DAGBLAD VOOR AMERSFOORT D Eerste Kamer aanvaardt Zes ministers in het vuur voor de sou vereiniteitsoverd racht Garantie wet belangrijk verbeterd Zijn borstbeeld op Azië's hoogste bergtoppen Wij voor U Zuid-Afrika Hamid II H. C. in Den Haag De beslissing valt vanmiddag Zaak Visser-Bos met gesloten deuren Rhenens Cuoerakerk weer in gebruik genomen Gouda beleeft 2 ongelukken met dodelijke al loop 9e Jaargang, no. 299 Woensdag 21 December 1949 Opgericht door de Stichting „Het FarooJ' Giro 510330. Banfc Rotterdamsche Bank - Postb.ü 9 - Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. BATAVIA. President Sukarno heeft de functie van Hoge Com missaris te Den Haag toegezegd. 3an sultan Hamid II van Pontianak indien de Indonesische minister, raad zich met deze benoeming kan verenigen. Sutan Sjahrir zal waarschijnlijk Minister van Buitenlandse Zaken worden. Op een persconferentie ver klaarde Sukarno tevens, dat Rus- lan Abdulgani Secretaris-Generaal van de Voorlichting wordt. Minis ter Mohammed Rum. wiens naam eerst als Hoge Commissaris ge noemd werd, blijft in Indonesië óm zich te wijden aan de opvoeding van de Indonesische volken in Mohammedaanse geest. (Van onze parlementaire redacteur) .^?.e **^1 zes niinisters, die gisteren in het vuur kwamen tegen de cnriek der Eerste Kamer op het wetsontwerp souveroiniteitsovcrdracht van Indonesië, werd geopend door mr Van Maarseveen met een uitermate cnappe en scherpzinnige rede, welke by verschillende tegenstanders als een bom Is Ingeslagen, en gesloten door dr Drees, die zakelyk en realis tisch de situatie zo duidelyk schetste, dat geen der tegenstemmers later zou kunnen zeggen, dat hem de gevolgen van zijn stem niet nadrukkelyk voor ogen zijn gehouden. De regering had in hoofdzaak af te rekenen met de anti-revolutionnairen en de christelijk-historlsehen, hoewel de heren ilolenaar en Wendelaar van de V.V.D. ook weinig hadden bijgedragen tot versterking van het standpunt der regering door hun crltiek, die een heel wat minder evenwichtige geest ademde dan die van mr Oud in de Tweede Kamer. Verwerping zou een ramp betekenen Minister Van M aarseveen hield de afgevaardigden, die als eerste eis stelden, dat het Neder lands gezag onder alle omstandig heden moest zijn gehandhaafd, voor. dat de Nederlandse legaliteit het dan waarschynlyk niet van de In donesische illegaliteit zou hebben gewonnen. En indien dit wel gelukt zou zijn, zou er ten koste van veel offers een volkomen vervreemding tussen Nederland en Indonesië tot stand zijn gekomen, waardoor de souvereiniteitsoverdracht een ge heel ander karakter zou hebben ge kregen. Dat Moskou deze oplossing zo tegenwerkt, zei hij, is toch het duidelyk bewjjs, dat hier een oplos sing is gevonden, die de mogelijk heid van een democratische rechts vorming in Indonesië inhoudt. Indien het wetsontwerp zou wor- DEN HAAG. Na de souverel- r.iteil*overdracht moet er een conti nuïteit zijn in de uitoefening van de overheidstaak. Uit dit oogpunt is overeengekomen, dat ambtena ren—Nederlanders in dienst van de R I S. zullen treden. Invoering van een vrijwilligheidssysteem met een afvloeiingsregeling zegt de regering in haar Memorie van Antwoord over de Garantiewet. zou met deze continuïteit niet te rijmen zijn. Het aan de ambtenaren overlaten van de beslissing over het voortzetten van het dienstverband zou de mo gelijkheid scheppen, dat velen de dienst zouden verlaten. Nu de nieuwe souverein in Indonesië op - zich heeft Eenomen om minstens gedurende twee jaren na de souve reiniteitsoverdracht de rechtsposi tie van de ambtenarenNederlan ders niet in