Varende Hollanders hebben overwinningZUveren vergissing van twee mede bevochten Londense ministers r Rekenkamer, unaniem begroet, een lastpost Gewogen Van 18.500 zeelieden keerden er 3310 niet meer terug Goud reeds in '38 aan Duitse bedreiging onttrokken Londens inspanningen in bijna 2 y2 millioen woorden DEN HAAG. - Honderden Nederlandse schepen, waarvan er zeer vele met ruke ladingen naar het vaderland onderweg waren, bevonden zich oo het ogenblik waarop de Duitse legers onze grenzen schonden, op de we reldzeeën. Duizenden zeelieden waren op dat zeilde ogenblik voor viil lange jaren van huis en haard gescheiden. Luttele dagen later was deze ganse koopvaard,jvloot ingeschakeld in de totale oorlogvoering tegen Duitsland. Onafgebroken hebben de Nederlandse zeelieden en de Neder landse schepen als Vliegende Hollanders alleen en in eonvooien de oceanen bevaren, om de gereedschappen voor de overwinning Ie brengen naar de plaatsen waarop die overwinning moest worden bevochten: wapentuig naar de I ronton; levensmiddelen en grondstoffen naar de geïsoleerde landen waar ganse volken weer andere wapens smeedden om de strijd op de lange duur te kunnen volhouden. Zo heeft onze vloot haar aandeel genomen ln de overwinning. En zij heeft daarbij zware offers gebracht Talloze sche- pen zun voor de verraderlijke Duitse torpedo's gekomen, op mijnen gelo pen, of onder fatale vliegtuigbommen uiteengereten Van de 18 500 Neder landse zeelieden, die op het koopvaardijfront hebben meegestreden onder de moeilijkste omstandigheden, waren er op 1 Mei 1944 reeds 3310 om het leven gekomen, terwijl er 100 invalide werden en 500 afgekeurd moesten worden. In de laatste jaren van de oorlog zijn die offers verhoudingsge- wijze nog zwaarder geweest. Ingeschakeld op de eerste dag Op de dag waarop de Duitse le gers de grens overschreden wilde juist de directeur van de Holland- Afnka Lijn. die in Londen met de Britse regering besprekingen had gevoerd, via Croydon naar Neder land terugvliegen. Pas op het vlieg veld hoorde hij het bericht van de inval. Zijn eorste impuls na dit ontstellende bericht was. zijn col lega. Hud.g van de Verenigde Ne derlandse Scheepsbouw, die in Lon den juist een hartig gesprek met de Britse minister van Scheepvaart Ronald Cross had gevoerd, te waar schuwen. Enkele kwartieren later zat_ Hudig reeds bij MichieLs van Verduynen. onze gezant, om te be- j spreken hoe de Nederlandse vloot zo spoedig mogelijk in de oorloes- voer.ng kon worden ingeschakeld. Dat is het begin geweest van de oprichting van de Nederlandse Scheepvaart en Handcis Compag nie. de NSHC, waarin alle vooraan staande reders, die aan de Duitse greep waren ontkomen een pool vormden voor het beheer van de buitengaats zijnde vloot. Uit de na de oorlog verzamelde cijfers blijkt, dat 719 Nederlandse vaartuigen van de grote, de korte, de kust- en de sleepvaart buiten de macht van de vijand zijn gebleven, tezamen vormend ruim 2.482.G.r»8 brt. Daar zijn later nog 29 buitge maakte schepen aan toe gevoegd. Dat was 90.7°/o van onze vooroor logse vloot. Een van de eerste zor gen was, de schepen zo spoedig mogelijk in te schakelen. Aan de kapiteins werd opgedracht begeven de ladingen, voor Nederlüid be stemd. te lossen en zo mogelijk te verkopen. Maar reeds in de eerste dagen heeft iemand er aan gedacht, dat er voorraden voor Nederland gevormd zouden moeten worden voor na 'de bevrijding. De tijd zou leren, dat die bevrijding daarvoor te lang op zich zou laten wachten. Langzaamaan zijn deze ladingen van de 10de Mei toen maar verkocht, en in de opbrengst, die later wel weer terugbetaald zou worden, is een deel gevonden van de middelen, waaraan het Londense Nederland zo'n ontstellend tekort had. Veel is er in de volgende vijf jaren van de Nederlandse zeelieden en van de vloot geëist. Lange tijd heeft de NSHC, kortweg de Shipping ge noemd. onder leiding van de reders de belangen van de eigenlijke re ders in Nederland waargenomen. Later