Nieuwe weg voerenaar hart der Indonesische bevolking In Burgerzaal van paleis zijn drie documenten getekend Plechtig ogenblik vraagt hoogste eenheid Prajnaparamita heeft mede RTC beheerst Akte van Souvereiniteitsoverdracht en Erkenning J Stukken zullen rusten op witte zijde in rood-lederen dozen Ambtenaar B.B. verdwijnt, maar Indoloog zet door Dinsdag 27 December 1949 DE souvereiniteit over Indonesië is van onze schouders gevallen. Dat is een feit. En daf feit zal langer onthouden worden dan alle gepraat er over. Toch moet ons nog iets van het hart, nu het politieke geweten van het Nederlandse volk zulke aan grijpende uren, op een geheel eigen wijze heeft doorleefd. Zo oud als de geschiedenis van het Nederlandse volk is, men kan telkens weer constateren, dat de grote schommelingen in de wereld óf reeds lang voorzien zijn hier te lande óf dat ze hier na een speciaal Nederlands rijpingsproces op een zeer aparte manier worden verwerkt. Laat ons naar enkele parallellen zoeken: Toen de afzwering van Philips II en de stichting van de Unie van Utrecht na veel beraad ook een feit waren geworden en de plechtige, diepzinnige woorden, waarin zij vervat waren als een heilige Hollandse eed langs de hoven en langs de regeerders van Europa gingen, schrok Europa. Uit de kennisneming ervan ontstonden overal gevoelens van afgrijzen tot en met gevoe lens van verrukking en openbaring: decennia later vernam men nog de woorden „hoe het mogelijk was»geweest, dat zo'n klein samenraapsel van vissers, boeren en handelslieden tot zo iets aangrijpends en ingrijpends in staat was geweest! Staat kundig had ons kleine volk de wereld iets nieuws gegeven dat van vormende waarde zou blijven. Maar zo z ij n wij. Dat kunnen wij van tijd tot tijd. Rechtskundig, theologisch, zeevaartkundig, geneeskundig hebben wij voortdurend bijdragen geleverd, die het hart van de „om-wereld" verrukten. Soms volgde ging het volk voor en de vorst bedachtzaam, dan weer riep de vorst (in) het volk op en voelde het volk dat het vorstelijk maanwoord ten uitvoer moest worden gelegd. Ter verduidelijking van het eer ste geldt altijd nog als het meest- klassieke voorbeeld, dat toen volk en Raad van Holland het nodig vonden, om de kwaadwillige zee concurrenten in hun eigen Hanze- huis de waarheid te gaan vertellen en ze mores te leren, Philips de Goede in 1438 schoorvoetend de Raad toegaf een tuchtigingsvloot uit te rusten. Niet dynastieke belangen, niet demping van een of andere 'op stand, doch koopmansbelangen die geen belemmering konden verdra gen en de noodzaak van een vrije vaart door de Sont deed ons volk te wapen vliegen en de vorst, aan heel andere procedures gewend, boog (vijfhonderd jaar geleden) bij en vond het goed. Men noemt het nooit zo. maar het was toen een door de vorst goed gevonden de mocratische oorlog! Vijfhonderd jaar later wij slaan vele andere voorbeelden over zou een vorstin blijken een scherp geheugen en een waarach'ig geweten te hebben, toen zij de 7de December 1942 het overzeese broo dervolk volledige vrijheid toezegde omdat een belofte te dier zake uit 1918, door velen vrijwel vergeten, nog altijd oningelost was. Zij wens te die schuld ingelost te zien. De geschiedenis zal haar, dic toen ko ningin Wilhelmina in ballingschap was, ervoor lauweren Het is een reeds op zichzelf ontroerende coïn cidentie dat het haar eigen doch'er is, die weergekeerd uit diezelfde oorlogsballingschap, in onze hoofd stad. in het Volkshuis bil uitne mendheid (het zogenaamde Paleis op de