ongunstige zin te wij zigen, meent de regering van die ambtenaren te mogen verlangen, dat zij niet zonder gegronde redenen de dienst verlaten. Niettemin is de regering bereid in het voorgestelde garantiestelsel een plaats in te ruimen aan het clement der vrije keuze door aan In het zoeklicht KRUZALEM Onhandig besluit TERWIJL de Beheerschapsraad van de Verenigde Naties bezig is met de opstelling van een sta tuut voor 'n internationaal bestuur van Jeruzalem, staat Israel op het punt zijn regeringsdepartementen en parlement van Tel Aviv naar de Heilige Stad over te brengen. Het is geen fraai gezicht, de Verenigde Naties op een dergelijke gering schattende wijze behandeld te zien, maar men moet toegeven, dat de architecten van het internationali satieplan moeilijk anders hadden kunnen verwachten. De regering van Israel en koning Abdoellah van de Jordaan hebben tijdig ge noeg gewaar schuwd, dat de internationali.' satie van Jeru zalem een on mogelijkheid zou zijn en zij zijn de ware heersers over de Heilige Stad. Zou premier Ben Goerion thans geen begin hebben gemaakt met de verhuizing van zijn rege ring naar Israel, dan zou zijn kabi net naar alle waarschijnlijkheid door het volk ten val zijn gebracht. Hij heeft zelfs nog een zekere mate van terughoudendheid be toond, door Jeruzalem niet onmid dellijk tot hoofdstad van Palestina uit te roepen. Inderdaad hebben de Verenigde Naties zich in de kwes tie Jeruzalem in een impasse ge manoeuvreerd en het opstellen van een volledig plan voor interna tionalisatie zal haar daaruit niet kunnen bevrijden. Hoe weinig hulpvaardig Israel en koning Ab doellah. die de zogenaamde oude stad van Jeruzalem in zijn bezit heeft, ook mogen zijn, de funda mentele fout is gemaakt in Lake Success, waar men af en toe de neiging tot zelfoverschatting heeft. En het is daar, dat de remedie ge vonden zal moeten worden. Iets kouder De weersverwachting, geldig van Woensdagavond tot Donder dagavond: Gedurende de avond en nacht: Tijdelijke opklaringen met op vele plaatsen vorming van nevel of mist en weinig wind. Temperatuur dalend tot om het vriespunt. Morgen overdag: Toenemende bewolking, maar overwegend droog weer en langzaam ver dwijnen van de nog aanwezige nevel of mist. Matige, aan de kust later vrij krachtige zuide lijke wind. Iets kouder dan van daag. 22 Dec-: Zon op 8.46. onder 16.31: Maan op 11.28, onder 19.19, ambtenaren, die menen de dienst te moeten verlaten zonder inschake ling van de in de wet voorziene commissie, gedurende enige tijd een onderstand toe te kennen vol gens nader te bepalen regelen. Er is een nieuwe bepaling in de wet opgenomen, die de mogelijkheid opent aan ambtenaren, die de dienst verlaten, een bescheiden onderstand toe te kennen, ten einde hen in staat te stellen elders een nieuwe werkkring te zoeken. Eveneens meent de regering te moeten tege moetkomen aan het verlangen om enige uitbreiding te geven aan de garanties van ambtenaren, die bij het verstrijken van de vijfjarige dienstperiode de dienst verlaten zonder inschakeling van bovenge noemde commissie. DEN HAAG. De economi sche politierechter, mr. Rinkel, heeft hedenmorgen medege deeld, dat op 29 en 30 Decem ber een geheime zitting zal worden gehouden, waarin op nieuw de deviezen-affaire rond om de Haagse oud-burgemees ter mr Visser en diens voor malige secretaris drs Bos zal worden behandeld. Deze beslissing houdt waarschijn lijk verband met de gevoerde verde diging. speciaal wat betreft drs Bos, waarbij werd geponeerd, dat hij bui tenlandse valuta nodig had voor zijn internationaal inlichtingenwerk en om zijn hulp aan