Zieke militairen vieren het Kerstfeest WREKER A.M.K. vervult St. Joris van gewijde klanken Noteert HVC en Amsvorde lijden, grote onverwachte nederlagen Kerstgangers te Bethlehem trekken door „corridor" Radio-Programma 2 Dinsdag 27 December I949 Goed solistisd optreden van Corry Bijster en Kees van der Star Velen zijn op de 2e Kerstmiddag opgegaan naar de Sint Joris, gedreven door het verlangen naar wijding, dat de mens op Christus" geboorte vervult. Het Amersfoorts Mannenkoor gaf daar een Kerstuitvoering met medewerking van Corry Bijster, sopraan. Kees van der Star, fluit en een strijkorkest. Het is geworden een concert vol van de ernstige, maar toch blijde, voor naamheid, die bij het Kerstgebeuren passend is. Homogeen strijkorkest biedt veel schoons De Amersfoortse orkestvereni ging kon tot haar spijt geen in strumentale medewerking verle nen. een uitgelezen groep van be roepsmusici had nu deze taak op zich genomen Wij weten niet, of wij ons daarmede zonder meer 'gelukkig moeten prijzen, al zijn wij vol bewondering voor het schone, dat wij van dit ensemble te horen kregen. Maar juist bij een gelegenheid als deze kan soms de schoonheid van het niet geheel volmaakte soms boeien door °en- voud en overgave. Het concert werd geopend met een Weihnachts-symphonie van Schiassi, een 18e eeuws componist, waarbij het strijkorkest onmiddei lijk van grote vaardigheid en muzikaal gevoel blijk gaf. De rus- tige wijze, waarop Gerrit v. d. Burg dit ensemble dirigeerde, moet ook deze beroepsmuzikanten prettig hebben aangedaan. Het adagio van de inzet maakte een prachtige indruk en het andante waarmede de symphonie sloot was van grote voornaamheid Het optreden van de sopraan Corry Bijster gaf meteen gelegen heid tot kennismaking met de an dere solist van deze middag Kees van der Star daar de Aria uit de Cantate No. 151 van Joh. Seb. Bach, gecomponeerd is voor so praan, obligaat fluit en orkest. In dit nummer kon Corry Bijs ter ons niet zozeer boeien, als wij gewenst hadden Er waren enkele inzetten, die niet geheel volmaakt konden heten. Wij hadden het ge voel. dat de zangeres er nog niet geheel in was, terwijl toch wel duidelijk bleek, dat zij een zange res van klasse is. De begeleiding speelde uitstekend haar rol en gaf zangeres en fluitist alle gelegen heid zich op de juiste wijze te doen gelden. In het Weihnachtskonzert van BÖddecker (=t 1683) evenwel voor sopraan met orkestbegeleiding kon de soliste ons uitermate bekoren. Het is een zeer boeiend werk, me lodieus en vol prachtige vondsten, ook in de begeleiding De tekst is afwisselend in het Latijn en het Duits geschreven en het verschil in karakter tussen het verhevene der Latijnse en het eenvoudig- vrome der Duitse teksten kwam in muziek en voordracht wel zeer tot gelding. Onder leiding van Gerrit v. d. Burg werden soliste en orkest tot een wonderlijke een heid. Er was ook nog een concert voor fluit en orkest van Haydn, waarin ons vooral trof het geache veerde allegro-molto aan het slot. Kees v. d. Star speelde dit moei lijke concert in een prachtige stijl. Het koor hebben wij voor het slot bewaard, hoewel de zang ons zeer heeft geboeid en de karakte ristieke accenten van deze Amers foortse muziekvereniging ons weer eens opnieuw hebben verheugd. Men stelt aan het AMK nu een maal hoge eisen en het valt niet mee daaraan steeds te blijven vol doen. Toch hadden wij soms de in druk dat (door afwezigheid van enkele leden?) de stemmenverhou ding niet zo volmaakt was bij an dere gelegenheden. Prachtig was de inzet met Om- nes de Saba van G. Asola 1609). Het Alleluja tot besluit van dit nummer was niet zo volmaakt. Na- tus est Nobis van J. Gallus (1550- 1591) gaf prachtig de bekoring van het Kerstfeest weer en er was gro te overeenstemming tussen de ver heven gedachten in de tekst en de muziek. Op z'n bes t was het koor in Psalm 126 van Giovanni Legrenzi (16261690), dat gezongen werd met orkestbegeleiding. Soms sloten orkest en koor niet geheel op el kaar, niet in storende wijze, maar het was er toch. Overigens alle respect voor de kranige uitvoering van dit moeilijke nummer, dat wel grote indruk heeft gemaakt. Het AMK zong cappella ook nog enkele bekende Kerstliederen. „Nederlandse" stond er op het pro gramma. Het waren: Uit hogen He mel daalt Hij neer, O, verblijdende en Stille nacht. In het Duits heten zij: Vom Himmel hoch, O, du