G Land „der zee ontrukt" dat meesten onzer niet kennen Wij geven raad Niet wij bepalen wanneer de mens zal ontvangen wat hem toekomt Moet V eens hóren Ook achter de zeedijk aan de Dollard ligt voor boeren een nieuw bestaan MOEILIJKHEDEN? f VRIJ NEDERLAND Nederlandse Bachverenigmg ontvouwt haar plannen Lang verzwegen Franse bijval voor Nederland V. .J Donderdag 29 December 1949 3 Plastic-gebitten Op de kwestie van de reclame met plastic-gebitten liet uw krant als eerste in Nederland het licht vallen. Gaarne zou ik twee dingen willen opmerken: 1. Is het eigenlijk niet zeer vreemd, dat de studenten en tand artsen zo' hevig geïnteresseerd zijn in de handel in kunstgebitten"' Een chirurg doet toch geen zaken in kunstledematen? Een oogarts drijft toch geen nevenhandel in kunstogen, brillen en aanverwante artikelen? Wij hebben in verhou ding tot het buitenland véél te wei nig tandartsen. Waarom dan han del in kunstgebitten niet aan ande ren overgelaten? Ronduit gezegd: wordt er aan p-othesen meer verdiend dan aan het zuivere tandartswerk? 2. Als ik het woord medicus hoor, denk ik aan een roeping: op de eerste plaats het helpen van de lij dende mensheid. Hoor ik het woord tandarts echter, dan denk ik aan een beroep anders nog: een ambacht, op de eerste plaats doodgewoon geldverdiencn. Ik heb altijd het idee dat een tandarts veel vlugger rijk zaL worden dan een dokter. Natuur lijk is dit zuiver een gevoelskwes tie; U en vele anderen zullen er mis schien heel anders over denken. Dit alles raakt uitsluitend de fi nanciële kant van het vraagstuk. Over de medische zijde waag ik het niet me uit te laten, omdat ik te on deskundig ben om me daar ook maar een schaduw van een oordeel over te kunnen vormen. Ik zou echter willen besluiten met een vraag waar ik van iemand, die zich tot objectief vergelijken be voegd acht, zeer graag een oprecht, openhartig en onbevooroordeeld antwoord zou willen hebben. Deze vraag is: Hoe is onze tand artsopleiding in verhouding tot het buitenland, speciaal Amerika. Kunnen wij zonder chauvinisme zeggen, dat wij in ieder opzicht elke toets van vergelijking glansrijk kun nen weerstaan. Staan wij op dit punt werkelijk zo aan de spits, dat wij hooghartig kunnen zeggen: Kom ons niet met nieuwigheden lastig vallen, wij hebben alles grondig be studeerd en weten er allang alles van. Is het verzet tegen nieuwe metho des werkelijk gebaseerd op supreme kennis of op in wezen dom conser vatisme? G. A. BRIEFFIES. Wij willen gaarne voor deze laat ste vraag onze kolommen open stellen, doch menen dat de hoofd inspectie voor de Volksgezondheid, waar men stellig tot objectiever oordelen in staat is, dan elders, reeds duidelijk de gevaren heeft belicht, verbonden aan het „in een dag trekken, ptaatsen van nieuw geoit, alles zonder pijn of schade." Rechten van de Mens (II) Als oud-L.O.L.K P.-er begon mijn bloed te koken toen ik de ver gelijking las, die mevr. N.N. schreef over de beulen bij de BS. of MG. Ten eerste was hier alles leegge plunderd door de Duitsers en land verraders en door allen die de Anti- Christ hebben ondersteund. Ten tweede: prikkeldraad was nodig, want onder de vrouwen zat ook Ges tapo. Ten derde: zij zijn voor een bloedbad gespaard gebleven. En hoe moesten de Joden huizen in wagons zonder tonnetjes. Vervolgens geeft de schrijver gru welijke bijzonderheden over zijn eigen gevangenschap en vervolgt vijf vrouwen in een één-per soonscel? Wij zaten cr met 17 man in. Neen. voor de echte oud-illega len bestaat er voor oud-NSB-ers geen plaats meer in deze ihaat- schappij. Rechten van de Metis III) Mevr. N.N. geeft de typische gees tesgesteldheid weer van vele politie ke delinquenten en ex-NSB-ers die menen een vergelijking te kunnen maken tussen de gevangenen van de Duitse concentratie-kampen en die uit de Hollandse kampen van na de bevrijding. Een zeer