politieke vluchte lingen te financieren. Verliezen in Indonesië DEN HAAG. Tot haar leedwe zen maakt de regering bekend, dat gesneuveld zijn m Indonesië, na vermissing op 13 Juli 1949. de soldaat J. G M. Wolfs uit Hilva- renbeek: op 6 December 1949 de res. It. F. W M. Huynen uit Was senaar: en op 23 November 1949 soldaat Kariosemito. den verworpen, zou dit zware offers aan mensenlevens betekenen, maar dan zou eerst recht geen sprake zijn van handhaving der Grondwet. Aan het adres van de heer P o 1 lema (C.H.), die 's morgens ge sproken had over de gebroken Kroon, zei de bewindsman, dat door deze overeenkomst de Kroon van Nederland intact is gebleven, terwijl de Kroon voor Indonesië niet Is ge broken, doch slechts een andere be tekenis heeft gekregen. Scherp pro testeerde hy tegen een uitlating van de heer Wendelaar (V.V.D), die gezegd had, dat de Indonesische gedelegeerden ter Ronde Tafelcon ferentie zich schandalig hadden ge dragen en hij eindigde met de ver klaring, dat de regering uit liefde voor het land heeft aanvaard, dat zy verguisd wordt voor het uitvoe ren van deze noodzakelijke operatic. Als deze operatie achter de rug Is zal Nederland minder pijn hebben dan wanneer zy was achterwege gelaten. Het is hier niet God-zegen- de-greep, gelijk de heer Pollema gesuggereerd heeft, maar: God ze- gene zoveel goede wil, God zegene zoveel goede bedoeling, God zegene zoveel inspanning. Minister D r e e s nam niet al leen het karakter en de zuiverheid van vroegere ministers in bescher ming tegen aantijgingen van „laf", „eerloos", „landverraad", maar ook de ijver en het uithoudingsvermo gen van minister Stikker over wiens vele reizen de heer Pollema een schampere opmerking gemaakt had. Deze afgevaardigde had ook met enige trots zijn partijgenoot minis ter Schokking geprezen, om dat die niet als minister Stikker naar Djokja was gereisd, doch zijn partijgenoot-minister sloeg hem deze trots uit handen door de ver klaring, dat die reis van mr Stikker ook voor zyn verantwoording kwam en dat door die reis contacten wa ren gelegd, welke later hun waarde bicken te hebben. By verwerping, stelde dr Drees, zyn er -slechts drie mogelijkheden: do eerste Is Indonesië aan zijn lot overlaten, waarmede indertijd mi nister Sassen Amerika wilde drei gen. Men moet zich indenken wat dat voor gevolgen kan hebben voor de thans nog In Indonesië aanwe zige Nederlanders. Van een band tussen beide landen zal dan geen sprake zijn. Dit zal evenmin het ge val zijn. Indien wapengeweld aange wend zou worden. Iedere poging tot gezagsherstel is een gang naar de afgrond. De derde mogelijkheid Is de oplossing, welke de heer Pol lema suggereerde: na verwerping toch eenvoudig de souverelnlteits. overdracht te laten doorgaan omdat do Kroon boven de Grondwet staat, wat overigens betwist wordt. Men moet niet vragen, hoe men in Indo nesië en in Nederland daarop z.ou reageren! De redevoeringen van de minis ters Götzen, Joekes en Schokking brachten niet veel nieuws, maar wat de staatssecretaris van oorlog, de heer Fockema Andreae. mede deelde, was bijzonder belangwek kend, omdat hy juist uit Indonesië is teruggekeerd. Zijn vertrouwen In de ontwikkeling in Indonesië Is ge fundeerd op recente ervaringen en hij kori allerlei sombere verwach tingen van de heer Algra (A.R.) over de oneervolle positie van de Nederlandse troepen tn Indonesië met volle overtuiging ontzenuwen. Hij bezwoer de verwanten der sol daten om het hun niet moeilijk te maken met brieven, waarin teleur stelling en verbittering de boven, toon voeren. Door wat zij uit Ne derland horen, moeten zij