Kerstboomversiering de helft goedkoper geworden Kerstmis bij Straat Magelhaens In een eeuw heelt het toneel zich opgericht uit zijn verval Stalin zeventig jaar Nog altijd driemaal zo duur als voor de oorlog ADMIRAAL CONTRA VICE-ADMIRAAL f Doodvonnis 1599 in Universiteit laat dramatische kunst links liggen mr Dinsdag 20 December 1949 S (Van onze speciale verslaggever) HILVERSUM. - We kunnen onze kerstboom weer volop versieren dit jaar en velen zun dat blijkbaar van plan. Want er worden veel Dieken Hallen, zilverslingers. leeenhaar. kaarsjes, e.d. gekocht, veel meer dan' verleden jaar. De mensen schijnen althans in dit opzicht weer eens echt ouderwets kerstfeest te willen vieren. lametta, een soort zilverdraad, dat Ui Amsterdam gemaakt wordt en dat de buitenlandse concurrentie glansrijk het hoofd kan bieden, zowel wat kwaliteit als wat prijs betreft Dat neemt niet weg, dat er toch ook nog een vrij grote invoer is van dit artikel, vooral uit Finland, maar ook uit Belgiè en Frankrijk. Voor negen cent per snoer is het al te koop, maar je hebt het ook van 45 cent per snoer. Gesponnen glas Feeënhaar kost een kwartje perpakje. Het wordt in het eigen land gemaakt maar ook zeer veel geïmporteerd uit België en Fran krijk. Men zou op het eerste ge- zicht niet zeggen, dat dit zachte Weer veel import uit Duitsland „In de oorlog konden de men sen niets krijgen en de eerste ja ien daarna was het ook maar mondjesmaat", vertelt de heer Van der Vorst te Hilversum, de plaatsvervangende voorzitter van de vakgroep van speelgoedhande laren, die we over de kerstboom versiering interpelleren. „Het vo- ria jaar was er al behoorlijk wat te" krijgen, maar het was allemaal erg duur. Dit jaar is voor het eerst de buitenlandse fabrikant weer volop op de markt gekomen. Dat heeft ons assortiment voor i ëopdio'niotc"wiö',. jUU "enie het eerst sinds jaren weer volle- ?POnnen elas 1S Se* dig gemaakt en het heeft de prij- no L._^_ zen gedrukt". v#2e kaarsenknijpers zijn van Volgens deze deskundige zijn de I zr< 8I1r kosten gemiddelde prijzen van de kerst- ri07;?n pn J? i?JivCiCW^r per boomversieringen op het ogenblik tuurliik ook uh hï w5°meni "2* 50 lager dan het vorige jaar. j eigen land, Maar dat neemt niet weg. dat het behalve uit Gouda ook uit Schijn- del. Men verkoopt de kerstboom kaarsjes al voor twee kwartjes de dertig stuks. Weet u nog wat we in de oorlogsjaren voor een kaars je moesten geven? De speelgoedartikeien zijn in de Sinterklaasweek in het hele land zeer behoorlijk verkocht, volgens de winkeliers. En met de kerst boomversieringen gaat het ook al aardig lopen Maar de meeste mensen wachten met het optuigen van de boom tot de dag voor kerstmis en dan komen ze op het laatste moment nog van alles in de winkels halen. Dat optuigen van de boom is overigens' een feest op zichzelf In sommige gezinnen maken de ouders 's avonds de boom klaar om de volgende morgen de kin deren sprakeloos van bewondering te laten staan. In andere gezinnen helpen de kinderen zelf mee met versieren. Men moet de boom niet met slingers en ballen overladen. En als men een kerstboom smaak vol wil versieren behoeft men er dan ook gerust geen kapitalen voor uit te trekken. Een herdruk van het. In gunstige zin. populaire boek van Hulb Luns ..Hol land schildert", is zeker toe te Juichen Professor Luns was een geboren vertel ler en hij was bovendien zelf schilder, zodat hij zijn onderwerp met liefde en VO. el amirante. Iki de admiraal, men ook van^handel-varen en han- arresteer heden 24 Decembris del-doen! rp met liefde en 1599 mijn vice-admiraal, Jacob aan het 1 vakkennis behandelt. Het eerste deel i Claesz van Ilpendam. die mij ont- te kunnen