vooral onder minister Ker- stens zijn belangrijke veranderin gen en vooral sociale verbeteringen voor de zeelieden doorgevoerd. Deze minister was van oordeel, dat het zeevarend-personeel niet de in druk moest hebben, dat het zich de allerzwaarste opofferingen getroost te ten bate van particuliere belan gen. Zo lag het weliswaar niet geheel, omdat de NSHC een NV was. waar in de regering middels ministers aandeelhouders de meeste zeggen schap had. maar het gevoel bestond en tenslotte is de regering toch tot bezitsvordering van de gehele vloot overgegaan. „Gouden nagels" Scherpe conflicten zijn er voor al in Kerstens' dagen tussen re gering en de NSHC op enkele ogen blikken geweest. Ook met het New Yorks pendant van de Shipping. Want de reders, die in het New Yorks comité zaten hadden een veel liberaler opvatting dan de Londen se heren. Op een gegeven ogenblik spraken de Amerikaanse War Ship ping Administration en het Britse Ministerie van Oorlogs transport van „het oorlogsschandaal der Ne derlandse vloot''. Dat sloeg op de langdurige en zeer dure herstellin gen, welke de New Yorkse Ship ping de onder haar ressorterende schepen liet ondergaan, met „gou den klinknagels en platen"! Maar ook op de indruk, dat reders-verte genwoordigers van onze Shipping daar, hun eigen schepen wisten te doen inzetten op de minder gevaar lijke routes. Omtrent het tweede spreekt de Enquête Commissie zich niet u^k. doch wat het eerste aan gaat, is zij van oordeel dat de New Yorkse reders hun taak niet hebben vervuld op de wijze, die met de ernstige omstandigheden in over eenstemming was. Men heeft zich in de Nederlandse scheepvaartkrin gen in de V.S niet al te zeer inge spannen voor een zo efficiënt mo gelijke inschakeling der schepen. De verklaringen van de heron Delprat (Mij. Nederland) Gips (commissaris Holl. Amerika Lijn) en van den Toorn (eveneens H.A.L.) konden de commissie niet bevredi gen. Dag en nacht hebben de Nederlandse koopvaardijschepen van 1940 '45 de verraderlijke zeeën bevaren, om de gereedschappen voor de geallieerde overwinning aan te dragen. Tachtig procent van voorraad werd tijdig in veiligheid gebracht DEN HAAG. In de avond van dc tiende Mei 1910 werden in de haven van IJmuiden 166 millioen guldens in goud aan boord van de Iris en de Titus gehesen, even voor dc schepen het anker lichtten om het verbloeden de Nederland te verlaten. Daarmee was 80% van het goud van de Ned. Bank in veiligheid gebracht. Een stevige ruggesteun voor 't gemutileerde Nederlandse apparaat in de strijd om de verlossing van het vaderland. Slechts 20% zonk op dc Waterweg binnen Duits bereik. van goud voor een waarde van 10 millioen. Toen dat eindelijk zou ge schieden hadden de Engelsen het al niet meer nodig, en lieten zij ons in het bezit van dit goud, waar op de regering veel prijs stelde, omdat enige reserves de zelfstan digheid van de regering veel kon den bevorderen. „Het was zo'n beetje je internationale standing", merkte een der ministers op. Colijn dacht, dat er toch geen oorlog kwam Reeds in 1938 heeft de Neder landse Bank de.onweerswolk zien aandrijven en langzaamaan heeft zij het goud in haar kelders naar het Westen \erscheept. Stilletjes, opdat niet de schijnheilige nazi's ons zouden kunnen beschuldigen van samenspanning met de „Anglo- Amerikanische Plutokratien". Tot dat Colijn in begin '39 zei, dat men er maar mee op moest houden, om dat er toch geen oorlog zou komen In September '39 toen tenslotte de oorlog kwam, zijn de goud versche pingen ijlings hervat. Er waren hier nog mensen prof. De Jong getuigde daarvan voor de Enquête-Commissie die meenden dat de Bank er niet erg wijs aan deed, al het goud haar Amerika te sturen. „Want als we misschien nog eens samen met Duitsland zouden moesten vechten, zouden we dat allemaal kwijt zijn!" Aldus was hun stelling en ze sche nen het ernstig te menen. Deze buitenlandse goudreserves van de Nederlandse Bank, t.w. 887 millioen, stonden intussen de regering