DAGBLAD VOOR AMERSFOORT „Het Kerstfeest is een droom van een droom" Paus roept op tot ware broederschap Bouwkosten moeten omlaag, zegt minister In 't Veld Wie behouden wil zal steeds verliezenwie bereid is te verliezen zal behouden Wijland exposeert in Januari Minister Drees' plannen voor de Kerstdagen: „In ieder geval niet werken 9 Koningin Juliana spreekt tot allen A AN de vooravond van Kerstmis 1949 sprak H. M. de v Koningin aldus tot ieder van ons: Landgenoten, ik zou graag met u samen even een ogenblik van bezinning hebben bij het komende Kerstfeest want verleden jaar was er oorlog, en dit jaar vrede voor ons in Indonesië. Moge de vrede voor Indonesië bestendig zijn dat is ons aller wens voor ons ioncr broederland. De dag na Kerstmis zal zeer bijzonder voor ons zijn, want dan zal een eeuwenoude band van een ander, edeler maaksel worden dan tevoren. In het verleden zijn bij ons, Nederlanders, aspira ties van velerlei soort werkzaam geweest in Indonesië. Eigen belang en naastenliefde zonden wij erheen. ontvangen iets. namelijk onze er kenning van wat ieder volk immers met zijn diepste wezen wenst. En zij, die hun beste krachten gaven en geven voor dat land en dat volk, voelen zich soms onze ker, of er thans dankbaar om voortzetting van hun levenswerk zal worden gevraagd, of dat het, met de ondank van de pas mondig- gewordene, .zal worden terzijde ge schoven. Toch bouwt een samen leving altijd voort op het werk van hen, die de ander en niet zichzelf, zochten, en die recht door zee en moedig waren, want zij zijn steeds het zout der aarde gebleken, zelfs al scheen het ook, dat hun werk vergeefs was. Al het heden wordt verleden, schoon 't ons toegerekend blijft, zegt de dichter, maar we wil len nu, op dit moment, niet het oog op het verleden richten, doch lie ver op de waarden in de toekomst. WIJ hebben allen de langs de mocratische weg tot stand ge komen besluiten te aanvaarden. Onverschillig of gij van oordeel zijt, dat Indonesië al lang, of nog lang niet, rijp is voor zijn onaf hankelijkheid, en hoe bezorgd en zwaar uw hart ook is: ik zou wil len zeggen in heilige ernst, en een beroep doende op uw diepe wel willendheid jegens Indonesië: wan neer de Nederlanders eerlijk dit spel, volgens de nieuwe regels, spe len, zullen zij in Indonesië welkome gasten zijn. Wij weten: wie behouden wil. zal steeds verliezen, en wie bereid is te verliezen, zal behouden, ook al behoudt hij iets heel anders, dan hij zich oorspronkelijk had voor gesteld zoals nu inderdaad ge beurt bij voorbeeld het groeiend vertrouwen, dat een mondig wor dende samenleving ons geeft veelal daar, waar het de laatste jaren zo jammerlijk ontbroken heeft. De onderlinge vriendschap der beide volken is immers, hoewel soms slapend, toch levend geble ven, en kan nu tot nieuw leven gewekt worden. ATEN wij bij dag en nacht -1—klaar staan tot helpen, wan neer wij er om gevraagd worden. Bij dezesouvereiniteits-over- dracht laten w ij iets los en z ij OOSTENRIJK Opnieuw uitstel DE zich nu al drie jaren voort slepende onderhandelingen tus sen de vertegenwoordigers van de Grote Vier over een vredesverdrag voor Oostenrijk zijn opnieuw afge broken. Juist op het ogenblik, dat de laatste moeilijkheden uit de weg ge ruimd schenen te zijn, verklaarde de Russische vertegenwoordiger, Zaroe- bin, dat hij geen accoord zou kunnen ondertekenen, vóór het afsluiten van de Russisch-Oostenrijkse besprekin gen in Wenen over betaling van be paalde leveranties van levensmidde len, die de Russen onmiddellijk na de oorlog aan de hongerlijdende Oos tenrijkers hebben gedaan. Deze stap der Sowjets kan niet anders dan een vertragingsmanoeuvre zijn. Het