Raacl bekrachtigt medezeggenschap gemeente perso n eel Metropole verliest ook tweede deel VOORDELIGER PER DOZIJN 2 Jeugd luistert aandachtig naar concert van AOV Noteert u even WEK DE GAL IN UW LEVER OP Kamerlid spreekt voor CB I B over landbouwpolitiek Van Dam wint door k.o. .pus-I™ 21 December 1949 Erfpacht-voorstel van college krijgt een gunstig onthaal Amersfoorts Raad had vier en een half uur nodig om acht- en-twintig agendapunten af te doen. Veel tijd vergde vooral de bespreking van het voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening regelende de medezeggenschap van het ge- meentepersoneel. Het waren de beide communistische raads leden die tegen dit voorstel hun bezwaren uitten. De heer W. van Apeldoorn (CPN) vond het vreemd, dat men, nadat de EVC-groep uit het georganiseerd overleg is gestoten, zo snel met dit voorstel komt. Zijn betoog kwam kort en goed hierop neer, dat deze vorm van medezeggenschap er een is van „een gouden kooi waarin men de arbeiders met zoet gefluit tracht binnen te lokken en op te sluiten." stemmen van deze leden tegen werd aangenomen. Breedvoerig sprak men ook over het voorstel tot vaststelling van een verordening regelende de subsidië ring van bijzondere kleuterscholen. De heer dr. J. B. Drewes (Arb.) uitte zijn waardering voor het initiatief indertijd door de heer Van Apel doorn ten aanzien van he< kleuter onderwijs genomen. Zijn >ezwaren gingen vooral tegen artikel '4 waar in de normen zijn vastgelegd van korting op het subsidie voor scholen waar onbevoegde leerkrachten wer ken De bedragen van 17,50 en 35,zou hij, sprekende namens alle fracties, gewijzigd \#llcn zien in 7,50 en 15.De heer mr P. A. G. Ubink bestreed verscheidene on derdelen van de verordening op juri dische gronden. De heqr Van Apel doorn achtte hetgeen bereikt is wel mooi, maar ten slotte zijn het altijd nog lapmiddelen De scholen vol doen bij\ niet aan de te stellen eisen. UITSTEL Wethouder Spiekermann had een vlotter verloop van deze zaak ver wacht Niettemin zijn B. en W. gaar ne bereid de ingebrachte bezwaren te beoordelen en hij nodigde de he ren Drewes en Ubink uit in een vol gende vergadering met amendemen ten te komen De voorzitter betoogde dat B en W. met de bereikte resul taten niet tevreden zijn. Zodra de Kleuteronderwijs komt nogmaals in Raad Hij beweerde voorts, dat in dit „reglement medezeggenschap" de corporatieve gedachte ligt verankerd en vond, dat men daarmede de op vattingen van de voormalige NSB benadert. Zijn fractiegenoot de heer Ter Burg keerde zich vooral tegen de opheffing van de kernen. In naam is het medezeggenschap maar in we zen wenst men, dat het gewillige kind maar heeft te luisteren. De heer Th. van Oort (Arbeid) uitte zijn waardering voor hetgeen op het ge bied van de medezeggenschap tot stand is gekomen. Hij liet vooral uit komen, dat deze medezeggenschap in het bijzonder geldt voor de bedrijfs voering. De rechtstoestand van de ar beiders wordt door andere organen behartigd en gecontroleerd. De heer dr. B S. A. Al (Arb.) er gerde zich aan het herhaaldelijk ver gelijken met de NSB Hij ziet deze medezeggenschap als een onderdeel van een groeiproces. Het belangrijke is, dat de hoofden van dienst nu ook verantwoording naar beneden ver schuldigd zijn. Het is geen zeggen schap maar medezeggenschap, die met dit voorstel wordt beoogd, aldus was ongeveer de mening van dit raadslid. De heer Wielinga (AR), schetste de vooruitgang, die op het gebied der medezeggenschap valt te constateren. Er is geen sprake meer van machtspositie maar van rechts bewustzijn. EVOLUTIEPROCES Burgemeester Molendijk zag deze medezeggenschap als een schakel in een evolutieproces. Het is van grote betekenis, dat ook de stem wordt gehoord van de vakman. Dit mede- zeggenschapsinstituut is geen klach tencentrum, zoals enkele raadsleden het willen zien, aldus de voorzitter. Het gaat hier om de medezeggen schap over de verhoudingen in het bedrijf. Dit reglement