„Amersfoort" kan enkel eer redden Een tweederangs Sandwich-man Speeltuin conferentie NUSO trekt veel bezoek Noteert u even Goede Kerstexpositie A KG in Bloklatidsva-tlmis DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Kerstvoorbereidingsdienst in Soest Gereformeerde Kerk Goed Toonkunstconcert in de Theosofische Loge 2 Maandag 19 December I949 Boeiende lezing over 't kinderspel De belangstelling voor het speel tuinwerk neemt sterk toe. Vooral in Amersfoort heerst op dit gebied grote activiteit Geen wonder dus. dat de streekconferentie van Nederlandse Unie voor speeltuinverenigingen te Amersfoort is gehouden. De opkomst was meer dan bevredigend. De NVS O-voorzitter, de heer Du Bois kon Zaterdagmiddag dan ook velen be groeten, die naar de conferentie m het gebouw van de Vrijzinnig Her vormden waren gekomen. De waarnemend voorzitter van de Amersfoortse Speeltuin Centrale, de heer G van Capelleveen, deelde in zijn welkomstwoord oa. mede. dat in het voorjaar een tentoonstelling zal worden gehouden door de gezamen lijke speeltuinen in Amersfoort, die in de Centrale zijn opgenomen. Deze tentoonstelling zal een overzicht ge ven van het speeltuinwerk in Amers foort. De financiële opbrengst zal ten goede komen aan de drie speeltuinen, die in het komende jaar tot de bouw van een clubhuis zullen overgaan Hierna kreeg mej W. M. Nijkamp, Inspectrice der Nuts-kleuterscholen gelegenheid haar inleiding te houden over het onderwerp. Het spel van de jeugd tot de 14-jarige leeftijd Zij sprak over de omstandigheden waaronder spel tot stand komt; spel en ontwikkeling van het kind; spel en persoonlijkheid, verschijnselen van het spel. het spel als uitingsmid- mel en de houding van de volwasse nen ten opzichte van kinderspel. Spreekster liet duidelijk uitkomen, dat het spel van het kind gebaseerd is op het vertrouwen, de berekening die het verwacht van de volwassene. Duidelijk bleek in deze causerie dat kinderen van bepaalde leeftijden, hun bepaalde spel hebben en hieraan moeten volwassenen denken. Want is het niet zo, dat kinderen zich gaarne naar eigen inzicht uiten? We zien bijvoorbeeld dat kinderen van 25 jaar zich bezig houden met fantasie spel, tot 6 jaar vermaakt het kind zich met materiaal spelen en dan volgt het groepsspel, waarvan het wedstrijdspel een belangrijk onder deel is. Veel wist mej. Nijkamp te vertel len 'over de houding van de volwas senen ten opzichte van het spel Zij moeten het spel aanvaarden als de karakter-ontwikkeling van het kind. waarbij zij zich moeten verplaatsen in de sfeer van het kind. Men moet het kind leren begrijpen. Niet te vlug zijn met straffen hetgeen verzet prikkelt of direct aan komen dra gen met voorbeelden. Als we kinderen omhoog willen brengen, dan moeten we beginnen van de plaats waar het kind zich be vindt en niet van het standpunt van de volwassenen uit. De vrije tijdsbe steding is de basis voor de latere ont wikkeling en de kinderen zelf de be zigheid daarvoor laten ontdekken, is het beste. Het was voor de aanwezigen een zeer leerzame inleiding, want de op voeding van het kind stelt veel eisen aan de opvoeders. Speeltuinmensen hebben uiteraard daarmede veel te maken en dat zij van deze inleiding veel hebben genoten moge wel blij ken uit het krachtige applaus. Er werden tal van vragen gesteld De hierna gebruikte broodmaaltijd werd opgeluisterd door zang van het Klein Toneel, onderafdeling speel tuinvereniging ,Het Soesterkwartier', bestaande uit operette-liedjes. De conferentie werd daarna voort gezet met het beantwoorden van vra gen. die de afdelingen aan de NUSO hadden gesteld. Gezamenlijk bracht men tot slot een bezoek aan de bazar, die door de Speeltuinvereniging „Het Soester kwartier" in het afgelopen weekeind is georganiseerd. Statenverkiezing groslijst P.v.d.A De groslijst, voor de op 26 April in de provincie Utrecht te houden Pro vinciale Staten verkiezingen werd in een Gewestelijke vergadering van de P.v.d.A. als volgt samengesteld: 1. Mr. P. P. Agter (Maartensdijk); 2. B Noordewier (Amersfoort); 3. H. Ploeg (Utrecht); 4. Mevr U. Teilegen Veldstra (Maarssen); 5. J. W. Stas- sen (Zeist); 6. dr J. Grashuis (Hoog land); 7. C. J van Dam (Utrecht); 8. dr. J. A. G. Thans (Utrecht); 9 H. Verbeek (Benschop); 10. mr dr T. Kruijf (Utrecht); 11. M. Sixma (Jut- phaas); 12 A. C. Verhoef (Utrecht); 13. L. A. van Doorn (Utrecht); 14. J. M. van dér Heil (De Bilt); 