DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Loonsverhoging van vijf procent brengt prijsverhoging mede Grote groepen van werknemers vallen er buiten voldaan r Wel fijn die vijf procentmaar r Loonsverhoging niet bindend Drie ministers in touw voor het loonvraagstuk Er zijn er die 5 procent meer loon kunnen krijgen Kinderbijslag ook omhoog Schok voor van R'dam Oud-Illegaliteit 2 arrestaties 9e Jaargang, no. 301 Vrijdag 23 December 1949 Opgericht dooi de Stichung ..Mei farool" Giro 510330. Banlt: Rotterdamsche Bank - Rosibua 9 Abonnements prijs 32 cent p. w ol 1 4.15 p. lew. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur T], DE BOORDER. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Over de loonsverhoging van vyf procent, welke gisteren is aangekondigd, heeft de Tweede Kamer uitvoerig gedebatteerd, waartoe alle aanleiding was. In de eerste plaats was hier geen sprake van een regeringsverklaring, zoals verwacht werd, doch van een perscommuniqué, waarin de uitslag van onderhandelingen over de lonen wordt mode- gedeeld. Sommige Kamerleden vonden het een zonderlinge figuur, dat een niet aan de Kamer gericht perscommuniqué als onderwerp voor een zo belangrijke discussie moest dienen. Bovendien laat het vele vragen open. Na de beantwoording door de ministers Joekes, van den Brink en Mansholt bleek wel, dat de loonsverhoging van vyf proeent verschillende schaduw- zjjden heeft, waaraan in het communiqué generlei aandacht is geschonken. Daar is in de eerste plaats de doorberekening van de loonsverhoging. Hoewel zij niet over de gehele linie zal plaats hebben, moet toch verwacht worden, dat op verschillend gebied prijsverhogingen zullen optreden als gevolg van de loonsver hoging. Bovendien is deze loonsverhoging niet bindend opge legd de vraag is, of zulks zelfs mogelijk zou zyn maar de vrijwilligheid van de toepassing biedt geen absolute garantie voor de doorvoering. Weliswaar is het de taak der rijksbemiddelaars om bindende be slissingen te nemen voor bedrijfs takken, waar het overleg tussen ondernemers en werkgevers niet leidt tot een vijf procent loonsver hoging, doch het staat geenszins vast, dat zij dan dit percentage bin dend zullen opleggen. Het percen tage van vijf is immers een maxi- m u m, terwijl, gelijk o.a. de heer Andriessen (KVP) uiteen zette, de vijf procent minimaal nodig is, om de. prijsverhogingen van het ogenblik op te vangen. Bo vendien vertonen de groothandels- prijzen nog een neiging om te stij gen. Maar, zei minister Joekes. zou de regering verantwoord zijn, Indien zij eeD loonsverhoging van vijf procent, hoe 'billijk die ook moge zijn, zou opleggen aan een be drijf, dat dit bedrijfseconomisch niet, kan dragen? Hieruit valt dus af te lelden, dat er voor de werknemers geen zeker heid bestaat, dat zij allen hun loon, dat met het oog op de prijs stijgingen onvoldoende is, met vijf procent zullen zien stijgen. Boven dien vallen belangrijke groepen bui ten deze regeling. Onder de hier tussen de Interdepartementale com missie voor de lonen en prijzen met de Stichting voor de Arbeid ge maakte afspraak valt het over heidspersoneel niet. Ook de onder wijzers. het huishoudelijk personeel en geestelijken delen in dit lot. Er werd verder in de Kamer gevraagd, of er voor de kleine zelfstandigen en de economisch-zwakkeren niets gedaan werd, en of de toeslag wel ke de regering voor de trekkers van buitengewoon ouderdomspensioen en enkele andere groepen overweegt, ook zal gelden voor gepensionneer- den. De antwoorden van de minister van Sociale Zaken over deze punten bleven erg in de ruimte. Positiever was minister Van den Brink, die duidelijk maakte, dat de aan vaarding van overwerk ter vergro ting van de productie in feite neer komt op werktijdverlenging. Terwijl bij de