DAGBLAD YOOR AMERSFOORT Gesprek met Nederlandse volk vijfjaar na bevrijding „Geen noodlottig, doch een aangrijpend uur" Viooltjes bloeien alsof het lente is Minder hulp aan Europa zegt: Vandenberg Onvermijdelijk r Arnhemse bosparken worden tentoonstellings gebied Voorlopig nog geen herziening der belastingwetgeving 9e Jaargang, no. 300 Donderdag 22 December 1949 Opgerïcb 9 I t-arooJ Ulro 510330. Redactie en Administratie: Snouckaertiaan 7. Amersfoort. Bank: Rotterdamscbe Bank Postbus 9 Aboonements- Uitgave- NV De Nieuwe Pers Telefoon redactie «91 - Telefoon administratie 6235. prijs 32 een, p. w. of 5.15 p. kw. Losse nummer, 9 cent Uitgave. «.V. Ue IMeUWe ferS Hoofdredacteur T). DE BOORDER. W' IANNEER de Eerste Kamei eerst de resultaten van de R.T.C. had kunnen goedkeuren om er d a a r n a over te debatteren zou de werkelijke positie van dit hoge college duidelijker zijn uitgekomen Een andere uitslag dan ..ja" was onvermijdelijk en het is deze on vermijdelijkheid, die niet alleen de- Eerste Kamer tekent, doch geheel Nederland, de gehele Indonesische kwestie in alle aspecten. De voorbereidingen voor de sou- vereiniteitsoverdracht le Amster dam. de aanwijzing der Indonesi sche afgevaardigden, de vertegen woordiger der Verenigde Staten van Amerika bij de R.I S.. de plan nen van de nieuwe staat aan de evenaar: het is allemaal reeds be kend gemaakt, alsof er geen be handeling in de Eerste Kamer aan vooraf moest gaan De stiptheid in de naleving van het protocol of de inachtneming der goede vormen j (waaraan anders en veelal zeer te recht streng wordt vastgehouden) was eigenlijk ten aanzien van de j Eerste Kamer compleet zoek Wij betreuren dit in hoge mate ondanks de door ons aanvaarde on vermijdelijkheid, omdat de einduit slag een ander, althans een zuiver der beeld zou hebben gegeven zon der dit gedwongen zijn door de on vermijdelijkheid. Een geheel vrij ja" ware ons liever en had stellig meer waarde dan deze aanvaarding op het laatste onvermijdelijke ogenblik. De onvermijdelijkheid zelve als wezenlijk element in de ontwikke ling der volken en de nieuwe plaats van Azië in deze wereld, d i e on vermijdelijkheid hebben wij van meet af aan geaccepteerd. Zij is de erkenning van de schoksgewijze vooruitgang (zo men wil: verande ring) in de betrekkingen der vrije naties, door een wereldoorlog tot stand gekomen. De aanvaarding van deze princi piële onvermijdelijkheid is nood zakelijk voor het herstel van on nodig verloren gegaan vertrouwen. Dat wat de Eerste Kamer niet kon: „eerst aanvaarden en dan pra ten" hadden wij als Nederlandse natie wel gekund. In onze houding tegenover Indonesië hadden wij de onvermijdelijkheid principieel ja ren geleden kunnen aanvaarden, om daarnè over de „weg waarop" te spreken. Wij hebben het niet ge daan. Wij hebben gewacht tot wij voor de practische onvermijdelijk heid stonden en er geen andere keuze overbleef. Vandaag kunnen wij beslissen ol wij voor de toekomst willen vol harden of veranderen, of wij de pieuwe staat in de tropen aanvaar den met: „vooruit dan maar, 't was onvermijdelijk" of in de zekere overtuiging: „dit is de goede, on vermijdelijk juiste weg". In het zoeklicht PLAN-MARSHALL Vergeten doel EEN zeker gevaar bestaat, dat bij de discussies over de wense lijkheid van een Finebei (het pro ject tot nauwere economische sa menwerking tussen Frankrijk. Italië en de Benelux-landen) en Ukiscan (het veel bescheidener project, dat Groot-Brittannië