Een ongewone landing Goede tentoonstelling van Kunstenaars-genootschap Noteert u even Strijd schaakkampioenschap nadert beslissing 2 Vrijdag 23 December I949 Meesterlijk zelfportret van Harnien Meurs De tentoonstelling van het A.K.G in gericht in net Bloklandsgasthuis Is de laatste, niet-de minste van dit jaar. Zij duurt tot en met 2 Januari De wanden maken de indruk wat vol en over laden te zijn De schilderijen hangen dicht, tè dicht op elkaar en ik kan mij voorstellen dat het een hele kunst op zichzelf is geweest, om hier tot een behoorlijk arrangement te komen. Elke deelnemer in totaal zijn er 21 kreeg gelegenheid drie schilderijen in te zendon en de meesten hebben van die gelegenheid gebruik gemaakt. Slechts een enkeling bepaalde zich tot twee of één. Wat m>j betreft, ik geloof, dat het mogelijk ware geweest door een kleine uitdunning wat meer ruimte te scheppen, zonder dat dit het gehalte van de expositie noemenswaard zou hebben geschaad. Gering is dit gehalte niet. Wanneer Ik de erepalm had uit te reiken zou ik dit zonder aarzeling doen aan het kra nige zelfportret van Harmcn Meurs. die zichzelf heeft afgebeeld, staande voor de ezel in zijn atelier. Het is voortref felijk van schikking en ruimtewerking, maar ook van kleur, hoe sober en in getogen deze ook blijft Blik en hou ding. die bij éllc spontaniteit toch ook bezinning verraden, zijn die van een ge rijpt kunstenaar, geladen met een dosis zelfbewustheid, zeker van zijn zaak. maar nergens opgeschroefd of pathe tisch. Het is jammer, dat naast dit meesterstuk zijn Fillc du Corsair zo'n val naar beneden is. Het dorpsplein kon mij beter bevredigen dan het bonte prentachtige geval van het Corsicaanse meisje. Naast het zelfportret noem ik terstond het Hierdens boerenpaar van Edith Py- pers. een werk dat, vooral in de uit beelding van de vrouw, een bijna klas sieke hoogte bereikt Jammer dat ook hier het andere doek (Hierdens meisje) wat geaffecteerd en onnatuurlijk aan doet. ENIGE AARZELING Als ik nu in mijn taxatie verder ga komt er enige aarzeling naar boven. Laat ik louter en alleen mijn objec tieve normen overwegen dan zeg ik: Jacob Nieweg. Beide stillevens (Kwee- Scren en bloemstuk) zijn ongelooflijk nak en niet alléén maar knap. Er zit ook. zij 't een ietwat koele, doorgron ding in van het mysterie van het leven. De subjectieve reacties echter zouden de schaal doen overslaan naar de veel dynamischer Jo Bezaan, die in het Ko renveld een adequate uitdrukking vond voor een groots natuurtafereel en zowel In Korenschoven als in Harderwijk or geltonen aanslaat con sordine Zo zou ik stuk voor stuk de Inzen ders kunnen classificeren in de volg orde van mijn waardering. Maar ik zou dan toch wel schromelijk onbillijk wor den. Laat ik liever nog enkele werken noemen, die de bizondere aandacht waard zijn en ik volg daarbij de num mering van de catalogus. Dus kom ik allereerst (en niet helemaal ongewild!) bij de tekeningen van Henk Albcrs, die in verfijning. ..kleur"werking cn uit drukking voor schilderijen niet onder doen Dan vermeld ik de bekoorlijke Amersfoortsc stadsgezichten van Wil lem J van Dam, de opmerkelijke land schapjes uit Venezuela van mevr J. G. van Haersolte. het subtiele Snccuwbes- sen van mej. S. van Heukelom. het geslaagde portret van Raoul Martinez door Jkvr. van Holte tot Echten, de grillige totempaal van K. Kuiler. de avontuurlijke feërieën van Jo Kruyder. de fijne Parijsc stadsgezichten van D van Luyn. de prachtige bovenste vis op het visstilleven van J. Melnc Jan sen. het nobele ..Rust" van J H. Pen- nings, de prettige Beboomde Weg van R Stuivinga. het Limburgs Landschap van J. Traarbach. de echt levende Baby van Jan Wittenberg, het eigenaardige huis van D. v. d. Zweep (diens bloem- stillevens zag ik. naar ik meen. reeds eerder) het kleurige Herstbos van Bert Edersheim. Maar ik mag van deze tentoonstelling zeker niet definitief afscheid nemen zonder het siersmeedwerk van Nel v. d. Chijs te hebben