z.g. Joekes-gulden in het al gemeen geen doorberekening van de prijzen is toegestaan, zal tegen over deze belangrijke verhoging, vooral in z.g. loon-intensieve bedrij- ZUID-AFRIKA Malans terugtocht DR. MALAN, de leider van Zuid- Afrika's nationalistische rege ring, heeft de uitvoering van zijn plannen om de niet-blanke bevol king van zijn land haar magere po litieke rechten te ontnemen, uitge steld. Op het ogenblik kiezen iets minder dan 2 millioen blanken 150 leden van het parlement, terwijl 8 millioen niet- m N blanken 3 blan- In het ke leden aan wij- - zen en zelfs zoeklicht dat Is dr. Malan y te veel. Het bekend, dat ver schillende ministers van Malans ka binet verontrust zijn over het wei nige vertrouwen, dat het buitenland in een Zuid-Afrlka, onderworpen aan een dergelijke politiek, stelt. En het is waarschijnlijk, dat deze verontrusti dr. Malan heeft ge noopt, tijdelijk de terugtocht te aanvaarden. Maar deze maatregel moge al tot gevolg hebben, dat de huidige crisis in het Zuidafrikaanse kabinet overwonnen wordt, het ver trouwen van de wereld in Zuid- Afrika kan slechts worden hersteld door een bindende belofte, dat de politiek van onderdrukking defini tief tot het verleden behoort. Maar deze is van de tegenwoordige Zuid- Afrikaanse regering nauwelijks te venvachten. ven, deze gedragslijn niet klakke loos gevolgd kunnen worden. In de vrije prijssector zal in het geheel geen overheidsingrepen plaats vin den, omdat de wet van vraag en aanbod hier bepaalt, in welke mate de loonsverhoging doorberekend zal worden. Waar een prijsregeling be staat, zal de overheid niet louter af wijzend staan tegenover het ver langen naar doorberekening. Dit zal van bedrijfstak tot bedrijfstak moe ten worden bezien. Ook bij het kleine ambacht en de kleine middenstand zal geen sprake kunnen zijn van een afwijzing zon der meer van de doorberekening van de loonsverhoging In de prij zen. Minister Ma n s h o 11 was niet minder positief. In de agrarische sector vond bij belangrijke wijziging van het onkostencyfer steeds een nieuwe prijsvaststelling plaats en dat zal naar aanleiding van de Overleg zal niet langer worden gerekt AMSTERDAM Het N.V.V. en de daarbij aangesloten vakbonden hebben tijdens het jongste overleg over de lonen met teleurstelling kennis genomen van het standpunt der werkgevers, dat niet verder zou kunnen worden gegaan dan het geven van een algemene ver gunning de lonen met maximaal 5% te verhogen. Met de tussenweg, die de regering thans besloten heeft in te slaan, kan men even min instemmen. Het hoofdbestuur stelt zich echter op het standpunt, dat langer rekken van het overleg, het bereiken van tastbare resulta ten op 1 Januari 1950 practisch on mogelijk zal maken. Waar het al lereerst om die resultaten gaat, zullen alle organisaties terstond de nodige stappen ondernemen om de toegestane 5% te realiseren. De krachtige aanbeveling van de regering om de loonsverhoging van 5% in alle bedrijfstakken door te voeren, meent het N.V.V. aldus te moeten verstaan, dat het College van Rijksbemiddelaars bij voorko mende moeilijkheden als algemene richtlijn aan een integrale door voering van de 5% loonsverhoging zal vasthouden. Zou hiervan wor den afgeweken, dan wijst het N.V.V. alle verantwoordelijkheid voor de gevolgen af. I Behartenswaardlg was de wenk van de heer Andriessen om ons volk over de thans aan de orde zynde problemen beter voor te lichten. Wy moeten, zei hij. aan het volk in klare, eenvoudige taal zeggen, waar wy aan toe zyn. Met loonsver hogingen alleen komen wij er niet. Van communistische zijde zyn by dit" debat een tweetal moties inge diend. In de ene wordt een bindend voorgeschreven loonsverhoging van 10 procent geëist. Minister Van den Brink zeide van deze eis, dat het natuurlek heel mooi ïykt. als de ar beiders deze tien procent in handen krijgen, maar dat de vreugde al heel thans door de regering aanbevolen loonsverhoging ook zo zijn. Indien de kostprijs belangrijk daardoor wordt beïnvloed zal naar bevind van zaken worden gehandeld. Welis. waar werkt de aanstaande afschaf fing van de ondernemersbelasting in tegengestelde richting, doch belde factoren heffen elkander niet op. Zy zullen afzonderlijk moeten wor- den bezien. Wat de tuinbouwpro-1 sPO0?'