3 a „Ik heb de, „Emmaüsgangers" en het „Avondmaal" schoongemaakt Isaac kent zijn les Appèl aan Europa's «ïeweten: „Helpt liet oorlogskind!" „Merry old England" herleeft in het Prinsenhof Luclitschilders iu Stedelijk museum te Amsterdam Zwaluwen nu ook gekozen Zaterdag 24 December 1949 11 JEAN DECOEN, BELGISCHE KUNSTEXPERT: Misschien heeft V an Meegeren deze mystificatie bewust gewild Coremans en Decoen kruisen de degens DE zaak der valse Ver meers blijft de gemoede ren bezig houden, zij het dan, dat het meer de gemoederen der deskundigen zijn, want de gewone man weet al lang niet meer wat hij van al dit pro en contra moet denken. Intussen houden de deskundi gen niet op de degens met el kaar te kruisen. Brachten wij enkele weken geleden een be spreking van dr. P. Coremans' boek „Van Meegeren's faked Vermeers en de Hooghs", thans doet de heer Jeai* De coen, een andere Belgische expert, weer van zich spreken. Aanleiding hiertoe is de ontdek king van een tweede „Laatste Avondmaal" in de villa te Nice, waar van Meegeren een tijd lang zijn atelier heeft gehad. De heer Decoen bestempelt deze vondst als zuiver bedrog. Het doek zou volgens deze deskundige geschil derd zijn door een leerling van v. Meegeren. Hij gaat zelfs verder en beweert, dat mevrouw v. Meege ren en dr. Coremans het doek naar Nice hebben gesmokkeld om het daar te kunnen ontdekken. Het is een zeer ernstige beschuldiging, waarvan de bedoeling duidelijk wordt als men hoort dat de heer Decoen erop staat door dr. Core mans voor het gerecht te worden gedaagd ik èn de „Emmaüsgangers" èn het „Avondmaal" heb schoongemaakt en dat ge durende die arbeid en nu het werk vrijwel gereed is een aantal experts, kunsthistorici, liefhebbers, restaurateurs en chemici de beide schilderijen opnieuw hebben onderzocht. Allen zijn tot de erkenning moeten komen, dat zij hier in- derdaad stonden tegenover authentieke, 17e-eeuwse schil derstukken. Vervolgens voert de heer De coen de Amersfoortse restaurateur Snoeijerbosch ten tonele, die lange tijd heeft geloofd, dat van Mee geren de gewraakte schilderijen had gemaakt, maar die na vele ervaringen thans het oordeel van Decoen onderschrijft. Ik kan nu wel bekennen, zo beeft de heer Snoeijerbosch ge zegd, dat, toen ik de „Emmaiis gangers" en „het Avondmaal" in hun huidige staat zag, d.w.z. schoongemaakt, ik er van onder steboven raakte en terstond over tuigd was. U hebt gelijk Ik was zc verstandig dit niet bij mijn eer ste bezoek te zeggen, want ik wil de Jo (de vrouw van v Meegeren) .loten toegeven dat déze hele ge schiedenis door Han op touw was gezet, dat hij en niemand anders alle argumenten had opgedrongen, die als basis voor het rapport dien den. Dat alles was mij in enkele minuten duidelijk geworden. Han was tegenover anderen net zo op getreden als tegen mij. Was hij er niet net zo goed in geslaagd mij te overtuigen? Hechtte hij dan geen waarde aan zijn persoonlijkheid en die van zijn vrouw? Had hij niet handig j gewikkeld te worden. gemanoeuvreerd, opdat ik de schil derijen niet'voor het eind van het i proces te zien zou krijgen? Thans I Van dat ogenblik af, verlapg- cie ik zeer naar een onderhoud met Jo, met de schilderijen erbij. Dit verklaartmijn tweede bezoek, want wilde haar reacties waar nemen, terwijl wij voor de schil derijen stonden Toen ik tenslotte tot haar zei: „Nou Jo, je zult mij nooit wijsmaken, dat Han die twee schilderijen heeft gemaakt?", gaf zij geen antwoord. Toen ik haar vroeg: „Jo, heb je Han die