Regering wil de garantiewet na 27 December behandelen r Parlementaire arena een athletiek-stadion met Patricia Roc J Tweede Kam er staal op nakom ing van gedane toezeggingen L)L KINDERKRANT J Alleen loopnummers trekken belangstelling rBrief ^interview De prinses met gouden haren Fs -J mmxvm (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De Regering heeft gisteren bij de Tweede Kamer een buitengewoon slechte beurt gemaakt en daarbij zich Klf in deze spannende dagen voor de souvereiniteitsoverdracht allesbehalve een dienst bewezen. Het is onbegrijpelijk wat haar heeft gedreven tot een stap, welke volkomen inging tegen de aan de Kamer gedane toezeggingen in zake snelle behandebng van de Garantiewet voor ambtenaren in Indonesië. Van verschillende zijden is in de Kamer bij de debatten over de sou- veremiteits-overdracht bezwaar ge maakt tegen onvoldoende garanties voor de ambtenaren-Nederlanders, die na de overdracht over zullen raan in dienst \^n de Republik In donesia Serikat. Onder druk der Ka mer heeft de Regering toen niet al leen vaart gezet achter de indiening van de Garantiewet, maar bovendien heeft toen duidelijk bleek, dat de Kamer de garanties nog onder het Cog wilde zien vóór de overdracht minister Joekes beloofd om met de behandeling de grootst mogelijke ipoed te betrachten. Het was dan ook geheel in de lijn van de verwachtingen, toen de Ka mervoorzitter gistermorgen mede deelde. dat de behandeling van de Garantiewet te verwachten was op Vrijdag 23 December. Maar in de pauze scheen de Voorzitter prof Romme wat in het oor te hebben ge fluisterd, want deze besteeg na de hervatting der vergadering met een rood hoofd, dat niet veel goeds be loofde, het spreekgestoelte en stelde de vraag, of de Kamer er inderdaad op kon rekenen, dat op genoemde dag de behandeling plaats zou vin den. Toen moest de Voorzitter zeer tot zijn leedwezen de bekentenis doen, cat hij de zekerheid, waaraan hij kort te voren uiting had gegeven, niet meer bezat. Hij had n.l. vernomen cn niet van de eerste de beste, zei hij er met nadruk bij dat het niet in de bedoeling van de Regering lag om de Garantiewet nog vóór de souve reiniteitsoverdracht te behandelen Hij noemde dit zeer teleurstellend en prof Romme. die het antwoord op zijn vraag natuurlijk al kende, evenzeer. Hij wilde, zeide hij, aan een mis- erstand denken, doch naar mate hij zich in deze frontverandering van de Regering aan de hand van aanhalin gen uit de Handelingen verdiepte, nam zijn boosheid zichtbaar toe En tenslotte zei hij met klem, terwijl de O.G. verdwijnt - M.U.O.R komt DEN HAAG. Het Ministerie van Overzeese Gebiedsdelen zal ln de toekomst de naam dragen van „Ministerie voor Unie-Aangelegen heden en Overzeese Rijksdelen" (afgekort: MUOR). Onder dit mi nisterie zullen ressorteren de be trekkingen met Indonesië in Unie- verband, de betrekkingen met Su riname en de Nederlandse Antil len en het bestuur over Nieuw- Gulnea, dat in de toekomst van Nederland uit zal worden gevoerd. Het Hoge Commissariaat in Ba tavia zal rechtstreeks onder dit mi nisterie ressorteren, ofschoon me dewerking van andere departe menten nodig zal zijn. Over de personeelsbezetting van het Hoge Commissariaat in Bata via wordt druk overlegd. Dr Hirschfeld. die 23 of 24 December naar Indonesië zal vertrekken, is een grote mate van vrijheid ge laten in de keuze van zijn naaste medewerkers. Wel schijnt vast te staan dat de directie Verre Oosten in Batavia de politieke afdeling van het Hoge Commissariaat zal vormen. Volgens het ANP is het niet uit gesloten. dat op een later tijdstip, wanneer zulks nodig zou blijken, zal worden overgegaan tot de vor ming van twee ministeries, name lijk een, dat zich zal