15. J Menting (Rhenen); 16. W. F. Pape (Abcoude); 17. W Kieboom (Utr.); 18. G H. Brands (Zuilen); 19. J H. Wind (Utrecht); 20. G. Kruijf (Soest). De vergadering besloot in beide kieskringen twintig candidaten te stellen. In de kieskringen zullen ge lijkluidende lijsten worden inge diend. De heren dr B. S. A. Al (Amers foort); mr A Blom (Utrecht) en dr C. L. de Liefde (Utrecht), die reeds zitting hebben in Provinciale Staten, Stelden zich niet herkiesbaar. Kerstprijsvraag in krant van morgen Onze lezers maken wjj er op attent, dat \vy in de courant van morgen avond onze Kerstprijsvraag 1949 zul len publiceren, waaraan aantrekkelij ke prijzen zijn verbonden. Directie Dagblad voor Amersfoort-. T. en O. vertolkt „Ommekeer" Het amateurtoneel schijnt dit seizoen minder belangstelling te trekken als voorgaande jaren In zijn openingswoord bracht de voorzitter van T. en O. dit naar voren en terecht betreurde hij dit verschijnsel. Het is nu eenmaal niet prettig voor ec-n halfvolle zaal te moe ten spelen zoals Zaterdagavond in Aml- citia weer het Reval was. T. cn O dat ïeeds verscheidene goede opvoeringen op haar nnam heeft staan, is in de keuze van ..De Ommekeer", een toneelspel in drie bedrijven van Bernhard Marie Lamboo. niet bijster gelukkig geweest. Lamboo heeft een simpel gegeven, een Brabantse boerenfamilie, die door de onverbeterlijke drankzucht van de stug ge boer Van Iersel, een onprettig en ruzie achtig leven moet leiden, uitge werkt tot een fijngevoelig doch veel te langdradig stuk hetgeen door laatstge noemde factor veel van zijn waarde verliest. T. en O. heeft „de Ommekeer" op be vredigende wijze gebracht Boer van Iersel zowel als drankzuchtige ruziezoe ker en als de man die In het derde be drijf tot Inkeer komt. had zich goed in geleefd ln zijn rol Moeke, zijn vrouw (mevr. Eijkelboom-Berends) vulde haar man goed aan terwijl pleegdochter Elze- mieke wel de beste vertolking heeft gegeven. De beide zoons Jasper en Peer resp. E de Ruiter Jr en J. v Dijkhui zen. gaven een juist contrast van eikaars karakter. Minder goed was de vertol king van de Koddebeier (J. de Ruiter). De rijke boer Nol v d. Heuvel toonde in het eerste en tweede bedrijf te wei nig overtuiging Zijn houding was niet die van een zelfbewuste rijke boer Als de beschuldigde in het derde bedrijf was hij veel beter Lcwlcke. een zon derling. een uiteraard niet eenvoudige vertolking werd heel behoorlijk gespeeld door B. v. Empelen Het toneel was niet geheel in overeenstemming terwijl het Brabants dialect vanzelfsprekend niet foutloos gesproken kon worden. Regie had de heer E de Ruiter Sr. en de grime was van Leo Grootkop. Predikbeurten De dienst van de Ger. Gemeente Stovestraat zal niet op 21 Decem ber doch op 20 December om 19 uur gehouden worden. Voorganger is ds A. Verhagen van Kampen. GRAND THEATRE. „Per Lucht- post" 14 j. Zondag: 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30 6.45 en 9 uur Donderdag, 22 December, 2.80, 6.45 en 9 uur: „La Traviata". CITY THEATER „Key Largo" 18 j. Zundag: 2.00, 4.15. 6.45 en 9 uur Ov. dagen; 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER Van Vrijdag t.m. Maandag: „De slavin van Haroea". 14 j. Van Dinsdag t.m. Donderdag: „Sin gapore" 18 Zondag: 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov dagen: 2.30. 6.45 en 9 uur CITY THEATER SOESTDIJK „Fietsendieven". 18 j Zondag: 2.00, 4.15 6.45 en 9 uur. Zater dag: 2.30, 6 45 en 9 uur. Ove rige dagen: 2.30 en 8 uur. 19 Dec. Geb. Ver. v. Vrijz. Herv. Inst. v. Volksontwikkeling. Voor dracht door Jacq van Elsacker. 8 uur. OPENBARE LEESZAAL Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u>; bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 79 uur; Uitlening voor kinderen: Woensdag en Zatèrdag- mlddag van 2 301 30 uur. Leeszaal dagelijks van 1012.30 en 25 uur bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. Grote verscheidenheid Het Amersfoorts Kunstenaars Ge nootschap houdt rond Kerst en Nieuwjaar in het Bloklandsgasthuis een tentoonstelling van schilderij en. aquarellen en tekeningen. De ze expositie ziet er goed verzorgd uit. Men heeft wel erg met de ruimte moeten woekeren, maar de inzendingen, drie per delenemer kregen niettemin orp veerantwoorde wijze een plaats. Velen waren Zaterdagmiddag naar het Bloklandsgasthuis geko men om de officiële opening van deze tentoonstelling bij te wonen. Mr. F. J. W. Hartelust