DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Door storm opgezwiepte zee eist wederom mensenlevens r NVV wijst verlaging van levenspeil al' President Sukarno wijst vier formateurs aan Prins en vloot varen na Nieuwjaar naar de West Twee opvarenden van redding boot Koningin Wilhelmina verdronken H Mr Varv Schaik optimist na reis Verplichte loonsverhoging met dispensatie-clausule verwacht 9e Jaargang, no. 297 Maandag 19 December 1949 Opgericht door de Stichting „Het ParooT Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbu* 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur TJ. DE BOORDER. Twee weken geleden ging voor IJmuiden de kustvaarder Sand- bergen ln vliegende storm ten onder, waarby een Amsterdamse zer- amn het leven Het. Verleden week verging de Rotterdamse kust vaarder Toornvliet met een verlies aan zes mensenlevens en de storm, die thans gedurende een derde weekeind in successie over de Noordzee raasde heelt het leven geëist van twee dappere redders van de reddingboot Koningin Wilhelmina uit Stellendam. Twee op varenden van de met zeven koppen bemande motorreddingboot, die Zaterdagavond de felle storm trotseerde en de haven van Stellen dam verliet om het Zweedse stoomschip Aslog hulp te verlenen, zijn over boord geslagen en verdronken. Verschrikkelijke nacht voor de bemanning „We wisten dal het een waag. stuk was, maar ja, er waren men- sen In nood, dus zijn we toch ge gaan," zo vertelde één der opvaren den ons, toen het scheepje Zondag morgen om kwart voor twaalf de Berghaven te Hoek van Holland binnenliep en de mannen dqodmoe en verkleumd aan wal stapten. Om ongeveer kwart voor negen Zaterdagavond voeren we uit, om dat een Zweed dwars van Domburg in moeilijkheden zat en op de Zeeuwse banken dreigde te gera ken. We waren zo'n twee uurtjes op zee, toen het gebeurde. Ter hoogte van het Goereese West- hoofd kregen we een zware grondzee, waardoor onze boot bijkans kapseisde. De top van de mast raakte het water. In het stuurhuis stonden op dat ogenblik de dienstdoende schip per Bas de Blok, diens sfion, stuurman Soest en Hulb Groo tebroer. De rest vap de beman ning was onderin, 1y>en de boot zich weer oprichtte, misten we schipper De Blok en Groote broer. Ze waren overboord ge slagen. We zijn direct aan het zoe-x ken gegaan, maar dat is in de nacht onbegonnen werk. Nadat we uren gezocht hadden, heb ben we hét dan ook maar op gegeven. Omdat de orkaan nog steeds met onverminderde kracht doorwoedde konden^we niet terugkeren naar Stellendam: en zo hebben we de hele nacht op zee doorgebracht. Een verschrikkelijke nacht is het ge weest. Toen het eindelijk een beetje licht begon te worden hebben we koers gezet naar Hoek van Holland, besloot de zeeman. Groot was de verslagenheid van de 26-jarige zoon van schipper Blok. „Niets te kunnen doen om je vader te redden Is iets ontzettends," zei hij. „Wanneer je uitvaart en er ge beurt niets, dan zeg je, wij hebben een kwade nacht gehad, maar dit is wel het ergste wat ons kon over komen." Behalve deze zoon laat schipper De Blok, een man van 45 jaar, nog drie kinderen achter en de 44-jarige Huib Grootebroer was vader van 5 kinderen. Per auto zijn de vjjf overlevenden naar hun woonplaats teruggekeerd, omdat de boot enige averij heeft AUSTRALIË Veranderde houding ET heeft er de schijn van of met het aan het bewind komen van de nieuwe regering Menzies in Aus tralië ook een ander tijdperk aan breekt in de betrekkingen tussen Australië en Nederland. Men ver wacht in Canberra, dat spoedig de overeenkomst betreffende de massa