bezig houden met de afwikkeling der oude za ken, die zeker nog jaren zal ver gen, en een, dat belast zal zijn met behartiging der Unie-aangelegen heden. De blaffende kat (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Een vissende kat ligt in de natuurlijke orde der dingen. In ieder geval is er in Parijs de Straat van de Vis sende Kat, die beroemd is ge worden door het gelijknamige boek van Joan Földes. De blaf fende kat is een uitvinding van minister Rutten, maar geen uit vinding om trots op te zijn. Zij ontsnapte aan z\jn lippen, toen hij een antwoord moest geven op de rede van het communisti sche Kamerlid Gortzak, waarin deze zijn denkbeelden over de onderwijsvernieuwing had uit eengezet. „Ik heb daar met be langstelling naar geluisterd," zei prof. Rutten, „maar ik kan nu eenmaal geen kat laten blaf fen!" Het scheen dat de Kamer deze kwinkslag een van de vele, waarmede de minister het geven van positieve antwoorden ont week nopal amusant vond, maar in feite was hij een be spotting van de waardigheid van het parlement. Het is, enige gunstige uitzonderingen onder de ministers daargelaten, tegen woordig regel, dat bewindslie den zich met opvallende laat dunkendheid afmaken van op merkingen van communistische Kamerleden. Doch de leden van de Volksvertegenwoordiging, van welke richting zij ook mo gen zijn. hebben er recht op, dat de Regering hun opmerkingen ernstig neemt, tenzij zij dit recht verspelen door barlijke onzin te debiteren. Kamerleden, die geneigd zijn om te applaudisse ren bij uitlatingen als van mi nister Rutten, tonen weinig be grip te hebben van het respect, dat de Regering het parlement verschuldigd is. Kamerleden om het spreekgestoelte samendromden: „De Kamer zal er bepaaldelijk op moeten blijven staan, dat de Regering haar toezegging na komt." Er was geen twijfel aan. dat de gehele Kamer met deze woorden instemde, doch voorzichtigheidshalve vroeg de voorzitter de bevestiging daarvan. Daarop zegde hij toe, met de Regering in overleg te zullen treden, ten einde haar de wensen van de Ka mer kenbaar te maken.. Het incident verwekte nogal wat opschudding en Kamerleden, die men niet kan verdenken van on vriendelijke gezindheid jegens de Regering vonden deze gang van za ken, zo vlak voor de behandeling van de souvereiniteitsoverdracht in de Eerste Kamer, op het eerste gezicht nogal bedenkelijk. Margarine zou niet volwaardig zijn DEN HAAG. Is de margarine die wij kopen, niet meer van de kwaliteit, die zij behoort te bezit ten? Het Tweede Kamerlid Vonde ling (Arb.) suggereert dit in een aantal schriftelijke vragen aan de minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening. Daarin vraagt hij of het juist is, dat de regering tot April 1949 vitamine a, zonder welke margarine niet volwaardig is. gratis ter beschik king van de margarinefabrikanten stelde, maar daarmede is opgehou den, enerzijds omdat toevoeging in de zomer minder noodzakelijk is en anderzijds om de dollaruil- gaven te verminderen. Verder vraagt de heer Vondeling of het juist is. dat de fabrikanten hebben aangeboden vitamine a zelf in Frankrijk aarf te kopen, mits zij de prijs van de margarine zouden mogen verhogen, maar dat de mi nister dit geweigerd zou hebben, omdat hij meende, dat de prijs van de margarine in ieder geval een redelijke winstmarge toelaat. En ten slotte vraagt het Tweede Ka merlid de minister te bevorderen, dat in het vervolg op de verpak king van de margarine moet wor den vermeld of het product al dan niet gevitaminiseerd is. opdat de consument weet wat hij koopt. Schotse tweeling krijgt neutrale voogd EDINBURGH. Het Schotse hooggerechtshof heeft zijn goed keuring gehecht aan de benoeming van een neutrale voogd over