Instituut voor Arbeidersontwikkeling Ij" is vijf en twintig jaar Bijz. Gerechtshof houdt laatste zitting Opvoedend werk verricht van de hoogste orde Leopold III heelt goede raad in de wind geslagen Japanse vrouwen dwingen eeu Rus tot antwoord In kort bestek Kuyle krijgt vier jaar r McCloy loetst de Duitsers op lmti democratie Vrijdag 23 December 1949 floe een verdrukte en veelal ln zorg en nood levende groep van ons volk die baar politieke organisatie in 1894 vond In de SJJ.A.P. en eerst iD het bejrln dezer eeuw het begin van een doelmatige vakorganisatie in het K.V.V., boe deze groep geworden Is tot een belangrijke kracht in het Vderlandse volk. Illustreert de samenstelling van het ere-comité voor de Tiering van het zilveren Jubileum van het Instituut voor Arbelders-Ontwikke- unj. Al deze ministers met uitzondering van de minister van Onderwijs, prof. Rutten Kamerleden. Gedeputeerden. Burgemeesters, een Commis- saris der Koningin, professoren, wethouders en vele anderen, die belang rijke ambten vervullen, zijn voortgekomen uit wat gedurende een reeks van Jaren niet anders werd aangeduid dan als de „moderne arbeiders- ben eging". Zulks ter onderscheiding van de Katholieke en Christelijke, welke eveneens op het leven van het Nederlandse volk een belangrijke Invloed hebben uitgeoefend. voor de cultuur, welke geleid heeft tot verheffing van een halve eeuw geleden nog van alle hogere belang stelling gespeende volksgroep, waar uit is voortgevloeid een verrijking en verdieping van het individuele leven. Natuurvrienden werk Opvoedend werk van de hoogste orde is hier verricht, in niet minder belangrijke mate door het z.g. N3- tuurvriendenwerk, waardoor vele duizenden niet alleen het contact met de natuur hebben herkregen, maar ook smaak hebben gevonden in een wijze van „uitgaan", welke niet vloekt met de menselijke waar digheid en de beschaving Dag weekend- en vacantietochten heb ben niet alleen gemeenschapszin ontwikkeld, doch ook een eerbied voor de hogere waarden van het le ven. In de Natuurvi-iendenhuizen. tien in getal, waren daarvoor duur zame monumenten gesticht, welke voor de duizenden, d-e caar hun va- canties doorbrachtéh. de natuur hebben ontsloten. Nu na de oorlog het Instituut is herrezen zijn er slechts zes natuurvriendenhuizen over Banjaert, te Wijk aan Zee. Ons Honk te Lage Vuursche, Krik- Stuk geschiedenis van ons volk In de geweldige evolutie, welke spreekt uit dit ere-comité. heeft het Instituut voor Arbeiders Ontwikke ling een belangrijk aandeel gehad. Het ontstond in een tijd. toen het aantal wetenschappelijk gevormden jn de kringen van S.D.A.P. en N.V.V gering was en de functionarissen op allerlei gebied beseften, dat het te kort aan vorming en ontwikkeling, dat een lid van de arbeidende klasse op zijn levensreis medekreeg, ver lammend moest werken op het aan deel, dat zij moesten nemen in ver schillende vormen van bestuur. Een gezamenlijk rapport van S.D.A.P. en N.V.V., gevolgd door de goedkeuring van beider congressen, bracht een Instituut tot leven, welks zegenrijke invloed op vele terreinen nauwelijks gemeten kon worden. Er waren vele taken, die moesten worden aangevat. Naast de directe behoefte aan scholing en ontwikke ling. zowel ontstaan uit de eisen van de praktijk als uit een drang naar kennis en begrip, welke duizenden h3d aangeraakt, was er het pro bleem van de vrije tijdsbesteding, dat op geheel eigen wijze diende te worden aangepakt, wilde het op verantwoorde wijze een sluitstuk vormen van hetgeen de pioniersar beid der A.J.Q. op dit terrein reeds had bereikt. Vallen