DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Si^ natuur der Koningin maakt Indonesië vrij en souverein Europa viert beste Kerstmis van laatste tien jaar In paleis te clrie eeuwen Amsterdam wordt historie afgesloten Hier en thans wordt de vredeswil verwezenlijkt Minister Schokking richt zich tot strijdkrachten Carillon speelt „Indonesia Raja" Mist hindert scheepvaart Lovink neemt afscheid Tsjengtoe is gevallen Overvloedig eten en prachtig speelgoed Og Jaargang, no. 303 Dinsdag 27 December 1949 Opgericht dooi de Stichting „Het Parool" Giro 510330, Bank: Rotterdamscbe Bank Postbua 9 Abonnements prijs 32 cent o w. of f 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cenL Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort. Telefoon redacüe 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur TJ. DE BOORDER. (Vün onze speciale verslaggever) het onder V van die Mantelresolu- AMSTERDAM. - „Wij Juliana, bij de gratie Gods, Koningin &,.bepaalde in WCrking ZÜn gClrC* der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz., enz. 9P het ,°ëenbiik, dat Koningin op heden de zeven en twintigste December negentienhonderd negen en veertig in plechtige byeenkomst op het Koninklijk Paleis te Amsterdam bevestigen de nieuwe rechtsorde, zoals deze is vervat in de Mantelresolutie met ontwerp-over- cenkomsten en briefwisseling Het was met deze bevestiging, overeenkomstig artikel 211 tweede lid van de Nederlandse Grondwet, dat H.M. de Koningin om 10.10 uur precies vanmorgen de Verenigde Staten van Indonesië maakte tot de onafhankelijke souvercine staat waar naar de volkeren van Indonesië in de voorbije jaren zo harts- tochtelyk hebben uitgezien. Roerloos zagen de leden van de Indonesische delegatie, zagen de Ne derlandse ministers, de volksverte genwoordigers, de leden van het corps diplomatique en de andere genodigden in de indrukwekkende Burgerzaal van het Koninklijk Pa leis toe, hoe de Koningin de Den op vatte, om langzaam haar signatuur te zetten onder het stuk, dat niet alleen een besluit vormt van het allerbitterste hoofdstuk van de Ne derlands-Indische geschiedenis, maar van die veelzijdige, vaak heel scho ne geschiedenis zelf. Toen de Ko ningin haar handtekening tweemaal had gezet, eenmaal op het stuk, dat ii: haar Kabinet zal worden be waard. en andermaal op het gelijk luidend stuk, dat Hatta zal meene men voor de president der Verenig de Staten van Indonesië, plaatste minic' ■«resident dr. Willem DrecS het eerste contrasign iets lager en ter linkerzijde van de handtekening van de vorstin. Uiterlijk was er aan do -d-n meter lange tafel in de Burgerzaal toen niet veel veranderd. Wij za-i gen enige papieren, die werden" doorgeschoven naar andere mannen, die in plechtig zwart gestoken aan beide zijden van Koningin en Prins waren gezeten En toch, nu eenmaal deze handtekening was gezet, was de kleine donkere Indonesiër naast het Koninklijk echtpaar plotseling minister-president van een werke lijk vrije, werkelijke souvercine staat geworden. In Batavia en el ders in Indonesië, waar_ men k.m luisteren naar de uitzending van de gehele plechtigheid, heeft men wel licht de adem ingehouden om het krassen van de pen en de zucht van deze kleine man te horen, teneinde dit langverbeide moment tot in het stilste ogenblik te kunnen meebe- leven. Nog geen kwartier later vatte H. M. de Koningin opnieuw de pen oo. om de vier exemplaren te tekenen van de Akte van Souvereiniteits- overdracht en Erkenning teneinde te: Verstaan MARSHALL-PLAN Deense boter Mister Paul Hoffman, de uit voerder van het Marshall-plan heeft geen benijdenswaardige taak. Onlangs maakte hij de Denen dui delijk. dat zij hun dollar-export moesten vergroten. Best. zeiden de Denen, en boden 25 millioen kg. boter, een van de weinige artikelen, waarvan zij voldoende produceren, te koop aan. Hoffman kocht de bo ter tegen een prijs, die aanmerke lijk lager was dan die. welke de Amerikaanse regering op de bin nenlandse markt betaalt. Toen greep het Amerikaanse departe ment van Landbouw in en maakte gebruik van