vermeld. Hoe spiritueel zij de toch altijd nog stugge materie, goud of zilver, dan doen functioneren blijkt o.a. uit de prachtige broche van twee cameeën, engelenkopjes, in ..wol- kenkrullcn" gezet. De halfedelstenen schijnt zij hun dieper geheim te ont stelen. Met Goethe zou men van haar kunnen zeggen, dat zij het mysterie ,,in herbis et lapidibus" (in grassen cn stenen) ontdektC A.S. van Met Kerstprijsvraag Er blijkt veel belangstelling te bestaan voor onze Kerstprijsvraag 1949. In onze editie van Dinsdag is deze prijsvraag gepubliceerd. Er zijn, zoals reeds eerder uitvoerig is vermeld, fraaie prijzen aan ver bonden. De termijn van inzending sluit op Woensdag 28 December om 5 uur n.m. Oplossingen kunnen op de door U gewenste wijze worden ingezonden. Wat zegt U van hoogbouw „Wat zegt de gewone man hoogbouw m Amersfoort?" deze vraag heeft ons gemeente bestuur zich Donderdag tot een 1300 Amersfoorters gericht. Alle mensen, wier geslachtsnaam begint met de letter K.. vonden die dag een enquêteformulier in hun brie venbus. dat een aantal op de flat- bouw betrekking hebbende vragen bevatte. Het gemeentebestuur wil aan de hand van de uitslag van deze enquête de noodzakelijkheid van flatbouw, in het kader van het uitbreidingsplan, bepalen. In een recent vraaggesprek, dat wij met wethouder J. Koopman hadden over diens reis naar Dene marken. zeide hij: „Vóór wij tot flatbouw op grotere schaal komen, acht ik het wenselijk om onder de Amersfoortse bevolking een enquê te te houden." Met de thans ingestelde „flat- bouw-enquète" wordt dus uitvoe ring gegeven aan een plan, dat wethouder Koopman reeds lang koesterde. In Amersfoort bestaan plannen om op enkele, daarvoor bijzonder geschikte punten enige flats te bouwen (o.a. in het Leusder- en Soesterkwartierj. Het gemeentebe stuur is echter van mening, dat de beslissing hieromtrent niet uitslui tend op stedebouwkundige gronden mag berusten. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1161. Op zekere dag dirigeert Lupardj aJ zijn gevangenen naar d, grote machinehal en met behulp van electro, nendispersie zoekt hij de sterkste mannen er uit Die worden dan naar een enorme hall gebracht Rob loopt mee, want hij begrijpt, dat er iets op til is. Ge lukkig valt hij in al die drukte niet op In de hall staat hij even ver baasd te kijken en een gevoel van respect voor de prestaties van Lu- pardi kan hij niet on derdrukken. Want de zijn mannen in de tanks; ook wordt in elk hall biedt een Gigantische aanblik Daar staat i voertuig een molman ingeladen Skip gaat ook n? een ril gloednieuwe voertuigen, die er uit mee. Dank zij het ontzettend lawaai en de zien als reusachtige tanks, Lupardi dirigeert drukte gelukt het Rob ongemerkt ook in een dier voertuigen te klimmen. Hij heeft er geen idee van, wat Lupardi nu weer van plan is, maar het ziet er naar uit of hij een nieuwe, grote onderneming op touw wil zetten. Hoest Kerstviering in de AMVJ Dezer dagen kwamen vele mili tairen van allerlei gezindten bij elkaar om gezamenlijk een Kerst viering te houden. Honderden schaarden zich aan lange smaakvol gedekte versierde tafels en rond de grote kerstboom. Om 3 uur zette na een inleiding door de secretaris, het ensemble onder leiding van Willy Spoor in met „Stille Nacht", gezongen door de jonge tenor Henk Emmink. Na het voorlezen van het Kerst- Evangelie werd een programma ge bracht van goede muziek, zang en samenzang. Verscheidene Amersfoorters zorg den voor een smakelijke tractatie. De heer Klerk verzorgde een Kerstvertelling, het zingen van Kerstliederen en een gemeenschap pelijk Onze Vader werd een avond gsloten, die een onverwacht groot aantal militairen, buiten kerkelij- ken zowel als confessionelen, te zamen bracht in ccn spontaan be leefde Kerstviering Burgerlijke Stand 22 December 1949 GEBOREN: Petrus Wilhelmus Johan nes. z.v. C. v. d Berkt en J. P Ver meulen: Johanna Fredcrlka. d v. A Hagebeuk on J W. v. d Werff Jules z.v. A. L. R. Welling en H. T. Bosman. GETROUWD: N. P. Tromp en A. Kuiper OVERLEDEN: Timotheus Gljsbcrtus Verschuur. 