en ae Scandinavi sche landen omvat) het oorspron kelijke doel van het Marshall-plan geheel Euro- pa te verenigen en in dit uitge strekte gebied de vriie handel te vestigen ver geten zal wor den. De Sowjet-Unie heeft de helft van Europa ervan afgehouden, van het plan te profiteren, maar het zou catastrofaal zijn. indien thans aan de vrije helft van ons wereld deel zou worden toegestaan, zich weer in een noordelijke en een zui delijke helft te verdelen. Het is ook absurd, een van deze combinaties in overweging te nemen (en van Nederlandse zijde is daartegen reeds gewaarschuwd), zonder reke ning te houden met het feit. dat Duitsland ongetwijfeld weer een belangrijke positie in de Europese handel *zal gaan innemen. Regiona le economische overeenkomsten zijn zeer zeker een stap in de goede richting, maar bovenal is het nódig meer vaart te zetten achter een economisch pact. dat de handelsbe lemmeringen tussen alle Marshall- landen zal verminderen. Koningin tekent de jongste wet DR. DREES OVER DE BESLISSING: Spanning in Eerste Kamer was groter dan in de Tweede Kamer Wanneer men de behandeling van de souvereiniteitsoverdracht in dc Ferste Kamer nog eens de revue laat passeren valt op dat hier de span. nuïg sterker was dan in de Tweede Kamer, waar al spoedig duidelijk \*erd, dat een deel der C.H.U. en de V.V.D het wetsontwerp zou steunen, al was het dan misschien niet con amore. Een ogenblik heeft het cr op geleken of ook thans een deel der C.H.U. zich achter de regering zou scharen, waarvoor de rede van de heer Kolff de mogelijkheid open liet. terwijl bovendien de fractie-voorzitter, de lieer Pollema, nog eens dui delijk de bijzondere positie van deze groep had belicht door zijn ver klaring dat bij de C.H U. geen stem-dwang bestond. (Terecht is cr van verschillende zijden op gewezen, dat deze ook in andere fracties niet bestaat. (Pari. Red.) Intussen geeft de uitslag reden om aan te nemen dat de persoonlijke invloed van de fractie-voorzitters de heren Kolff en Vixseboxse, die nog schenen te weifelen, in het (niet-bestaande!) gareel beeft gebracht. Dit is te merkwaardiger, omdat het betoog van de heer Pollema, dat. in hoofdzaak een staatsrechtelijk ka rakter had, in het geheel niet bijzon der sterk was, hetgeen met name werd bloot gelegd door prof Kranen burg, minister van Maarseveen en minister Drees. Zowel zijn opvatting, dat de Kroon werd „gebroken" als zijn uitvinding, dat deze wet eigenlijk niet in het'parlement thuis hoorde, omdat de Kroon naar eigen believen de souvereiniteit over kon dragen onder ministeriele verantwoordelijk heid natuurlijk bleken niet be stand tegen de critiek van het bo vengenoemde drietal. Maar eigenlijk hakte prof. Mole naar de knoop, door de heer Pollema zo kunstig gelegd, het krachtigst door toen hij zei. wat kopen wij eigenlijk voor al die grondwettelijke en staatsrechtelijke bezwaren? Wij hebben hier een plan. dat in ieder geval mogelijkheden van verwezen lijking inhoudt en dan zijn al dit soort van bezwaren tenslotte van bij komstige aard. De heer Molenaar serveerde hierbij de heer Pollema een koekje van zijn eigen deeg. want deze had gezegd, dat Nederland met de voorgestelde regeling een kat in de zak koopt. Dat er omtrent de beslissing van de fractie der V.V.D geruime tijd enige ongerustheid heeft bestaan, was voornamelijk te wijten aan de nogal onbekookte aanvallen van de heer Wendelaar op het regeringsbe leid en de manier, waarop hij zich