en opstaan De eerste stappen werden gedaan aan de vaste hand van S.D.A.P. en N.V.V. Vooral op het culturele ter rein was het dikwijls een vallen en opstaan. Doch ondanks de spoedig na de oprichting van het Instituut intredende economische wereldont- reddering slaagde het I.v.A.O. erin, om tussen de 25.000 en 30.000 beta lende leden in organisatorisch ver band nader te brengen tot de bron nen van kennis, cultuur en niet het minst: van de natuur Een aantal schriftelijke cursussen werd uitge geven. welke door duizenden in clubverband werden bestudeerd, die nu voor een belangrijk deel in het organisatorische werk van het Insti tuut een taak vervullen. Arbeidersavondscholen van een geheel oorspronkelijk karakter leg den de basis voor verdere studie en hielpen partij en beweging aan beter onderlegde functionarissen. Uit de kaderscholen, meer wetenschappe lijk ingericht, zijn tal van personen voortgekomen, die nu belangrijke functies vervullen. Tienduizenden zijn door cursusbijeenkomsten, door concerten, toneel- en filmvoorstel lingen, gekomen tot belangstelling kenhaar bij Bornebroek, Den Bro- am bij Buurse, het Hunnehuis bij Havelte en de Hondsrug bij Noord laren doch hun grote betekenis spreekt uit het cijfer van 50 000 overnachtingen gedurende dit jaar. Behalve vacantiegangers herbergen de Natuurvriendenhuizen de deel nemers aan conferentie-weekenden of studieweken van allerlei aard. Het reisbureau van het Instituut had vóór de oorlog de goede repu tatie, dat het voor bescheiden be dragen arbeiders in staat stelde om door andere landen en volken te le ren kennen hun geest te verrijken. Dat ieder, die uit eigen ervaring of bij overlevering de sociale omstan digheden van de arbeiders van een halve eeuw geleden, kent. zich dit en de geweldige betekepis ervan eens goed indenke! Opnieuw zal dit bureau zijn zegenrijk werk gaan verrichten als reis-technisch appa raat van een belangrijk deel der arbeidersbeweging. De viering Er zou over de arbeid van het Instituut, dat Vrijdag as. zijn 25- jarig bestaan viert in het Concert gebouw te Amsterdam met een uit voering van Bach's Weinachtsorato- rium, nog veel te zeggen zijn, doch wij willen volstaan met de verkla ring. .dat allen, die daaraan hun krachten gewijd hebben en nog wij den. recht hebben op de dank van het gehele Nederlandse volk, omdat hier een stuk volkskracht werd ge schapen Bij dit herdenken moge niet ongenoemd worden de naam van de La Belle, na Stenhuis voor zitter van het Instituut, die door de bezetters is omgebracht en evenmin de namr der beide eerste secreta rissen, Piet Voogd en Koos Vorrink. Vóór de oorlog was dr. mr. prof. H. Brugmans, voorzitter. De tegen woordige voorzitter de heer C. de Boer (beter bekend als Kees de Boer) is een eenvoudige school meester. maar een die wat in zijn mars heeft en aan het hoofd van deze omvangrijke arbeid evenzeer op zijn plaats is als aan het Hoofd van zijn school. De herleving van het Instituut na de oorlog is voor een belangrijk deel zijn werk. H. J. BRUSSEL. Het Belgische blad Le Soir publiceert een op 25 Mei 1940 gedateerde brief, die koning George VI van Engeland aan koning Leopold zou hebben geschreven. In zijn brief neemt de Britse koning er nota van, dat ..Uwe Majesteit het als haar plicht beschouwt, bü haar leger in België te blijven. Bij het nemen van dit besluit zal Uwe Majes teit niet hebben nagelaten het grote belang in te zien van de vestiging van een volmachthebbende Belgische regering buiten het door de vijand bezette grondgebied en, niettegenstaande wij hulde brengen aan de toe wijding van