zijn bevoegdheid, de dat mitsdien op heden, de zeven en twintigste December negentien honderd negen en veertig: de souvereiniteitsoverdracht over eenkomstig het aan voormelde Man telresolutie gehechte Charter van Souvereiniteitsoverdracht rechts kracht verkrijgt: de Nederlands-Indonesische Unie. aan welks hoofd staan Wij, en bij opvolging Onze wettige opvolgers in de Kroon der Nederlanden, tus sen het Koninkrijk der Nederlan den en de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië is tot stand gekomen; alle bijkomende resultaten van de Ronde Tafel Conferentie, vervat in de bij voormelde Mantelresolutie behorende bescheiden, krachtens Juliana de eerste handtekening plaatste onder het stuk van Beves tiging, sloot zij een geschiedenis af die 354 jaren tevoren, in deze zelf de stad was ingeleid door een hand vol kooplieden, die een moedig ini tiatief namen, om dit kleine land aar de Noordzee een eind verder te brengen op de weg naar zelf standigheid. De handtekening van de Koningin bevestigde, dat na ze ven halve eeuwen, de volken van Indonesië zijn uitgegroeid tot een sterke levenskrachtige eenheid, ver langend, bereid en in staat het eigen lot in handen te nemen Deze handtekening, langzaam, doch zon der weifeling gezet, bevestigde dat een lange tijd aarzelend Nederland, tenslotte de kracht heeft gevonden, over te laten. Een handtekening, die de betekenis had, van het woord: Besluit. Maar de handtekening onder de akte van Overdracht en Erkenning, verstaande dat de Nederlands-Indo nesische Unie tot stand is gekomen, stelde even overwogen en beslist, dat de volken van Nederland en Indonesië, besloten zijn in deze ver scheurde wereld elkander de steu nende hand te blijven bieden, op dat zij ergens in de bajerd van kou de berekenende belangen steunpun ten zullen blijven vinden van een vertrouwen, dat ondanks alle ver bitterde botsingen niet is weg- geëbt Even, het was tegen half elf. kwam de kleine figuur van drs Hatta. de eerste Indonesische minis ter-president. naar voren, om ook zijn handtekening onder de Akte te schrijven Dat was om te verklaren, namens de Republiek der Verenig de Staten van Indonesië, de souve- reiniteit te aanvaarden en namens haar in te stemmen met de tot standkoming van de Nederlands- Indonesische Unie. In de zijkamer, waar de handtekening der overige ondertekenaars werden gezet, be vestigden dat de hoogleraar Supo- mo. de sultan van Pontianak Hamid II. dr Suparmo. Kusuma Atmadja, Sukiman Wirjosnadjojo en Sujono Hadinoto, die de laatste signatuur zette onder het laatste document. Op dat ogenblik klonken uit de ho ge koepel de ijle klokketonen. die zich aaneenreiden tot het Indonesia Raja, het Indonesische volkslied, dat in de koude Decembermorgen tot ver in de binnenstad, en op ?thergolven tot in de verste uit teken van de Indonesische archi pel doordrong. De wereld kond tend van de geboorte van een - -ve veelbelovende staat. ALS LEIDER van de Indonesi sche delegatie, die heden uit handen van H M. de Koningin de souvereiniteit over Indonesië heeft aanvaard, is de minister president van de Verenig. Staten van Indonesië op le Kerstdag op Schiphol aangekomen. Op het vliegveld werd hij na mens de Nederlandse regering begroet door de ministers van Maarsevéen en Stikker. Vl.n.r. Moh. Hatta, Minister van Maar seveen, Minister Stikker, die Moh. Hatta de hand schudt, en dr. Prinsen. H.M. DE KONINGIN: In bet t invoer van vet- ten te verbieden, zoeklicht Wii hebben zelf nog 50 millioen kg in de koel huizen liggen en de invoer van Deense boter zou tot enige gevolg hebben, dat deze voorraad tot 75 millioen kg. stijgt, was het com mentaar. En dus blijft Denemarken met 25 millioen kg. boter zitten, waarvan het de tegenwaarde in geld uitstekend zou kunnen gebrui ken, liggen in de Amerikaanse koelhuizen nog eens 50 millioen kg. onverkoopbare boter en dit alles, terwijl men in andere delen van de wereld grote behoefte aan dit vet heeft. En er is niemand, die de ar me Hoffman voor dit probleem, dat in deze eigenaardige wereld, wer kelijk niet alleen