Fondsvorming voor de akkerbouw stuit op moeilijkheden Van Elsacker houdt een boeiende voordracht Noteert u even Kerstprijsvraag 1949 Kerstboom van 8 meter hooy; trekt op De Hot aandacht VVV schrijft een prijsvraag uit voor reissouvenir Kerknieuws 2 Dinsdag 20 December 1949 C.B. T.B. bijeen in Amersfoort Productieinkrimping van consumptie aardappelen zal economie geen schade doen (Van één onzer verslaggevers) De Christelijke Boeren en Tuinders Bond komt regelmatig in het conferentie-oord „Birkhoven" te Amersfoort bijeen, om de leden van voorlichting te dienen over bepaalde landbouw- kwesties. Maandag werd een driedaagse conferentie geopend, die gewijd is aan de akkerbouw. Een drietal sprekers zal tijdens de conferentie verscheidene aspecten daarover aan een be schouwing onderwerpen. Maandag stond een inleiding over de fondsvorming, in het bijzonder ten aanzien van de aardappelen, op het programma. Deskundige inleiding van \V. H. Kemmers Het hoofd van de afdeling Teeltre gelingen van het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen, de heer W. H. Kemmers, zeide over dit on derwerp, dat op alle veilingproduc- ten gedurende het gehele jaar een heffing wordt toegepast van gelijke hoogte, om daarmede in tijden van massale marktaanvoer het bederf te kunnen tegengaan Dit systeem be rust op drie grondslagen. Ten eerste worden door de fondsvorming de schommelende prijzen van de sei zoenproducten gecorrigeerd. Voorts wordt door fondsvorming prijsinzin- king tengevolge van een overvloedi ge oogst opgevangen. Tenslotte on derscheidde de heer Kemmers de conjunctuur-golf, die de tuinbouw meermalen treft. Uitgebreid behan delde de spreker het door het Cen traal Bureau voor de Tuinbouwvei lingen opgestelde systeem van mini mum prijzen, hetgeen berust op het in de tuinbouw gebruikelijke afzet- systeem. Practisch alle tuinbouwpro ducten worden aan de veilingen afge leverd tegen diverse garanties en een niet onbelangrijke service. De nood zaak, om het overgrote deel van de late aardappelen af te leveren aan de veilingen of desnoods aan de coöpe raties, is echter bij de akkerbouwers niet aanwezig. De regeling voor de fondsvorming, die door het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen is opgesteld, betreft het gehele aan bod; regelt een evenredige heffing op de productie; voorziet in een areaalheffing en een overbrugging van de minimum-verkoopprijs en de rirantie-priis. deze regeling zon der meer voor de akkerbouwers van toepassing kan worden verklaard, betwijfelde spreker. Alleen de fonds vorming door arcaalheffing gaf de heer Kemmers een kans van slagen. Deze regeling, die zeer grof is, daar de opbrengst per hectare zeer sterk kan verschillen, noemde spreker des ondanks op dit moment de minst slechte heffings-vorm. De heer Kemmers was overigens van mening, dat een vrijwillige re geling van een fondsvorming ten aan zien van de late aardappelen, steu nende op een prlvaatregcling, In de akkerbouw niet mogelijk is. De marktbeheersing ontbreekt en een heffingsmogelUkheid kan dus niet worden gevonden. Leerling-lasser verbrast geld van zijn baas De leerling-lasser G. K., die in be trekking was bij de smederij van C. J. v. d H nam op 12 October jl. uit de kas van zijn baas een bankbiljet van 100.mee Met dit geld be taalde de 18-jarige jongeman een schuld, waarna hij in gezelschap van een vriend per auto enige café's te Hilversum bezocht en de rest van het geld aan cigaretten en bioscoop opmaakte. Ter zitting van de Utrechtse Politierechter, voor wie K. Maandag was gedagvaard, bleek, dat de jongeman zeer verwend is door zijn grootouders, die hem heb ben opgevoed. Zodoende heeft hij vele onaangename karaktereigen schappen en gaf hij reeds vaak aan leiding tot moeilijkheden. Rekening houdend met de om standigheden eiste de officier van justitie 6 maanden gevangenisstraf, waarvan 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, als mede onder toezichtstelling van het Leger des