geladen worden met een nieuw geloof in de toekomst, dat zij bij terugkomst in het vaderland in praktijk moeten brengen Vanmorgen om elf uur beginnen de replieken en men mag venvach ten, dat afgevaardigden, die door de regering krachtig zyn bestreden, nog wel het een en ander te zeggen zullen hebben en dat daarop ook de regering het antwoord niet schuldig zal blijven. Zodoende zal vermoede lijk de beslissing, waaromtrent met zekerheid geen voorspellingen te doen zijn, niet eerder dan vanmid dag vallen. Souvereiniteitsoverdracht •s-GBAVENHAGE. Heden heeft de Kerste Kamer der Sta ten Generaal het wetsontwerp overdracht der souvcreinitcit over Indonesië aanvaard met 34 stemmen, tegen 15 stem men. Aanwezig waren 49 leden. Voor stemden alle leden van de KVP (17), alle leden van de Party van de Arbeid (14), alle leden van de VVD (3). Tegen stemden alle leden van de CHl (5). Tegen stemden voorts alle leden van de Anti-revolution- naire Party (fi leden, het lid De Wilde was wegens ziekte afwe zig) en alle leden van de Com- munistische Party (4). Bakkerijstichting wenst herziening broodprijs DEN HAAG. De Nederlandse Bakkerijstichting heeft zich namens de werkgevers- en werknemers-orga nisaties in het bakkerbedryf gewend tot dc daartoe bevoegde instanties met het verzoek dc prijzen voor volksbrood te herzien, zulks naar aanleiding van de huidige kosten, als mede op grond van de binnenkort nog te verwachten kostenstijgingen. STALIN 70 JAAR MOSKOU. Joseph Stalin viert heden zijn 70ste verjaardag en dit is voor de communisten van de gehele wereld aanleiding, hun leider extra eerbetoon te bewijzen. De Russische bladen noemen Stalin in hun edities van heden „de vader der arbeiders". Een millioen portretten van Stalin zijn uitgegeven, een half millioen exemplaren van zijn biografie zijn gedrukt en twee millioen aanplakbiljetten zijn in de Sowjet-Unie verspreid. In alle schouwburgen in Moskou worden vandaag speciale voorstellingen gegeven. Delegaties uit vele landen van de wereld zijn naar de Sowjet-hoofdstad gekomen om Stalin dc felicitaties der commu nistische partijen over te brengen. De Roemeense delegatie staat onder leiding van minister Anna Paukcr, van wie onlangs beweerd werd, dat zij in ongenade gevallen zou zijn. Stalinprijs voor de vrede ingesteld Het voornaamste geschenk van zijn eigen volk is de belofte „alle productierecords te slaan", maar reeds dagenlang rollen treinladin gen geschenken ter waarde van vele millioenen guldens naar Mos kou. De aard der geschenken vari eert van zeep tot auto's, van zijden sokken tot paarden. De Opperste Raad der Sowjet-Unie heeft Stalin de Orde van Lenin toegekend. Als tegenhanger van de Nobelprijs voor de vrede is een Joseph Stalinprijs voor de vrede ingesteld. De prijs bedraagt 100.000 roebel. Op 38 van de hoogste toppen van Centraal- Azië zijn borstbeelden van Stalin geplaatst. Ook in de satellietstaten wordt de verjaardag op grootse wijze ge vierd, in het bijzonder in Tsjecho- slowakije, waar men nieuwe zilver stukken met de beeldenaar van Stalin en speciale Stalin-postzegels heeft uitgegeven. Maar in Zuid- Slavië negeert men Stalins verjaar, dag. Wel werden daar vanmorgen zestig kanonschoten afgevuurd, maar die golden de Zuidslavische legerdag. o r? De grote Statenbijbel ligt op oude plaats RHENEN !n tegenwoordigheid van vele kerkelijke autoriteiten, het voltallig college van B. en W. van Rhenen en vele genodigden, is Dinsdag avond dc gerestaureerde Cunerakcrk te Rhenen. die tot de laatste plaats bezet was door belangstellenden, officieel in gebruik genomen. Even na 7 uur ruisten