doe ken zien schilderen?", "antwoordde zij: „Neen". U begrijpt wel, dat ik daarna geen verdere explicatie meer begeerde. Ik was nu op de hoogte. Van het ogenblik, waarop mij de echtheid van die beide doeken werd geopen baard, was ik besloten om al les wat ik van deze geheim zinnige zaak afwist, te onthul len Er schiet my niet anders over te doen, dan het manus cript te vernietigen, waaraan ik mijn beste tijd had gegeven en dat de herinnering zou be waren aan die man, Han van Meegeren, die ik hield voor de geniale schepper van de „Tmmaüsgangers" en „het Avondmaal". Tot zover de beschouwingen van de heer Decoen. Blijft de vraag over: Heeft v. Meegeren gelogen toen hij de vervalsingen bekende? Heeft hij deze mystificatie bewust gewild? Wanneer dit inderdaad zijn opzet is gweest, is hij volko men geslaagd. In elk geval denkt dr. Coremans er anders over... De directeur van het scheikundig instituut Maurice te Brussel heeft verklaard, dat een aanvullend on derzoek noodzakelijk is; aangezien de mening van prof. Coremans. dat de ..Emmaüsgangers" en ,Het laat ste Avondmaal" vals zijn minder overtuigend is dan het lijkt. De zaak begint langzamerhand in- LONDEN. Koning Gustaaf van Zweden, de vorst van Monaco, de Amerikaanse generaal Marshall, mevrouw Roosevelt, de kanselier van Oostenrijk en andere bekende personen hebben gisteravond deelge nomen aan een gemeenschappelijke oproep van West-Europesc radio- omroepen ten behoeve van het Europese kind. Waarom wil de heer Decoen een J begrijp ik vele dingen. Op het - ogenblik wil ik echter sommige I daarvan nog niet uitspreken. tweede proces? Om aan te tonen, oat niet Han van Meegeren, maar Johannes Vermeer van Delft het eerste „Laatste Avondmaal" en de „Emmaüsgangers" heeft geschil derd? Na alles wat hierover aan het licht is gekomen, lijkt ons dit nogal bezwaarlijk Van Meegeren heeft de falsificaties bekend en is daarna overleden. Hij heeft een aantal lieden met de stukken later, zitten en dit zou misschien minder erg geweest zijn wanneer dit niet tegelijk een schadepost had bete- kend van enkele honderdduizen den guldens Het gaat cr daarom bedriegelijk veel op lijken dat de strijd om de valse Vermeers een strijd om het geld is geworden. Na lezing van het vernietigend oordeel van- dr. Coremans vraagt men zich af op welke gronden de heer Decoen zo taai vasthoudt aan zijn mening, dat de bewuste schil derijen wel echte Vermeers zijn. In het Belgische weekblad „De Zweep" d.d 20 November troffen wij een artikel aan van de heer Decoen, waarin hij een beschou wing geeft over de zaak Vermeer- Van Meegeren. Een juiste diagno. se, aldus de heer Decoen, is alleen te stellen, wanneer een schilderij volkomen is gereinigd. Maar hoe is men te werk gegaan? Men 011 nam wel enige pogingen om som mige valse stukken schoon te ma ken. Men ontdeed zelfs alleen de Christus-kop van alle vuil en ver- nislagen. die van Meegeren erop i aangebracht had, maar de „Em maüsgangers" en het „Avond maal" raakte men niet aanf terwijl er toch alleen van deze beide doe ken sprake kon zijn. Die alleen zouden wellicht authentieke Ver meers kunnen zijn, terwijl alle an dere daarvan kon iedereen zich vergewissen niets anders waren dan slechte schilderijen, matige vervalsingen, voor welker compo sitie onderdelen aan de beide ech te waren ontleend. Er bestaat thans geen en kele aanleiding, zo gaat hij verder, om te verzwijgen, dat flngvz Med l RUWE HANDEN? Z.K.H. PRINS BERNHARD is de beide meisjes een voorstelling