Middenstander verwacht felle concurrentie Ambachtsschool verricht ook nu baanbrekend werk Noteert o even Conservator van „Fléhite" is warme hulde bereid Bazar van speeltuinvereniging 't Soesterkwartier 2 Vrijdag 16 December I949 Vijftigjarig bestaan in feestelijke bijeenkomst herdacht „Het Is vandaag een zeer blondere dag. Het is vijftig jaar geleden, dat een groep mannen bij elkaar kwam om de stoot te geven tot de stichting van een Amcrsfoorlse ambachtsschool. Het is vijftig jaar geleden, dat de vereniging toi bevordering van het nijverheidsonderwijs werd opgericht." Met deze woorden leidde de heer D. Q. R. Mulock Houwer de feestelijke herdenking van die vergadering in 1899 Donderdagavond in een der lokalen van de school in. Directeur Van der Horst traf overzicht van het D »verk De heer Mulock Houwer maakte in zijn speech een vergelijking tus sen nu cn vroeger Toen, zei hij, in 1899, begon de arbeidersstand zich bewust te worden van zijn taak, kracht err toekomst Nu staan wij, zo lijkt het, voor de herhaling van een crisis Wij leven nu in een pe node van spanning. Niettemin be merken wij steeds weer, dat een school als de onze ook in deze tijd baanbrekend werk kan doen. Wel blijkt ook, dat het vormen van vak bekwame mensen een steeds moei lijker opgave wordt, hetgeen ech ter °ok weer insluit, aldus de heer Mulock Houwer, dat er ook meer respect zal komen voor de handar beider. De voorzitter van de vereniging gedacht het werk van het tegen woordige personeel en van de di recteur, de heer J v. d. Horst dat zij vooral direct na dé bezetting hebben verricht in een ontredderd gebouw, waaruit alles was verdwe nen Van dat werk worden nu de vruchten geplukt. De heer Mulock Houwer heette op deze herden kingsvergadenng van harte zijn voorganger, de vroegere voorzitter, dr. Joh. Scheurer. welkom. De directeur, de heer Van der Horst ging daarna aan de hand van notulen, jaarboekjes en hennnerin. gen de geschiedenis van het am- bachtsonderwijs in Amersfoort na. Die geschiedenis hebben wij reeds uitvoerig beschouwd in een voorar- tiKel op Dinsdag 29 November In deze vergadering was voorts nog een bestuursverkiezing aan de orde. De aftredende bestuursleden, de heren ir. G J Bijdendijk. B. W. Plooy, G den Hartog, B. M. Pon en J. Priem werden bij acclamatie herkozen. De bijeenkomst, die het karakter had van een gezellig samenzijn, werd door de heer Mülock Houwer besloten met een korte speech, waarin hij enkele toekomstproble men en toekomstmogelijkheden aanroerde. Mandoline-club MUTOZA dwingt respect af Ruim een jaar geleden werd door de heer L. G. Wielart een groepje gevormd van jeugdige mandoline beoefenaars. Kort geleden werd daaruit een mandoline-club ge vormd die behalve de muziek beoefening zich ging toeleggen op toneel cn zang. Een actief Bestuur werd gevormd, dat na dit winter seizoen met grote plannen rond loopt zoals de voorzitter de heer P. J. van den Hurk meedeelde. Mutoza (Muziek, toneel cn zang) trad Don derdagavond in het K.A.B. gebouw voor het voetlicht met een ensem ble voor senioren en een klein or kest terwijl verder enige schetsjes werden opgevoerd door eigen leden. Het KA B. gebouw was geheel vol en dit bewijst dat Mutoza reeds een behoorlijk aantal belangstellenden om zich heeft geschaard. Het muzi kale peil lag vanzelfsprekend niet hoog doch voor een ensemble dat amper een jaar bestaat werd een vrij behoorlijk programma aan een aandachtig gehoor voor gezet. Het was goed gezien van directeur Wie lart om een licht programma samen te stellen en dit bestond uit enkele marsen, walsen en andere compo sities in het lichte genre. Ook het klein-orkest deed het goed en wat de heer Wielart in korte tijd heeft weten te bereiken met Mutoza dwingt respect af. Mutoza zal in de toekomst tevens voor ziekenhuizen en Sanatoria concerten geven. In Mei of Juni van het volgende jaar zal opnieuw een uitvoering worden verzorgd. Aansluiting bij de Arners- foortse Gemeenschap ligt in de be doeling. Dat het publiek het gebo- dene waardeerde bewees het war- met applaus aan het einde van de avond. GRAND THEATRE. „Per Lucht post" 14 j. Zondag: 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30 6.45 en 9 uur Donderdag, 22 December, 2 30, 6.45 en 9 uur: „La Traviata". CITY THEATER ,Key Largo" 18 j. Zondag: 2.00, 4.i5, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2,30, 6.45 en 9 uur'. REMBRANDT THEATER Van Vrijdag t.m. Maandag: „De slavin van Haroea". 