Uwe Majesteit zien wij ons, ik en mijn regering, genoopt onze ernstige bezorgdheid te uiten ten aanzien van uwe beslissing." (Ingez. Med.) TOKIO. Voor de Sowjet.ambassade te Tokio hebben 400 Japanners teruggekeerde soldaten, vrouwen en moeders van soldaten, die in Siberië en Mandsjoerije vermist raakten gedemonstreerd en van het hoofd der Sowjet-missie, generaal Derefjenko, geëist in te gaan op de volgende eisen: ,,A1 zou het van mijnentwege Verwaand zijn u raad te willen ge ven inzake uw plicht jegens uw volk, toch mag ik zeggen dat ik. wat de geallieerden betreft en de verwezenlijking van hun gemeen- schappelijk oorlogsdoel, niet de in druk heb, dat Uwe Majesteit geroe pen zal zijn het offer te brengen, dat zij voornemens is. Indien de mogelijkheid bestond, dat u in Bel gië kon blijven, vrij om namens uw I volk te handelen en te spreken, dan zou dit wellicht van groot be lang zijn geweest. Ik kan mij ech ter bezwaarlijk indenken, dat een dergelijke stand van zaken zou kunnen voortvloeien uit het besluit van Uwe Majesteit om bij haar leger te blijven. Het komt mij voor dat Uwe Majesteit de mogelijkheid. ..zelfs de waarschijnlijkheid onder 3*^2* I do ogen dient te zien. dat zij zal worden gevangen genomen, mis- schien naar Duitsland zal worden overgebracht en wellicht met ze kerheid van alle verbinding met de buitenwereld zal worden afgesne den. In deze omstandigheden zou uw volk zijn hoofd moeten missen, zonder dat het. voor zover ik zie, enig voordeel in ruil daarvoor zou verkrijgen." In zijn commentaar bij de brief De te benoemen hoge commissaris voor Indonesië, dr. H. M. Hlrschfeld. zal met dr Weisglas. die hem als advi seur is toegevoegd. Zaterdagavond naar Indonesië vertrekken. De „Holland Scholarship Trust" te Londen stelt voor het studiejaar 1950/1951 nog enige beur zen beschikbaar voor studie in Engeland door vergevorderde Nederlandse stu denten of pas afgestudeerden. In een te Amsterdam gehouden vergadering van aandeelhouders der Koloniale Bank N.V. is de statutenwijziging, houdende wijziging van de naam In Cultuur-. Handel-en Industrlebank (Cultuurbank) NV en aanvulling van het doel der Vennootschap, goedgekeurd. De Arn hemse raad nam gisteren de ontwerp begroting voor 1950 aan. Men heeft er drie dagen over vergaderd. Het vol gend Jaar begint men met de herbouw van de binnenstad Op 15 Februari a s. zal te Applngedam de kazerne voor de luchtmacht officieel worden geopend. Onlangs werd in meer Intieme kring de officieuze opening van dit nieuwe gebouw gevierd De afdeling Eindho ven van de E V.C. heeft zich aangeslo ten bij het Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsorganisaties (O.V.B.). waarvan de hoofdzetel gevestigd is te Rotterdam. Te Hengelo (O.) is gisteren door de burgemeester mr. J. A. H. A. van der Dussen de nationale tentoonstelling van vrije tijdbesteding „Hobbies" geopend, georganiseerd door de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. Er is enorm veel te zien. De bietencampagne in Limburg loopt ten einde. De opbrengst is meegevallen en overtrof de raming. Zes milliocn k g. werden uit Wanssum verscheept naar de fabriek te Putters- hock. terwijl van diverse stations af nog 3 mllüoen -k.g per spoor naar Duitsland werd getransporteerd. De duimstokkenfabrlek te Drachten is thans in bedrijf gesteld; 40 personen vinden in dit bedrijf werk. BUITENLAND De tramdiensten ln 27 steden van het Ruhrgebied zijn Donderdag onderbro ken ten gevolge van een staking van trambestuurders, uit protest tegen het weer in dienst nemen van een vroegere kolonel van de S.A. als