de eerste orgelklanken langs de gewelven, waarna de president-kerkvoogd, ds J. Kalshoven zijn rede uitsprak, waarbij hij de kerk overdroeg aan de kerkeraad met het uitspreken van de woorden: „Ik draag deze kerk over aan de kerkeraad. tot het houden van de dienst des Woords. der Sacramenten, des Ge- beds ?n der OfferandenAls sym bool van deze overdracht droeg de secretaris van de kerkvoogdij, de heer G. Hooijer de grote oude Sta tenbijbel van het koor onder het oxaal door naar de kansel, om hem daar weer op zijn oude plaats neer te leggen. De gemeente zong de eer ste twee coupletten van psalm 84. De heer ILioijer gaf een historisch overzicht, weds in 1856 had men plannen om dc kerk te restaureren, doch wegens geldgebrek was daar van weinig gekomen In 1897 werd de Cuneratore'n door het hemelvuur getroffen en liep de kerk veel scha de op, Nog zou het einde van de lij densweg niet zijn bereikt In 1934 werd Rhenen opgeschrikt door een enorme kerkbrand en tot overmaat van ramp stortte in 1936 een van de pijlers in. Het was de pijler naast de preekstoel, welke pijler ruim 370 jaar oud was. Van die tijd af is er geregeld aan de restauratie gewerkt en in 1944 was het zover, dat het ge bouw in het voorjaar zou kunnen worden betrokken Het voorjaar 1945 werd echter wederom noodlottig voor de kerk, doordat geallieerde bommen de toren cn de kerk trof fen. Na de bevrijding is er met hulp van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen cn mede door de activiteit van dc burgemees ter van Rhenen zo veel werk ver zet, dat thans de wederingebruik- neming een feit is geworden. Ds H. van der Linden sprak een wijdingswoord. Voor het eerst na 15 jaar. aldus deze spreker, ligt hier op de kansel de Bijbel weer openge slagen. Hij sprak de wens uit. dat de Cunerakerk een geestelijk centrum zal mogen worden vay de gemeente Rhenen. Bij de vele sprekers, die hun ge lukwensen aanboden, bevonden zich onder meer dr H. K. E Gravemeijer, die het woord voerde namens dc Generale Synode der Ned. Her vormde Kerk. Namens de restau ratiecommissie cn het provinciaal kerkelijk bestuur, de heer Joustra, die sprak namens de Nederlandse vereniging van kerkvoogdijen, de burgemeester van Rhenen cn vele anderen. Ook oud-predikanten kwamen hun gelukwensen aanbieden. Ds Korc- man sprak een dankgebed uit. waar na een open-schaalcollcctc werd ge houden voor een in deze monumen tale kerk te plaatsen orgel. „Ons vir jou Suid Afrika" zo staat in eenvoudige letters op het reusachtige mausoleum (het heeft 3.5 millioen gulden gekost), dat bij Pretoria is opgericht voor Piet Re- tief, Andries Pretorius en Hendrik Potgieter, die honderd jaar geleden aan het hoofd van de „Voortrek kers" afstammelingen van oude Nederlandse en Franse kolonisten het Afrikaanse binnenland in trokken om daar een nieuwe, blan ke beschaving te vestigen. Het Voortrekkers-monument is zojuist ingewijd door dr. Malan, de Zuid- Afrikaanse premierDe plechtig heid werd bijgewoond door 300.000 Afrikaanders, die evenals hun voorvaderen, de tocht naar deze historische plaats per paard en in huifkarren maakten. De bovenste foto toont dr. Malan tijdens zijn in wijdingsrede (geheel links is maar schalk Smuts te zien); de onderste foto geeft een overzicht tijdens de plechtigheid met op de achtergrond het enorme bouwwerk. Uitspraak in de „Strang- Pool" De Rotterdamse techtbank ver oordeelde Dinsdagmorgen de 49-ja- rige commissonair J. M. H. uit Rot terdam tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van twee jaar en een geldboete van 100 subsidair 10 dagen. H. werd ervan verdacht, de