tot tolk maakte van allerlei oncontro leerbare, met een zeer duidelijke be doeling verbreide geruchten. Daartoe behoorde o.a dat Sumitro in Bonn bij de West-Duitse regering stappen zou hebben gedaan om Duitsers in de directie van de Javase bank te krij gen en dat de Indonesische gedele geerden ter Ronde Tafel Conferentie zich iji Den Haag, wat hun levens gedrag betreft, zouden hebben mis dragen Waar het vaststaat dat Sumitro niet in Bonn is geweest en dit ge rucht reeds eerder was tegen gespro ken. kon minister van Maarseveen volstaan met daarnaar te verwijzen. Voor wat de tweede beschuldiging betreft liet hij een zo scherp c-n waardig protest horen, dat volkomen te begrijpen is. dat de heer Wende laar er bij de replieken net zwijgen toe heeft gedaan De ongelukkige in druk, welke het optreden van de VVD-fractie in eerste instantie had gemaakt, werd gisteren door prof. Molenaar volkomen weggenomen ën de omschrijving van zijn standpunt in deze zaak en dat van zijn fractie, was zelfs bijzonder reëel Dit betreft niet alleen de opmerking aan het adres van de heer Pollema. die wij reeds vermeldden, doch vooral zijn uitspraak, dat aan de regering een kans moet worden gegeven Bij de overweging van de nu ge vallen uitspraak, welke voor Neder land van uitermate verstrekkende betekenis is, moge men in gedachten houden hetgeen minister Drees zeide over het uur der beslissing Een noodlottig uur, waren zijn woor den. mag men het niet noemen, doch wel een a a n g r ij p e n d uur. en daarvan waren gistermiddag de 49 Eerste Kamer-leden, toen zij hun stem uitbrachten, zich zichtbaar be wust. Na de stemming in de Eerste Kamer werden de ministers gisteren door de kamerleden gelukgeivenst. Achter de tafel: de ministers Joekcs (die hand opsteekt), v. Schaik, Drees, Lieftinck en v. Maarsseveen. Links op de voorgrond minis ter Mansholt, verder naar ach teren oud-minister Jonkman. l\ee toch Heus! Nachtgrappenmakers hebben in Londense Zoo dieren laten ontsnappen. Thans patrouilleert IS maanderCoude tijger met op passer mee. Je hoort de man al sissen: „Pak ze!" Brrr. In Londen 's morgens flessen melk op de stoep. Uit Tower ontsnapte raven pikken capsules door en wippen flessen om. Rol rond van de melk: laten zelfs vang-haas en verleidelijke kas tanjes staan. Straatventer had verkoopsuc ces met blaffende speelgoed- hondjes, die echter spraak kwijt waren zodra zij bij nieuwe baas belanddenStraatventer bleek buikblaffer te zijn! Zit nu in doos. leant je mag nic-t jokken. Omdat hij „Wir fahren gegen Engeland" op 10 wijnglazen kon spelen en na afloop met dit speelgoed ging smijten heeft een musicus (want gewoon sterve ling doet zoiets niet) 9 maanden gevangenis opgelopen. In Ber- lijn-Oost. Want hij kwani uit West. VJ Kerstboodschap van H.M. de Koningin DEN HAAG. H.M. de Ko ningin zal Vrijdagavond 23 Decem ber 18.15 uur over beide radiozen- DEN HAAG. Hare Majesteit de Koningin heeft Wocnsdagmid dag de wet op de Souvereinitcits overdracht van Indonesië onder tekend. Tevens is verschenen het Staats blad J 570. waarin bekend gemaaki ders een Kerstboodschap richten is dc wet van 21 December 1949 tot het Nederlandse volk. houdende een voorziening in dc zm van artikel 21 der Grondwet (wet Souvereiniteitsoverdracht Indo. nesië). Bidault dreigt parlement met verkiezingen PARIJS. Premier Georges Bi dault heeft van zijn kabinet op dracht gekregen om de Nationale Vergadering ..op constitutionele wijze" een