14 j. Van Dinsdag t.m. Donderdag: „Sin gapore" 18 j. Zondag: 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur CITY THEATER SOESTDIJK „Fietsendieven". 18 j Zondag: 2.00, 4.15 6.45 en 9 uur. Zater dag: 2.30, 6 45 en 9 uur. Ove rige dagen: 2.30 en 8 uur. 16 t/m 18 Dec. Tentoonstelling Ned. Ver. v.. Postduivenhouders. 17 en 18 Dec. Parochiehuis, P. Borstr. Kerstkribbe-tentoonstelling, 17—22 uur. 17 Dcc. Amicitia. T. O. „De Ommekeer", 8 uur. 17 Dec. 's-Prinscnhof. Feestavond A.R. T.C. „De Pedaalridders". 8 uur. 13 Dec. Grand Théatre. Inst. v. Volksontw. Filmochtend „Wat le ven wij gelukkig 10 uur. 18 Dec. Muziekschool. Regentes- selaan. Concert door Maria Naveu, alt e. a., 3 uur. 18 Dcc. Kerkgeb. L. Vrouwestr., Cojmté Levensvragen. Kcrstvoor- bereidingsdienst, 3 en 8 uur. 19 Dec. Geb. Ver. v. Vrijz. Herv. Inst. v. Volksontwikkeling. Voor dracht door Jacq van Elsacker, 8 uur. OPENBARE LEESZAAL - Uitlening voor volwassenen dagelijks 2—5 u bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 7—9 uur; Uitlening voor kinderen: Woensdag en Zaterdag middag van 2 30t 30 uur Leeszaal dagelijks van 10—12 30 en 2—5 uur bovendien Dinsdag- cn Vrlldagavond van 7—10 uur. R.K OPENBARE LEESZAAL - Wtjers- straat 2. geopend van 10—1 uur en 2 30-5-45 uur. Maandag en Vrijdag 7—9 uur Uitlening van 11—12 30 uur TENTOONSTELLING- Tot cn met 15 Doe Academie voor beeldende kunst. Tentoonstelling schilderden C. ten Hoopc en W Stuurman, ce ramiek 10—15 7—9 uur Zondag 2—5 uur 17 DEC t/m 2 Jan. St. Pieter-' en Blocklandtsgasthuis. A.KG. Kersttentoonstelling, 1017 Zondags 1417 uur. Kersttentoonstelling A.K.G. Leden van het Amersfoortse Kunstenaars Genootschap richten een tentoonstelling van schilde rijen. aquarellen en tekeningen in, die geopend zal zijn van Zaterdag 17 December t.m. Maandag 2 Ja nuari Deze Kersttentoonstelling wordt Zaterdagmiddag geopend door mr F. J. W. Hartelust. Mogelijkheden voor 't Kerstfeest In de Remonstrantse Kerk aan de Herenstraat wordt Zondag a.s. 'en tentoonstelling gehouden, die be trekking zal hebben op het 'komen de Kerstfeest De bezoekers kunnen op de expositie kennis nemen van de mogelijkheden, om met weinig middelen het Kerstfeest in de ge zinnen tóch sfeervol te vieren. Volleybal spelers demonstreren in Markthal Enkele jaren geleden werd in de Markthal door politiesportmensen reeds een volleybal demonstratie gegeven en ter gelegenheid van de opening van het Bosbad Birkhoven waren het de Amersfoortse Softbal- club en Gymnastiekleraren uit onze omgeving die het Volleybal enige bekendheid trachtten te geven. Het laatste half jaar wordt Volleybal steeds meer beoefend en het Chris telijk Gymnastiekverbond heeft de zaken flink aangepakt. Het gewest Utrecht telt nu een groot aantal Volleybal-enthousiasten. Deze sport wordt hoofdzakelijk door Gymna stiekverenigingen beoefend. Hoewel als buitensport bedoeld kan deze sport ook wel in een ruime zaal ge speeld worden. Donderdagavond waren de ploe gen uit het Gev/est Utrecht in de Markthal bijelkaar en er werden onderlinge wedstrijden gespeeld. Het waren Fraternitas uit Utrecht met 2 dames zestallen, Mars uit Zeist en Olympia uit Soest met ieder 2 heren en 1 damesploeg, Dal- to (Driebergen) 1 dames en 1 he- renploeg, Excelsior (Baarn) 1 he ren en 2 dames ploegen, en voor Amersfoort de Gymnastiekvereni ging Oranje met 2 heren-zestallen. De leiding van deze avond was in handen van de heer Van Schaffe- laar uit Soestdijk, terwijl de heren Van Mourik en Verschuur met nog enkele anderen als scheidsrechters fungeerden. Publiek was er ook een publiek dat, het kan haast niet an ders, enthousiast moest worden voor Volleybal. Een groot net, twaalf spelers en een bal ziedaar wat<f Volleybal vraagt. Dat juist gymnasten zich op Volleybal toe