immigratie van gedemobiliseerde Nederlandse soldaten uit Indonesië tot stand zal komen, waarmee minis ter Calwell bezig was, doch die door hem steeds weer op de lange baan werd geschoven. Men verwacht voorts van het nieuwe kabinet een wat soepeler houding tegenover eventuele plannen van onze KLM en voorts, dat zij haar invloed aan zal wenden om de vervolging van mevrouw O'Keefe te doen staken. Het zou echter verkeerd zijn de ze en dergelijke veranderingen al leen maar af te leiden uit het feit, dat Robert Men zies, de nieuwe premier als een oud vriend van Nederland bekend staat. De oorzaak van de vrij koele ver standhouding tussen Australië en Nederland in de laatste jaren is ge legen in het Indonesische probleem Nu er nieuwe betrekkingen tussen Nederland en Indonesië zijn ontstaan is het niet moeilijk te voorspellen, dat er ook een ommekeer in de Aus tralische politiek jegens ons land zal komen. Zij zou óók gekomen zijn, wanneer het Labour-bewind van Evatt was gecontinueerd. Het Australische standpunt jegens Nederland sproot voort uit Austra- liës vrees voor politieke onrust in 'n gebied, waar zijn strategische belan gen liggen. Wanneer die vrees thans minder schijnt te worden, moet de oorzaak daarvan niet in de eerste plaats in Australië worden gezocht, maar bijvoorbeeld in het resultaat van de R.T.C. In het zoeklicht Iets kouder Weersverwachting geldig van Maandagavond tot Dinsdag avond: Langs de Waddenkust krach tige tot stormachtige, elders krachtige en tijdelijke harde wind tussen ZuidWest en West. Vrij veel bewolking met enkele buien. Iets kouder. 20 Dec.: Zon op 8.45, onder 16.30; Maan op 10.09. onder 16.36. opgelopen en voorlopig in de haven van Hoek van Holland zal blijven liggen, om beter weer af te wach ten. Zweeds schip ln nood Des te tragischer is het ongeluk, omdat het Zweedse stoomschip As- log, dat weliswaar in ernstige moei lijkheden verkeerde, per slot van re kening geen hulp nodig had en Zon dagmorgen begeleid door de sleep boot Goliath op eigen kracht de Schelde kon bereiken op weg naar haar bestemmingshaven Gent. Za terdagavond om zes uur seinde dc Zweed, dat men op anderhalve my'l zuidwestelyk van routeboci H.K. 6 zat, het schip niet van de banken kon houden en sleepboothulp drin gend gewenst was. Anderhalf uur later kwam een tweede noodsig naal, dat meldde, dat één van de twee ankers was gebroken, men zich één mijl van Noordsteenbank be vond en nu onmiddellijk gevaar dreigde. Op dit noodsignaal is be halve de reddingboot van Stellen dam, ook de boot Maria Blanken- heim uit Veere naar zee gegaan en voer de reddingboot President J. v. Wierdsma van Breskens uit. De Maria Blankenheim bereikte om streeks middernacht dc Aslog, doch de toestand van het schip was niet zodanig, dat de bemanning moest worden overgenomen. Wel rukte het 1400 ton ln Stockholm thuisbe horende schip hevig aan de ene overgebleven ankerketting en sloe gen soms zware zeeën over het achterschip. Tegen de morgen ech ter nam de wind iets in kracht af en werd het bovendien laag water. Zowel de Maria Blankenheim als de SCHIPHOL. JVIr Van Schalk Is Zondagmiddag van zyn bezoek aan Indonesië per vliegtuig op Schiphol teruggekeerd. Hij werd begroet door minister-president W. Drees. „Ik kom beslist niet pessimistisch terug," zei de minister by zyn aan komst. „Bepaalde moeiiykhedcn met betrekking tot de souvereinitelts- overdracht heb Ik niet kunnen ont dekken." De minister zeide, dat er in Indo nesië geen noemenswaardige onrust heerst. Ook van Indonesische zijde wordt alles gedaan om orde en rust te