directeur van de plaatselijke trammaatschappij. De Parijse Monde schrijft, dat er. teneinde een reeks logge compromissen te voor komen. wijziging gebracht moet worden in de procedure, die bij de O.E E S. wordt gevolgd." De besluiten moeten bij meerderheid van stemmen worden ge nomen. daar het recht van veto alles blokkeert. Op Haiti is een complot ontdekt ter vermoording van de presi dent. Dumarsais. Tien samenzweerders, hun leider Dupreis inbegrepen, zijn in Port-au-Prince gearresteerd. Zij ston den in verbinding met kolonel Roland, die indertijd naar de Dominicaanse Re- publick is uitgeweken. St. Laurent, de Canadese premier, heeft verklaard, dat Canada geen stappen met betrek king tot erkenning van de Chinese com munistische regering zal doen vóór de conferentie van de ministers van bui tenlandse zaken van het gemenebest, de volgende maand te Ceylon Het Ame rikaanse ministerie van handel heeft be kend gemaakt, dat het .in uitzonderlngs gevallen" verbiedt, technische inlichtin gen. die van belang zijn voor de natio nale veiligheid, aan het buitenland be kend te maken. Een speciale politie macht heeft Donderdag 14 leden van de bende van Salvatore Giullano gevangen genomen. De bende werkte in het lan delijke gebied van Belmo de Messagno en Misilmeri. De mannen werden in hun schuilhoek verrast. De nationa listische Chinese regering heeft het Britse ministerie van buitenlandse za ken doen weten, dat zij erkenning van de communistische Chinese regering door Engeland zou beschouwen als in strijd met de beslissing der Algemene Vergadering van de Verenigde Naties om de Chinese klacht tegen de Sowjet- Unic naar de „Kleine Assemblee" te verwijzen. Mede te delen hoeveel Japan ners in Siberië en Mandsjoerije omgekomen zijn en hoeveel er nog leven. Postverbinding tussen de krijgs gevangenen en hun verwanten tot stand te brengen, en de repatrië ring nog in deze winter te doen hervatten. Toen de auto van de generaal door de menigte tegengehouden werd stonden Russische soldaten met tommy-guns gereed. Oude vrouwen brachten dekens, matras sen en stoven „om te knielen en te wachten tot het bittere einde." Twee lagere functionarissen, die een delegatie ontvingen, bestaande uit drie leden der Japanse rege ring en vijf leden van gezinnen, die nog een man njissen, beloofden een antwoord op 28 December. De demonstratie spruit voort uit een golf van verontwaardiging, die over Japan rolt naar aanleiding van de in de geallieerde raad uit gesproken beschuldiging, dat Rus. land mogelijk verantwoordelijk is voor de dood van 300.000 Japanse krijgsgevangenen en burgers in Siberië en Mandsjoerije. Albert Kuyle Is door het Utrechtse Bijzondere Gerechtshof veroordeeld tot vier Jaar gevangenisstraf, en ontzetting uit alle rechten voor zijn gehele leven. Hem ls het recht ver leend in cassatie te gaan. Er viel een tastbare stilte, toen de President van het Bijz. Gerechtshof, prof. dr L. W. G. Scholten begon met de voorlezing van het vonnis tegen Kuyle. Het Hof achtte de ten laste geleg de punten wettig en overtuigend be wezen. t.w. het afbreuk doen aan het gezag van de Nederlandse Re gering en aan de geallieerde legers: het voeren van anti-joodsé propa ganda en het maken van propaganda voor de strijd tegen Rusland aan de zijde van de geallieerden, voorts het afbreuk doen aan de geest van ver zet. Voorts overwoog het Hof dat ver dachte is voortgegaan met het publi ceren van denkbeelden, waarvan hij reeds vóór de bezetting heeft blijk gegeven, zodat niet van een tijdelijke afdwaling kan worden gesproken. Verder dat verdachte thans