leggen is verklaarbaar. Het eist concentratie en snel reageren zodat het gehele lichaam in beweging is. Het spelpeil was vooral bij de da mes nog niet erg hoog doch daar voor staat Volleybal nog in de kin derschoenen. Het ligt in de bedoeling om het volgend jaar onder leiding van het Chr. Gymnastiek Verbond een Vol- leybalcompetitie te organiseren. E>- werd volgens afvalsysteem gespeeld en de uiteindelijke resultaten zijn Dames, 1. Fraternitas I, 2. Dalto I, 3. Fraternitas II. Heren: 1. P.S.V. I (Politie Baarn), 2. Fraternitas I, 3. Mars I. Rectificatie In ons blad van Donderdag heb ben in het bericht „Kunt U nog zingen enkele fouten gestaan, die wij nu gaarne rectificeren. De repetitie-avond in de Joris- m kerk is namelijk niet Donderdag J5 Tussen Frankrijk en Zweden December geweest, maar vindt is vandaag een handelsverdrag ge- plaats op Vrijdag 16 December. De parafeerd. Het voorziet in een vrije gramofoon-opnamen, die Woens- uitwisseling van 60 tot 70 procent dag 21 December worden gemaakt. I van alle goederen die tussen bei zijn niet bestemd voor Indonesië. de landen verhandeld worden. „RTC-avond leidt tot versobering Tijdens een vergadering van dc plaatselijke afdeling van de vere niging „Handel en Nijverheid", die Donderdagavond in 's Prinsenhof werd gehouden, kwam de Indone sische kwestie nog eens ter sprake. De voorzitter van de Vereniging, de heer A. Friederichs. hield na melijk ccn inleiding over „De in vloed van de resultaten der R.T.C. op het economisch leven in Neder land". De heer Friederichs schetste in zijn korte betoog de positie, waar in Nederland zal komen te verke ren, nu de zelfstandigheid van In donesië een feit zal worden. De rubberwinning. in de Indonesische Archipel, die voor de oorlog voor Nederland een niet onbelangrijke bron van inkomsten vormde, zal zich naar spreker verwacht in da lende lijn bewegen. Consessies voor rubberwinning zal men slechts voor korte duur verstrekken daarom is men voorzichtig met het te investeren kapitaal. Ook bij de tinwinning zal Nederland niet meer op de wereldmarkt meespre» ken en het zullen de Amerikanen zijn die de vinger in de pap ste ken. Ook de directe gevolgen van het verlies van Indonesië, belichtte de heer Friederichs. Hij noemde o.a. de versobering, die noodzakelijk zal zijn om het ontworpen indus trialisatie-programma te kunnen uitvoeren. De middenstanders zal Over 't Net I gaat aan de kop In de laatste competitiewedstrijd van de eerste helft ontmoetten Over 't Net 1 en Tuindorp 1, de beide leidende ploegen, elkaar in een zeer spannende wedstrijd. Beide teams waren nog ongeslagen en de eerste plaats stond dus op het spel. In de singles toonde de Tuindorp-speler Pindus zich ongenaakbaar: hij won alle drie partijen, o.a. de single van Merkus, waardoor deze eerste ne derlaag in dit seizoen leed. De beide andere spelers van Tuindorp waren echter belangrijk zwakker en zo konden Merkus en J. Lambrechts hun beide andere singles winnen, terwijl A. Lambrechts van Kalmt- hout verloor, doch Albers wist te verslaan. Na de singles leidden de Amersfoorters dus met 54 en in de dubbel slaagden Merkus en J. Lambrechts er in een drie-sets-par tij in, het beslissende winstpunt te behalen. Over 't Net leidt nu vrij wel onbedreigd. De positie van Over 't Net 2 is er door zijn 64 nederlaag tegen P.T. T. 1 niet beter op geworden, al is dit resultaat op zich zelf geen slechte prestatie. Hier was het juist de dubbel, die de beslissing ten ongunste van de Amersfoorters bracht, nadat Jellinek twee singles o.a. tegen de sterke speler Hoog land, en Schild en van Leersum ie der één single hadden gewonnen. De stand in de eerste klasse luidt nu: Over 't Net 1 9 9 0 0 18 69—21 Tuindorp 1 8 6 1 1 13 48—32 PTT 1 9 6 1 2 13 57—33 Velox 1 7 3 2 2 8 37—33 UTTC 2 8 2 3 3 7 40—40 Zeist 1 8 3 1 4 7 39—41 Over 't Net 2 9 3 1 5 7 39—51 Barna 3 8 2 1 5 5 37—43 Rivendi 1 9 1 2 6 4 37—53 Barna 4 7 0 0 7 0 7—63 deze versobering in de eerste plaats treffen door een winstmar geverlaging. Er zal daardoor een verscherpte concurrentiestrijd ont staan en verdeeldheid onder de middenstanders. Tegen