Heils. De politierechter veroordeelde verdachte conform. Avonturiersters op pad Twee Apeldoornse meisjes van 16 en 17 jaar leven in de veron derstelling, dat er in Amersfoort beeldschone jongelingen wonen. Zij trokken althans zonder toe stemming van hun ouders naar onze stad. Vannacht om één .uur •werden zij op de Hogeweg aan getroffen. De politie heeft de avonturiersters op transport naar Apeldoorn gesteld. GRAND THEATRE. „Per Lucht post" 14 j. Zondag; 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30 6.45 en 9 uur Donderdag, 22 December, 2.30, 6.45 en 9 uur: „La Traviata". CITY THEATER. „Key Largo" 18 j. Zondag: 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER Van Vrijdag t.m. Maandag: „De slavin van Haroea". 14 j. Van Dinsdag t.m. Donderdag: „Sin gapore 18 j. Zondag: 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur CITY THEATER SOESTDIJK „Fietsendieven". 18 j Zondag: 2.00, 4.15 6.45 en 9 uur. Zater dag: 2.30, 6.45 en 9 uur. Ove rige dagen: 2.30 en 8 uur. OPENBARE LEESZAAL - Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 7—9 uur: Uitlening voor kinderen: Woensdag en Zaterdag middag van 2 304 30 uur. Leeszaal dagelijks van 10—12.30 en 2—5 uur bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 710 uur. R.K OPENBARE LEESZAAL W«ers- straat 2, geopend van 10—1 uur en 2.30—5 45 uur. Maandag en Vrijdag 7—9 uur. Uitlening van 11—12 30 uur. TENTOONSTELLING: Tot en met 15 Dec. Academie voor beeldende kunst. Tentoonstelling schilderijen C. ten Hoopc en W. Stuurman, ce ramiek, 10—15. 7—9 uur. Zondag 2—5 uur. 17 DEC. t/m 2 Jan. St. Pieter- en Blocklandtsgasthuis. A.K.G. Kersttentoonstelling, 1017 u. Zondags 14—17 uur. Wat er dan moet gebeuren?, zo vroeg spreker zich af. Hij gaf als zijn mening, dat een inkrimping van de aardappelproductie wat betreft de consumptieaardappelen de Neder landse economie geen schade zal doen. Integendeel, de op deze wijze vrij gekomen gronden zouden kun nen worden bestemd voor de graan- teelt, waarvan de producten thans uit het dollar-areaal moeten worden ge- importeerd. De heer Kemmers gaf de aardappeltelers in overweging, wanneer zij op een prijsregeling wilden aandringen, het bedrijf op een matig peil te stabiliseren en het areaal niet uit te breiden, om daarmede een overvloedige productie van consumptie-aard appelen tegen te gaan. De gevaren voor het ln stand hou den van een constante overproductie en voldoende selectie naar kwaliteit, die door minimumprijsregelingen worden opgeroepen dienen evenwel niet over het hoofd te worden gezien De maatregelen, die eventueel ge troffen zullen worden, dienen zoveel mogelijk gericht te zijn op de elimi nering van een verliesgevende sur- plus-productie, terwijl eventuele ad ditionele maatregelen genomen zul len moeten worden om dit surplus niet te doen ontstaan of 'althans zo klein mogelijk te houden Tenslotte gaf de heer Kemmers nog als zijn mening te kennen, dat het hem niet wenselijk voorkomt een fondsvorming tot stand te brengen voor de aardappelteelt op de zand gronden, daar deze geen groot belang heeft bij de prijsgarantie van de con sumptie-aardappelen Een interes sante. langdurige gedachtenwisseling bracht verscheidene aanwezigen aan het woord. Er waren er die de fonds vorming bestreden en zich in 't bijzon der verzetten tegen de areaalheffing, terwijl een andere aanwezige een Publiek-Rechtelijke Bedrijfs Organi satie voor alle boeren voorstelde. De secretaris van de afdeling Ak kerbouw van de Stichting voor de Landbouw, de heer Smeenk. besprak na de discussies uitgebreid en des kundig de bij de regering door di verse instanties ingediende voorstel len betreffende dc fondsvorming. In de avonduren hield de heer Smeenk nog een inleiding over de pootgoed- regeling. De C.B T B.-conferentie werd voortgezet met een inleiding van het Tweede Kamerlid de heer Chr. van de Heuvel over de land bouwpolitiek en de akkerbouw. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1158 Rob begrijpt, dat hij in dit labyrinth van gangen niet lang zal blijven ronddwalen, zonder opgemerkt te worden. Maar als hij zich eens vermomde als zo'n antenne man? Dat jasje past hem precies en in een werkplaats, waar slechts twee man nen aan het werk zijn, die in het geheel met op Rob letten, vindt hij dun, zwart transforma tordraad en vloeibare schellak Ha. dat is prachtig om zo'n mooie kroesbaard te imiteren' En nu neg een kopan tenne. Nou, die is gauw genoeg gemaakt. Rob bekijkt zichzef in een spiegel en kan niet na laten even te glimlachen. Zo lijkt hij immers precies op eén dier slaven van Lupardi. Als hij een beetje geluk heeft, heeft noch Lupardi, noch Yoto in de gaten, dat er een vreemde- Het Instituut voor Volksontwik keling te Amersfoort is in de en kele jaren van zijn bestaan ge groeid ais kool. Het ledental is de 500 genaderd en mitsdien behoort het. op zijn gebied, tot de grootste organisaties dezer stad, Van half September tot einde Maart werkt het een respectabel programma af en iedere Maandagavond in het winterseizoen trekt deze vereni ging een belangstellende schare hoorders naar zijn populair-weten. schappelijke lezingen. Daarnaast zijn er de kunstavonden, die zich begeven op het gebied der muziek, de ballet- en de voordrachtkunst. Zo trad gisteravond voor het In stituut op de voordrachtskunste naar Jacq. van Elsacker uit Rot terdam en het is wel een zeer bijzondere avond geworden, want de heer van Elsacker is op zijn gebied niet de eerste de beste. Zijn kunst begeeft zich in het genre van Charlotte Kohier en Jan Musch. Voor de pauze hoorden wij „Kaas" van W. Elschot. Niet in z'n geheel kon het werk wor den gegeven, maar Elsacker ver telde de inhoud op zijn wijze, zich zoveel mogelijk houdend aan de geest en de stijl, waarin het werk is geschreven. Om de locale kleur nog meer te bevorderen, deed hij het in het sappigste Vlaams, dat men zich maar denken kan en geen Antwerpenaar had het hem verbeterd. Gezichtsmimiek en het sobere gebaar met de voordracht maakten, dat men aan z'n lippen hing. Wij zijn er van overtuigd, dat velen, welke deze voordracht bij woonden nog eens weer spoedig naar Elschots boek zullen grijpen. Na de pauze hoorden wij een verhaal van Louis Couperus. Le zen wij die eigenlijk nog wel? Van Elsacker liet ons de kennis hernieuwen met een zijner tra besken en onze bewondering voor de fijnzinnige woordkunstenaar Couperus herleefde. Het verhaal der drie worstelaars, dat te Nice speelt, werd prachtig weergege- Postduivenhouders zien hun sport bedreigd 'S GRAVENHAGE. De bonden van postduivenhouders, die wed strijden organiseren, zullen per 1 Januari a.s. ook kennis gaan maken met de omzetbelasting; dit ligt al thans in de bedoeling van het mi nisterie van financiën. Het ministerie is namelijk van mening, dat de verenigingen van postduivenhouders, die wedstrijden organiseren waarbij onderling wed denschappen kunnen worden afge sloten, in het algemeen als onder nemer in de zin van het besluit op de omzetbelasting 1940 gezien moeten worden. Hiertegen hebben de bonden door hun rechtskundig adviseur mr. A. Smink een ernstig protest laten aantekenen. Zij stel len zich op het standpunt, dat de concourscommissie, die jaarlijks aan het begin van het seizoen het aantal vluchten der postduiven, meestal 28 in het geheel, vaststelt, de wedgelden gebruikt voor het uitreiken der prijzen aan de win naar, en deze gelden dus niet ge bruikt worden om de diensten van de concourscommissie fe honoreren. Deze 28 vluchten vormen een ge heel, culminerend in het nationaal kampioenschap van Nederland en andere duivenkampioenschappen. Door de deelnemer wordt per vlucht „gepould" door afzonderlijke weddingen, welke „poulegelden" na afloop weer voor 100% worden uit gekeerd. Waar de organisaties dit in han den hebben gehouden, zijn de vroe gere excessen van het individueel wedden verdwenen, hetgeen uit maatschappelijk oogpunt reeds valt toe te juichen. Wordt echter iedere vlucht belast