47 jr.. geh. m. J. P. v Ha mersveld; Theodora van Leur, 22 jr. geh m. J Reurink. ONDERTROUWD: H. V Mierop cn G J v. Mondfrans: A P. v. Zomeren en A. D, de Jong, T Rook en G. v. Veluw: A. Bronkhorst en A J Lansink. P, J. Bulters cn M. G. v. Spellen; L. C de Braai en G E Duits. N. Moerkoert en A. M. B. ten Kate GRAND THEATRE: „Alles wel aan boord", alle leeft. Beide Kerst dagen: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2 30, 6.45 en 9 uur CITY THEATER. „Gunga Din', 14 j. Beide Kerstdagen: 1.30, 4. 6.30 cn 9 uur. Overige da gen: 2.30. 6.30 cn 9 uur. REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t.m. Maandag: „Rin kelende Sporen", 14 j. Van Dinsdag t.m. Donderdag „Ar senicum en Oude Kant". 18 j. Beide Kerstdagen: 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK: Van Vrijdag t.m. Maandag: „Holly wood op zn kop", alle leeft. Van Dinsdag t.m. Donderdag: „Per Luchtpost", 14 j. Beide Kerstdagen: 2. 4.15. 6.45 en 9 uur. Zaterdag: 2.30, 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30 en 8 uur. OPENBARE LEESZAAL Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 7—9 uur; Uitlening voor kinderen: Woensdag en Zaterdag middag'van 2 301.30 uur. Leeszaal dagelijks van 1012.30 en 2—5 uur bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 710 uur. R.K OPENBARE LEESZAAL Wtjers- straat 2. geopend van 10—1 uur en 2.30—5 45 uur. Maandag cn Vrildag 7—9 uur Uitlening van 11—12 30 uur. TENTOONSTELLING: Tot en met 15 Dec. Academie voor beeldende kunst. Tentoonstelling schilderijen C. ten Hoope cn W. Stuurman, ce ramiek. 1015 7—9 uur Zondag 2—5 uur. 17 DEC. t/m 2 Jan. St. Pieter- en Blocklandtsgasthuis. A.K.G. Kersttentoonstelling, 10—17 u. Zondags 1417 uur. Amersfoortse ac. v. Beeldende kunst expositie van schilderijen en grafiek van Henk Krijger. Geopend van 10-5 uur en van 7-9 uur. 's Zondags van 2-5 uur. Eerste Kerstdag gesloten. Om clubkampioenschap biljarten Soester schakers winnen Het tweede tiental van de Soester Schaakclub speelde voor de compe titie tegen Soesterkwartier I uit Amersfoort. Soest won met 3'A. J. Timmer—H. Albers 1—0; J. M. BeijJ. Comsen 0—1; J. Hoek—A. Metz 1—0. J. J. W. Blom—H. Fran ken Vz1/2J. van ZijtveldJ. Lo- man 10; A W. de RuigD. Gouds- Metropole spelen. De kampioen is meer 1—0; J. Spijkers—D. Freeman De biljartvereniging „ODL", uit Baarn wist in de strijd om het club kampioenschap in het district Eem- land. met niets minder dan 142 van Metropole te winnen en herstelde zich hierdoor na de laatste smade lijke nederlaag tegen DOS uit Soest. „ODL" heeft nu 18 punten „DOS" J. G. Bahnmüller. Kerstwijdings- dienst. Ie Kerstdag. 10.30 uur, ds. W. Spliethoff (Haarlem); 15 uur, Kerst feestviering voor de Zondagschool. 2e Kerstdag geen dienst. Burgerlijke stand 10; J. de Zoete—K. Waterkamp 10; Mevr. Schelvis—D. Uiterst 01; K. F. MudJ. Gijsbcrt 01. Voor de onderlinge wintercompeti tie werden de volgende wedstrijden gespeeld: J. SpijkersJ. Timmer 10; W. BenschopTh de Ruig 01; J. v. d. WalH. Horris 10; Mevr. Schelvis J. v. d. Laan 10; J. Acronius D. Amelunxen 10; N. SchelvisK. F. Mud 01; Mevr. Schelvis—J. v. d. Wal 0—1. Huizenveiling Ten overstaan van notaris B. E. Koenderink te Baarn, had Donder dagavond om 8 uur in café De Gou den Ploeg de veiling plaats van de volgende percelen: 1. Een dubbel huis met tuin aan de Nieuwstraat, no. 17—19, groot 6.40 are. Ingezet op f 4800 en gemijnd voor 5200. Kopen onbekend 2. Een dubbel huis met tuin aan de Hartweg. no. 10—12, groot 8.55 are. Ingezet op f 2400, niet gemijnd. Koper G. M. Kooij te Soest. 