Dam) de daad der inlossing voltrekt. Weliswaar symboliseert zij hiermede de wil van de grote meerderheid des Volks, zoals de Tweede Kamer die weergaf met een stemmenverhouding van 71 tegen 29 en de nabeschouwende Eerste Kamer met 34 tegen 15. maar meer nog symboliseert zij de evolutie van een mentaliteit, van het be gripsgeweten van deze. onze twin tigste eeuw O stil weg mogen wij er in ons hart trots op zijn, dat leids vrouwen als Wilhelmina en Juliana met dat fijne gevoel voor dat ver anderend wereldgeweten od een z i vruchtdragende wijze de naam en de positie van geheel ons volk. waar ter wereld zijn vertegen woordigers zich ook bevinden, heb ben gered en een nieuw, vooral geestelijk-voornaam aanschijn heb ben gegeven. Vlak nadat haar voorvader, dc grondlegger van onze dynastie in de Prinsenhof te Delft viel. begon nen de Nederlanders over alle ze ven zeeën heen te worstelen, ten koste van veel schepen en zec-r veel, haast onmisbare levens om „een eigen weg naar Indiën" te vinden. Thans, 350 jaar later, gaan de twee belangrijkste vrouwen u.t nog steeds dezelfde dynastie (welk land kan op zoiets bogen?) ons vóór bij iets geheel anders, nl. op ,de weg tot Indiën", de weg die voert tot het hart der Indonesische volke- ter tafel kwamen. Want sinds zo mer 1945 was plotseling iedereen Indonesia-minded geworden, tot de onwetendsten toe. Overal, in koffie huizen zowel als in treinen, op verga deringen en in huiskamers, in dag- week- en maandbladen als ook in de hoeken van de Beurs trof men ze aan, die ieder een klein onder deel van het grote probleem be heersten of totaal-niet beheersten en daar lucht aan-gaven. Geen fa milie immers of zij had een lid overzee, in de rimboe, belast mei een taak waarvan de diepere zin hem ononthuld was gebleven. In drie jaar tijds ontstond er in het Nederlandse volk een laag van 200.000 jonge mannen, die hun car rière, hun gezondheid en nog veel meer, gaven aan iets, waarvan 'ie eigenlijke missie-diepte hun ont ging door het contrasterende dat zij dagelijks, nachtelijks en soms uur- lijks onder de ogen hadden te tre den. Hun zijn ginds, hun brieven welk een commentaar leverden die op! VOOR de ruim 3000 hunner die nimmermeer in ons midden zullen terugkeren eisen wij eerbie diging van hun naam zo 1 S n g Ne derland bestaat. Zij hebben hun leven gegeven, bewust of onbewust, opdat de zo-even genoemde grote verwarring nu van ons kan wijken en wij weer een eenheidsvolk kun nen zijn ten bate van ons Unie broedervolk en ten bate van de grote idee die lichtend boven deze Unie z\y.eeft. Achteraf kan men erkennen, dat wijsheid de R.T.C. heeft be heerst B\j de Hindoe-Javanen symboliseerde Prajnaparamita de wijsheid. Dat nu niemand zich harer herinnerd heeft In de afge lopen maanden, want haar beeld bevindt zich nog altijd te Leiden. De eerste eeuwen van haar bestaan heeft zij op de grens van Mid den-en Oost-Java doorgebracht, doch sedert ge ruime tijd woont zij te onzent, in Leiden, de stad van Snouck Hur- gronje, Vogel, Krom,Bergh,Dre- wes e.t.q., die de grondleggers zijn geweest van waar dering-en-vriend schap voor onze Unie-broeders overzee. Zij heeft een prachtige kaïn om de benen geslagen en over haar schouder een weerga loos-zuivere lotosstengel die in 'n lo- tosknop uitloopt en op die knop ligt het kleine boek der wijsheid. Dat boekje behoeft niet groot te zijn, want de algemeen-erkende grondwijsheden zijn overal ter wereld tot hetzelfde kleine aantal simpele waarheden te rug te voeren. Bekijkt men het boekje