dit laatste euvel, waarschuwde spreker en hij wekte de aanwezigen op, door ge zamenlijke actie de positie van de middenstand te behouden. Als er gesaneerd dient te worden, kunnen wij dat zelf wel, zo besloot hij. Alvorens de heer Friederichs zijn inleiding hield, waren reeds enige agendapunten afgehandeld. Onder meer kwam ter spraken een schrij ven van de Vereniging van Wer kende Vrouwen, dat enige tijd ge leden \/erd gericht aan het F.A.M. bestuur en voor advies aan de aan gesloten middenstanders was voor gelegd. Deze vereniging beklaagde zich in het schrijven over de slech te service, die in de Amersfoortse textielzaken aan het publiek wordt gegeven. Het bestuurslid, de heer Wensink, lichtte het schrijven na der toe en gaf als zijn persoonlijke mening te kennen dat deze tekort koming niet als plaatselijk mag worden aangerekend. Ook in ande re plaatsen kan men hetzelfde eu vel constateren. Daarenboven zijn het meestal de gróte kledingmaga zijnen, waar de bediening inder daad tekort schiet. De heer Friederichs zeide van mening te zijn, dat de tijd van schaarste-economie zich thans nog doet gevoelen bij de winkelver koop. Het winkelpersoneel heeft onder invloed gestaan van de dis tributiebepalingen, waardoor de bediening schade ondervond. De heer Friederichs deelde mede, dat het F.A.M.-bestuur zich heeft af gevraagd of het niet wenselijk is de voor-oorlogse opleidingscursus voor winkelpersoneel te herstellen. Een der leden voelde veel voor een dergelijke opleiding en zou de ver- koopkunde en de omgangsvormen als belangrijkste vakken willen zien. Besloten werd het onderwerp uitgebreid in het F.A.M.-bestuur te bespreken, waarna nadere me dedelingen zullen volgen. De vergadering luisterde voorts nog naar een verslag van het ge houden congres van de K.N.M.B dat door de heer Vierdag werd uit gebracht. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1155. Ja, nu wordt het toch tijd, dat Rob hulp zoekt, want alleen krijgt hij Toon hier niet weg Rob stelt zijn vriend gerust en gaat op onderzoek uit. Maar nergens is een mens te bespeuren, terwijl toch '«v de machines ouonder- broken werken. Aarze. lend loopt R°b een gang in; hij heeft Skip bij Toon achtergelaten. Aan het eind van de gang ziet Rob een lift. Hij opent de deur stapt in en drukt op de boven ste knop. Pijlsnel schiet de lift omhoog en wan neer Rob de deur weer opent staat hij in een l Mensen? Rob duikt snel naar beneden. Want I datzelfde ogenblik flitst Rob een naam door ruime hal, vanwaar een gang naar buiten loopt het zijn geen mensen, die daar lopen. Het zijn het hoofd, die hem doet huiveren: Lupardi' Daglicht! Hoera! En daar lopen mensen ook. I pinguins. Pinguins met kopantennes. En op I De heer D. H. Huygen gaf zich kwart eeuw met liefde aan mooie taak Op de radio hoorde ik vanmid dag iets, dat ik in verband bracht met wat hier aan dc orde is", zo luidden de woorden van de oud- burgemeester van Amersfoort, mr J. C. Graaf van Randwfjck, die de jaarvergadering van de Amersfoort se oudheidkundige vereniging „Flé hite" Donderdagmiddag in de be stuurskamer van het museum presi deerde. „De omroeper sprak over een voetballer in Engeland, die voor 270.000 gulden verkocht was aan een andere club. Maar als een rijke gemeente, zeg Amsterdam, aan ons kwam vragen of ze voor 300.000 gul den onze heer Huygen kon overne men, dan zouden we dat niet doen. Want de heer Huygen is onbetaal baar!" Onze oud-burgemeester richtte die woorden tot een jubilaris. Het was Donderdag namelijk 25 jaar geleden, dat de tegenwoordige se cretaris-penningmeester. tevens conservator en archivaris van Flé hite. dc heer D. H. Huygen tot se cretaris werd benoemd. In de jaar vergadering van „Fléhite" kwam het jubileum als eerste punt van de agenda aan de orde. Mr. Graaf van Randwijck citeer de in zijn speech de woorden die Dante schreef: „Gij, die hier bin nentreedt, gij zijt verloren". Want, zoals de oud-burgemeester zei, .Zo was het ook met de heer Huygen, toen hij hier kwam. Hij was verlo ren, hopeloos verloren. Dit werk trok hem. Het snuffolen, het verza melen. het