staat, een oplos sing aan de hand kan doen. Aanhoudend zacht Weersverwachting, geldig van Dinsdagavond tot Woensdag avond: Half tot zwaar bewolkt met in het Noorden van het land plaatselijk enige lichte regen, elders overwegend droog weer. In het binnenland meest matige, aan de kust vrij krachtige wind tussen Zuidwest en West. Aan- hcuend zacht weer. 28 Dcc.: Zon op 8.48. onder 16.35; Maan op 12.43, onder 1.37. CALAIS. Aan de vooravond van Kerstmis heeft een zware mist de scheepvaart in het Kanaal lam gelegd. De Kanaalboot „Invicta", die naar Frankrijk onderweg was, is door de dichte nevel voor de in gang van de haven van Calais op gehouden. Driehonderd reizigers, die zich te Calais naar Engeland wilden inschepen, hebben vier uur moeten wachten voor zij scheep konden gaan. Uit Bordeaux wordt meegedeeld, dat in de monding van de Gironde vijf schepen zijn gestrand. Zij wacht ten op het ogenblik, dat de mist zou optrekken. In ons land heeft de bootdienst VlissingenBreskens door de mist stagnatie ondervonden. Het tijd schema kon niet gehandhaafd wor den. In de loop van de avond was de mist zo ver opgetrokken, dat de veerdienst weer normaal kon wor den onderhouden. Mahasabha eist vereniging van Pakistan met India CALCUTTA De „All-India Hindu Mahasabha" een conser vatieve Hindoe-organisatie heeft Maandag in een resolutie geëist, dat het Indische nationale congres de tussen de Moslim-Liga en de Britse regering gesloten overeen komst zou verwerpen, waarbij Pakistan in het leven werd geroe pen. De resolutie verklaart India voor ondeelbaar en spoort de Con gres-regering aan onmiddellijk stappen te doen om de afgestane gebieden weer bij India te voegen. Volgens de Londense „Obser ver" zou Gomulka, de voormalige Poolse vice-premier en gewezen se cretaris-generaal van de Poolse communistische partij, te Warschau gearresteerd zijn onder beschuldi ging van verraad en spionnage. IN TRAFALGAR SQUARE te Londen stond een 55 voet hoge kerstboom, die een geschenk was van de inwoners van Oslo aan de burgers van Londen. Noorse meisjes, die in Londen wonen en daar een Noors koor hebben ge vormd, omringden de versierde spar in hun kleurrijk Noors cos- tuum en zongen Noorse kerst liederen. AMSTERDAM. De aan vaarding van haar souvereini teit door de jonge staat, de Re publiek der Verenigde Staten van Indonesië, alsmede het af stand doen daarvan door het Koninkrijk der Nederlanden, en het aangaan van een Unie, is één van de meest aangrij pende en ingrijpende gebeurte nissen van deze tijd die aan grijpt enerzijds door de onna tuurlijkheid van een verloop als dit, en anderzijds doordat nooit duidelijker naar voren is geko men de diepe sympathie der beide volken voor elkaar. Niet langer staan wij gedeel telijk tegenover elkander. Wij zijn nu n a a s t elkaar gaan staan, hoezeer ook geschonden en gescheurd en vol van de littekens van wrok en spijt. Deze documentea vertegen woordigen een resultaat, dat in beide landen langs democrati sche weg tot stand is gekomen. Beide landen voelen zich sterk en veerkrachtig genoeg om een nieuw begin te maken, in een samengaan van Oost en West. De verwonderde wereld ziet dit aan, en constateert, dat, hier en thans, door deze beide lan den, haar diepste begeren, haar vredeswil wordt verwezenlijkt. Wü vertrouwen voor de toe komst op al die goede en ware elementen van wat voor over tuiging ook, uit beide volkeren, zoals die op deze aarde nog steeds de pioniers voor beter tijden gebleken zijn zij het ook, dat die soms tijdelijk wor den miskend, en zelfs soms el kaar aanvankelijk niet vinden. Onmeetbaar groot is de vol doening van een volk, dat zijn vrijheid verwezenlijkt ziet hoe immens zwaar de taak ook is, die deze jonge natie zich op de schouders tilt. In Nederland slaat men dat met bezorgdheid gade. Maar op dit ogenblik en op deze plaats wil ik uitdrukke lijk constateren, dat in Neder land iedereen met het begin- s e 1 van overdracht der souve reiniteit instemt. En ik doe een beroep op allen, loyaal in het nieuwe bestel mee te werken. Nederland staat tot helpen