« zou verdwynen indien als ducten betreft, waar een vrije prys- £ey°lg van een dergelyke maatro- gel de werkloosheid zou toenemen, hetgeen hij onvermijdelijk achtte. In vorming bestaat, verwachtte de minister, dat de werking van de wet van vraag en aanbod ook hier prysverhoging van betekenis zou voorkomen. Od een vraag, wat er waar was van een voor de deur staande ver hoging van de prijs van het brood, verklaarde de bewindsman, dat dit een loos gerucht was. Wel is de bo- terprys verhoogd, als gevolg van de vermindering van de devaluatietoe slag. In het communiqué óver de loons verhoging is deze zeer sterk gekop peld aan verhoging van de produc tiviteit en dat deed de vraag ryzen, of loonsverhoging eerst een feit zou worden, indien de productiviteit stij gende bleek. Uitdrukkelyk heeft minister Joekes verzekerd, dat dit niet het geval is. Het is echter noodzakelijk om tot productieverho- de andere communistische motie wordt verlangd, dat de thans aan gekondigde vijf procent loonsverho ging bindend zal worden voorge schreven. By het debat is dus In de eerste plaats vast komen te staan, dat voor alle onder de overeenkomst vallende arbeiders een verhoging van vyf procent geen zekerheid is, dat belangryke groepen werkne mers er buiten vallen, terwijl voor verschillende door de regering over wogen maatregelen eerst wetswijzi gingen moeten worden ingediend, o.a. voor de toeslag op de kinderhij- slag. De praktische verwerkelijking van de vyf procent loonsverhoging zal vermoedelijk te veel tijd vergen, om haar met 1 Januari a.s. reeds over dc gehele linie in werking te KAB en CNV over de loonsverhoging AMSTERDAM. Dc Katholieke Arbeiders Beweging staat volledig achter de wijze, waarop de regering thans een loonsverhoging van 5 heeft mogelyk gemaakt. Het ging haar er om. dat de prysstyging zou worden gecompenseerd. Zy rekent er op, dat alle ondernemers grote zowel als kleine hun medewer king zullen verlenen. Wat het C.N.V. betreft- het Is be. reid aan de verwezenlyklng van de derde loonronde van harte mede te werken, maar het is van oordeel, dat het minder gunstig is. dat deze niet bindend is voorgeschreven. Juist daarom echter wil het C.N.V er by de werkgevers met alle kracht op aandringen dc verhoging te rea liseren. ging te komen, omdat de loonsver- doen treden. Gelukkig heeft de re- hoging anders economisch niet te geling tot 1 Januari terugwerkende dragen is. I kracht. Hoe ingewikkeld, het vraagstuk van lonen en prijzen is, v:aar de vijf procent loonsverhoging ons opnieuw middenin geplaatst heeft, vond een typische bevestiging in de aanwezigheid van drie ministers achter de ministertafel geduren de de debatten over de loonsverhoging in de Tweede Kamer. Minister Joekes vertegenwoordigde het so ciale element. Hij ziet natuurlijk de sociaal- economische toestand van ons land niet voorbij en heeft een open oog voor handels- en beta- hngs-balansen, maar in eerste instantie is hij de man, die voor het volkswelzijn heeft te zor gen. Op hem rust de verantwoordelijkheid voor de sociale verzorging van het Nederlandse volk en voor het levenspeil, dat niet beneden een zeker niveau kan dalen zonder de grenzen van de verpaupering te naderen. Maar naast hem zat minister Van den Brink, die zich ten opzichte van hetzelfde vraagstuk heel andere vragen moet