fróhliche, en Stille Nacht. Wij heb ben er niets tegen, dat deze prach tige, stemmingsvolle liederen wor den gezongen, maar als men Ne- derl. Kerstliederen wil zingen, dan zal men elders moeten zoeken. Er zijn er genoeg en prachtige ook. Vermelden wij tenslotte, dat de netto-opbrengst van het concert ten bate komt van de Diaconie der Ned. Hervormde Gemeente. Kerstrit over 15 km Traditiegetrouw werd op Tweede Kerstdag De Kerstrit van de „Pe daalridders" verreden. Ook ditmaal waren de A klasse en de C klasse in twee groepen ver deeld, naar de kracht der renners, zulks om een ieder in de gelegen heid te stellen met een „vette" prijs naar huis te gaan. In groep I van de A klasse liep de Gans al spoedig uit. De overige renners zetten een felle jacht op hem in. Slechts aan V. d. Panne ge lukte het bij de uitloper te komen. In de sprint toonde De Gans zich de sterkste. Pol won de spurt om de derde plaats van Van Uitert. Hart suiker. die met zijn ketting sukkel de kwam als laatste binnen. De renners van Groep II der A klasse bleven, ondanks vele demar rages tot het einde bijeen. In een fraaie eindsprint zegevierde Van Walsum. voor Veenvliet. Veldman Jr toonde zich in de B klasse superieur. Hij liet al zijn con currenten in de steek en kwam met ruime voorsprong alleen binnen. V. d. Heuvel won in deze klasse de sprint om de tweede plaats, voor de fel partij biedende Berkhout. Evenals vorige maal won H. v. Wijk de eindsprint van V. d. Berg, in Groep I van de C klasse, terwijl de jeugdige v. Valkenburg meester bleef over D. van Wijk en A. van Walsum. in Groep II. De gedetailleerde uitslagen wer den: A. Klasse Groep I: 1. de Gans: 2. v. d. Panne; 3. Pol; 4. v. Uitert; 5. Hartsuiker. A Klasse Groep II: 1. v. Walsum; 2. Veenvliet: 3. v. d. Riet; 4. Bouw man; 5. Veldman Sr. B Klasse: 1. Veldman Jr; 2. v. d. Heuvel; 3. Berkhout; 4. v. d. Brug; 5. v. Eldert. C. Klasse Groep I: 1. D. v. Wijk; 2. v. d. Berg. C Klasse Groep II: 1. v. Valken burg; 2. H. v. Wijk; 3. A. v. Wal sum. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Boys I—HVC II 4—6 Op het terrein aan de Rubensstraat speelde Amersfoortse Boys I vriend schappelijk tegen HVC II. De Boys stonden met rust met 31 voor, maar de HVC-reserves herstelden zich en brachten de einstand op 46 in hun voordeel. ..Feest der gedachtenis Op de ochtend van de 2e Kerstdag hield de plaatselijke gemeenschap van het Humanistisch Verbond zijn Mid- wlntcrbljeenkomst. De voorzitter, ir P Schut, opende met een korte beschouwing over de be doeling van de Kerstviering door hu manisten en schetste de historische ont wikkeling van het heidense Zonnewend- feest via het Christelijk Kerstfeest naar de Kerstviering van het moderne Hu manisme. De gedachte van de Nieuwe Geboorte staat ln het centrum, die zich voor de humanist niet buiten, maar ln de mens behoort te voltrekken. Hierna sprak de heer H. Entjes over het Kerstfeest als ..het feest der ge dachtenis", uitgaande van leven en wer ken van de juist tachtig jaar geworden dichteres Henriëtte Holand Holst. In haar levensgang van vurig p3rtij-socia- lisme naar het religieus socialisme en uitmondend ln het inzicht, dat de weg moet leiden naar een volkomen mens zijn, waarbij een harmonie moet worden nagestreefd tussen de rationele en irra tionele krachten, die de mens bepalen, zag spreker een symbool voor het mo derne humanisme. De heer Entjes il lustreerde zijn betoog met voorlezing van gedichten van Henriëtte Roland Holst. De heer D. de Gans gaf enige fluit-soli ten beste. m even GRAND THEATRE: „Alles wel aan boord", alle leeft. Beide Kerst dagen: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur Overige dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur CITY THEATER: „Gunga Din", 14 j. Beide Kerstdagen: 1.30, 4, 6.30 en 9 uur. Overige da gen: 2.30. 