zij de goede Nederlanders zijn. Ik kan soms nog medelij met hen krijgen. Ik eindig hiermede, maar ik zou nog veel meer openbaar kunnen maken, maar ik zou U wil len verzoeken, onderzoek eerst de dingen en oordeel dan of U het recht heeft om te oordelen. Van daar het spreekwoord „wie boter op zijn hoofd heeft, ga niet in de zon staan. Mevr Met onze artikelen over „De Rechten van de Mens" hebben wij allerminst willen zeggen, dat in de na-oorlogse samenleving alles ide aal is. Het gaat echter om de principiële erkenning van deze rechten, die wij thans eerder verzekerd achten dan onder een totalitair bewind. Dat er pal na de bevrijding aller-ergste en nim mer voldoende scherp te veroorde len misstanden zijn geweest, staat wel vast. Dat er nog vandaag ontoe laatbare dingen gebeuren, óók met ex-N.S.B.-ers, achten wij helaas niet ondenkbaar Reden te meer om ook in Nederland nogmaals „De Rechten van de Mens" ter harte te nemen. j Er is maar 1 iveg: West-Europa één U schrijft. 7 December j.'l., dat Frankrijk zijn fatalistisch defaitis me moet afleggen. Volkomen juist. Er zit een gat in de mankracht van de West Europese defensie (zie uw blad van 30 Nov. j 1.) Ook juist. Ik zie hiervoor de oplossing als volgt: Adenauer voelt er niets voor zijn West-Duitsers af te staan als huur- lingenaanvulling bij een verzame ling nationale legers. Een herbewa pend Duitsland blijft een gevaar voor Frankrijk en voor Europa Italië en de Beneluxlanden kunnen echter geen vertrouwen hebben in een collectie nationale legers zón der Duitsland en mèt een defaitis tisch Frankrijk; ook Amerika. Ca nada en Engeland zullen een der gelijke defensie wantrouwen. Al die problemen dienen staats rechtelijk te worden opgelost. Iedereen hebbe zijn loyaliteit je gens zijn vaderland over te hevelen op West-Europa. Neem de West- Duitsers op als rechtsgelijke West- Europeërs, laat ook hen delen in de aanmaak van oorlogsspul het zal hun werkloosheid keren. Komt tot een West-Europese regering en laat de schaduw op de wand en er bleef de bewindsman niets anders over dan te zeggen, dat hij deze zaak diende te beschouwen als een Rijksaangelegenheid. Er had over dit punt voldoende vooroverleg plaats gehad, en hij voelde er blijkbaar weinig voor om wederom met lege handen bij de beheerder der schatkist terug te komen. Maar de oppositie tegen het voor nemen om veergelden te heffen scheen sterk en onverbiddelijk Terwijl de minister meende, dat het niet heffen van veergelden na de bevrijding geen rechten had geschapen, waren verschillende Kamerleden een geheel andere mening toegedaèn Opnieuw werd de lijn van de minste weerstand gezocht. Voet gangers en wielrijders zouden wor den vrijgesteld, behalve dan dat er misschien een eerste klasse zou worden gemaakt, waarin zou moe ter worden betaald. En voor* de voertuigen zou. dacht de minister, misschien een gedifferentieerd ta rief te ontwerpen zijn, waardoor aan de ergste bezwaren, vooral van Zeeuws-Vlaanderen, enigszins zou zijn tegemoet gekomen. De heer Van der Feltz bleek be reid om zich hierdoor te laten ver murwen. maar hij stelde een voor waarde: als de nieuwe tarieven ook Duitsland daarin zitting krij gen. Laten alle leden Europees leren denken, voelen en handelen. Consolideer dit centrum staatkun dig, economisch, militair, enz. en laat dan de randstaten (Italië en de Beneluxlanden) hieraan hun volle medewerking geven. Maar maakt van deze landen een hecht Euro pees blok met één regering boven ieder nationaal belang uit, hoewel rekening houdend met de nationale belangen. J. C. BECKER Te