met 3% omzetbelas ting, dan zou dit, aldus de bonden van postduivenhouders. wel eens de nekslag kunnen betekenen voor de wedvluchten. De bonden betreu ren het. dat door deze regeling de gelden, die jaarlijks aan liefdadige doeleinden ter beschikking werden gesteld, niet meer bijeen gebrr/jhl zullen kunnen worden, zo bovenge noemde regeling van kracht zal worden. De bonden zijn echter be reid het ministerei een eindweegs tegemoet te komen en een omzet belasting 3% te betalen over één vlucht. Tot op heden is van het ministerie nog geen officieel ant woord ontvangen of men met dit voorstel accoord gaat. ven. de uitbeelding der sujetten was' uitstekend. Aangrijpend werd de figuur van „le lion de Lito- relle" weergegeven, de aftandse beroepsworstelaar, maar die door moet gaan, ter wille van den bro de, maar ook ofh zijn beroeps trots. De avond werd besloten met een grappig stukje kleinwerk van Guy de Maupassant, bevattende een waarschuwing voor alle man nen tegen alle bekoorlijke jonge vrouwen, als het lente wordt! Het bestuur van het Instituut heeft goed gedaan met van Elsac ker voor deze avond uit te nodi gen. Wij hopen hem vaker te zien en te horen. Huurkwestie veroorzaakt vechtpartij Samenwoning leidde tot een vechtpartij met niet geringe ge volgen. In een perceel Ran de Heiligenbergerweg, bewoond door drie gezinnen, kregen dé bene- deribewoners R. en S. ruzie over het betalen van huur. R. werd handgemeen en bracht S. enige slagen met de vuist toe. S. zakte bloedend ineen. In bewusteloze toestand moest hij door de G.G. en G.D. naar het ziekenhuis wor den vervoerd. R. had er nog niet genoeg van, want ook mevrouw S. kreeg een opstopper. Zij liep een bloedneus op. Tegen R. is proces verbaal op gemaakt. S. kon na behandeld te zijn naar huis terugkeren. Vandaag publiceren wij dan de reeds eerder aangekondigde kerst prijsvraag. Op de speciaal hiervoor samengestelde pagina's vindt men advertenties van bekende Amcrsfoortse winkeliers. Uit elk daarvan zijn echter enige letters weggelaten. De vraag is nu: welke letters zijn weg gelaten, uit welk woord en uit welke advertentie? En hoeveel letters zijn er in totaal achterwege gebleven? Oplossingen van deze prijsvraag alléén per briefkaart met vermelding in de linkerbovenhoek „Kerstprijsvraag 1949" te richten aan onze admi nistratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort. De termijn van inzending sluit op Woensdag 28 December a s. 5 uur n.m. De directie van ons blad stelt 3 geldprijzen beschikbaar, n 1 le prijs 25,2e prijs 15,3e prijs 10. Door de adverteerders werden spontaan de volgende prijzen ge schonken: Bontwerkerij, AlaskaMoftas. Bastinck, Sigarenmagazijn 25 sigaren. Beitler, BloemenmagazijnBloemstuk of plant t.w. 5, C. Boode, Kantoorboekhandel City Hotel Fa. Drexhage en De Vries Glastra's Vishandel Vulpenhouder. Fles wijn, 5x2 flesjes bokbier. Elec. strijkbout. Pond gerookte paling. Fa. Groenhuizen, Juwelier Zilveren vaasje. Fa Hehenkamp, Kledingmagazijn Overall. Fa. Houbaer, Kledingmagazijn Overhemd. Fa. Kalleveen Willenborg Theeservies. Fa. Mourer. JuwelierJunghanswekker. Rijwielhandel v. d Ploeg Kinderdriewieler. Fa. Ruitenberg, Herenmodes Overhemd. Hotel Riche Fles Franse cognac. Optiek Stots Brilétui. Wieringa, KledingmagazijnDamesshawl Maison Hartel Shawl t.w. 10, v. Empelen, Woninginrichting.... Thecbeurs. De uitslag van deze prijsvraag wordt gepubliceerd in ons nummer van Woensdag 4 Januari a.s. V Jongeman tracht politie geld af te zetten Op 30 Augustus j.l. vervoegde zich op het politiebureau in Amers foort een jongeman, die aangifte deed van diefstal van zijn porte- monnaie. Deze zou hem in de bus van Apeldoorn naar Amersfoort zijn ontvreemd en hierdoor was hij beroofd van vijfentwintig gulden, die zich in zijn beurs bevonden Zou de politie hem nu geen geld willen geven om de reis naar Am sterdam voort te zetten, zo luidde het verzoek. Maar de dienstdoende brigadier vloog er niet in; hij had dadelijk „door", dat