catalogiseren, het zit hem in 't bloed. Ik hoop. dat de heer Huy gen nog vele jaren zijn beste krach ten aan „Fléhite" zal kunnen ge ven", zo besloot de oud-bürgemees- ter, die de jubilaris boeken en si garen aanbood en mevr. Huygen verraste met bloemen. De heer Huygen dankte voor de huldiging. Hij wilde de waardering gaarne aanvaarden, doch niet zon der dank gebracht te hebben aan degenen, die hem bijstonden in dit werk, zoals het 'bestuur en de op zichters, de heer Slootman en diens vrouw. „Zij zijn allen op bijzondere wijze bezig geweest voor het mu seum. Ik dank echter bovenal God" zo eindigde de heer Huygen, „die mij de lust en de kracht heeft ge geven dit werk te verrichten". Mr. Graaf van Randwijck drong, alvorens over te gaan tot de behan deling van de overige punten der agenda, aan op meer daadwerkelij ke interesse van Amersfoorts be volking voor het werk van „Fléhite". „La Traviata" is een ontroerende film Alleen al de zekerheid, dat de oper.*£ilm de massa nader tot de opera brengt, schenkt voldoening. V/at ons bij voorbeeld in Verdi's onvolprezen opera „La Traviata" middels de film, aan vocale en in strumentale uitingen wordt 'ge schonken, is ontroerend. Meer dan wij zelf vermoeden ligt in de zang een van de meest wezenlijke uitingsvormen van vreugde en smart. Verdi's opera „La Traviata" is, opgebouwd uit Dumas' aangrij pend verhaal „La Dame aux Ca- mélias". Violetta Valery (Nelly Corradi) vindt als de dood haar zeer nabij is haar eerste grote en werkelijke liefde in Alfredo Ger- mont (Gina Mattera). Hun zang is aangrijpend en zij worden daarbij goed ondersteund door de overige in deze optredende figuren. Het is jammer, dat men tot nu toe niet' dc goede oplossing heeft gevonden om ook filmisch de hoogte te be reiken, die vocaal en instrumentaal is verkregen. Toch is de film „La Traviata", ondanks haar filmische gebreken, van een ontroerende schoonheid, vooral door de diep menselijke tragedie, die er aan ten grondslag ligt. Cor de Groot speelt in „Amicitia" Dit concert was het laatste uit een reeks van drie klavieruitvoeringen, die in Amicitia voor dit seizoen waren vast gesteld. Driemaal hoorden wij een be langrijke pianist, evenzoveel keren was er een talrijk en enthousiast publiek, bewijs daarvoor, dat er in Amersfoort een grote belangstelling voor pianomu ziek bestaat. Ditmaal was het Cor de Groot, om wiens spel te horenmenwès opgekomen, bij vorige gelegenheden waren het Theo van der Pas en de Hon gaar Gczah Anda Blijft de vraag: Aan v.le dc erepalm? Laten wij eerlijk zeg gen. dit niet te weten. Driemaal was er een pianorecital, driemaal was het raak. Ook deze keer, al moeten wij dc nei ging om vergelijkingen te maken met opzet onderdrukken. Laten wij volstaan met te zeggen, dat Cor de Groot niet dc mindere is van de virtuozen, welke hem in deze concertcyclus voorgingen. Hij speelde Schubert's Sonate op. 143. zoals die moet worden gespeeld. In het allegro vivace van dit werk bleek zijn groot pianistisch vermogen op zijn best. In nlaats van de op het programma aangCKondigdp werken van Brahms, kwamen door deze componist bewerkte variaties van Handel. Ook deze muziek van Hlmdêl-Rrahms voerde Cor de Groot op meesterlijke wijze uit. Zij maakte op het publiek een grotere in druk dan de Sonate van Schubert Na de pauze geraakten wij op het terrein van de wals Twee walsen van Chopin en een van Llszt waren dc. laat ons zeggen, meest klassieke ele menten in dit programma. Wij wreten, dat het Franse bloed In Chopin de im puls gaf tot zijn walscomposities. niette min behoren zij tot het meest karakte- risieke werk van deze grote meester. Toch kon ook de Valse Impromptu van Liszt wel zeer bekoren, al lagen daar aan natuurlijk totaal andere ac centen ten grondslag. Het gelukte De Groot het stijlverschil tussen deze beide ..btjna-tijdgcnotcn" uitstekend te accen tueren. Tenslotte volgde een drietal walsen van componisten, die grotendeels leef den in de tweede helft der 19e eeuw. de Fransen Debussy en Chabrier, daar naast Johann Strauss. Deze laatste mocht natuurlijk niet ontbreken Wij hoorden hem in een bewerking van