31 December24 uur Meer Amerikanen naar hier buiten vaeantie-seizoen Ken jaar geëist tegen ambtenaar „kunstbezit «1750 20/5 M°LÏSj)DEKENs4ï} \I»00>I.1>1UISM\W Intensieve propaganda voor speciale tochten Belangstelling groeiende De pacificatie wordt niet onpartijdig toegepast Museum Staatsbosbeheer is weer opengesteld BON Ussl h&U sm iswpm... f 1,- 4 Vrijdag 16 December I949 JÏTASÏEDETSEN 9.00 X 150 cm. "ZWARE FA 215 x I70 cm' 15 x 170 cm. ,™™ons55°ip»s~mM- 2 persoons R. SNELLING L. SNELLING-PIETERS Villastraat 12 p.f. Wij wensen familie, clientele en bekenden een gelukkig nieuwjaar. ANTON DUIZING, Parkerweg 96 Juwelier Familie, vrienden en kennissen een gelukkig nieuwjaar. C. BERG K. Hoogstraat 12 Aan familie, vrienden en cliën ten een voorspoedig 1950. A. TERPEN, Comestibles - Kruidenierswaren Domstraat 37 Aan familie, vrienden en be kenden een gelukkig 1950. A. DE WIT W. DE WIT-BIK Groensingel 120 Onze beste wensen aan fa milie, cliëntele en vrienden voor 1950. K. DE BLOEM. Groenten - Fruit Staalweg 78 Bij de aanvang van het nieuwe jaar onze hartelijke geluk wensen aan onze familie, vrienden en bekenden. J. SPRINT A. SPRINT-VOS Loofweg 57 A. DE BONS, Drogisterij Drlehoekstr. 12 p.f. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG. Als we in de toekomst meer Amerikanen als tourist naar Nederland willen trekken moeten we trachten er zo veel mogelijk buiten de maanden Juli en Augustus hier te halen. In deze maanden zitten onze hotels al vol. met landgenoten en vreemdelingen, maar gedurende de rest van het jaar hebben vele hotels weinig te doen. In verband daarmee voert Nederland op het ogenblik in Amerika een intensieve off season-propaganda Er zijn namelijk genoeg Amerikanen, die Europa willen zien maar met hun vacantie niet aan de maanden Juli en Augustus gebonden zijn. Op deze wijze bevordert ons land dus de „va- cantie-spreiding" voor vreemdelingen. Nieuw Eerste Kamer-lid DEN HAAG De voorzitter van het centraal stembureau heeft in de vacature mr. G. E. van Wal- sum (Partij van de Arbeid) be r.oemd verklaard tot lid der Eer sste Kamer dr. F. Wibaut te Am sterdam Europa is voor zeer velen van de 150 millioen inwoners van de Ver enigde Staten een interessant ge bied. niet alleen om ontspanning te zoeken maar ook om nieuwe erva ringen op te doen en hun vakken' nis uit te breiden. Daarvan zal ook Nederland in toenemende mate ge bruik moeten maken en de eerste schreden op deze weg ziin door de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer al ge zet. Tulpentochten Behalve een aantal trips voor Amerikaanse boeren, georganiseerd door de landbouworganisaties, zijn er de laatste iaren op initiatief van de ANVV zogenaamde tulpen-toch ten gehouden, die werden geëx ploiteerd door een aantal reisbu reaus. In Amerika koopt men liefst een ..package-tour", die als in een „pakketje" alles bij elkaar netjes levert. Óok de tulpen-tochten wa ren van dit slag. Ze hebben nog wel geen duizenden Amerikanen hier gebracht, maar er is toch al een aardige groei in het aantal. De eerste tulpen-tochten in 1947 brachten negentig Amerikanen naar Nederland, maar in 1948 lok ten ze er al 180 naar ons land. dit jaar was het aantal al tot vierhon derd gestegen en in het volgende jaar worden er alleen voor deze tochten minstens vierhonderd ver wacht. Het belangrijke is. dat men deze tochten in het voorjaar, als de bol lenvelden in bloei staan, kan orga niseren. In deze tijd van het jaar yhebbep de hotels nog ruimte ge