DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Rood-witte vlag vervangt de Nederlandse driekleur Zuidslavische guerilla's: fantasie der Cominform Zes landen erkennen de Indonesische republiek- „Aero Holland" zet haar vliegbedrijf stop Sultan Hamengku Buwono en H. V.K. tekenen protocol Crisis in Syrië bereikt climax Kwang Nan in rode handen 9e Jaargang, no. 304 Woensdag 28 December 1949 Opgericht dooi de Stichting „Her Parool' Giro 510330. Ban*: Rolterdamsche Bank Postbua 9 Abonnemenu- prija 32 cent p. w. of 3.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. R.I.S. HEEFT HET GEZAG AANVAARD BATAVIA. Enkele ogenblikken nadat Dinsdagmorgen H.M. Koningin Juliana afstand had gedaan van de Nederlandse souvereiniteit over Indonesië heeft de regering van de nieuwe republiek Indonesia Serikat het gezag aanvaard. De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, de heer A. L. Lovink en de plaatsvervangend premier van de nieuwe regering, sultan Hamengku Buwono tekenden het protocol van de bestuursover- dracht in het paleis van de vroegere gouverneur-generaal, onmiddellijk nadat de koningin haar rede, die door luidsprekers werd uitgezonden, had beëindigd. Dat was om 10.34 uur Nederlandse tjjd (17.34 uur plaatselijke tijd). Daarop werd de Nederlandse vlag gestreken onder de tonen van het Wilhelmus en vervolgens de rood-witte vlag gehesen onder de klanken van het Indonesia Raja. De sultan en de heer Lovink salueerden. Juichende menigte bij het paleis Sultan Hamengku had zich met zijn delegatie per auto van de vroegere woning van Sukarno naar het paleis begeven De heer Lovink begroette het gezelschap in de grote zaal. In zijn rede zei hij te verwachten, dat de Unie tussen Nederland en het vrije Indonesië een krachtige en duurzame band zou zijn. Bij het tekenen van de documenten voor de de jure overdracht zaten de sultan en de heer Lovink aan het hoofd van een lange groene tafel Aan de lange einden bevonden zich zes en dertig Indonesische en Neder landse autoriteiten, die de regering van de nieuwe staat en de aftredende federale regering vertegenwoordig den. Verder waren er vertegenwoor digers van de vreemde mogendheden en vier gedelegeerden van de Com missie der Ver. Naties voor Indone sië In totaal bevonden zich ongeveer 150 personen in de zaal waar de on dertekeningsplechtigheid zich af speelde. De sultan en de heer Lovink waren vlak tegenover een levens groot portret van koningin Wilhel- mina bij haar inhuldiging gezeten. De sultan droeg het bruine uniform van generaal-majoor in het republi keinse leger, de heer Lovink was ge kleed in de witte tropenuniform van het burgerlijk bestuur Hij sprak in het Nederlands, de sultan in bet In donesisch. Precies om 10.54 uur Nederlandse tijd ging de Nederlandse driekleur naar omlaag Op de oprijweg voor de marmeren ingang van het paleis stonden de autoriteiten. Achter het plein van het paleis hield een cordon van politie-agenten een juichende menigte van naar schatting twintig duizend personen in bedwang. Het gejuich zwol aan toen het Indonesia Raja weerklonk en het rood-witte dundoek langzaam omhoog ging, als symbool van het nieuwe gezag der Verenigde Staten van Indonesië Een half uur nadat de heer Lovink zijn functie van Hoge Vertegenwoor diger van de Kroon had neergelegd, vertrok hij per vliegtuig naar Neder- SOWJET-UNIE Geen goede ivil ]\/T OSKOU weet zijn politieke be- doelingen in Azië meestal uit stekend te verbergen, maar af en toe geeft het zich toch bloot, zoals thans in het Indonesische geval. Alle buitenlanders van goede wil hebben de overeenkomst tussen Nederlanders en Indonesiërs