zeide met een zekere schroom het woord te voeren. Hij had nooit gedroomd nog eens een kunsttentoonstelling te zullen openen. Een viertal jaren beheer ik nu de penningen van AKG. Dit terrein ligt volkomen buiten de kunst. maar. zo zeide hii. ik ben niet ongevoelig gebleven voor hetgeen in het AKG leeft. Er is een tentoonstelling tot stand ge komen waaraan wij zelf veel ge noegen zullen beleven. Er is een grote variatie van schillderijen. Een iegelijk zal er het zijne vinden. U kunt op deze expositie reizen, want U vindt er indrukken uit Parijs. Venezuela. Tessin en ook uit eigen omgeving Er is werk vatbaar voor de eenvoudige beschouwer en werk, dat moeilijker aanslaat. Hier is een mengeling van opvattingen in de schilderkunst bijeen en men zal door het beschouwen van het eenvoudige ook het andere werk leren waarderen. Mr. Hartelust zeide. dat het AKG hoopt op aankoop door de commis sie van de gemeente. Hij wenste in dit verband burgemeester Molen dijk die. een gescheurde spier op liep. een spoedgi herstel toe. Veel werk is besteed aan de in richting van deze expositie, doch het meeste werk, aldus spr.. zit in hetgeen getoond wordt. Daarin vindt men de ziel van de kunste naar. die zich heeft uitgeleefd. Weest met mij dankbaar, zo be sloot de heer Hartelust, dat wij dit werk mogen beschouwen. In de loop van de middag kwa men nog velen de tentoonstelling bezoeken, waar ook een inzending van edelsmeedwerk (Nel van der Chijs) de aandacht trekt. „De wet der vrijheid" Onder auspiciën van Christian Science Society, Amersfoort, sprak de heer Adair Hickman uit New York Zaterdagmiddag in het Wljkgebouw op het Laurens Costcrpleln, over ,,De Wet der Vrij heid". De heer Hickman, die lid is van de raad van spiekers van de Moeder kerk in Boston, zeide o m. het volgende: „Bijna tweeduizend jaar geleden ver klaarde de Apostel Paulus- „De wet des Gecstes des levens in Christus Jezus heeft mij vrijgemaakt van de wet der zonde en des doods" (Rom 8 2). Uit de latere geschiedenis blijkt, dat het mensdom zijn vrijheid heeft verkregen naar de mate. waarin het beghp van de ware, geestelijke natuur Gods duide lijker werd gezien, naar de mate waarin het mensdom het geloof aaTi een eigen bestaan, gescheiden van God. Gemoed, heeft opgegeven, en een antwoord ge zocht heeft op de vraag „Wat ls de wet der vrijheid?", die volmaakte wet, waar over Jacobus schreef, toen hij zeide: „Die inziet in de volmaakte wet, die der vrijheid ls. cn daarbij blijft zal ge lukzalig z(jn in dit zijn doen" (Jacobus 1 25), aldus de heer Hickman. „In onze tijd nu wordt bewijsbaar aangetoond, dat deze volmaakte wet. of de wet van de goddelijke volmaaktheid. Christian Science is. De ontdekster ervan. Mary Baker Eddy, heeft zelf Christian Science in haar boek „Elemen taire Goddelijke Wetenschap" omschre ven: „als dc wet van God. de wet van het goede, die het goddelijke beginsel en de regel van de algehele harmonie vertolkt en met bewijzen aantoont." Deze wetenschap werkt als de alles- besturendc wet van God. uitgaand van de almacht cn de oneindige goedheid van God. Zij leert, dat in het begrijpen van deze wet van God, het goede, de volledige oplossing van het vraagstuk van het zijn besloten ligt. Deze weten schap toont het goddelijk beginsel cn de goddelijke regel aan door geestelijk onderricht, dat wordt gegeven in het leerboek „Science and Health with Key to the Scriptures" (Wetenschap en Ge zondheid met Sleutel tot de Heilige Schrift) van Mary Baker Eddy."' Prijswinnaars Zondagavond werd in het Paro chiehuis aan de Paulus Borstraat de uitslag bekend gemaakt van de gehouden Kerstkrlbbententoon- slelling. Een jury, bestaande uit de heren Martin Brink en R. Key- zer, legden bij de beoordeling van de verschillende inzendingen het zwaartepunt op de huisvlijt en de originaliteit. De namen der prijswinnaars luiden als volgt: A. groep (leden KAB en vol wassen parochianen) eerste prijs A. Bekkers, tweede prijs C. Spij ker, derde prijs P. v. d. Geer. B-groep (kajotters) eerste prijs J Vermeulen, tweede prijs K. van Zwol. derde prijs W. Gouverneur. C-groep (verkenners, gidsen cn andere jeugd): eerste prijs De Gidsen, tweede prijs K. van El zendoorn (jongen van 12 jaar), derde prijs verkenners. Alle prijswinnaars ontvingen een fraai boek. 1157. Machteloos moet Rob aanzien, hoe Taaie Toon en ook Skip wor den overrompeld. Een paar mannen, die ook kopantennes