Tausig Hoe geheel anders waren de opvattin gen van dc impressionist Debussy en die van Em. Chabrier. Van hen werden twee walsen gespeeld met een in de titel aangegeven tempo. ..Scherzo val se" en ,.Le plus que lente valse". Maar of de kunstenaar nu een wals speelt of een sonate, dan wel een andere muziek vorm, van belang is. dat hij z'n com ponist Juist en gevoelig Interpreteert. Aan deze els voldeed Cor de Groot en daarvoor zijn wij hem dankbaar. S. De bewoners van het Soester kwartier kunnen deze week hun kwartjes en dubbeltjes offeren aan het speeltuinwerk Als het werk, dat door de speeltuinverenigingen verricht wordt, u na aan het hart ligt, moet u een bezoek brengen aan het clubgebouw van de jubi lerende Speeltuinvereniging „Het Soesterkwartier" aan de Zonne bloemstraat Vijf en twintig jaar werkt deze actieve vereniging reeds tot heil van het kind en de bazar, die deze week in het club gebouw wordt gehouden, is geor ganiseerd met de bedoeling gelden bijeen te brengen voor de viering van het vijfde lustrum. Nijvere handen waren nog bezig met het in gereedheid brengen van de bazar, toen wij Donderdagmid dag een bezoek aan het clubge bouw brachten. De secretaris van dc jubileum-commissie, de heer Albers. vertelde ons, dat de bazar een resultaat was van vrije-tijds- werk. Enige maanden lang werk ten tientallen mensen hard, om de baiter tot een succes te maken. Donderdagmiddag konden wij het resultaat van deze arbeid aan schouwen. Keurig zijn de verschil lende stands verzorgd en de at tracties zijn in grote getale op de bazar aanwezig Wanneer men het zaaltje binnenkomt is het een schiet- en speerwerptent die de kiikers trekt. Verderop kan men bal. en ringwerpen en ook touw trekken en sjoelen. Tot de attrac ties behoren het Rad van Avon tuur, de tollenbak en een taar tentafel De prijzen werden be schikbaar gesteld door de winke liers in het Soesterkwartier en enige andere instellingen in Amers. foort. De heer Albers vertelde ons, dat de bazar-commissie een voor beeldige medewerking heeft mo gen ondervinden van de midden standers, die in het Soesterkwartier wonen Donderdagavond werd de bazar voor het publiek geopend en men mocht zich toen reeds verheugen in een bevredigende belangstelling. De bazar blijft tot en met Zaterdag iedere avond geopend, terwijl Za terdagmiddag de kinderen een be zoek aan de bazar zullen brengen. Af ET BEHULP van een kleine boot worden de slachtoffers van de ontploffing op de „Doros" aan land gebracht. Deze radiografisch overgebrachte foto toont 't over brengen vanuit een vliegboot van de Amerikaanse kustwacht. Woudenberg Ophalen huisvuil Donderdagmorgen had ten ge meentehuize de aanbesteding piaats van het ophalen van huis vuil gedurende de drie volgende jaren. Er waren twee biljetten, in gekomen n.l. een van D. v. Ruler, mede namens de Gebr. van Ruler, voor f 1998 per jaar en een van J. Bloemendal voor f 1863 per jaar. Het ophalen is aan de laagste in schrijver gegund. Bijeenkoms^ van Reisvereniging De Nederlandse Reisvereniging bezorgde de Woudenbergers al vele malen een bijzonder leerzame en gezellige avortd met belangrijke le zingen en films. Woensdag 21 De cember zal de heer.J G. Beurs, algemeen secretaris van de N.R.V. om half acht des avonds een lezing houden in de zaal van de Schans Duivenexpositie van Pro Patria De ADV van Zaterdagvliegers Pro Patria organiseerde j.l. Dinsdag cn Woensdag in haar clubgebouw in de Lieve Vrouwenstraat haar jaarlijkse tentoonstelling. Er waren 220 inzen dingen. Keurmeester was de heer W. Spakenburg uit Utrecht. De resultaten waren: Klasse I. Onbevlogen Oude Doffers: le pr. D. v. Schooneveld; 2e pr. L. C. Bouwer 3e pr. J. M. v. d. Bogert; 4e pr. C. v. Winterswijk; 5e pr. C. Rijn; 6e pr. Kreikamp; z.e.v. Lutters; e.v. J. Hommerson. Klasse II. Onbevlogen Oude Dui- vinnen: le pr. W. Holman; 2e pr. W. Hofman; 3e pr. H. Ipenburg; Joh Kasperts z.e.v.; J. Hommerson e.v. Klasse III. Onbevlogen Jonge Dof fers: le pr. Lutters; 2tópr. J. Hom merson; 3e pr. C. v.