nauwkeuriger dan bespeurt men diat het een bundel saam geknoopte lon- tarblaren is op lontarblaren werd en wordt geschreven. Let op de hand en vingerstand van Hare Hoogheid de Hoogste Wijsheid; let op haar peinzende blik-omlaag; let op haar ranke, voorname zit op de grote lo tos en betreur het met ons, dat men eens (om der wille van het vervoer? of om der wille van de ver-Europe- sing van de vorm van het geheel) twee vleugels heeft afgezaagd. Neem het geheel nog eens goed in u op en wees gelukkig, dat u kennis hebt ge maakt met Haar die de R.T.C. be heerste: Prajnaparamita sedert plm. 1200 het schoonste beeldhouwwerk uit de H\ndoe-Javaanse tijd. Tegen woordig adres: Rijksmuseum voor Volkenkunde, Leiden, stilte hoek. Prof. dr C. Snouck Hurgronje, een diergenen, die de wegberei ders zijn geweest voor een nieu we verstandhouding tussen Ne derland en Indonesië. ren. En deze laatste weg is de weg die het wereldgeweten na twee gruwelijke wereldoorlogen van ons eiste te gaan. Toen en nu heeft Ne derland geschiedenis gemaakt, een grote bijdrage voor de grote ge schiedenis. Toen vroegen o.m. vrije handel, open zee, macht en eigen welvaart om offers omdat de Tijdgeest toen zo was. Thans vragen zelfbeschikkings recht en gezamenlijke vredesver- zekering om onze toewijding en om onze offers omdat thans de evo lutie der beschaving zulks van ons vergt. Zoals wij indertijd van omstreeks 1600 af toonden wat wij konden en dèt wij iets konden, zo zullen wij van nu af wederom tonen wat wij kunnen en dat de evolutie der be schaving ons lot haar eerste pio niers mag rekenen. Iets geheel nieuws wordt van Nederlanders gevergd?, mórgen, neen: reeds héden gedragen wij er ons naar. OM ons zo te kunnen gedragen is hel zaak. dat wij met ingang van ditzelfde plechtige historisch ogenblik, de Grote Verwarring die zich van velen onzer dreigde mees ter le maken, als afgedaan, als overwonnen beschouwen; is hot zaak. dat wij een Eenheid hervin den en alle onderlinge menings- en gevoelsverschil verder laten voor wat het is. Men leze dit gerust als volgt en dan referéren wij aan woorden die niemand onzer ver geten is, of waarvan niemand ooit zeggen kan dat hij ze nooit verna men heeft: „Nederlands morele her bewapening vergt een algehele mobilisatie". Wij waren reeds lid van een Unie (de Westerse), maar dat was nog steeds niet diep tot ons doorge drongen; wij z ij n echter thans ook lid van een tweede Unie, samen met een overzees tegenvoeter-broe dervolk, en dez? tweede Unie eist van ons veel meer nog dan de eerstgenoemde, een nieuwe bin nenlandse Eenheid. Men geve dus de grote verwar ring prjjs, die ieder onzer heeft kunnen constateren zodra in de laatste jaren de onderwerpen Indo nesië en souvereiniteitsoverdrachl De energie der planters zij gaat nimmer verloren en vindt steeds weer hoger en minder-mate- rialistische doeleinden- De trouw der militairen eeds- gevoelige trouw vindt altijd overal nieuw emplooi; goede mili tairen kunnen de beste burgers worden, want zij hebbqn zin voor orde en kameraadschap en offer, en de zin daarvoor is lang niet alle niet-militaire burgers eigen. De stemmen dér roependen in de woestijn van nu af zullen zij ge hoord worden. Met hen bedoelen wij de Leidse afgestudeerden Dij het B.B., de leerlingen van Snouck Hurgronje, Logemann. Vogel. Krom, Doewes, Bergh, Idenburgh en al die anderen die sedert 1900 de ware ziel van het Verre Oosten aan ons openbaarden en aan ons geweten appelleerden hoe wij begane fouten bij rechtsgelijken hadden goed te