nog niet onvoorwaardelijk zijn handelwijze betreurt. Onder merkbare spanning viel de uitspraak: vier jaar. De procureur-fiscaal had twee jaar geëist. ZEEUWS-VLA ANDEREN is een der gebieden, die het meest van de oorlogshandelingen tc lijden hebben gehad. Vele plaatsen wer den geheel of gedeeltelijk ver woest. Door het grote tekort aan materiaal bracht de wederop bouw, die onmiddellijk na de be vrijding ter hand werd genomen, enorme moeilijkheden met zich mee. De Zeeuwen zetten echter met vastberadenheid door, en het is thans verbazingwekkend te zien wat er in de afgelopen pe riode is gepresteerd. Van de plaats Oostburg werd 75 ver- woest. Deze foto toont U werklie den bij hun arbeid aan de 62 me ter hoge watertoren van Oost burg De doorsnee van deze, waar schijnlijk grootste watertoren in Nederland is 20 meter. Op het hoogste en laatste der vijf reser voirs is de heraclietbedekking te zien, die condenswater voorkomt. Bonn doet kleine stap verder naar doel BONN. De Duitse regering kan weer voor de Duitse burger bevolking deelnemen aan inter nationale post-, telefoon- en tele- graafonderhandelingen, zonder eerst de goedkeuring van de hoge commissie te vragen. Een uitzondering is gemaakt voor bepaalde aangelegenheden, zoals de instelling van nieuwe radioverbin dingen, vaststelling van golflengten, handelingen, die uitgave in vreem de valuta meebrengen en het lid maatschap van de voornaamste internationale communicatie-orga nisaties. De Westduitse regering is ge machtigd haar nieuwe bevoegd heden ook ten behoeve van West- Berlljn te gebruiken. De „Ogna" zal eerst op 7 Ja nuari kunnen worden vlot gebracht van de Hoee Plaat bij Breskens: Osnabrückers komen Don Carlos spelen OSNABRüCK. Voor het eerst na de oorlog zal een Duits toneel gezelschap naar Nederland komen. Dit bezoek is gearrangeerd door de Nederlandse schrijver Ben van Eysselsteyn. Het betreft het toneel- ensemble van het Lortzingtheater uit Osnabrück, dat in het komende voorjaar in Den Haag „Don Carlos van Schiller ten tonele zal bren gen. (Van een onzer verslaggevers) Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam en dus mede de Utrechtse Kamer daarvan worden per 1 Januari opgeheven. Züne Excellentie dc Minister van Justitie heeft althans meegedeeld, dat het in zfjn voornemen ligt, dit te bevorderen. „Hierdoor zal dit waarschijnlijk de laatste zitting van deze Kamer zijn", zei prof mr dr L. \V. G. Scholten, president van het Utrechtse Bijzonder Gerechtshof gistermorgen na de uitspraken. den van de President aan te slui ten. Ten slotte voerde mr J. A. Star Bussmann het woord namens de Utrechtse balie. Spr. verklaarde dat de balie steeds het gevoel heeft gehad, dat de verdediging volled g kon zeggen wat zij wilde. Deze tra ditie van mr De Boer is tot het ein de toe voortgezet, terwijl de verde diging te allen tijde volledige inzage van de dossiers heeft gehad. Een lesje (Van onze parlementaire redacteur) Gisteravond brak minister Van den Brink op voortreffelijke wij ze met de slechte gewoonte om de opmerkingen van communisti sche zijde aan de regeringstafel maar zo'n beetje te negeren of belachelijk te maken. De heer Haken had enkele opmerkingen gemaakt over de hoge winsten van de A.K.U. in 1946 en 1947. Ja, dat maakt nu wel enige indruk, zei de bewindsman, maar met het uitsluitend noemen van het winstcijfer kunt u niet volstaan. Daarbij moet ook het gestort ka pitaal vermeld worden, de af schrijvingen en investeringen. Weet u wel, vroeg hij, dat in in dustrieën als de AK.U. het in vesteringsbedrag per arbeider 100.000 bedraagt? En