dragen, ko men naderbij en op een draagbaar wordt Toon weggedragen Nog net ziet Rob even de mage re gestalte van Lupar- di. Dan klapt de deur dicht en is Rob alleen. Hij weet nu met welke schurken hij te maken heeft en hij moet bij zonder op zijn hoede zijn Maar waar zal hij zich verbergen? Rob opent willekeurig één der deuren, die op de gang uitkomen en komt m een kamer, waar drie mannen aan een tafel zitten Ze kijken Rob nieuwsgierig aan, maar doen niets en zeggen ook niets. Zouden dit de mannen van het eiland zijn, die op zo geheimzinnige wijze zijn verdwenen? Rob staart hen enkele ogenblikken aan. Ze heb ben alle drie een kroesbaard en ze hebben Ds Blauw spreekt over „Ongewenst bezoek" Ds. Blauw noemde Kerstfeest het feest van Gods bezoek aan de mens. Wel aangekondigd, maar niet beegerd. Is God in ons leven ooit anders dan onbegeerd, een ongewenste vreemdeling? Te oordelen naar de Kerstvoor- bereiding elk jaar lijkt dat in te genspraak. Zo juist klonken, aldus ds. Blauw, in deze kerk de woorden: O kom, o kom, Immanuël En het is haast symbolisch, dat dit een solozang was, de stem van een eenling. De wereld zegt eerder: O kom niet. De mens zonder meer is eigen lijk een vreemde, die met God geen raad weet. En ook met het Kerstfeest geen raad weet. Kerst feest is het komen Gods, een on gewenst, een niet begeerd komen Wat moet God in ons leven? zeg gen de mensen. Hebben we hem gevraagd, hebben we hem geroe pen? Hoe sterk wordt het onge wenste van zijn bezoek geaccen tueerd in zijn geboorte in de stal. Nu komt God in het Kind van Bethlehem de wereld zelf bezoe ken. Een God, Die een mensen gestalte aanneemt, kunnen we niet ontlopen. Dat is ook Zijn be doeling. Gevraagd of ongewenst: God i s er, onontkoombaar. God. die ongevraagd de wereld binnenkomt, om die wereld te redden. Dat is het wonder van het Kerstfeest. Het feest van de on genode gast. Dót is de blijde bood schap, dat God er nu is voor iedereen. Het doet er niet toe, of wij vragen naar God. Hij heeft naar ons gevraagd. Hoe onwillig wij ook zijn. Zo groot is Zijn liefde dat Hij over alle versperringen die de wereld opwerpt, heen Zich ons in de armen werpt God komt, Jezus komt. want er is nood. De Zondagmiddag leent zich in het algemeen goed voor het geven van con certen. Het moet dan ook verwondering wekken, dat het concert, dat gistermid dag in de Theosofische Loge werd ge geven door de dames Franclne van Leeuwen, sopraan, Maria Naveu, alt. met aan de vleugel Hans Schouwman, slechts matig was bezocht. Dit ls jam mer, want er werd zeer goede vocale kunst ten gehore gebracht Misschien was er lets van het goede teveel. In die zin n.l., dat het programma wat over laden was. Voor het overige moet vast gesteld worden, dat heel wat liedercom ponisten de revue passeerden. Ik noem Handel, Bach, Mozart. Schumann, Brahms, Lully, Pergolese Rossini, De bussy, César Franck en H. Schouwman. Bovendien werden nog oud-Franse kerstliederen ten gehore gebracht en ook een oud-Vlaams, zodat er wel voor de nodige afwisseling was gezorgd. De zaal zelf vormde geen gunstige factor voor het welslagen van deze middag. Reeds onlangs constateerden wij, dat Maria Naveu een altstem bezit van grote omvang en dito volume. Ook nu trof ons weer dë schoonheid van deze stem. moot en donker. WIJ vonden haar zang dit maal bewogener dan onlangs in de St. Joris cn het was een verblijdende ontdekking, dat zij echt-dramatlsche accenten weet te leggen. Zij boeide zeer in „die Kastenlegerin" van Schumann en ln „AuftrSge" van dezelfde compo nist Van de composities van Brahms voldeed ons het beste „Lied" Francine van Leeuwen heeft een sopraan, die er wezen mag. Ook haar nogal krachtige stem onderging de schadelijke invloed der omgeving. Bo vendien legt ze niet altijd de accenten, die men zo graag zou horen Maar vaak was er wel te tederheid, die bjj de hoge vrouwenstem past. Van de Fransman Lully zong ze. om te beginnen verras send goed Air d'Idas. Ook hebben we zeer genoten van Mozarts „Un moto de gioja", Het beste vonden we haar ln Noël des enfants, qui n'orft plus de malson van Debussy. Het dateert uit de eerste wereldoorlog, maar herinneringen aan de tijd, die pas 4 Jaar achter ons ligt, komen ook op. Hoe het zij. Fran clne van Leeuwen heeft deze stemming gepeild en het hed tot een prachtige uitvoering gebracht. Wij hebben de duetten tot het laatste bewaard. Maar het is hier