6.30 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t.m. Maandag: „Rin kelende Sporen", 14 j. Van Dinsdag t.m. Donderdag: „Ar senicum en Oude Kant", 18 j. Beide Kerstdagen: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK: Van Vrijdag t.m. Maandag: „Holly wood op z'n kop", alle leeft. Van Dinsdag t.m. Donderdag: „Per Luchtpost", 14 j. Beide Kerstdagen: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Zaterdag: 2.30, 6 45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30 en 8 uur. OPENBARE LEESZAAL Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 7—9 uur: Uitlening voor kinderen: Woensdag en Zaterdag middag van 2.304.30 uur. Leeszaal dagelijks van 10—12.30 en 2—5 uur. bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. R.K OPENBARE LEESZAAL - Wtjers- straat 2. geopend van 10—1 uur en 2.305 45 uur. Maandag en Vrijdag 7—9 uur. Uitlening van 11—12.30 uur. TENTOONSTELLING: Tot en met 15 Dec. Academie voor beeldende kunst. Tentoonstelling schilderijen C. ten Hoope en W. Stuurman, ce ramiek, 10—15 7—9 uur. Zondag 2—5 uur. 17 DEC. t/m 2 Jan. St. Pieter- en Blocklandtsgasthuls. A.K.G. Kersttentoonstelling, 1017 il Zondags 14—17 uur. Damescomité doet goed werk Militairen uit het gehele land. waaronder velen die hun plicht in Indonesië hebben ver vuld en ziek terugkeerden, worden, tot een aantal van 300, verpleegd in het Militair Hos pitaal en Militair Sanatorium. Het hart van de bevolking en zeker dat van de burgerij van Amersfoort/sprak toen jonge mannen door het reeds ander half jaar bestaande dames-co- mité werden verrast met gulle gaven Na een welkomstwoord van de Chefs der Inrichtingen Overste Stichter en Officier van Gezond heid le kl. Blanksma. sprak de heer Burmeister, als secretaris van het comité, de patiënten toe en herdacht diegenen die mede naar Indonesië zijn getrokken, maar daarvan niet terugkeerden. In een minuut van stilte eerde men hen die ver van hun families, ver van het Vaderland als slachtoffer van hun plight vielen. Direct na deze woorden zong het kleine koor uit het Amersfoorts Mannenkoor, onder leiding van de heer Nichting. verschillende kerst liederen. Voortreffelijk klonk de zang van deze prominente zangers. Een extra verrassing was het dat in het Sanatorium onder begelei ding van de Directeur van 't Man nenkoor. de heer Gerrit van den Burg. zich liet horen de sopraan soliste mej. G. A. Kroon en de tenor de heer A. Roodbergen. Met dankbare bewondering ge noten de patiënten en allen die aanwezig waren, van de grote ca paciteiten waarover beide solisten beschikken. Jammer voor het Mil. Hospitaal, dat men daar dat kunst genot moest missen. Het koor heeft echter dit gemis vergoed door het zingen van extra liederen. Vervolgens namens achtereen volgens de Aalmoezenier en de Veldprediker 't woord om de gees telijke waarden van het Kerstfeest uit te beelden. Verrassingen Bij de chocolademelk, die werd rondgedeeld, werd door de Dames van het comité bijgestaan, door de Directrice en haar staf van verple gend personeel een gebakje aange boden dat belangeloos ter beschik king werd gesteld door de Federa tie van Bakkerspatroons, terwijl ten slotte een aardig opgemaakt schaal tje met fruit aan iedere patiënt werd verstrekt. Met een dankwoord van de Chefs der Inrichtingen aan allen, die tot het welslagen van dit feest voor de patiënten hadden medegewerkt en nadat de heer Burmeister namens het comité nog een drietal boeken AMHC viert Kerst in Maartensdijk Op tweede Kerstdag was A.M.H.C. in Maartensdijk te gast bij Voordaan. De hcrencombinatlc was duidelijk sterker dan die der gastheren en wist met 52 te zegevieren. Wel doelpuntte Voordaan het eerst door een misverstand ln de Amersfoortse achterhoede, doch even later was het door Pon gelijk, 11, met welke stand de rust aanbrak. Na de rust was het Alberda. die reeds vrij spoedig het A.M.H.C.-overwicht in een tweetal doelpunten uitdrukte, waarna Voordaan de achterstand reduceerde tot 32. Maar door nog twee doelpunten van Pothoven en Keulen werd het uit eindelijk een fikse overwinning van 52. De damescombinatie was van onge veer gelijke kracht als die der thuisclub. Ook hier was het Voordaan. dat het eerst de leiding nam, maar door doel punten van mej. v. d. Velde en mej% Gerritsen (2 x) en tenslotte nogmaals Voordaan was ook hier een A.M.H.C.