het hier slechts een ge fingeerde diefstal betrof en bij na der onderzoek viel de jongeman door de mand. Hij had nl. zijn por- temonnaie verloren, doch hierin be vonden zich slechts enkele centen en nu trachtte hij op slinkse wijze aan reisgeld te komen. De Utrechtse politierechter, voor wie de 22-jarige W. J. zich Maandag moest verantwoorden, was van oor deel. dat de politie wel wat anders te doen heeft dan gefantaseerde diefstallen uit te zoeken. Hij ver oordeelde verdachte tot een voor waardelijke gevangenisstraf van 2 maanden met een proeftijd van 3 jaar. Geëist was een geldboete van 40 of 20 dagen- hechtenis. Woensdagavond wordt het licht ontstoken Het actiecomité De Hof blijft on verminderd werkzaam om De Hof tot hét centrale punt van Amers foort te maken. Zo langzamerhand ondergaat dit oude marktplein dan ook een gedaanteverwisseling. Eer tijds min of meer verveloze panden staander nu weer fris en montér bij, kortom er is een geest van vernieu wing over De Hof gekomen, die weldadig aandoet. Het Kerstgebeuren gaat De Hof niet ongemerkt voorbij. Reeds staat een acht meter hoge Kerstboom in het midden van het plein opgesteld. Dat wordt een feest. Een feest van licht en eeuwig groen. Driehonderd lampjes worden in deze boom ont stoken en de aanblik zal waarlijk luisterrijk zijn. Woensdagavond om acht uur is het zover. Dan komt burgemeester Molendijk het licht ontsteken. De verwachting is, dat velen naar De Hof zullen komen om dit lichtfeest bij te wonen. Trouwens ook op de volgende dagen zal er nog voldoen de gelegenheid zijn om een bezoek aan De Hof te brengen. De bewo ners van dit oude plein zullen u Propagandabijeenkomst Wereldfederalisten Men schrijft ons: In verband met de uitreiking op 10 December j.l. van de Nobelprijs voor de Vrede aan Lord John Boyd Orr. voorzitter van de Wereldorga nisatie voor Federalisme, organi seert van de afd. Amersfoort van de WFBN een grote propaganda bijeenkomst in „Amicitia". Naar aanleiding hiervan acht het bestuur het gewenst de beginsel verklaring van deze beweging on der de aandacht van de lezers te brengen. „Vrede is niet slechts het afwe zig zijn van Oorlog maar ook het aanwezig zijn van Recht. Wet en Orde. Door een principiële beper king van de souvereiniteit der Na ties. gepaard gaande aan de vor ming van een federale wereldrege ring. berustende op een Wereldwet. kan de Wereldvrede worden tot stand gebracht en gehandhaafd." met vreugde begroeten. De Hof, centrum van de oude-stad^ een idee, dat mogelijkheden van verwezen lijking heeft. Burgerlijke Stand Geboren: Willemlna, d v. F. H. J. van Amcrongen en A. E van Veen. Petro- nella Wilhelmina. d. v. G. A. Dijkman en W. G. v, d Bovenkamp. Johan Adrlaan, z. v. J.S. van Nouhuljs en J. A. van Oosten Maria Petronella, d. v. J. Groe- newoud on P. Lensink. Cornells, z. v. C. de Kruijf en H. Berendsc. Franclscus Xaverius, z. v, K. Lanslnk cn H. M. Ven horst. Franclscus Wilhelmus Albertus, z. v. T. J. van Hamersveld cn H M. Lorijn. Louise Maria Gcrarda, d v. H. J. Thuis cn H A Hcezen; Fabienne Emllie, d. v. E. W. Hellendoorn en H. G de Geus. Jacobus Antonius, z v. E. van Houten en W. C. Bokkers. Albert Jan Arend. z. van J. Jansen en L. Baumgartner. Cor nells Hendrika Maria, d. v C. A. v. d. Eshof en H. E. Robben. Cbrnelis, z. v. E, d'Haan en C. Snijders. GetrouwdJ. v. d. Esschert en G. P. v. Rouwendal. Overleden: Theodorus Hendrikus Prin sen, 7 maanden. Wilhelmus Bernardus van' Dijen, 77 jr, goh. met G. Steehou wer. Govert van Wijk, 83 j„ ongehuwd Theodora Wilhelmina van Barreveld, 44 j.. geh. met A. Martensen. Joslona Brün- dermann. 