handhaven. De sultan van Djok- ja, die optreedt als beveiligings-co- ordinator en met wie de heer Van Schaik contact heeft gehad, be steedt er veel aandacht aan. „Na tuurlijk" aldus mr Van Schaik „heerst by zo'n belangrijk feit als de souvereiniteitsoverdracht altijd een zekere nervositeit, vooral ook onder de ambtenaren. Sukarno heeft echter te kennen gegeven, dat met hem zal worden samengewerkt, hetgeen een kalmerende uitwerking heeft gehad." De minister bevestigde, dat de benoeming van dr Hirschfeld gun stig in Indonesië is ontvangen. Wie behalve Hatta deel zullen uit maken van de Indonesische delega tie. die zich aan het eind van deze maand voor de souvereiniteitsover dracht naar Amsterdam zal bege ven, is nog niet te zeggen, President J. v. Wierdsma keerden daarop naar hun thuishaven terug. De Aslog kon zonder hulp te heb ben aangenomen het anker lichten en zette, begeleid door de sleepboot Goliath, de reis voort- De hevige Noordwester bracht ook nog andere schepen ln moel- lykheden. De Rotterdamse kust vaarder Blue Boy, dlc Zaterdagmid dag om twee uur uit de Nieuwe Wa terweg vertrok op weg naar Lon den, seinde om halfnegen 's avonds dat op 15 Myi W.N.W. van dc Wa terweg, de stuurinrichting gebroken was en hulp werd gewenst. Om elf uur kwam het bericht, dat het stuurgerel met eigen middelen was hersteld en de reis kon worden voortgezet. Om half elf Zaterdagavond sein de de Engelse motorvrachtboot Roxton, 500 ton metend, zich in moeilijkheden te bevinden op tien mijl Westelijk van Petten. Het in ballast varende schip was daar voor anker gegaan en vroeg dringend om sleepboothulp, omdat de machi ne niet werkte. De sleepboot Holland van de Fir ma Doeksen, die van Terschelling was uitgevaren, bereikte de Engel se coaster in de loop van de nacht en nam haar op sleeptouw. Om half vier Zondagmiddag voer de Holland met de Roxton, die ernstige machi- neschade had, de haven van Den Helder binnen. Het van Antwerpen komende Noorse stoomschip Ogna is Zater dagmiddag tijdens de storm op de Schelde op de Hooge Plaat aan de grond gevaren. Sleepboten slaagden er niet in het schip te bereiken. Zondagmorgen was de positie van het schip nog onveranderd. De sleepboot Blankenburg en een sleep boot uit Terneuzen zouden in de loop van de. dag proberen de Ogna los te trekken. Ook de binnenvaart Een beurtvaarder van ongeveer 80 ton, die onderweg was van IJmuiden naar Haarlem is Zater dagmiddag door een zware wind stoot op het Noordzeekanaal over vallen. Een grote golf sloeg over het dek en zowel ruim als voorka juit liepen onder water. De vrouw van de kapitein kon ternauwernood uit de kajuit worden gered en het scheepje moest aan de zuidelijke oever van het kanaal in zinkende toestand aan de grond worden ge zet. - Ten gevolge van Het stormachtige weer is 15 km ten zuiden van Urk het 749 ton grote sleepschip „Dll- les", schipper I. H. van Duynen uit Rotterdam, van de sleep los gesla gen. Het schip, dat geladen was met kunstmest en op weg van Amster dam naar Schokkerhaven, maakte spoedig water en zonk binnen en kele minuten. De bemanning kon nog juist op tijd van boord worden gehaald en is door de sleepboot in de Schokkerhaven aan land gezet. Nee toch Heus Hoe ouder hoe inhaliger, denkt beroemdheid Shaw en hij beantwoordt iedere vraag om interview of mening met 'n briefkaart vol... tarieven! 