de 14- jarige Schotse tweelingzusters, die door haar moeder naar Nederland werden meegenomen. Hierdoor wordt het wettelijke voogdijschap van de vader, William John Hooper, opgeheven en vallen de kinderen niet meer onder de Schotse juris dictie. "N Geen grapjes, excellentie! (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, Het is een beetje beschamend voor de mannen in de Tweede Kamer, dat zij het aan een vrouw heb ben overgelaten, om minister Rutten eens flink de waarheid te zeggenMevr. FortanierDe Wit (VVD) heeft hem keurig maar resoluut de oren gewassen, toen zij uiterst vriendelijk op merkte, dat grapjes en kwink slagen natuurlijk wel aardig waren maar dat de Kamer er nog meer prijs op stelde indien aan de regeringstafel aandacht werd geschonken aan de critiek. De heren De Loor (arb.) en Hoogcarspel (CPN) vonden toen ook moed om aanmerking te maken op de wijze, waarop de minister het uitspreken van een mening ontweek. Veel indruk heeft de repri mande niet op hem gemaakt, want enige uren later ging hij zich weer aan een allerzonder lingste opmerking te buiten. Naar aanleiding van klachten over te lage beloning van rei zende leraressen van het land- bouw-huïshoudonderwijs zei hij: „Het is in ieder geval een ge zonde betrekkingwant de da mes komen met al dat reizen veel in de buitenlucht." En om trent de karige beloning was zijn zo mogelijk nog ongepaster commentaar: ,.Dc dames zijn er blijkbaar nog niet in geslaagd om een zo sterke organisatie te vormen, dat zij in staat ziin-om de Kamer tot opstandigheid te stimuleren." Verlaging suikerprijs kostte te veel tijd DEN HAAG. Verlaging vr.fi de suikerprijs zou een administratieve voorbereiding van minstens ze? we ken gekost hebben, aldus heeft de minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening geantwoord op sohrifteliike vraeen van het AR- Tweede Kamerlid Staoelkamr» Ver der Is de Nederlandse suikerprijs belangrijk laeer dan de Belgische, zodat een verdere verlaging de po- ein<*en om in de toekomst tot een eeliik nriispeil te komen nog zou be moeilijken De regering nam het be sluit om d<» suikerprijs »er comoen- '•atie van de hoeere prijs voor var kensvlees te verladen od een ogen- hlik, dat de minister in Amerika was. Na ziip terugkeer bleek haar. dat eventuele voordelen van een verlaemg van de suikerprijs niet te- "en de nadelen konden opwegen Thnns wordt het gehele vraagstuk onderzocht in het kader van het overleg over lonen en prijzen, dat met de Stichting van de Arbeid wordt gepleegd. N: ïeuw immigratiefonds voor Nederlanders PRETORIA. In Pretoria is een fonds voor Nederlandse immigratie gesticht om de immigratie van daartoe geschikte Nederlanders in Zuid-Afrika te bevorderen. Het fonds zal dienen voor bekostiging van het levensonderhoud van im migranten, totdat zij gevestigd zijn of, wanneer zij geen passende werkkring kunnen vinden, hen te doen repatriëren. Het fonds zal nauw contact onderhouden met het Ministerie van Arbeid van de Unie van Zuid-Afrika alsook met de Stichting Landverhuizing Neder land. Immigranten, die onder auspiciën van het immigratiefonds naar Zuid- Afrika willen komen, zullen eerst gekeurd worden door de Stichting Landverhuizing Nederland en daarna door de keuringscommissie voor immigranten voor de Zuid- afrikaanse Unie in Den Haag. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Bij de begrotingsdebatton doet de parlementaire arena wel sterk denken aan een stadion, waar atletiekwedstrijden worden ge houden. Zolang de lopers in het veld zijn, de sprinters, de hordenlopcrs cn -loopsters! en de kilomcterversllnders is er een gespannen belang stelling. Doch als op het middenveld de z.g. technische nummers beginnen: springen, werpen, kogelslingercn. begint er een geanimeerd gedrang naar de buffetten en men laat de athleten maar stilletjes modderen. de „zucht" Zo ook in de Kamer. Als de de batten over de regeringspolitiek en het financieel beleid aan de gang zijn, is er geen gebrek aan belang stelling. Piet Lieftinck toont zich een bedreven hordenloper. Willem Drees heeft voor de sprint geen „dash" genoeg, doch op de lange af stand is hij even onklopbaar als Wil lem Slijkhuis. Jan Schouten kan hem niet houden, zelfs al heeft hij het voordeel van de grondwettelijke binnenbaan en Kees Romme laat zich als een „uitgekookte" ver giffenis voor deze germanistische sportterm lange afstandloper in V.. Slechts weinigen zullen vermoeden, dat de charmante Engelse filmster Patricia Roe, van Hollandse afkomst is en eigenlijk Pa tricia Andriessen heet. „M'n vader is een tot Engelsman ge naturaliseerde Hol lander, maar m'n moeder is van En gelse bloede", schrijft Patricia ons. „Ik ben zelf geboren in Hamp- stead op 7 Juni 1918. Oh. U mag gerust weten hoe oud ik ben .want ik doe niet mee aan die malle onzin, om mij jeugdiger uit te geven, dan ik in werkelijkheid ben." Heeft het U veel moeite gekost om bij de film te ko men? Erg gemakkelijk was het niet. In de eerste plaats moet je een goede onder grond hebben en daarvoor heb ik verscheidene to neelscholen be zocht, niet alleen in Engeland, maar ook in Frankrijk, want ik spreek vloeiend Frans. Ik vond dit prettig, want m'n ideaal was, toneel-actrice te worden. Maar ja, hoe gaat het. Col lega's kregen filmtesten en zodoende wilde ik ook wel eens voor de ca mera staan. Door bemiddeling van een Franse relatie kreeg ik een film test bij de Joinville Studio's in Parijs als tegenspeelster van Jean Gabin. De film is echter nooit uitgekomen en ik ging werkelijk troosteloos naar Londen terug, waar ik m'n toneel loopbaan weer oppakte Ik kreeg de hoofdrol in „Nuts and May", dat een maand „liep" in het Londerfse Am bassador's theater. Daaraan heb ik het te danken, dat Sir Alexander Korda mij een kans gaf in z'n film „The Rebel Son", waarin ik een Poolse prinses uitbeeldde. Hoeveel films hebt U nu gemaakt? Precies 26. De bekendste (voor Holland) zijn wel „2000 Vrouwen" en „De madonna van de 7 manen", terwijl ik nu juist m'n laatste film ..The Perfect Woman" heb beëindigd Ik was ook de eerste Engelse film actrice. die volgens een overeen komst van de J. Arthur Rank Org. met de Amerikaanse Universal film van Drees meenemen met de bedoeling om hem in de eindsprint te passeren. Er is spanning, er is commentaar, kortom, er wordt genoten, ook al zijn er in de regel geen nieuwe ge zichten op de politieke sintelbaan. De oude „cracks" doen het nog best, ook al vindt freule Wttewaal de shorts van Van der Goes van Naters rijkelijk short Al wordt er soms naar nieuw bloed verlangd in de baan, ten einde de spanning op te voeren, als geheel zijn de algemene beschouwingen de moeite van het aanhoren en aanzien wel waard. Maar o wee. als de grote „azen" gebogen onder de bloemen van het succes, naar de kleedkamers zijn teruggekeerd en de middenveld- athleten zich beginnen te weren. Dan kan de koffiekamer de drukte niet aan. want dat ccntimeterswerk in de springbak en bij het werpen werkt nu eenmaal niet op de fan tasie. De brave borsten doen erg hun best, vooral wanneer moties als speren snorren naar de jurytafel en een Moskouse discus de weg be schrijft van een boemerang Maar in de grond van de zaak mist dit ge deelte van het grote jaarlijkse tref fen de wijde vlucht van de meer spectaculaire nummers en ten slotte gaat het ook de deelnemers ver drieten. dat zij het niet verder bren gen dan uiterst middelmatige pres taties en stuk voor stuk