- overwlnning het resultaat (32). Ten slotte werd nog een mixed-wed strijd gespeeld: en hierbij was het Voordaan. dat na spannende strijd wist te zegevieren (43). Na afloop van deze wedstrijden nut tigde men de gezamenlijke boerenkool maaltijd. waarna men nog lange tijd bijeen bleef. voor de bibliotheek had aangebo den. werd deze Kerstviering be ëindigd. Treffend was het op de zieken zalen de dankbaarheid van de pa tiënten aan te horen en de schitte ring in hun ogen te zien. Het comité hoopt dat de burgerij, door het zenden v.an giften, dit goe de werk ook voor de toekomst mo gelijk zal maken. Iedere boot uit Indonesië brengt een stroom van nieuwe patiënten mede. De leden van het comité zijn gaarne bereid gelden in ontvangst te nemen, terwijl storting kan ge schieden op de girorekening van hst comité (14694) Onderlinge Voorzorg van 1894. Ons dagelijks teveel Zaterdag werd uit een op de Wil lem de Zwijgerlaan geparkeerde jeep een actetas gestolen, inhouden de een paar lage schoenen en stofjas en wat papierei#" 1163. Terwijl de man. nen in de tank, waar Rob zich heeft verbor gen, onbewogen hun werk doen. probeert Rob het geheim van de ze raadselachtige expe it ditie op te lossen. Maar Jfó' hij staat voor een puzz- le. Het enige, dat hij kan ontdekken, is dat de tocht ongeveer in West- Noord-westelijke rich ting gaat, want er is een electrostatisch kom pas aan boord. En dat deze tocht een bepaald doel heeft, blijkt wel uit het feit. dat de weg, die de tanks nemen, is afgebakend met lampen, die de vreemde op tocht de weg wijzen. Drie, vier dagen verstrij ken en de tanks moeten nu wel enkele duizen den mijlen hebben afgelegd. Maar op de vijfde Valse handtekening op cheque De Amersfoortse politie heeft de 54-jarige boekhouder H uit Amers foort aangehouden en ter beschik king van de justitie gesteld. Er be staan vermoedens, dat H. valse handtekeningen op chèques heeft ge zet en op die manier valsheid in ge schriften heeft gepleegd tot een be drag van 6100 gulden. dag schijnt het einde van de reis in 't zicht te komen, want het toerental van de machines wordt lager gesteld. Rob heeft er nog steeds geen idee van, waar ze zich bevinden. Stuurt Lupardi hen naar het middelpunt der aarde of bereiken ze straks de aardoppervlakte weer? Maar waar dan? In Australië? In Azië? In Afrika? Waar? Wouden berg Kerst wij dingsf eest De Kerstwijdingsdlenst. die Zaterdag avond door de Chr. Mannenvereniging was georganiseerd, mocht zich in grote belangstelling verheugen. Toen de lei der van deze dienst, ds. G. Oorthuis, emeritus predikant te Luntercn, om half acht de bijeenkomst opende, wa ren beide lokalen van Eben Haëzer goed bezet, 't Was een avond vol afwisseling. Een koortje, bestaande uit enige dames en heren zong tal van Kerstliederen cn ofschoon cr maar enkele repetities wa- ren gehouden, werd er zeer verdienste lijk gezongen. Ds. Oorthuis bepaalde zijn hoorders bij die gedeelten uit de Bijbel, waarin de komst van de Chris tus wordt voorspeld en ook bij die ge deelten. waarin dc komst een feit ls geworden. In zijn toespraak wees hij vooral op dc betekenis van dc komst van dit Christuskind. De samenzang van alle aanwezigen voldeed goed. dank zij de uitstekende orgelbegeleiding van dc heer C. Geitenbeek, die ook de lie deren. door het koor gezongen, accom pagneerde. 't Was een ernstige en sfeervolle avond, een waardige voorbe reiding voor het zinvolle Kerstfeest. Kinderbijslag voor de kleine zelfstandigen DEN HAAG. De regering ls bereid tegemoet te komen aan de lang gekoesterde wensen der klei ne zelfstandigen met grote gezin nen die het niet minder moeilijk hebben dan loontrekkenden. Er zal voor hen een kinderbijslagre geling komen. Het. zal echter een noodregeling zijn, omdat de rege ring er nog niet in is geslaagd een systeem te scheppen, volgens het welk de kleine zelfstandigen zelf de premie moeten betalen waar uit de kosten van deze kinderbij slag kunnen worden bestreden. De oorzaak daarvan is, dat het ma ken van een dergelijk schema bui. tengewoon ingewikkeld is. Voor lopig dus zal de bijslag voor klei ne zelfstandigen geheel uit de schatkist worden betaald. Waar deze niet onuitputtelijk is, zal zij slechts de helft bedragen van de kinderbijslag, die loontrekkenden genieten en bovendien pas ingaan bü het derde kind. Het is geen rooskleurige dag geweest voor de Amersfoortse voetbal clubs. die Zondag voor de competitie speelden. HVC verloor in Zaandijk maar liefst met 5—0 en is daardoor, practisch gesproken, uitgeschakeld. Amsvorde raakte al evenzeer achterop door 'n 2—0 nederlaag tegen Utrecht. Kansen practisch verkeken HVC verloor dus in Zaandam met 5—0. Volendam gaf Alc. Vitrix (31) een duw naar de voorlaatste plaats en AFC won. ook al met 3—1, van Rapiditas. In de afdeling van Amsvorde won VVIJ met 10 van Saestum. Voor de overige uitslagen verwijzen wij naar elders in dit blad. Wij volstaan hier met de standen. Elinkwijk 10 7 2 1 16 Spartaan 11 6 5 1 16 D.W.V. 10 6 3 1 15 