vertrouwensmotie tc vragen inzake de begroting. De voorwaarde „op constitutionele wijze" houdt in, dat als er binnen 18 maanden twee regeringen op Extra treinen met Kerstmis In verband met te verwachten druk reizigersvervoer tijdens de a.s. Kerstdagen is van Vrijdag 23 tot en met Dinsdag 27 December een aantal extra treinen ingelegd. Dr. Van Mook schrijft nieuw boek NEW YORK In Februari ver schijnt bij de New Yorkse uitge- deze wijze ten val worden gebracht, j very „Norton" een nieuw boek van de tweede regering zonder toe stemming van dc Assemblee nieu wc verkiezingen kan uitschrijven. Bidault's regering zou de eerste zijn, die op deze wijze zou komen te vallen. Zijn voorgangers hebben er de voorkeur aan gegeven hun functie neer te leggen zonder net parlement te dreigen met verkie zingen. Men verwacht dat de mo tie zal worden ingediend aan het eind van het debat over de begro ting, dus pas over enkele dagen. Engels hof zal over Schotse tweeling beslissen (Van een onzer verslaggevers) In overleg met beide partijen heeft de Haagse rechtbank gisteren de zaak betreffende de tweelingen Patricia cn Pamela Hooper voor onbepaalde tiid aangehouden. De rechtbank was van oordeel, dat de beslissing in deze zaak afhankelijk is van de uitspraak van het Hof in Edinburgh. De meisjes zijn nog steeds in Den Haag bij de moeder en zullen hier het Kerstfeest vie ren. De zitting in Edinburgh is be paald op 5 Januari. De tweeling is verplicht bij deze zitting aanwezig te zijn en zal ondergebracht wor den bij een inwoner van Edin burgh., die door het Engelse Hof wordt aangewezen. dr H. J. van Mook, getiteld: „The stakes of democracy in South- East-Asia" (De kansen der demo cratie in Zuid-Oost-Azië). In dit geheel nieuwe werk bespreekt dr Van Mook de mogelijkheden van de politieke toekomst van Zuid- Oost-Azië. Heden Kamerdebat over lonen en prijzen (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Vandaag, na de ministerraad, waarin een beslissing wordt genomen omtrent de loons verhoging, zal de Regering óf een verklaring aan de Tweede Kamer doen, óf een communiqué aan de Kamerleden doen verstrekken. Wan neer de Regering, vermoedelijk om één uur, een verklaring zal afleg gen, zal de Kamervoorzitter de ver gadering tot twee uur schorsen om de leden gelegenheid te geven om in de algemene beschouwingen over de begroting van Sociale Zaken ook de regeringsverklaring te betrek ken. Volgens de Kameragenda hadden de algemene beschouwingen over deze begroting gisteravond moeten aanvangen, doch met het oog op de aangekondigde Regeringsbeslissing over de lonen, zouden deze alge mene beschouwingen waarvan de lonen en prijzen een Integrerend deel vormen een slag in de lucht zijn. Daarom heeft de Kamer zich gisteravond bepaaJd tot een bespre king van het hoofdstuk Volksge zondheid van genoemde begroting. Kamerleden P v. d. A. naar Bonn DEN HAAG. Ih Januari wordt in Bonn een Duits-Nederlandse so cialistische parlementaire confe rentie gehouden. Er zal worden ge sproken over de Europese situatie en de Nederlands-Duitse betrek kingen. De Nederlandse parle mentsleden. 