3. Een woonhuis met tuin aan de Koninginnelaan no. Ill, groot 7 04 are. Ingezet op 2600 en gemijnd voor 2800. Koper J. Elling. De tijd, dat een vliegtuig iets bijzonders was, is reeds lang voor bij, maar een vliegtuig, dat zich zo maar in het straatverkeer mengt is geen alledaags verschijn sel. De bestuurder van de tram in Chicago's 63ste Straat keek daar om vreemd op, toen een grote Constellation van de Trans World Airlines hem plotseling de weg dreigde te versperren. Oorzaak: het toestel was bij slecht zicht door de schutting van het ge meentelijk vliegveld heen ge taxied. De 21 passagiers Kwamen er met de schrik af. V_ Kooplieden speelden eigen reehtertje Twee kooplieden kochten op de automarkt te Amersfoort een auto, die naar later bleek, moeilijk op gang was te krijgen. De kooplieden voelden zich min of meer bedrogen en de verkoper beloofde naar een garage te zullen gaan maar ging naar een café. De bedrogenen, die de man Volg den, eisten 100.schadevergoe ding. De verkoper voelde zich op een gegeven moment dermate bedreigd dat hij de benen nam. In zijn vlucht wierp hij leren jas en colbertjas uit; voor de kopers een schone gelegenheid om naar zijn poretfeuille te zoeken. Die zat inderdaad in het jasje met 1200 aan contanten. De mannen eigenden zich daar van 150.toe. Dat is diefstal en daarover zijn zij nu peinzende op het politiebureau. Veiling onroerende goederen In de Donderdagavond gehouden veiling van de onroerende goederen ten overstaan van notaris H. F. Kee- tell te Soest werden de navolgende percelen publiek verkocht: Het woonhuis met schuurtje, ga rage en grond aan de Marnix- laan 72. aan de heer A. v. d. Lee te Amersfoort voor 9600. Het woonhuis met schuurtje, hal ve gang. erf en tuin. aan de Sint Agathastraat 14, aan de heer J. A. Vroon te Amersfoort, voor 5400 De twee woonhuizen met één schuurtje en grond aan de Sint Agathastraat 17 en 19. aan de make laar Wijnand van Haselen q.q. voor 3300.—. Het woonhuis mei loods, paarden stal en erf aan de Bolderstraat 71. aan de heer A. W van Doorn te Amersfoort voor 2000. 1.01.30 H.A. tuinland met loods annex paardenstal. gierput en schuurtje, aan de Kopersteeg. aan de makelaar Wijnand van Haselen q.q. voor de max. prijs van 9204 Henk Krijger gaat exposeren De illustrator Henk Krijger uit Amsterdam exposeert met schilde rijen en grafiek in kunstzaal Mar tin Brink. Deze nog jonge kunste naar heeft voor veel uitgevers boeken geïllustreerd. Vooral sprookjes en legenden trekken hem aan zoals: „Sprookjes voor grote mensen" van Antoon Coolen, Legenden rondom Pontius Pilatus van Henk de Weera en Sprookjes uit Rusland van verschillende schrijvers. Deze gedrukte illustra ties zijn, naast de originele teke ningen te bezichtigen. Nogmaals huurkwestie Uit het politie-bericht „Huur kwestie veroorzaakt vechtpartij", geplaatst in onze editie van Dins dag, bleek niet voldoende, dat de oorzaak van deze ruzie met alleen gezocht moet worden bij de familie R De familie S. treedt namelijk dikwijls agressief op. Tenslotte kwam de grote onenigheid, die voor de politie aanleiding was ge noemd bericht aan de pers te ver strekken. Donderdagavond werd in het zaal tjes van de heer v. Hamersveld de derde ronde gespeeld in de finale om het persoonlijk schaakkampioen schap van Amersfoort. Latour speel de met wit tegen J. A. Uding Jr. Het werd een Konings-Indische par tij. waarin tot ver in het midden spel door beiden uitstekend en zonder risico gespeeld werd. La- tour slaagde er echter in op de d-lijn een ogenschijnlijk gevaarlijke vrij pion te verkrijgen. Een handicap voor hem werd het feit, dat hij na de 32ste zet een hevige strijd tegen de klok moest voeren, d.w.z. hij had voor acht zetten nog plm. één mi nuut bedenktijd: In bliksem-tempo kon Latour echter nog juist binfien de vastgestelde tijd de vereiste 40 zetten doen. maar verspeelde daar bij echter zijn vrijpion. Na de 40ste zet werd de partij afgebroken in een iets gunstiger stelling voor Uding. Daar er echter nog enige „zware" en ook verscheidene lichtere stuk ken op het bord staan, valt er nog niets met zekerheid te zeggen. De partij De VriesHuisman werd een dame gambiet Ook hier hevige strijd, zonder dat een van beiden een bepaald voordeel kon verkrijgen. De zwartspeler (Huis man) wist zijn spel zodanig te