stellen. Hij moet proberen uit te kienen, of de opbrengst van onze industriële productie een loonsverhoging wel kan dragen en hij is tot de conclusie gekomen, dat dit niet kan. Vandaar de aan de loonsverhoging verbonden voorwaarde van opvoering der productie. Bovendien moet hij, met het oog op onze export, die een levens voorwaarde is voor het op eigen benen staan als de Marshallhulp is geëindigd, zich gewetens vol afvragen of de verhoging van de kostprijs, welke van een loonsverhoging het gevolg is, de concurrentie op de buitenlandse markten voor ons land niet zal verzwaren. En bovendien heeft hij nog rekening te houden met het feit, dat de industrialisatie investeringen vergt en dat een loonsverhoging de daarvoor nodige bedragen in gevaar kan brengen. En aan de andere kant van minister Joekes zat minister Mansholt, die ten opzichte van ons volkswelzijn de moeilijke taak heeft, dat hij moet zorgen, dat Nederland goed gevoed wordt tegen redelijke prijzen en dat de boeren die onmisbaar zijn voor de voedselvoorzieningzo behoorlijk aan hun trek komen, dat zij er nog plezier in hebben om ons van eten te voorzien. In feite zijn tegenover de loonsverhoging zijn perikelen dezelfde als van zijn collega Van den Brink. Of eigenlijk zijn zij nog een beetje groter, want het leeuwendeel van onze export komt uit de agrarische séctor en deze mag door loonsverhoging niet in gevaar worden ge bracht. En ook de binnenlandse prijzen van de eer ste levensbehoeften mogen niet te zeer stijgen, want anders is de hele loonsverhoging een wassen neus. Zo is het dus geen wonder, dat drie ministers in touw zijn voor het loonvraagstuk, dat in schier alle gebieden van het maatschappelijk leven en spe ciaal tn de gevoeligste ingrijpt. En het was onge twijfeld deze vrij ingewikkelde samenhang van allerlei voor het leven der natie belangrijke problemen, die de heer Andriessen tot zijn sug gestie brachten, dat dit het Nederlandse volk eens op een duidelijke, begrijpelijke manier moet worden verteld, opdat het weet, waar het aan toe is. vJ Santa Cruz verzinkt door aardbeving PUNTA ARENAS. Zeven en vijftig mensen zijn om het leven gekomen doordat tijdens een hevi ge aardschok een Argentijnse mij nenveger gezonken is. die zich in de omgeving van het eiland Santa Cruz bevond. Het eiland zelf is voor het grootste deel onder de opper vlakte van de zee verdwenen. Al leen dc boomtoppen steken nog boven dc golven uit. In de Straat van Magelhaens duren intussen de aardschokken voort. Ontzaggelijke hoeveelheden water komen uit de scheuren naar boven en overstro men het omligende land, dat ge lukkig schaars bevolkt is. Militairen in Indonesië in de kazernes BATAVIA De militaire aulo- riteiten te Batavia hebben alle Ne derlandse militairen, behalve dege nen. die dienst moeten verrichten van 26 December middernacht af (de avond vóór de overdracht der souvereiniteit) in de kazernes ge consigneerd. Naar vernomen wordt zou deze maatregel ongeveer een week van kracht blüven. HET WAS VOOR DE BEWO NERS uaii Rome een interessante aanblik, toen twee Amerikaanse helicopters laag boven de 2000- jaar oude Ark van Constantijn en het Colosseum vlogen. De be doeling van de fabrikant, de vol le aandacht op dit modernste vliegtuig te vestigen, was hier mede volkomen geslaagd. MENING VAN EEN HUISVROUW Nevel of mist De weersverwachting geldig van Vrijdagavond tot Zater dagavond: Mistig of nevelig, overwegend droog weer met weinig wind en later enkele verspreide opkla ringen. Iets kouder. 