is gebaseerd op de goed willendheid van twee kan ten. Fel keerde de voorzitter zich te gen de vergelijking met de methode van de NSB Hij noemde dit absurd De heren Van Apeldoorn en Ter Burg repliceerden uitvoerig en het resul taat was, dat het voorstel met de mogelijkheden gunstiger komen te liggen, zal ook het openbaar kleuter onderwijs kunnen worden verwezen lijkt. Ten slotte ging de raad er mee accoord om over de verordening in een volgende vergadering te stem men, nadat deze nog eens rustig door het college zou zijn bekeken. Betrekkelijk weinig is er gezegd over het voorstel inzake de uitgifte van gronden in erfpacht. De heer dr. Al trok nogal fel van leer. Hoewel hij aan het eind van zijn betoog verklaarde dat zijn fractie zich in grote lijnen wel met het voorstel kan vereni gen, kwam hij niettemin tot de formulering, dat het college blijk had gegeven van kortzichtigheid, deloyaal is geweest ten aanzien van een meerderheidsbesluit van de raad en inconsequent. Hij toonde voorts aan. dat er in Amersfoort nog voldoende grond is, die in erfpacht kan worden uitgege ven. Hij noemde in dit verband Birk- hoven, stroken grond tussen Laan 1914 en Hugo de Grootlaan, Frede- riklaan en Abr. Kuyperlaan en het Soesterkwartier. De heer P. J Hermans (KVP) zei- de verheugd te zijn over dit voor stel. Nu blijkt dan toch, dat er nog wel grond te koop is in Amersfoort. Hij noemde de uitgifte in erfpacht van de door de heer Al genoemde gronden: de ondergang van het grondbedrijf. Nadat de heer Wielin ga nog had gesproken, zeide wethou der Van Zwol, dat in deze aange legenheden van grondverkoop of koop de raad toch altijd het laatste woord heeft. De voorzitter nam de formulering van dr. Al niet. Hij keerde zich vooral tegen de opmerking over de vermeende kortzichtigheid van het college Dat de raad nu dit voorstel zal aannemen is toch wel een bewijs, dat het college met de samenstelling ervan niet kortzichtig is geweest, al dus de voorzitter. En zo werd dit voorstel dan ook inderdaad zonder hoofdelijke stemming aangenomen. In deze raadsvergadering zijn de overige agendapunten onder de ha mer door gegaan of na korte discus sies z.h.s. aangenomen De rondvraag leverde geen bijzonderheden op. Op een vraag van mr. Fruin werd mede gedeeld, dat de zaak van het volks- credietwezcn in de volgende raad komt. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 'Ine Med Reeds nu aan elke kiosk ft 23 ct: Het Kerstnummer van VRIJ NEDERLAND een speciaal Europa-nummer Er werken aan mede: Denls de Rougemont Lord Boyd-Orr Drs B. W. Schaper H. M. van Randwijk W. Jos de Gruyter Prof. dr K. H Miskotte Drs L. de Jong A. Viruly Ignazio Silone Norman Thomas Prof. dr H Brugmans J. Greshoff Ina v. d. Beugel Dra M. G Schenk en vele anderen. Speciaal bericht aan onze puzze laars: Uw rubriek ls niet in de verdrukking gekomen! Integen deel, een tweede opgave met hog? prijzen ls toegevoegd. WENST U DIT NUMMER TE ONTVANGEN'? Toezending volgt: a. Na ontvangst van 25 cents aan post zegels, of b. gratis na ontvangst van een briefkaart, waarmedo u een proefabonnement bestelt tot en met 31 Maart 1050, terwijl u ons I 2,50 doet toekomen per postwissel of per postgiro nr 6269 ten name van De Twcnt- sche Bank met vermelding rekening „Vrij Nederland". Nieuwe abonné's ontvangen ook het Oudejaarsnummer gratis. Administratie „Vrij Nedorland": Raamgracht 4 - Amsterdam. gen in dit werk opgestapeld en we hebben van Keessens spel genoten, mede om het gemak waarmede deze moeilijkheden overwonnen werden Cansonetta (andante) en de finale (allegro vivacissimo) vielen bij het jeugdige auditorium het meest in de smaak: hang naar melodie en be grip voor het onstuimige passen bij dete leeftijd. De heer Hartvelt heeft zich de uiterste moeite gegeven met het or kest tot een waardige begeleiding te Komen. Soms gelukte het niet zo goed, als wij allen wensten, maar als» we de zware taak van orkest en di rigent in dit geval in aanmerking nemen, dan moeten we toch vast stellen, dal fe het er goed hebben afgebracht. En dit is voor beide een felicitatie waard. Onze dank aan ,,'t Nut" voer de organisatie. S. GRAND THEATRE. „Per Lucht, post" 14 j. Zondag: 2.00, 4 15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30 6.45 en 9 uur Donderdag, 22 December, 2.30, 6.45 en 9 uur: „La Traviata". CITY THEATER. „Key Largo" 18 j. Zundag: 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER Van Vrijdag t.m. Maandag: „De slavin van Haroea". 