een schitterend succes genoemd. Deze immers maakt een einde aan een conflict, geeft de Indonesiërs de volledige souvereiniteit, waarom zij gevraagd hebben en voorziet in een Nederlands-Indonesische samen werking, in het bijzonder op econo misch gebied, die In het zoeklicht niet slechts voor de beide staten, maar voor de ge hele overige we reld van de grootste waarde kan zijn. Dit accoord is tot stand gebracht, hoewel er vele moeilijk heden te overwinnen waren en de onderhandelaars aan beide zijden verdienen ongetwijfeld de waar dering van allen. Waarom dan wordt deze waardering hun juist door de Russen onthouden? De re den is dit is duidelijk genoeg dat het gebeurde Moskou bitter te leurgesteld heeft. Zolang in Indo nesië wantrouwen en onrust heers ten, kon Moskou de situatie tot zijn voordeel exploiteren en bleef de kans op een communistische revo lutie bestaan. Maar op het ogen blik, dat Nederland de souvereini teit overdroeg en de Indonesiërs zich tot samenwerking bereid ver klaarden. begon Moskou's hoop te dalen. Het communisme zweert bij onrust en ziet niet gaarne, dat een Europese natie een edelmoedig ver gelijk met een Aziatisch land sluit. Het doel van de communisten is niet, Azië de vrijheid te geven, maar situaties te scheppen, waarin het mogelijk is, de volken van dit werelddeel aan Moskou dienstbaar te maken. Zij zijn geen mensen van goede wil maar een nieuw soort imperialisten de gevaarlijkste van de hedendaagse wereld. Iets minder zacht De weersverwachting, geldig van Woensdagavond tot Don derdagavond: Zwaar bewolkt met plaatse lijk opklaringen en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Overwegend droog weer. Zwak ke tot matige wind tussen zuid west en zuid. Iets minder zacht. 29 Dec.: Zon op 8.48, onder 16.36; Maan op 12.54. onder 2.47. H. M. de Koningin telegrafeert president Sukarno DEN HAAG. H.M. de Koningin heeft na afloop van de plechtigheid der souvereiniteitsoverdracht het volgende telegram aan president Sukarno gezonden: „Op deze aangrijpende dag. waar op Indonesië haar onafhankelijkheid heeft verworven, zend ik u. mijnheer de president, mijn beste wensen voor het geluk en de voorspoed van uw land en volk. Moge de Unie, welke thans onze beide landen verbindt, strekken tot zegen van Nederland en Indonesië." land. Achter een motorescorte reed hij met zijn echtgenote langzaam naar het vliegveld Kemajoran Het regende op dat moment, ^en fijne motregen daalde neer uit donkere re genwolken Het witte paleis stak scherp af tegen de zwarte lucht. Langs de drie kilometer lange weg stonden wachten opgesteld. Indone siërs riepen: ..Merdeka!". Telegram N.V.V. aan president Sukarno AMSTERDAM. Het bestuur van het N.V.V heeft het volgende telegram gezonden aan president Sukarno. „Wensen de volkeren van Indonesië in persoon van Uwe Excellentie hartelijke geluk met bekroning door souvereiniteitsover dracht van bewonderenswaardige strijd om nationale zelfstandigheid. Hopen op vriendschappelijke sa menwerking tussen uw en ons volk en in het bijzonder tussen georga niseerde werknemers van beide staten". Geboorte aangifte bij de V.N. Nederland steunt verzoek om lidmaatschap LAKE SUCCESS. - Dr H. Rie- mens, waarnemend leider van de Nederlandse delegatie bij de Ver enigde Naties, heeft gisteren aan se cretaris-generaal Trygve Lie een brief overhandigd, waarin de ge boorte van de Verenigde Staten van Indonesië wordt aangekondigd en waarin wordt toegezegd, dat de Ne derlandse regering „alle mogelijke stappen zal nemen om een spoedige toelating van deze nieuwe staat als lid van de Verenigde Naties te be vorderen". Bij de aanbieding