bragheren dan het vooi;- va? boek geeft in vogelvlucht de varen was en die ik achterhaald name Dordrecht of het ingetogen ontwikkeling van dc Hollandse schilder- nPnrimis.h«»i Tercouw. Die opgedirkte deerne Jacob aan het IJ..: zij denkt voornamer goed nog altijd drie maal zo duur. is als voor de oorlog. Neem nu een piek, cle glinste- ïende spits, die de top van de kerstboom versiert. Voor twee kwartjes kan men er al een van behoorlijke kwaliteit krijgen, al zijn er natuurlijk ook wel duur dere. maar veel hoger dan f 1.25 komen de prijzen niet voor zo'n piek. Wit of gekleurd Dozen glazen ballen kan men al weer vanaf 90 cent krijgen, on beschilderde tenminste, zuiver, glanzend witte. Wie gekleurde mooier vindt rode of roodgele of blauwe of wat men maar wil, moet f 1.75 tot f 4,50 per doos neertellen. Dat beschilderde goed komt op het ogenblik weer bijna allemaal uit Duitsland Het beschilderen coet men daar, voornamelijk in Thüringen, geheel met de hand. Men dompelt de ballen tot be paalde hoogte in een kleurstof en schildert er met een penseel fi guurtjes op. De Nederlandse in dustrie levert grotendeels onge kleurde ballen. Tsjechoslowakije levert helemaal niets meer en Po len heeft het wel geprobeerd maar was veel te duur. Behalve de witte of gekleurde ballen is er in de winkels weer een keur van andere glazen sier- voorwerpjes te koop, paddestoel- tje$, vogeltjes, klokjes, huisjes enz. vaak op kunstige manier beschil derd. Een uitstekend product van de Nederlandse nijverheid is het zgn. Nederlander bij de Wereld gezondheidsorganisatie DEN HAAG. Dr G. G, J. Met- trop. geneeskundig inspecteur in algemene dienst van de Volksge- i zondheid. belast met de moeder- schapszorg en de kinderhygiène, is benoemd tot adviseur voor moeder- schapszorg en kinderhygiène bij de Wereldgezondheidsorganisatie. Hij zal worden toegevoegd aan de staf van het „Regional Centre Eastern Mediterranean" van deze organisa tie, waartoe behoren Turkije, Sy rië, Israel, Libanon, Transjordanië, Irak. Perzië. Pakistan, Saocdi-Ara- bië, Egypte en Ethiopië. Zijn stand plaats wordt Alexandrië. Omstreeks 1 April 1950 zal hij zijn nieuwe functie aanvaarden. Dr. Mettrop werd 16 September 1905 te Dordrecht geboren, stu deerde van 19231930 te Leiden waarna hij twee jaar optrad als assistent bij het Gemeentezieken huis te Dordrecht. Vervolgens werd hij twee jaar huisarts te Arnhem en 10 jaar huisarts te Voorthuizen (Gld.). Op 18 September 1945 promo veerde de heer Mettrop te utrecht op een proefschrift over „De Kir.- deruitzending in Nederland". Op i December 1945 volgde zijn benoe ming tot inspecteur van de Volks gezondheid in algemene dienst. In 1947 maakte dr Mettrop een stu diereis van drie maanden naar de Verenigde Staten van Amerika op uitnodiging van de „Rockefeller Foundation". kunst en Is met een boeiend en mee slepend enthousiasme geschreven. Ook waar men met de schrijver in zijn sub jectieve waardebepalingen van mening verschilt, blijft men respect houden voor zijn echt doorvoelde opinie. In het tweede gedeelte, dat hij een door leefd getuigenis noemt, behandelde Luns de 50 jaren na 1880. Hierin spreekt hij geen vergelijkend oordeel uit over de schilderkunst van dat tijdperk, doch geeft aan de hand van eigen, rijke er varingen een levendig cn dikwijls amu sant beeld van het Kunstleven in ons land. waarbij hl) van een scherpe op merkingsgave blijk geeft. Strengholt's Uitgeversmij gaf dit, aan lcdc-re leek warm aan te bevelen boek. uit. De ty pografie Is weinig geslaagd, dé repro ducties in de tekst naar tekeningen en gravures, zijn jammer genoeg te grof. Ook mist men node een namenregister. Paneel en Doek serie I nummers 