z.g. „Strang-voetbal-pool" te hebben georganiseerd. Tegen hem was vijf maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaar delijk, geëist. Post voor Groote Beer DEN HAAG. Post bestemd voor naar Nederland terugkerende militairen aan boord van het troe penschip „Groote Beer" welke in een der'tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 22 De cember in Nederland worden ter post bezorgd. Behalve de gebruikelijke gege vens dient het adres de vermelding te bevatten: a/b van het troepen schip .Groote Beer" op thuisreis naar Nederland. GOUDA. Dinsdagmorgen om 8 uur slipte ten gevolge van glad heid op de rijksverkcersweg UtrechtDen. Haag, nabij Waddinxveen een luxe auto. Dc wagen, die met een snelheid van 80 km reed, sloeg over de kop. De 65-jarige heer A. Boutens uit Den Haag, die naast de bestuurder zat, werd uit de auto geslingerd. Hij werd met een schedel- basisfractuur opgenomen in het St. Josephs Gasthuis te Gouda cn is later in de morgen overleden. De bestuurder liep geen letsel op. Dinsdagmiddag tegen een uur sloegen twee paarden, gespannen voor een bestelwagen van Van Gend en Loos, op de haven in Gou da op hol, daar de voerman bij het opstappen de bok van de wagen trok. De dieren kregen de bok op hun lijf en renden verschrikt weg. Een honderdtal meters verder ramden zij een winkelpui, schoten naar de overzijde en vernielden ook daar een winkelpui. De dolle rit bleef niet zonder noodlottige gevolgen. Een 61-jarige wielrijder de heer J, Duim uit Gouda, werd door de hollende paarden gegrepen en met zijn fiets een tiental meters meegesleurd. Enige uren later is het slachtoffer in het ziekenhuis „De Wijk" aan de opgelopen ver wondingen overleden. De voerman, die nog getracht heeft de hollende dieren tot stilstand te brengen, viel bij zijn pogingen van de wagen. Hij liep hierbij geen verwondingen op De blinde Scapini is bij verstek veroordeeld PARIJS. De blinde 56-jarige oorlogsheld Scapini ivt de eerste Wereldoorlog en in de 2de wereld oorlog ambassadeur bij de regering van Vichy voer de krijgsgevange nen. is bij verstek tot 5 jaar dwang arbeid en verbeurdverklaring van zijn bezit veroordeeld. Want, zegt het vonnis, hij heeft de belangen der Duitsers gediend. In 1935 had Scapini een ontmoe ting met Hitier gehad. En in Duits land en in Frankrijk heeft hii ge vangen gezeten, maar hij heeft naar Zwitserland weten te vluch ten. Zware straffen voor bende van .Gekke Piet' AIX EN PROVENCE. Acht- tien leden van Frankrijks berucht ste misdadigersbende van na de oorlog hoorde straffen van in to taal 163 jaar tegen zich uitspreken. Dc belangrijkste verdachte, de 24 jarige Marcel Ruard, alias „Pepito de Zigeuner", kreeg 25 jaar dwang arbeid. Hij werd er van beschul digd de meeste overvallen ontwor pen en geleid te hebben en was de rechterhand van Pierre Loutrel, alias „Pierrot le fou" (Gekke Piet). Pierrot Loutrel. gedurende de oorlog een Gcstapo-agent, zou in November 1946 in Parijs gedood zijn Men heeft zijn lijk echter nooit gevonden en vermoedt, dat hij nog in leven is en zich ergens schuil houdt. Tijdens het proces, dat 12 dagen geduurd heeft, werd het Paleis van Justitie bewaakt door 300 politie mannen, teneinde eventuele red dingspogingen te verijdelen. Russisch spelbrekerswerk te Tokio TOKIO. De Sowjet-Russische afgevaardigden in de geallieerde raad voor Japan hebben Dinsdag de zitting verlaten na de V.S. er van le hebben beschuldigd, dat zij de Japanners als „kanonnenvlees" in een anti-Sowjet-Russische „ka pitalistische oorlog" gebruiken. Eis tegen May blijftdoodstraf AMSTERDAM. „Ik blijf bij mijn eis, de