24 Dec.: Zon op 8 47, onder 16.32; Maan op 12.03, onder 22.01. (Van een onzer verslag gevers) „Als uw man die vijf procent loonsverhoging krijgt, mevrouw, wat gaat u dan met het geld, dat hij extra mee naar huis neemt, doen?", vragen we een beetje naief. De jonge vrouw, die wij de vraag stellen, is zo uit de keuken naar de voor deur gelopen. Zij draagt 'n blauw schortje en haar handen zijn nog vochtig. Even kijkt zij ons pein zend aan, en zegt dan: „A l s hij het krijgt. Want dat is nog niet zeker, is het niet?" Wij geven toe, dat dit inderdaad waar is. maar dat de Rijksbemiddelaars eventueel bindende voor schriften kunnen geven, zodat het vrijwel vast staat, dat alle arbeiders vande loonsverhoging zullen profiteren. „Ik zou het natuurlijk fijn vinden, als mij man meer kreeg, want ik kom nu al geregeld te kort. Ik moet al zo lang het ene, minder noodzakelijke la ten om het andere hoogst noodzakelijke te kunnen doen. Ik beu eigenlijk al gewend op alles tot het uiterste te bezuinigen. Haar man is metaalbe werker, vertelt ze. Zijn normale loon ts fussen de f 44.en f 45.per week. Daar zijn kosten als belasting, ziekenfonds e.d. af. Het komt vrij vaak voor, dat hij prestatie-toe slag heeft of overwerk- geld, dan brengt hij een kleine f 50.thuis. „We hebben twee jon gens, een van 12 en een van 10. Nou, die kunnen wat aan. Ik loop de hele dag te prakkizerenhoe ik ze het beste te eten kan geven en kan kleden. Vooral de laatste tijd weet ik er soms niet uit te ko men. Je stopt het ene gat met het andere. Als mijn man nu opslag krijg, ben ik even geholpen. Ja, even maar! Want de kolen worden weer duurder, kleren ach schei maar uitdie zijn bijna niet te betalen. En ik heb ge lezen, dat de prijzen daar van nog meer zullen stij gen. Fijn is het, dat we iedere drie maanden de kindertoeslag krijgen. Dat geld besteden we altijd aan kleren". We zijn eigenlijk een beetje verbaasd, dat ze al zo grote jongens heeft, we hebben haar hoogstens dertig geschat. Ze ziet er fris en opgewekt uit, on danks haar zorgen. „Die vijf procentme neer, die lijkt me te laag. Ik ben zo bang. dat over een paar maanden de prijzen veel meer dan vijf procent omhoog zijn ge gaan. Dan zijn we weer even ver, of liever: dan zitten we nog verder in de narigheid. Vlees is bijna niet te betalen. We hebben alleen met het weekeind een stukje. Kaas eten we haast nooit meer. Veel te duur! Ik koop voor de hele week een paar kilo goedkope appels, daarmee moeten de jongens het maar doen. Alleen melk hebben we vrij veel. M'n man moet hard werken, die heeft een liter per dag nodig. En dan de kin deren natuurlijk! Maar wat moet het wordenals de huurverhoging vijf tien procent waarschijn lijk, niet? doorgaat. Ik heb nu f 6.huur, dat zou dan f 6.90 worden. Dat is al meer dan een derde van de loonsverho ging!" Dan stellen we een dis crete vraag, waarop ze toch vrijmoedig ant woord geeft: „Hebt u veel achterstand in kleding en hoe is het gesteld met de inhoud van uw tinnen kast?" „Slecht!", antwoordt ze kort. „We zijn midden in de crisisjaren voor '40 ge trouwd. Een grote uitzet hadden we niet. In al die jaren is er vrijwel niets bijgekomen. Eerst de oor log, toen de distributie en de gestegen prijzen. Het loon van mijn man was feitelijk aldoor al aan dc lage kant. We weten heel goed, dat ons hele land verarmd is, maar als je je laatste lakens ziet slijten, dan En ze maakt een moedeloos gebaar. „En dan wil ik er nog niet eens van spreken, dat de muren binnen schreeu wen om een nieuw be hang, dat het houtwerk nodig geschilderd moet worden, dat de vloerbe dekking op is, dat de meubeis ook niet best meer zijn. En de huisbaas doet niets, kan misschien ook niets doen, omdat z ij n inkomsten nog met geen cent zijn gestegen. Ja, die loonsverhoging is wel even fijn, maar toch geloof ik, dat we er daar door nog niet komen. Hog wel, dat weet ik niet, daarvoor ben ik te onont wikkeld. Maar, ik heb de 'indruk, dat de knapste koppen ook geen oplos sing weten!" Vergroting der arbeidsproductiviteit is voorwaarde, zegt Regering DEN HAAG. Met