3 en 4 (L. Stafleu, Lelden). Dr. John B. Knipping heeft geschreven over Ru bens' altaarstuk ..De laatste communie van St. Franciscus van Assisië, en Pie- ter Brueghel's paneel „Dc val der op standige engelen". Nu is Rubens' „Laat ste communie" ongetwijfeld een van zijn zeer weinige spirituele schilderijen, welke, met hoeveel begaafdheid zijn an dere doeken ook gemaakt mogen zijn, daar torenhoog boven uit steekt. Het boekje van dr. Knipping ls een nogal zakelijke beschrijving geworden van de geschiedenis, de voorstelling en de waarde van dit doek. Niet minder za kelijk werd door hem Brueghel's paneel behandeld, hoewel „De val" toch een zeer dankbaar onderwerp ls. De studies ademen. Juist door hun degelijkheid, een teveel aan academische ernst waar een lossere toets zoveel boelender had kunnen zijn. Overigens, deskundig en knap. De uitgever zorgde voor een be schaafde uitvoering heb in de Henricus-baai. Tergouw. Ik, admiraal Olivier van Noort, Je land. Je arme, taaie uitgemer- stel mijn gearresteerde vice-admi- gelde land heeft 30 jaar oorlog raai van heden af ter beschikking achter de rug. Het ruikt de vrijheid van de brede scheepsraad, die hem en de ongelooflijke mogelijkheden verhoren en vonnissen zal volgens die zij in haar schoot bergt.. Het de ijzerharde eisen van de articuul- heefj peper geproefd en nootmus brief, door ons allen, ook door kaat geroken. Nu briest het.. Jacob Claesz, bezworen. Natuurlijk groeien er geslachten Het zal mijn vice-admiraal zijn kop kosten; het zij zo f Noem het hard. Noem het onge hoord. maar de wetten der openge broken zeeën worden steeds on- mecdogender. want gevaren moet er worden. Hij krijgt drie weken respijt en een eigen schrijver, om zijn verde diging voor to bereiden. Hoe ook: V zonder hem varen wij verder. God sta ons bij. Ons en al die ongeluk kige kerels die zich in goed ver trouwen aan ons uitgeleverd heb ben in de hoop, dat wij met hen de vierde wereldschipvaart Critiek op de Voorlopige Kunstraad In een te 's-Gravenhagc genouden al gemene vergadering van Arti et Indus- triae, waarvan minister Rutten het ere lidmaatschap heeft aanvaard, heeft Leo van Brcen critiek geoefend op dc onde mocratische cn eenzijdige samenstelling van de Voorlopige Raad voor de Kunst De vergadering aanvaardde enkele con- j clusies. waarin aangedrongen wordt op scheiding tussen politiek en kunst, op I betere vertegenwoordiging van het lo kale kunstleven en op een organisatie iu vrij federatief verband. Strafbankje (Van onze parlementaire redacteur) In de parlementaire taal is quorumde naam voor de helft der leden plus 1. In de Tweede Kamer is het quorum dus 51 leden, in de eerste 26. Als dit quorum niet aanwezig is, mag volgens het Reglement van Orde de vergadering niet be ginnen. Zij is dan eenvoudig niet wettig. Het komt niet zo heel veel voor, dat op het aan- vangsuur der vergadering het vereiste aantal leden niet aan wezig is, maar gisteren was het zover. De Kamerbodes lopen volijverig heen en weer om Ka merleden, die de presentielijst nog niet getekend hebben, naar het bureau van de voorzitter te voeren ten einde hun plicht te doen. Maar zij kunnen niet meer leden in het Kamergebouw to veren dan er zijn. En dan komt na een half uur wachten het pijnlijke ogenblik, dat de voorzitter der Kamer openlijk moet vertellen, dat er nog geen 51 leden zijn. En dan wordt de vergadering zo snel en geruisloos mogelijk weer geslo ten, doch als daarna wederom het belletje gaat om de leden binnen te roepen wordt er straf gericht gehouden. Plechtig wordt dan voorlezing gedaan van de namen der aanwezige leden en dat is dan zoveel als een goedkeuring voor vlijt en goed gedrag. De afwezige