is immers duidelijk, dat de Russische onderhandelaren in Wenen binnen In bet 24 uur met de Oostenrijkers de- zoeklicnt ze eenvoudige be- talingskwestie zouden kunnen regelen, indien zij daartoe slechts de opdracht kregen. De Russen kunnen voor het nieuwe, door hen geforceerde uitstel verschillende redenen hebben. De meest waarschijnlijke is wel, dat zij zich nog niet uit Oostenrijk wensen terug te trekken. Met een Tito, die thans openlijk met het Westen sa menwerkt en een groeiende onrust op de Balkan, kunnen zij zich moei lijk veroorloven hun positie in dit gebied nog verder te verzwakken. Voor de Oostenrijkers, die nu reeds zo lang op hun werkelijke bevrijding wachten, is er onder deze omstan digheden slechts één schrale troost: de in New York afgebroken onder handelingen zullen, naar Zaroebin beloofd heeft, na Nieuwjaar worden voortgezet. Nevelig iveer De weersverwachting, geldig van Zaterdagavond tot Zondag avond: Nevelig of mistig overwegend droog weer met plaatselijk en kele tijdelijke opklaringen. In de kustprovincies zwakke tot ma tige wind tussen Zuidwest en Zuid, elders meest zwakke wind uit zuidelijke richtingen. Iets kouder. 25 Dec.; Zon op 8 48. onder 16.32; Maan op 12.15 onder 23.15. 26 Dec.; Zon op 8.48, onder 16.33; Maan op 12.25, onder 27 Dcc.: Zon op 8.48, onder 16.34; Maan op 12.34, onder 0.26. hoge Vrede op aarde In de mensen een welbehagen." En dit kan weer aanzwellen tot een machtig geluid, gedragen door de gehele mensheid nog niet nu, maar geleidelijk steeds meer, in groeiende broederschap. En wij mogen dit inzetten, voor zover wij, elk voor onszelf, ijs zijn en van goeden wille, wetende, dat aan de overzijde, in Indonesië, gelijkge stemden opstaan. IVT AAR voor wij dit beginnen. doen we goed, deze laatste dagen voor de grote stap gedaan wordt, in onszelf te keren en stil te worden. Wij, die gewend waren leiding te geven, worden tenslotte zelf weer geleid door eén hogere leiding; Laten we eèns bedenken, wat een kleine visjes wij zijn in de grote stroom der historie, zwem mend stroom-op of stroom-af, maar vaag beseffend wat de school, waar toe wij behoren, gaat doen. En buiten de wil van deze hogere leiding gaat er toch niet ook maar één van deze kleinste visjes ver loren. De mensheid is zich altijd ster ker bewust van de nood. dan van de liefde tot Hem, die nog steeds de behoeder is van de mens. Ook is dë strijd op aarde hem door geen Nederlander doMstnfMaVnlÊ eïnri wezen wordt mis- zjjn leven. En wat tot een volko- men redding van de wereld zou moeten voeren, wordt hulpeloos vermeden en verzwegen, en naar de binnenkamer van onze ontoe reikendheid verbannen. Hoe zouden wij de wereld kun nen redden? Zeker niet op de talloos vele manieren van mensen en door mensen. Daarom is Kerstfeest nooit het werkelijke Kerstfeest, maar wel een droom van een droom, die wij ons zo graag zouden verwerkelij ken in een „Vrede óp aarde." En we verlangen ernaar, dat het ons de kracht moge schenken, ons zelf te geven aan Hem, die dan door ons de wereld zal verheffen uit nood en verderf, tot een wereld waar de mens zichzelf in zal vin den, en geven aan allen. En omdat het nu Kerstmis is, en ik dus, met u sprekende, de dingen graag wil bezien in hoger licht, moge ik hier de wens ja, de ze kerheid hardop uitspreken, dat het, voor de meesten van ons, in ons hart een gul en vrijwillig af staan zal zijn. Wij, voor ons, moeten de dingen op lange termijn kunnen zien, en, met de souvereiniteit, ook ons ver trouwen schenken, en onze vriend schap, zoals een meer ervaren en hulpvaardige broer. Als wij Nederlanders ons op Kerstmis, met de Joodse herders, de Wijzen uit het Oosten, en