14 j. Van Dinsdag t.m. Donderdag: „Sin gapore*7 18 j. Zondag: 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur CITY THEATER SOESTDIJK „Fietsendieven". 18 j Zondag: 2.00, 4.15 6.45 en 9 uur. Zater dag: 2.30, 6 45 en 9 uur. Ove rige dagen: 2.30 en 8 uur. OPENBARE LEESZAAL - (Jilleriing voor volwassenen dagelijks 2—5 u bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 7—9 uur: Uitlening voor kinderen: Woensdag en Zaterdag middag van 2.304 30 uur. Leeszaal dagelijks van 10—12.30 cn 2—5 uur bovendien Dinsdag- cn Vrijdagavond van 7—10 uur. R.K OPENBARE LEESZAAL Wyers- straat 2, geopend van 101 uur en 2 305.45 uur. Maandag cn Vrijdag 7—9 uur. Uitlening van 11—12 30 uur. TENTOONSTELLING: Tot en met 15 Dcc. Academie voor beeldende kunst. Tentoonstelling schilderijen C. ten Hoope en W. Stuurman, ce ramiek. 1015 7—9 uur. Zondag 25 uur 17 DEC. t/m 2 Jan. St. Pieter- en Blocklandtsgasthuis. A.K.G. Kersttentoonstelling, 1017 u. Zondags 14—17 uur. Solistisch optreden van Jan Keessen Onder auspiciën van 't Departe- ment Amersfoort van de Mij. tot Nut van 't Algemeen had Dinsdag middag in de Markthal een Jeugd- conceri plaats, dat vrijwel door de gehele Amersfoortse spes patriae, voorzover deze tenminste de lagere school achter de rug heeft cn in richtingen van voortgezet onderwijs bezoekt, werd bijgewoond. Jeugd- concerten zijn in ons land gelukkig niets nieuws meer; ze bedoelen in 't algemeen het concertpubliek vcor de toekomst te vormen en als zo danig hebben ze grote culturele be tekenis. De uitvoerenden waren: de Amersfoortse Orkestvereniging on der leiding van Kees Hartvelt en de violist Jan Keessen. De middag begon met de gebrui kelijke inleiding door de heer Hart velt, die een en ander van de in het orkest bespeelde instrumenten ver telde, ze door de orkestleden liet demonstreren en het eerste num mer. de ouverture l'Italienne en Algérie van Rossini toelichtte. Het ware misschien wenselijk geweest iets meer over de opbouw van deze ouverture te vertellen, waarschijn lijk was 't genot van deze middag bij het auditorium nog gro ter geweest. In elk geval werd er een weg tot goed begrip gewezen en zo gewekrt aan de opvoeding tot aandachtig luisteraar. Het zwakke punt bij een amateur-orkest ligt altijd in de wel zeer verschil lende graden van beheersing der instrumenten bij de onderscheidene orkestleden en het tekort aan en semble-routine. Dit was ook hier waarneembaar, maar toch was er, ook voor de volwassen muzieklief hebber, bij vele onderdelen der ouverture heel wat te genieten De houtblazers, vooral de hobo. vermochten ons te bekoren, maar ook bij de verschillende strijkeis bleken uitstekende, geroutineerde krachten te zitten. Bij de inzetten constateerden we nogal eens wat ongelijkheid cn ook de tempo-over gangen werden niet steeds gemak kelijk verkregen. Maar als geheel beschouwd, was de uitvoering der ouverture uitstekend aanvaardbaar Toch vonden wij het orkest beter op dreef in l'Arlésienne van Bezet. Dit ligt natuurlijk ook wel in de aard van dit orkeststuk cn reeds onmiddellijk bij de inzet mocht worden geconstateerd, dat het or kest in de loop van de middag zich warm had gespeeld, zodat met meer losheid en ongedwongenheid werd gemusiceerd. Het werk is nogal doorzichtig en dat. gevoegd by zijn melodieus karakter, maakte, dat het al bijzonder insloeg. Erkend dient te worden, dat de samenhang tussen verschillende instrumentale groepen in dit nummer dikwijls zeer te loven viel. 