leden komen op het strafbankje. maar daar merkt niemand wat van. Alleen de lezers van de hande lingen kunnen constateren, wel ke leden braaf zijn geweest en welke stout. Gisteren kwam ge lukkig al gauw na de voorlezing der namen de een en vijftigste handtekening op de presentie lijst, zodat profRuiten gauwer dan hij misschien verwacht had, zich kon voorbereiden op 't de biteren van kwinkslagen in ant woord op ernstige vragen van ernstige Kamerleden. Met kerstboomversiering moet men voorzichtig omgaan, het is broos en duur. NSB-weduwe zoekt recht DEN HAAG. De waarnemend procureur-generaal te Paramaribo heeft in zijn functie van auditeur militair, een onderzoek gelast naar de dood van twee N S.B.-ers die tijdens de bezetting in Suriname waren gedetineerd, namelijk ir L. K. A. Raedt van Oldenbarnevelt en L. A. J van Poelje. Beiden zijn op 7 November 1942 te Paramaribo doodgeschoten. De toenmalige ter ritoriale bevelhebber van Surina me. kolonel J. K. M.. thans gene- raal-majoor b. d. en de res. kapi tein-luitenant ter zee, A. C H. K. hebben destijds in deze zaak een onderzoek ingesteld, waarbij zij tot de conclusie kwamen, dat de N S. B.-ers op de vlucht waren neerge schoten. De weduwe van ir Raedt van Oldenbarnevelt, heeft onlangs tegen deze officieren een aanklacht ingediend; zij stelt, dat haar echt genoot en van Poelje zonder vorm van proces door twee mariniers zijn doodgeschoten en dat kolonel M. en overste K. bewust de ware toedracht hebben verzwegen. In haar aanklacht sluit de wedu we zich aan bij de getuigenverkla ringen. Holl. tamboers en pijpers in TNI-parade BATAVIA. Te Madiun is het eenjarig bestaan van de eerste TNI-divisie herdacht. Generaal- majoor Scheffelaar en vele hoge officieren van de Nederlandse A- divisie waren daarbij aanwezig. De A-divisie won een voetbalwedstrijd van de TNI met 21. aan het ein de waarvan een luid applaus van de 15.000 toeschouwers weerklonk. Aanvoerder Van Wijnen ontving van kolonel Sungkono een beker. Generaal-majoor Van Scheffelaar bood de TNI vijf voetballen aan. De tamboers en pijpers van de A- divisie liepen mee in de grote pa rade van de TNI. hetgeen zeer op prijs werd gesteld. Op een receptie te Kabupaten werd door de tam boers en pijpers der A-divisie een 11 Philipsgeluidsinstallatie aangebo- den. Joseph Stalin, heerser over de bijna 200 millioen inwoners der Unie van Socialistische Sowjet Republieken en beschikkend over het lot van vele millioenen meer, wordt morgen 70 jaar. Bij zijn le ven reeds is hij tot een legende geworden en heeft voor de gelo vigen elk woord van hem de waarde van een uitspraak van een onfeilbaar opperwezen. Het „Zes de Deel der Wereld" zal morgen weergalmen van zijn lof. Lof op een man, die wij en waar schijnlijk ook zijn eigen onderda nen en aanhangers niet kennen. Is deze Joseph Wissarionowitsj Dsjoegasjwili, die reeds op jeug dige leeftijd zijn naam in Stalin. Man van Staal, veranderde, wer kelijk de slechts op macht beluste heerser, die zelfs het communis me, waarvan hij de god is, niet an ders dan als een instrument van macht waardeert? Of gelooft hij werkelijk aan de alleen zaligma kende kwaliteit van het ortho doxe marxisme en doet dit hem de ontelbare mensenlevens, wel ke reeds op het altaar van de Rus sische revolutie zijn geofferd en ongetwijfeld nog geofferd zullen worden, niet tellen? Zeker is slechts, dat deze schoenlapperszoon uit Georgië, een uithoek van het Russische impe rium, in een tijdsbestek van der tig jaren in een opeenvolging van vijfjarenplannen een van de machtigste rijken, welke de wereld ooit gekend heeft, uit de grond heeft gestampt. En daarom moet deze Stalin, hoe men verder ook