ontel bare anderen, scharen om het krib je in Bethlehem, dan klinkt nog de weerklank van „Ere zij God in den Het nieuwste portret van onze Landsvrouwe H.M. Koningin Juliana Kerstfeest op de kinderzaal in 't ziekenhuis Op een tafeltje de boom met glanzende ballen en sneeuwvlokken, die tiet echt lij ken De kleuters, die bijna beter zijn, mogen een uurtje op als de kaarsjes worden aangestoken en de hoofdzuster voorleest. „Hè, wat een prachtig kerstverhaal." verzuchten ook de kleintjes, die in htm bedjes moesten blijven. Twee dagen lang blijft de zaal met groen versierd worden er kerstliedjes gezongen en bltj/t er geen restje eten staan. Want de maaltijden zijn extra lekkerI Kinderbijslag voor de kleine zelfstandigen DEN HAAG. De regering is bereid tegemoet te komen aan de lang gekoesterde wensen der klei ne zelfstandigen met grote gezin nen die het niet minder moeilijk hebben dan loontrekkenden. Er zal voor hen een kinderbijslagre- i bezorgdheid over „de gevaren die Weduwen, wezen, werklozen en vervolgden, allen zijn bedacht VATICAANSTAD. In een toespraak tot het college van kardinalen heeft de Paus tot de gehele wereld een oproep gericht „aan Christenen, ongelovigen, atheïsten en heidenen, om tot God terug te keren". De toespraak is uitgezonden en later in 23 talen herhaald. De Paus riep de mensen drin- g?war - mwininnr i gend op om tot broederschap te komen in „een crisis van de we reld, die na twee eeuwen van droe vige ervaringen en dwalingen een nieuw juk van haar eigen keuzen in de plaats heeft gesteld van dat van God." De Paus gaf uiting aan zijn diepe geling komen. Het zal echter een r.oodregeling zijn, omdat de rege ring er nog niet in Is geslaagd een systeem te scheppen, volgens het welk de kleine zelfstandigen zelf de premie moeten betalen waar uit de kosten van deze kinderbij slag, kunnen worden bestreden. De oorzaak daarvan is, dat het ma ken van een dergelijk schema bui tengewoon ingewikkeld is. Voor lopig dus zal de bijslag voor klei ne zelfstandigen geheel uif de schatkist worden betaald Waar deze niet onuitputtelijk is, zal zij slechts de helft bedragen van. de kinderbijslag, die loontrekkenden genieten en bovendien pas ingaan bij het derde kind. Jobstijding voor minnaars van koffie DEN HAAG Op grond van de thans bestaande kofflcvoorraden in ons land zal het rantsoen aanzien lijk verminderd moeten worden. Naar alle waarschijnlijkheid zal op de koffiebon, die over enige weken wordt aangewezen, slechts de helft van de than* geldende toe wijzing worden gegeven, over de zelfde periode. Vernomen wordt, dat sommige levensmiddelenbcdrij- ven voorbereidingen hebben ge troffen om opnieuw tot fabricage van koffiesurrogaat over te gaan. Metaalionen herzien DEN HAAG In de „Vakraad voor de Grote Metaalnijverheid" is overeenstemming bereikt over de loonsherziening overeenkomstig de richtlijnen van de regering. Privileges voor hen, die goed en goedkoop bouwen ROTTERDAM. Ter gelegenheid van de opening van een nieuwe afdeling van het Bouwcentrum heeft minister J. in 't Veld gistermiddag aldaar voor een groot en aandachtig gehoor een rede uitgesproken, waar in hjj o.m. aankondigde, aan allen, hetztf gemeenten, woningbouwvereni gingen of particuliere bouwers, die kans zien, redelijke woningen te bou wen tegen een redelijke huurprijs en met een regeringstoeslag, die niet hoger is dan 100,per jaar, speciale voorrechten te verlenen. Ieder, die het vraagstuk van de verlaging der bouwkosten wil helpen oplossen, vindt een open oor aan de „Van Alkemadelaan" ln Den Haag, aldus onze minister van wederopbouw. Naar evenwicht tussen huren en bouwkosten Voor het overige viel in zyn toe spraak