nog niet terbeschikking toen zij aan het einde van de vijf daagse strijd in Londen kwam. Om onmiddellijk over kasgeld te be schikken moest zij een lening aan gaan bij het gezantschap, dat ge lukkeg óver een onverwacht groot kasgeld beschikte. Van dat tijdstip af liep het fi nancieel wel. Zjj het met steun, credieten, leningen, verpanding van goud, verkoop van goud etc. Een ogenblik heeft het er naar uitge zien, getuigt Gerbrandy. dat Enge land van ons zou eisen, al ons»goud over te dragen, omdat Engeland erg in de knoei zat. Wijlen Sir Kingsley Wood, had de Nederlandse regering nogal ruw aangesproken naar het schijnt, maar tenslotte werd men het toch eens over een overdracht IJver vergoedde veel DEN HAAG. Het streven naar doelmatige besteding had nog krachtiger dienen te zijn dan in normale tijden, aldus zegt ergens in haar rapport de Enquete Commissiezij voegt er an toe, dat dit streven door de regering en haar organen be paald te gering is geweest. Ergens anders zegt zij. dat ijver veel vergoedde van wat er aan kunde en ervaring te kort kwam. Verstrooide cyfers Dwars door het Enquête-verslag liggen de bedragen van de uitga ven te grabbel. Té ongeordend en' té weinig uitgerafeld, om ze op te tellen en er een totaal van te ma ken. Dat is een beetje*te betreuren. Niettemin zullen we een aantal be langrijke getallen hier toch laten volgen: Uitgaven op begrotingsposten ver antwoord: 77.626.854 Engelse aankopen N.O.R.R. (Neth. Off. Relief and Rehabilitation 37.000.000 Zweedse inkopen N.O.R.R. Zw. Kr. 100.000.000 Straight Lend Lease-leverancier 102.263 582 (afgerekend voor 67.500.000) Voedselaankopen 253.831.000 Aankopen N.P C. t.b.v. Nederland (volgens functionaris N.P.C, 150.000.000) Muntzilver op Lend Lease-voor waarden 40.000.000 Australische leveranties 8.500.000 Deze aankopen heeft de regering kunnen bestrijden met: Geldzuivering werd in de drukte helemaal vergeten Guldens met karre vrachten over de grens DEN HAAG. Met karrevrach- ten zijn ln de maanden na de be vrijding de Nederlandse munt- en bankbiljetten de grens overgegaan, zo heeft minister Lieftinck voor de parlementaire Enquête Commissie verklaard. Tot op heden vloeien daaruit nog steeds moeilijkheden met buitenlandse regeringen voort. die betaling eisen. Dat alles moet was, dat het nieuwe zilver sissend als een druppel op een gloeiende plaat zou verdwijnen. Het kwam in de oude kous terecht. Veel van dit nieuwe zilvergeld is ook onmiddellijk naar België ver dwenen, waar er netjes francstukken van werden gesmolten. Want ook daar had men wel een tekortje aan te vullen! Voor 193.5 millioen is er aange- munt uit- zilver, dat na heel veel moeite onder Lend-Lcase-voorwaar- den van Amerika was losgekregen, onder beding, dat het vijf jaar na het staken der vijandelijkheden in zilver zou terug komen! Voor twee millioen is er in om loop gebracht. Toen zag men dat het worden ..geschreven ,.n de vol-' ^=1.^ cn" e RU>£U komen negatie van het probleem n der geldzuivering door het Londen- v se kabinet De heer Lieftinck zegt te mogen aannemen, dat die rege ring het bijzonder druk had met andere, meer directe noden van de bevrijde burgers, cn hij toont, dat wel te begrijpen. Doch de Enquete Commissie stapt daar niet zo licht overheen. Kostbare tijd is verloren gegaan en dat is te betreuren meent zij. mocht zich het hoofd breken over de raag waar zij hel moest laten. Tot Lieftinck tenslotte toestemming gaf een derde deel maar weer te ver smelten Minister Huysmans heeft intussen in April "45 eindelijk gedaan weten te krijgen, dat hij oiljetten mocht la ten drukken bij de la Rue in Londen. Biljetten van 10. 20. 