H.V.C. 10 4 3 3 11 Volendam 10 5 0 5 10 Vriendenschaar 11 3 2 4 8 A.F.C. 9 3 3 3 9 Zaandijk 8 2 3 3 7 U.V.V. 9 2 2 5 6 Alc. Victrix 9 2 1 6 5 Rapiditas 9 1 1 7 3 Olympia 10 7 3 0 17 Quick 10 6 3 1 15 Donar 8 5 3 0 13 Laren 9 3 5 1 11 St. Boys 9 5 0 4 10 Stichtse 9 4 3 2 10 Victoria 10 2 4 4 8 D E.V. 11 2 4 5 8 Zebra's 10 3 1 6 7 S.D.O. 0 2 1 6 5 P.V.C. 11 0 2 9 2 APWC verloor; speler brak been APWC speelde Zondag een vriend schappelijke wedstrijd tegen de Spa kenburger Zaterdagmiddagclub IJselmeervogels. De Spakenburgers wonnen met 8—2. Het was, volgens het polittie-rapport een onaangena me wedstrijd. Een der Spakenbur gers, zekere De Harder, brak een been en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Er was, nog steeds volgens het politie-rapport, geen op zet in het spel. Worstelaar buiten matras gevallen en gestorven KROMMENIE. In Café Smit te Krommenie heeft Zaterdagavond de competitie worstelwedstrijd tus sen Achilles (Krommenie) en SSS (Amsterdam) een noodlottig gevolg gehad. De 23-jarige Amsterdamse worstelaar C. Stolp viel in zijn partij tegen Joosten uit Kromme nie buiten de matrassen, waardoor hij zijn nekwervel ernstig bescha digde. Hij is Zondagavond in het Gemeente ziekenhuis te Zaandam overleden. G.V.V. 11 9 1 1 19 V.V.IJ. 11 8 2 1 18 Amsvorde 11 7 1 2 15 Utrecht 11 6 2 3 14 Barneveld 11 4 2 5 10 Saestum 11 3 3 5 9 Nijenrodes 10 4 1 5 9 Brederodes 11 2 2 7 6 Vreeswijk 10 0 5 5 5 R.U.C. 11 1 1 9 3 S.E.C. 11 7 4 0 13 Maarssen 12 5 4 3 14 J.S.V. 11 5 3 3 13 Voorwaarts 8 4 3 1 11 A. Boys 10 5 1 4 11 Zw. Vooruit 9 4 1 4 9 Kampong 10 3 3 4 9 L.V.V. 9 2 3 4 7 's-Graveland 11 2 2 7 6 V.V.O.G. 11 0 4 7 4 BETHLEHEM. Zaterdagmiddag begon de Kerstviering te Bethle. hem met een regenboog aan de oostelijke hemel boven het veld, waar de herders waakten ln de nacht van Christus" geboorte. Daarna brak de zon door en de processies naar de Geboortekerk trokken op. ven en lagen de terzijde getrokken versperringen. De kerstklokken be gonnen tc luiden en toen het mid dernacht geworden was daalde een stille mist over Bethlehem. Koning Abdoellah van Transjor. danië had een militair-burgerlijke afvaardiging gezonden om de plech. tigheden bij te wonen. Mgr Testa legde een in een der processies mee gedragen beeld neer in de geboor tenis. Om half drie in de nacht stroomde de oude kerk leeg. Zestig leden van het corps diplo matique, de consuls en de staf van de Verenigde Naties woonden alle de nachtelijke mis by. Zij reden langs het Allenby-legerkamp en het El Alameinkamp. dat vol met im migranten stond. Aan weerszijden van de van landmijnen vrijgemaak te weg was het prikkeldraad geble- Waar de Kerstvreugde wreed is verstoord Niet voor iedereen waren de Kerstdagen dagen van geluk. De dood verstoorde op vele plaatsen op gewelddadige wijze de feestvreugde ên dompelden gezinnen in rouw. Acht en dertig personen wer den gewond, waarvan achtten zeer ernstig, toen de vloer van een bio scoop in het Italiaanse plaatsje Ge- rola inzakte, waardoor alle toe schouwers m de kelder terecht kwamen. In de V. S. kwamen 212 men sen om het leven, waarvan 146 per sonen bij verkeersongevallen, 29 door brand en 2 bij vliegtuigonge vallen, terwijl 35 het leven lieten door andere gewelddadige oorzaken. Drie Chinese vrouwen werden doodgedrukt en 14 gewond in het gedrang voor het huis van de mil- lionair Ko Ho Ning te Macao, toen deze Kerstgeschenken aan de armen van de stad uitdeelde. Achttien personen werden ge dood toen tijdens een storm op de Rode Zee een inteems vaartuig, een zogenaamde „Dhow" kapseisde. Een negental personen kon worden ge red. Twee personen werden gedood en minstens zes ernstig gewond toen een gasbuis explodeerde, waardoor een hotelletje te Ris-Grangis. 