weinig nieuws te beluiste ren, nadat hij 20 December j.l. in de Tweede Kamer tijdens de begro tingsdebatten, reeds uitvoerig de wederopbouw-politiek van de rege. ring in 1950 en volgende jaren had uiteengezet. De minister onderstreepte nog eens het grote belang van het be reiken van evenwicht tussen bouw kosten en woninghuren. De kosten van nieuwgebouwde woningen wor den nu nog slechts voor 50 door de huuropbrengst gedekt. Op elke nieuw gebouwde woning moet het Rijk jaarlijks 350 a 400 gulden toe leggen. Wanneer er van 19501960 elk jaar 55000 woningen zouden worden gebouwd (wat men. van plan is), dan zou dit in 1960 een post van 200 millioen gulden op de begroting worden. De minister is van oordeel, dat dit zeer hoge bedrag sterk ver minderd dient te worden. Als nood zakelijke voorwaarden noemde hg verlaging van de bouwkosten, op. voering van de arbeidsproductivi teit en normalisatie, standaardisa tie en rationalisatie van de woning bouw. Onder rationeel bouwen verstaat de minister ook het met de minst mogelijke kosten, de best mogelijke woning bouwen. Geen overtollighe den (zoals een teveel aan slaapka mers), maar essentiële dingen. Z(jn critiek ls, dat in vele plaat sen van ons land nog te veel grote en dure woningen worden gebouwd, die niet volledig worden benut door de bewoners. Aan verhoging van de huren zal niet te ontkomen zijn. echter nog niet vastleggen omtrent het percentage. Sprekend over de nieuwe wet op de materiële oorlogsschaden, deelde de minister mee. dat de jaarlijkse Rijksbijdrage in de stichtlngskosten van nieuwe woningen vervangen zal worden door een vaste premie, waarvan de grootte mede afhanke lijk zal zijn van het type woning, dat wordt gebouwd. De minister besloot zijn toespraak met een dringend beroep te doen op allen, die direct of indirect bij de bouwnijverheid zijn betrokken, hun beste krachten te geven aan de tot standkoming van een eminente volkshuisvesting in Nederland. de godsdienst en zijn instellingen in Oost-Europese en Aziatische lan den bedreigen of reeds hebben be reikt" Bloeiende plaatsen van leven zijn veranderd in kerkhoven. Ongelukkigerwijze zijn er „gelovi gen en rooms-katholieken, wier zwakke geest hen tot het vlees leidt en hen doet vluchten van hun plichten en hun de werkelijke waarden doet vergeten." Het heilige jaar zal een periode van geestelijke vernieuwing zijn en gelegenheid geven tot vergiffenis van mens tot mens. Gedenkt de weduwen en wezen van hen, die nooit terug komen, en hen, die om hun geloof en overtui ging vervolgd worden. De vluchte lingen en de bannelingen, de werk lozen en de gevangenen en allen die leden onder de een of andere vorm van onrechtvaardige onder drukking. Duizenden klokken te Rome be gonnen daarna als aankondiging van de opening van het heilige jaar te luiden. De Amerikaan J. G. Jacobson is te Boedapest door de Hongaarse politie gearresteerd „wegens spion- nage". r Nee toch Heus! Aufo te Sacramento giert ra kelings langs man met open jas, scheurt stuk van jas mee. Laat daar nu 's mans portefeuil le in zitten met 102 dollar! Auto zoek. Zevenjarige Jerry gaat met vriendjes spelevaren op Mis sissippi,' hij roept lievelingsgeit; het dier komt aangehold, springt op Jerry-vader's geweer, schot, Jerry dood. Warenhuis-Kerstmannetje in Chicago is uit wandelen ge stuurd, omdat hij bij reclame- sneeuwbalgooien te harde bal len maakte, te goed mikte en te hard gooide. Klanten riepen te mak au en dat was de bedoe ling niet. H ij had au moeten roepen Trein in Iowa kwam voortdu rend te laat. Oorzaak: perso neel had in wildernis konijnen- fokkerijtje opgezet en toilde al door weten hoe het met de lang oren stond! <c