DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Voorlopig geen herbewapening van Oost-Duitsland „De eerste Lady Chatterley niet zinnenprikkelend K.A.B, eist 5 procent loonsverhoging Volkspolitie blijkt echter goed bewapend te zijn Ravage in. Sioux City in lowa Verklaringen van S. Vestdijk en Anton van Duinkerken n IS Voor de „kleine man" is geen recht weggelegd r 9e Jaargang, no. 295 Vrijdag 16 December 1949 jpgericht door de Stichting „Het Farool" - Giro 510330. Uank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. ol 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur TJ. DE BOORDER. MSJINSKY IN BERLIJN RIS kiest heden een president BATAVIA. Mohammed Rum, Anak Agung en vele andere leden van het Nationaal Voorbereidings comité zijn naar Djokja gevlogen in verband met de verkiezing van de president der R.I.S., die heden in de ambtswoning van de Patih (Rijksbestuurder) van Djokja ge houden wordt. De beedigingsplech- tigheid vangt Zaterdagochtend om half acht aan in de kraton van de Sultan. Na de installatie wordt op de aloon aloon een défilé van het leger gehouden en zal een aantal kanonschoten worden gelost. Westindische R.T.C. in Mei WILLEMSTAD De Neder landse regering heeft op Curagao bekend doen maken, dat zij er naar streeft, in Februari 1950 het pro ject betreffende de eindstructuur van het Koninkrijk aan Suriname en de Nederlandse Antillen voor te leggen. Zij stelt zich voor in Mei een conferentie te houden tussen Nederland, Suriname en de Neder landse Antillen. Martha Grotewohl, de echtge note van d£ Oostduitse premier, bevindt zich thans in Bronswijk en zal niet naar Berlijn terugkeren. Zij overweegt een echtscheiding. DUITSLAND Politiek vacuum TOEN onlangs lif het Lagerhuis het Duitse probleem ter sprake kwam, constateerde Churchill met voldoening, dat de regering Ade nauer een uiterst rechtse koers voer. Blijkbaar beschouwde hij een dergelijke politiek als een veiligheidsklep tegen een com- mustische explosie. Wat hij vol komen over het hoofd zag is, dat men Duitsland niet met gewone po litieke maatstaven kan meten. Het is ongetwijfeld waar, dat Adenauer kabinetsformateur kon worden, omdat de sociaal-democra- ten van Kurt 7 "N Schumacher bij In n€t de verkiezingen yrwlclirti» een Pover fiSuur zocKiicnt i sloegen Maar dit 1 wil daarom vol strekt niet zeggen, dat de huidige Westduitse regering nu de wil van de meerderheid der West-Duitsers tot uitdrukking brengt. Ware Duitsland een staat met een nor maal politiek leven, dan zou er heel misschien voor Churchills opvatting enige grond zijn. Maar dit ls niet het geval. De oudere Duitsers zijn na de in eenstorting van het Derde Rijk te ruggekeerd tot politieke idealen uit de tijd vóór 1933. De jongeren kun nen dat niet en zij kunnen evenmin vooruitzien. Er groeit in Duitsland een generatie, op, die door de be staande politieke partijen niet wordt geïmponeerd. Alle leiders zijn men sen van vóór de dertiger jaren. Om hen heen is een politiek vacuum. Dat vacuum is des te gevaarlijker omdat 14 millioen vluchtelingen uit het Oosten neerstreken in een ge bied met 54 verwoeste steden. Sa men met de 6 millioen volkomen be rooide Duitsers in het Westen vor men zij een bevolkingslaag van 20 millioen zielen, die weliswaar het Russiche communisme haten, maar elk respect voor de eigendom ver loren hebben. Wanneer onder hen het communisme in een niet-Rus- sische vorm gepredikt zou worden, zou het kansen maken. Tenzij zij gegrepen worden door een progres sieve politiek, waartoe juist Ade nauer c.s. niet in staat zijn. i BERLIJN. Honderden zwart-geuniformeerde leden van de commu nistische Oostduitse volkspolitie, gewapend met karabijnen en revolvers