maken, vooral tot g e e s t e 1 ij k gewin van blank en bruin. Totnu- toe riepen zij als in een „woestijn" van onwil, onverstand en wanbe grip; thans kan en thans moet dat anders worden. Zij zullen de cultu rele wegen tussen Indonesië en Nederland banen, zodat niet langer het sentimentele krontjongliedje, het rederijkerstoneelstuk Dolle Hans, het kermisvermaak van De Suikerfreule, of een étagère met naar kamfer ruikende prullaria alles zijn wat wij hier van Indone sië kennen en waarderen. Neen laat koning Erlangga geen vreemde voor ons blijven. Mogen onze gedachten beïnvloed worden door de dromerige klanken van de gamelan, misschien dat men dan ginds de huivering eerbiedigt die aan ons Wilhelmus ten grond slag ligt! Voorbereiding voor bacterie-oorlog MOSKOU Een Sowjetrussi- sche militaire rechtbank is Zondag begonnen met het proces tegen 12 Japanners, die er van beschuldigd worden in Mandsjoerije het voeren van een bacteriologische oorlog te hebben voorbereid. De aangeklaag den, allen voormalige militairen, hebben een bekentenis afgelegd, aldus radio Moskou. Een der voornaamste beklaag den, de arts Kawasjima Kiyosji, vertelde, dat een speciale legeraf deling. „Eenheid no. 731", inge steld bij speciale order van de Japanse keizer, ongeveer 3.000 per sonen de dood had ingezonden door opzettelijke infectie. Hieron der bevonden zich Russen en Chinese patriotten. Bommen met besmette vlooien werden tot ont ploffing gebracht op terreinen, waar men levende mensen had samengebracht. Voorts werden proeven genomen in een speciale gevangenis van „Eenheid 731". In 1941 werden bommen met besmette vlooien afgeworpen in de buurt van de stad Tsjang Ten. Als ge volg daarvan zou onder de bevol king een besmettelijke ziekte zjjn uitgebroken. De proefnemingen werden o.m. gedaan voor het geval er een oor log tussen Japan en de Sowjet- unie mocht uitbreken. DE BURGERZAAL In het Ko ninklijk Palets op de Dam te Amsterdam, waar hedenmorgen de plechtige overdracht van de souvereiniteit over Indonesië heeft plaats gevonden. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM. Drie documenten zl)n vanmorgen In de Burgerzaal getekend. In een protocol hebben dr Drees en dra Hatta geconstateerd, dat de Mantelresolutle en ontwerp-overeenkomsten en briefwisseling door het Konlnkrjjk en de Republiek zjjn aanvaard en dat zl) dus als geratifi ceerd moeten worden beschouwd: zijnde daardoor de nieuwe rechtsorde aanvaard. Dit Protocol is gedaan in vier exemplaren, twee in de Nederlandse en twee ln de Indonesische taal. Een officiële Engelse vertaling in twee exemplaren zal van dit Protocol worden vervaardigd, om daarna door dr Drees en drs Hatta te worden gewaarmerkt. Staten en Zuidslavië hebben een voorlopige overeenkomst gesloten voor de burger-luchtvaart. Volgens deze overeenkomst zullen Ameri kaanse burgcrvliegtuigen over het Zuidslavische grondgebied mogen vliegen en op Zuidslavische lucht havens mogen landen. Maar ook zullen Zuidslavische vliegtuigen nu mogen vliegen over de Amerikaan se bezettingszones in Oostenrijk en Duitsland. Dit protocol is vervolgens gete. kend aoor alle Nederlandse minis ters: Van Schaik, Van Maarseveen, Gotzen, Stikker, Wyers, Teulings, Rutten, Lieftlnck, Schokking, In 't Veld, Spitzen, Van den Brink, Mans- holt en Joekes, door de IndonesL sche gedelegeerden mr dr Supomo. Z.H. Hamid II, dr Suparmo, mr dr Kusuma Atmadja, dr Sukiman Wir- josnadjojo, en mr Sujono Hadinoto, alsmede door de vertegenwoordigers van Suriname en van de Nederland