^Winterswijk; z.e.v. C. Rijn; e.v. Prins. Klasse IV. Onbevlogen Jonge Dui- vinnen: le pr. C. Rijn; 2e pr. W. Hof man; 3e pr. H. J. Diekerhof; z.e.v. C. de Vries; e.v. Lutters. Klasse V. Bevlogen Oude Doffers 100400 km: le pr. J. Hommerson; 2e pr. C. v. Winterswijk; 3e pr K. v. Midhorn; 4e pr. W. Chr. Ruiten berg; 5e pr. J. M. v. d. Bogert; z.e.v. F. Urbings; e.v. D. v. Schooneveld. Klasse VI. Bevlogen Oude Duivin- nen 100400 km: le pr. H. J. Die kerhof; 2e pr. C. v. Winterswijk; 3e pr. J. Hommerson; 4e pr. F. Ur bings; 5e pr. W. Hofman; 6e pr. W. Chr. Ruitenberg; z.e.v. Joh. Kas perts; e.v. Ramselaar. Klasse VII. Bevlogen Oude Dof- fei's boven 400 km: le pr. W. Chr. Ruitenberg: 2e pr. L. C. Bouwer; 3e pr. C. v. Winterswijk; 4e pr. Joh. Kasperts; z.e.v. J. M. v. d. Bogert; e.v. H. J. Diekerhof. Klasse VIII. Bevlogen Oude Dui- vinnen boven 400 km: le pr. H. J. Diekerhof; 2e pr. W. Th. Pot; 3e pr. H. F. v. d. Linden; z.e.v. F. Lappain; e.v. K. v. Midhorn. Klasse IX. Bevlogen Jonge Doffers 80150 km: le pr. C. Rijn; 2e pr. J. Hommerson; 3e pr. W. Hofman; 4e pr. K. v. Midhorn; z.e.v. C. v. Win terswijk; e.v. Chr. Hamers. Klasse X. Bevlogen Jor\ge Duivin- nen 80—150 km: le pr. J. Hommer son; 2e pr. Joh. Kasperts; 3e pr. H. J. Diekerhof; 4e pr. J. M. v. d. Bo gert; 5e pr. C. Rijn; z.e.v. H, Waan- ders; e.v. Chr. Hamers. Klasse XI. Bevlogen Jonge Doffers boven 150 km: le pr B. Lammens; 2e pr. C. v. Winterswijk; 3e pr. H. J. Diekerhof; 4e pr. J. Hommerson; 5e pr. W. Chr. Ruitenberg; z.e.v. Pas- ker; e.v. Joh. Kasperts. Klasse XII. Bevlogen Jonge Dui- vinnen boven 150 km: le pr. Joh. Kasperts; 2e pr. H. F. v. d. Linden; 3e pr. Joh. Kasperts; 4e pr. H. J. Diekerhof; 5e pr. F. Lappain; 6e pr. W. Chr. Ruitenberg; 7e pr. R. Lam mens; z.e.v. L. C. Bouw. Beste van 't geheel D. v. Schoo neveld. Beste Oude Duivin H J. Die kerhof. Beste Jonge Doffer Lutters. Beste Jonge Duivin J. Hommerson. Aquarium-studiekring opgericht Te Amersfoort is opgericht de „Aquarium-Studiekring Amers foort", die zich ten doel stelt de aquarium-mogelijkheden op dege lijker basis dan tot nu toe ge schiedde te onderzoeken en te pro pageren. De Studiekring staat on der leiding van de heer J. Lever, redactioneel medewerker van „Het Aquarium" het maandblad van de Nederlandsche Bond „Aqua Ter ra", waarbij de Studiekring is aan gesloten. Secretaris is de heer H. van Laar, Penningm, de heer B. J. te Roller. Wie met de „Sibajak" thuis komen Met de „Sibajal,", die vermoede lijk op 30 December in Rotterdam aankomt, zullen de volgende Amersfoorters in het vaderland terugkeren. Maj. C. L. Doorman, Heidenstr. 13; serg. L. J. Janssen. Fuchsiastr 20; O.W.I. N. Eikerbout, Leusder- weg 285. INTERSCHOLAIR TOURNOOI In het gebouw van de AMVJ te Amersfoort is onlangs een verga dering gehouden die onder leiding stond van de heer T. Klerk van de AMVJ en die werd bijgewoond door vertegenwoordigers van het gymnasium, van de handelsschool, de HBS, de kweekschool en het Stichts Montessori-lyceum. Tijdens deze bijeenkomst kwam men over een om in deze eerste twee maan den van 1950 een inter-scholair tournooi voor middelbare scholen te Amersfoort te houden. Dit tournooi telt 8 onderdelen, nl.: tafeltennis, schaken, dammen, bridge, hersen gymnastiek. volleybal, muziek- en declamatie, opstelwedstrijden. Soest Sexuele opvoeding op ouderavond besproken De vereniging „Kinderverzorging en Opvoeding" en het bestuur der v. d. Huchtschool hadden Woens dagavond mevrouw J. Kirpsteyn— Vredeveld, lerares K. en O. uitge nodigd, om op een ouderavond van genoemde school een causerie te houden over de vraag: „Hoe spre ken we met onze kinderen over de Voortplanting?" Spreekster raadde aan. de kinde ren van jóngs af aan op vragen, dit onderwerp betreffende, zo ge woon en zo eerlijk mogelijk te ant woorden. Tegelijkertijd kan hun eerbied voor wonderen in de na tuur worden bijgebracht. De ver trouwelijkheid tussen ouders en kinderen zal toenemen en dc kin deren zullen op latere leeftijd veel moeilijkheden bespaard worden. Toen volgde de pauze, waarin de ouders het personeel der school kodden spreken en het keurige leerwerk konden bewonderen, dat onder leiding van mevrouw A. de VriesRorije door