en gesecundeerd door verschillende secties Russische soldaten met ommyguns, hebben gisteren Oostberlijns belangrijkste verkeersader, ,,unter den Linden" ontruimd en afgezet. Een half uur, nadat deze strenge veiligheidsmaatregelen genomen waren, suisde de auto van Wls- jinsky over het asfalt van Unter den Linden op weg naar het Huis van Sowjet-Cultuur, waar een van de schitterendste recepties gegeven werd, die Berlijn ooit te aanschouwen gekregen heeft. Maar belangrijker dan deze receptie, die blonk van het goud van de uniformen der talrijke voorname gasten, was een mededeling, stammend uit kringen, die nauw contact onderhouden met de Oostduitse regering, volgens welke Wis- jinsky de Duitse regeerders van de Oostelijke, zone te verstaan zou hebben gegeven, dat dezelfde volkspolitie, die zo manhaftig Unter den Linden stond opgesteld, in geen geval het karakter van een para-militaire orga nisatie zou mogen aannemen. Verder zou Wisjlnsky hebben verklaard, dat Rusland niet zal besluiten tot oprichting van een Oostduits leger, tenzjj de Westeljjke geallieerden een Westduits leger op de been zouden brengen. Huis van de Sowjet-Cultuur, ont moetten de Westelijke geallieerden voor de eerste maal officieel de leden van de Oostduitse regering Een Britse gast, die de receptie bij woonde, verklaarde naderhand te genover de pers, dat de atmosfeer zeer vriendschappelijk was. Receptie - vrij van koude oorlog Wisjinsky zou bovenstaande op zienbarende besluiten van het Krem lin, die geheel in tegenspraak zjjn met de geruchten over de opstelling van een krachtig Duits volksleger, welke de laatste tgd opgeld deden, hebben medegedeeld tijdens de lang durige conferentie, die hij gister middag met Wilhelm Pieck en Wal ter Ulbricht, de twee leidende com munistische figuren in de Oostduitse regering, heeft gehad. Verder zou de Sowjet-minister hebben ver klaard: 1. dat er in de nabije toekomst geen opzienbarende veranderingen in de Russisch-Duitse betrekkingen verwacht mogen worden en 2. dat het nog niet opportuun voor de Oostduitse regering is, om het lidmaatschap van de Kominform te verzoeken. Voor het overige zou de ontwikkeling van de gebeurtenis sen in West-Duitsland het voor naamste onderwerp van de bespre king zijn geweest. s Avonds, op de receptie in het Trein grijpt auto op onbewaakte overweg Dode en zwaargetvonde (Van onze correspondent) NIJKERK. De 27-jarige chauf feur A. G. uit Voorthuizen werd gedood en de 19-jarlge arbeider G. H. O. uit Nijkerk zwaargewond toen dc door G. bestuurde vracht auto van de V.V.M. Donderdag avond op de onbewaakte overweg bij de Jan Plassensteeg te Nijkerk werd gegrepen door de sneltrein ZwolleAmersfoort. Toen omwonenden door een ver schrikkelijke slag werden opge schrikt en naar de overweg renden, troffen zij de auto, alleen nog ken baar aan de achterwielen, onder steboven en vast in de grond aan. Op ongeveer twintig meter afstand werd het lichaam van G. gevonden, die op slag dood moet zijn geweest. Vlak bij hem lag een zwaarge wonde, die men eerst later kon identificeren als zijnde de arbei der H. O van de V.V.M. Diens fiets werd een eind verderop aan getroffen. Achteraf blijkt, dat hij met G. is meegelift. Beide slachtoffers zijn met grote spoed naar het St. Elisabethgast- huis te Amersfoort vervoerd. De sneltrein had een oponthoud van drie kwartier. Ook een uit de ande richting komende Diesel-elec- trische trein ondervond vertraging Meer dan 90 ontploffingsslachtoffers SIOUX CITT (lowa). De stad is Woensdag opgeschrikt door een hevige ontploffing, gerinkel van glas en het plotseling been en weer rennen van loeiende brandweerauto's. Een gebouw van de vleesconservenfabriek Swift