met de vriendelijkheid van een professor, die op het punt staat om tegen een examinandus te zeggen: Komt u over zes maan den nog maar eens terug, merkte hij op: Hebt u er bovendien wel aan gedacht, dat mijn collega Lieftinck van die hoge winst on geveer vijftig procent inpikt? Der gelijke cijfers moet men beschou wen in verband met hetgeen no dig is voor het scheppen van nieu we arbeidsgelegenheid. De heer Haken mocht zich er niet over beklagen, dat de minis ter aan zijn opmerking geen aan dacht had geschonken. vJ Afscheidswoorden van prof. Scholten „Gelet op het enigszins afgezon derd leven van deze Kamer is het gewenst enkele opmerkingen ie maken, die bijzonder op deze Ka mer betrekking hebben. In de eer ste plaats past een woord van wee moedige herinnering aan mr M. H. de Boer, die drie jaar deze Kamer heeft gepresideerd en aan Kolonel R. P. van de Wetering de Rooy. die beiden door de dood aan hun arbeid in de bijzondere recntspleging en aan hun gezin zijn ontrukt. Geen der Kamers van dit Hof is zo zwaar getroffen. Beider sterven is naar de de mens gesproken veroorzaakt door hun overgrote werkzaamheid in dit ambt. In de tweede plaats zij thans ge memoreerd de veelvuldige arbeid van Overste Van der Woude. van de aanvang lid van deze Kamer, die thans door zeer ernstige ongesteld heid deze zitting niet kan bijwonen. Het Hof betreurt deze afwezigheid temeer, omdat door de opheffing van het Bijzonder Hof de militaire raadsleden niet meer aan de berech ting zullen deelnemen. In de derde plaats wil het Hof zijn werkzaamheden niet beëindigen zonder te spreken over de grote medewerking, die het Hof steeds heeft mogen ondervinden van de zijde van de Utrechtse balie, waar mede deze Kamer uit de aard der zaak het meest in aanraking is ge komen. De proc.-fiscaal, mr L. Drabbe verklaarde zich gaarne bij de woor- FRANKFORT. „Geen eerlijk mens kan ditmaal de geallieerden ervan beschuldigen, een democratische regering op karige wijze te bejegenen en later concessies te doen aan nationalistisch getier, zoals na de laatste we reldoorlog," aldus de Amerikaanse hoge commissaris John MacCloy Don derdag op zijn persconferentie alhier. „Het gros van het Duitse volk heeft zich afgewend van een herle ving van het militarisme en na- tionaal-socialisme. Het militarisme en het nationaal-socialisme kunnen ech ter herleven als ieder individu niet bereid is zich er tegen teweer te stellen. De prijs van de individuele veiligheid is „eeuwigdurende waak- zaamheid". McCloy herhaalde, dat hij de hou ding van het Duitse volk tegenover de Joden zou beschouwen als een van de proeven van het Duitse ver mogen en de Duitse bereidheid, een liberale staat te scheppen. Katoenindustrie kan tevreden zijn ROTTERDAM. De Vereniging voor de Katoenhandel te Rotterdam zegt in haar verslag over 1948/49 dat de katoenindustrie mede dank zij het Europees herstelprogram, dit jaar weer bijna op volle capaci teit heeft kunnen werken. De be zettingspercentages bedroegen voor de spinnerijen circa 99 procent en voor de weverijen circa 94 procent van de vooroorlogse productie, de katoenaanvoeren van October 1948 tot en met September 1949 bedroe gen 432.701 balen, waarvan 297.074 uit de Verenigde Staten van Noord- Amerika; dit is 106.000 balen meer dan in het vorige jaar. Het ledental der vereniging breidde zich uit van 89 tot 95; ook belangrijke buitenlandse firma's traden als lid toe. Mr Star Bussmann dankte het Hof voor zijn welwillende houding. Het troepenschip „Kota In- ten" wordt in de nacht van Vrij dag 23 December op Zaterdag 24 December 1949 met