't Extra-applaus voor de saxophonist was stellig verdiend. Het hoofdnummer van dit concert was Tschaikowski's vioolconcert, ge speeld door Jan Keessen met orkest begeleiding. Het is bekend de heer Hartvelt wees er ook op welke hoge eisen dit concert stelt aan de techniek van de solist. Ge constateerd moet worden dat Jan Keessen deze moeilijkheden niet uit uit de weg behoefde te gaan. Dub beltonen. flageolets, en andere mu- zikaal-technische hindernissen lig- Zure haring-ongeval bij Nederberg Er hing gisteren een bedenkelijke lucht van zure haring by Neder berg. Geen wonder, want bij het nemen van de bocht ter plaatse, vlogen van een auto drie kisten met flessen zure haring over het pla veisel. Er bleek niet meel meer van heel. Jammer van de haring. Voetbalwedstrijd uitgesteld DE KNVB heeft de wedstrijd Stichtse Boys IQuick I, die vast gesteld was op 26 December a.s. uitgesteld. Benoemingen Tot leden van de commissie van toezizcht op 't lager onderwijs zijn wegens periodieke aftreding be noemd: mej. E. F. Van Dorp, mej. J C Geers, mevr. G Chr. de Jong Idzenga en de heer A G W van Oostveen; tot leden van de com missie van toezicht op het mid delbaar onderwijs, wegens perio dieke aftreding: mevr. G Dre wesBrinkman en de heer J. J. H. Haan; tot lid van het college van curatoren van het Johan van Oldebarneveltgymnasium, wegens periodieke aftreding: H Molen dijk; tot leden van het bestuur der „Stichting tot oprichting en instandhouding van medisch-op- voedkundige bureaux": J A Hen driks, arts en de heer C. Vos en tot voorziening in de vacature D. Q. R Mulock Houwer: mevr. C. H. SchutSchreuder, arts. 1159. Rob ls nu ln staat overal rond te lo- i pen, zonder dat hij wordt opgemerkt. Hij gaat naar de kamer, waar Toon ls binnenge bracht. Er staat wel een pinguïn op wacht, maar het dier laat hem ongehinderd passeren Rob hoort hoe Lupardi met zijn vriend spreekt Toon kijkt een beetje wezenloos rond, maar zijn been is blijkbaar goed verzorgd Welke plannen zou LuparcU met hem hebben? Uit het gesprek kan Rob af leiden dat de geleerde niet beter weet of Toon ls alleen ln zijn dool hof verdwaald. Maakt u zich geen zorg," hoort hij hem zeggen; „ik zal u straks een paar benen geven, die niet meer kunnen bre- het arme dier heeft zowaar ook al een kop- ken." Maar dan moet Rob zich weer verber antenne gekregen en reageert niet eens meer gen, want Yoto komt er aan met Skip Och. I wanneer Rob zachtjes fluit. (Inqez. Med.) EU ZUN WEER. LAST/NA STEP-INS EN CORSELETS WAARBORG VOOR KWALITEIT EN PASVORM i In de strijd om het verenigings kampioenschap district „Eemland" zijn de biljarters van „Metropole" niet bijster gelukkig. Leverde het eer.ste deel van de ontmoeting te gen O.D.L Maandagavond te Baarn gespeeld, een 80 neder laag op, het tweede en laatste deel, dat gisteravond in café „Metro pole" verspeeld werd, had tot re sultaat, dat de Baarnse club met 62 won. De totaaluitslag van de ontmoeting O.D.L.—Metropole luidt dus: 142. Voor de enige en overigens nog benauwde! Metropole-over- winning zorgde De Mots. die om 75 caramboles de strijd tegen Taalman aanbond. Wel nam de Amersfoorter direct na het begin een aardige voorsprong na 8 beurten stond hij met 267 voor maar zijn tegenstander liep ge leidelijk in. Doch iedere keer als de Baarnse speler De Mots ge heel dreigde in te lopen, hield onze stadgenoot taai vol en wist steeds een kleine voorsprong te behouden. Na 46 beurten had De Mots deze partij de spannend ste van de avond gewonnen. De Mots (75) 75 46 11 1.63 Taalman (75) 67 46 8 1.45 Een partij, die wat spanning betreft vrijwel op gelijke hoogte met bovengenoemd treffen stond, was die tussen Bleumink (Metro pole) en Oudendorp. Oudendorp (85) 85 43 9 1.97 Bleumink (85) 79 43 7 1.83 Een slechte partij speelde de Metropole-speler Lam. Waar schijnlijk hebben de zenuwen hem parten gespeeld. v. Moorselaar (85) 85 7 8 1.80 Lam (85) 69 47 8 1.46 Ook de partij tussen Hezeman (ODL) en