se Antillen, mr dr R. H. Pos en M. P. Gorstra. Vervolgens werd het Bevesti- gingsbesluit in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin voorgelezen. De Grondwet, art. 211 lid 1 en 2, verlangt immers, dat de nieuwe rechtsorde tot stand komt door vrij willige aanvaarding langs democra tische weg, hetgeen in het Protocol was geconstateerd, en vervolgens de bevestiging door Hare Majesteit de is in het Bevestigingsbesluit ge schied. Doch de grondwet vraagt ook nog plechtige afkondiging. Daarop heeft het tweede deel van het Bevestigingsbesluit betrekking: de nieuwe rechtsorde zal plechtig worden afgekondigd, door plaatsing van onze bevestiging en van de ove rige in deze bijeenkomst onderteken de bescheiden in het Staatsblad en in een buitengewoon nummer van de Staatscourant. Luchtvaartovereenkomst tussen V.S. en Zuidslavië BELGRADO De Verenigde Koningin Welnu, deze bevestiging Van de Beve.stlglng zal, volgens bevel van Hare Majesteit, een exem plaar voorzien van het grootzegel van het Koninkrijk en van de hand tekeningen van alle ministers, wór den bewaard in het Kabinet der Ko ningin. Het tweede, eveneens van handtekeningen en grootzegel voor zien, zal aan Hatta worden overhan digd, ter aanbieding aan president Sukarno. Met het oog daarop heeft de Landsdrukkerij twee rode geitenle ren dozen laten maken. 65 bij 40 centimeter groot,-waarin alle stuk ken, welke in de bijeenkomst in de Burgerzaal zijn ondertekend, zullen worden bewaard. Het zware oud- Hollands papier, dat de tand des tijds gedurende lange eeuwen zal kunnen doorstaan, komt in witte zjj te rusten. Een ruimte met een dia meter van ongeveer 15 centimeter is voor het grootzegel uitgespaard. Het derde stuk, dat ln de Bur gerzaal is getekend, door Koningin en ministers en na een toevoeging door Hatta en zijn medegedelegoer- den, is de Acte van Souvereini- teitsoverdracht en Erkenning, op gemaakt in twee Nederlandse en twee Indonesische exemplaren, en twee Engelse vertalingen. „Wy Ju liana aldus begint dit stuk. evenals de Bevestiging. Doch in deze acte wordt niet anders meer dan „verstaan". Formeel zijn de VSI reeds zelfstandig geworden bij de bevestiging. „Wy verstaan, dat de souvereiniteitsoverdracht rechts kracht verkrijgt; wii verstaan, dat de Unie is tot stand gekomen." Dit is dus eigenlijk al geen staats. rechteiyke daad meer. In dc acte van Souvereiniteitsoverdracht ech ter wordt nog eens en voor de ge schiedenis vastgesteld, dat Indone sië de souvereiniteit van Nederland "heeft ontvangen. Een stuk met de betekenis van een gebaar dus. maar ook met politieke achtergrond! Geen staatsrechteiyke echter. Niettemin van groot belang De geboorte-acte eigenlijk van de nieuwe staat. Al dus ingeschreven ln het bevolkings register van de vrije naties. Met de rede, die Koningin Wil helmina op 7 December 1942 uit sprak voor de microfoon van de B B C. wees zij het Nederlandse volk een nieuwe weg naar de toekomst. WIJ JULIANA, bij de grati. Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau JIJ JULIANA, bij de gratie Gods Koningin der derlandse en twee in de Indonesische taal, me: lerlai enz., enz... enz. Op heden de zeven en twintigste December ne gentienhonderd negen en veertig, in plechtige byeenkomst op het Koninklijk Paleis te Amsterdam; Gelet op artikel 211 der Grondwet en op de inhoud van het op heden gedagtekende, in deze plechtige overeenkomst door onze minister-president, minister van Algemene Zaken en de minister-president, minis ter van Buitenlandse Zaken a i van