25 km ten Zuiden van Parijs, vernield werd. Vier kleine meisjes zijn tijdens de Kerstviering in het kindertehuis Biichen bij Lubeck om het leven gekomen. Eén van hen liep tegen een kandelaar aan. waardoor de kaars eruit viel. De kleertjes van het meisje vatte vlam. Zij was zo geschrokken, dat zij naar de andere kinderen snelde, wier kleren ook vlam vatten. Voor vier van de meis jes kwam hulp te laat. Nederlandse sleepboot aan de grond gelopen NORDERNEY. De Nederland, se sleepboot „R.S. 21" van de Ko ninklijke Marine, die in Den Helder thuishoort, is Vrijdag j.l. ter hoog te van Norderney ten gevolge van de dikke mist aan de grond gelopen. In de afgelopen dagen zyn pogingen ondernomen het vaartuig vlot te brengen, die echter mislukten door hevige stormen. Een reddingboot uit Norderney heeft de bemanning van zestien personen ln de nacht van Eerste op Tweede Kerstdag aan boord genomen. VLISSINGEN. Op de avond van Eerste Kerstdag is de gehele provincie Zeeland gedurende een half uur van vier minuten voor zeven tot half acht verstoken ge weest van electrische stroom. In de centrale van de Provinciale Zeeuw, se Electriciteits Maatschappij was een generator defect geraakt. Men heeft op een andere generator moe ten overschakelen, waarna de sto ring was opgeheven. De huidejaardag van mevr. Roland Holst mooi gevierd AMSTERDAM. Henriëtte Ro- land Holst heeft haar 80-ste verjaar dag in haar rusthuis aan de Van Eeghenstraat tamelijk rustig kunnen vieren. Enkele familieleden, onder wie de dichter Adriaan Roland Holst, zochten haar op, drie A.J.C.-ers kwa men haar bloemen brengen, terwijl buiten opgestelde A.J.C.-ers een vaandelgroet brachten. In het Concertgebouw spraken, buiten aanwezigheid van de jarige, Tom Rot, prof. Banning, Jef Last en Sam de Wolff over haar grote litte raire, sociale en politieke verdien sten. Zij werd een profete, een mes- siaanse figuur en een der grote moe ders van het socialisme genoemd. Nel Oosthout droeg voor uit Thomas More. Tanker gestrand in de Zandkreek VLISSINGEN. De olietanker „Shell V", die door de Zeeuwse wa teren op weg was naar Vlissingen, is Zaterdagmorgen by het lichtpunt Wulpenburg in de Zandkreek ge strand. Een boot uit Veere heeft tien ton olie overgenomen. Zondag is de „Shell V" daarop op eigen kracht los gekomen. Ongeluk met dodelijke afloop te Nijkerk NIJKERK. Zaterdagmiddag, omstreeks half viif gebeurde op de Oosterstraat een ongeluk met do delijke afloop. Het 17-jarige meisje B. liep met het 2-jarige dochtertje van de fam. S. uit de Holkerstraat aan de hand op het trottoir. Een vrachtauto, die vlak langs het trot toir reed raakte met de laadbak de 17-jarige B. die hierdoor kwam te vallen en in haar val de tweejarige S. meesleurde. De kleine raakte met het hoofdje tussen de trottoir band en het rechterachterwiel be klemd. Het moet vrijwel op slag zijn gedood. Dr F. H. van Lent, die spoedig aanwezig was moest dit helaas constateren. De 17-jarigé B. bekwam geen letsel. Prinses Wilhelmina bezocht petekind SPAKENBURG. Zaterdag- morgen bracht Prinses Wilhelmina in de Hoekstraat een kerstbezoek bij haar petekind Aartje Wilhel mina KorlaarVedder. Nadat H.K.H. ongeveer een half uur bij haar petekind had vertoefd, begaf zij zich naar de gereedstaan de auto en reed onopgemerkt het dorp uit. DE ONBEKENDE: door GEORGES SIMENON 25 Torrence? De ag-nt, die in de blauwe kamer geïnstalleerd is, naast no. 3. legde de beambte van het kantoor uit Hij heeft niet gebeld. Er is niemand naar boven ge gaan? De redenering was eenvoudig. Tor rence was in de kamer zelf aange vallen door iemand, die er dus moest zijn binnengekomen. Om hem de prop in de mond te stoppen, had de moordenaar achter zijn slachtoffer moeten staan. En Torrence had geen argwaan gehad. Alleen een kellner van 't hotel voldeed aan deze voor waarden, hetzij hij door de brigadier geroepen was, hetzij hij uit zich zelf gekomen was om de tafel af te ne men. Zonder ontroering stelde Mai- gret zyn vraag anders. Welk lid van het personeel heeft zijn dienst vóór de tijd verla ten? Hoe weet u dat? Het is een toevalPepito kreeg een telefoon tje, dat zijn broer ziek was. Hoe laat? Om tien uur ongeveer. Waar was hij toen? Boven. Aan welk toestel heeft hij het bericht gekregen? Er werd getelefoneerd naar de centrale. De ambtenaar bevestigde, dat hij Pepito niet verbonden had. Dat ging vlu®. Maigret bleef echter rustig en somber. Zijn staat? Want u zult toch een staat van hem hebben? Eigenlijk niet. Tenminste niet voor het personee] van de zaal, dat ieder ogenblik wisselt. Men moest naar het secretariaat, waar op dat uur niemand was Mai gret liet toch de boeken openen en vond, wat hij zocht: Pepito Moretto, Hotel Beau-Sé- jour, rue des Batignolles. In dienst gekomen de Bel even Hotel Beau-Séjour voor me op. Onderwijl ondervroeg hij een an dere beambte en hoorde toen dat Pepito Moretto in het Majestic in dienst was gekomen, aanbevolen door een Italiaanse oberkellner. drie dagen voor dat de Mortimers Le- vingstons kwamen Wat de