niet: lest. bestl De donkere, wat terughoudende alt en een licht stralende sopraan kun nen zulk een wonderlijk-schone combi natie vormen, Wij kunnen de solisten elk op zichzelf bewondering toedragen, gezamenlijk konden ze ons niet bekoren. Ze zijn beiden veel te nadrukkelijk, op dat de een aan dc andere, of omgekeerd zich gemakkelijk zoude aanpassen. Jam mer, want zuiver zongen deze muzikale vrouwen wel Mogen we om te besluiten nog Iets zeggen van de composities van Hans Schouwman twee kerstliederen ln duet- vorm? Het ls moeilijk zeer oude volks liederen op muziek te zetten men loopt de kans. dat bij een op zichzelf wel aantrekkelijke compositie, zoals hier. sfeer van lied en melodie elkaar niet dekken Verder heeft Hans Schouwman goed begeleid, soms had het wat be scheidener gekund. SEC klopt VYOG Aldus surak ds Blauw in de De wedstrijd tussen SEC en zon-1 stat een soort uniform aan. Dan rijpt een plan m Rob's hoofd. Hij gaat naar een diepe kast, achter m de kamer, waar de mannen hun uniformen ophangen. Kerstwijdingsavond De Chr. Zangvereniging Wou denberg hoopt Donderdag 22 De cember 1949 in de zaal van „De Schans" een Kerstwijdingsavond te organiseren. dagavond door het Comité voor Bijzondere Diensten in dfi Gerei I °e,£"S'e rt™,ntwee Kerk L. Vrouweslraat belegd. Dr. str,ld °n,kuam het SEC-doel twee N. H. Ridderbos verzorgde de li turgie van de dienst Kees Deenik bariton en Gerrit van den Burg, orgel, verleenden medewerking. Hoogland Hoogland bedwingt Soester Boys' Hoogland verscheen in een ge wijzigde opstelling, welke een ver betering betekende. Van Rossem was van de spilplaats naar de rechtsbackplaats verhuisd, terwijl J. Schoonderbeek als spil fungeer de. J. Rijnders, die kort geleden uit Indonesië is teruggekeerd stond op de linksbinnenplaats en hoewel hij nog wat onwennig was, zal hij ziin vorm wel weer terugvinden. En met deze ploeg heeft Hoogland zich kranig geweerd en de kampioens- candidaten op sportieve wijze de voet dwars gezet. Soester Boys had voor rust de wind mee en was daardoor in de meerderheid. De achterhoede van Hoogland stond ver naar voren opgesteld waardoor vele aanvallen van de Boys in de buitenspelval vastliepen. Na onge veer een kwartier spelen werd dit Hoogland noodlottig, want op een ver naar voren gespeelde bal wist de Soester midvoor snel te reage ren en keeper Jongerden kansloos te slaan 10. Beide partijen wagen tegen elkaar op, hoewel het plaat sen der Soestenaren beter was ver zorgd. Goed opgezette aanvallen van de Soester Boys resulteerden voor de rust nogmaals in een kei hard schot tegen de paal, waarbij het tot de rust bleef. Nu kreeg Hoogland de sterke wind mee, het spel was beter en aanval op aanval werd opgezet. De Soester doelman kreeg het hard te verduren met schoten van Noort- man en Rijnders en er hing als het ware een doelpunt in de lucht. En dit kwam van de voet van spil Schoonderbeek, voorheen midden voor, die de bal te pakken kreeg en rustig drie, vier man passeerde en de Soester doelman eveneens het nakijken gaf 11. Soester Boys zette alles op alles en ook Jonger den kon nu zijn kwabteiten als keeper tonen. Eenmaal wierp hij zich voor de voeten van een aan valler en voorkwam daarmee 'n ze ker schijnend doelpunt. Aan de an dere kant was Versteeg, die voor Hoogland met 'n hard schot doel puntte, doch hij had juist te voren hands gemaakt, zodat dit werd ge annuleerd. Pogingen van beide kanten liepen verder op de verde digingen vast. zodat de eindstand onveranderd bleef. Hoevelaken VOOR BEROEP BEDANKT Ds L. Brasser van Rijssen (Ov.) heeft bedankt voor het beroep van de Ned. Herv. kerk naar Hoevela ken. Het was een bittere pil die de Amersfoort-heren te slikken kre gen. Minstens zo goed spelend als hun tegenstanders slaagden deze er in acht maal doelman Schuin te passeren terwijl Amersfoort slechts eenmaal scoorde door mid del van J. Brondijk. Overigens een prettige sportieve wedstrijd die goed werd geleid. Hieraan dient Hele nachten had Henri een zenuwtoeval bezorgde. Guldenmond (toepasselijke naam voor een tandtech- Maar dat lumineuze idee „Ja Edelachtbare, maar „Eureka!" Henri had het had Henri nou net niets ge- het heeft voor mij geen gevonden. Die man, die hij holpen. Want wel waren waarde". 