300 ivoorden voor 100.000 pond ster ling, en beneden de 20 woorden geen handel". Of is gefortuneer de Shaw op rust gesteld? Antwerpse studenten, aange stoken door Hollandse Loden Verrader-grappen, hebben in Mechelen 400 jaar oude mu seumpop, de jonas-pop, „ver overd", in triomf rondgevoerd en aan het gemeentebestuur aangeboden. Mechclaars woe dend. Beide steden zinnen op „wat nu?!" Om stil van te wordenop zoek naar het ware geluk gaat 67-jarige heer Williams te Cedar Rapids scheiden van zijn zestiende vrouw. Eerste huwe lijk duurde van '04 tot '28; de 15 volgende van '29 tot nu. Te Kempen nu komt er iéts wrangs! had bocren- vrouwtje reeds 4 jaar lang graf van onbekende soldaat in haar tuin verzorgd met bloemen. De gemeentelijke waterleiding kwam, opende het grafer zaten 4 kisten munitie in. J Per 1 Januari loonsverhoging verlangd met vijf procent UTRECHT. „Het N.V.V staat als oplossing voor de moeiiykhedcn, waarin Nederland economisch verkeert, een oplossing voor, die in het kort neerkomt op handhaving van het huidige levenspeil en verhoging der productie. Scherp wUzen wij do oplossing van de hand. die onder meer door dr. Holtrop, directeur van de Nederlandse Bank. is gesuggereerd en die neerkomt op verlaging van het consumptiepell over dc gehele linie Eenmaal beland op bet-door de heer Holtrop gesuggereerde lagere niveau, komt de arbeiders daar In vele Jaren niet meer vanaf". N'a deze woorden warme lucht langs liet hogedruk- waarmede op een kaderbycenkomst van het N.V.V. in het NV-Huls alhier de heer Vermeulen, secretaris van waarin wij ons bevinden en de uit weg. die het N.V.V. hieruit ziet, pre ciseerde hy de eisen, die het vak verbond, per 1 Januari aanstaande aLs bindende voorschriften gesteld wil zien aan het bedrijfsleven: De lonen van alle mannelijke werknemers van 23 jaar en ouder moeten met vijf procent worden verhoogd, met een minimum van twee gulden per week. Deze verhoging zal ook moeten gelden voor vrouwelijke werk krachten van bovenbedoelde cate gorie. Arbeiders tussen 18 en 23 jaar zullen zodanige verhogingen moe- BATAVIA. President Sukarno heeft vier in plaats van drie kabi netsformateurs (zoals in de grondwet is aangegeven) benoemd, omdat hij „een feilloze overeenstemming" wil. Naast Moh. Hatta, Anak Agung en de sultan van Djokja is ook sultan Hamid van Pontianak, wiens naam in dit verband nimmer genoemd is, aangewezen. Moh. Hatta is door de formateurs als eerste premier benoemd. Hoewel de sultan van DjoVja heden in zijn functie van coördinator voor de veiligheid een reis, die hem naar Oost.Indonesic, Borneo en Madoera zal brengen, begonnen is, gelooft men, dat morgen een kabinet gevormd zal zijn. R.I.S. streeft naar politieke grootheid Inmiddels zijn verdere maatrege. len genomen ter handhaving van de veiligheid in Batavia in de ko mende spannende dagen. Nederlandse autoriteiten hebben bekend gemaakt, dat 500 leden van de Republikeinse politie uit Djokja en 200 onder Nederlands comman- Een ingewikkeld programma van bezoeken en oefeningen DEN HAAG. Prins Bernhards reis naar de West en naar Venezuela is thans tot in onderdelen uitgewerkt. Hy gaat met de vloot mee die voor Oudejaar te Rotterdam verzamelt en de 2de Januari vertrekt. Het smal deel zelf kan einde April, na afloop van de manoeuvres ln de West thuis gevaren zyn. De Prins komt veel eerder terug. Onder commando van schout bij nacht J. J. L. WiUlnge zullen het vliegkampschip Karei Doorman, de kruiser "'Jacob van Heemskerck en het fregat Johan Maurits van Nas sau 29 December a.s. te Rotterdam verzamelen. Op 2 Januari cmbar- keert Prins Bernhard een klein ge volg aan boord van de Karei Door man; in de namiddag van die dag zal het smaldeel zee kiezen. De smaldeelcommandant, schout bij nacht J. J. L. Willinge, zal