klaar, zodra en wanneer Indo nesië daar om vraagt. Er spruit hier hulpvaardigheid voort uit een diepgewortelde verbondenheid. Het is een voorrecht, deze daad van overdracht der sou vereiniteit te verrichten, tegen over de geschiedenis, of beter gezegd voor het aangezicht Gods, Die weet, waarom dit sa mengaan in vrijheid niet eerder en ook niet later werd bereikt, en Die het falen kent der gene raties, maar Die ook ziet, of wij kunnen dienen in het plan voor de gang der mensheid. Moge dit thans zo zijn. Dr. Hirschfeld naar Indonesië vertrokken SCHIPHOL. Uitgeleide gedaan door een ongekend groot aantal mi nisters. hoge functionarissen en vrienden, is dr. Hirschfeld, de Ne derlandse Hoge Commissaris, Za terdagavond met een vliegtuig van de K.L.M. naar Indonesië vertrok ken. Voor hij in de Constellation stapte, verklaarde dr. Hirschfeld, die zichtbaar onder de indruk was van de vele sympathie-betuigingen: „Mijn taak zal moeilijk en delicaat zijn. Om een vruchtbare en duur zame samenwerking tussen ons land en Indonesië te verzekeren, zal ik het vertrouwen van de R.I.S. moeten winnen en dat is zo onge veer voor het ogenblik het enige, wat ik over de opvatting van mijn nieuwe functie kan zeggen." BATAVJA Bii het afsluiten van drie eeuwen Nederlands be stuur in Indonesië sprak Zaterdag de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon dr H J Lovink de ver wachting uit, dat een hartelijke sa menwerking tussen Nederland en Indonesië zal ontstaan. Tot de Nederlanders, die ach terblijven. zei dc heer Lovink: „Gij zult gasten en vrienden zijn in dit nieuwe gebouw" (de Ver. Staten van Indonesië). Het Koninkrijk der Nederlan- landen en de Ver. Staten van Indo nesië zullen een hartelijke samen werking in practijk brengen, ge baseerd op vrije verkiezing, ge lijkheid en volkomen onafhanke lijkheid. Ten einde deze samen werking te verwezenlijken is een Nederlands-Indonesische Unie in het leven geroepen. Wij, Nederlanders, zijn met recht trots op onze nationaliteit en wij kennen onze plichten en onze vrijheden de plicht, het wettig gezag te steunen en de vrijheid om ons zelf te bliiven. Ik ben er van overtuigd, dat gij, hetzij gij onderdaan wilt worden van Indonesië wegens de bestaan de banden met dit land, hetzij gij dit niet wilt, uw Nederlandse af komst zult maken tot een sym bool van breedheid van opvatting en geest, welke de karaktertrek ken zijn van moed, toewijding en trouw, die zijn gesymboliseerd in de Nederlandse driekleur." zei de heer Lovink. „Moge uw werk in de gegeven situatie gezegend worden en mo ge God u geleiden en bewaren op het pad. dat leidt naar vriend schap vrede en welvaart voor u allen", besloot de H.V.K. WAT VOOR WEER Aanhoudend zacht Van onze weerkundige medewerker Onder invloed van de toenemende depressie-activiteit op de Oceaan, be gon Zondag het hogedrukgebied bo ven West-Europa, dat in ons land enige dagen rustig weer had veroor zaakt, zich snel naar zuidelijke richting terug te trekken. De tvind »iam in onze omgeving sterk toe, zodat in de nacht van Zon dag op Maandag langs de kust zelfs tijdelijke stormachtige wind voor kwam. Het centrum ran de depressie trok naar midden Scandinavië. Het front van deze storing passeerde gis termorgen vroeg ons land. wat met vrij veel regen gepaard ging. Daar de aangevoerde lucht aanzienlijk zachter ivas. kon de temperatuur reeds tot belangrijke hogere waarde stijgen dan op de voorafgaande da gen. Inmiddels ontwikkelde zich ten Westen van Ierland een volgende storing, die nog zachtere lucht naar de richting van ons land voerde. De ze lucht drong in de afgelopen nacht tot onze omgeving door en vanmor gen om negen uur ivas de tempera tuur plaatselijk reeds tot ruim tien graden gestegen, een waarde, die voor de tijd van het jaar vrij hoog ls. Achter de depressie wordt minder zachte lucht aangevoerd, die in de loop van morgen ons land kan be reiken. wat van enige regen verge zeld zal gaan. Het voor de tijd van het jaar zachte weer houdt echter nog aan, al zal de temperatuur ge leidelijk weer iets gaan