Drieënhuizen was wei nig interessant en leverde een ge decideerde nederlaag voor de Amersfoorter op Hezeman (75) 75 41 9 1.82 Drieënhuizen (75) 55 41 7 1.34 De stand in de finale om het verenigingskampioenschap luidt: thans: 1 ODL (Baarn) 18 pnt.; 2 Ingez Med.) U tuit 's moreens „kiplokker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Bondsvoorzitter schaart zich achter beleid van minister Mansholt (Van één onzer verslaggevers) De deelnemers aan de akkerbouwconferentie van de Christelijke Boe ren en Tuinders Bond hebben Dinsdagmiddag in een der zalen van het conferentieoord „Birkhoven" te Amersfoort met grote aandacht geluis terd naar de diepgaande principiële redevoering, die de bondsvoorzitter, het Tweede Kamerlid Chr. van den Heuvel, hield over de huidige Neder landse landbouwpolitiek en de akkerbouw. is In deze t\jd van deviezenschaars- Critiek op Nat. Plan bureau De heer Van den Heuvel ging uit van de gedachte dat de akkerbouw- polltlek van de Nederlandse rege ring moet worden beoordeeld naar de economische politiek. Wat is naar onze opvatting de taak van de overheid? zo vroeg spreker zich af Hy kwam tot de conclusie dat van de vier opvattingen (de liberale, socialistische, katholieke en prot. christelijke), slechts die van de prot. chrlsteiyken aanvaardbaar moet worden geacht. Immers, de overheid mag slechts dan maatregelend op het maatschappelijke terrein werk zaam zijn, indien blijkt dat de maat schappij zelf daartoe niet in staat blijkt te z\jn. Als zodanig toonde de heer Van den Heuvel zich tegenstan. der van geleide economie, hetgeen volgens hem niet betekende dat h\j zich tegen de werkzaamheid van het Nationaal Planbureau wilde ke ren. In een plan kan men, aldus de Inleider, geen rekening houden met irrationele facetten en de heer Van den Heuvel was daardoor van me ning dat de C B.T.B. de plannenma kerij moet bestrijden, omdat deze een Christelijk leven onmogelijk maakt. Wat betreft de huidige si tuatie meende spreker te moeten opmerken, dat de overheid geroepen is bepaalde dingen voor de gemeen schap te doen. Een regelend orgaan te noodzakelijk. Komende tot een bespreking van de huidige landbouwpolitiek zeide de heer Van den Heuvel, dat deze er op gericht is de prijs- en produc tiebepalingen los te laten om daar mede een nieuwe weg te kunnen in slaan. De heer Van den Heuvel meende, dat de huidige nieuwe koerspolitlek van minister Mans- holt de volledige sympathie kan ge nieten van de C.B.T.B. Voor wij ons echter achter de politiek van minister Mansholt scharen, wensen wij als georgani seerde boeren een aantal voorwaar den te stellen: (1) De overheid dient bereid te zijn zoveel handels-poli tieke maatregelen te treffen als noodzakelijk blijkt; (2) de overheid zal zich niet door de vrees van de consument moeten laten lelden en (3) in de landbouwkringen zullen krachten aanwezig moeten zijn, die bereid moeten zijn bedrijfsregelin gen te treffen en de overheid zal daartegenover deze organen be voegdheid dienen te geven. Wat betreft de te treffen bedrijfs regelingen was de heer Van den Heuvel enigszins ongerust of er In derdaad voldoende krachten in de landbouw aanwezig zouden zijn die bereid en in staat zouden blijken te zijn deze regelingen te treffen. Ten slotte waarschuwde de heer Van den Heuvel tegen een nieuwe devaluatie. DOS (Soest) 12 pnt en 3 Metro pole (Amersfoort) 2 pnt. De laatste wedstrijd tussen Me tropole en DOS wordt volgende week gespeeld. Het eerste deel in Amersfoort en het tWeede in Soest, alwaar dan tevens de prijs uitreiking zal plaats hebben. Kerstfeest voor zieke militairen Iri het Militair Hospitaal aan de Hogcweg en ln het Militair Sanatorium aan de Amersfoortsestraatweg worden 300 Jongemannen verpleegd, die bij de uitoefening van hun plicht, hun ge zondheid hebben geofferd Een Dames-comité, vorig jaar opge richt. heeft besloten in de kersttijd bovengenoemde Zickenlnrichtlngen te bezoeken, om hen. die daar worden verpleegd