noeg. kan men de vreemdelingen dus behoorlijk ontvangen, terwijl de exploitanten inkomsten krijgen, die ze anders niet zouden hebben gehad. En zo komen er in Neder land dollars binnen, waar we an ders koud van zouden zijn geble ven. Natuurlijk laat men op de tul pentochten niet alleen de bollen velden zien. maar komen ook tal van andere bezienswaardigheden van ons land aan de beurt. Zo zal het ook zijn bij de andere off sea- son-tourt. die men nu aan 't voor bereiden is. Tuin en landschap De'zgn. garden- and landscape tours. die de bezoekers in de eerste plaats met onze tuinarchitectuur en ons landschapsschoon in aanra king moeten brengen, worden in Juni gemaakt. Ei staan er voor 1950 drie op het programma, die acht dagen duren. Als er belang stelling genoeg is komen er natuur lijk meer en ze worden op het ogenblik aan de overkant van de oceaan al druk ve) kocht. De propaganda richt zich in de eerste plaats tot de zgn. garden clubs in Amerika, waarin vooral veel vermogende dames verenigd zijn. die van tuinieren hun liefheb berij hebben gemaakt, onderlinge wedstrijden houden enz. En er is al gebleken, dat deze dames veel be langstelling voor Nederland heb ben. De tochten beginnen in Amster dam. waar de plantsoenen worden bezichtigd, leiden over Aalsmeer, met de bloemenveilingen en de kassen, dooi de Haarlemmermeer naar Haarlem en Santpoort, waar ook musea en kastelen worden ..gedaan" De volgende dag gaan de touristen langs de Vecht, bezoe ken o.a. het kasteel Siipenstein. dineren bii Öamdorf in Laren en gaan in Hilversum het raadhuis van Dudok en de studio's bekiiken. De derde dae ziin de „Hoge Velu- we" en de buitenplaatsen van de provincie Utrecht aan de beurt en gaat men tenslotte in Sonsbeek te Arnhem een avondfeest houden. De vierde dag leidt langs de Velu- wezoom en de vermaarde kastelen van de Achterhoek. De vijfde dag komen behalve Staphorst de kwe kerijen van Dedemsvaart aan de beurt, het Uddelermeer kasteel Staverden. Spakenburg Amers foort en aan het eind van de dag Den Haag Den Haag met het Westland en Scheveningen maken de tocht tenslotte vol. Zo zijn er ook off season-tours in voorbereiding om de Amerikanen de voor hen interessante „kleine" industrie van Nederland te laten zien (de zgn industrialtours) en tochten op het gebied van de archi tectuur. zowel technisch als ar tistiek. Een superfort van de Ameri kaanse luchtmacht is te Roswell (Nieuw Mexico) neergestort en in brand gevlogen. Het toestel vloog tegen een windmolen, op, toen het wilde landen. Vijf doden en vier gewonden. IjsvogelsAntwerpen 82 AMSTERDAM. De Ijsvogels hebben de Donderdag in de Apollo- hal te Amsterdam om de West- Europa-Cup gespeelde ijshockey- wedstrijd tegen Antwerpen met 82 gewonnen. Tussenuitslagen 0—2, 3—0 en 5—0. LONDEN. Voor de tweede ronde van de Engelse Cup werd Donderdag de wedstrijd Norwich City—Hartlepools United overge speeld. Norwich won met 51. Nor wich City komt nu ln dc derde ron de uit tegen Portsmouth op het ter rein van de laatste. BONN. Vice-admiraal J M. dc Booy heeft heden zijn geloofs brieven overhandigd op het hoofd kwartier van de geallieerde hoge commissarissen voor West-Duits land. Hij is de eerste officiële Ne derlandse diplomatieke vertegen woordiger in Duitsland sedert de oprichting van de West-Duitse staat. Oplichting en verduistering maar stichting medeverantwoordelijk (Van een onzer verslaggevers) De arrestatie in Mei 48 van de ambtenaar van de Stichting Ne derlands Kunstbezit, de 