weinig meegenomen Ongetwijfeld hebben wij allen met blijdschap het bericht gelezen, dat door een parachutesprong twee kostbare mensenlevens behouden bleven. De geleden schade door het verloren gaan van het vliegtuig kan er wel bij. Het militaire appa raat is financieel nu eenmaal niet al te voordelig in het gebruik en de uitgaaf voor een vliegtuig meer of minder zal wel niemand een slapeloze nacht bezorgen. Maar toch rex.s bij mij de vraag: zou het verlies van die vele dui zenden guldens ook nodig geweest zijn, wanneer het toestel eens niet was opgestegen met een hoeveel heid benzine voor een zeer korte vlucht? Wanneer van te voren re kening gehouden zou zijn met de mogelijkheid van een langer ver blijf in de lucht? Wanneer de be manning van een zeeboot of van een vliegtuig geen rekening houdt met omstandigheden, als zich die avond hebben voorgedaan, «wie moet dan dan wèl doen? P. Drie M's Naar aanleiding van het onder werp ..Liftende militairen", dat in Uw blad onder de loupe genomen werd. zou ik U gaarne het volgende mededelen Misschien dat het in Nederland navolging kan vinden. Vóór de Japanse invasie, toen In donesië nog Indië was. kon men op de voorruit van zeer veel auto's een plakkaat vinden met 3 M's er op. Dat betekende: Militairen Mo gen Meerijden. Wanneer men daar in Nederland ook toe zou kunnen komen, zou het voor vele militai ren gemakkelijker zijn en hun van de hulpvaardigheid t.o.v. hen doen getuigen Mej. B. M. VAN MESSEL. Ook na de capitulatie van Japan worden deze M's op vele wagens in Indonesië gezien. Meer plaats in de trein Voordat de Spoorwegen de abon nementsprijs gingen verhogen, in verband met de meerdere service aan de reizigers verleend, kon men 's morgens om 8 uur in een post- rijtuig of goederenwagen staan omdat de 3e klasse te vol was. Nu niet meer, men staat *°s balen stro tegen elkaar geperst. 's Avonds is het net eender in de sp tsuren. Ik begrijp zeer wel dat men materiaal te kort komt, maar laat men dan een goederenwagen aanhaken. Vele reizigers zouden daar dankbaar voor zijn. In Delft staan nog steeds op het station de buiten- en tochtdeuren open. Waarvoor is dat nodig? De deuren dicht en meer staan- gelegenheid voor de reizigers. Dank U. A. J. BOUWER. afkwam en opgelucht, dat hij niet met lege handen by papa Lieftinck behoefde terug te keren. Verdeelde gevoelens in Eerste Kamer over P.B.O. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Bij de behande ling van de Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie in de Tweede Ka mer heeft de tegenstelling tussen K.V.P. en P.v.d.A. in zekere zin het debat beheerst. De Kamerfractie van de laatste partij heeft niet zon der succes gepoogd om de invloed van de overheid in de organen der P.B.O. te versterken, zonder dat men met zoveel woorden kan zeg gen. dat de K.V.P. voor de P.v.d.A. gebukt heeft. Naar de mening van de protestantschristelijke fracties de Eerste Kamer is dit echter wel het geval en in het Voorlopig Verslag van het onderzoek der P.B. O. in de afdelingen wordt dit de K.V.P. op bittere toon verweten. En zij. die het ondernemersinitiatief liever in het geheel niet door de overheid beperkt zien. gooien er nog een schepje op. Overigens vinden wij in 't Voorlo pig Verslag dezelfde standpunten terug, welke zich reeds bij de be handeling in eerste aanleg hebben doen gelden. Met enige zekerheid kan dan ook wel voorspeld worden, dat het debat over de P.B.O. in de Eerste Kamer niet zal uitmunten door de manifestatie van nieuwe inzichten. De'voorafgaande behan deling in woord en schrift