55 "jr„ geh. m. R. Berendse. Dirk Schinkel, 82 j.. geh. met A. Ben Kerstconcert AMK met solistische medewerking Het Amersfoorts Mannenkoor zal op 2e Kerstdag een kerstuitvoering geven in de verwarmde St. Joris- kkerk. Een muzikaal gebeuren, dat vtot een kerst-traditie is uitgegroeid. Aan de medewerking van de so praan Corry Biister en de fluitist Kees van der Star is het mede te danken dat op de a.s. uitvoering een zeer aantrekkelijk program wordt geboden. Het eveneens me dewerkende strijkorkest is een en semble van uitsluitend beroepsmu sici. leden van het Utr. Sted. Or kest en Radio-Symph. Orkest. Zo opent het programma met het Weihnachtskonzert van Schiassi (gest. 1754) voor strijkorkest; een prachtig stuk muziek, met grote kennis van zaken geschreven, even wichtig van structuur en verlucht met een bloeiende melodiek. De sopraan-soliste zingt de prach tige Bach-ana: „Süsser Trost, mein Jesus kommt" (met obligaat-fluit) en het Weihnachtskonzert van Böddeker (gest. 1683) dat met zijn afwisselende tekst (Latijn-Duits) een typisch specimen is van Mid deleeuwse Kerkmuziek. De fluitist zal voorts het Con certo in D. van Jos. Haydn (1732 1809) voordragen; een driedelige compositie naar het klassieke sche ma. levendig in de beide hoekdelen, breed en bezonken in het tussen stuk (Adagio). Het Koor zingt twee prachtige Motetten van Asola (gest. 1609) en Gallus (15501591), waarin de mystieke sfeer en de verhevenheid van het Kerstfeest op uitzonderlij ke wijze is verklankt. Met het verzoek van velen, om toch vooral ook enkele bekende Hollandse Kerstliederen te zjngen, is ditmaal weer rekening gehou den; een drietal, w.o. het „Stille Nacht" prijken op het programma. Tot slot zingt het Koor Psalm 126 van Legrenzi (16261690) met be geleiding van Orkest (strijkers) en blaasinstrumenten (fluit cn hobo). Deze compositie is buitengewoon gaaf van vorm, rijk gevarieerd in dynamisch opzicht en in het slot deel (Gloria Patri) rhythmisch markant. ling in hun heiligdom is binnengedrongen. En nog wel een vreemdeling, die ze als hun ergste tegenstander moeten vrezen! IngezMed.) Als overtollig maagzuur U doet terugdeinzen voor iedere hap eten. dan ls het ver met U gekomen. Want trage eters zijn gerede slachtoffers van allerlei kwalen. Daarom moet ge Ren- nies nemen. Niet als regelmatig te slik ken medicijn, want dat is met Digestif Rennie niet nodig, Alleen maar bij zo'n aanval van brandend maagzuur, of als ge iets eet, dat U wat zwaar op de maag ligt. 'n Wonder, die uitwerking van een of twee Rennics, gewoon gesmolten op de tong. En nóg lekker ook! In te ne men zonder water of wat ook, altijd en overal, ongemerkt, als ge maar zorgt steeds een paar Rennics bij de hand te hebben. Dames hebben ze in haar hand tas - heren in hun vestzak. Een ideaal middel, waarmede eigenlijk alle klach ten over brandend maagzuur tot het verleden zouden behoren, als Iedereen zich maar bij Rennles hield. Blijft gij in ieder geval niet achter. Uw apotheker en drogist hebben Rennies voorradig. KENNISGEVING. De Gedeputeerde Staten van Utrecht maken bekend, dat bij hun besluit van 13 December 1949. le afdeling, nr. 5099''3206, opgenomen in Provinciaal blad nr. 62 dezes jaars, de dag, waarop de in het jaar 1950 te houden stemming over de lijsten van candidaten en de daarop voorkomende candidaten voor de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten van Utrecht zal j-»irK acnmnei, oz j., gen. mev dcu- schop. Gerritje van de Kamp, 51 j„ geh. plaats hebben, is astgesteld op met W. Boon Woensdag 26 April 1950. Tentoonstelling van ingezonden werk Het reissouvenir is in Holland over het algemeen enkele uitzonderingen daargelaten slechts verzorgd, en dat ls Jammer, want Juist van het goede reissouvenir gaat een uitstekende propa ganda uit voor het land of de plaats waarvan het afkomstig is. Gelukkig Is er de laatste tijd belangstelling voor dit onderwerp ontstaan. De tentoonstelling „Gouden Handen" te Ede ruimde er een plaatsje voor ln. en ook de „Bijenkorf" te Amsterdam is thans bezig een expositie te organiseren. Voor Amersfoort komen wij daar niet veel verder mee. Wij willen immers onze stad op een aantrekkelijke wijze door een souvenir vertegenwoordigd zien7 Niet met een voorwerp van één dag, maar door iets van blijvende waar de, door iets dat men wil neerzetten, of ophangen, omdat het een aardige en mooie herinnering ls. Betere propaganda bestaat er niet. De V.V.V. heeft daarom gemeend de aan dacht te' moeten vestigen op het reis souvenir en de betekenis daarvan. Zij heeft daartoe een prijsvraag uitgeschre ven voor de burgerij van Amersfoort cn hoopt op deze wijze tot iets goeds te kunnen komen. Er zijn -drie prijzen uitgeloofd van resp. 50. 