over hem moge denken.beschouwd worden als een figuur van wereld historische betekenis. In 1926. tijdens de grote ar beidersstakingen in EngelanS, discussieerde Moskou over de kansen van een wereldomspan nende revolutie. Men bouwde zijn hoop op dc Britse arbeiders, maar dezen bleven onder de maat Ronduit kwetsend was het voor de revolutionnaire aspira ties, dat ergens in Engeland zelfs een voetbalelftal van stakers in het veld kwam tegen een team uit politiemannen, die een indus triecomplex moesten beschermen tegen sabotage. De vrouw van de commissóris van politie ver richtte de aftrap en de stakers wonnen met 21. De „Prawda" noemde dit staal tje van „gebrek aan klassebesef" een ramp De politieke architect Stalin sterkte het in zijn over tuiging. het socialisme in een land op te bouwen en niet te ver trouwen op al of niet stakende, maar on-revolutionair gezinde arbeiders in het Wester). v- Te St. Moritz is een douane kantoor geopend. Hierdoor zullen de vele buitenlandse toerristen, die de plaats bezoeken, kannen door reizen en hun bagage in plaats van aan de grens ter plaatse laten na zien. Óm het Spanje van de dode op die liever geen oorlog meer wil len, ja, die van een bestand dro men. Maar de oude taaie geslachten door die zich ontwrongen hebben aan de Straat Magelhaens tot *n goed ein- greep van Alva, Bossu en al die de zouden brengen. God sta ons bij, andere Spanjaarden; die gehar- en ook hëm, Jacob Claesz. ad hoe de geslachten weten: nü de wereld mijn vice-admiraal. in, nu de laatste ketenen verbre- WIJ waren met ons 248-en toen ken. nü de vijand op zijn eigen ter- wij einde Augustey 1598 de rejj} aangegrepen!.. vaderlandse kust verlieten. Morgen is het Kerstmis 1599 en wij tellen i nog maar 140 man. Van onze vier schepen, sa men nog geen 700 ton, verspeelden wij er reeds een. Je zult als admi raal verder omme de wereld varen met drie scheepjes en een handvol gehavende mans! Je zult beseffen, dat zoiets jaren kan duren en dat je blij mag wezen als je één der schepen met eni ge lading en met een derde van je mensen veilig thuisbrengt dat je meer dan blij mag wezen als je het zelf beleeft, dat je je ouë Rot terdam terug-ziet Je zult na zes tien maanden van worstelen, vech ten en zwalken eindelijk in de levensgevaarlijke Straat Magelhaens zijn en dan zó verlangen naar het wijde water tyran wordt niet meer gemaald. Hij van de Grote Oceaan, en je zult zó stierf smadelijk 14 jaar na de gedwarsboomd worden als deze moord op de Zwijger. En zijn op- schipvaart zelve en allen weten, volger, de derde Filips, is een slap dat het de schuld van de vice-ad- man Oldenbarnevelt droomt van miraal is, hij hing tegen, onder- een inneming van het „wel betren- mijnde het gezag en wilde deserte- cheerde Oostende." Mouringh zal ren, reden waarom hij de naviga- dat enorme werk voltooien, al bloe_ tie ten kwade voerde. Mocht jijzelf den legers leeg.. En nieuwe na vallen, dan neemt zo'n onverlaat ijver steekt de kop op., het hoogste gezag in handen.. En En hem. oud-kaperkapitein Oli- dan: wëe allen!.. vier van Noort, oud landkapitein, De laatste Kerstmis van deze oud-kroegbaas van het Merctveld eeuw zal het zijn.. Nog een paar van Dcsiderius Erasmus, is de vier- zware dagen en een nieuwe eeuw de wereldschipvaart door Straat breekt aan. Hijgend wacht de Eeuw Magelhaens opgedragen, de ontslui- der Bevrijding, om de Eeuw der Jiog van een nieuwe zeeweg naar Beproeving van zich af te schud den! Waarvoor dit alles? Je stad, je land, de constellatie der interlandelijke naijver weten het antwoord. DE stad wil groot en welvarend worden, want het is haar ge lukt. Purmerend en dat kokette Edam ter zij te Streven.., waar