Donderochtend met de prinsesjes bij van hel beroemde Bertram Beatrix en Irene in Londen aan- Mills Circus. Prinses Beatrix en gekomen. Gistermiddag woonden prinses Irene tijdens de voor stelling. Stations in Frankrijk, Zwitser land, Oostenrijk. Monaco. Italië, België, Triest, West-Duitsland en West-Berlijn kregen ieder enkele minuten zendtijd en de andere sta tions relayeerden de uitzending. Radio-New York bracht de bood schappen van generaal Marshall en mevrouw Roosevelt. Koning Gus- taaf zegde toe. dat zijn land zou blijven helpen en de prins van Mo naco zeide gaarne aan deze „ware kruistocht voor het kind" te willen medewerken. Mevrouw Roosevelt sprak Frans. Generaal Marshall I zeide ondermeer, dat de oorlog in Europa voor velen in 1945 eindig de. voor duizenden dakloze kln- deren zou de oorlog echter nooit [ten einde komen. Duizenden trok ken door Europa op zoek naar een haven, of leden in stilte terwijl hun lichamen kreupel werden. De 27-ste geen rood-wit 1 te Singapore SINGAPORE Op 27 Dccem- ber, de dag van de overdracht van I de souvereiniteit aan de R.I.S., zal van het gebouw van de Indonesi- sche vertegenwoordiging alhier de j roodwitte vlag niet mogen wor den uitgehangen. Een desbetref fend verzoek aan de Britse autori teiten is afgewezen op grond van de nog steeds geldende noodtoe stand. Statenlid Snel bedankt voor zijn zetel DEN HAAG De heer Snel heeft reeds enige maanden geleden de CPN verlaten. Aanvankelijk scheen hij niet geneigd zijn zetel in de Provinciale Staten van Zuid- Holland op te geven, hetgeen voor de heer G. van Praag (CPN) aan leiding was om in de zitting van 14 Juli j 1. te protesteren tegen dit „politiek onjuist gebruik". De heer Snel heeft op de laatste dag van de laatste zitting van de Staten in hun huidige samenstel ling zijn ontslag ingediend, waar door de CPN verhinderd werd een andere communist in de plaats van de heer Snel aan de begrotingsde batten te laten deelnemen. De bel en het tumult (Van onze parlementaife redacteur) DEN HAAG. De voorzitter van de Tweede Kamer beschikt als middel tot het binnen de parlementaire perken houden der Kamerleden niet alleen over een hamer, maar ook over een bel Wanneer de hamer het tu mult niet vermag te overstem men, kan de bel, die als een kostelijk onderhouden kleinood voor de president staat te glim men, zich laten horen. Dit heeft zo goed als nooit plaats, doch toen het in de nacht van Don derdag op Vnjdag om half twee wèl geschiedde, was er van een tumult geen sprake, doch hoog stens van een tumul t j e. Ver moedelijk.kon de Voorzitter, die uren aaneen tot stilzitten ge doemd is, en evenals alle voor zitters vóór hem hoe langer hoe meer op een Boeddhabeeld gaat gelijken, de verleiding niet weerstaan om ook dit tot zijn ambtelijke uitrusting behorende instrument eens te beproeven. De aanleiding was een felle woordentwist tussen de commu nisten Haken en Gortzak ener- en minister Joekes anderzijds, die fel van zich a/beet, omdat de communisten hem verweten Nederlanders bij tuyze van emi gratie te exporteren. Toen mr. Joekes erop wees, dat onze emi gratie een vrijwillig karakter heeft, wat men van mensenver plaatsingen in Oost-Europese landen niet kan zeggen, brak een hevig communistisch ge schreeuw los, waarop enkele P.v.d.A.