repatriërende militairen uit Indonesië in de ha ven van Rotterdam verwacht. On voorziene omstandigheden voorbe houden begint de ontscheping Za terdag 24 December 1949 des mor gens te 9.00 uur. Sportjournalist J. Hoven veertig jaar in 't vak AMSTERDAM In „Americain" is Donderdagmiddag gehuldigd de heer J. Hoven die nu 65 jaar is en 40 jaar sportjournalist. Namens het huldigingscomité voerde de nestor der sportjournalisten, de heer H. A. Meerum Terwogt het woord, die de jubilaris schetste als een gaaf type van de ouderwetse journali stiek. Verder sprak o.m. jhr. L. -J. Quarles van Ufford voor het blad „Hockeysport", waarvan de jubila ris redacteur is. van koning George aan koning Leopold schrijft „Le Soir" dat de koning „ondanks de aansporingen van zijn ministers en in weerwil van de dringende stappen van Winston Churchill en de wijze raadgevingen van koning George, in zijn houding heeft volhard." Tweede afgebr. partij van Fenny Heemskerk MOSKOU. Donderdag zijn de partijen voor de tweede ronde van het wereldkampioenschap schaken voor dames gespeeld. De uitslagen luiden: Chaudet de Silan (Frankr.)—Nm Nruskova-Belska (Tsjechosl.) 1-0; Clarissa Benini (It.)Rosa Maria Germanova (Polen) 10 De partijen, May Karff (V.S.) Ingrid Larsen (Denem.), Valentina Belova (Rusl.)Fenny Heemskerk (Nederl.), Ailyn Tranmcr (Eng.) Edith Keller (Duitsl Liud—Mila Rudenko (Rusl.)Elizaveta Byko- va (Rusl.). Olga Rubtsova (Rusl.) Gizella Grosser (V.S.) werden afgebroken. Maria Teresa Mora (Cuba) was vrij. Na de tweede ronde hebben de dames De Silan en Belova de lei ding met ieder 1 pnt en 1 afgebr. partij, Benini en Mora volgen op de derde cn vierde plaats met bei den 1 pnt. De dames Rubtsova, Gresser, Rudenko, Bykova, Tran- mer, Heemskerk, en Karff bezetten de vijfde tot en met de elfde plaats met ieder 0 punten en 2 afgebro ken partijen. De twaalfde tot en met de vijf tiende plaats worden ingenomen door de dames Germanova, Grush- kevaBelska, Keiler en Larsen met ieder 0 punten en 1 afgebro ken partij. Rotterdams elftal en het Amsterdamse ROTTERDAM. Het Rotter- dams elftal, dat op Nieuwjaarsdag te Rotterdam een wedstrijd zal spelen tegen De Zwaluwen, is als volgt samengesteld: Doel: Van der Torre (Excelsior); achter: Steenbergen (S.V.V.) en Hey (R.F.C.); midden: Blanke- meyer (Feijenoord), Vermeer (Ex celsior) en De Kreek (Neptunus); voor: Van der Tuyn (Hermes D.V.S.); Van Steenbergen (Feijen oord), Schrumpf S.V.V.Beun (Xerxes) en Jack Hcyster (Hermes D.V.S.). Reserves: Van de Peppel (Xerxes), Verboom (Excelsior), Mink (Nep tunus) en Koning (Xerxes). Het Amsterdams elftal, dat 1 Ja nuari te Amsterdam een wedstrijd zal spelen tegen een Zwaluwen elftal, is als volgt samengesteld: Doel: Van Raalte (Blauw-Wit); achter: Boonkamp (Blauw-Wit) en Potharst (Ajax); midden: Van der Hoeven (Ajax), Van 't Hart (Ajax) en Stoffelen (Ajax); voor: Van der Ruit (Volewijckers), Lakenberg (Blauw-Wit), Meijer (Spartaan), Michel (Ajax) en Dr&ger (Ajax). Reserves: Hagenaars (Volewijc kers), Wimmers (Blauw-Wit), Wiertz (D.W.S.) en Biljouw (Zee- burgia). Auto ruikt de stal en komt bijna ten val DEN HAAG. Donderdagavond tegen middernacht is een wagen van een Nederlander, die terug keerde van een reis naar Duitsland, even over de brug bii Gouda ge slipt. De wagen draaide enige ma len rond en botste tegen het hek van de weg. waardoor hij aan een kant geheel werd ODengereten. De bestuurder had geen letsel. De auto werd aan een kraanwagen gehan gen en zo zette de onfortuinlijke reiziger zijn tocht voort naar huis, waar zijn echtgenote door passe rende