ont plooien, dat zijn tegenstander niet tot het initiatief kon overgaan. Tijd nood speelde ook in deze partij aan Garnizoen telt goede zwemmers Zwemmers van het le Infanterie depot, de Pioniers, het depot Pant serwagens en het depot Vechtwa- gens. hielden Donderdagmiddag in het Sportfondsenbad een vierkamp, die tevens gold als selectiewed strijd voor de vorming vin een gar- nizoens-zwemploeg. Aan de wedstrijden werd deelge nomen door enkele Nederlandse cracks, die de wapenrok dragen, zoals C. Rol en G. J. van Rooy, resp. van de Pantserwagens en de Infanterie. Wethouder -C. van Zwol reikte de prijzen uit. De voornaamste uitslagen luiden: 100 m. rug: 1. huz. Rol, 1.15.4. 100 m. school: 1. sold. Van Rooy, 1.13.6. 50 m. gekleed: 1. korp. Knieriem 1.15.8. 3 x 50 m. wisselslag est.: Pioniers 1.43.5. 5 x 50 vrije slag 1. Pantserwa gens 2.42.4. Totaal klassement: 1. - Infanterie depot 70 pnt. 2. Depot Pioniers 53'i pnt. 3. Pantserwagens 50^ p. 4. Vechtwagens 9 pnt. Een waterpolo-tournooi werd ge- wonnen door het zevental van het infanteriedepot. beide zijden een 10I, die echter zo wel door Huisman als Dc Vries zonder kleerscheuren overwonnen werd. Op de 41ste zet werd ook deze partij afgebroken in ongeveer gelij ke stelling. De Vries heeft een goe de vrijpion op de C-lijn, doch. of deze van doorslaggevende beteke nis zal blijken te zijn, valt te betwij felen. Komende week zullen beide partijen worden uitgespeeld. In hotel „Monopole" werd de af gebroken party UdingDe Vries tengunste van laatstgenoemde be slist, aangezien Uding zonder meer een stuk weggaf. De stand is hier door geworden: 1 en 2 P. Latour en L. J. de Vries, ieder 1V2, 3 A. Huis man 1 pnt., 4 J. A. Uding Jr. 0 pnt. Alle spelers hebben één afgebroken pèrtij. Leusden MINDER WONINGBOUW Bekend is geworden dat de ge meente Leusden in het komende jaar 8 nieuwe woningen mag laten bouwen met een gezamenlijke clas sificatie van 260 m3. Deze toewij zing is belangrijk minder dan die voor 1949, want toen mocht Leus den 12 woningen laten bouwen. Ook voor de gemeente Stouten- burg is het aantal minder geworden Was het voor 1949 vastgesteld op 4, in 1950 mogen er maar 2 nieuwe woningen te Stoi.tenburg gebouwd worden. LICHT BLIJFT BRANDEN Op een desbetreffend verzoek heeft de PUEM toestemming gege ven dat in de nacht van Zaterdag op Zondag a.s. (1ste Kerstnacht) ten behoeve van de kerkgangers de straatverlichting te Hamersveld, de gehele nacht zal blijven branden. GEBOREN: Ferdinand Johannes Ma ria. z.v W. C. Th Jacobs en J. M. H. Buitendijk: Geertruida Hormina Hen- v^ju. ,.w x» yui,,v„. d"ka- d.v. K. Klein en G. B. Pauwels: heeft er 12. maar moet nog tegen Gerda' d V.pf. *a" G,5?ir"bc5k 'li TvT i i T-y J P- Meesters: Hans Marius. z.v W J. Metropole spelen. De kampioen is van der Hurk en H M E oberliesen; nog lang niet bekend en kan zowel Hendrika Gerarda. d.v. G Koclewijn cn ODL als DOS het worden. J. Steinfort; Geurt André. z.v A. Groe- De uitslag is als volgt: nesteijn en M Muis; Job. z.v J la Ri- I vière en M. Bosma; Gijsbcrtus Everar- 115 115 19 29 I dus Hèndrikus, z.v J. B. Onwczen cn 115 105 2*3 30 105 105 23 H. van Diermen ODL W. Enggelmeier M. N. Heezemans ODL J. Wiering M. L. Verhoef ODL K. Veldman M. J. v.d. Broek ODL K. Hessink M. W. Moorselaar ODL A. Lam M. B. Ouderdorp ODL G. Bleumink M. M. J. Heezemans ODL D. Dierhuizen M. P. Taalman ODL W. D. Mats M. 115 85 11 30 130 130 17 30 130 93 16 30 105 105 18 40 105 60 10 40 85 85 8 47 85 69 8 47 35 85 85 79 75 75 75 55 75 67 75 75 43 7 43 9 40 7 40 8 46 8 46 H. E v. d Dei.isel: Pelronella Wilhcl- mina. d v. W. Smink en P v d Hoed. ONDERTROUWD: W Vervest en E. I Pritschke; C J. van Velzen en A van Essen. OVERLEDEN- Hendrik AJtena. 67 jr. geh m. M. Kuijper. Maarten Krap. 73 jr. geh.m. K de Jong; Gerardus A J. van de Leur. 68 jr. geh. m C J Humel; Naatje van Groot Battave, 89 jr. wcd.v. K J Schaap Predikbeurten Ned. Herv Kerken Oude Kerk. Ie Kerstdag. 