30 en 20. De eisen waaraan de inzenders zullen moeten voldoen zijn ln het kort: 1. Het souvenir moet gemakkelijk medegenomen kunnen worden. 2. Het moet niet te kostbaar zijn en gemakkelijk zijn aan te maken. 3. Propaganda zijn voor Amersfoort. Bij de beoordeling door de commissie zal vanzelfsprekend aan originaliteit bij zondere aandacht worden gehecht. Inzenders kunnen op 1 en 2 Februari a.s. hun voorwerpen afleveren op het Verkeersbureau, Stationsplein 8a te Amersfoort. De bekroonde voorwerpen blijven het eigendom van dc inzenders, doch deze verplichten zich ze voor reproductie be schikbaar tc stellen. Bij genoegzame deelname zal er een tentoonstelling worden georganiseerd, welke eventueel tevens aan te vullen ls met typisch Aniersfoortse voorwerpen, foto's en schilderijen. In leder geval kan op een expositie van inzendingen wor den gerekend. Gevonden voorwerpen Van 16 t.m. 19 December: padvinders- riem, grijze want no. 46, groene want met bruine streep, speelgoed beertje, groene want. étui met schrijfbehoefte, kaartjes wol, bruin gebreide hand schoen. paar wanten br met geel. paar wanten (blauw met rood), br. glacé herenhandschoen (R), broodmes, kin derhoedje (blauw), br. want (Noors pa troon), klnderwant met gele noppen en witte herenhandschocnen (R), passei (diktemeter), geruit étui met potloden en passer t.n.v T. B., bruin lederen motorwant, pakje lnh. denksport en pa norama's. bruine dameshoed, rozen krans, hondenhalsband, witte shawl met zwarte rand. groen klndcrwantje, zilver kettinkje mét hanger, grijze want. met strepen, damesrijwiel, grijze herenhoed (B. v. d. V.), zilveren broche (hagedis), grijze jongensjas, vulpotlood (paars), 2 koffersleutels. Carillonbespeling op Kerstavond Op Kerstavond bespeelt stadsbeiaar- dier M. L v. d. Werf het carillon van de O.L. Vrouwetoren. Van 20 tot 21 uur zullen de volgende liederen ten gehore worden gebracht: 1. Chanson Joveuse de Noël. 2. Or Sus. Sortez Bergers. 3. O Nuit, Heureuse Nuit. 4. Les Anges dans nos Campagnes. 5. Laissez Paitre, Vos Bêtes. 6 La Mcsse de Mlnuit. 7 Noel des Rois Mages. 8. Noél des Bourgeois de Chatre. 9. Noël pour l'amour de Marie. 10. Alle Jaren Weder 11. Hoe lelt dit Kindeke. 12. Nu sijt wellecome. 13. In Bethlehem geboren. 14. Oh. Kindeke Klein. 15. Komt allen te zamen. 16. Oh, Kindeke Klein. 17. Er Is een Kindeke. 18. Uit Hoogen Hemel. 19. Lofzang van Maria. 20. Stille Nacht. Bevorderingen bij N.S. De bazen eerste klasse H. de Wit en C. B. Brits, werkzaam bii de Ned. Spoorwegen. Centrale Werk plaats Amersfoort zijn met ingang van 1 December j.l. bevorderd tot werkmeester eerste klasse. De militaire missies die Ame rika naar West-Europa stuurt zul len geen 80 man doch 20 a 30 be dragen, om de kosten laag te hou den en om de Sowj et-Unie niet nodeloos boos te maken. ZONDAGAVOND omstreeks half tien is een Dakota van de Belgi sche luchtvaartmaatschappij Sa bena" met vier passagiers en een uit vier koppen bestaande be manning te Aulnay-sous-bois, even buiten Parijs, tegen 'n huis gevlogen en ontploft. Qe leden der bemanning en, de passagiers, die bestonden uit twee Belgen, een Amerikaan en een Egypte naar kwamen om het leven. Het ongeluk gebeurde kort na het op stijgen van het vliegveld „le Bourget". De bewoners van het getroffen huis bleven ongedeerd. Brandweerlieden dreggen naar de stoffelijke resten. Zaterdagmiddagvoetbal De Amersfoortse Zaterdagmid dagclubs speelden Zaterdag als volgt: 3e klasse D SOVA—VMV 0 10; res. 2e klasse B Cobu Boys 2 CJVV 2 2—3; res. 3e klas D Wit- Rood 2—CJVV 3 0—4. Hoogland Burgerlijke stand Van 11 tot