tijdens de overtocht naar de Nederlandse Antillen aan boord zijn van de „Ja cob van Heemskerck". Op de uitreis zullen de Jacob van Heemskerck en de Johan Maurits van Nassau Ponta Delgada op de Azoren aandoen om brandstof ln te nemen. Dc Karei Doorman zal later een kort bezoek brengen aan San Juan (Puerto Rico). Het ligt in de bedoeling, dat Z.K.H. aan boord van de Johan Maurits van Nassau de St. Annabaai (Curasao) binnen vaart en te Willemstad debarkeert. Van dit tijdstip af zal de smaldeel commandant zyn vlag voeren aan boord van de Karei Doorman. De schepen zullen oefenen in de Caraibische wateren, zowel afzon derlijk als in verband. Tijdens deze periode zal Prins Bernhard te St Maarten embarke- ren aan boord van de Jacob van Heemskerck, teneinde zich via St. Eustatius en Saba naar Venezuela te begeven. Na aankomst te La Guayra de barkeert Z.K.H., waarna de Jacob van Heemskerck het oefenpro gramma voortzet. Het ligt in het voornemen om de kanonneerboot Van Speijk, die in de Nederlandse Antillen is gestationneerd, gezamen lijk met de schepen van het smal deel te oefenen. Medio April zal het smaldeel thuisvaren. Het wordt tegen het einde dier maand in Nederland te rugverwacht. do staande leden van de Indonesi sche politie uit andere gebieden zullen komen, ten einde behulp zaam te zijn bij het handhaven van de orde in het district-Batavia bij de viering van de souvereiniteits overdracht op 27 December. Voorts zullen 6.000 Republikeinse soldaten naar Batavia trekken ter verster king van de 3.000 man omvattende politie in Batavia Betrouwbare militaire kringen schatten, dat bo vendien ongeveer 30.000 Neder landse soldaten in het gebied van Batavia geconcentreerd zijn. De eedsaflegging van president Sukarno in het met goud en rood versierde pavilioen van het paleis van de sultan van Djokja had een. rustig verloop. Na de plechtigheid werden 21 saluutschoten afgevuurd en hield Sukarno in de pendopo voor 3000 mensen een toespraak. Hij verklaarde: „Zoals ik herhaal delijk heb gezegd, behoren wij tot een volk. dat nog de glorierijke littekens draagt van de wonden, die het heeft oogelopen in de strijd. Het volk heeft ontzaglijk geleden. Laat ons derhalve, mijne vrienden, dit volk helpen en steunen en de minderheidsgroepen beschermen Dit is een onafwijsbare voorwaarde om het vacuum van onze vrijheid op te vullen." Sukarno deed verder een beroep op de goodwill van de wereld en hield de Indonesiërs voor. dat zij dynamisch moeten denken en handelen. „In de stroom des tijds moet onze strijd worden voortgezet. Zij, die passief willen blijven, zullen ter zijde worden ge schoven door de golf van de voor uitgang. Wii streven in de wereld naar strategische, politieke en eco nomische grootheid. Wij moeten die grootheid bereiken Wij zijn niet tevreden met hetgeen wij thans hebben toereikt: de stichting van de Ver. Staten van Indonesië." Nog altijd drijft de Dorosstuur loos in de Atlantische oceaan. Enkele dagen geleden vond op dit Nederlandse motorschip een he vige explosie plaats, die gevolgd werd door een brand. De beman ning sprong overboord of begaf zich in de boten. Een vliegtuig van de Amerikaanse kustwacht fotografeerde het schip enige honderden mijlen utt de kust van Miami. het N.V.V., dc situatie schilderde ten verkrijgen, die een geleidelijke aanpassing betekenen naar dc ver hogingen die voor hen die ouder zijn dan 23 Jaar worden verlangd. De verhoging van vijf procent zal ook moeten doorwerken in de kinderbijslag, de uitkeringen op grond van de noodwet ouderdoms voorziening, de