iets van het geestelijke cn het gezellige, ontspannende van het Kerstfeest te brengen. Er ls ditmaal geen beroep op de beurs van de ingezetenen gedaan, om dat de penningmeester nog over een batig saldo beschikte en bovendien de Amersfoortse bakkers hun belangeloze medewerking hebben toegezegd. Wil men echter ook in de toekomst Iets voor deze jonge mannen kunnen doen, dan zal een storting op giro No. 14681 van ..Onderlinge Voorzorg van 1894" zeer welkom zijn. De Kerstfeestviering zal Vrijdag 23 December om kwart voor zeven wor den gehouden ln het Militair Sanato rium en Zaterdag 24 December om drie uur ln het Militair Hospitaal. Medewerking wordt verleend door het Amersfoorts Manncnkoot dc Veld prediker cn dc Aalmoezenier, terwijl aan de patiënten versnaperingen zullen worden aangeboden. Kerstmiddag NVEV De afdeling Amersfoort van de Ned. Vrouwen Electr. Vereniging organiseerde Dinsdag een Kerst middag in 's Prinsenhof. De voorzitter mevr. v. Bienema Prop heette allen hartelijk welkom in 't bijzonder de voordrachtkun stenares mevr. Hester Janssen Klenke uit Bilthoven, en de heer De Ligny, de dirigent van het koortje. Een tragische omstandigheid is, aldus de Presidente, dat juist deze middag een onzer trouwste leden mevr. Sonius. ten grave wordt ge dragen. Ook het overleden lid, me vrouw Fouer, werd gememoreerd. De vergadering werd hierop met één minuut stilte onderbroken. De voorzitster deelde voorts me de, dat de presidente van het hoofd bestuur, mevr. Otte Arnolli zeer ernstig ziek is. Namens de afdeling werd een kerstgroet gezonden, in de vorm van een Kerststukje. Hierna zong het koortje onder leiding van de heer De Ligny, waar na mevr. Hester Janssen Klenke Kerstpoëzie en Kerstgedachten de clameerde. Na de pauze zong weer het koor tje en sloot mevr. Janssen Klenke met declamatie. Ze oogstte een har telijk applaus. Mevr. Janssen Klen ke toonde zich een zeer talentvol declamatricc. Er waren bloemen voor de decla- matrice en een rokertje voor de heer De Ligny. Ons dagelijks teveel Uit een ongesloten schuur aan de Woestijgerweg is een rijwiel ont vreemd. Een winkelier is bekeurd voor het doen houden van een oprui ming zonder vereiste vergunning van de Kamer van Koophandel. Een VAD-bus slipt De woning van Kortbeek in de bocht van de Snouckaertlaan is weer eens geramd. Tegen middernacht slipte een V.A.D.-bus. De bestuurder trachtte de wagen nog door de bocht te krij gen, doch kwam tenslotte met zijn bus tegen de pui van genoemde woning terecht. De bus liep aan de voorzijde vrij ernstige averij op. Met de overige schade viel het nogal mee. De wielrijder, die het ongeval zag gebeuren, wordt verzocht zich bij de politie te melden. Soest Terug uit de tropen Met het troepentransportschip „Sibajak", vermoedelijke aan komst op 30 December te Rotter dam, keren uit de tropen terug: D v d Broek Parklaan 2; J H v. Nimwegen, Lange Brinkweg 29; K M de Ruygt, Den Blieklaan 66; A J Vis, Mendelssohnlaan 3; Ch Witteveen, Beetzlaan 45a; allen te Soest. Met de „Kota Inten" keert te rug: J v d Toorren, Veldm Mont- gomeryweg 58 te Soesterberg. Benoeming In de vacature, ontstaan door de pensionnering van de heer J. van Tol. deurwaarder bij de plaatselijke belastingen te Soest, is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd onze plaatsgenoot, de heer E. Heupers. OPLICHTING BERECHT De Utr. Rechtbank deed heden uitspraak in de week tegen mevr. A. B., die onder valse voorspie gelingen zekere C. voor ca. 25 mille had opgelicht. Het vonnis luidde: 3 maanden gevangenisstraf met aftrek en ter beschikking stelling van de rege ring. Geeist was 8 maanden met af trek en onvoorw. ter beschikking stelling van de regering. Leusden LANDBOUWERS BIJEEN In de algemene ledenvergadering der Afdeling Leusden en Stouten- burg van het Utrechts Landbouw Genootschap in café „de Drie sprong" te Stoutenburg, werd door jkh A. J. van Geen, voorz. van het U.L.G. in zijn openingswoord me degedeeld dat er