en met 17 Dec. 1949 GEBORENMaria Antonia, doch ter van Wulfridus Jozef van een Hengel en van Maria Alelda Hil- horst. GEHUWD: Gerrit Eevrardus van Dijk en Johanna Petronella Ejjber- gen. Metropole verliest met 80 In het kader van de strijd om het verenigingskampioenschap biljar ten, district „Eemland", speelde „Metropole" Maandagavond in Baarn tegen O.D.I. Onze stadgeno ten hadden bij het eerste deel de zer ontmoeting geen succes, zij konden het zelfs niet tot een enke le overwinning brengen en keerden met een 08 nederlaag huiswaarts. Of het feit, dat dit een uitwedstrijd was en het vreemde biljart hun niet ligt, van invloed is geweest, weten we niet, maar in ieder geval speelden de ,Metropole'-spelers be neden hun kunnen; daar getuigden ook de moyennes van. Veltman kon het tegen Verhoef niet bolwerken en verloor na 30 beurten. Verhoef (130) 130 30 17 4 33 Veltman (130) 93 30 16 3.10 Wery, die in zijn partij tegen He- zemans 115 caramboles moest ha len tegen de ODL-speler 105 bracht het niet verder dan 83. Hezemans (105) 105 30 23 3 50 Wery (115) 83 30 11 2.76 Ook Hassink kon tegen v. d. Broek maar niet in vorm komen en verloor gedecideerd v.d. Broek (105) 105 40 18 2.62 Hassink (105) 60 40 10 1.50 De vierde en zwaarste nederlaag kreeg Egelmeyer te slikken. Wel speelde zijn tegenstander v. Dier- men een behoorlijke partij, maar we achten de „Metropole"-speler toch wel in staat om in 29 beurten meer dan 42 caramboles te verza melen! v Diermen (115) 115 29 19 3.96 Egelmeyer (115) 42 29 7 1.44 Het tweede deel van deze ont moeting wordt hedenavond in café „Metropole" gespeeld. Soest Tentoonstelling van kerstgroepen De tentoonstelling:, die Zaterdag en Zondag in het St. Ludgardisge- bouw te Soestdijk werd gehouden, stond in het teken der vrije tijdsbe. steding voor de jeugd. Een aantal Kajotters Heeft maanden gearbeid om iets tot stand te brengen, dat aller waardering verdient. Het be trof hier nl. een tentoonstelling van Kerstgroepen. De leider der Kajotters, de heer J. Verhoef, heette voor de opening de genodigden, waaronder zich be vonden de burgemeester van Soest, mr. S. P. Baron Bentinck; de ge meentesecretaris, de heer J. Baten- burg en afgevaardigden van ver schillende verenigingen, welkom. Spreker bracht dank aan allen, die hadden medegewerkt om deze ten toonstelling tot stand te brengen, in het bjjzonder aan kapelaan P. J. Beekman, die als aalmoezenier de bezielende promotor was geweest. Vragen aan B. en W. Het raadslid de heer G. Burgwal (CPN) dringt in een schrijven aan B. en W. er op aan 'n extra uitke ring van 50% te verstrekken aan door soc. zaken ondersteunden. Het verzoek ls gedaan in verband met de komende feestdagen. Het verzoek wordt ondersteund door DUW-ar- beiders te Soest. Gevonden voorwerpen Verfkwast; 2 eenden; gebreid wollen kinderwantje; zakkam ln etui; bruin-witte jachthond (reu); zwart vulpotlood; colbertjasje; sjaal ceintuur doos met 2 paar kinder schoentjes paar sandalen en paar hoge schaentjes; bruin lederen por- temonnaie met bedrag aan geld; bruine ceintuur; bruine herenhoed; nieuwe vuilnisemmer; zwarte wol len handschoen; bruine sjaal; witte foxhond met bruine oren; zwarte want; paar Noorse wanten; vulpen houder; bonkaart KA 909; blauw kinderwantje; padvindersmes; ge kleurd kinderwantje; koppelring; 2 sleutels aan ring; paar grijze wan ten; ceintuur. Inlichtingen elke Woensdag en Zaterdag van 14 tot 16 uur aan het bureau van politie. Ned. Herv. Kmr Beroepen: le Meteren en Est. C. J v. d. Broek te Heiplaat te Nw. Pekela en Vrlescheloo. P. p. Snoep, cand. en hulppred te Roswinkel. Bedankt; voor Ommen, H. P. Hulsman te Makkumvoor Leiden G. W. Kore- vaar tc Zwolle; voor Garderën, J. Hovius te Hogeveen. Aangenomen als pred. in alg. dienst voor het zendingsvelcf in Nw Guinea. G. J Clay te 's Graven'nage, pred. ln algem dienst voor de geestelijke ver zorging der politieke delinquenten in de mijnstreek.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2