is zo uit voerig geweest, dat dit ook niet mocht worden verlangd. Binnenspeler Quigley kost kwart millioen LONDEN. De nieuwste aan koop van de tweede divisieclub Preston North End heeft een record transfer-bedrag opgeleverd. Voor de binnenspeler Eddie Quigley van Sheffield Wednesday werd maar liefst een som van bijna 27.000 pond sterling neergeteld. Het hoogste bedrag dat tot dus ver was betaald, was de 25.000 pond waarvoor Derby County in April Johnny Moris van Manchester United overnam. Binnen twee dagen heeft Preston North End 44.000 pond sterling voor de aankoop van nieuwe spelers be steed. Hiertoe behoort ook Willy Forbes van Wolverhampton Wande rers. Moeilijkheden rond Finse 01. spelen HELSINKI. Naar aanleiding van een geschil tussen twee Finse sportbonden heeft de socialistische fractie \an de gemeenteraad voor gesteld geen subsidie uit te trekken voor de Olympische Spelen van 1952 en de voorbereidingen voor die spelen te staken. Het Finse Olympische Comité heeft bij monde van voorzitter Erik von Frenkell verklaard, dat gewoon met de voorbereidingen zal worden doorgegaan. Von Frenkell, die er zijn spijt over uitsprak dat de poli tici zich met de sport zijn gaan be moeien verklaarde dat het Finse Olympische Comité een Inzameling onder het volk zal gaan houden In dien het voorstel mocht worden aangenomen. Het geschil dat Leskinen als ar gument gebruikte, zou zijn ontstaan tussen de twee grote Finse athle- tiekbonden de socialistische „Ar beiders Athletiekbond" en de rechts georiënteerde „Finse Athletiekunie" maar Olavi Suvanto, de voorzit ter van eerstgenoemde bond zei, dat hij van niets wist Victor van Vriesland ziek Onze litteraire medewerker, Vic- .tor van Vriesland, is enkele dagen geleden plotseling ernstig ziek ge worden. zodat directe opneming in een zièkenhuis noodzakelijk werd geacht De diagnose luidde: een ge compliceerde blindedarmontste king. EEN STEENFABRIEK bij Rijs- sen (O,), waar de stenen nog worden gebakken in een z.g. veldoven, heeft men een nieuw model tractor in gebruik geno men. De stenen worden op hou ten bakken, elk met een capaci teit van 600 stenen, gepakt, de tractor grijpt deze bakken en brengt ze naar de opslagplaatsen. Daar worden de stenen gesor teerd. Dit werk gebeurde vroe ger met kleine wagentjes, ge trokken door paarden. Met de nieuwe tractor wordt dus veel tijd en ook geld gespaard. Zeiler Peder Lunde heeft sympathiek plan KOPENHAGEN. De Konlnk- lijke Deense Jachtclub heeft mede gedeeld, dat zij voor de internatio nale drakenwedstrijden te Velje, die 15 Juli 1950 beginnen, en waarvoor deelneming wordt verwacht uit Groot-Brittannië, Noorwegen, Zwe den en Nederland, een voldoende aantal draken-jachten beschikbaar wil stellen. Dit uitleenplan, dat ten doel heeft de buitenlandse deelne ming, nu deviezenmoeilijkheden en kosten van het vervoer van jach ten extra groot zijn, toch zo volle dig mogelijk te doen zijn, is ontwor pen door de bekende Noorse zeiler Peder Lunde. RAPPORT VAN DE T ELEVISIECOMMISSIE II „Niet televisie öf radio, maar televisie èn radio!" (Van een onzer redacteuren) Vooral uit het financiële deel van het rapport van de Televisiecommissic blijkt duidelijk dat deze commissie de problemen niet oppervlakkie be studeerd heeft Dit tweede deel van het "rapport beval een door de industrie uitgewerkt theoretisch basisplan voor televisie in Nederland, zoals dit in 1952 ingevoerd zou kunnen worden wanneer de experimenten in de twee daaraan voorafgaande jaren met succes bekroond worden In Hil versum zou voor de televisieuitzendingen gebruik