verdwijnen zij naar de kleedkamers. Ten slotte blijven alleen de hard- nekkigen en onverbeterlijken over en die gaan zelfs in het licht der schijn werpers tot laat in de nacht door. net als bij de Olympische Spelen in Berlijn in 1936. Wat anderen over hun prestaties denken, laat hun zichtbaar koud. En als er geen pu bliek meer over is en aan de jury tafel ook de laatste man in slaap gevallen is. stappen zij heen als triomfators, in de hoop. dat zij de keuze-commissie voor de volgende wedstrijd overtuigd hebben van hun kwaliteiten en op grond daarvan een hoge plaats op de ranglijst zul len verkrijgen. maatschappij aan Hollywoord is uit geleend. Ik speelde daar met Dana Andrews cn Susan Hayward in de kleurenfilm „Canyon Passage". Wat zijn Uw liefhebberijen? Ik ben dol op paardrijden en heb m'n eigen paard „Wallaby". Ook ga ik graag schaatsen en verder heb ik twee honden en twee vogeltjes om me mee te amuseren Dan vind ik het ook prettig om zelf de stapels post door te kijken, die ik dagelijks ont vang. Er zijn soms van die aardige briefjes bij. Zo kreeg ik laatst een briefje van een 15-jarige jongen met een uitnodiging om een weekend bij hem thuis door te brengen, dan kon den we 's Zaterdags een fijne fiets tocht maken naar z'n tante. Die woonde maar 20 km. verderIk heb de invitatie maar niet aangeno men. Volgt U nu nog een bepaalde regel, die U tot Uw successen leidt? Inderdaad, dat doe ik, maar die re gel is erg eenvoudig en die geldt eigenlijk voor iedereen, n.l.: Hard werken. En wil men nog meer be reiken, wel dan moet je nog een Wapenhulp dreigt te stagneren WASHINGTON. Engeland wil nader worden ingelicht over zijn rol in de defensie van het Atlan tische gebied, alvorens met de V.S. onderhandelingen te beginnen over de leveranties van militaire uitrusting. Het gaat er in hoofd zaak om. aldus een Amerikaanse woordvoerder, wat van Engeland zal worden verwacht op grond van het plan tot wederzijdse hulp. De meeste landen van het Atlan tisch Pact hebben zich bij de klacht van Engeland in zake de bilaterale overeenkomsten. die Amerika wenst te sluiten alvorens wapens te zenden, aangesloten, waardoor de voorlopig voor Janua ri vastgestelde wapenverschepin gen misschien vertraagd worden. Nederlandse functionarissen in Washington verklaarden, dat zij niet werden geconfronteerd met de problemen betreffende weder zijdse hulp. waarvoor Engeland stond. Zij verwachtten echter niet, dat zij de onderhandelingen met de Verenigde Staten over de over- eenkomsten zouden voltooien, al- beetje harder werken.. Trés simple, vorens de Britse en Franse pro- n' est pas? blemen geregeld waren. \7 ADER. ik trek de wijde wereld V in. zei Hans. de molenaars zoon. Wat ga je doen in de wijde wereld. Hans, zei z'n vader. Je bezit geen cent' Toch ga ik weg, zei Hans. Hij pakte zijn rugzak, stopte er vier boterhammen met kaas in en een fles melk en zei iedereen goeiendag, zijn vader, zijn moeder, zijn broers, de kat cn de kanarie en ookhet molen mannetje. Het molenmannetje was een klein dwergje, dat in de molen zat. Hans was altijd dikke vrienden met hem geweest. Och, ga je heus weg, vroeg het manne tje schreiend. Huil maar niet, zei Hans. Tot ziens! en hij gaf hem twee van zijn boterhammen en zijn gouden hor- loge als aandenken. En het man netje gaf hem een houten fluijtje. Dat moet je goed bewaren, zei nij. Pas als je echt hulp nodig hebt, mag je er op fluiten. Dan zul je zien wat er gebeurt. Dank je wel. zei Hans en ging nu heus. de wij de wereld in. Hij liep overdag in de zon en de regen werkte voor boeren cn trok steeds verder, 's Nachts sliep hij onder een heg, of in een schuur en hij voelde zich heel gelukkig. Soms had hij hon ger. dan "wilde