10 uur, Ds. M. Verkerk; 17 uur, Ds. D. v. Krugten. Oude Kerk. 2e Kerstdag, 10 uur, Ds. D. v. Krugten. Emma Kerk, le Kerstdag, 10 uur, Ds. E. Groeneveld; 17 uur. Ds. M. Verkerk. Heeskapel, le Kerstdag, 10 uur, Ds. D. v. Krugten; 2e Kerstdag geen dienst. Zonnegloren, le Kerstdag, 10 uur, Ds. L. J. C. Visbeek; 2e Kerstdag, geen dienst. Eltheto en Zaal v. d. Broek, le Kerstdag, 10 uur. Kinderkerk, 2e Kerstdag, geen dienst. Evangelisatiesamcnkomsten Zondag 25 December, 19 uur, Hui ze Buitenzorg, Kerstfeestviering. Donderdag 29 December. 19.30 uur, Heeskapel, Kerstfeestviering. Geref. Kerken Julianakerk, le Kerstdag, 9. 10.30 iBaarn""r' Pr°' °r J' Bavinck Woudenberg Julianakerk. 2e Kerstdag. 10.30 uur, Prof. Dr. S. Zuidema <De Bilt). Wilhelminakerk, ltf-Kerstdag. 10 en 17 uur, Ds. W. A. Wiersinga (Baarn». Wilhelminakerk, 2c Kerstdag, 14.30 uur, Kerstfeestviering. Geref. Kerk Gebouw „Rehoboth", Buntweg, le Kerstdag, 10 uur, Ds. E. T. v. d. Born (Amersfoort). 15.30 uur, Ds. A. J. yink (Amersfoort)-. 2e Kerstdag, geen dienst. Chr. Geref. Kerk le Kerstdag, 10 uur, Ds. L. de Bruyne; 17 uur Leesdienst. 2e Kerstdag, 10 uur, ds. L. de Bruyne; 15 uur Kerstfeestviering voor de Zondagschool. Geref. Gemeente Kleine "Rembrandtzaal, le Kerstdag 10 en 17 uur Leesdienst. 2e Kerstdag, 10 en 14.30 uur, Cand. Kersten (R'dam). Donderdag 29 Dec., 19.30 uur, ds. v. d. Berg (Utrecht). Ver. Vrijz. Godsdienstigen, Afd. Ned. Prot. Boncfc Gebouw Religie en Kunst, Rem- brandtlaan, le Kerstdag, 10.30 uur, mej. C. E. Jolles. 2e Kerstdag geen dienst. Doopsgcz. Gemeente, Afd. Soest Kerkgebouw Eemnesserweg, Baarn le Kerstdag, 10.30 uur, ds. A. J. Meerdinkv. d. Ban; 2e Kerstdag geen dienst. Vrij Evang. Gemeente. Afd. Soest Kerkgebouw Eemnesserw., Baa^n le Kerstdag, 16 uur, ds. Veldkamp (Hilversum); 2e Kerstdag, 18 uur, Kerstfeestviering. Evang. Luth. Gemeente, Afd. Soest Luther-Kapel, Korte Schoolstraat, Baarn. Zaterdag 24 Dec., 20 uur, ds. Minderheden overhandi gen petitie op Soestdijk SOESTDIJK. Donderdagmid dag verzamelden zich voor het pa leis Soestdijk vertegenwoordigers van verscheidene vrouwenorgani saties in verband met de actie, waartoe besloten was op een ver gadering in de Dierentuin te Den Haag, Dinsdagavohd j.l. Deze orga nisaties beijveren zich voor het zelfbeschikkingsrecht van de min derheden in de Grote Oost. Een de legatie onder leiding van gravin van Limburg Stirum-Hoefft van Velsen, mevrouw Matthes Corne lius en mevrouw Berg. boden baron Baud, particulier secretaris van H.M. de Koningin, een petitie aan, waarin zij Hare Majesteit de Ko ningin verzochten ,,de grootst mo gelijke steun te verlenen aan de rechtvaardige en zware strijd der minderheden om de band met Ne derland en Oranje te bewaren". Ongeveer 150 personen, onder wie verscheidenen geboren in de betrokken gebieden, namen aan dit alles deel. Examens Te Groningen slaagde aan dc Rijksuniversiteit voor het candi- daatsexamen in de wis- en natuur kunde, de heer E. van Spiegel te Amersfoort. Hoogland Australische kunstken- die bereid is het MEDISCHE DIENST Alleen voor spoedgevallen zal de medische dienst gedurende de Kerstdagen als volgt worden waargenomen: lste Kerstdag: dr Klaarcnbeek te Hoevelaken, tel. K 3495-210. 2de Kerstdag: dr Verbeek te Hoog land. tel. K 3493-260. Deze waarneming geldt voor Hoogland, Hooglanderveen en Hoe velaken. bij de politie van alle vers stonden verstomd, staten als „schoenpoet- zwarte schaap te ver toen dc 64-jarige mis- ser" bekend staande welkomen, wanneer je („de heer Ryan, volkomen Hem dat toestaat". Ryan ongeletterd en onge- „Schoenpoetser" Ryan (links met hoed), die schoold is. Linnen, verf bestuurde in 1914 de het grootste gedeelte en penselen kocht wagen waarmee gewa- zijn leven in de Ryan van zijn zakgeld, pende bandieten een gevangenis heeft door- nadat hij in de Fre- gebracht, uit het huis mantle gevangenis ,.be grote aanval pleegden. Het was de eerste maal keerd" was. Ryan zelf in de geschiedenis van van bewaring in Fre- mantle te voorschijn drukte de diepe sym- Australië, dat bandie- boliek van -1 schilderij ten een auto gebruik- uit met de woorden: ten. Ryan is in de laat- kwam met een olie verfschilderij, dat op PREDIKBEURTEN lste Kerstdag. Den Ham: Ned. Herv. Kerk: 10 u. ds Jellema. 