ingang van 1 Januari 1950 zullen do geldlonen van alle werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt met vyf procent mogen worden verhoogd. Een verhoging van vyf procent zal eveneens worden toegepast op de kinderbijslagen, zonder inachtneming van een leeftijdsgrens. Voor mannelyke werknemers, die een volledige werkweek heb ben, zal de minimum-verhoging twee gulden bedragen. Manne lijke en vrouwelijke werknemers, van 18 tot 23 jaar kunnen, indien het College van Ryksbeniiddelaars en de Stichting van de Arbeid hieraan hun goedkeuring verlenen, geleidelijk meer gaan verdienen, wanneer zulks noodzakelijk is in het belang van de scholing. 3. het bevorderen van een over-r eenkomstige verhoging van de tij delijke uitkeringen ingevolge de ongevallenwetten en van de zie kengelden krachtens de ziektewet; 4. verhoging van de loongrens voor de sociale verzekeringswetten tot f 4.500,-, echter onder voorbe houd van nader overleg met be trekking tot de ziekenfonds-verze kering. Het is de bedoeling van de rege ring om wetsontwerpen van deze strekking, voor zover nodig zo spoedig mogelijk aanhangig te maken. Met de voorstellen betreffende de loonsverhoging van vijf procent heeft de regering zich alleen ac- coord kunnen verklaren mits te gelijkertijd maatregelen zullen worden toegepast tot verhoging der productie, ten einde de toegestane loonsverhoging economisch verant woord te doen zijn. De met ingang van 1 November 1948 tijdelijk toegekende loonbij slag van ƒ1.— per week, of 4.50 per maand zal, samen met de nieu we loonsverhoging definitief in de loonbepalingen worden verwerkt. De positie van het overheidsperso neel zal afzonderlijk worden gere geld. In die gevallen, dat de invoering der nieuwe loonsverhoging In een bedrijfstak of een bepaalde onder neming tot moeilijkheden leidt, zal het College van Rijksbemiddelaars na overleg met de Stichting van de Arbeid een bindende beslissing nemen. In die gevallen, waarin het niet mogelijk blijkt, beslissingen in za ke loonsverhoging voor 1 Januari te nemen, zal aan het besluit te rugwerkende kracht worden ver leend tot 1 Januari 1950. Op een nader aan te geven wijze zal 1.— per persoon worden uit gekeerd als ,'ompensatie voor de afschaffing der kolensubsidie en de daarmee gepaard gaande verho ging der kosten van huisbrand en gas. In overeenstemming met het ge voelen van de Stichting van de Arbeid beveelt de regering het in voeren van deze loonsverhoging per bedrijfstak krachtig aan. De Interdepartementale Loon- en Prijscommissie en de Stichting van de Arbeid, die over deze ma terie overleg hebben gepleegd, be velen voorts het volgende aan de regering aan: 1. overeenkomstige verhoging van de uitkeringen van de Nood wet Ouderdomsvoorziening, tan de Invaliditeitswet en van de Rijks regelingen voor sociale bijstand (waaronder de overbruggingsrege ling); 2. overeenkomstige verhoging vap de gezinsleden-toeslag voor degenen, di onder de rijksregelin gen voor sociale bijstand (waaron der de overbruggingsregelingi val len en van de kinderbijslag voor de invaliditeitsrentetrekkers; Indonesische delegatie telt 12 leden DEN HAAG. De delegatie v^n de R.I.S., die in Nederland de sou- vereiniteitsoverdracht in ontvangst zal nemen, is thans definitief vast gesteld. Zij zal bestaan uit de vol gende personen: drs. Moh. Hatta (minister-president); prof. dr. mr. Supomo (minister van Justitie); sultan Hamid 2 (minister zonder portefeuille); dr. Suparmo (minis ter zonder portefeuille); mr. dr. Kusuma Atmadja (president van het hoge gerechtshof); mr. A. K. Pringgodigdo (eerste al£. secr. van het nationaal voorbereidingscomi té)? moh. Jahja (tweede alg. secr. van het nationaal voorbereidings comité); mr Sujono Hadinoto (voorzitter van de P.N.I.); dr. Su- kiman (voorzitter van de Masju- mi); Arifin (adj. van de minister president); Batangtaris (adj. van de minister-president) en Jusuf Barnas adj van sultan Hamid 2). 