-leden eveneens een be hoorlijk volume geluid produ ceerden. De voorzitter sloeg beide partijen met stukken, toen hij het hameren opgaf en met veel voldoening de bel han teerde V.J Interessante expositie van jachtschilderijen Goede engelse schilde- RIJEN krijgen wij op het Europese vasteland slechts zelden te zien en dat bestendigt het hier veel verbreide misverstand, dat de Engelse schilderkunst slechts als een zwakke afglans van de Conti nentale kunst is te beschouwen. De tentoonstelling van Engelse jacht schilderijen in het Delftse „Prin senhof kan dit misverstand niet helpen opruimen, want hoe origi neel en aardig deze expositie ook in oge zijn, toch valt de nadruk daar uiteraard niet op de artistieke kwaliteiten. De schilderijen en prenten in net Prinsenhof geven een nauwgezette en dikwijls amusante illustratie van het leven van dat merkwaardige fenomeen: de Engelse landedelman. Men ziet hem in de beoefening van de nobele paar densport en van de jacht en ook wel bij minder edele vermaken als hanen- en hondengevechten. Een uitgebreide schil derschool specialiseerde zich ln dc 18e eeuw op jachtscènes en dierenpor- tretten Aan de toenemende behoefte aan deze genre's werd behalve door schilderijen ook door grafische technie ken voldaan. Vooral in de etstechniek bereikten de Engelsen een buitenge wone bedrevenheid en hun Jachtpren- ten werden dan ook wereldberoemd Hoe serieus deze kunstenaars hun taak opvatten wordt wel bcweicn dooi de prestatie van George Stubbs. die ln 1766 na 8-jarige arbeid zijn gegra veerde. anatomische atlas van het Paard beëindigde. Niet alleen zijn de 18 koper, gravures van een bewonderenswaar dige. anatomische accuratessse doch tevens door een monumentale stijl van niet geringe artistieke waarde. Van werkelijk universele betekenis ls echter op de Delftse tentoonstelling, eigenlijk alleen George Morland. Zijn schilderij ..Het Draaihek" is een land s-chap vol van een melodieuze charme, waarin reeds alle kwaliteiten van de veel latere. gTote Franse landschap schilders aanwezig z(jn. Het onderwerp van dit landelijk tafrcel heeft niet veel te maken met jacht of sport, doch wij kunnen dankbaar zijn dat het ge. ëxposeerd wordt, omdat het toont waartoe de beste Engelse kunst in staat is. Naast Morland moet verder in de eerste plaats H T. Alken genoemd worden, die in zijn anecdotlsche. illu stratieve voorstellingen dikwijls een geestige, pittige schlldertrant kan ont wikkelen. zoals b v. in zijn ..Postkoet sen". een ander, typisch Engels onder werp. Ben Marshall is speciaal een portrettist van dier en mens, vooral te waarderen ln enkele kleine studies van honden en het portret van Tho. mas Hilton. Buitengewoon nauwkeurig weergegeven jachtscènes schilderden de beide Wolstenholme's. vader en zoon. die door het succes van hun wat plaatjesachUge kunst, het geruïneerde familiefortuin weer konden herstellen. Er zouden nog vele schilderijen te vermelden zijn waarop de komische of dramatische incidenten van de vossen jacht de aandacht boeien doch beter is De „Episode uit een vossenjacht" van G. Morland is een gekleurde aquatint, gegraveerd door E. Bell, uitgegeven te Londen in 1800. het, dat U zelf een bezoek brengt aan deze expositie, uniek in zijn soort die de directeur van het Prinsenhof met medewerking van talrijke Engelse ver zamelaars tot stand bracht. Bezich tiging tot 16 Jan. '50. Sigaren slechts onder rembours UTRECHT In een dezer dagen te Utrecht gehouden vergadering heeft een groot aantal sigarenfabri- kanten, omvattende ruim 75 van de Nederlandse sigarenproductie. definitief besloten het reeds enige tijd van kracht zijnde condiliekar- tel in de sigarenindustrie voorlopig tot 1 Juli 