25, 50, 100 en 1000 gulden. Per vliegtuig moesten zij worden overgebracht omdat mij- tt a 4i,.s«e. I nengevaar zeetransport ongewenst Het v,as eigenlijk pas de thans In Juni was hel grootste Een priktol of een broodje worst DEN HAAG Dc Nether- lands Purchasing Commission, dc aankoopcommissie die in de loop der jaren op het westelijk halfrond de inkopen deed, wel ke op het herstel van Nederland waren gericht, heeft in de loop van haar bestaan, voor een waarde van 345.527.257.SI ge kocht. Zaklantaarns zo goed als electrische centrales; bandijzer en stalen scheepsplatenwal kie-talkies en radiostations; sar dines en kippenvoer voor Suri name; motorfietsen en verkeers vliegtuigen; frigidaires maar ook zuurstoffabricken. Orders, waarvan de waarde varieerde tussen tien en enige millioenen dollars. Slechts een keer heeft de NPC tegen een opdracht ge protesteerd. Dat was toen Cura cao aan de NPC in New York verzocht een aankoop te ver richten ter waarde van 80 dol larcenten. Vermoedelijk een priktol voor de zoon van de gouverneur of een broodje war me worst voor de algerneen se cretaris VJ overleden minister dr. G. W. M. Huysmans na de bevrijding van het Zuiden in dc regering gekomen als minister van financiën, dus op volger van de eveneens overleden ir. J. van den Broek die het vraag stuk met voortvarendheid heeft aan gepakt. Londen had gemeend, en het stelde zich in vele zaken, uit te waarderen overwegingen on dat standpunt dat het de volgende regeringen in beleidszaken niet op lange terrqijn mocht binden. Zo is het denkbeeld van de geldzuivering even gerezen, doch direct weer los gelaten. Wel hebben van den Broek en Gerbrandy veel aandacht besteed aan de aanmunting van nieuw zil vergeld. „Dat zou," verklaart thans de oud minister-president, ,zo n prachtige demonstratie van bevrijding zijn ge weest, naar wij meenden Je komt weer met je mooie Nederlandse geld; dat is een mooi entrée." Maar een duur en in de uitkomste ongelukkig entrée. Mede overwogen werd echter dat d«t entrée het vertrouwen in het geld zou versterken. Dat was weer niet zo naief gezien. Maar die twee ministers hadden zich niet gerealiseerd, dat het ver trouwen in het oude geld zo gering maakte, deel klaar. „Ik heb in enorme spanning geze ten of alles wel op tijd zou komen, a. Goud uit het Egalisatiefonds 52.121 kg. (waarde 303'40 2.009 per kg.) b. opbrengst ladingen op 10 Mei '40 onderweg 10.774.788 c. saldi Scheepvaartfondsen cn assurantie-premien voor verloren- gegane schepen (moesten later echter worden terugbetaald) 34.673.820 d. voorschot van Bank of England 12 500.000 e. opbrengst verplichte inkomsten belasting 245.463 101.246.000 j vrijwillige ink.belasting 208.252 f. voor heffing vennootschaps belasting 4.232.093 g. verkoop goud Ned. Bank t.tv.v. f. 254.000.000 en 135.000.000 h. Lend-Lease crediet t.w.v. 102.263.582 Zeer klein en zeer duur DEN hAAG. De luchtstrijd krachten, eenmaal in Nederland te ruggekeerd, hebben zich hier warmpjes en gezellig geïnstalleerd. Voor de rijke inrichting van de verblijven hadden de luchtstrijd krachten zo hun eigen wegen ge vonden buiten de intendance van het MG om Een klein maar zeer dure groepje, verklaarde een der getuigen voor de Enquête Com missie. De kosten werden bestre den uitclandestiene vliegpassa- ges. Ze imiteerden de RAF een beet je zei generaal Kruis. De man van Oorlog, die met de dubbeltjes over de brug moest komen, die er niet temin nog te kort waren, weigerde te betalen Maar hij werd door mi nister Meijnen op he( matje geroe pen en kreeg, wat in de dienst heet, een „katje". Vreemd, zei de voorzitter van de Commissie, ik zou zeggen dat men u juist dankbaar had moeten zijn. Jawel, maar de commandant van die luchtstrijdkrachten was net een lang hoger REGERING ZOEKT ZICH GOUVERNANTE Minister liet huur van zijn huis uit 's Lands kas betalen De Netherlands Office for Relief and Rehabilitation (NORR) een van de vele aankoopcommissies heeft in Zweden op grote hoeveel heden voedsel beslag gelegd. Een herinnering aan de dag, waarop het eerste Zweedse brood hier werd verstrekt. „Brave New World" DEN HAAG Landmacht en Marine zijn van. nature niet de meest innige gelieven. Er heerst tussen hen een jalousie de metier, welke bepaald internationaal en van alle tijden mag worden ge noemd. Geen