2de Kersdag: Den Ham. Ned. Herv. Kerk 10 u. ds Jellema. zijn zachtst uitgedrukt „het schilderij bete- ste tijd een zeer gclo- kent, dat wanneer je vig mens geworden, uit de gevangenis komt :elfs wanneer je er Hij heelt drie «olie ja- ..indrukwekkend" Temeer wanneer men weet, dat de in de ge hele onderwereld en ven in hebt doorge- zoals ik Je gehele le bracht er altijd Een ren aan het schilderij gewerkt. Zwitserland-avond van de NRV „Het mooiste van Zwitserland" stond boven de circulaire van de N.R.V., waarin werd meegedeeld, dat deze vereniging, in samenwer king met de consul, notaris Hols- heimer, in „de Schans"" Woensdag j.l. een avond zou organiseren. Nadat de heer Holsheimer de talrijke aanwezigen had verwel komd, inzonderheid de heren J. G. Beurs, algemeen secretaris der N.R.V. en Harry Kuyters, N.R.V.- cineast, was het woord aan de Zwitserlandkenner bij uitstek, de heer J. G. Beurs. Deze vertelde eerst wat over dit schone land, over het bestuur en over verschil lende bijzonderheden, waardoor Zwitserland zich van andere lan den onderscheidt. Daarna werden een honderdtal kleurenopnamen vertoond. De besneeuwde bergtop pen, de heerlijke dalen, de glet- schers met de stuifbeken, die ver derop de rivieren vormen, de prachtige gebouwen in verschil lende steden en dorpen, de berg weiden en de senhutten, de ver keersmiddelen en bovenal de rijke flora verschenen op het doek en wekten de grootste bewondering. Daar Zwitserland niet gedeva lueerd heeft, is 't thans voor de Nederlanders moeilijker een reis naar dat land te ondernemen. De heer Beurs verwacht echter, dat Zwitserland er wel iets op zal vin den, waardoor het bezoek weer wat minder kostbaar zal worden. Na de pauze draaide de heer Kuyters zijn nieuwste kleurenfilm, waarbij nogmaals de fraaiste stre ken van dat schone land aan ons oog voorbijgingen. Het daverend applaus was wel het beste bewijs, dat de aanwezi gen veel hadden genoten en allen stemden gaarne in met de vrien delijke woorden van dank, de heer Holsheimer tot de Beurs en Kuyters richtte. WAT VOOR W EER? Rustig en nevelig met Kerstmis (Van onze weerkundige mede- werker) Na het voorbijtrekken van dc I diepe depressie die in het begin I van deze week ook in ons land I storm veroorzaakte, begonnen de I barometers in West Europa snel tc I stijgen. Boven Frankrijk en Duits- I land ontwikkelde zich een belang- I rijk hoge-drukgebied, dat het weer I in geheel West-Europa thans be- heerst. In de afgelopen nacht trok een I kleine storing over de Noordzee I naar N.W. Duitsland. Onder in- I vloed daarvan nam in ons land de 1 bewolking tijdelijk toe. Daar de I ivind naar het Westen draaide, I stroomde iets warmere lucht over I onze omgeving, zodat de tempera tuur tot boven 5 gr. kon stijgen. Daar het hoge druk-gebied boven West Europa nog in sterkte toe neemt zal in de komende dagen weinig verandering komen in het huidige weertype. De regenkansen blijven gering en het ziet er naar uit, dat ook gedurende de Kerstda gen het over het algemeen rustig weer zal zijn. Wel moet men op vrij veel nevel of mist rekenen, maar ook kunnen er af en toe op klaringen voorkomen. De tempera turen blijven vrij laag en geduren de de nacht kan vooral in het Oos- I ten van ons land plaatselijk vorst optreden. RIS en KLM stichten een nieuwe luchtvaartmij. BATAVIA. In besprekingen, tussen vertegenwoordigers der RIS., en de directie der K.L.M. is overeen stemming bereikt inzake de spoedige stichting van een gemengd bedrijf voor de uitoefening der burgerlucht- vaart in Indonesië, alsmede tussen Indonesië en de omliggende landen. Hiertoe zal een naamloze vennoot schap worden opgericht, genaamd „Garuda Indonesian Airways", die haar