dalen. HONGKONG. Tsjengtoe, de laatste hoofdstad der nationalis tische Chinese regering op het vaste land ls Zaterdag in handen van de communisten gevallen. - Voorts heeft een nieuwe muitery In het nationalistische leger in Zuid-Wcst-China de poorten van de provincie Yoennan voor de aanruk kende communistische legers ge opend. Generaal Wong Po-sjoen en zijn 30.000 man tellende 19e leger groep, die op dc grens tussen Kei Chow en Yoennan stond opgesteld, hebben zich verenigd met het vierde veldleger van generaal Lin Piao. Deze gecombineerde strijdkrachten zouden Yoennan Inmiddels z\jn bin nengerukt. Volgens officiële communistische berichten is te Tsjoengklng een groot aantal politieke gevangenen door de nationalistische autoritei ten voor hun vertrek terecht ge steld. VRIJE PRIJZEN VOOR RIJST EN RIJSTEBLOEM DEN HAAG. Do maxlmum- prysregeling voor r(jst en rijste bloem is met Ingang van 25 Decem ber 1949 Ingetrokken. LONDEN. Europa heeft, als men de Londense correspondenten van Associated Press geloven mag, de beste Kerstmis gevierd van de laatste tien jaren. Sinds het begin van de oorlog kan West Europa zich niet zulk een gelukkig Kerstfeest herinneren. Het enige ongeveer, dat niet in over eenstemming was met dc Kerststemming, was het weer. Over Engeland hing nevel en mist en hier en daar regende het. De temperatuur bewoog zich om de vyftig graden en was ongeveer de zachtste, die in een eeuw in deze tijd van het jaar is voorgekomen.. Sneeuw is vrijwel nergens ge vallen. In Frankrijk was het kil en somber, in Zwitserland was het warm. Praag verheugde zich in zonnig weer, maar in Duitsland bemoeilijkten mist en ijs het verkeer. De berichten uit de meeste delen van de oude wereld spraken van overvloedig eten en prachtig speel goed en fraaie geschenken. Algemeen echter werd er geklaagd over de hoge prijzen. In hoofdzaak is het Kerstfeest op de traditionele wijze gevierd als een familiefeest. De straten waren zo goed als verlaten en na het geweldige Kerstverkeer te hebben verwerkt le ken. de stations in Engeland op lege spelonken. De eenzaamste mannen ter we reld, de vuurtorenwachters en het personeel van de kustwacht, wissel den Kerstgroeten uit en zongen el kaar per radio Kerstliederen toe. Millioenen woonden de kerkdien sten bij, waar het voornaamste on derwerp van de predikaties de goede gezindheid en verdraagzaamheid je gens andere mensen was. Uit de hoofdsteden van West-Euro pa kwamen berichten omtrent een overvloed van kerstganzen, kalkoe nen en ander gevogelte. Ook de Duitsers hebben hun beste Kerstmis sinds de oorlog gehad. De Duitse kinderen vonden bij hun kerstbomen het mooiste speelgoed, dat zij ooit hadden gezien en de gan zen de gewone kersttractatie in Duitsland waren verrassend goed koop. In Frankfurt hebben zoveel Duitsers een flink Kerstmaal bereid. dat de druk op het gas niet meer vol doende was cn het koken meer tijd vroeg dan gewoonlijk. De Parijzenaars van dé oude stem pel zeiden, dat het een vooroorlogs Kerstfeest was. De theaters waren vol op Kerstavond en in de restau rants verdrong men elkaar In de Franse provinciesteden kon men din gen kopen, die men er m tien jaar niet had gezien. In Kopenhagen boden studenten hun diensten aan om in de huizen voor Kerstman te spelen en op Kerst avond liepen er wel honderd van die Kerstmannen in de stad. Niet de goede manier VLISSINGEN. Een lulfrouw in Vlissingen kwam tot de ont dekking, dat haar kachel niet wilde trekken. Zij meende het kwaad te kunnen verhelpen door wat benzine in de kachel te gooien. Dat bleek niet te helpen. Toen heeft zij er maar een hele fles in gegooid. Er volgde geen ontploffing in de kachel, wel in de schoorsteen. Deze vloog er af en is in stukken en brokken op het dak neergekomen. De brand weer wist een begin van brand te blussen. Kerstboodschap ook tot Atlantische partners DEN HAAG. In het program ma van de Nederlandse strijdkrach ten heeft de minister van Oorlog en Marine, mr \V. F. Schokking, zich Zaterdagavond met een Kerstbood schap tot de Nederlandse soldaten en marinemensen