and Co. bleek in de lucht te zün gevlogen met al de verschrikkelijke gevolgen van dien. Bij het bergingswerk telde men 16 doden en 76 ernstig gewonden, die in of bij de ruïne van het in gestorte gebouw van vijf verdie pingen lagen. Van de duizend ge vluchte arbeiders keerden de meesten spoedig terug om aan het reddingswerk deel te nemen. Over de oorzaak van het ver schrikkelijk ongeluk lopen de me ningen uiteen; de brandmeesters zeggen, dat aardgas tot ontbran ding was gekomen, omdat er een lek in de leiding was ontstaan; andere*, geven andere oorzaken op Versuft door uitstromende ammo niakgassen strompelden vele red- Zuid-Westelijke wind Weersverwachting geldig van Vrijdagavond tot Zaterdag avond j Matige tot krachtige en later langs de Waddenkust en de kust van Noord-Holland harde Zuid-Westeliike wind. Half tot zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen. Vrij zacht voor de tijd van het jaar. 17 Dec.: Zon op 8.43, onder 16.29; Maan op 6.02, onder 14.161 ders rond; ook toeschouwers be zwijmden, waardoor zij de verwar ring verhoogden. Toen kwam de politie om iedereen achter ver-weg gespannen touwen te drijven. Van de slachtoffers waren de la boratoriummeisjes en de inpaksters er het ergst aan toe. Rood-wit zal rood- wit-blauw vervangen BATAVIA Het Nationaal Voorbereidingscomité heeft beslo ten, dat op het tijdstip van de overdracht der souvereiniteit te Amsterdam in Batavia alleen voor het paleis aan het Koningsplein het ceremonieel van het neerhalen der Nederlandse vlag en het hijsen der rood-witte vlag van de R.I.S zal geschieden. Verder wordt aanbevolen op het zelfde tijdstip in de hoofdplaatsen der deelgebieden een vlagceremo- nie te houden, waarb i de rood witte vlag plechtig gehesen wordt. Van het moment der overdracht af dienen alle overheidsinstanties in het gehele gebied de Republik In donesia Serikat het rood-wit uit te steken. Waar een negara een af zonderlijke vlag heeft, kan van niet-federale overheidskantoren mede de negaravlag worden uitge stoken. Londen nog niet zeker van stroom LONDEN Alle 2600 stakende arbeiders van de Londense electri- sche contrales hebben gisteren be sloten het werk te hervatten in af wachting van de uitslag der verde re onderhandelingen over een bijslag voor vuile arbeid in hoge temperaturen. Gistermiddag hadden echter slechts de arbeiders van de Bar- king-centrale de grootse van Europa het werk inderdaad hervat. In de andere drie centrales weigerden de arbeiders een ver klaring te tekenen, dat zij „On voorwaardelijk" weer aan het werk zouden gaan. De militairen, die naar deze centrales waren ge dirigeerd, zijn daarom gebleven en de arbeiders verklaren, dat de sta king een uitsluiting is geworden. Isaacs, de Britse minister van Arbeid, heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat de arbeiders als voor waarden voor de werkhervatting eisen, dat geen represailles worden genomen, de troepen te voren de centrales verlaten cn dat de onder handelingen over de gevraagde bo nus worden hervat. De minister vroeg het Huis geen pressie op hem t» uit te oefenen. „Gisteren verklaar- p de ik. dat er dynamiet op ons pad lag. Vandaag stapelt het zich ech ter op", aldus Isaacs. „United States Steel" heeft de prijzen van het staal verhoogd; auto's en ijskasten zullen duurder worden. Andere staalconcerns in de V.S. zullen eveneens tot prijsver hoging overgaan. i WAT VOOR WEER? Regen en ivind I Een actieve depressie trekt in 1 N.O. richting langs dc Noordzee- i kust cn neemt sterk in betekenis I af. Het front gaf hier gisteren tot enige regen aanleiding. Daar de wiiid aanvankelijk uit Zuidelijke richting bleef waaien, werd er nog vrij koude lucht uit Frankrijk