gemaakt dienen te worden van een der bestaande studio's en begonnen zou moeten worden met een eenvoudig programma van een kleine duizend programma-uren per jaar De sturjjp zou door straalzenders verbonden moeten worden met andere zenders aie het programma in de belangrijkste bevolkingscentra distribueren aangehouden, de vaste staf op 75 personen, onder wie studiopersoneel. redacteuren, regisseurs, technische leiders etc. Bij het opnemen van een eigen filmjournaal zou hierbij nog tien man komen, in totaal dus 85 Maar dit alles betreft nog basis plannen en adviezen. Voorlopig staat nog slechts 'n tweejarig experimen teel stadium vast. waarin op onge regelde tijden proeven genomen zui len worden Op de definitieve uit zendingen zullen we nog (minstens! twee jaar moeten wachten Vooi wedstrijden hoofd klasse driehanden In begin Januari zullen boven Odeon aan de Herengracht in Den Haag voorwcdstrijden worden ge speeld voor het nationale biljart kampioenschap hoofdklasse drie banden, dat van 26 t.m. 29 Januari in Enschede zal worden verwerkt De kampioen, J Broekhuizen uit Arnhem is vrijgesteld van voor- wedstrijden. Aan deze selectie wedstrijden, die georganiseerd wor den door de 's Gravcnhaagse biljart club, zullen deelnemen J. C. Bany (Rotterdam). E. Louwaard (Am sterdam), Jan Sweering (Amster dam), E Wevers (Enschede), B. Bornkamp (Rotterdam), P. de Leeuw (Amsterdam). N. Stikkel- man (Arnhem) en H. Verbeek (Utrecht). Henk Metz (Den Haag), die juist naar de hoofdklasse is ge promoveerd. mag dit keer nog niet deelnemen. 1 Vincent van Gojcb. Over ccn tot nu toe verwaarloosd hoofdstuk uit Vincent van Gogh's leven, zt)n Antwerpse pe riode schreef Dr. M. E. Tralbaut een grondige studie, die als een voorbeeld mag gelden van consciëntieus kunsthis torisch onderzoek. Met enthousiasme en vasthoudendheid heeft de schrijver elk gegeven onderzocht, elke mededeling aan de feiten getoetst en daarbij waar- I devolle ontdekkingen gedaan en afge rekend met vele foute veronderstellin gen. Als reactie tegen de vroegere ver onachtzaming legt Dc. Tralbaut mis schien wel iets te véél nadruk op de invloed die het verblijf van enkele I maanden in dc Scheldestad op Vincent's I ontwikkeling gehad heeft. Trouwens in I zijn conclusies en in zijn kritische be schouwingen over het werk van Van Gogh is de schrijver het minst ge slaagd. hetgeen niet wegneemt, dat het >•-_ a»| door hem bijeengebrachte en geordende feitenmateriaal uitermate nuttig is voor *&- het begrip van Van Gogh's kunstcnaars- -y leven. Het bock werd door Strcngholt's "rv 1 Uitgevers Mil. typografisch keurig ver- 4 zorgd en geïllustreerd met reproducties naar schilderijen en tekeningen die in Antwerpen ontstonden w.o. 4 kleur- reproductlcs. In dit plan komen straalzender verbindingen voor met Amsterdam, Delft (voor Den Haag en Rotter dam). het noorden, oosten en zuiden van het land, in totaal twaalf ver bindingen. De exploitatiekosten werden geschat op 2.750.000 per jaar. Uit de „televisie-belasting", die de commissie voorstelt en die reeds door de regering is overgenomen 30 per jaar) zullen deze kosten bestreden moeten worden, daar de regering het op grond van de hui dige economische omstandigheden niet verantwoord acht zelf finan ciële steun te verlenen. „Ten aanzien van de ontwikkeling van het aantal gegadigden kan slechts gegist wor den. zij het ook dat deze gissing ge baseerd kan worden op de groei, die elders heeft plaats gehad." aldus het rapport. De commissie rekent met 200.000 televisie-ontvangers, een to taal dat na een jaar of zes