23 jarige J L van W uit Voorburg, leidde indertijd tot een stroom van ge beurtenissen, waaruit bleek, dat men met een ingewikkelde affaire met schilderijen van oude meesters te doen had. Van W. had zich gis teren voor de rechtbank te verant woorden. Hem was onder meer verduistering van aardewerk en schilderijen en oplichting ten laste gelegd Het meest sensationele feit, dat volgde op van W's arrestatie, Het openbaar onderwijs in de verdrukking (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Wanneer In het parlement over de pacificatie ge sproken wordt bedoelt men de gelijkstelling tussen bijzonder en openbaar onderwijs, waardoor in 1920 een einde werd gemaakt aan de schoolstrijd. Dat er niettemin b\j ieder onderwijsdebat in de Volksvertegenwoordiging over de toepassing van de pacificatie door de voorstanders van het open baar onderwijs geklaagd wordt, bewijst, dat het met de gelijkstelling, welke door de voorstanders van het openbaar onderwijs destijds loyaal is aanvaard, niet in orde is. Een opmerkelijk voorbeeld daar van hebben de heer Van S 1 e e n Arb.en mevr. Fortanier-de VV i t V en D.) aangevoerd. Het ge meentebestuur van Heer in Limburg heeft geweigerd een openbare school Veel natuurschoon binnen te bewonderen (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Na een sluiting van tien jaar kon het museum van het Staatsbosbeheer aar de Museum laan eindelijk, in Augustus van dit jaar, weer voor het publiek toegan kelijk worden gesteld. Er is weinig ruchtbaarheid aan deze heropening gegeven en het zal vele Utrechters zijn ontgaan, dat men sinds enkele maanden weer in de gelegenheid is tal van interessante bijzonderheden over natuurschoon en de Nederland se bosbouw irr eigen stad te aan schouwen. Tot de sluiting van het museum besloot men in de onzekere mobili- satiedagen van 1939. In de oorlog, toen de administratieve werkzaam heden van Staatsbosbeheer belang rijk werden uitgebreid, verhuisde de inboedel van het museum naar de zolders van de veeartsenij-hoge- school. Thans kan men er echter weer terecht op Maandag, Woens dag en Vrijdag, 's morgens van 10 tot 12 en 's middags van 2 tot 4.30. In de Kerstvaeantie. van 27 t.e.m. 31 December en van 2 t.e.m. 7 Janu ari, is het museum bovendien de overige werkdagen nog opengesteld op dezelfde uren De toegang is gra tis, op aanvrage wordt men door een deskundige rondgeleid. Onder leiding van de adjunct- houtvester ir. W. L. Jansen, die be last is met de zorg voor het muse um, hebben wij Woensdagmiddag een rondgang gemaakt. Er zijn drie afdelingen In de eerste, die van de fauna in ons land, trekt direct een prachtig diorama van het duin- en strandvogelleven de aandacht. Voorts vindt men er een uitgelezen collectie vogeleieren, opgezette vo gels zoogdieren en reptielen. Bij de gesteenten en fossielen treft men ook veel bezienswaardigs aan, o.a. een 3 a 4000 jaar oude ber- kenstam, die uit de Drentse veen gronden is opgegraven. Van de derde afdeling, die betrek kin heeft op de houtgewassen, trek ken vooral 'n model van een houts koolbranderij de verschijnselen van verschillende boomziekten en aller lei merkwaardige vergroeiingen de aandacht. Ir. Jansen gaf nog enkele belang wekkende cijfers over de bebossing in ons land die een oppervlakte be slaat van 250.000 ha„ ofwel 1Y, van ons grondgebied. Gedurende de oorlog ging hier ongeveer een tien de deel van verloren. In de moeilij ke jaren van brandstoffenschaarste werd door de burgerbevolking alleen