's middags in de Kalver- de mensen op de Leusder- Voor mij ook niet", zegt straat had zien lopen, weg blijven staan om de de rechter. „Maar ik zal bracht hem op het idee. beschuldigende mededeling het toch verbeurd verkla- re. Piekerend om een ma- Een ouwe man met een te lezen, maar er was na- gen, anders krijgen we U tuurlijk ook een agent bij misschien nog eens terug" gekomen. En die had ge- „Oh nee. Edelachtbare1' nicus) wakker gelegen Alsmaar draaiend in bed, van de ene zij op de ande nier te vinden, die het hem mogelijk zou maken in het bruine snor, een man in een winterjas met gaten, bezit te komen van het een vette .schipperspet vonden, dat zoiets geen pas geld, dat zijn broer hem scheef op het hoofd, een vond. nu al zo lang schuldig was, man met afgetrapte schoe- „Deed U het om rucht- maaY dat deze onder geen nen. Toonbeeld van armoe- baarheid te geven aan de krijgt vijftig gulden boe- beding wenste te betalen, de en zieligheid, een „sand- schulden van Uw broer? wich-man". Twee borden vraagt de politierechter. „Stilte, U moet me laten uitspreken. Het bord wordt verbeurd verklaard en U te". De verdachte is diep ge- „Nee Edelachtbare, ik troffen. „Kunt U zijn borst en" een op zijn wilde hem stimuleren om spreekt hij aarzelend en rug. Als reclame voor een te betalen". met nog een laatste vleug- opkoper van oud goud. „Dat had U toch zó niet je hoop in zijn stem, „me Vriendelijke brieven, boze Iedereen, die in de Kalver- nogen doen. Zoiets is aan- dan tenminste zeggen, hoe Drie jaar lang had Henri, een 47-jarige, keurig uit ziende Amsterdammer, nu al van alles geprobeerd. had-ie gedragen, een op brieven, dreigbrieven, per- straat liep, kon lezen, dat -anding van iemands eer ik het moet aanleggen om soonljjke bezoeken, bezoe- - - J-x - ,J ken door zijn vrouw. Het s<*igrachtDót was het. had allemaal niets gehol- Iedereen, die bij de Amers- pen. Broer Gerardus had, - - - wat de Amsterdammers TT noemde, „lauw sjoege" ge- zen""dat geven. Hij had Henri de En zo had vingers stijf laten schrij ven én hem en zijn vrouw geld voor niets laten ver reizen naar Amersfoort die opkoper van de Prin- )f goede naam". dat geld op een geoorloof- Dat vindt de Officier de manier van mijn broer >ok. En hij voegt er aan terug te krijgen?" foortse broer in de straat «e: „Dat U zich aanstelde De rechter denkt even woonde, moest kunnen le- ils een tweederangs sand- na, kijkt of hy bij zich zelf vich-man, is nog tot daar overlegt, naar welke advo- Henrl een aan toe. Maar dat U op dat caat hij de man zal kunnen kwartier lang de Amers- malle bord ook Uw eigen sturen. En dan komt zijn ..nr,, .JV. foortse Leusderweg op en naam te grabbel gooide, antwoord: „Nee. dat kan ik worp scoorde hierna J Brondijk neer gelopen, met een gro- vind ik al heel dom. En U niet. Dat moet U zelf maar —p* _pn fpi ,-rhnt 51 te stok als een geweer over ziet het. Nu hebt U nóg Uw uitzoeken". direct toegevoegd te worden dat de 81 zege voor Aalsmeer de indruk geeft dat de thuisclub over- strijd ontkwam het SEC-doel twee keer achter elkaar aan gevaar. Schoten van de WOG-midvoor gingen rakelings over. VVOG gaf absoluut de toon aan. In de 7e mi nuut plaatste rechtsbuiten Klom penhouwer een bal keurig voor doel. die M. Maassen ineens inkop-' te. SEC leidde met 10. Het spel van WOG zakte toen iets af. Na 11 minuten spelen kreeg Klompen houwer de bal weer op de rechts buitenplaats vrii en hetzelfde her haalde zich. M. Maassen kopie weer onhoudbaar in 20. Toen een bal door een halfspeler ver naar voren werd geschoten en niemand er „op liep", draafde Maassen door. Hij was er eerder bij dan de VVOG keeper (30). Even daarna scoorde de WOG-midvoor O. Maassen, die deze middag erg goed op dreef was, kwam in de 11e minuut alleen op het WOG-doel af en schoot keihard in 41. Het spel verruwde enigszins. De WOG ers zagen kans nog twee doelpun ten te scoren (43). Fraai voetbal was het niet. EMS—BDC 2—3 BDC moest Zondag een bezoek brengen aan EMS te Bunnik. In de 10e minuut van de wedstrijd maak te Henk van Asch voor BDC een schitterend doelpunt 01. Hierme de was zowel bij EMS als bij BDC alle kruit verschoten en de rust ging in met 01 voorJ3DC. Al spoedig bezorgde P. v. d- Berg BDC het tweede doelpunt, doch ook EMS kon hierna keeper Eps- kamp het nakijken geven. Het ein de kwam met de stand 23. Toneeluitvoering van „De Birkt" Zaterdagavond gaf de toneel vereniging „De Birkt" in de zaal van Eemland <»en uitvoering met het toneelspel in drie bedrijven „Een, die niet geteld wordt", door J. v. Eekelen en J. Grosveld