41 in getal, worden 23 Januari in Bonn verwacht. De heer H. van Genderen, hoofd van de pharmacologische af deling bij het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid te Utrecht is be noemd tot wetenschappelijk hoofd- mabtenaar. hoofd van genoemde afdeling. Personentrein loopt op goederentrein NU DE WINTER BEGINT (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Hedenmorgen om streeks zeven uur is te Mariënberg (O een personentrein op de ach terste wagens van een buurtgoede- rentrein gereden. Drie goederen wagens werden zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het treinverkeer werd zij het met enige vertraging nor- j heeft de lente in zyn hoofd," denken maal onderhouden. I wij begrrjpenu. Gisteren begon de winter," zegt onze vriend de fotograaf. „Ga je mee kijken of de boomgaarden al bloeien?" Omdat we hem kennen, weten wc dat hy niet probeert grappig te zijn. In de auto begint hij er al wéér over: „Sinds ze atoombommetje hebben gespet'-^ staat alles op z'n kop ln de natuur." zegt hy deskundig. „Vroeger wist een fat soenlijk persfotograaf waar hy aan toe was. Sneeuwklokjes ln Januari en lammetjes in Februari. Moet je tegenwoordig om ko men. Als je nu in December op zoek gaat naar het eerste lam metje. ben je al te laat. Wat je vindt is een flink schaapje, dat je in je gezicht uitmekkert." We rijden de stad uit. Eén raam pje hebben we opengedraaid, omdat de zon schynt en de wind flauw tjes maar in de brede rug van onze Citroen blaast. In de villa-tui nen langs de weg staan magnolia's in knop. Tussen de schriele takken plekt hier cn daar nog het rood van trosjes zaadbessen. „Nou," zegt schamper onze met gezel. „Is dat normaal?" We halen de schouders op want cr is zowel mogelijk en kenners zijn wc niet. „Ik zal je nog eens wat laten zien," wordt ons beloofd. En we stoppen b|j een laag houten huls, waarvoor een perkje gele en blauwe viooltjes' staat. „Maartviooltjes," spot onze vriend. „Om je een aap te lachen." Weer tuffen we verder naar het park in een naby gelegen .dorpje. In de goed onderhouden tuinen kleuren rozenknoppen rose tegen de wat kale gazons. De mopperaar zet zijn fototoestel op het statief, dat met zijn drie poten in de drassige grond zakt. „Heerlijk voorjaar," roept hy, „kom als het je tyd ls en niet eerder!" Maar hy gaat toch druk aan de gang, want ln wezen is hy tuk op een goed plaatje. „Als 'k nu op zoek ga, vind ik het eerste kievitsei voor je." verzekert hij. Ons klinkt dat wat overdreven in de oren. „Ach. hy EXPOSITIE „MIJLPAAL 1950' WASHINGTON. „De economische en militaire hulp aan Europa moet voortgezet worden, doch in aanzienlijk verminderde omvang." heeft Senator Arthur Vandenberg, de woordvoerder van de republikeinse party ver klaard. Hij was niet bereid, cijfers te geven, die op een vermindering van de hulpverlening over 1950 konden slaan, daar hy niet de indruk wilde wekken, dat Amerika zich aan zyn internationale verplichtingen in dit opzicht wil onttrekken. (Van onze speciale verslaggever) ARNHEM. Arnhem verwoest, geblakerd, leeg geroofd in de eindstrijd van 19441945, wordt vijf jaar later het symbool van het voortschrijdende Nederlandse herstel. De voor ons land unieke bosparken Sonsbeek en Zij- pendaal, waarin vijf jaar geleden de granaten uiteen barstten, worden nu herschapen in een tentoonstellingsgebied. waar op 5 Mei a.s. de „Mijlpaal 1950" geplant zal worden: een expositie van wat Nederland in vijf jaar van herstel bereikte en van wat de toekomst nog van ons verwacht. De gemeente Arnhem stelde het terrein beschikbaar en laat er van ruw bos- hout paviljoens op bouwen, de regering zal zorgen, dat die paviljoens ge vuld worden met het expositiemateriaal: een prachtig voorbeeld van sa menwerking tussen rijk en gemeente. Burgemeester Matser van Arn hem is een