hij eigenlijk graag op het fluitje blazen, maar neen, dacht Hans, zo ver is het nog niet, misschien komt er een ogenblik, dat ik het harder nodig heb. NA zeven dagen trekken kwam Hans eindelijk in de hoofd stad van het land Hij zag daar al le mensen met heel treurige ge zichten lopen. Wat is er toch aan de hand. vroeg hij. En iedereen zei met tranen in de ogen: Er is weer iemand opgegeten door de vijver-schildpad. Wat is dat, de vijver-schildpad, zei Hans. Weet je dat niet? vroegen de mensen verbaasd. Je weet toch wel van de prinses met de gouden haren? Nee, zei Hans. daar weet ik niets van. Nou, toen verbelden ze hem het verhaal: de Koning van het land, die een eindje verder in een prachtig paleis woonde, had een dochter, een prinses met gouden haar. Ze had altijd een kroontje van diamanten opgehad, maar een poos geleden was dat kroontje in de vijver van de paleistuin ge vallen. Die arme prinses was on troostbaar. En diegene die het kroontje uit die vijver kon halen, zou riiet haar mogen trouwen. Er zijn er wel vijftig, die het gepro beerd hebben, zeiden de mensen in de hoofdstad treurig, maar ze zijn allemaal opgegeten door de vreselijk bloeddorstige schildpad, die in die vijver rondzwemt. Ik zal het ook eens proberen, riep Hans, maar een oud vrouwtje, dat naast hem stond, zei: O. doe het toch niet. Je bent zo'n aardige jongen, de schildpad zal jou ook opeten. Dat zullen we nog wel eens zien, zei Hans. en hij ging zich aanmel dden aan het paleis. DE KONING zelf deed open en bekeek hem van onder tot boven. Kom Je hier voor de prin ses?, vroeg hij. Ja. Sire, zei Hans, heel bedremmeld. Ik zal Je de vij ver wijzen, zei de Koning. Nu. toen Hans er vlak voor stond, zag hij de schildpad al zit ten, met een open bek vol ver schrikkelijke tanden. Moest hij nu in de vijver duiken? Hij wachtte een poosje en haalde toen het fluitje uit zijn zak en blies er op. En toen kwam er ineens een don derend lawaai en daar om de hoek van het paleis kwam het molen mannetje aanrennen en twee hele grote molenstenen rolde hij voor zich uit. 't Ging allemaal zo vlug, dat Hans nauwelijks tot tien kon tellen in die tijd. De molenstenen rolden met don derend geweld in de vijver. Het water spatte huizenhoog op. Iedereen die om de vijver stond, was kletsnat. Hans ook, maar toen hij de natte haren uit zijn ogen streek zag hij het diamanten kroontje van de prinses vlak voor hem op de oever liggen; het was door het water omhoog gegooid en de schildpad lag morsdood op de bodem. Hoera voor Hans, rie pen alle mensen er om heen. Toen mocht Hans de prinses zien en het was werkelijk een hele mooie prinses met gouden haren. De bruiloft werd gevierd en de hele stad vierde feest en het molen- mannetje mocht mee aan taJel zitten en kreeg een klein bordje cn een klein mesje en eca klem vorkje. JtabouinA SKksbhand JA/IE is de stoutste in 't hele land? Dat is kabouter Stokebrand! Zo? Wat doet ie dan allemaal? 'k Zal het je zeggen, het is een schandhal! hij is al weken en weken en weken bezig met bomen in brand te steken, kom toch een kijken, kom toch eens kijken! Dennen en sparren en iepen en eiken! O, die kabouter Stokebrand loopt met lucifers in zijn hand. Alle dieren in 't donkere bos: Karei Konijn en Reintje de Vos, Hubertje Haas en Marretjc Mol zitten te bibberen in hun hol. Allemaal roepen ze tuit van schrik: Jongens, het bos staat in de fik'. O, die vervelende kleine kabouter wordt met de dag alweer stouter en stouter! Kijk, hij blaast de vuurtjes aan, jongens, daar moet toch iets aan gedaan? A CH, die dieren, geen van allen •Cx durven ze Stokebrand aan te vallen. Eindelijk is er een spinnckop, die belt de kabouter-politie op. Daar komt ineens een kabcnit