aan- gevoerd. Gistermiddag werd achter het front zachtere lucht van de oceaan aangevoerd. Dc tempera tuur steeg, vooral langs dc kust aanzienlijk. Op de oceaan treffen sterk hoge druk-gebied nieuwe storing beweegt zich in de richting van West-Europa. Van morgen lag deze depressie ten Wes ten van Schotland. Een front ervan bereikt tegen de avond ons land en gaat van enige regen vergezeld. De wind zal vooral langs dc kust later opnieuw in kracht gaan toenemen. Daar ons land voorlopig in een Westelijke stroming blijftcal de temperatuur overdag aanzienlijk boven het vriespunt blüuen. OFFICIER VAN JUSTITIE ZEGT: (Van onze speciale verslaggeverf BREDA. „Ik vind de roman „De eerste Lady Chatterley" van D. H. Lawrence in de vertaling van Jo Boer wat cru geschreven, maar in het algemeen niet van dien aard, dat de zinnelijkheid er door geprikkeld wordt. Men zou hoogstens kunnen zeggen, dat het boek gevaarlijk is voor jonge mensen." Tot die conclusie kwam gisteravond Mr HeukeLs, de Officier van Justitie bü de rechtbank te Den Bosch, in zijn requisitoir tegen een boekhandelaar te Tilburg, die door de Kantonrechter van zijn woonplaats was veroordeeld tot twintig gulden boete wegens het in voorraad hebben van genoemde roman. In hoger beroep eiste dc Officier thans vrijspraak, waardoor dc geruchtmakende zaak rondom „Lady Chatterley" voorlopig een voor velen onverwachte wending heeft gekregen. Rechtsgrond van veroordeling betwist Toen enige tijd geleden een re chercheur de betrokken Tilburgse boekhandel binnen stapte en vroeg of men er ook „De eerste Lady Chatterley" had bleek er één exemplaar in huis. dat de bediende uit een kast moest opdiepen. Op grond daarvan werd de vervolging ingesteld, die berustte op een arti kel in de plaatselijke politie-ver- ordening, dat zich richt tegen lec tuur. die „bestemd.is de zinnelijk heid te prikkelen" De Kantonrechter achtte die zin nenprikkelende werking dus aan wezig en het was voor velen een verrassing, dat de Officier het daar in hoger beroep niet mee eens was. Wij hebben die conclusie overi gens niet zelf uit de mond van de Officier mogen vernemen, want wii mochten de zitting niet bijwonen. „Gesloten deuren", beval de Presi dent mr Bisschop Boele. net zoals hij in de middag had gedaan, toen treinlectuur werd besproken, waar in dames in badpak stonden afge beeld. Ook in dit geval was het ons niet duidelijk waarom bij zo'n zaak de pers geweerd moet worden. De verdediger van de boekhan delaar. de dichter-jurist mr H. W. J. M. Keuls uit Amsterdam, kon zich in zijn pleidooi gedeeltelijk bij de Officier aansluiten, maar hij was er nog niet zeker van. dat de rechtbank diens mening zou delen. Er schijnen trouwens nog al wat opmerkingen van achter de groene tafel gekomen te zijn. die van bij zonder weinig sympathie voor het boek getuigen. Mr Keuls was van mening, dat de roman niet zinnenprikkelend kan worden genoemd. Men heeft uit het boek van 266 pagina's slechts een tiental pagina's kunnen halen (o.a. pag. 221225) die men deze betiteling wenste te geven. Trouwens, zei mr. Keuls, het kan wel wenselijk zijn in de maat- JO BOER zij vertaalde het boek schappij, dat de zinnen eens in ze kere mate worden geprikkeld. Twee meningen De verdediger las nog eerf ver klaring voor van de literator S. Vestdijk, waarin deze betoogde, dat dit boek niet zinnenprikkelend kan zijn, omdat hier openlijk over be paalde dingen wordt gesproken. Zinnenprikkelend is alleen wat wordt verborgen, oordeelde deze medicus-letterkundige. Verder kon mr Keuls een schrij ven van de katholieke professor Anton van Duinkerken overleggen. Deze zegt dat hij het zinnenprik kelend karakter van het boek niet kan ontkennen