reizigers al van de afloop op de hoogte was gesteld. Geen diner is zo feeste lijk als 't jaarlijkse Kerst diner bij candlelight. Vrij wel iedere vrouw trekt bij deze gelegenheid een spe ciale japon aan, onver schillig of zij in intieme huiselijke kring, in een iets uitgebreider gezel schap of wel buitenshuis dineert. Bij een diner-dansant is het gebruikelijk 'n avond toilet te dragen. De avond japon op de linkse foto is van goudsatijn. Over de strakke rok valt vanuit de taille aan de rechter kant een lang klokkend schootje. Aan de achter kant van de rok is een gerimpelde strook aange bracht. Het schouderlozr bovenstuk valt van achte ren strak en is van voren a Is het ware in een grote strik bijeengebonden. Het jonge meisje kan zowel bij het diher binnens- als buitenshuis de tafzijde jurk midden links dragen. In de rok valt van voren een zeer diepe plooi, aan weerskanten waarvan knopen en knoopsgaten zijn aangebracht. Hetzelf de is bij de hals gedaan. Het eenvoudige, doch zeer smaakvolle toiletje midden rechts is bij uit stek geschikt voor het huiselijke dinertje. Het donkerblauwe bovenlijfje vertoont noppen in de zelfde kleur. De rok be staat uit drie ruime hori zontale banen, waarvan de middelste genopt is. terwijl de twee andere effen zijn. Rechts het toilet voor een diner in groot gezelschap, gemaakt van velours chiffon. De rok is gedrapeerd doch verder is de japon een voudig gehouden. Het zeer gekleden effect werd door de kraag verkregen. Deze is van goudsatijn als ondergrond, overtrokken met zwarte kant. Het kleine kapje van hetzelf de materiaal completeert het geheel. Internationaal dames roeien DEN HAAG Op 21 on 22 Ja- nuari zal te Parijs een conferentie worden gehouden onder leiding van het bestuur van de FISA (interna tionale roeifederatie). waarop het internationale damesroeien 'n punt van bespreking zal uitmaken. De Nederlandse roeibond zal worden vertegenwoordigd door de heren ir Th. P. Tromp en mr H. Bruyn. Nederlands jeugdelftal naar Wenen WENEN Nederland. Engeland Schotland, Noord-Ierland, België, Frankrijk en Italië zijn uitgenodigd I om deel te nemen aan een interna- tionaal voetbaltournooi voor jeugd- 11 elftallen, a s. Pinksteren in Weenen tI te houden. Aldus maakt de Oosten- I rijkse Voetbalbond bekend. Selectiewedstrijd afdelingsspelers De competitie van de afd. Utrecht van de KNVB staat met de Kerst- j dagen stil. Van deze gelegenheid i wordt gebruik gemaakt voor het i spelen van een selectiewedstrijd 11 met Afdelings spelers. Een wa- "II penschouw, die voor de T.C. de j aanwijzingen zal moeten opleve- 41 ven op welke wijze de officiële Afd. ploeg in de komende maan den zal moeten worden opge- bouwd voor ze o.m voor de wed strijden om de Moorman-beker, in actie komt. De samenstelling der beide elf- I tallen luidt: i Rood: doel: v d Berg (DVSU); achter- Zumbrink (Fortissimo) en k l Diepenbroek (Actif); midden: van V Luin (PVW). Wallenburg (DVSU) en Matthu (Odin); voor Spliet (DVSU), Scherpenzeel (Fortissi mo), Oostendorp (EMS), Verkerk (Fortissimo) en de Leeuw (Ares). Blauw: doel: Wolf (Minerva) en Blankenstein (DVSA); midden: A. Jongerius (Celeritudo), Simons (B DC) en J Jongerius (Celeritudo); voor: v Dam (En Avant), de Graaff (DOSV), Muis (NSC), van Zuilen (KVVA) cn Sehdem (Veensche Boys) Reserves: Zwakman (NSC), M. Jongerius (Celeritudo), Vonhof (NSC). Strik (EMS), Ernsten (Putten), den Iseger (Minerva) en Cozijnse (Scherpenzeel) De wedstrijd wordt bepaald op 2e Kerstdag op het terrein van NSC te Nijkerk, aanvang 2 uur.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 5