van de brief sprak dr Riemens de hoop uit. dat de Nederlands-Indonesische Unie beide landen zal versterken en de welvaart in de wereld ten goede zal komen ..Mijn regering." zo zeide hij. „verlangt alle mogelijke hulp aan Indonesië te verlenen en mede te helpen aan zijn gestadig voortgaan naar economische, sociale en geeste lijke welvaart" Palar uit wensen voor opbouwende samen werking NEW YORK. Op het huis van Palar, de ambassadeur der V.S.I. bij de Verenigde Staten, is gisteren het rood-wit van de nieuwe staat gehesen. In een toespraak verklaar de Palar onder meer: „De stichting van de republiek der Verenigde Staten van Indonesië is buitenge meen belangrijk in het kader van de likwidatie van het koloniale stelsel in de wereld". Hij sprak voorts de wens uit dat er een op bouwende samenwerking tussen In donesiërs cn Nederlanders tot stand zou komen. Eindelijk regen voor New-York NEW YORK. Sinds het voor jaar heeft het te New York niet zo hard geregend als gisteren. Vele New Yorkers kregen een nat pak, maar zij waren er blij om, omdat de regenval een vermindering van het watertekort betekent. Het wa ter in de reservoirs is met bijna 2,8 millioen kubieke meter vermeer derd. Tegelijk met de regen kwam de warmte. De temperatuur steeg tot bijna 16 graden celsius. Het was de warmste 27ste December, die ooit geregistreerd is. De meteoro logische dienst heeft voor de ko mende 24 uur opnieuw regen voor speld. Na het voorlezen van de Akte van Souvereiniteitsoverdracht en Erkenning zette Koningin Juliana haar handtekening onder de vier exemplaren. DAMASCUS. De regerings crisis in Syrië heeft het punt be reikt, waarop het leger het gehele regeringsapparaat moet overnemen of van elke politieke invloed moet afzien. Leidende politici hebben open lijk verklaard niet te willen deelne men aan een regering, die onder contröle der militairen staat. Dit is de voornaamste oorzaak van de moeilijkheden bij de vorming van een nieuwe regering na de jongste staatsgreep van het leger, die onge veer een week geleden plaats had. Inmiddels heeft de Syrische con stituerende vergadering geweigerd hej ontslag van president Hashim Atassi te aanvaarden. De president heeft zich daarop bereid verklaard zijn ontslagaanvrage in te trekken. Hij heeft Khaled Azem, oud-pre mier. belast met de vorming van een nieuwe regering. De voornaamste oorzaak van de ongeregelde toestand in Syrië is ge legen in de oppositie, die vooraan staande legerkringen voeren tegen het voorstel Syrië met Irak te ver enigen. Men gelooft aan de moge lijkheid. dat de voorstanders van deze vereniging hulp van een na burige Arabische staat zullen vra gen, indien de militairen de rege ring zouden overnemen. Vier meisjes verbrand op een kerstfeest HAMBURG. Een tragedie, waarvan vier meisjes tussen de acht en twaalf jaar het slachtoffer zijn geworden heeft zich afgespeeld op een kerstfeest voor weeskinde ren te Buechen in Beneden-Saksen. Kinderen voerden een toneelstuk op „Sneeuwvlok" genaamd. Zij droegen watten costumes om sneeuwvlokken voor te stellen. Een der jurkjes vatte vlam aan dc kerstboom. Schreeuwend van angst en pijn liep het meisje naar de an dere kinderen toe. met het gevolg, dat de costumes van nog vijf meis jes vlam vatten. Vier meisjes ziin overleden. De toestand van Je twee anderen is zorgwekkend. De „Prawda" heeft de Ver. Staten er van beschuldigd, bewijzen van Japanse wreedheden te hebben achtergehouden gedurende de pro cessen tegen oorlogsmisdadigers te Tokio. Betere betrekkingen met het westen en amnestie voor gevangenen BELGRADO. De Zuidslavische minister van binnenlandse zaken, Alexander