moet het heen?: wel 12.000 inwo ners heeft Rotterdam thans.. Pas op voor Amsterdam: daar weet het rijke Indiën. Hem is toegewe zen Jacob Claesz van Ilpendam als vice-admiraal en als leider van ae navigatie. Tweemaal honderddui zend gulden staan op het spel van de participanten; 20.000 hier van zijn van die brabantse gilde- schutter zelf!, van die Amsterdam se Moyemans, zoals de zeebonken hem schelden welk een moeite ik de tucht der articuulbrieven op deze, mijn vloot tot dusverre heb gehandhaafd. Als een zwarte roofvogel wiekt, telkens het begin van een opstekende mui terij door het want hü dient verjaagd, neergelegd te worden. Te meer waar wij de Grote Oceaan ruikenAl staan wij aan de voor avond van Kerstmis. Maar de laat ste Kerstmis van deze eeuw heeft het recht en misschien wel de plicht een harde Kerstmis te zijn. aan de vooravond zelf van het keerpunt van het bestaan der jonge Zeven Provinciën. Met Kerstmis 1599: eerste scheepsraadzitting aan boord van het admiraalsschip, de Mauritius, omtrent de Geuzenbaai op 73,5 graden 10 minuten Westerlengte en 53,20 Zuiderbreedte in Straat On herbergzaamheid, Straat Gruwel, alias Straat Magelhaens. Chirurgijn Courtmans spreke het gebed uit, zich baserende naar mijn bevel op Marcus 9, 43 tot en met 47. de tekst van krijgslieden, zeevarenden cn van hen die een land te leiden hebben. Jacob Claesz Moyemans zal doorgeschrapt worden op onze monsterrol. Dat Detekent bevor dering voor Pieter Esaiasz de Lint en voor Lambert Biesman al is deze laatste uit een «andrcttenfa- milie Drie jaar geleden voer de knaap Biesman als adelborst onder Dc Houtman; van morgen af voert hij onder mij het gezag over de nieuwe Eendracht. Hij en De Luit stellen het rapport over Jacob Claesz samen, over Jacob Claesz' aansprakelijkheid voor het verhes van Hollandse mensenle vens op het Ilho do Principe. over de ontoelaatbare onoplet tendheden in Brasiliën, waardoor de approviandering in het water viel, over de afslachting der zieken op San Sebastian, over de opzettelijk-verkeerde bezeiling van Sint Helena, zodat drie vier man per dag stierven, over het verlies van de oude Eendracht bij Santa Clara, over het niet volgen bij de in vaart in Straat Magelhaens den vijfden Novembris jonstleen, over het plegen van krankzinni ge insubordinatie in aanwezigheid van Sebaldus de Weert van de vloot van Mahu en De Cordes in Straat Magelhaens door er vandoor te gaan met de Henricus Frede- ricus, over het schrijven van plichts vergeten brieven Genoeg. Morgen, Kerstmis 1599, eerste scheepraadzitting. „De Lint!, Biesman!, Courtmans!" „Admi raal!" GIJ hebt mij alle drie aange hoord en gij hebt, ieder naar uw aard, slechts één wederwoord gehad: „rpaar morgen is het Kerst mis, admiraal!" Laat het een harde Kerstmis zijn. Laten wereld, land, stad en op varenden als in de verte wenen om het Grote Licht dat in de grote Duisternis heeft geschenen, maar laat ons geen kleine duisteren blij ven die het kleine licht van onze plicht niet begrijpen. Er staat ge schreven: Zo uw rechteroog u hin dert, ruk het uit. Zo uw rechter»- hand u'smart, houw ze af. Indien uw voet u ten val brengt, ontdoe u van die voet, want het is beter voor u verminkt het leven in te gaan, dan mét beide handen, beide voe ten of beide ogen ter helle te varen." „Dat betekent het doodvonnis over vice-admiraal Jacob Claesz van Ilpendam," heeft Lambert Biesman, die morgen kapitein van ZIJ schelden, en zij morren, de de nieuwe Eendracht zal zijn, ge- mannen. antwoord. God weet, en Hij alleen, met Sociaal werkster van Het Loo overleden APELDOORN. Na een ziekbed van- enkele weken is in haar wo ning aan de Van Hasseltlaan te Apeldoorn overleden