Maar een boekhan delaar kan niet alles lezen en moet afgaan op de naam van de schrii- ver cn de uitgever, oordeelt hij. Het belangrijkste echter, aldus Anton van Duinkerken, is dat een boek van een dergelijke auteur van we reldformaat in iedere stad verkrijg baar moet zijn, omdat er altijd mensen zijn. die er uit hoofde van hun studie of positie kennis van moeten kunnen nemen. Daarom behoort zo'n boeK in de officiële boekhandel verkrijgbaar te zijn. Mr Keuls voerde in zijn pleidooi ook nog aan. dat z.i. de gemeente lijke verordening, waarop de ver oordeling is gebaseerd, z.i. geen rechtskracht heeft. Zij is in strijd met art. 7 van de Grondwet, dat over de vrijheid van drukpers han delt. Zij is bovendien in strijd met art. 168 van de Gemeentewet, dat handelt over verordenende be voegdheid van de gemeenten. Verder heeft mr Keuls betoogd, dat de verdachte niet veroordeeld kan worden omdat er hier geen sprake kan zijn van schuld. De verdachte had alleen de eerste zes tig bladzijden van het boek gelezen en is verder terecht afgegaan op de goede naam van respectievelijk de auteur, de vertaalster en de uit gever. Mogelijkheden De vraag is nu hoe deze veel be sproken zaak afloopt. Als de recht bank zich aansluit bij de eis van de Officier is de kous af. Als de recht bank de verdachte veroordeelt brengt deze de zaak voor de Hoge Raad om uit te maken of de ge meentelijke verordening rechtsgel digheid heeft Een nieuwe vervolging tegen deze verdachte, en dan op grond van het feit. dat het boek de zin nelijkheid van de jeugd prikkelt, ingevolge art. 451 bis van het Wet boek van Strafrecht, is niet mo gelijk. daar de boekhandelaar hét boek niet had uitgestald, hetgeen volgens dit artikel nodig is. Zal men nu in het vervolg ook in Tilburg „Lady Chatterley" mo gen verkopen en zal men het dus ook in de andere plaatsen van het Zuiden niet kunnen verbieden? Over veertien dagen zal de recht bank haar uitspraak bekend ma ken. Rechtsvordering als een zeilschip te midden van stoomschepen (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Zonder er doekjes om te Winden heeft gisteravond In de Tweede Kamer de heer Burger (Arb.) verklaard, dat er in Neder land voor de gewone burger practiscli geen recht te krijgen is. Dat wil niet zeggen, dat er geen onpartijdige rechters in NederTand zouden zjjn, maar uitsluitend, dat ons Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering, dat de gehele procesgang bepaalt, totaal verouderd is. Processen kunnen daardoor tot in het oneindige worden gerekt, ten nadele van do kleine man, die in de regel belang heeft by een zo snel mogelijke beslissing. Zelfs een eenvoudige procedure van arbeidsrecht, welke thans op een voudige -wijze aanhangig gemaakt kan worden, is niettemin tot een lang. dradige cn langdurige geschiedenis te maken. D. H. LAWRENCE ...jiiet in Tilburg? In de civiele sector kan een pro ces jaren lang hangende worden ge houden. De heer Burger herinnerde aan een proces te Den Bosch ge voerd over een verborgen gebrek van een verkocht paard. Het dier werd zolang gestald, totdat de uit spraak zou zijn gevallen. Toen dit eindelijk na vele jaren geschiedde, was het paard door het lange ver blijf in de stal voor beide partijen onbruikbaar geworden. Onze bur gerlijke rechtsvordering, aldus mr. Burger, is als een zeilschip te mid den van stoomschepen. Het kan eenvoudig niet meer meekomen en dat blijft zo, ook al wordt het nog zo zorgvuldig opgekalefaterd. Wat is de minister eigenlijk van plan? vroeg spr., nu hjj het rapport-Dor- hout Mees heeft afgewezen, omdat hem dat te ver gaat. Wat wij nodig hebben is juist een volledige moder nisering, een aanpassing bij het thans in de