er-agent je 't is maar een heel klein pieterig ventje, maar hij is werkelijk erg bij de hand, en h\j grijpt 'm, die Stokebrand, grijpt die Stokebrand bij zijn lurven, zegt: Dat moet je nog eens durven! en pakt gauw zijn lucifers af. Nu moet Stokebrand tot zijn straf al die vuurtjesweer paan blussen, gauw met emmers en teilen en bussen, met een grote brandwecrslang moet hij spuiten, urenlang. Alle dieren in het bos: Karei Konijn en Reintje de Vos Marretje Mol met haar spitse snuit allemaal lachen ze Stokebrand uit. Ach. wat heeft hij ddn het land, die kabouter Stokebrand. New York heeft een „droge Vrijdag" NEW YORK. Het is gisteren in New York voor het eerst een „droge Vrijdag" geweest. De New Yorkers willen bezuinigen op het waterver bruik door voortaan op Vrijdag niet in het bad te gaan en zich niet te scheren. De waterreservoirs van de stad bevatten op het ogenblik slechts een derde van de 11.385 milliard li ter. die zij kunnen bevatten. De acht millioen inwoners van de stad ge bruiken ruim 4.5 milliard liter wa ter per dag Als de bezuiniging op een mislukking uitloopt, zullen er drastischer maatregelen worden ge nomen. De eerste poging echter is een succes geweest: er werd 20 pro cent minder water gebruikt dan op andere dagen. Het percentage onge schoren mannen was nog veel hoger. Geen .wilde' emigratie naar Nieuw-Guinea DEN HAAG. In berichten, welke duidden op ondoordachte en onvoldoende georganiseerde trans migratie-acties van verschillende Nieuw-Guineaverenigingen in In donesië, heeft de regering aanlei ding gevonden om. in overleg met de regering van Indonesië, aan deze acties paal en perk te stellen. De regering is van mening, dat zij een niet behoorlijk voorbereide en georganiseerde transmigratie op enigszins grotere schaal niet voor haar verantwoording kan nemen, aangezien op Nieuw-Guinea noch onderdak, noch voedsel, noch be staansmogelijkheid voor grotere aantallen transmigranten aanwezig is en ook niet op korte termijn ge schapen kan worden. Slechts is aan een groep van 300 geselecteer den toestemming verleend, naar Nieuw-Guinea te vertrekken. Deze groep zal dienstbaar worden ge maakt om de overkomst van ver scheidene andere groepen in de toekomst mogelijk te maken. De regering heeft deze mede deling gedaan in de nota naar aan- leia.ng van het verslag der com missie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het ontwerp machtigingswet Nieuw Guinea. lvnpy .VTorj Frankrijk krijgt Amerikaans vliegdekschip PARIJS. Frankrijk zal als on derdeel van de Amerikaanse mili taire hulp een vliegdekschip krij gen, zo is meegedeeld door de Fran se minister van Defensie, René Ple ven. Hij maakte dit bekend tijdens de zitting van de commissie voor de Defensie van de Nationale Verga dering die de begroting voor 1950 behandelt. Pleven heeft voor 1950 een bedrag van 420 milliard francs gevraagd. Dit is slechts 18 procent van de totale begroting, zei hij. ter wijl de overeenkomstige cijfers in andere landen zijn: Groot Brittan- nië 23 procent. De V.S. 33 procent, Nederland 19 procent en Italië 19.5 procent. Het Franse leger, dat op het ogenblik 320.000 man telt, zal tot 310.000 man verminderd wor den. Koning van Denemarken dirigeert orkest KOPENHAGEN. Op de avond voor Kerstmis zal koning Frederik IX van Denemarken zijn moeder, koningin Alexandrine, ter gelegen- héid van haar zeventigste verjaar' dag een ongewoon geschenk aan bieden. Hij zal in een speciale uit zending het Deense radio sympho- nie orkest dirigeren. Uitgevoerd zullen worden een ouverture van de Deense componist Njels Gade en „Lente" van de Noorse componist Edward Grieg. Een van de hobbies van koning Frederik is de muziek en onlangs dirigeerde hij het Ko ninklijk