al 6G00 ha gekapt en 1.000.000 m3 opgestookt. Een van de vele bezienswaardig heden in het museum van Staats bosbeheer: een sierlijke ree voor een natuurgetrouwe schildering van het loofhout. in die gemeente in te richten, of schoon voor plm. 150 kinderen een dergelijke school werd begeerd. „Laat die kinderen maar naar Maas tricht ter openbare school gaan," redeneerden de vroede vaderen van Heer. De afstand van 6 km is niet onoverkomelijk. Het beroep van de ouders bij Gedeputeerde Staten over onjuiste toepassing van de Lager Onderwijswet werd afgewezen en dc minister bekrachtigde dit stand punt. In Spaarndam, een dorpje, beho rende tot de gemeente Haarlem, werd de behoefte gevoeld aan een katholieke lagere school. Er was geen sprake van, dat het aantal kin deren, dat in een gemeente als Haarlem voor de stichting van een bijzondere school wordt vereist, bij elkaar kon worden gebracht. Doch bij Koninklijk Besluit werd voor Spaarndam vastgesteld, dat niet 125, doch 45 kinderen voldoende zouden zijn voor de stichting van een kath. school. De namen van 45 kinderen werden overgelegd, doch 25 daarvan bleken reeds in Haarlem een kath. school te bezoeken, op een afstand van 3 km. Op die grond wees de gemeenteraad van Haarlem de aanvraag af. Doch nadat de be roepsinstanties waren doorlopen be sliste in dit geval de minister, dat te Spaarndam een kath. school mag worden gesticht, omdat hier sprake is van een kleine dorpsgemeenschap, waarin zodanige school op haar plaats is. Minister R u 11 e n, die met het geval klaarblijkelijk een beetje ver legen zat, gaf de raad, dat de voor standers van een openbare school in Heer hun aanvraag maar moes ten herhalen. Sedert de eerste aan vrage was er nl. een kleine wijziging ln de wet aangebracht, waardoor hun kansen waren vergroot. Mevr. Fortanier sprak er haar teleurstelling over uit, dat de minister niet ronduit gezegd had, dat de gang van zaken in Heer hem niet bevredigde en dat hij een nieuw onderzoek zou instellen. Deze uit een gekrenkt rechtsgevoel voortvloeien de opmerking ontweek de minis ter door te antwoorden, dat dit nieuwe onderzoek ongetwijfeld zou komen, omdat men van de andere kant wel niet stil zou zitten. Het was jammer, dat voor de mi nister het „gelijke monniken, ge lijke kappen", waarop de heer Van Sleen zich had beroepen, blijkbaar geen geldigheid heeft. was ongetwijfeld de arrestatie van de directeur van het Mauritshuis in Den Haag, tevens directeur van de Stichting Nederlands Kunstbezit. Hij werd echter weer spoedig vrij gelaten. Het bleek dat een Dierense kunsthandelaar tijdens de bezettf'ff voor een groot bedrag schilderijen naar Duitsland had verkocht, maar deze na de bevrijding weer zonder kosten had teruggekregen. Het be trof hier o.rn. twee Rembrandts, twee Gerard Dou's en andere waardevolle schilderijen. Men stel de- toen de directeur van het Mau ritshuis voor deze transacties ver antwoordelijk De arrestatie van Van W. had tot gevolg dat een uitgebreid onderzoek werd inge steld. Zelfs liet men hiervoor de heer Miedl, door wiens bemidde ling de schilderijen naar Duitsland werden verkocht, en die naar Spanje is gevlucht, uit dat land onder een vrijgeleide naar Neder land komen om gehoord te wor den. Als eerste getuige werd ondervraagd de directeur van het museum „Prinsen hof' ln Delft. mr. L. J. F. Wijsenbeek, die zelf landelijk inspecteur van de stichting is geweest Hij gaf enkele bij zonderheden over de structuur en de werking van deze