maatschappij levende rechtsbesef De heer Bachg (K.V.P.) zei het met enigszins andere woorden: De rechtsverhoudingen moeten niet be paald worden door individualistische principes, maar door het algemeen rechtsbewustzijn, opdat de rechts- voorziening ook morele voldoening kan geven. In de voornaamste gevangenis van Calcutta is een gevecht gele verd tussen 200 gevangenen en een sterke politiemacht. De gevangenen verloren het. DAT 'T NOG NIET ZO KWAAD IS vrouwen bij de Marine te hebben, zullen de mannelijke le den van de Engelse marine, met Kerstmis ondervinden. Reeds nu zijn de Engelse Marva's druk be zig met het maken van plumpud dingen voor dc jongens op de schepen en in de barakken. On der het wakend oog van een oud schegbeeld slepen de Marva's met allerlei ingrediënten voor de pudding en met vaatjes rum. N.V.V. geeft verklaring loon- en prijspolitiek AMSTERDAM In het N V.V.- huis te Utrecht zal morgenochtend door het N.V.V. een bijeenkomst worden .belegd, waarin de heer A. Vermeulen, secretaris van het N.V. V„ zal spreken over de ontwikke ling van de loon- en prijspolitiek in de laatste maanden in verband met de aan de regering gestelde eisen. „Zuiderkruis" vannacht thuis DEN HAAG. Het troepen transportschip „Zuiderkruis" wordt in de nacht van Vrijdag op Zater dag met repatriëreride troepen uit Indonesië in de haven van Rotter dam verwacht. De ontscheping be gint onvoorziene omstandig heden voorbehouden Zaterdag 17 December des morgens te 9.00 uur. u» u een aan. Een Vrees voor incidenten in Batavia ongegrond BATAVIA Hot Nationale Co- mité van Voorbereiding in Batavia heeft verklaard, dat het van ver schillende zijden heeft gehoord over een te Batavia heersende vrees, dat zich incidenten zullen voordoen, waardoor het geraden zou zijn zich niet buitenshuis te begeven. Het Comité verklaart met nadruk, dat dergelijke geruchten ten enen male onjuist zijn. Zowel voor als na de souvereiniteits-overdracht zullen de officiële instanties met alle haar ten dienste staande middelen de orde en veiligheid handhaven. „Kareol" moet verdwijnen BLOEMENDAAL „Kareol", het bekende buitengoed in Bloe- mendaal, dat indertijd door parti culier initiatief voor de verzorging en verpleging van oorlogsslachtof fers werd ingericht, zal dit edele doel niet langer kunnen nastreven, hoewel de regering de buitenplaats gaarne als permanent sanatorium zou hebben ingericht. Het gemeen tebestuur van Bloemendaal heeft daar namelijk «bezwaar tegen, ter wijl er verder een servituut op het goed rust, ten gevolge waarvan al daar geen sanatorium mag worden gevestigd. Wel heeft de minister van Sociale Zaken dit servituut in het algemeen belang gevorderd, maar een proces, dat daarop tus sen de Staat en de gemeente Bloe mendaal volgde, is in twee instan ties door de Staat verloren. Dc re gering zoekt thans elders plaats ruimte voor de verpleging van t.b.c.-lijders. Koningin-Moeder Elizabeth van België zal volgende week naar Rome vertrekken om de plechtige inluiding van het heilige jaar bij te wonen. UTRECHT. Een loonsverhoging met 5 procent voor volwassenen met een minimum van 2.— per week, aanpassing van de jeugdlonen van het 18de jaar af aan de nieuwe lonen voor volwassenen, verhoging van de kinderbijslag van het eerste kind af equivalent aan de loonsver hoging, verhoging met 5 procent van pensioenen, sociale bijstanden, uit keringen krachtens de invaliditeitswet, ouderdomsrenten én dc lonen van dc D.U.W.