wonder dus, dat admiraal Furstner. oud-minister van Marine, eens ferm naar de Landmacht beet, toen hij door de Enquête Commis sie werd geïnterpelleerd over de vorstelijke toelagen, welke hij aan schout bij nacht Termijtelen, lt. kol. De Bruyne en schout bij nacht. De Vos van Steepwijk toe wees. Aan de eerste twee, omdat zij voortijdig uit Indië waren te ruggeroepen om de minister-admi raal in diens functie van bevelheb ber bij te staan, aan de laatste omdat hij als adjudant van Hare Majesteit bijzondere representatie ve plichten had. Dertig, veertig en dertig pond per maand boven een netto jaarlijks inkomen van 1792 2263 en 2293 'per jaar. Nét iets te veel oordeelde de heer Van Rhijn, voorzitter-enig lid van de Buitengewone Algemene Rekenkamer, om er ook nog eens een toelage bij te doen. Doch de heer Furstner hield er voorlopig aan vast. „Als ik landmachtofficier was geweest, zou ik ze onmiddellijk be vorderd hebben. Dat is daar te doen gebruikelijk!" En hij voegde er aan toe, dat je een Landmacht man die je vandaag als eerste lui tenant tegenkwam drie weken la ter als overste en nog vier weken later als kolonel kon begroeten, te gen iedere militaire gang van za ken in De moderne tijd, de Brave New World, noemde de ad miraal dat. Ondergedoken toelage Maar hij wilde zo'n topzware or ganisatie bij de marine niet. Dan PROF. GERBRANDY mooi entrée om de circulatie gaande te houden, toen mijn zuivering eenmaal was be gonnen," verklaarde de heer Lief tinck. „Al met al, waren we toch al een maand of twee te laat. Maar.' zegt de minister, „we kunnen Huys mans niet genoeg waarderen voor de wijze waarop hij deze zaak nog heeft aangepakt." HET derde thans verschenen ver slag van de Enquête Commissie behandelt talloze punten van beleid en gedrag uit de Londense periode, waarop zowel in Londen als in het na-oorlogse Nederland veel critiek is geoefend. Nu we dit ganse ver slag hebben kunnen bestuderen, moet nog eens worden erkend, dat er in Londen, en na de bevrijding ook hierbij veel is gebeurd waarop critiek, scherpe critiek ge rechtvaardigd is. De commissie heeft die critiek ruimschoots gele verd. Maar niettemin, als een rode draad loopt door dit ganse verslag het getuigenis van de talloze in spanningen, welke degenen die buiten de greep van de aggressors zijn gebleven, zich in de loop van vijf Zware jaren hebben getroost om de bevrijding van Nederland en Indonesië te bespoedigen. En voor al. om met die bevrijding een on middellijke doeltreffende hulpver lening gepaard te doen gaan. Men heeft moeten werken onder de uitzonderlykste omstandigheden. Vooral in het zo vaak geteisterde Londen. Maar niet minder op de schepen, waar ruim 18.000 Neder landse zeelieden en vele Marine mensen een actief aandeel in de strijd hebben genomen. De bevrij ding zelf hebben deze Nederlan ders slechts indirect kunnen be vorderen en versnellen. Doch zeer direct zijn de gevolgen geweest, welke het programma tot onmid dellijke hulpverlening voor Neder land heeft gehad. Alle aandacht heeft men besteed aan voedsel- en materialen-problemen. Daarbij zijn andere zaken van minder aanspre kende aard wel eens uit het oog verloren, zoals bijvoorbeeld de geldzuivering waarvan men het be lang in Londen eigenlijk vergeten had te bezien. En als gezegd, er zijn ergerlijke dingen gebeurd, gewoonlijk in het kleine. Maar bij de beoordeling van het grote geheel zakt dat toch, rondweg gesproken, in het niet. Grote waardering mag men wel hebben voor de enquêteurs, die dit enorme werk hebben gereconstru eerd. Zij hebben een lawine van gege vens moeten verwerken, vóór zij tot hun bezonken oordeel zijn ge komen. Dat daarbij niet diezelfde mate van overzichtelijkheid is ver kregen als in de twee vorige ver slagen, is enigszins te betreuren, maar toch wel begrijpelijk, om in de termen van dc commissie te blijven. Gemist hebben wij een al gemeen samenvattend oordeel over het ganse beleid. Gemist ook een duidelijk samenvattend overzicht