1950 te verlengen. De sa menwerkende fabrikanten hebben zich contractueel verplicht aan af nemers slechts te leveren onder rembours. Twee millioen woorden (Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Twee millioen woorden zijn in de Tweede Ka mer gesproken sedert het zit- .tingsjadr 1049—1950 aanving met de opening der Staten-Generaal. Daarvoor zijn 266 uren gebruikt, verdeeld over 42 vergaderdagen, waarvan 19 met avond-zitting, soms nacht-zitting Aldus deelde de voorzitter mede in zijn tradi tionele toespraak voor het Kerst reces, dat dit keer tot 21 Januari 1950 zal duren. Hij prees zijn medeleden voor hun ijver en zelfbeperking, waardoor zij erin slaagden om bij de begrotings debatten 9 uren minder te ge bruiken, dan waarop zij recht hadden. En de parlementaire pers kreeg een pluimpje voor de wijze, waarop zij de vinger had gelegd op de ijdelheden en on deugden van deze Hoge Verga dering. In het bijzonder prees de voorzitter directie en personeel van de Staatsdrukkerij voor de voortreffelijke wijze, waarop z\j het snelle tempo van de Kamer- werkzaamheden hadden weten bij te houden Namens de Rege ring sloot minister Lieftinck zich bij de woorden van dc Kamer president aan en sprak er zijn voldoening over uit. dat de sa menwerking tussen Kamer en Regering bij de talrijke ingewik kelde wclsontiuerpen, welke wa ren behandeld, zo voortreffelijk was geweest. Met hartelijke wensen voor de komende feest dagen werd de laatste Tweede Kamervergadering van dit jaar besloten. Bouwcentrum trekt 50.000 bezoekers ROTTERDAM Aan het einde van dit jaar zullen rond 50.000 personen van 43 nationaliteiten het Bouwcentrum te Rotterdam hebben bezocht. Sinds dc inge bruikneming, eind 1948, heeft het centrum als voorllchtings- en do- cumcntatic-instituut op wedcrop- bouwgebicd, zich in een sterk groeiende belangstelling mogen I verheugen. Dit deelde prof ir H. T. Zwlers, voorzitter van de Stichting Bouw- j centrum mee, tijdens de opening j van een nieuwe afdeling in het ge- I bouw aan de Diergaardesingel. In zijn toespraak, tot de geno- digden, welke voorafging aan die van minister In 't Veld, memoreer de de heer Zwiers dc geschiedenis van het Bouwcentrum. De idee, die er aan ten grondslag ligt, werd in December 1945 geboren. Eind 1948 volgde de ingebruikneming en op 17 Mei van dit jaar de officiële opening. Tot nu toe werden 750 schriftelijke documentatie-aanvra- gen behandeld, naast dc -zeer vele mondelinge dito. Wij hebben reeds vele .vaste klanten', verklaarde professor Zwiers met gepaste trots. Voorts deelde hij mee, dat de drie stich tingen op wederopbouwgebied in Nederland, te weten „Bouw". Bureau Documentatie Bouwwezen en Bouwcentrum, tot samenwer king besloten hebben. Als eerste gevolg van dit besluit zullen ge lijkluidende statuten worden opge steld, terwijl het in de bedoeling ligt, ook de besturen min of meer samen te voegen. Dit alles in het belang van de algemene documen tatie van het bouwwezen in Ne derland. Om ook het grote pu bliek meer dan tot dusver in de sfeer van het Bouwcentrum te be trekken, zal er in 1950 en volgende jaren wat meer „show" gemaakt worden. Genie „voedt"' zich met MTS-ers DEN HAAG. Door oen eroot te- kon aan burger-technisch personeel bij de dienst der Genie, was het drin gend nodig hiervoor militair tech nisch personeel onder de wapenen te roepen. In verband hiermede werden medio Augustus 1949, 60 MTS-ers van de lichting 1944 opgeroepen. Wat hun salaris betreft: gedurende de eerste 3 maanden dat zij bij de dienst der genie werkzaam zijn ont vangen zij 1.