stichting, die voor het Beheersinstituut werkte Naar aanlei ding van het feit dat Van W. van de stichting financiële vergoeding ontving, maar toch bij de betrokken beheerder een declaratie indiende voor een taxa tie verklaarde getuige dat dit tegen de regeling was. De president, mr. Bud- dingh de Voogt stond daarop enige tijd stil bij de verantwoordelijkheid die bij taxeren een belangrijke rol speelt. Het was toch vertrouwelijk werk en betrof zeer grote bedragen Was er controle? Na enig aarzelen kwam het antwoord. ..Betrekkelijk weinig." De Lochemse antiquair Nijstad .werd gehoord over een taxatie, die hij sarpen met Van W. in Nijmegen had uitgevoerd. Er was reeds een taxatie gedaan, maar N. en Van W, verlaagden het bedrag van een millioen tweehonderd duizend gulden op honderdtwintig duizend gulden. Hij verklaarde, nu. dat deze taxatie wel laag, maar toch weer niet, te laag' was. Pas ln een vroegere verklaring gebruik te hij de woorden „belachelijk laag. voordcel trekken'* en dergelijke. Maar dit trok hjj nu in Dat hij met opzet laag getaxeerd had op aandringen van Van W zoals hij vroeger verklaar de. ontkende hij nu eveneens. Hierna werd verdachte zelf gehoord. Het zich toe-eigenen van een paar schilderijen en andere kostbare voorwerpen gaf hij na veel heen en weer gepraat toe. al hii dat hij alles had willen kopen. „Dat blijkt uit niets." vond de presi dent. Lang hield de president zich bezig met dc lage taxatie in Nijmegen. Hij las een schriftelijke verklaring voor waar uit bleek dat Van W. een bedrag van I 10.000 was beloofd als hij de betrok kene, die zoals dc president het uit drukte ,,grof aan de Duitsers verdiend had" uit zijn belastingmoeilijkheden hielp. Een onderdeel van deze hulp zou de lage taxatie zijn geweest, welke ta xatie hem bij zijn zaak die voor een tribunaal zou dienen, goed te pas kwam. .Een benadeling van de Staat van een paar ton.' aldus de president. In zijn requisitoir noemde de Officier van Justitie, mr, Ovcrbeek het Indienen van een extra-declaratie .oplichting". De verklaring dat hij de goederen, waarvan Van W. diefstal wordt ten las te gelegd, had willen kopen, vond htj „achteraf verzonnen" Het meest ernsti ge feit noemde hij dc taxatie-kwestie. Hij wees er op dat deze zaak niets te maken heeft met een andere zaak. die nog in vooronderzoek is." Wel wees hij er op dat hij het niet verantwoord achtte een 19-jarige jongeman in een leiding gevende functie te benoemen Hij noemde dc stichting daarom mede verantwoordelijk en eiste tenslotte een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest (5 maanden). Blokzijl doet Pisa (nog) concurrentie aan STEENWIJK. Pisa moge dan zijn scheve toren hebben en in Ne derland mogen sommige noorder lingen de Oldehove in Leeuwarden kennen als lijdende aan hetzelfde euvel, sedert enige tijd kan ook Blokzijl, aan de vroegere boorden van de Zuiderzee, zich beroepen op iets „scheefs" dat meters hoog tegen de sombere winterluchten over ver laten polders zich aftekent. Het is een fabrieksschoorsteen van het vroegere electriciteitsbedri.if van Blokzijl. De spits van de pijp wijkt wel een halve meter af van de nor male stand. De oorzaak? Indrogen de gronden van het oude land, die veroorzaakt worden door de bema ling van de nieuwe N O. Dolder. Het gemeentebestuur van Blokzijl heeft nu maar besloten de scheve bezienswaardigheid te laten slopen, omdat de omwonenden er eventueel veel narigheid van zouden kunnen ondervinden. Het kan namelijk heel hard