dienst betreft had men hem niets te ver wijten. Hij had eerst in de zaal bedien J en toen was hij op zijn verzoek bij de bediening der appartementen gekomen. Hotel Beau-Séjour was aan de telefoon. Hallo! Wilt u Pepito Moretto voor me roepen? Hallo! Wat zegt u? Met zijn ba gage? Vannacht om drie uur? Dank u! Hallo! Nog één ding: kreeg nij post bij u? Nooit brieven? Dank u. Dat is alles. En met dezelfde abnormale kalm te hing Maigret de hoorn weer op. Hoe laat is het? vroeg hij. Vijf uur 10. Laat een taxi voorkomen. Hij gaf de chauffeur het adres van de Pickwicks bar. Weet u. dat die om 4 uur ge sloten is? Dat doet er niet toel De taxi hield voor het cabaret stil, waarvan de luiken gesloten waren. Maigret wist wel. dat in de meeste nachtgelegenheden het per soneel, soms bestaande uit 40 cn meer mensen, de gewoonte heeft ïe souperen voor dat ze weggaan. De maaltijd wordt gebruikt in de zaal, die de klanten juist verlaten heb ben. terwijl de serpentines reeds opgeveegd worden en de werkvrou wen beginnen schoon te maken. Maar toch belde hij niet bij de bar aan. Hij keerde zich om, zag een café'tje op de hoek van de rue Fon taine, waar zij. die in de nachtcaba rets werken, gewoonlijk samenko men. soms tussen twee jazzmoppen in, soms daarna. De kroeg was nog open. Toen Maigret binnenkwam stonden drie mannen met de elle bogen op de toonbank geleund: ze dronken koffie en praatten over hun zaken. Is Pepito hier niet? Hij is al lang geleden vertrok ken. antwoordde de baas. De commissaris zag, dat één der drie mannen, die hem misschien herkende, de kroeghouder een te ken gaf om te zwijgen Ik had om twee uur een af spraak met hem. hernam hij. Toen was hij er. Dat weet ik! Ik heb hem door een danser van de overkant een boodschap laten brengen. José? Juist. Hij moest Pepito vertel len. dat ik niet vrij was. José is er inderdaad geweest. Ik geloof, dat ze samen gepraat hebben. De klant, die de baas een teken gegeven had, trommelde nu met rijn vingers op de toonbank. Hij was bleek van woede, want die enkele zinnen, de kroegbaas ontvallen, waren voldoende om de gebeurte nissen uit te leggen. (Wordt vervolgd) Hedenavond HILVERSUM I. 301.5 M. 19.00 tot 24.00 uur A.V.R.O. 19.— voor de kinderen: 19.05 strijk, kwartet: 19.40 .Paris vous parle"; 19.45 gram. muziek: 20.— nieuws; 20 05 ac tualiteiten. 20 15 orkestconcert; 20 45 gevarieerd programma: 21.45 buiten lands overzicht22.Iers programma: 22 30 Cowboyliedjes: 23 nieuws: 23.15 tot 24.— gramofoonmuziek. HILVERSUM 11, 416 M 19.00 tot 24.00 uur K.R.Ó. 19.— nws: 19.15 actualiteiten; 19 25 ,.Dit ls leven", causerie: 19,40 orgel spel: 20 nieuws: 20.05 de gewone man zegt er 't zijne van: 20.12 ,,En waar de ster bleef stille staan". Kerstspel; 22.10 gramofoonmuziek: 22.45 avondgebed cn liturgische kalender; 23.— nieuws: 23.15 tot 24.gramofoonmuziek AVONDPROGRAMMA Programma 3 19.— nieuws; 19.30 Music Hall; 1950 radiofeuilleton20.— lichte muziek: 20.45 Hand Bund en orkest; 21.— The Sweet, and Soft Players; 21.45 actuali teiten; 22.— nieuws: 22 15 orkest Harry Bart; 22.30 Maurice Chevalier; 23 nieuws: 23.15 topic for to-night: 23.20 oude dansmuziek Programma 4 19.oude dansmuziek; 19.30 Stanley Black cn orkest20.— groot symphonie orkest met koren: 21.15 pianomuziek; 21.30 gramofoon platen22 nieuws. 22.45 gramofoon platen 22 55 nieuws: 23.musette- en dansmuziek; 23.40 To pical Half Hour. WOENSDAG 28 DECEMBER 1949 HILVERSUM I: 7.— VARA. 10.- VPRO. 10.20 VARA. 11.— RVU 11.30 VARA. 7.30 VPRO. 8.— VARA. 7.— nws, 7.18 orgelspel, 7.30 zender- sluiting. 8.30 nws. 8.43 Fred. Hartley en ork., 8.50 voor de huisvrouw. 9.— weeroverzlcht. 9 03 Mozart-cyclus, 10.— kinderen en mensen. 10.05 mor genwijding. 10 20 onze keuken, 10.35 als dc stofzuiger zwijgt. 11.— tand heelkunde, 11.30 pop. non stop prog. 12.— orgelspel. 12.30 mededelingen. 12.33 voor het platteland. 12.38 plak plaatjes. 12.55 kalender, 13.— nws. 13.15 Promenade ork., 13.50 zang. 14.— ge sproken portret. 14.15 jeugdconcert, 15.— kinaerkoor. 15.20 speel JIJ dit ook? 15.30 vragen staat vrij, 16.— het stond ln de krant. 16.3017.30 zender sluiting. 17.30 Vlncentino. 18.— nws, 18.15 Varia. 18.20 Sidney Torch en ork. 18.30 reg uitzending. HILVERSUM I: 19.— parlementair overzicht. 19.15 pianoduo. 19.30 voor de Jeugd. 20.— nws. 20.15 soc. nws. 20.20 Johann Strauss. 20.55 hoorspel, 22.15 orgelensemble, 22.45 tussen mens en nevelvlek. 