— per dag. Na deze 3 maanden echter zullen zij indien zij door hun werk daarvoor ge schikt worden beoordeeld worden bevorderd tot sergeant met het daar aan verbonden salaris. Na 3 maanden als sergeant werk zaam te zijn geweest, zullen zij wor den voorgedragen aan de M. van O. voor bevordering tot sergeant-majoor om daarna, na 1 jaar practijk bij de dienst der Genie, aan de M.v. O. te worden voorgedragen tot dpi. opzich ter van fortificatiën der 3e klasse met het daaraan verbonden salaris. Ingenieurs, die eveneens werden opgeroepen en tot luitenant werden bevorderd, waren afkomstig van *de Technische Hogeschool. De Rode Draak grijpt naar Hainan HONGKONG. De communisti sche troepen hebben hun veldtocht op het Chinese vasteland bijkans voltooid en treffen thans voorberei dingen voor een invasie naar het eiland Hainan. Het gebied om Hainan is binnen een afstand van twaalf kilometer verboden verklaard voor alle civiele scheepvaart; dit zeegebied wordt „maritieme zone" genoemd. Op de Zuidelijke punt van het schiereiland Lioetsjoe worden de na tionalistische eenheden geleidelijk „geliquideerd". DE PLECHTIGE OPENING van een pre—fabricated café tc Ilford Essex, geschiedde door de Engel se actrice Jasmine Deo met het aftappen van een potje bier. De eigenaar van het café hoopt met de Kerstdagen nog 2500 glazen bier te verkopen. In haar volu mineuze avondjapon voelde Jas mine zich toch niet erg thuis achter de bar, hoewel zij dit niet liet blijken. Een experiment doch wellicht zonder verstrekkende gevolgen Als men hoort van het experiment van de Nederlandse vereniging van Kunstschilders, die in samenwerking met de KLM verschillende leden de lucht in heeft gestuurd om daar nieuwe inspiratie te zoeken, kan men van mening zijn, dat het tegenwoordig meer noodzakelijk zou zijn voor de kunstenaars om met beide voeten op de grond te blijven. Maar ten slotte moet de kunstenaar zijn eigen tijd weerspiegelen en dus ook alle aspecten, alle mogelijkheden die de moderne techniek hem biedt beproe ven. Waarom zou de sensatie van het vliegen, waarnaar de mens zó lang heeft gehunkerd, niet een aanleiding zijn voor een kunstschepping? Het blijkt alras, op de tentoonstelling die dc luchtschtlders in het Stedelijk Museum te Amsterdam verenigt, dat die sensatie vooral niet alleen van het oog mag wezen, maar dat het hart en hel brein cr mee gemoeid moeten zijn. Doch dat wist men allang, want dat geldt eveneens voor de plat-vloerse kunst. Verscheidene schilders hebben zich edoch tevreden gesteld met de getrou we weergave van hun visuele indruk ken en het moet gezegd dat deze pic turaal. bijster weinig interessant zijn. Stel u voor een grote luchtfoto, zoals de K.L.M. er zoveel maakt, maar dan in kleur en met de ruige toets van de olieverf, die aan het geheel het rea lisme van een maquette geeft Zó maakte G. P. Adolfs. een overigens handig geschilderd, panorama van een havenstad waarboven wolken drijven. Hierin komen menselijke gevoelens nauwelijks meer tot uiting en zijn schil derij blijft daardoor ook al te dicht bij de luchtfoto. Dit soort geschilderde landkaarten op platte gronden werd ook geleverd door andere schilders, waar van E. Masséus. K. van Bruggen. A. M. Braakenslek-Bekker en P. Suurland nog het meest persoonlijk hun visuele indrukken hebben weergegeven. Weer andere schilders hebben evenwel hun ondervindingen vrijer trachten te inter preteren in meer