invaliditeitswet, de ovcrbruggingsregeling en de rege ling voor sociale bijstand. Bovendien zal in afwachting van een definitieve herziening de loon grens voor sociale verzekeringswet ten op 4500 moeten worden ge bracht. „Er zijn tekenen, zo ving de heer Vermeulen zijn rede aan, die er schijijnbaar op wijzen, dat het met de economische positie van ons land „botertje tot de boom" is. Dc productie is gestegen, het nationaal inkomen ligt dertien procent boven dat van voor de oorlog, de begro ting wijst een overschot aan van een kleine twintig millioen, de geldcirculatie is dalende en dc con sumptie geeft een belangrijke stij ging te zien. De betalingsbalans geeft echter een minder rooskleurig beeld. Wij hebben boven onze stand geleefd. De vraag is nu hoe lang het nog duurt voor wij voor een catastrofe komen te staan." De heer Vermeulen deelde voorts mede, dat in September de rege ring voor dc economische moeilijk heden een oplossing zocht door aanpassing van het verbruik op oen lager niveau en vermindering van het reële loonpeil. Het NV.V. kon met die voornemens niet accoord gaan. In de impasse, waarin men toen verkeerde, kwam de devalu atie en werd de mogelijkheid ge opend het overleg met een schone lei te heropenen. In het algemeen, zal de sociale en economische politiek er onver anderd op gericht moeten blijven evenwicht te brengen in de beta lingsbalans. het nastreven wan vol ledige werkgelegenheid «n het handhaven, zo mogelijk verhogen, van het levenspeil. Tot slot drong de heer Vermeu len aan op 7.uinie>-r bedrijf lv r werkgever rn op -■innig heid bij de overheid, met name bij de defensie. „De weerbaarheid van ons land zal er niet onder lijden, wanneer het daar zuiniger toegaat." Storm over ons land (Van onze weerkundige mede werker). Dc depressie, die Zaterdag en Zondag in onze omgeving storm veroorzaakte. nam gistermiddag snel in betekenis af. Zaterdag kwa men langs dc Nederlandse kust windstoten voor van meer dan hon derd km. per uur. Tegen de avond nam dc wind nog in sterkte toe en om tien uur meldde het lichtschip Texel tijdelijk orkaankracht. Ook in de hogere luchtlagen trad zeer grote windsnelheid op, uooral in 't overgangsgebied van een koude ivestelijke luchtstroom, afkomstig van Canada en een stroom, die gebied bij de Azoren aanvoert. Bo ven Zuid-Egeland werd gisteren in dit overgangsgebied, op een hoogte van ongeveer 9 km. een windsnelheid van ongeveer 300 km. per uur waargenomen. Het trans- Atlantische luchtverkeer maakte van deze grote snelheid gebruik om de route van Amerika naar West- Europa in recordtijd af te leggen. De wind, die sinds Zondagmid- dag in kracht was afgenomen, i draaide in de loop van de nacht naar het Zuid-Westen. Het cen trum van dc depressie lag heden morgen over Schotland. Het storm- veld breidt zich geleidelijk over de Noordzee uit en vooral in het Noor den wakkert dc wind tot zware storm aan.' In onze omgeving zal ook morgen nog veel wind zijn. ter wijl cic hin de lucht, die aan dc achterzijde van dc depressie wordt aangevoerd, enkele buien kunnen ontwikkelen. De temperatuur ver toont voorlopig nog weinig veran dering. Storm bezorgt recordtijden aan West-Oostvluchten SCHIPHOL De Plt-TEO. de „Overloon", een Constellation van de KLM. vloog van Gander (New Foundland) naar Prcstwick (Schot land) bij de jongste NVest-Oost- vlucht in vijf uur en 28 minuten. Hiermede brak gezagvoerder Hut chinson het bestaande record met 21 minuten. De „Overloon", die de vaste lijn dienst Amsterdam-New York on derhoudt. had op deze reis naar Schiphol 30 passagiers en