Rancovic, die tevens het hoofd is van de geheime politie in dit land. heeft bij de behandeling van de begroting in het parlement ontkend, dat er guerilla-troepen in Zuidslavië tegen dc regering in actie zijn. Er houden zich 297 voormalige Oetasjis (Kroatische fascisten) en Tsjetniks (Servische royalisten) in Zuidslavië verborgen cn dat is alles, wat de propagandisten van de Cominform er toe brengt van een ver zetsbeweging in Zuidslavië te spreken. Voor het overige bestaan die verzetstroepen alleen maar in het ziekelijke brein van de Cominform. Rancovic zei voorts, dat de Co- minformlanden Zuidslavië niet op de knieën zouden krijgen en dat de arbeiders van de gehele wereld verbaasd waren over de aanval van de Sovjetunie op het socialis tische Zuidslavië. Hij deelde mede, dat er een civiele luchtafweeror- ganisatie is opgebouwd, welke thans 500.000 personen omvat en deed een beroep op de burgers zo veel mogelijk mede te werken aan de uitbreiding hiervan. Tito en alle andere leden van de regering waren aanwezig bij de behandeling van de begroting, die zonder dat iemand het woord vroeg werd goedgekeurd. Rancovic maakte bekend, dat de Zuidslavische regering besloten heeft aan meer dan 7000 gevange nen amnestie te verlenen. Sinds 1944. aldus de minister, zijn reeds 17.810 mensen in vrijheid gesteld, waarvan 3.463 gedurende het laat ste jaar. De misdaad in Zuidslavië neemt geleidelijk af, behalve op economisch gebied, daar de rijke boeren zich nog steeds hevig ver zetten tegen de collectieve boerde rijen. Ten slotte zei hij, dat Zuid slavië geen politiestaat was en dat de politieke politie volgens begin selen van menselijkheid te werk ging- De minister voor het mijnwezen vertelde, dat in dc Sowjetunie ge kochte en betaalde machines van zeer slechte kwaliteit bleken te zijn; de minister voor de zware industrie lichtte het parlement er over in, dat Zuidslavië in 1949 to taal geen goederen had ontvangen van Hongarije, Roemenië, Tsjecho- slowakije en Polen, hoewel daar voor reeds betaald was en die landen zich contractueel verplicht hadden. De minister van defensie Gosjn- jak zei, dat de militaire uitgaven met 12% zouden worden verhoogd om een eigen wapenindustrie op te bouwen. Eduard Kardelj, de mi nister van buitenlandse zaken deelde mee, dat de betrekkingen met de Ver. Staten. Engeland cn Frankrijk de laatste tijd beter zijn geworden, zonder dat de binnen landse politiek van Zuidslavië daardoor werd beïnvloed. Oudheidkundige vondsten in West-Galilea HAIFA. Israëlische archeolo gen hebben bij onderzoekingen in de Arabische dorpen van West-Gj- lilea een groot aantal graven uit de derde eeuw ontdekt. Een daarvan, gelegen bij het dorp Kafr, bevat de gebeenten van honderden perso nen, die ongeveer 17 eeuwen gele den begraven zijn, kruisen, bezet met edelgesteenten en goud. De geleerden trachten uit te maken of die personen in oorlogen of ten gevolge van epidemieën zijn over leden. Nauwelijks is dc laatste slag van tienen verklonken of dr. Drees rijst op uit zijn zetel om Koningin 'Juliana en de aanwezigen de voorlezing van het eerste officiële stuk aan te kondigen. Naast Koningin Juliana zit de eerste minister van Indonesië, drs Mohammed Hatta; aan diens rechterzijde Sultan Hamid II. Tal van gelukwensen uit alle delen van de wereld DEN HAAG. Eer de jonge re publiek der Verenigde Staten van Indonesië vierentwintig uren oud was, werd zij erkend door Canada, Zuid-Afrika. dc Philippijnen, Au stralië, Engeland en Birma. Dc Verenigde Staten hebben bekend gemaakt, dat zij de RIS zullen er van Indonesië een „historische ge beurtenis" van grote betekenis