bereikt zal zijn. De televisie zal dan zich zelf bedruipen. De ontwikkeling van de televisie zal echter een terugplag kunnen geven op de radio-industrie, een soort controverse tussen radio en televisie dus. „Op de duur zal de controverse minder ernstig zijn naarmate het publiek het inzicht zal verkrijgen, dat de televisie een ont spanning apart is, welke zich naast de radio kan handhaven maar niet in plaats van de radio treedt, zoals ook in de Verenigde Staten en En geland reeds kan worden geconsta teerd". Bij de raming van de kosten heeft de commissie zich ook uitvoerig be ziggehouden met de personeelsbe zetting. Er bleek een groot verschil te bestaan tussen die in Amerika en die van de BBC. Voor Nederland schat de commissie, voor zover het hierboven genoemde basisplan wordt Tour de France in 1950 PARIJS. De Tour de France zal in 1950, van 13 Juli tot 6 Au gustus, volgens dezelfde formule worden georganiseerd als in 1949. dus met nationale, Frans-regionale en buitenlandse ploegen. Het to taal aantal deelnemers is vastge steld op 116, verdeeld over drie na tionale ploegen (Italië, België en Frankrijk) van elk 10 man. vijf Frans-regionale teams eveneens van 10 man en zes buitenlandse ploegen (Nederland. Luxemburg, Zwitserland. Italië B. België B en vermoedelijk een internationale équipe met Spanjaarden) van elk 6 man. De tour zal in dezelfde richting als in 1940 worden gereden, dus om de West. en er komen twee ritten tegen het uurwerk, een voor de Py reneeën en een na de Alpen Het parcours gaat ook ditmaal buiten de Franse grenzen. Zowel België, Zwitserland als Italië zullen worden aangedaan. LONDEJN. Voor dc tweede ronde van de Engelse Cup werden Woensdag enkele wedstrijden, die Zaterdag 10 December in een gelyk spel waren geëindigd, overgespeeld. De uitslagen luiden: Southend UnitedWrexham 20. Southend komt in de derde ronde tegen Black pool. GatesheadNewport County 12. Newport County ontmoet in de der de ronde Port Vale. Ipswich TownChelmford City 10 na verlenging. Ipswich Town komt in de derde ronde tegen West ham United. Een bijzonder bock Is de Geschiede nis van de Muziek in de Nederlanden, waarvan het eerste omvangrijke deel in het voorjaar van dit Jaar bij dc We reldbibliotheek verscheen en het tweede deel gaat verschijnen. Dc Belgische mu sicoloog Prof. D r. C h. van den B o r r c n heeft tn dit, in 't Nederlands het eerst, daarna ln 't Frans uit te ge ven werk met zorg en grote kunde de pen gehanteerd. Een dergelijke moderne uitgebreide geschiedenis bestond niet tot nog toe. Men moet het aangeduidde gebied ruim nemen, n.l. dat der logo kustgebieden van West-Europa, die door ligging en geschiedenis (Bourgondische hertogen. Karei V) ccn zekere eenheid vormden Het is hier niet dc plaats om dieper op het werk in te gaan. doch waar wij ook lazen, hetzij over het Gre goriaans over dc bloeitijd van volks lied en koormuziek of over de lult- en clavccymbelkunst, dit eerste deel al thans stelt als raadplcegwcrk nergens teleur en behoort In ieder geval in d© boekenkast van Iedere serieuze dilet tant en musicus. WIJ missen alleen con alphabetlsch namenregister, dat echter misschien het tweede deel besluiten gaat? Planobouw. Dc firma Rijken en De Lange (Rotterdam) gaf een vijfde her ziene druk dc eerste na dc oorlog van het boekje aat leder die een mu- zlekcxamcn doet, gewoon ls te bestu deren. Een helder geschreven en mooi verlucht boekje. (Ingcz. Med.) Rode Hoestpoeders van Mijnhardt Dooi 4) O Hunrkwcslics rentezogcls ouderdomspensioen invaliditeitswet civiele procedures arbeidswet