bij de Provinciale Waterstaat op is aangedrongen om maatregelen te nemen tegen dc er gerlijke vervuiling van het Vallei- kanaal. Een oplossing hiervoor kan gevonden worden door het aan brengen van een stuw in de Lek bij Vianen. De bestuursverkiezing bracht geen verandering. Herkozen, werden de heren Jkh. Van Geen, H. van Woudenberg en A. van Beek. De heer B. Willigenburg werd geko zen tot lid van het Kringbestuur van de Stichtiqg van de Landbouw. Verder ls door het bestuur als lid der commissie van toezicht bij de Landbouwhuishoudschool te Wou denberg gekozen Mej. Westeneng De heer K. F. Joling, directeur van de Provinciale Gezondheids dienst te Utrecht behandelde ver volgens het onderwerp: „Tubercu losebestrijding". Ook de daarna nog op verzoek vertoonde twee filmen over dc bestrijding van mond- en klauwzeer en over de onvrucht baarheid van het vee waren zeer leerzaam. NIEUW WEGGEDEELTE OPEN GESTELD Vandaag is zonder enige officiële plechtigheid het nieuwe wegge deelte van burgemeester De Beau- fortweg te Hamersveld in gebruik genomen. Reeds lange tijd vormde de Z-bocht in deze weg een haast onoverkoombare hindernis voor het moderne verkeer Vele klachten kwamen dan ook over deze bocht bij B. en W. .binnen. Deze hebben met voortvarendheid de zaak aan gepakt. Het verkeer over het oude weggedeelt is over een afstand van 150 meter stilgelegd, terwijl een nieuwe weg is ontstaan die dwars door een weiland en boomgaard loopt. Door deze weg door particu liere terreinen te laten lopen, heeft zij een juiste ligging gekregen. Het oude weggedeelte blijft voorlopig zo liggen, omdat het niet uitgeslo ten is te achten dat het nieuw be strate gedeelte tekenen van, ver zakking gaat tonen. In dat geval moet de weg opnieuw bestraat wor den, terwijl het verkeer dan over de oude weg omgelegd kan worden, waardoor geen stagnaties in de werkzaamheden ontstaan. Het is echter niet onmogelijk dat in de toekomst dit oude weggedeelte (dat uit twee stukken bestaat) gemeen te-plantsoen zal worden. SCHAAKUITSLAGEN Door de leden van de Schaak club „Toekomst" werden deze week voor de onderlinge competitie dc volgende partyen gespeeld: W. Ver loop G. v. Buren f2H. v. Raaij—C. v. Buren 0—j. Terma- ten—G. v. Leeuwen 0—1; A. Heij— G. Buddingh 10: W. Veenendaal C. Veenendaal wegens tijdgebrek afgebroken. Hoevelaken AUTO-ONGEVALLEN Op de Pcnnlngsteeg reed een vee transportauto van de Fa van de K uit Zwartebroek ln de sloot. Per kraan wagen slaagde men er in het voertuig weer op het goede pad te brengen. Er vonden geen persoonlijke ongelukken plaats. Op het kruispunt werd de bum per van een vrachtauto door een andere vrachtwagen aangereden De schade v erd onderling geregeld BURGERLIJKE STAND Geboren: Helmen, z. van R. W. Post- houwer en G. Hooijer: Ernst Sigmund. z. van H Beltlcr en M. van den Ham. KESTWIJDING Donderdag zal. uitgaande van het Hoevelakens Gemengd Koor ..Het moet kunnen" en het Christelijk Mannenkoor ..Zang en Vriendschap" uit Ermelo een Kerstwijdingsavond gegeven worden in het Verenigingsgebouw. Hoogoven tournooi in Januari VELSEN Het Hoogovcn-tournool 1950 wordt van 7 tot cn met 15 Januari te Beverwijk gehouden De hoofdgroep is als volgt samengesteld dr. M. Euwe Th. D. van Scheltinga. H. Kramer. N Cortlcver. J. Donner. H. Book tkam pioen van Finland cn van Scandinavië! V. Soultanbieff (België). F van Seters (België). B Kostitsch (Zuidslavië). De deelneming van Kostitsch ls twij felachtig Als reserve staat echter Clau de Hugot (kampioen van Frankrijk) ge noteerd die Ingeval van de komst van Kostitsch ln de reservegroep meespeelt Dc overige groepen zijn ook sterk be zet Daarvoor hebben zich zes buiten landers aangemeld t.w. drie Engelsen, een Pool. een Deen en een Tsjech. De kampioen van Curasao Van Ton- gerlo ls voor de reservegroep. Boksen DEN HAAG. Luc van Dam won Dinsdagavond voor 1600 toe schouwers in de zaal van de Die rentuin te Den Haag van de Franse middengewicht Gustave Degouve