zetel te Batavia zal hebban en die de taak van het inter-insulaire bedrijf van de K.L.M. zal overnemen. De regeling der R I S. verleent aan de nieuwe N V. een concessie voor dc duur van 30 jaar. De R.I S. cn dc K.L.M. nemen beide deel in het ka pitaal. De K.L.M. stelt haar personeel da delijk beschikbaar en zal terstond aanvangen met een intensieve oplei ding van Indonesische krachten. Urn met aarde van ere- velden naar Schiphol DEN HAAG. Met het vliegtaij uit Batavia, dat Zaterdagmiddag 24 December omstreeks 13.00 uur op Schiphol verwacht wordt, komt een urn met aarde van elk der 22 ere- velden van de Indonesische archipel naar Nederland. Hiermede worden gesymboliseerd de offers, welke burgers zowel als militairen daar te lande hebben ge bracht in de strijd tegen Japan en voor vrede en recht. Een comité zal op Schiphol deze urn in ontvangst nemen en haar tij- debjk doen bewaren in de St. Ja- cobskerk te 's-Gravenhage. Het is de bedoeling, dat de urn la ter een plaats zal krijgen in het Na tionaal Monument op de Dam te Amsterdam. Namens de koningin zal bij het plechtig in ontvangst nemen op Schiphol aanwezig zijn de adju dant van Hare Majesteit de luite nant ter zee der le klasse C. W. Th. baron van Boetzelaer, terwijl tevens de regering vertegenwoordigd zal zijn Op het vliegveld zal een ere wacht der Kon. Landmacht opge steld staan Een escorte van het wa pen der Kon Marechaussee zal de urn begeleiden naar de St. Jabobs- kerk. welke heren Stoutenburs. AANBESTEDING Bij de j.l Woensdag gehouden openbare aanbesteding ten gemcen- tehuize te Hamersveld voor het on derhoud en vernieuwing van de Hessenweg en Nieuweweg te Stou- tenburg, was de firma W. van Pla teringen uit Amersfoort het laagste met F 400.70 en de firma W. Van Barneveld uit Zeist het hoogste met 825,38. Aanrijding te Oegstgeest kost mensenleven OEGSTGEEST. Donderdag avond om ongeveer 1830 uur ge beurde op de grote rijksweg in de gemeente Oegstgeest een ernstig auto-ongeluk. Een personenauto bestuurd door de heer B. J. Paas- man, wonende te Haarlem, reed over genoemde weg in de richting van Amsterdam; een personenauto, bestuurd door de heer B. Beukema, wonende te Voorburg, in de richting van Den Haag. Door tot nu toe on bekende oorzaak, week de bestuur der van de auto, komende uit de richting Den Haag, plotseling naar links en kwam in volle vaart tegen de andere auto aan. De bestuurder van de ene auto, de heer B. J. Paas- man. werd vrijwel op slag gedood De heer Beukema en zijn zoon zijn in zeer ernstige toestand overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden. Rakosi en Kaganowitsj op Stalinfeest gezien MOSKOU. Mattyas Rakosi, de secretaris der Hongaarse commu nistische partij, die volgens de Ti mes grote moeite zou hebben om zich 'als leider der Hongaarse com munisten te handhaven, was blij kens een foto in de Iswestja met Stalin bij de viering in het Bolsjoi- theater te Moskou. Ook Kaganowitsj, die zou zün uit gestoten en naar 'n kamp gedepor teerd, was aanwezig. Syrië blijft onrustig BEIROET. In Syrië zijn „vij andige" legerofficieren gearres teerd, daar men een nieuwe een vierde staatsgreep vreesde. Zondag j.l. werd door kolonel Abid Sjisjakali van het Arabische bevrijdingsleger en zijn aanhangers de derde staatsgreep in de laatste negen maanden uitgevoerd. Er is bij deze laatste staatsgreep sprake geweest van krachtige Franse in vloed. Een nieuwe Syrische rege ring is er nog niet. Dc premier van Egypte heeft een felicitatie aan president Sukarno gezonden, waarin hii verklaart, dat Moamed Ismail Kamel Bey be noemd is tot vertegenwoordiger van de Egyptische regering bij de plechtigheden ter gelegenheid van de souvereiniteitsoverdracht op 27 December. De Belgische Kamer heeft be sloten om in haar zitting van 10 Januari een aanvang te maken met de besprekingen over het wetsont werp tot het houden van de volks raadpleging over koning Leo pold III.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2