van alle uitgaven en inkomsten in de Londense periode. Die cijfers zijn nu een weinig verborgen ge bleven in de honderden pagina's druks. Want alleen de inkomsten en uitgaven der departementen zijn niet maatgevend voor wat er aan de overkant en in Amerika is ge beurd. Maar alweer, dat zijn kleinighe den, wanneer men ze afmeet tegen de geweldige verdiensten van het geheel. Vruchten van Parlementaire Enquête groeien als kool „Ze deden het toch maar liever een toelage. Wat echter voor de Commissie voor de Rijks uitgaven aanleiding werd van een Sinterklaas-mentaliteit te spreken: en voor de heer Van Rhijn om met al het gewicht van zijn Buitenge wone Rekenkamer in het geweer te komen net zo lang tot de persoan- lijke toelagen als zodanig onderdo ken en als onaantastbare represen tatietoelagen weer voor de dag te komen. Maar het een n°Ê ^et an- der heeft de bewondering van de Enquête Commissie.» Helemaal onaanvaardbaar acht de commissie dat de admiraal, eenmaal minister geworden, de huur van een landhuis buiten Lon den dat hij met een andere mari ne-officier bewoonde, uit de rijks middelen liet betalen Ruim 26 per week! Een beetje bar volgens de commissie. Admiraal boos Intussen is dat alles niet door de Enquête Commissie maar door de Bijzondere Algemene Rekenka mer aan het licht gebracht na een correspondentie met de admiraal che zo hoog liep, dat op 22 April 1942 de admiraal aan de Rekenka mer schreef, dat hij ambtelijke correspondentie, van zo ongebrui kelijk karakter in het vervolg on beantwoord zou laten. In Septem ber 1940, om nog eens precies te zijn de derde September, was De Geer afgetreden als minister-pre sident en minister van Financiën. Hij werd opgevolgd door Weiter, maar het denkbeeld van de Alge mene Rekenkamer is eerst gere zen tijdens de reis van Weiter naar Indië. Van Steenberghe als minis ter ad interim voelde voor het eerst dat er veel te weinig controle was op het financiële beheer van de regering en haar organen. Hij was het die ziin college van Land bouw en Visserij Van Rhijn erover polste en die het idee vervolgens in de ministerraad bracht. Het strekt de regering tot eer, maar (Van een onzer redacteuren DEN HAAG. „De zaak groeit als kool," zei mr. L. Donker, de voorzitter van de Enquête Commis sie met een trots gebaar naar de stapel verslagen van de commissie welke hij ln de koffiekamer van de Tweede Kamer had opgetast. Drie delen, zes banden, duizen den pagina's. Het derde, vandaag verschenen, deel is neergelegd in 1714 pagina's, waarop onder meer 138 verhoren zijn samengevat. Al les in precies 2.314.000 woorden, Een generaal verbaasd: Accountantskosten erger dan verspilling bij MG DEN HAAG. „Ik heb meer opgekeken van de kosten, die wer den besteed aan het accountants- toezicht op onverantwoordelijke uitgaven van het Militair Gezag, dan van de hoogte van de dubi euze posten zelf," was het com- tiUaaiJlI iUUUC11) aiuua JItc mentaar van generaal H. J. Kruis, Donker, „de positieven een redelij naar ons na snelle maar nauwkeu rige telling is gebleken. In deze 2.8 millioen woorden heeft de commis sie, of eigenlijk, de sub-commissie Schilthuis-van Dis-Stokvis, die veel steun heeft gehad van freule Wttewaal, het financiële beleid van de Londense regering, en de faits et gestes van de aan die regering ondergestelde diensten, uit de doe ken gedaan. Vooral het aankoopbeleid. Over de aankopen van de verschillende commissies zijn in ons land na de bevrijding, vooral toen we alweer een beetje aan die vrijheid gewend waren, bar boze dingen gezegd. Naarmate de maanden en jaren verstreken werd die beoordeling er niet vriendelijker op. Voorzitter Donker heeft er in zijn bespreking van dit verslag angst vallig voor gewaakt, de pers zijn samenvattend oordeel over dit on derzoek op te dringen. Hij heeft te recht aan ons overgelaten tot eigen conclusies te komen. En toch heb ben wij de indruk, dat ook de com missie zelf van oordeel is, dat door de bank genomen dit