Dit spel dat jeeds eerder te Soest werd opgevoerd, werd door „De Birkt" op buitengewone wij ze vertolkt, hetgeen wel speciaal te danken is aan de regiseur, de heer C. Mörsing Na afloop volgde een gezellig bal met de band van Jan van Loon. RAADSVERGADERING De raad dezer gemeente komt voor de laatste keer in dit jaar bij elkaar op a.s. Vrijdagavond 23 December te 7 uur, voor de be handeling van een korte agenda. Wouden berg Bijzonder goed concert van „De Lijster" De uitvoering van de gemengde Zangvereniging ,De Lijster" op Zaterdagavond is bijzonder goed geslaagd. De directeur, de heer Hans Zijderlaan uit Hilversum had een zeer gevarieerd programma sa mengesteld. Nadat de voorzitter, de heer E. Kruidhof de talrijke aan wezigen welkom had geheten en daarbij zijn biizondere erkentelijk heid uitte voor de tegenwoordig heid van burgemeester en mevr. Hosang. werd het programma vlot afgewerkt. Het valt moeilijk te zeggen, wat nu wel het beste vol deed. Er werd zeer zuiver gezon gen. De Zuid-Afrikaanse volkslie deren. gezongen door klein-koor. speeld is geworden. Dit is geens- eezongen poor Kiein-Koor. z:ns het geval In het veld waren I vielen bijzonder in de smaak. Do- naii7anpcn vnnr Vrnuwpnknnr Kn- beide ploegen vrijwel gelijk. De beslissende factor die tot de grote nederlaag geleid heeft zat in het kenmerkende verschil der beide voorhoedes, die van Aalsmeer ste vig en wist resoluut van iedere kans goed gebruik te maken met prachtige schoten en de Amers foort aanval die wel goed speelde en combineerde doch op het be slissende moment faalde met schieten. Dit gebrek heeft zich in zich in deze wedstrijd wel over duidelijk gedemonstreerd. Fijnen- berg en Brondijk probeerden het herhaaldelijk doch vonden daar bij tevens een prima doelman te genover zich. Ook Huslage had met diverse goede pogingen geen succes. Het voornaamste is echter dat Amersfoort qua spel beter speelde dan dat in de laatste wedstrijden het geval is geweest. In de eerste helft ging de strijd vrijwel gelijk op. Na 20 minuten scoort de Aalsmeer rechtsbuiten in buitenspelpositie. De scheids rechter wees naar het midden Vijf min. voor rust doelpunt de Aalsmeer rechtsbuiten. Een o.i. houdbare bal voor keeper Schuin. Tijdens de tweede helft demon streerde Amersfoort zelfs enige tijd een veldmeerderheid. De uit stekend goed opgezette aanvallen van Aalsmeer gaven meer kans op succes. De score werd opge voerd tot 50. Uit een vrije Maar op een nacht, waarin de schouder, waaraan (aan geld niet terug en U krijgt De verdachte grijpt wan- door uren vruchteloos na denken de slaap weer niet had willen komen, had hij plotseling een harde schreeuw gegeven, "die zyn vrouw in dromenland haast betaal Uw schulden!' de stok) een triplex bord bovendien een boete. Ik hpoig met de handen was bevestigd. En op dat eis vijftig gulden of twin- in het haar en blijft zo bord stond met grote krul- tig dagen, met verbeurd- even staan, radeloos verklaring van het bord". Gebogen verlaat hij de „Is dat bord van U"? in- zaal. Vannacht zal hij wéér formeert de rechter. niet slapen letters geschreven: „Gerardus Guldenmond, Geleidelijk aan komt Aalsmeer v/at meer los en doelpunt nog driemaal zodat het einde met 81 kwam voor Aalsmeer. De wedstrijd van de Amers foort Dames tegen Sport Vereent in Utrecht vond geen doorgang. nauzangen voor Vrouwenkoor. Ro- z enin Tirol en Rozen uit het Zui den. waarbij mej. Zijderlaan de pianopartij qp voortreffelijke wijze verzorgde, oogstten vee] bijval. Voor het laatste nr. gezongen werd dankte de voorzitter de directeur voor de grote moeite, die hij zich had getroost om deze uitvoerin; naar wens te doen slagen. Namens een der leden bood hii hem een prachtige taart aan. Moj Zijder laan ontving als bewijs van dank baarheid voor naar welwillende medewerking, bloemen. In de pau ze werd een verloting gehouden, waarvoor als gewoonlijk veel be langstelling bestond. Wanneer ..De Lijster" zo doorgaat, zal zij onder de voortreffelijke leiding van de heer Zijderlaan. nog menige avond van wajar kunstgenot kunnen aan bieden. Raadslid neemt ontslag Naar we vernemen, zal de heer G. de Koning, wegens ernstige fa milie-omstandigheden. ontslag ne men als lid van de gemeenteraad. Volgens de lijst van de PvdA wordt hij opgevolgd door mevr. Rank- De Jong. Jaarfeest van jonge landbouwers De vereniging van Jonge Boerin nen „Tot Nut en Genoegen" en de vereniging