doodstraf," zei mr. Be- zier, de procureur-fiscaal bij het Amsterdamse Gerechtshof in de zaak tegen de 43-jarige Duitser E. G. May, code-expert bij Schreie- der's contraspionnagedienst, welke zaak verleden jaar werd aangehou den en Dinsdag opnieuw op de rol stond. May wordt beschuldigd van deel genomen te hebben aan de execu tie van 70 Russische krijgsgevan genen in het kamp te Amersfoort. De 38-jarige Duitser K. F. Titho gaf als getuige b charge een uit voerig verslag van de wijze, waar op in 1942 de Russische krijgsge vangenen zijn neergeschoten. In zijn laatste woord zei ver dachte. dat hij beslist niet had ge schoten en dientengevolge „un- schuldig" was. Treinverkeer Leiden- Haarlem gestremd LEIDEN. De laatste drie wa gens van een post-goederentrcin uit Amsterdam, die het station Leiden was gepasseerd, zijn hedenochtend half vijf bij de Haarlemmertrck- vaart tussen station Leiden en sta tion Warmond door het te vroeg overhalen van een wissel uit de rails gelopen. De trein reed nog enige honderden meters verder, waardoor niet alleen de wissel, doch tevens over grote lengte de baan zwaar werd beschadigd. Door deze beschadigingen en door de ontspoorde wagens, waarvan er een is gekanteld, is het trein verkeer tussen Haarlem cn Leiden in beide richtingen uren lang volledig ge stremd geweest. Een beperkt trein verkeer zal in de loop van de och tend weer worden hervat. Tweede Kamerlid stelt vragen over gezags ondermijning DEN HAAG. Het Tweede Ka merlid de heer Van der Goes van Naters (Arb heeft aan de minis ter van Justitie schriftelijk de vol gende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat op een open bare vergadering te Assen op 13 December 1949. waaraan onder meer als sprekers hebben meege werkt mr L. W. E. M. Lasonder, oud-procureur-fiscaal bij het Bij zonder Gerechtshof te Leeuwarden, en de kolonel dr J. M. Somer, door laatstgenoemde o.m. is gezegd: „Hoe diep moet een volk gezonken zijn, dat een dergelijke regering aan vaardt" terwijl een der andere sprekers heeft gezegd: „De Neder landse regering is corrupt", en weer een andere het heeft gehad over het „verraad", dat bedreven zou worden door een der minis ters? 2. Is het juist, dat op deze ver gadering de chefs zowel van de rijks- als van de gemeentepolitie aanwezig waren. die. in plaats van. in te grijpen, van hun instemming met het gesprokene blijk gaven? 3. Is de minister bereid deze ge zagsondermijning krachtig tegen te gaan. zowel door strafvervolging als door ambtelijke repressie tegen de hierboven aangeduide en lagere gezagsdragers, van wie aantasting van het gezag wel het .allerminst mocht worden verwacht? De bijeenkomst van het West- Europese ..economische kabinet" heeft Dinsdag zes uren geduurd. Er werd slechts één besluit genomen Nee tocli Heus! Ook te St. Lo in N.\V.-Frank rijk aan de kust, loopt het te len Kerstmis, doch er worden •veer rijpe aardbeien geplukt en le appelbomen staan in volle bloei. Apparaat van 10 ton cn ge naamd „het electronisch brein" zal van nu af te Evan- iton (lil.) allerlei technische en mechanische puzzles oplossen. Brave New World! Uit stroom van ingezonden „rare dingen" kleine greep: .Ik zou jou hebben willen zien lurven blijven zitten kijken" (uit Dordt); „erker in kerk van Lekkerkerk is Lekkerkcrker- kerkerker" (uit Veenendaal) „Prijzen verlaagd tot het peil van 1925", zette een Deens restaurateur op zijn ramen. Ge volg: nijd bij concurrenten, doch 30 maal zo veel klanten in zijn zaak. Concurrenten volgden zijn voorbeeld; ook hun omzet meer dan 200 vooruit. N.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1