enz. Vraag: Mej. B. S die onge veer 60 jaar is en wellicht zonder werk komt, vraagt of ze op steun van de Overheid aanspraak kan maken Antwoord: Opnemen in de overbruggings steunregeling *al uiterst moeilijk gaan omdat in bet algemeen voor vrouwen veel werk aanwezig is. De Minister van So ciale Zaken moet in voorkomende gevallen beslissen of er reden is tot opname Vraag: W. P v. N. heeft be- zwaren tegen de wijze, waarop de ciokter van het Ziekenfonds, nu de vragensteller bepaalde moeilijkhe den heeft, hem niet wil helpen omdat in tijden als deze een ge meente slechts in uiterste nood zaak tot uitzetting en afbraak van woningen overgaat. Als uit een en ander bijzondere moeilijkheden voortvloeien, dan zal men zich met het gemeentebe stuur 'moeten verstaan om zoveel als mogelijk is deze moeilijkheden ook geldelijk te ondervangen. Vraag: A. v d. B meent dat hij een bepaalde huur kan beëin digen door een aangetekend schrij ven te zenden, temeer waar hij tot nu toe op bepaalde brieven geen antwoord kreeg. Antwoord: Hoewel het hier niet gaat dm het verlaten van een Antwoord: Het is natuurlijk i woning. doch van een bergruimte voor een geneesheer, wanneer hij moet m?n. zlcb altijd afvragen or bemerkt, dat men buiten het fonds (Ingez. Med.) Gelukkig Is de tijd van de grond- stoffenschaarste voorbij en kunt U weer volop Wybert krijgen. Steeds heeft Wybert zijn kwaliteit gehandhaafd. Het beste voor Uw keell Alléén in originele dozen. Ook wederom verkrijgbaar: Wybert mei menthol /EMAND heeft ons eens verteld, wat hem tijdens de jongste wereld oorlog in Japanse krijgsgevangenschap in Indo China overkwam. Hij was als officier commandant over de Nederlandse gevangenen. Op een avond vóór Kerstfeest meldden zich twee Japanse soldaten van de bewakingstroepen bij hem. .Ze dragen een pakje en vragen om een onderhoud. Deze mannen zeiden, in zeer slecht Engels: „Wat wij U komen zeggen en brengen mag ónze commandant nooit weten, want dan komen we in grote moeilijkheden. Maar wij zijn Christenen en nu hebben we van onze rantsoenen 1000 sigaretten overgespaard, die U aan Uw manschap- trouwens wel9 pen moet geven als een kerstgeschenk van twee Japanse broeders". Deze oud-commandant vertelde ons ook. dat de zeer weinige christe nen onder de Japanse soldaten zich steeds zoveel mogelijk onttrokken aan mishandelingen, die hen werden opgedragen en in elk geval nooit zelf daartoe het initiatief namen. Maar het waren er maar weinigen Zijn het er nu méér, in Japan? Toen het militarisme in 1945 in eenstortte, scheen het een ogen blik, dat de sterkste macht, die de oude nationale godsdiensten van Japan had gesteund, verdwenen was De terugkerende zendelingen waren optimistisch gestemd. Het is evenwel slechts schijn geweest. Want thans, vier jaar later, is het wel duidelijk, dat n°ch het Boed dhisme, noch het Shintoisme zijn overwonnen. Integendeel: van de 80 millioen Japanners is minstens de helft overtuigd Boeddhist en het Boeddhisme is nog altijd d e godsdienst in Japan. En ook al hebben de vele grote Boeddhisti sche organistaties haar instemming betuigd met de nieuwe grondwet, die duidelijk spreekt van een op bouw van het volksleven op demo cratische grondslagen, de leiders dezer organisaties tonen weinig bereidheid om actief aan de op bouw van een nieuw Japan mede te werken. Wat het intussen betekent in de practijk, leert men het best in een Boeddhistisch centrum als Kyoto. Want dan blijkt spoed%, dat het Deze week: in Kerk en Wereld gehele openbare, en gezinsleven doortrokken is van de Boeddhisti sche gebruiken