-arbeiders en verhoging van de loongrens voor de sociale verzekeringswetten van 3750.tot 4500.per jaar dit alles wenst de verbondsraad van dc K.A.B., die gisteren bijeenkwam om zich met het vraagstuk van lonen en prijzen bezig te houden, op 1 Januari 1950 verplicht stellen. In Stichting van de Arbeid dreigt crisis Aan het vaststellen van de2e re- solutie is een uitvoerig debat voor- af gegaan, waarin de voorzitter van de K.A.B., de heer A C. de Bruijn, een verslag gaf van het loonbeleid, dat dc laatste maanden door het verbondsbestuur was ge voerd. Uit de mededelingen van de verbondsvoorzitter viel op te maken, dat er een crisis in de Stichting van de Arbeid dreigt. Half November kon worden vast gesteld, dat het reële loon tot aan de devaluatie al met 1.8 percent was gedaald en dat de verdere da ling, als gevolg van de devaluatie ongeveer 3.5 percent zou bedragen. De K.A.B, gaf op 14 November twee mogelijkheden. Ofwel de lo nen moesten direct met vijf cent per uur worden verhoogd, ofwel er moest een loonsverhoging ko men van 10 cent per uur, maar dan zouden de prijs-index-cijfers met meer dan 18 percent moeten stij gen, voor de K.A.B. een nieuw voorstel tot verdere loonsverhoging zou doen. Ook het NVV en het CNV dienden hun voorsteilen in. De be sprekingen leidden tot een compro mis met de voorstellen van het NVV. Afgesproken werd, dat zou worden gevraagd een verhoging niet met 5 cent per uur, maar met 5 percent met een minimum van j 2.50. In de Stichting werd met de werkgevers echter geen overeen stemming bereikt. Daarom stuur den de vakcentralen hun voorstel aan de regering Met de regering had op 2 December een bespreking plaats, waarbij bleek, dat zij wel bereid was tot enige verhoging, maar bezwaren had tegen verho ging mei tenminste f 2.50. Bi.i de jongste besprekingen in de Stichting van de Arbeid deden de vertegenwoordigers van de vak- centraier. enige concessies Zij ver minderden het gevraagde mini mum tol twee gulden per weck. Voor de lenen der jeugdigen tot 17 jaar zou geen verhoging gelden. Van 18 jaar af zou drie percent worden gegeven tot de volwassen leeftijd. De loongrens voor de so ciale verzekering zou op 4500. werden gesteld. Bekend is, dat de werkgevers geen verplichte verhoging der lonen met vijf percent willen, maar slechts een algemene vergunning om de lonen maximaal met 5 per cent te verhogen. Zij willen wel de toepassing van deze vergunningen met klem aanbevelen. De beslissing van de regering, zei de verbondsvoorzitter, moet nu worden afgewacht. Het is te hopen, dat zij op korte termijn kan komen. De heer De Bruijn wees alle dis cussie af over de verdere wijzigin gen in de lonen, die het gevolg zullen zijn, als de huren worden verhoogd, of andere maatregelen jvorden getroffen. Het gaat er nu alleen om de toegenomen duurte, die al een feit is, te bestrijden. En dan nog is er niets gebeurd om de achterstand in de arbeidersgezin nen in te halen. Nee toch... Heus! Bij parade te Champaign (Illin.) liep jonge studente als tambour-maitre voorop bij de muziek. Bij het laatste com mando wierp zij de zware stok hoog op. ving hem niet, kreeg er een tik van op haar hoofd, viel buiten westen en kwam een dag later in een ziekenhuis bij. U herinnert zich hooioogst, Bijijie? Een Nee toch, Heus- verslinder telegrafeert „zeeeend, Hotten tot tcnsoldatentententen toonstelling, en Meikersenpit- tenvèrmikkerij wedstrijd". Het burgerlijk, Slavisch-me- lancholisch levenslied is van heden af verboden in Tsjecho- slowakije, want Slavische me lancholie is een legende met zo'n baard „sinds iedereen in onze volksdemocratie aldoor en volkomen gelukkig is." Dc Deense rechter zal voort aan de te onpas gebruikte woorden „boer" en „slager" als strafbare scheldwoorden be schouwen. al zijn ze een natuur lijf: gevolg van ongeoorloofde prijsopdrijvingen tegen de wil van de Deense regering in. N.J

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1