de leerlingen der 6e klasse was vervaardigd. Dierenmishandeling In samenwerking met de inspec teur van de dierenbescherming werd door de politie op de v. Wee- destraat een woonwagen aangehou den. Het daarvoor gespannen paard bleek een bloedende vleeswonde aan de rugzijde te hebben. Het ge wonde dier werd uitgespannen en onder geneeskundige behandeling gesteld. Soester schakers verliezen Dinsdagavond speelde het eerste team van de Soester Schaakclub voor de competitie tegen M-A.T 1 uit Utrecht. De Utrechters wonnen deze ontmoeting met 37. Voor Soest won de heer Th. de Ruig. Remisie speelden J. Gorter. A- v. Dijk, H. Goossens en J. Timmer. Burgerlijke Stand Geboren: Arie Jouke, d v J van Diggele en A G de Haan. Geer- truida Elisabeth, d v H J v Doorn en G v Daal. Jan Hendrikus, z v J H Reijne en M. Staal. Overleden: Ferdinand Richar Pe dro Victor, 70 jr.. weduwnaar van D E v Halum. Marinus Johannes Mulder, 45 jr. geh. m. G A v. d. Dijssel. Ondertrouwd: F P Haslinghuijs cn A G G Schreuder C Bouw en J C Dijs. G A Wisman en M C Roosenboom. C v d Geld en G J v d Stoep. M Doppenberg en B E Pegman. J Brandsen en G v d Veer. J Verschuur en F Willemsen. J A Klein en L. Kwakernaat. L ter Horst en W M E v d Rotte. Gevonden voorwerpen Witte wantjes; br. kinderportm.; blauw kinderwantje; popje; vul pen (rose); bouvier (zwart); mo torhandschoen; gummi bal; vulpot lood (rood); alpinomuts met em bleem; grijze want; bankbiljet; pa- rapluie (zwart); doos met 24 be kers stroop; rozenkrans; heren- handschoen (r.); rode pantoffel; koppelriem; groene want met fi guur; wapenstok; grijze want; vul potlood; lipsleutel No. 22M.-F6890; paar gebreide handschoenen (bruin met wit); wiel van vrachtauto met band; groenendaeler; bruine want; dames portem. inh. f 16,11; 2 boor den; glacé handschoen (r.). In de stadsbus gevonden en bij garage Nefkens te bekomen: vul potlood (norman); parapluie (zwart grijs); groen geruite shawl; 2 rode kaarsen; zakdoek; zwarte en bruine alpinómuts; oorknopje; pijp; rozenkrans; broche (blauwe steentjes); sleutel; broche; bruin etui; rode want; blauwe want; want (rood met wit); snoer van lampje; snoer van fototoestel; pa- rapluiehoes. Een aardbeving, die vijf uren duurde, heeft gisteren in het dis trict Niigata, ten noorden van To kyo, vele boerderijen verzwolgen. Bouwplan 1950 vergt f 400 millioen aan deviezen DEN HAAG. Voor het bouw plan 1950 bestaat evenwicht tussen deviezen, materialen en arbeids krachten. Beschikbaarstelling van meer deviezen zou spanningen op de arbeidsmarkt veroorzaken, ter wijl bij beperking van het gebruik van deviezen het bouwplan kleiner zou worden dan met het beschik bare aantal arbeiders kan worden verwerkt. Van het totaal bedrag, dat aan bouwwerken wordt besteed, vormt het bedrag aan deviezen ongeveer 25 a 30 procent. Het moet gesteld worden op 400 millioen en be treft bijna uitsluitend Europese va luta, in hoofdzaak Belgische {ce ment en walsijzer, en Scandina vische (hout). Het evenwicht tussen vraag en aanbod op de arbeidsmarkt is vrij wel hersteld. Alleen in Rotterdam en Den Haag bleef het aanbod be neden de behoefte. Dat niettemin door de arbeidsbureaux werkloze bouwvakarbeiders vermeld wor den, vloeit hieruit voort, dat daar toe ook gerekend worden arbeiders wier vakbekwaamheid veel te wensen overlaat en die daarom moeilijk aan het werk kunnen ko men. De behoefte aan stucadoors is in het algemeen groter dan het aan bod. In Amsterdam, Den Haag en Rotterdam doet zich dit verschijn sel voor als gevolg van de laatste staking. Verschillende stucadoors uit de ze steden hebben elders werk ge vonden, waar, aldus minister In 't Ved in zijn Memorie van Ant woord, blijkbaar wel zwarte lonen v orden betaald. KENNISGEVING. De Gedeputeerde Staten va° Utrecht brengen bij deze ter alge mene kennis, dat de door hen opge maakte en aan de Staten van de Provincie toegezonden begroting der provinciale inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1950 algemeen verkrijgbaar wordt gesteld tegen de bij verordening vastgestelde prijs

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2