voortvarend man en uit zijn brein is het plan voor deze tentoonstelling voortgekomen. Mr J. Huges, bekend o.m. door de door hem in 1928 georganiseerde inter nationale ITA-tentoonstelling, ook in park Sonsbeek, belastte hij met de voorbereiding en de leiding der exploitatie. De regering wees dr W. L. Groeneveld Meyer van binnen landse zaken aan als regerings commissaris voor haar aandeel in de expositie. De architect W. van Gelder werd met het ontwerpen der gebouwen belast en met het toezicht op de inrichting van de tentoonstelling. Hij heeft zich daarvoor verzekerd van de mede werking van een aantal Nederland se kunstenaars, o.a. Jo Spier, J. F. Doeve, A. D. Copier, N. Wijnberg, P. Worms, J. Bantzinger en D. Elf- fers. „De grootste bezuiniging, in men- senlevens en dollars, is hierin ge legen. dat men eer. nieuwe oorlog j voorkomt alvorens hij is begonnen. I of hem wint als hij is uitgebroken, i zei de senator. Als reden voor de redüctie voer de Vandenberg aan, dat de landen, die tot dusver hulp ontvingen, gro ter en doeltreffender verantwoor delijkheid op eigen schouders die nen te nemen, terwijl ook de bud- I getaire positie der V.S. bezuinigin gen over de gehele lijn noodzake- lijk maakt. Twaalf gewonden doordat bus tegen bomen slipt ZWOLLE. Twaalf personen werden Donderdagochtend ge jond toen een bus van de Drent- e Stoomtram Mij., die uit de rich ting Meppel kwam, bij Zwoller- Kerspel op een vrachtwagen reed. De bus is vermoedelijk geslipt, toen de chauffeur onverwachts moest' remmen, omdat de vracht- autobestuurder plotseling linksaf- sloeg. Met een harde klap reed de bus tegen langs de weg staande bomen op. De toestand van som mige gewonden is ernstig. Louis van Tulder geopereerd 1 DEN HAAG De concertzanger Louis van Tulder is de vorige week j voor het ondergaan van een gal blaasoperatie in het Rode Kruis ziekenhuis in Den Haag opgeno men. De patiënt maakt het thans naar omstandigheden redelijk goed. De organisatoren hebben Woens dag hun plannen aan de Neder landse pers uiteengezet en laten zien hoe men reeds opschiet met het bouwen van de riet-gedekte paviljoens onder de hoge bomen van de beide bosparken, Mr Huges, die het ''orige jaar ook de grote bloemententoonstel ling in Apeldoorn organiseerde, re kende ons voor, dat de gemeente Arnhem f 650.000.- en de regering f 250.000.- in deze zaak steekt. De toegangsprijs wordt een gulden per persoon, met reductie in verschei dene gevallen, zodat bij een ge middelde prijs van 80 cent zeker een millioen bezoekers naar „Mijl paal 1950" moet komen wil men de kosten er uit halen. De tentoon stelling duurt honderd dagen, van 6 Mei tet 19 Augustus (officiële opening op 5 Mei) zodat men iede re dag rekent op 10.000 bezoekers. Dr Groeneveld Meyer vertelde het een en ander over de opzet van de expositie, waaraan alle minis teries medewerken. Zo zal het eer ste paviljoen een uitbeelding geven van de verhouding van de burger tot de staat en van de staat tot de wereld. Dit gebeurt op zeer bevat telijke en vaak humoristische wij ze. Voor de gehele expositie heeft men als stelregel gekozen, dat men niet te hoog wil grijpen, zodat alles wat men wil laten zien, voor iedereen begrijpelijk is. In de vol gende paviljoens ziet men het re sultaat van onze prestaties op eco nomisch gebied, handel en indus trie krijgen een beurt, maar ook de wederopbouw, het woningpro bleem, de buitenlandse bedreigin gen en ook de binnenlandse (water, vuur, ziekten, schadelijk gedierte etc.) terwijl in speciale paviljoens aandacht aan de wetenschap en de kunst wordt gewijd. Behalve een groot restaurant (in Zijpendaal) en een aantal winkel tentjes komen er in het geheel acht regeringspaviljoens, die een geza menlijk" oppervlakte van 4.000 m2 beslaan. „Men moet dit eigenlijk niet zonder meer een over een prachti ge omgeving verspreide tentoon stelling noemen," zei dr Groene veld Meyer. „Dit is een ernstig ge sprek met de gewone Nederlandse burger over de grote problemen van onze tijd, maar een gesprek, dat toch wordt gevoerd op een op gewekte toon. IS 'T GEEN BEELDJEvroeg ons dc huisvrouw, die dit viool tje kweekte in haar tuin. EEN GRASVELD VOL madelief jes diende ons tot picknickplaats. Het werd ivcl een staande maal tijd, want het gazon was wat drassig. In elk zichzelf respecte rend weiland vindt u dc „mei zoentjes" bij tientallen. IN EEN TUIN. terzijde van het park in een nabijzijnd dorp, staat deze rozenstruik in knop. En veel meer nog hebben we er gezien in en om de stad. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De Kamervoor zitter geeft geen kamp De begro tingen, welke voor behandeling gereed zijn. wil hü voor Kerstmis afgehandeld zien en spaart daarbij de Kamer allerminst. Over de be groting van Financiën werd gister middag van écn uur 's middags tot half acht 's avonds vergaderd. Maar toen de Kamer een uur later weer bijeen kwam zat mr. Donker, de tweede voorzitter in de presidents zetel, waarin hij geen slecht figuur maakt. Het antwoord van de minister op de opmerkingen uit de Kamer ging. zoals bij deze uiterst gewetensvolle bewindsman gewoonte is. uitvoerig in op de in het geding gebrachte punten. In zijn rede van negen kwartier deelde hij mede. dat in de materie van de destijds niet ingeleverde bankbiljetten wel vertraging moest optreden. Het tempo is nu versneld. Alle aanvragen, welke afgewezen waren, zijn opnieuw in behandeling genomen, toen de nor men waren herzien De hervatting van de uitkering voor tractementen van bedienaren van kerkgenoot schappen zal moeilijkheden opleve ren. vooral wat de verdeling be treft. Het beste lijkt de minister instelling van een interkerkelijke advies-commissie. Als men in ker kelijke kringen voor een dergeliik adviserend college niets zou voelen, zou de minister naar eigen inzicht moeten beslissen. Dat hij er nog niet in geslaagd is om de belastingwetgeving van Duitse smetten te zuiveren betreur de de bewindsman. Een algehele herziening van de belastingwetge ving zal echter nog een poos op zich moeten laten wachten. Over de mogelijkheid van vrij stelling van inkomstenbelasting van echtelieden, die tezamen meer dan f 4000 —verdienen, doch. beiden afzonderlijke loonbelasting betalen, wilde de minister nog eens stu deren De Kamer op haar beurt oordeel de. dat er ook tegen de minister geen maatregelen behoefden te worden genomen en nam zonder hoofdelijke stemming zijn begroting aan. Nevelig weer De weersverwachting, geldig van Donderdagavond tot Vrij dagavond: Over het algemeen weinig be wolking en plaatselijk nevel of mist. Droog weer. Gedurende de nacht en vroege ochtend biina overal lichte vorst, overdag temperaturen enkele graden bo ven het vriespunt behalve in mistbanken. In de kustprovin cies matige wind tussen Zuid west en Zuid. elders weinig wind. 23 Dcc.. Zon op 8 47. onder 16.31; Maan op 11.49, onclcr 20.42.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1