voor de gehele wereld" genoemd en hii verklaarde trots en voldaan te ziin. dat de V.N. hierbij een belangrijke rol hebben gespeeld Ook hij sprak gelukwensen uit aan het adres van Indonesië en prees het staatman- schap van beide volken. Met vrij wel dezelfde woorden als Trygve kennen. Er moeten hiervoor echter i Lie heeft Pandit Nehroc de vesti- nog bepaalde formaliteiten worden I vfn ecn„ „historische gebeurtenis voor Azie genoemd. HONGKONG De Chinese na tionalisten hebben hun laatste be langrijke luchtbasis op het vaste land verloren door de bezetting van Kwang Nan ongeveer 50 km ten noord-oosten van Tsjengtoe door de communisten. Volgens be richten van communistische zijde is Kwang Nan gevallen nadat „bijna zeven divisies" onder gene raal Hoc Tsocn Nan waren over gelopen. Volgens deze mededelin gen liepen de troepen over na een „psychologisch offensief van drie dagen", waarbij vooruitgeschoven communistische eenheden de na tionalisten -door midcel van luid sprekers toespraken rn hen wezen op hun hopeloze positie. Naar verluidt, hebben de natio nalisten een betrekkelijk grote vloot" verzameld om de verwachte communistische aanval op het eiland Hainan tegen te houden. Er zouden mijnen zijn gelegd in de straat van Hainan vervuld. De officiële erkenning wordt vertraagd, doordat president Truman met vacantie is. India heeft bekend gemaakt met de Verenigde Staten van Indonesië diplomatieke missies te zullen uit wisselen op ambassade-niveau en Cuba heeft te kennen gegeven prijs te stellen op het onderhouden van harteliike en vriendschappelijke betrekkingen, welke mededelingen het vergezeld liet gaan van harte liike gelukwensen. Ook de Zweed se regering heeft de jonge repu bliek gelukwensen doen toekomen, evenals trouwens alle landen, die haar hebben erkend Philip Murray, de president van het Committee for Industrial Orga nisation heeft een gelukstelegram aan president Sukarno gestuurd en daarin de wens uitgesproken, dat de RIS de vrede in Zuid Oost-Azië zal versterken. Voorts bevatte zijn boodschap een beroep op de Indo nesische arbeiders zich te organi seren in „vrije" vakverbonden. Trygve Lie. de secretaris-gene raal der Verenigde Naties, heeft de vestiging van de Verenigde Staten Generaal A. G. L. Mc Naughton. de permanente vertegenwoordiger van Canada bil dc V.N.. die in Ja nuari j.l. in de Vciligneidsraad een resolutie indiende, die de basis heeft gevormd voor de Van Royen- Rum-overeenkomst. heeft gezegd., dat alle volken, die de vrijheid liefhebben, waar ook ter wereld, één zullen zijn in hun oprechte wensen voor het geluk en de voor spoed van deze nieuwe natie. De enige dissonant is voortge bracht door het Belgische blad ..Le Soir" dal de westerse voogdij in Indonesië graag nog enige jaren had zien voortduren en dat de sou vereiniteitsoverdracht een .nieuwe achteruitgang van Europa in de wereld" noemt. Aus der Fünten krijgt levenslang AMSTERDAM Het bijzonder Gerechtshof te Amsterdam heeft he denmorgen de 40-jarige voormalige chef van de „Zcntralstelle fuer Jue- dische Auswandcrung", F. H. Aus der Fünten, veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Veertien dagen ge leden eiste de Procureur-fiscaal, mr. J. Besier. de doodstraf tegen hem Het Hof verleende hem acht dagen om tegen deze sententie in cassatie te gaan. In de haven van Buenos Aires ligt het werk volledig stil tengev.olge van een staking van de havenarbei ders. Zij eisen o.m. teruggave van het gebouw van hun vakbond. Bidault zal opnieuw vertrouwenskwestie stellen PARIJS. De regering van Georges Bidault heeft weer een neder laag geleden in de „belastingen- strijd" welke