onderzoek tot waardering en appreciatie aanlei ding geeft. Een indruk, die wij ont lenen aan de opmerking van de heer Donker, dat de commissie eigenlijk wel de behoefte voelt, om aan het einde van haar werkzaam heden een samenvattende conclusie over het gehele beleid op te stellen. „Daarin zouden." aldus de heer MR. VAN RHIJN gewaardeerde lastpost dat zonder uitzondering alle mi nisters het met instemming be groetten. Later toen de Rekenkamer met Van Rhijn als voorzitter eenmaal werkte is het incident Furstner getuigt er van de waardering voor de lastpost niet altijd even groot geweest. Maar dat zal ver moedelijk ook wel de reactie van vele ambtenaren op de Haagse Rekenkamer zijn. Men kan er niet anders dan een bewijs voor de behoefte aan een lichaam als dit in zien. vooral ook in Londen. Zeer grote bewondering heeft de Parlementaire Enquête Commissie voor mr. Arie Adrianus van Rhijn, de voorzitter van deze Rekenka mer; voorzitter en enig lid. De twee anderen zijn noo;t be noemd, omdat de geschikte figu ren in het bedrijfsleven zaten; en de regering voelde er niet vee' voor om het bedrijfsleven te veel in de regeringskeuken te laten neu zen." Resumerend zegt de commissie, dat zij de indruk heeft gekregen, dat over het algemeen gedurende de oorlogsparen een neiging heeft bestaan tot minder voorzichtig om gaan met 's lands gelden. Van de activiteit der Rekenkamer is in dit verband echter een heilzame remmende werking uitgegaan. oud-chef-staf van het M.G. in zijn verhoor voor dc Enquête Commis sie op het onlanes verschenen ver slag van de Algemene Rekenka mer. De Enquête Commissie heeft niettemin scherpe critiek op het MG, al schijnt zij met mr. Van den Tempel te onderschrijven, dat de Rekenkamer eigenlijk nauwe lijks iets heeft gezegd over een ?eer groot gedeelte van het finan ciële beheer van het MG, dat wel aan redelijke eisen voldeed Maar wat dan ook tot critiek aanleiding gaf was van een zeer ergerlijk karakter, zegt de Commissie. En bij sommige diensten, vooral bij het Bureau Nationale Veiligheid kwamen deze zeer ergerlijke din gen op vrij grote schaal voor. Te gen de achtergrond van de benarde toestand temidden waarvan dit geschiedde, is de geuite critiek nog meer op haar plaats. Gebrek aan controle op de faits et gestes van veel leden van het MG personeel heeft geleid tot een luchthartig tekort aan verantwoordelijkheids besef. Generaal Kruis stelt daar tegenover, dat meer controle het werk zou hebben verlamd. Het is, alsof wij de voorzitter van de Netherlands Purchasing Commis sion horen spreken, die in ant. v/oord op de critiek van de Bui- tengewonc Algemene Rekenkamer schreef, dat de overweging wat het kostte wel eens opzij gezet moest worden omdat er het alter natief slechts was: take it or leave it En dan moest men het doen 1 omdat het nodig was. ker aandeel krijgen, dan zij in de afzonderlijke verslagen Krijgen. Want nu kunnen we uiteraard wel zwaar het hoofd schuddep over die besluiteloze ministers, die pas op de kaden van Hoek van Holland defi nitief decideerden over te varen. Maar bij alle verwondering en er gernis gaat men te licht de waar dering verliezen voor de heren, die dat besluit dan niettemin toch maar hebben genomen." Boel waar zij naar streefden DEN HAAG Op 13 Maart 1942, enkele dagen na de val van Java, hebben de ministers Albarda (Financiën a.i.) en Kerstens (H. N. S.) een nota aan de ministerraad voorgelegd, waarin zij nog eens ln drie punten hebben samengevat, de taak welke de regering zich had gesteld: Die taak was gericht op het doel: le. Waar mogelijk aan de bestrij ding van de vijand deel te ne men; 2e. zoveel mogelijk naar eigen in zicht werkzaam te zijn bij de reconstructie van de toen be zette delen van het Rijk en, waar mogelijk, bij de recon structie van andere bezette Europese landen; 3e. een zuinig beheerd, doch op de eisen van haar taak berekend regeringsapparaat in stand te houden.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3