Bandiet in schoenenzaak te New Orleans: „Geld of leven!" Geld heb ik niet", zei eigenaar, „alleen schoenen". „Ga ergens 100 dollar lenen, onderwijl pas ik op je schoenen." „Allright". En aldus geschiedde tot tevre denheid van twee. Maar „die van de 100 dollar" is boos. y Beloodste Kota Inten doet VL 85 in Waterweg zinken MAASSLUIS. Het troepen transportschip Kota lnten, dat Vrij dagavond om 11 uur de Nieuwe Wa terweg binnenvoer. Is ongeveer een kwartier na middernacht ter hoog te van de Zwarte Tol in de buurt van de Maassluise haven in aanva ring gekomen met de Vlaardlngse visserslogger VL 85. De Kota In- ten liep dwars op het vaartuig in, dat zeer ernstige averij k:,-*e en spoedig in zinkende toestand ver keerde, Alle opvarenden van de logger op één na z(jn door de Kota Intcn aan boord genomen, dlc ene werd door het rapporteervaartuig van Dirkzwagers Scheepsagentuur gered. De logger is daarna gezon ken. N Een millioen voor emigratie (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Toen gister middag om ku'art voor vijf de A.R.-afgevaardigde Biewenga het spreekgestoelte in de Twee de Kamer beklom, om te spre ken over het beschikbaar stellen van een millioen pulden voor emigratie van ongeschoolden vaar Australië, brak er een oor verdovend tumult los. Van alle kanten werd geroepen: „Nee, nee!" en er werd met vloeibla- den geklapperd, dat horen en zien verging. De voorzitter, die deze reactie op weken ingespannen arbeid en de wenkende vacantia bc- grccp. liet de storm rustig over zich heen razen, maar de heer Biewenga, die dit kabaal nog nooit had medegemaakt, stond beduusd in de Kamer te kijken en probeerde tevergeefs zich verstaanbaar te maken. „Vol houden! Volhouden!" moedig de zijn fractie-voorzitter Jan Schouten hem aan cn hij trot seerde zolang het ongenoegen van zijn medeleden, totdat hij eindelijk met steun van des voorzitters te langen leste in actie komende hamer zich ver staanbaar kon maken. Het bleek, dat hij enkele wen sen had ten opzichte van de se lectie van de emigranten door dc arbcidsbureaux cn de tirecs koesterde, dat pressie op hen zou worden uitgeoefend. Minis ter Joekes, die lang genoeg in de Kamer gezeten heeft om dc stemming vlak voor een rccès te kennen uit het grijze ver leden worden daarvan allerlei voorbeelden verhaald, waaruit blijkt, dat Kamerleden vlak voor de vacantic een neiging hebben om. zich te gedragen als schooljongens in deze situatie magktc zich met een lange nietszeggende zin van de op merkingen van de heer Biewen ga af. En dc Kamer, die anders een dergelijke behandeling van een harer leden weinig waar deert, juichte hem uitbundig toe. V NIEUW SCHILDERIJ VAN KRONING (Van een speciale medewerker) HILVERSUM. De kunstschilder Gerard van Wijland te Hilversum beeft gisteren zijn kroningsschilderij beëindigd. Hy was, zoals wij des tijds uitvoerig meldden, de eerste die op de uitdaging van Charles Eyck inging om in dezelfde daarvoor uitgetrokken tijd een beter schilderü van de kroning van Koningin Juliana te maken dan Eyck gedaan had. Dodelijk verkeersongeval op Lekbrug bij Vianen VIANEN Op de verkeersbrug over de Lek begaf een 19-jarige loodgietersknecht zich met zijn bakfiets naar Vreeswijk. Hij werd achterop gereden door een vracht auto, komende uit de richting Den Bosch. De bestuurder reed er boven op, met het noodlottig ge volg, dat bakfiets en jongen onder de auto terecht kwamen. De lood gietersknecht is Vrijdagavond aan zijn verwondingen overleden in de Rijksklinieken te Utrecht. Vissers laten omgeslagen boot niet verloren gaan LEMMER De vissersboot LE 31, die Zaterdagmiddag tijdens de storm op het IJsselmeer omsloeg, is, nadat