een hoe veelheid vracht aan boord. Deze kampioensvlucht was mo gelijk, doordat Bertrand Hutchin son een storm achter zich had van 180 mijl per uur! De „Fan American World Air ways" verklaart eveneens een nieuw record gevestigd te hebben van zeven uur en 49 minuten vopr de afstand New York-Shannon: 4200 k.m. werden met een gemttto- delde snelheid van 632 k.m, per uur-afgelegd door piloot Randall. In Oostenrijk zal de inkorib- sten- en ondernemingsbelastinf met 20 worden verlaagd. Hevige aardbeving treft Chili PUNTA ARENAS. Hevige aardschokken vernietigden in de Zuid-Chileense stad Punta Arenas vele gebouwen en woonhuizen. Doordat vele mensen, hun huizen verlieten na de eerste lichte aard schokken. is gelukkig niemand ge dood en zijn er slechts een gering aantal gewonden. Het was een der hevigste aardschokken, die ooit in Chili zijn geregistreerd. In de om geving van Straat Magelhaens heb ben zich ook aardbevingen voorge daan. Specerijen: prijzen vrij DEN HAAG. Blykens publica tie ln het Voedselvoorzieningsblad nr 87 zijn de prijzenbeschikkingen voor specerijen ingetrokken, zodat met ingang van Zaterdag voor spe cerijen geen maximumverkoopprij zen meer kunnen gelden. Vliegongeluk bij Parijs acht doden PARIJS Een vliegtuig van de Sabena is Zondagavond bij Parijs neergestort. Het toestel was kort te voren .van Le Bourget opgestegen en had een bemanning van vier personen aan boord en vier passa giers, Allen werden gedood. Het ongeluk gebeurde bij Aulnay aan de oostelijke buitenwijken van Parijs De machine raakte een huis en ontplofte. De stukken van de Dakota vlogen in alle richtingen uiteen. Een hoek van het huis werd weggerukt, doch de twee inwoners bleven ongedeerd. Geen taxi's voorlopig te Surabaja BATAVIA De taxibedrijven te Surabaja hebben besloten voor on bepaalde tijd hun bedrijf stop te zet ten in verband met het toenemend aantal diefstallen van wagens. Don derdag werden opnieuw acht auto's gestolen met of door de chauffeurs. Donderdag werd op het emplace ment van de Nederlandsch-Indische Spoorwegen een gemaskerde Indo nesiër doodgeschoten na zijn weige ring aan een sommatie gehoor te ge ven, terwijl vier gewapende overval len worden gemeld. Ook in Malang worden auto's gestolen. Auto rijdt in kanaal Rotterdamse, om het leven gekomen NANCY. Zaterdagavond is een auto. waarin zich een Nederlands echtpaar bevond, nabij Creve- champs tussen Epinal en Nancy in een kanaal gereden. De 58-jarige mevrouw Maria Bernardine-Wil- mering kwam hierbij om het le ven. Haar 63-jarige echtgenoot Joseph, een textielhandelaar uit Rotterdam, reed de wagen, toen deze slipte en in het kanaal terecht kwam, dat langs de hoofdweg loopt. Hij slaagde er in zich te red den. Het echtpaar heeft zes kinde ren in Nederland. Het was op weg van Zürich naar huis. Tijdens zijn verblijf te Berlijn heeft Wysjinski een bezoek ge bracht aan Grotewohl. die in een Russisch hospitaal aldaar wordt verpleegd. Vrijdag is Wysjinski weer in Moskou teruggekeerd. (Eigen bericht) DEN HAAG. Voor Kerstmis wordt de beslissing van de regering verwacht over de voorstellen tot loonsverhoging welke haar via de stichting van de arbeid hebben bereikt. Dezer dagen zijn zo vernemen wij deze voorstellen en vooral de annexen in dc Loon- en Prijs commissie behandeld. Op dc kortst mogelijke termijn zullen ze thans worden doorgezonden aan de regering. De loonsverhoging zal vermoede lijk wel op 1 Januari Ingaan. Zijn indien wij goed zijn ingelicht werknemers, werkgevers en regering het nu wel eens over het hoofd thema, een loonsverhoging van 