waaien over die verlaten vlaktes en deskundigen staan dan niet voor de soliditeit van het scheve geval in. Haiu' in „Amerikanen" b nenkort weer mogelijk DEN HAAG. Tussen het Mini sterie van Financiën en de Neder- landsche Bank is overleg gaande, ten einde te geraken tot het herstel van de vrije handel in certificaten van Amerikaanse effecten tussen ingezetenen. Hoewel dit overleg nog niet geheel is beëindigd, kan reeds thans worden medegedeeld, dat in principe is besloten tot een weder- openstelling van deze handel. Een en ander blijkt uit de Memorie van Antwoord inzake de begroting van Financiën. U gelieve de volgende Nieuwjaarswens te plaatsen als voorbeeld: VAK A B C D Ead (Doorhalen wat niet verlangd wordt.) Naam en adres met blokletters invullen. Wondermiddel voor lang leven van Stalin BERLIJN. Het Westduitse nieuwsagentschap DPA zegt. dat I een Russische officier aan Berlijn- se studenten verteld heeft, dat in Rusland een wondermiddel is ont dekt, dat het menselijke leven kan verlengen. De officier was een lui tenant-kolonel, die les gaf aan de Berlijns£ universiteit in de Sow- jet-sedfor. „Het is de wens van het Sowjet-volk en van het proleta riaat der wereld, dat Stalin de eerste zal zijn, die door dat middel langer kan leven", zo verklaarde de officier volgens het DPA. BIJ DE VEILIGHEIDSRAAD is thans het onderwerp Indonesië aan de orde. Tijdens een zitting van de Veiligheidsraad te Lake Success van links naar rechts: de vertegenwoordiger van Indonesië, de heer L. N. P^lar, de Neder landse gedelegeerde dr. H. J. van Royenen de president van dc Veiligheidsraad, generaal A G L. McNaughton. De leden van de Veiligheidsraad drukten hun vol doening uit over de bereikte re sultaten der Ronde Tafel Confe- en andere goede wensen zullen bij de jaarwisseling opklinken. Het Is ondoenlijk om persoonlijk alle familieleden, vrienden en relaties een gelukkig nieuwjaar te wensen. De meest eenvoudige en goedkope wijze om dit in uitgebreide kring te doen ls het plaatsen van een Nieuwjaarsadvertentie in het „Dagblad voor Amers foort". Hieronder drukken wij een aantal voorbeelden af van nieuwjaarsgroeten waarbij tevens het tarief staat vermeld. U behoeft niet anders te doen dan onderstaande bon uit te knippen en met een duidelijke blokletter de tekst in te vullen. Reeds voor stellen wij U ln staat zo'n nieuwjaarsadvertentie in het „Dagblad voor Amersfoort" te plaatsen. Enwij maken het U gemakkelijk!!! Alle bezorgers en agenten zullen Uw nieuwjaarsadvertentie gaarne aannemen. A. t 1,— (10 m.m.) B. 1,50 (15 m.m.) C. 2,— (20 m.m.) A. 1,— (10 m.m.) B. 1,50 (15 m.m.) D. 2.— (20 m m.) C. 2,(20 m.m.) E. 2,— (20 m m.) Zakenadvertentles, die van bovenstaande voorbeelden af wijken, worden tegen het gewone advertentietarief berekend. Max Petitpierre Zwitsers bondspresident BERN. De voormalige hoog leraar Max Petitpierre is in een gezamenlijke zitting van de twee parlements-kamers tot president van Zwitserland gekozen. Gedu rende de laatste vijf jaar was Pe titpierre hoofd van de politieke af deling van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. De nieuwe pre sident is lid van de radicaal-libe rale partij en staat bekend om zijn conservatisme. Eduard von Steiger, hoofd van de afdeling justitie en politie, werd tot vice-president gekozen. In 1945 bekleedde hij het presidentschap De ambtsperiode van presidenten en vice-presidenten duurt een jaar. AMERSFOORT

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 4