abstracte geest. Frieda Hunziker bv. maakte wel een mooi schilderij in bruine en gele tinten, al leen zou men op elke andere expositie nooit vermoeden dat een luchtreis er de aanleiding toe gaf. Ook de compo sities van B. ten Hoedt en P. Landkroon zijn heel fraai van kleur en laten nog even het effect van wolkenflarden crj stukken land raden. Aardig zijn dc kleine schetsjes van C. J. Basart en krachtig de gouaches van A. Brectveld. Beiden geven een soort synthese van het in vogelvlucht geziene landschap, bij allebei in gouache aanmerkelijk beter gerealiseerd dan ln de olieverf. Een van de aardigste inzendingen is die van J. de Gruyter. die een decoratieve vlak verdeling maakt met huizenblokken, slingerende rivieren, rechthoekige vel den. wegen en wat dies meer zij. Ook hier is echter het resultaat meer sle- reijd dan beeldend. Al met al een ex periment dat waard was beproefd tc worden, doch dat hoogst waarschijnlijk géc-n verstrekkende gevolgen zal hebben. Tot 2 Januari ln het Amsterdamse Ste delijke Museum te zien. R. E. Penning. ROTTERDAM. Voor dc elftal len van De Zwaluwen, die Zondag, 1 Januari te Amsterdam (Ajax-sta- dion) en tc Rotterdam (FcUcnoord- stadion) respectievelijk tegen het Amsterdams elftal en het Rotter dams elftal spelen, zijn dc spelers thans uitgenodigd: Zwaluwen voor Amsterdam: Doel: Kraak (Stormvogels); ach ter Bakers (PSV) en Mertens (Wil lem II); midden: Biesbrouck (RCH), Van Tuyl (Eindhoven) en De Kub- ber (VUC); voor: Moddcjonge Jr. (Enschede). Van der' Vegt (HBS), Brandsma (Heerenveen), Lenstra (Heerenveen) en Grocneveld (Haar lem). Reserves: Boudewijn (UW), Vaa Berkel (Fortuna), Wouters (PSV) en Van der Waal (Fortuna). Zwaluwen voor Rotterdam: Doel: Saris (BW); achter: Huy- bregts (BW) en Van der Sluis (BW); midden: Lussenburg (NA C). Krijgh (BW) en Appel (Be Quick, Gron); voor: Van de Bogert (DOS), Weenink (Brabantia), Vaa 't Hoofd (Maurits), Franssen (PSV) en Clayan (ADO). Reserves: Van der Vliet (ODS); Alberts (Vitesse), Bouwman (PSV) en Van Overbeek (BW). De jongen op de voorgrond, die vol trots zijn vinger in de lucht steekt, om de onderwijzer te la ten weten, dat hij zjn les kent, is Isaac Allal. Het is pas enige weken geleden, dat dit 12-jarige kind, ontkwam aan 't verschrik kelijk lot, dat 27 van zijn kame raadjes bij Oslo trof. Maar de tijd heelt gelukkig alle wonden en de leiders van het Grefsrod Kamp voor Joodse kinderen in Noorwe gen, waar de kleine Allal op het ogenblik vertoeft, hebben ver klaard, dat Isaac de schok, welke hij bij het vliegtuigongeluk kreeg geheel te boven is gekomen. Slechts de pleister op zijn neus herinnert nog aan de zwarte dag, waarop de Dakota van* de Aero- Holland verongelukte. Nu nog 'n paar maanden aansterken in Noorwegen en dan vertrekt Isaac naar Israel. Jan de Gru'yter's: „Rivieren en velden", een decoratieve oplos sing van het schilderen in „Vo gelvlucht". LONDEN WORDT SCIIAPPELIJKER MET PAS-VISA DEN HAAG. Een Nederlander, hou. der van een geldig Nederlands pas poort van 1 Januari 1950 af behoeft geen visum meer voor de toelating in de hieronder vermelde gebieden; Zuid Rhodesia. Aden. Eaha- mas Barbados. Basoetoland. Bc- Baharaas. Barbados. Basoetoland. Bc- choeanaland - protectoraat. Bermuda. Brits Guiana, Brits Honduras. Brocnei. Cyprus. Falkland eilanden. Maleis? Fe deratie. Fidji. Jamaica. Kenya, dc Be. nedenwlndsc eilanden: Antigua. St. Kitts Nevis. Montserrat. Maagden eiland. Mauritius. Noord-Borneo. Noord- Rhodesia. St. Helena