reeds Woensdag een po ging om hèt vaartuig te lichten, was mislukt. Vrijdagmiddag de haven van Lemmer binnenge bracht. Het lichten geschiedde door enige vissers van de Lcmster vloot. De boot was licht bescha digd. Negen parkjes nelten zijn verloren gegaan. Asturias uit Priok vertrokken DEN HAAG Met het troepen- schip „Asturias", dat op 20 Dec. uit Priok is vertrokken met ruim 1500 passagiers, repatrieert o.a. het le regiment Luchtdoelartillerie, het regiment antitank artillerie IRATA) en de 12e Genie-Vcldcom- pagnie. Voorts detachementen Kon. Marine en KNIL. President Truman en de Paus hebben Vrijdag Kerstgroeten ge wisseld. waarbij zij plechtig beloof den opnieuw hun krachten in te spannen ten behoeve van de we reldvrede. Bidault krijgt votum van' vertrouwen PARIJS Na een naehtelUk debat In de Franse Nationale Ver gadering oveV dc begroting heeft de Vergadering een motie van ver trouwen in de regering volgen» nog officieuze cüfcrs met 303 tegen 297 stemmen aangenomen. TWEE DAGEN HUISELIJKHEID Het schilderij moest, om aan de gestelde voorwaarden te voldoen, op 30 December klaar zijn. Op Dinsdag 27 December zal Van Wij land het aan belangstellende jour nalisten tonen. Half Januari wordt het schilderij meende de minister. Hy wilde zich enige dagen geëxposeerd in Artite Amsterdam op een groepententoon- stelling De schilder verwacht dat de of ficiële kunstcritiek er zich dan wel over zal-uitspreken. Desgevraagd deelde hij ons me de, dat hij na het door ons gepu bliceerde briefje van Charles Eyck niets meer van deze heeft verno men. Fotograaf S. Presser (afgestaan door „VrU Nederland") De Kerstdagen liggen dit jaar gevangen tussen dagen van de allerhe vigste politieke activi teit, althans in Neder land. Dinsdagmorgen zal in het Paleis dc souve reiniteit worden overge dragen, waartoe de Eer ste Kamer de regering eerst Woensdag heeft gemachtigd. Nog 2% vendien nog gauw even beslissen over de ingrij pende loonsverhogingen. En buiten die topic» zijn er dan nog de hon derd-en-een gewone za ken, die toch ook geen uitstel kunnen lijden. Voor een minister, cn speciaal voor een minis ter-president, is er deze week dus reden genoeg om buiten adem te gera ken en ook de laatste week van het jaar zal het maximum van zijn werkkracht eisen. Mag het wonder heten dat minister Drees, in antwoord op onze vraag welke plannen hij heeft voor de Kerstdagen, te kennen gaf, dat hij voor die twee dagen ,maar één vast plan heeft: het plan, in ieder geval niet te werken. Het plan twee dagen lang een echte particu lier te zijn, die twee in tieme Kerstdagen wil doorbrengen. Hoe, dat moest Vrijdagavond nog eens bezien worden. Thuis, of misschien ook elders, maar het minis terschap zal in ieder ge val twee dagen in ver getelheid op het Plein 1813 achterblijven. Tot werkdag en twee Kerst- de avond van de Tweede dagen restten toen voor Kerstdag, want dan zul- het treffen van talrijke ingewikkelde. vooral protocolaire maatrege len. welke voor het ogepblik van de over dracht geregeld moesten zijn Donderdagmorgen moest de regering bo- len toch de staatszaken weer een beetje gaan plagen. Vroeg in de morgen zal minister Drees Dinsdag naar Am sterdam vertrekken, voor de overdrachts plechtigheid. 9e Jaargang, no. 302 24 December 1949 ÜPJericb. doo, dc bnchuna „Me, r-arool Giro 510330. Redacüe et, Adm,n,s,r.ue: SoouckaertlMn 7. Amersfoort. Bank-Rotterdamsche Bank Postbus 9 - Abonuements- UitgaveN V De Nieuwe Per« Telefoon redacüe 4791 - Telefocu admlnistraüe 6235. pdjs 32 ceo, p. of f 4.15 p. k» u»s, oummerr 9 «nL Uitgas. Ut IMeUWe ferS Hoofdredaceu- Tl- DE BOORDER.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1