nu al 37 dagen aan de gang is. De financiële commissie van de nationale vergadering ver wierp namelijk haar laatste com promisvoorstel, een poging van de minister van financien Maurice Petsche, de in de coalitie vertegen woordigde radicalen en conserva tieven tot elkaar te brengen. Zaterdagmorgen kwam Bidault met geringe meerderheid door een vertrouwensvotum heen. Toen ech ter de assemblee de begroting punt voor punt ging bespreken stuitte de premier weer op heftig verzet. Nu zal hij ten tweede male zijn toe vlucht nemen tot het vertrouwens- wapen in de hoop voor het midder nachtelijk uur van de 31ste Decem ber de begroting er door te hebben. Mocht de regering niet het beno digd aantal stemmen krijgen dan valt het kabinet. Onze verliezen in Indonesië DEN HAAG. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: serg. H. Steggerda uit Leeuwarden. Kon. Ned. Ind. Leger: Mal. mil. soldt. 2de kl. Sarmin uit Indonesië. „Luchtvaartpolitiek der regering bevoordeelt de K.L.M. AMSTERDAM. Het bestuur van de „Aero Holland" heeft besloten zijn,vliegbedrijf stop te zetten. Dc liquidatie van het bedrijf zal geleide lijk geschieden, doch vermoedelijk reeds per ultimo Maart een feit zijn. Het bestuur van de „Aero Holland" is tot dit besluit gekomen, omdat naar zijn mening in ons land op het ogenblik de voorwaarden ontbreken, die onontbeerlijk zijn voor de opbouw van een particulier vliegbedrijf naast de K.L.M. Het grootste deel van het zestig man omvattende per soneel van de „Aero Holland" is gisteren ontslag aangezegd mei een op zeggingstermijn van drie maanden. Een klein deel van personeel zal in dienst blijven, omdat de „Aero Holland" haar commerciële activiteit voorlopig denkt voort te zetten en haar relaties, zij liet voorlopig niet meer met eigen vliegtuigen, hoopt te kunnen blijven bedienen. Het wachten is op andere inzichten Toen de regering indertijd de aanvrage voor een concessie voor een charterluchtvaartbedrijf in willigde. was bekend, dat dc KLM op dit terrein geen ambitie had. Nauwelijks was „Aero Holland" echter opgericht, zo verklaart het bestuur, of door de KLM werd be langrijk meer activiteit op dit ge bied ontplooid. „Aero Holland" on dervindt thans, dat de KLM tracht geheel door „Aero Holland" ont wikkelde en op haar initiatief tot het luchtverkeer gebrachte relaties tot zich te trekken. „Aero Holland" wil geen concur rentiestrijd aanbinden met een be drijf dat voor bijna 100% aan de staat behoort en daardoor over ge heel andere middelen beschikt dan een particuliere onderneming. Zij hoopt, dat andere inzichten om trent het wezenlijk belang van de Nederlandse luchtvaart en een betere internationale p ositie van Nederland het mogelijk zullen maken het volledig bedrijf in grotere vrijheid weer op te nemen. Nee toch... Heus! Proeven, genomen met men sen die nog nooit een stomme en/of een geluidsfilm hadden gezien, wijzen uit dat zij voor 75% niet geïmponeerd zijn en er niets aan vinden. Uit een politierapport, ergens: .gestolen automobielen 23; teruggevonden: 27; gestolen fietsen: 11; teruggevonden: 13. Byron, Dickens, Shelley, Ten nyson, Baudelaire, Dostojef- ski, Flaubert, Goethe, Nietzsche, Jean Jacques Rousseau, Strind- berg zenuw specialist Brain te Londen noemt hen allen ge vaarlijk ziek en rijp voor opne ming in zijn kliniek. Zou hij niet weten, dat zij al haast weer terugkomen? Conchita Cintron. de beroem de slierenvechtster heeft zich een man bij elkaar gevochten, nog wel een man van adel uit de familie Bombeirs. Nog 20 stieren en dan gaat het paar naar Afrika. V__

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1