van Jonge Landbou wers „De Toekomst" hopen Woens dag 28 December in de Sociëteit te Scherpenzeel hun jaarfeest te vie ren. Een uitgebreid en afwisselend programma zal daarbij uitgevoerd worden. Inleidingen, toneel en z^g benevens voordrachten zullen ae avond zeer aantrekkelijk maken. Militairen bezetten Damascus DAMASCUS. Damascus is hedenmorgen door militairen bezet. Het gebouw van de generale staf is omsingeld. Het radiogebouw staat onder militaire controle. In de stra ten wordt geschoten. Radio-Damascus heeft een com muniqué van kolonel Adib Tsjitsjakl i uitgezonden, waarin gezegd wordt: Het leger heeft het heft m handen genomen om een door gene raal Hinnawi en zijn zwager tegen de veiligheid van het leger en van het republikeinse regiem gesmede complot te doen mislukken. Het leger zal zich niet mengen ln bur gerlijke aangelegenheden, indien al thans zijn bestaan of dat van de republiek niet in gevaar wordt ge bracht". In welingelichte kringen is men van oordeel, dat het ingrijpen van het leger een gevolg is van een stemming van Zaterdag in de Con. stituerende Vergadering ten gunste van een Syrisch-Xraakse bondsstaat. Beiers neo-naziïsme wordt kop ingedrukt MüNCHEN Wegens neo naziisme krijgen twee Beiprse po litieke leiders een vei volging te verwerken. Het zijn Karl Feiten- hansel. leider van de extreme Vaderlandse Unie en Karl Meiss- ner, lid van het Beierse parle- rpent. Meissner heeft op een partij- vergadering verklaard, dat het tegenwoordige politiekstelsel in Duitsland verpletterd dient te worden. Hij had zich uitgesproken voor een weder-oprichting van het Duitse leger en gezegd, dat aan de Duitse jeugd weer „orde en disci pline" moest worden geleerd. Meissner is door twee sociaal democraten uit het Beierse parle ment gegooid. Dokter uit Yarmouth helpt zieken op de „Hondsrug" GREAT YARMOUTH Stuur- man William Parker van de red dingboot van Gorleston, die wegens het bereiken van de leeftijdsgrens over veertien dagen zijn werk vaarwel zal zeggen, bracht Zondag een dokter naar het m.s. „Honds rug" uit Rotterdam, dat van Calais naar het noorden voer. De dokter behandelde aan boord van het schip twee mannen, een hunner leed aan amandelontsteking, de an dere had op zee bij een val een maagaandoening opgelopen. Het chip, dat 227 ton meet, lag op de rede van Great Yarmouth voor anker, terwijl de patiënten geholpen werden. Prof. Kranenburg erelid „Wijsbegeerte des Rechts" DEN HAAG. Tijdens de Za- terdag gehouden eerste vergade ring, die valt in het dertig-jarig bestaan van de Vereniging voor Wijsbegeerte des Rechts is op voor stel van de voorzitter, prof. mr. M. P. Vrij, met algemene stemmen tot erelid benoemd prof. mr %R. Kra nenburg, voorzitter van de Eerste Kamer. Prof. Kranenburg is van Januari 1930 tot Februari 1947 voorzitter van de vereniging ge weest en heeft, aldus prof. Vrij, zeer veel belangrijk werk, zowel voor de vereniging als voor de rechtsphilosophie gedaan. In deze bijeenkomst, waarin mr J. P. Hooy- kaas en prof. dr H. van Oyen in leidingen hielden, was de minister van Justitie vertegenwoordigd door mr B. H. Kazemier. raad-adviseur in algemene dienst: Pin-up-girlstudie krijgt duizendguldensprijs AMSTERDAM De prijs voor een essay (onderdeel van de litera tuurprijzen \oor 1948,. is indertijd niet toegekend, daar de jury niet tot bekron ng kon adviseren. Deze in 1949 opnieuw uitge schreven prijs, vraag met een be loning van f 1.000.- hebben Bur gemeester en Wethouders op advies van de jury (prof dr S. Dresden, H. A. Gomperts en mr M. Nijhoff) toegekend aan W. F. Hermans voor zijn anoniem ingezonden essay, getiteld: Fenomenologie van de Pin-up-girl. Eervol vermeld werden de inzendingen van J. den Haan. „Het Eiland der Sirenen" en H. van Galen Last „Verraad en Karakter". Nederlandse Journalisten uit de I.OJ. AMSTERDAM. Op voorstel van het bestuur der federatie van Ne derlandse journalisten heeft de Fe deratie-Raad dezer organisatie met algemene stemmen besloten uit de I.O.J. (International Organisation of Journalist) te treden, omdat de IO J misbruikt wordt voor po litieke propagandistische doelein den, die met het oorspronkelijke karakter der organisatie onverenig baar zijn. In de afgelopen maanden hebben reeds de Engelse. Ameri kaanse. Belgische en Deense jour nalistenverenigingen besluiten van gelijke strekking genomen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2