de Republiek der Verenigd- Staten van Indonesië, leider var. de delegatie ter vertegenwoordi ging van de Republiek der Ver enigde Staten van Indonesië bij de souvereiniteitsoverdracht on dertekende Protocol; Gelet voorts op Onze Bevesti ging in deze plechtige bijeen komst van de nieuwe rechtsorde, zoals deze is vervat in de door de Algemene Vergadering van de Ronde Tafel Conferentie te 's-Gravenhage op 2 November 1949 aangenomen Mantelresolu tie met ontwerp-overeenkom sten en briefwisseling; VERSTAAN dat mits dien op heden, de zeven en twintigste December negentien honderd negen en veertig: de souvereiniteitsoverdracht overeenkomstig het aan voor melde Mantelresolutie gehechte Charter van Souvereiniteitsover dracht rechtskracht verkrijgt; de Nederlands-Indonesische Unie, aan welks hoofd staan Wij, en bij opvolging Onze wettige opvolgers tn de Kroon der Nederlanden, tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië is tot stand gekomen; ïlle bijkomende resultaten van de Ronde Tafelconfe rentie, vervat in de bij voormelde Mantelresolutie be horende bescheiden, krachtens het onder V van die Mantelresolutie bepaalde in werking zijn getreden; BEVELEN, dat van deze Akte vier exempla ren worden opgemaakt, waarvan twee in de Ne- onze handtekening bekrachtigd, en mede-onder tekend door alle Onze ministers, zullen de van deze Akte een Engelse vertaling in tweevoud worden vervaardigd; dat een exemplaar in de Engelse en een exem plaar in de Indonesische taal alsmede een ver taling in het Engels zullen wor den bewaard in ons Kabinet, en gelijke exemplaren in handen zullen worden gesteld van de door de president van de Repu bliek der Verenigde Staten van Indonesië naar deze plechtige bijeenkomst afgevaardigde de legatie, ter overhandiging aan genoemde President; en dat door onze minister van Justitie gewaarmerkte afschrif ten van deze Akte in de Neder landse en in de Indonesische taal zullen worden verzonden aan de beide Kamers der Staten Gene raal. aan de Hoge Raad der Ne derlanden, aan de Gouverneur en de Staten van Suriname als mede aan de Gouverneur en de Staten van de Nederlandse An tillen. Gedaan te Amsterdam, de 27ste December 1949. H. M. KONINGIN JULIANA. Hoofd der Nederlands-Indonesische Unie. Drs. Mohammed Hatta, leider van de delegatie van de Repu bliek der Verenigde Staten van Indonesië en de Leden dier delegatie, mr dr Supomo, Z.H. Hamid II, dr Suparmo, mr dr Kusuma Atmadja, dr Sukiman Wirjosandjojo, mr Sujono Hadinoto, verklaren namens de Re publiek der Verenigde Staten van Indonesië, overeenkomstig de inhoud van bovenstaande Akte de souvereiniteit te hebben aanvaard, in te stemmen m et de totstandkoming van de Ne derlands—Indonesische Unie tussen het Konink rijk der Nederlanden en de Republiek der Ver enigde Staten van Indonesië en met hetgeen verder in deze Akte is verstaan. Amsterdam 27 December 1949. Wanneer de RIS er om vraagt, staan jonge deskundigen gereed Bereid om werkend te dienen V- (Van een bijzondere medewerker) UTRECHT. Wanneer wU met een zekere trots mogen beweren, dat ons bestuur over Indonesië in vergelijking met dat van andere koloniale mogendhecfen voorbeeldig is geweest, dan is dit niet ln de laatste plaats te danken aan de ambtenaar-B.B., de ambtenaar Binnenlands Bestuur. Hij was het, die in een gebied, dikwijls zo groot als een paar flinke Nederlandse provincies samen, geheel alleen het Gezag uitoefende soms. wanneer het nodig was, als ren streng, maar rechtvaardig heerser, meestal ech ter als een vader, met