gewend, waarin hy er op wees, welke grote verschil len er te constateren vielen tussen Kerstmis 1949 en het Kerstfeest van het vorig jaar, toen de tweedo politionele actie pas begonnen was en er in tal van Nederlandse gezin nen grote zorg heerste. Maar nu, al- dus do minister, ls er verzoening en vooruitzicht op nieuwe niogclyk. heden. De koning des vredes komt op dit feest en vraagt om met terzyde stelling van veel, dat in het verleden misschien onvermijdelijk was, ons opnieuw te richten tot Hem, die als kind In de kribbe kwam, terwjjl de engelen zongen. De minister wees er op, dat het voor hen, die nog net voor Kerstmis Bedrijfspensioenfonds voor de bouwbedrijven DEN HAAG. Men is thans bezig met de voorbereidende werk. zaamheden tot het oprichten van een bedrijfspensioenfonds voor de bouw. bedrijven. Via de werkgevers wordt deze week aan iedere werknemer ln de bouwbedrijven, met uitzondering van administratief en technisch- leidinggevcnd personeel, een inlich- tingenformulier verstrekt. De gege vens, die uit deze formulieren wor den verzameld zijn van belang voor de administratieve structuur van het bedrijfspensioenfonds. gerepatrieerd waren een geweldig Kerstfeest moest zijn. Hy wees er echter ook op, dat er nog altyd tal van militairen en marinemensen wa ren, die op wacht stonden, onder stoom lagen of ln de hospitalen verbleven. Ook tot hen richtte hjj zich, alsmede tot dc soldaten van alle landen der westelijke unie. Het is wel een teken van onze onder linge samenwerking, zo zei hij, dat het nodig wordt in een Kersttoe spraak ook even aan hen te denken. Ik hoop, aldus minister Schok king, dat u allen goede Kerstdagen heeft, waar u zich ook bevindt. Het ls gelukkig, dat we op Kerstmis al len gelijkelijk in de grote vreugden mogen delen, die het licht der lich ten, niet alleen op die dag, maar overal altyd verspreidt. Vertrouwensvotum voor Bidault PARIJS. Bidault heeft Zater dagmorgen in de Franse nationale vergadering een vertrouwensvotum gekregen. Zyn meerderheid was echter zeer gering en parlementaire waarnemers verklaren, dat hierdoor de toekomst van zyn coalitiekabi net onzeker is geworden. Gestemd werd over de vraag of de nationale vergadering de door het kabinet voorgestelde begroting 1950 zou behandelen dan wel die, welke de financiële commissie van de assembléc heeft opgesteld. Met 303 tegen 297 stemmen werd be sloten de begroting van het kabinet te behandelen. -J Nog geen nieuwe rang bij de landmacht DEN HAAG. Bij de samenvoe. ging van de Koninklijke Landmacht en het Koninklijke Nederlands In dische Leger zouden zij, die in het K.N.I.L. de rang van onderluitenant bekleden in rang worden verlaagd, tenzij wat niet onmogelyk wordt geacht de rang van onderluite nant als hoogste onderofficlcrsrang in de Koninklijke Landmacht zou worden ingesteld. Ondanks de vele geruchten, die hierover de laatste tijd de ronde doen is nog geen be slissing hierover gevallen. Geldigheidsduur militaire retourbiljetten DEN HAAG. Ter gelegenheid van het Kerstverjof 1949 en het Nieuwjaarsverlof 1950 zijn de mili taire retourbiljetten van de Neder landse Spoorwegen ditmaal geldig van 23 December of later tot en met 3 Januari 1950. Nee toch.Heus „De Vliegende Hollander ver wekt onenigheid, Mozart rust en kalmte, Bach verveling en Beethoven werkt als koffie op een vermoeid mens" aldus een Londens dokter. „Omdat buren mijn meisje hadden opgestookt mij dc bons te geven, heb ik hen opge blazen" (6 dood en 8 gewond), aldus een electricien te Sao Paulo. Nu moet hij zo lang zit ten, dat hij wel nimmermeer een meisje zal hebben. Tussen Hamburg en Stuttgart staan verlichte kerstboompjes in de treinen en de radio speelt bijbehorende muziek. Het meest-gevraagde Kerst geschenk te Buenos Aires. badpakken! Want het is er voortdurend 100 graden Fah renheit. Zelfs het bier dat niet best was, is op. „Nedertrcden, parterretrap, en Nelli plaatst op 'n par terretrap 'n pot staalpillen"; voor naar achter, achter naar voor. Dank van Suehhcoteen. V..

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1