door knock out in de 5e ronde Het pleit werd beslecht in de vijfde ronde, na een kalm begin. Van Dam bleef zich zorgvuldig dekken, alle stoten fraai blokke rend; toen viel hij plotseling blik semsnel aan. een felle rechtse zond de Fransman in de touwen in een neutrale hoek, twee linksen volg den terwijl de Fransman ineen kromp. maar nog voordat zijn knieën de grond raakten, bombar deerde Van Dam hem van vlakbij met slagen van links en van rechts. Degouve viel neer, en alhoewel hij kermend uitriep ver onder de gor del te zijn getroffen, werd hij uit geteld. De ringarts, die hem daarna on derzocht, verklaarde geen sporer. te hebben gevonden, die op een te lage stoot wezen. Degouve van zijn kant hield later staande dat dit wel het geval was. „In de meer dan 200 gevechten, die ik gelegerd heb, heb ik nog nooit comedie gespeeld. En ook nu heb ik niet aan viezigheid gedaan", zei Degouve. Volgens de waarneming der meesten raakte de stoot niet onder de gordel. Op dat moment was Degouve trouwens al zo ver heen dat het te betwijfelen valt, of zijn nederlaag aan een dubieuze klap moet worden toegeschreven. f/nu Mra Het vratifkste boek van bet jaar!1 lAv boekhandelaar heeft 't. Cf4.90) Schaaktournooi Moskou begonnen MOSKOU. Het tournooi om 't wereldkampioenschap schaken voor dames is in de Rode Vaandelzaal van het Centrale Gebouw van het Rode Leger officieel geopend. Het podium, waar gespeeld wordt, was versierd met vlaggen van Italië, Polen, de Veienigde Staten, Tsje- cho-Slowakiie. Oosi-Duitsland. De nemarken. Cuba. Frankrijk Groot- Brittannie. Nederland. Hongarije en de Sovjet-Unie. O.m. werd het woord gevoerd door de wereld kampioen Mikhail Botwinnik, die de wens uitsprak dat dit tournooi de wereldvrede zou bevorderen. Hij noemde Moskou de hoofdstad van de schaakwereld en vervolgde: „Al le schaakspelers dienen zich te ver zetten tegen iedere poging om een nieuwe oorlog te ontketenen". De uitslagen van de eerste par tijen luiden: Benini (Italië) ver loor van Mora (Cuba); Belova (Rusland) versloe™ Keiler (Oost- Duitsland). Alle andere partijen, o.a. die tussen Fenny Heemskerk (Nederland) en Karff (V.S.), wer den afgebroken. Voorwedstrijden driebanden AMSTERDAM. Naar bekend heb ben acht spelers Ingeschreven voor het Nederlands kampioenschap hoofdklasse driebanden, dat %-an 26 tot en met 29 Januari 1950 te Enschede wordt gehou den De kampioen van het vorig seizoen, dc Arnhemmer J Broekhulzen ls vrij gesteld van voorwedstrijden. De acht spelers die om 7 plaatsen moeten spe len zullen ln twee groepen de voor- wedstrijden afwikkelen, te weten te Amsterdam met E. Louwaard, P. de Leeuw en Jan Sweering (allen A'dam), en B Wevers (Enschede) en te Rotter dam met H. Verbeek (Utrecht), N'. F. Stlkkclman (Arnhem). B. H Bomkamp (Rdam) en J. C. Baay (R'dam). Nieuw jaarsvoetbal Stad tegen provincie in het Stadion Wederom zal op 1 Januari in het stadion de voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen het stedelijk en pro vinciaal Utrechts elftal. Aanvang 2 uur. Kerknieuws Ned. Hcrv. kerk Beroepen, te Bovensmilde. E. L. Rui tenberg, cand. te Amersfoort; te Ooster- land. A Baas te Baardwijk en Drunen; te Dordrecht (vac. G J de Nie) P M. Metzel. voorg. Ver Vrljz. Herv. te Am sterdam; te Nieuwe Tonge J. de Lange te Nunspect; te Zeist (vac. A. v. d. End) J. W. dc Bruyn te Sprong; te Deventer P. J. dc Geeter te Zwaag Westeinde; te Ridderkerk )vac J Ewoldt) H. N. Hensbergen te Schalkwijk. Bedankt: voor Eist (Utrecht) W A. S. Laurense te Dnesum: voor Ridderkerk Jac. Vermaas te Amersfoort Geref. Gemeente Aangenomen naar Elspeet H. van Gllst cand. te Den Haag. die bedankte voor 16 andere beroepen. Geref. kerken Tweetal te Utrecht (vac dr. R J. v. d Meulcn) K. W. Dercksen tc Maas sluis en M. Hamming te Den Helder Beroepen te Tzum H D Bruggeman. cand. te Bilthoven: te 's-Gravenzande (vac. dr E Massellnk) K. P. v. d. Wel, legerpredikant.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2