50 Brandweerlieden door rook bedwelmd PHILADELPHIA. 50 Brand weerlieden zijn door rook en zure dampen bedwelmd bij een brand in 'n laboratorium van een arsenaal te Philadelphia Het laboratorium, dat geheel van beton was. werd gebruikt voor proeven met munitie. Daar er geen ramen in het gebouw waren, moes ten de brandweerlieden met drilbo ren gaten in het betonnen dak ma ken om de rook te laten ontsnap pen. Ofschoon de brandweerlieden gasmaskers droegen, konden zij niet langer dan enkele minuten werken in de dichte rook. die door de zwa re mist niet kon wegtrekken. De brand duurde vier uur. Over de grootte van de schade is nog niets bekend. De Amerikaanse luchtmacht in Europa zal eind Juli 1950 in de Amerikaanse zone van Duitsland meer dan 150 van het nieuwste type Thunderjet-iachttoestellen hebben. Zij zijn met straalmotoren uitgerust. ROTTERDAM. Tegen twee der meest vooraanstaande figuren, dlo hun sporen in de Illegaliteit hadden verdiend, T. E., bijgenaamd José en J P. S. is door de Justitie een strafvervolging ingesteld. Dc eerste is naar het huis van Bewaring overgebracht, de ander wordt bewaakt In een psychiatrische inrichting, waarin hij tijdelijk moest worden opgenomen. E. was enige tijd na de oorlog Auto overrijdt fietsende schoolkinderen PUTTEN. Donderdagmiddag zijn bij School Hoef twee kinderm van de weduwe Evers, toen zij per fiets uit school kwamen, door een auto overreden. Een jongetje liep een ernstige verwonding aan het hoofd op; het andere kind kreeg een beenbreuk. Beiden zijn naar het ziekenhuis Salen te Ermelo overgebracht. was enige hoofd van de Politieke Opsporings dienst. de P O D te Rotterdam. Hij verdween toen plotseling uit die functie, zonder dat dc reden voor zijn verdwijning bekend werd. Thans wordt hij er van verdacht be- langrijke bedragen te hebben ver. duisterd ten nadele van politieke delinquenten Wat S. betreft, die de laatste ja ren secretaris was op een consulaat- generaal te Rotterdam; deze genoot tijdens de bezettingsjaren het ver trouwen van Joodse landgenoten, die hem. voordat zij werden wegge voerd of vrijwillig onderdoken gro te sommen gelds en waardevolle goederen in bewaring gaven Van hen. die niet zijn teruggekeerd, zou hij het in bewaring gegevene te eieen bate hebben aangewend. Tussen beide zaken wordt door de Justitie verband gezocht. E. zou n.l. van de gedragingen van S. op de hoogte zijn geweest, waarom, zo wordt er gevraagd, heeft hij dan als hoofd van de P.O.D. niet ingegrepen? POST VOOR DE „EVERTSEN" DEN HAAG Met ingang van heden dient post bestemd voor op varenden van Hr. Ms. ..Evertsen" te worden geadresseerd: per adres Marine postkantoor Amsterdam. Nee toch Heus Vertaalmachine die in 12 ta len „werkt", kost 10.000 p.s. Maar als zij bovendien een hart en een ziel heeft en mens heet kan zij soms niet meer dan 10 gulden per dag verdienen, al heeft zij nog zo'n „flair". Niets zo verscheiden als vrou welijke charme, zegt Holly wood, gelukkig maar! Angela Lansbury is in evenwicht, Joan Crawford beschikt over wereld- setharme, Greer Garson over een statige, Bette Davis over een emotionele, Rhonda Fleming over een huiselijke charme, enz. Die huiselijke kon de heuselijk- ste wel eens zijn. Het openluchttheater te Phi ladelphia krijgt een paraplu, die in 2 minuten alle toeschou wers vrijwaart voor nat worden. Zo'n plu hadden de Romeinen ook al. „De orkesten van Wenen en Amsterdam zijn de beste van Europa", schrijft George Szell, „maar zij halen niet bij de Ame rikaanse". Ruzie maken hier over helpt niet, want Szell eet en drinkt van Amerikaanse or kesten. vJ

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1