5%, over de annexen bestaan nog wel verschillen van inzicht. De regering heeft zich op het standpunt gesteld, dat van een nieuwe loonronde gebruik moet worden gemaakt, om de regerings subsidies op verbruiksartikelen zo veel mogelijk in dc richting van het punt nul te dringen. Dergelijke subsidies bestaan nog op brood, melk en kolen. De subsidies op varkensvlees is reeds drastisch ver minderd. door een prijsstijging met 44 cent per kilo Weliswaar zit er nu nog een subsidie van 14 cent op dit vlees, doch deze zal in dc loop vpn een of twee maanden automa tisch verdwijnen zonder verdere prijsverhoging voor de consument, dit in tegenstelling tot ..De Waar heid" die dezer dagen zeer mislei dend schreef dat het publiek straks nog eens veertien cent per kilo meer zou moeten betalen. Dat is 'n pertinente on-waarheid. Nog steeds bestaat de indruk, dat de broodprijs onveranderd zal worden gehandhaafd. Maar met de kolen ligt het anders. De regering zou volgens onze inlichtingen van deze subsidie bepaald afwillen. Daartegen verzetten zich blijkbaar de werknemersorganisaties, die volgens onze inlichtingen zouden hebben voorgesteld, de subsidie althans voor de consument te hand haven. Hierover zal de beslissing volgende week wel worden geno men. Een tweede aspect van het vraag stuk van loonsverhoging is reeds naar voren gekomen uit mededelin gen van vakverenigingszijde, waar men zich op het standpunt stelt, dat de loonsverhoging van 5 pet. ver plicht moet zijn. Daartegen schijnt van werkgeverszijde verzet te zijn gerezen, omdat reeds in het verleden gebleken zou zijn. dat verschillende bedrijfstakken een stijging van de lasten niet meer zouden kunnen dra gen. Dat is reeds gebleken bij een eerder doorgevoerde vacantie-toe- slagregeling. Er wordt door de werk geversorganisaties gevreesd, dat een aantal bedrijven bij nog verdere verhoging van de lasten de strijd niet meer zouden kunnen volhouden. Daar tegenover wordt van werk nemerskant aangevoerd, dat dc ar beider nu al zoveel tekort komt door de inmiddels tot standgekomen prijs stijgingen, dat slechts loonsverhoging hem nog kan redden Verwacht wordt nu, dat overeen stemming zal worden bereikt op ba sis van een verplichte loonsverho ging van 5 pet. met mogelijkheid van dispensatie, welke echter slechts na onderzoek door het college van rijks bemiddelaars zou kunnen worden toegestaan. Geen inkomstenbelasting beneden f 5.000 DEN HAAG. Naar minister Lieftinck de Tweede Kamer in zijn Memorie van Antwoord op het voor lopig verslag over de begroting 1950 van zijn departement hegft meege deeld. zal de grens, waarboven in komstenbelasting verschuldigd is, van 4000 tot 5000 worden ver hoogd. De heffing van loonbelas ting voor huispersoneel zal worden vereenvoudigd. Een wetsontwerp ln zake de vermogensbelasting van zaken, die men in vruchtgebruik of in bloot eigendom heeft, nadert zijn voltooiing. Ook wordt voorbereid een nieuw wetsvoorstel voor de in komstenbelasting. De minister zal voorts overwegen of hij bij de In vordering voor 1950 niet een soepele houding aan kan nemen. Hij beseft zeer wel, dat in dat jaar vele be lastingschuldigen in moeilijkheden zullen komen. Slachtoffertje gruwelijke moord gevonden BRUSSEL Het lijkje van het vier weken geleden door een fiet ser te Borgenhout ontvoerde meis je Is uit een vaart te Brecht, bij Antwerpen, opgehaald. De handen waren op de rug ge bonden en uit een eerste onder zoek bleek, dat het kind gewurgd was alvorens het in het kanaal terecht was gekomen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1