en gedachtenwe- reld. Bijna elk gezin heeft zijn eigen graf op het kerkhof van een tempel welke onderhouden wordt door een jaarlijkse bijdrage van de gezinnen. De twee hoogtepunten in het godsdienstig-openbare leven zijn Nieuwjaar en O-bon (Juli Augustus) en op dit laatste feest worden ae geesten der gestorve nen geëerd Christelijke begrafenissen komen nog zeer weinig voor en worden soms gehouden als een „tweede begrafenis", namelnk nadat dc do de eerst op de traditionele wijze is gecremeerd. Voorts heeft elke Boeddhistische familie een heilige plaats, waar de w». gedenkplaten van de gestorvenen eveneens worden bewaard. Er wordt elke dag een kaars ontstoken, gebeden 1 gezegd en offers gebracht. Dit is natuurlijk niet specifiek Boeddhis. tisch, maar berust veel meer op de primitieve voorouder-verering En deze sterke verbondenheid met de doden dient tot handig gebruik voor de Boeddhistische organisa lies om de ziel van het volk in de greep te houden. Nog altijd treedt het Boeddhisme sterk naar voren met indrukwekkende demonstra ties De „vredesconferenties", die zij houden .mogen dan wel niet veel succes hebben, maar zij wor den door velen bijgewoond. Nu is de kracht, van het Boed dhisme niet alleen gegrond op vage tradities. Al kan de massa geen fijne philosophische onderscheidin. gen maken waar ter wereld kan zij stemt toch dikwijls in met het een of ander dogma, dat door de Boed dhistische geleerden wordt naar voren gebracht. Deze geleerden discussiëren uitstekend met de Ja panse christelijke evangelisten en zendelingen en omdat deze laatste gewoonlijk te weinig inzicht heb ben in de Boeddhistische denkbeel den. is het voor de Japanse ge leerden meestal niet moeilijk hun volgelingen te overtuigen van het geen zij zeggen. Zo vormt het Boeddhisme een sterk front tegen de zending en is het niet bereid terrein te verliezen Het laat zich niet aanzien, dat dit in de toe komst op grote schaal gebeuren zal. Men herinnert zich misschien, cat Mac Arthur in December 1945 aan het Staats-Shintoisme de spe ciale privileges ontnam, waardoor net gelijk kwam te staan met het sectarisch Shintoisme, dat altijd zeer sterk is geweest De nieuw'e wetgeving verbiedt bv. bijdragen te vragen voor de tempels. Maar de priesters slagen er niettemin zeer goed in van de families giften te verkrijgen Het Shintoisme, dat in Japan zeer verbreid om elders raad is gaan zoeken vervelend om achteraf te worden ingeschakeld Toch zijn naar onze mening hier wel goede argumen ten aan te voeren, dat de dokter over zijn overigens wellicht ge i rechtvaardigde bezwaren moet heenstappen weshalve wij advise ren met het bestuur van het Zie kenfonds te gaan praten Vraag: M. vermoedt, dat hij binnenkort in verband met komen de onteigening zijn huis zal moe ten verlaten en vraagt of daarte gen iets te doen is. Antwoord: Wanneer uitein delijk, na gerechtelijk vonnis tot huisuitzetting wordt besloten, dan zal hierin moeten worden berust, bidding Men kan zich fcijna niet voorstellen, dat mensen, die toch in een in vele opzichten modern land wonen, dit geloof kunnen aanhangen. Ook, omdat theologisch gezien, het Shintoisme op veel la ger trap staat dan het Boeddhis me. Hoewel het sedert 1945 zijn politieke betekenis verloor, lijdt het geen .twijfel, dat het terrein wint. Steeds meer ménsen wonen de godsdienstige feesten bij en een toenemend aantal huwelijken wordt door Shinto-priesters vol trokken. Zo is de algemene indruk, dat Japan thans meer aanhangers van er geen belangen worden geschaad, vooral wanneer het in de bedoe- l.ng ligt de