mej. A. L. Schoch, directrice van de paiticu- lxere zaken van H M. de Koningin voor Het Loo en omstreken. Mej. Schoch, die de leeftijd van 69 jaar bereikte, heeft ruim 24 jaar deze functie, welke zich het beste zou laten vergelijken met die van „so ciale werkster", vervuld, in 't bij zonder in de bij Apeldoorn gele gen houtvesterijen en voorts onder het paleispersoneel, waarbij vooral de weduwen en de gepensionneer- den haar bijzondere aandacht had den. Zij mocht de ziel worden ge noemd van het diaconessenwerk in Uddel, Niersen, Wiesel en Gortel, dat door H.M. de Koningin in zeer sterke mate wordt gesubsidieerd en dat zich steeds in grote koninklijke belangstelling heeft mogen verheu gen. Toen H.K.H. prinses Juliana in Leiden studeerde, was mej. Schoch hoofd van de huishouding van de prinses in Noordwijk. Het stoffelijk overschot zal a.s. Donderdag worden bijgezet in het familiegraf op de begraafplaats aan de Soerenscheweg te Apeldoorn. TI ET TONEEL heeft zich in de laatste eeuw uit zijn staat van verval 11 opgericht en is van een ontstemd en verwaarloosd instrument, alleen nog bruikbaar om de zwaarste sentimenten te-vertolken, geworden tot een fijn besnaard en geschakeerd orgaan van kunst, dat in staat is zoivel het edelste dat door mensen is gedacht en in dramatische vorm gevat, als dat gene wat de eigen tijd beweegt op even zuivere als schone wijze weer te geven Tot deze gerechtvaardigde hulde aan onze toneelspelers en regis seurs komt prof. dr B. Hunningher in zijn nieuwe boek ',,E e n eeuw Nederlands toneel" (Uitgave N.V. Em Queriao's Uitg. Maat schappij, Amsterdam). En hij voegt er aan toe, dat de stadia van deze ont wikkelingsgang gemarkeerd worden door de namen van Hendrik Jan Schimmel, de Nederlandse Toneelvereniging, Willem Royaards, Eduard Verkade en Albert van Dalsum, een uitspraak, welke wel door geen enkele ter zake kundige bettoist zal worden. Dr. Hunningher. die door zijn pro fessoraat aan de Columbia Universi teit in New York als stuwende kracht in de ontwikkeling van het toneel voor ons land verloren is ge gaan, bewijst door dit de volledig heid niet schuwende doch nergens in de droge opsomming vervallende overzicht van een eeuw toneel van pijn. 1840 tot 1940 ieder, die van dichtbij of van verre met het toneel heeft te maken, een grote dienst. Want, hoeveel men ook met eigen ogen gezien mag hebben, het toneel is, om met dr. Hunningher te spreken, een eendagsbJoem; „het ver dorde restje in het herbarium der geschiedenis is niet voldoende om ons van de vergane bloei een duide lijk beeld te geven" Met deze beeld spraak, en zij is een van de vele treffende vergelijkingen, welke de schrijver tot zijn beschikking heeft, is het resultaat van dr Hunninghers onvermoeide onderzoekingsarbeid in feite in strijd, omdat ons een beeld wordt geschonken, dat aan duidelijk heid weinig te wensen overlaat Voor al wanneer men de schrijver volgt Ja, zijn onherroepelijke dood, in dien de scheepsraad hem vonnist na juistbevinding van de aanklacht „Die kan niemand ontkennen," zegt de sombere Pieter Esaiasz de Lint de Wederdoper. „Nog nooit is een vice-admiraal aldus gestorven," zegt Lambert Biesman nog, „hij wordt aan land gezet om van honger om te komen of van de wilden te worden gege ten, want aan een ra. kunnen wij hem niet laten bungelen".. Juist. Laat alle hens aan dek blazen. Avondgebed. Wijs op de betekenis van deze Kerstmis. Zeg, dat hier mede de Eeuw der Beproeving af scheid neemt van Holland. En dat de nieuwe weg tot Indiën gevon den moet worden. Yo, el Amirante.. De eeuw van Yo, el Rey is voorbij. Begrepen? Het wordt de Eeuw der Admiraals. En van tucht!" En aldus geschiedde. Theo