Deense Orkest. Van deze uitvoering werden grammofoon platen opgenomen, die verloot wer den ten bate van de kinderorgani satie van de Verenigde Naties. Garry Davis lift naar Duitsland PARIJS. Garry Davis, Wereld burger no. 1. heeft gisteren gezegd, dat hij naar Duitsland gaat liften. Ik vertrek morgenochtend om 9 uur. en zal vermoedelijk 300 mijl reizen verklaarde hij. Deze week weigerde het Frans-Amerikaans- Britse Permit Office hem een ver gunning om Duitsland binnen te trekken. Op de vraag hoe hij Duits land dacht binnen te komen, zei Davis: Ik kom Duitsland in. laat dat maar aan mij over." Davis wil een vriend in de Britse zone van Duitsland bezoeken en aan de Duit se wederopbouw meewerken. Hoge straf op militairisme in Duitsland BONN. Militairisme en nazis me zijn in West-Duitsland strafbaar gesteld bij een wet, die zojuist, ter vervanging van de vroegere ge westelijke bepalingen, door de Ge allieerde Hoge. Commissie is on dertekend. De hoogste straf, die op gelegd kan worden is levenslang en een boete van 100 000 mark. Strafbaar is „elke activiteit, die di rect of indirect de theorie, begin selen of techniek van de oorlog onderwijst of beoogt voor te berei den. op enige activiteit van oor logskarakter of wederopkomst van militairisme te bevorderen". Mili taire en para-militaire organisaties benevens organisaties van oudge dienden of nazis zijn bij deze wet verboden. Mao Tse Toeng klopt in Moskou aan MOSKOU. Dc Chinese com munistische leider, Mao Tse.Toeng, is gisteren in Moskou aangeko men. Doel van het bezoek is vol gens Mao: versteviging van de vriendschap tussen dc Russische en Chinese regeringen, die tezamen moeten voorgaan in de strijd voor de vrede. Mao, die bij de grens van Sibe rië en China begroet was door Lavrenteyw, de Russische plaats vervangende minister van Buiten landse Zaken, werd in Moskou ont vangen door de plaatsvervangende minister-president Molotov, maar schalk Boelganin, de plaatsvervan gend minister van Buitenlandse Zaken Gromyko en verder door le den van de Chinese ambassade en van andere diplomatieke missies. Tegelijkertijd kwam in Moskou aan Rosjtsjin, Sowjet-ambassadeur in de Chinese volksrepubliek. Bij het station, dat met Chinese en Russische vlaggen was getooid, stond een erewacht opgesteld. Gis teravond nog werd Mao door maarschalk Stalin ontvangen. .De Russische minister van Buitenland se Zaken, Wisjinsky, woonde het onderhoud bij evenals Malenkow, Molotow en Boelganin. Nazisme leeft nog in Duitsland MUENCHEN. Zeventig voor malige S.S.-officieren, Gestapo- agenten en leden* van de S D. zijn Donderdagavond aanwezig ge weest op een geheime bijeenkomst te München van de extreem-na tionalistische „Vaderlandse Unie". De bijeenkomst werd in een res taurant gehouden en alleen op ver toon van speciale uitnodiging werd toegang verleend. Journalisten', die ook hadden weten binnen te ko men, werden de zaal uitgezet. Karl Feitenhansel, de leider van de „Vaderlandse Unie" heeft op de vergadering gezegd- „Weg met de verraders van de nazi's, die ons aan de geallieerden hebben overgeleverd." Feitenhansel heeft verder verklaard, dat de Duitse soldaten zich waardiger gedragen hebben dan de geallieerden doen. Waldemar von Knoeringen. de so ciaal-democratische leider in Beie ren. is volgens Feitenhansel een verrader en agent van de Britse geheime dienst. Het Beierse parlement heeft nu met algemene stemmen de Beierse l regering verzocht, maatregelen te i nemen tegen mogelijke wèderge- boorte van het nazisme. Tevens verzocht het om een onderzoek van het kabinet naar de berichten over de bijeenkomst van de „Va- I derlandse Unie" van Feitenhansel-

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 5