veel liefde voor zijn kinderen. Van hem werd geëist, dat hij niet slechts de taal van zijn district kende, maar bovendien volkomen op de hoogte was van de adat. het ingewikkelde samenstel van in heems recht en godsdienstige be standdelen, dat het leven in het Oosten zo volkomen beheerst. Het is indertijd een voortreffelij ke gedachte van de Nederlandse re gering geweest om de aanstaande bestuursambtenaren een academi sche opleiding te geven. Deze duur de vijf tot zeven jaren en beroerde alle aspecten van het Indonesische leven. Door de oorlog werd zij tij delijk onderbroken, maar in 1945 onmiddellijk hervat. En op het ogenblik studeren nog 180 jonge mannen Indologen noemt men hen aan de universiteiten van Leiden en Utrecht, om zich te be kwamen voor een bestuurstaak in Indonesië, die zij nooit zullen ver vullen. Want in Indonesië leggen de bestuursambtenaren thans de laatste hand aan de overdracht van hun functie aan de Indonesiërs. Toch doorgaan Toch gaan de Indologen met hun studie door. „Deserteurs" vindt men onder hen nauwelhks. En naar ons uit gesprekken met hen geble ken is. hebben zij er zelfs nog een schepje bovenop gegooid. Want omdat hun bestuursambtenaarsstu die te veel omvat, om hen tot vak lieden op een of ander gewoon- practisch gebied te maken, hebben zij zich in de laatste jaren toege legd op andere onderwerpen, zoals Oosterse economie, Indisch Recht, e.d.. hoewel aan de CIA (cand. Ind. ambtsnaar) maar vijf doodgewone jaren studie-recht zijn toegemeten. Nu zijn vijf jarep weinig. te weinig! voor twee studies tege lijk, maar allen hebben gevoeld, dat ze moesten aanpakken om, mocht Indonesië om Nederlandse vak mensen voor de overgangsjaren en de nieuwe toestanden vragen klaar te zijn en hun diensten te kunnen verlenen. Dus: vechtend tegen tijdgebrek, met een onzekere toekomst voor ogen, maar geladen met energie en verlangend om te mogen werken in Indonesië, begint de Indoloog te genwoordig iedere dag aan zijn veelomvattende taak. Als buiten staanders met veel poeha verkon digen. „dat ze in Indonesië de Ne derlanders hard nodig zullen heb ben en dat ze ons niet kunnen mis sen" dan zwijgt de Indoloog want hii weet dat sentimentskwesties in Indonesië heel zwaar wegen en dat wij blij mogen zijn als de RIS zich werkelijk tot ons zal wenden om „mensen". Bereid te dienen Maar zegt iemand, dat de kans voor hem verkeken is dan zet juist de goede Indoloog de tanden op el kaar en werkt nog wat harder, om dat hij weet. dat alleen werk en bereidwilligheid om werkend te dienen in deze wereld, dus ook in Indonesië en vooral voor ons in Indonesië het gewone menselijke bestaan recht vaardigen. Tot slot: ten opzichte van Indonesië geldt voor iedere In doloog: boven alles de Liefde. Zij lopen er niet mede te koop, maar wees gerust: die Liefde hebben wij en kweken z ij! Garry Davis krijgt een kerstboom STRAATSBURG. Garry Davis, „wereldburger nummer één" heeft de Kerstdagen doorgebracht in zyn tent bij de brug tussen Straatsburg en Ketil. Hij hoopt tot Duitsland te worden toegelaten, waar hij wil heL, pen met de wederopbouw. Over gebrek aan belangstelling had hy niet te klagen. Vele Straats burgers hadden zich per tram naar het Franse uiteinde van de brug be geven en staarden vandaar naar de tent, waarby Davis, gehuld in een deken, voor een houtvuur op een draagbare schryfmachine zat te typen. Vrienden hebben levensmid delen, dranken en zelfs een kerst, boom voor hem meegebracht

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 5