MannBouwmeester „Voerman Henschel". Velen van onze prominente toneel spelers van tegenwoordig zullen dit ten volle beamen. Aan 't einde van zijn levendige kro niek legt dc schrijver de vinger op het ontbreken van een waarlijk drama tische scheppingskracht in de kring onzer dichters en schrijvers. Het wa re beter, betoogt hij, dat zij, in plaats UI wuiiiiircx men vxc otiiiijvci »uigv i -- "=»V «T _T V« J door de jaren, in welke men zelf wél, van hun onmacht te bedekken door De vroegere Rotterdamse Schouwburg in de Aert van Nesstraat. doch hij niét, het toneel met eigen ogen heeft kunnen waarnemen, blijkt hoe zeer hij in staat is om een op de werkelijkheid gelijkend beeld te geven. Ofschoon hij de onpartijdig heid van de man der wetenschap hanteert, is hij echter niet mening loos. Dit heeft geleid tot een naar onze mening in alle opzichten ver diend eerherstel van Eduard Ver kade, die ten onrechte door velen was achtergesteld bij Willem Royaards. „Het merendeel der ac teurs, die zich in latere jaren de eer ste plaatsen op het Nederlands to neel zien toegewezen, is hetzij bij de Haghespelers hetzij bij het Verenigd Toneel deze leerschool van Verkade doorgegaan. Juist waar de persoon lijke ontwikkeling van de toneelkun stenaar het beginsel van zijn leiding was, moest zijn invloed die van de naar eigen beeld modelerende Royaards op de duur ver overtref fen." een aesthetisch criticisme, waarmee men het toneel te lijf gaat of er zich schouderophalend van afwendt, ein delijk zich eens op de oorzaken van dit tekort bezinnen en daarmede wel licht een nieuwe weg tot het toneel vinden. In dit verband wijst de schrijver er ook op, dat aan onze uni versiteiten de dramatisch kunst niet als een zelfstandig studie-object wordt erkend, terwijl toch, gelijk in het buitenland blijkt, van de beoefe ning der dramaturgie aan de univer siteiten een stimulerende invloed uitgaat op auteurs, acteurs, critici en publiek. Wanneer zullen wij de verzuch ting is niet van de schrijver doch van ons eindelijk in ons land een leer stoel In de dramaturgie rijk zijn? Dit onmisbare handboek voor het toneel is keurig verzorgd uitgegeven en bevat een groot aantal illustraties, die mede het verleden doen herleven. HESSEL JONGSMA Ledige zakken (Van onze parlementaire redacteur) Prof. Molenaar ran de VVD be gon gisteravond zijn rede in de Eerste Kamer met een ietwat sombere vergelijking. Hij stelde rast, dat Nederland stond voor de derde acte van een trilogie, een toneelstuk in drieën. En die der de acte lag hem zwaar op de maag, omdat hij er weinig licht in zag en veel duisters. Al die somberheid benauwde hem zicht baar, maar. voegde hij eraan toe: Wij zijn nu zover, dat het publiek voor de schouwburg staat te drin gen om toegang te krijgen. De regisseurs hebben hun best ge daan om de voorstelling van dit sombere derde deel zo goed mo gelijk te doen verlopen en de stoelen van de eregasten zijn ge reserveerd. Wat moet men nu in zulk een geval doen?, vroeg hij. Wij vin den het derde deel van deze tri logie verre van goed en eigen lijk moest het maar niet worden opgevoerd. Doch met het oog op het publiek en de eregasten dient er iets te gebeuren En ik moet bekennen, dat ik geen ander stuk in mijn zakken heb. Door de zaak zo te stellen, n.l., rlat afwijzen van de souvereini- teitsoverdracht de plicht insluit om met een andere oplossing te komen, betekende zijn conclusie, dat hij zodanige oplossing niet geven kon in feite, dat h(j vóór zou stemmen. Alle critiek, welke hij daarna op het wetsontwerp deed horen, kon deze eerste en belangrijkste overweging niet krachteloos maken. A J

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3