ruimte weer aan een anaer te verhuren Indien de huur der op brieven geen antwoord geeft, dan is het beste een deur waarder te vragen het nodige te doen om op den duur tot uitzet ting te kunnen komen. Vraag: E v. L te R. vraagt, of iemand, die invaliditcitsrente trekt en weer gaat werken, nog recht heeft op deze rente. A n t w o o rd Dit is niet het ge val wanneer betrokkene in staat blijkt tenminste 1/3 gedeelte te kunnen verdienen van het loon van een soortgelijke gezonde ar- beidskracht. Hierbij wordt rekening gehou den met de school- en vakoplei ding, die dc betrokkene heeft ge ne ten, zijn leeftijd, welk beroep of welke beroepen hij tevoren heeft uitgeoefend, enz. In ieder individueel geval zal moeten worden uitgemaakt, of bij eventuele werkhervatting nog lan ger gesproken kan worden van invaliditeit in de zin der Invalidi teitswet. Men dient dit ter beoor deling over te laten aan de be trokken Raad van Arbeid en geve daarom bij hervatting van de ar beid daarvan zo spoedig mogelijk kennis aan die Raad. Mocht de ren te worden ingetrokken, omdat men niet langer als invalide wordt aan gemerkt en is betrokkene het ciaqrmede niet eens, dan is de mo- het Christendom telt dan vóór de CCIia oorlog, beslist onjuist. Volgens be- gelijkheid geopend van deze be trouwbare gegevens ziin er onge- sllssmng in beroep te gaan 100.000 tempels en meer dan 8 mil lioen goden en godinnen! is een primitieve vorm van natuur-aan- trouwbare gegevens zijn er onge veer 215 000 Protestanten, 110.000 R. Katholieken en 13.000 Grieks Orthodoxen. De Protestantse Kerken zijn sa mengebracht in de Verenigde Kerk van Christus en de Episcopale Kerk. Zij hebben grote scholen, van bewaarschool tot universiteit toe. Maar hun aantal is op een be volking van 80 millioen in feite van geen betekenis De R. Katholieken hebben juist het feit herdacht dat 400 jaar ge leden Franciscus Xavier. de eerste Jezuiten-zendeling, naar Japan kwam. In vier eeuwen heeft het R. Katholicisme dus nog minder voedingsbodem gevonden in Japan dat het Protestantisme Een groep je als de Grieks-Katholieken heeft natuurlijk vrijwel geen betekenis. Er zijn aanwijzingen, dat zij wel zullen opgaan in de R. Kath. Kerk. De vraag blijft intussen, wat Christenen in deze situatie kunnen doen. De Kerken maken gebruik van moderne middelen voor het verspreiden van haar boodschap- film en radio. Er wordt gearbeid onder de studenten, in de steden en op het land Van groot belang is sterke uitbreiding van het aan tal zendelingen, dat bereid is hun gehele leven in Japan te blijven, teneinde zo volledig mogelijk in het godsdienstig-heidens leven van Japan door te dringen. Het terrein is onbeperkt en het is volledig beperkt, omdat Japan in wezen het heidendom onver zwakt voortzet. tluurz Mf(t i VRIJ NEDERLAND van deze week is weer uw volle aandacht waard Oa. Drs B W Stalin 7 Schaper: 1 laar P Knur Tering naar de nering In Sow |el-Rusland. Camiel Huvsnians "d over: Hcnr. Roland Hulst. H M van Randwijk Nieuwe beschouwingen over Rooms-Rnnd. W ENST t DIT MM MER TE ONFV%NOEN? Toezending volgt: a. Na ontvangst van 25 cents aan postzegel*, of b gratl* na ontvangst van een brlerkaart. waarmede u een proefabonnement bestelt tot en met 31 Maart 1950 terwijl u ons 2.50 doet toekomen per postwissel of per postgiro nr 6269 ten name van De Twcnt- sche Bank met vermelding rekening ,,Vrl) Nederland". Nieuwe abonné's ontvangen de nog In 1949 te verschonen num mers gratia. Administratie „Vrij Nederland": Raamgracht 4 - Amsterdam.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3