23.— nws. 23.15 swing and sweet. 23.40 pianospel. 24.— slul- l tfing- HILVERSUM II: 7.00 NCRV; 18.30 RVU; 19.00 NCRV. 7.00 nieuws. 7.15 een woord voor de dag. 7.30—8.30 Zenderslulting, 8.30 nws.. 8.40 Te Deum Laudamus. 9.00 weerrap- porten. 9.03 bezoek bij zieken, 9 30 wa terstanden 9.35 Frans morgenconcert, 10.30 morgendienst. 11.00 gram. platen, 11,15 hoorspel. 12.00 herh. Stcravond, 12 30 land- en tuinbouw. 12.33 S3ns Souci, 13.00 nieuws, 13.15 psalmen Da vids. 13 20 Mandollnata. 13 o0 Hongaarse rhapsodie, 14 00 Kralings meisjeskoor. 14.30 kamerorkest. 15.15 zingende we reld. 15.45 voor onze meisjes en Jongens. 16.30—17.30 zendcrsluittng, 17 30 Konink lijk erkend Accordeon orkest Excelsior, 17.45 reg. uitzending 18.00 Onze Nedcrl. koren en korpsen. i8.30 Vlaamse poëzie, HILVERSUM II: 19.00 nieuws. 1915 reg. uitz., 18.30 als de klokken luiden, 19.40 vandaag. 20.00 nieuws. 20.05 com- mentaan^£jmillecompetitie. 20.15 concert van Stravinsky. 20 30 verwereldlijking in ons volksleven. 21.00 West Europese concerten. 22 00 met band en plaat. 22 45 avondoverdenking. 23.00 nieuws. 23.15— 24.00 werken voor strijkorkest. Radiocentrales programma 3 7.00 nieuws. 7.05 gram. plateru 7.30 pauze, 8.30 gevar. progr., 9.00 nieuws, 9.05 deuntjes in de morgen, 10.00 nws., 1010 verzoekprogr. v d. huisvrouw. 11.00 orgelspel, 11.30 Anton en orkest. 12.00 orkestmuziek. 12.30 weerbcr., 12.32 piano en zang. 13.00 nieuws, 13.15 Casl- nogropr., 14.00 ork. Michael Kreln 14.30 ork. Peter Yorke. 15.00 BBC Schots ork., 16 00 The Entr'Acte Players. 16.30 pau ze. 17.30 Batavia. 18.00 voor de soldaten, 19.00 Nieuws. 19.30 kleine ensembles. 19.50 radiofeuilleton. 20.00 omroeporkest met zangsollste. 21.00 actualiteiten. 21.15 Ethiopische muziek. 21.45 walsen van Strauss. 22.00 nieuws. 22.15 koraalvoor spelen van Bach, 22.50 nieuws, 22.55 gr. platen. 23.00 nieuws. 23.15 topic for to night. 23.20 Tea Heath en ensemble. Programma 4 7.00 nieuws, 7.10 gr. platen. 7.30 pauze. 8.30 ochtendconcert. 9 00 kookpraatje, 9.10 symph. muziek. 10.00 le ménage en musique. 11.00 idem. 11.30 the four Ram blers. 11.45 BBC Var. orkest. 12.30 reci tal sopraan cn altviool. 13 00 Rlo Tango orkest. 13 30 Kerstvacantleprogr., 14 00 BBC Northern orchest. 15 00 le ménage en musique. 15.30 gr. platen. 16.20 film muziek. 16 30 pauze, 17.30 Phil, orkest van Liverpool. 18.15 arb. orkest. 19 00 Musette- cn accordeonmuzlek: 19.30 voor de jeugd. 19.45 hoorspel. 20.00 Guy Luypacrts en ork.: 20 30 Kerstlie deren. 21.00 pauze. 21.10 opera van Schubert, 22.00 nieuws, 22.15 jazzcause- rie. 22.45 pianomuziek. 22.55 nieuws, 23.00 Musette- en dansmuziek, 23.40 To pical Half Hour. België Frans programma 483.9 M. 19.00 Musette- en accordeonmuzlek; 19.30 Philosophle et Morale laïques. 19.40 Gr. platen. 19.45 Nieuws. 20.00 gr. platen. 20.30 Kerstliederen. 21.00 Nationaal ork.. 22.00 nieuws voor oud-strijders, 22.15 jazzcauserie, 22 45 pianomuziek 22.55 nieuws. België Vlaams programma 321.9 M. 19.00 Nieuws, 19 30 kleine ensembles. 19 50 radiofeuilleton. 20.00 omroeporkest. 21.00 actualiteiten. 21.15 Ethiopische mu ziek, 21.45 walsen van Strauss. 22.00 nieuws. 22.15 koraal voorspelen van Bach. 22.50 nieuws 22.55 gram. muziek. N.W. Duitsland 332 M. 19.00 actualiteiten. 19.45 nieuws. 20.00 gevar. muziek. 20.45 causerie 21.15 gr. platen. 2145 nieuws. 22.05 voordracht, 22.15 politik und Christentum. 23.00 Kurt Wege en ensemble. 23.15 voor dracht. 24 00 nieuws. 0.05 Berl. uitz. Engeland Home Service 342.1 M. 19.00 nieuws. 19.15 sportberichten. 19.20 variété-liedjes van '49, 20.00 causerie, 20 15 gevar. progr., 21.00 Europees con cert 22.15 justice in other lands. 23.15 The December Revue. 24 00 nieuws. Engeland Light 261.1 en 1500 m. 19.00 voor de jeugd. 19.45 hoorspel, 20.00 nieuws. 20.25 sportnieuws. 20.30 gevar. programma. 21.00 huwelijksvoor lichting 21.30 spot the winner. 22.00 hoorspel, 22.30 have a go. 23.00 nieuws. 23.15 topic for to-nlght. 23.20 Ted Heath en ensemble. 24.00 voordracht. 0.15 Al- bert Cazabon ork.. 0.56 nieuws. Frankrijk Nat. Programma 431.7 19 00 Club Orch., 19.25 progr. over zicht, 19.30 Yvon Alaln en ensemble. 20.00 nieuws. 20.30 gevar. progr.. 21.45 uitz. van de Unesco. 22.00 pianospel. 22 30 Noel Chiboust en orkest. 23.00 pia nospel. 23.10 nieuws.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2