SeychcUen. Sierra Lconc. Singapore. Swaziland, Tan ganyika, Trinidad. Oeganda; Wcst- Pacific: Gilbert cn Ellice eilanden. Britse Solomon eilanden de Boven windse Eilanden Dominica. Grenada. St- Lucia St Vincent en Zanzibar. De toelating in sommige van deze gebieden is echter afhankelijk gesteld van bijzondere voorwaarden fzoals retourpassagebiljet); reizigers dienen derhalve alvorens te vertrekken bij een Brits consulair ambtenaar inlich tingen m te winnen omtrent de toe- latings. cn verblijfsbepalJngen van het Britse gebied waarheen zij zich wensen te begeven. Hongaarse priesters gaan over tot eed van trouw BOEDAPEST. De Hongaarse rooms-katholieke bisschoppen heb ben bekend gemaakt, dat zij de Hon gaarse priesters toestaan de eed van trouw op de „Hongaarse Volksrepu bliek" af te leggen wanneer het Va- ticaan hiervoor toestemming geeft. De tekst van de eed voor de geeste lijken luidt als volgt: „Ik zweer trouw aan de Hongaarse Volksrepubliek, haar volk en haar grondwet. Ik zweer de officiële ge heimen te zullen bewaren en te die nen in het belang van het volk Ik zal mijn best doen om de versterking en de vooruitgang van de Hongaarse Volksrepubliek te bevorderen." CHEROKEE. IOWA Een tank truck is gisteren met een last van een zeven ton zware tractor alhier in razende vaart langs een steil af hellende weg naar beneden geko men, toen de remmen van het ge vaarte weigerden Tweë mannen kwamen om het leven en vier per sonen werden gewond doordat het gevaarte op zijn weg 22 auto's vol komen vernielde. De chauffeur van de truck zelf behoorde niet tot de slachtoffers. In België deden zich in de af gelopen twee dagen drie mijnexplo sies voor, waardoor in totaal acht mensen het leven verloren. In alle drie gevallen werden de ongelukken veroorzaakt door gasontploffingen. Garry Davis heeft zich op de Rijnbrug bjj Straatsburg geïnstal leerd en is van plan daar tenminste een week te blijven, tenzij hij een visum voor Duitsland krijgt. Wereldkampioenschap schaken dames Fenny Heemskerk in de kopgroep MOSKOU Vrijdag werden de afgebroken partijen uit de eerste en tweede ronde or„ het wereld kampioenschap voor dames ge speeld. De uitslagen luiden: Eerste ronde: Germanova (Polen)- Grushkeva-Belska (Tsj. SI.) Y-Yt De Silan (Fr.j-Rubtjova (Rusl.) Yi-Vi, Gresser (V.S.)-Rudenko 'Rusl.) 1-0, Fenny Heemskerk (Ned.j-May Karff (V.S.) V>-XA* Bykova Rusl.)-Tranmer (Eng.) 1-0. Tweede rond© Fenny Heems kerk (Ned.)-Valentina Belvoa (Rusl.) 1-0, Rubtsova (Rusl.)-Gres- ser (V.S.) 1-0, Tranmer (Gr. Br.)- Keller 'Duitsl.) 0-1, Karff (V.S.)- Larsen (Denem.) 1-0, Rudenko (Rusl.)-Bykova (Rusl.) 1-0, Lan- gosh (Hong.)-Mora (Cuba) afgebr. Op het ogenblik hebben na twee ronden, onze landgenote Fenny Heemskerk, May Karf (V.S.), Chau- det de Silan (Fr.) en Olga Rubtsova (Rusl.) met elk 1p. de leiding. Op de vijfde plaats staat de Cubaanse Maria Teresa Mora met 1 punt en 1 afgebroken partij. De zesde t.m. de elfde plaats wordt in* genomen door Clarissa Benini (It.), Gizella Grosser (V.S.), Liudmilo Rudenko (Rusl Elizaveta Bykova (Rusl.), Edith Keiler (Oost-Duitsl.) en Valentina Belova (Rusl.) met ieder 1 punt. Henriet zwaar gewond CHARLEROI. Jules Hcnriët, aanvoerder van de Belgische eer ste divisie-club „Sportingclub Charleroi" en oud-aanvoerder van het nationale Belgische elftal, is Vrijdagavond te Leval-Trahegnies met zijn auto tegen een vrachtwa gen opgereden, waarbij hij zwaar werd gewond.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 11