bedenkelijke vergelijking. Het schijnt voor dit slag lieden nog niet duidelijk te zijn, dat de door de Duitsers gevangen gehouden Neder landers voor het overgrote deel niet alleen volkomen onschuldige men sen, maar bovendien de meest prin- cipieelste vaderlanders waren die door hun heldhaftig verzet grote ri sico's liepen. Dit in tegenstelling tot de ex- NSB-ers en andere profiteurs, die als gevolg van hun onvaderlandslieven de houding als schuldigen te recht dienden te staan om loon naar werken te krijgen. Aan laatstge noemde groep is het derhalve zeker niet om te oordelen of ongepaste opmerkingen te maken over de wijze waarop zij behandeld zijn. Zij kregen wat ze verdiend hadden Misschien hadden ze gedacht een flatje met stromend warm en koud water te krijgen en 's morgens thee op bed. In dat geval is hun teleur stelling wel begrijpelijk. Ik vind het ongepast dat lieden, die het eens waren met hen die de rechten van de mens met voeten tra den, een beroep op diezelfde rechten doen, zodra zij de consequenties van hun afschuwelijk gedrag aan den lij ve ondervinden. Mevr. N.N. wordt bedankt voor het feit dat ze „iets duidelijk" wil ma ken, doch iets anders dan zij bedoelt, is ons duidelijk geworden n.l dat nog steeds niet tot vele van deze spijkerharde schedels is doorgedron gen dat zij en alleen zij in de be zettingstijd fout geweest zijn. Neen, zij voelen zich verongelijkt en klagen over aangedaan onrecht, beklagen zich over afgenomen ondergoed (hoe zij aan ondergoed kwamen toen wij met vodden liepen is ieder bekend) beklagen zich over bewaking door M.P.'s (Ongetwijfeld zagen ze liever een „Heinrich" of een „Hermann"). Schande! Wie zulk sport boter op het hoofd heeft moet zéker niet in het zonne tje gaan staan, maar rustig en on opvallend aan de schaduwzijde blij ven. G. A. HELGE. Rechten van het Dier Wat we met Kerstmis ook geden ken hetzij de geboorte van Chris tus, hetzij de zonnewende het doet niet zoveel ter zake, want het Kerst feest betekent in ieder geval: vrede, vreugde, licht en blijdschap. Niet echter voor het Dier. Millioe- nen worden er afgeslacht en dit op DEN HAAG. In het Noord-Oosten van ons land. aan de rand van de Dollard ligt de Johannes Kerkhovenpolder cn er naast, meer Oostelijk, de Carel Coenraadpolder. De laatste kwam In 1923 gereed. Zy zijn verschil lend van vorm cn zUn volgens een verschillende methode op de zee her overd. De Carel Coenraadpolder Is, evenals de meer landwaarts gelegen Relderwolder-, Finstcrwoldcr-, Stads- en Oostwolderpolders. langgerekt In de breedte. Zy zgn ontstaan doordat men met behulp van de overheid dyken legde over de kwelders. Kwelders zgn. zoals men weet. met groen begroeide slikken die alleen bg zeer hoge waterstanden, byvoorbceld stor men.. onderlopen. Verder naar zee liggen de slikken, land dat bU elke vloed onderwater komt te staan cn bg eb droog valt. De Johannes Kerkhovenpolder kwam tot stand doordat men in het midden van de vorige eeuw een dijk legde over de slikken. Dit ging net-grote moeite, want in die tijd beschikte men nog niet over technische hulpmiddelen. Al les moest met mensenhanden ge schieden, kruiwagen voor kruiwa gen en schop voor schop moest die dijk worden gebouwd. Tot drie maal toe werd hij door de natuur gedeeltelijx vernield, maar in 1883 was hij definitief dicht. Hij werd aangelegd op initia- Bij hoogtij lopen de zoge naamde slikken onder water. Wanneer het water is teruggelo pen, is er een hoeveelheid slib achtergebleven. Langzaam maar zeker breiden de kwelders zich op deze manier uit (voorgrond). tiqf van de Amsterdamse koop man Johannes Kerkhoven en en kele zijner vrienden. Zij richtten een maatschappij op tot inpolde ring van de Dollard. nadat zij van de Staat een stuk tweeduizend hectare slikken hadden gekocht. De koop kwam tot stand onder de verplichting voor de kopers om in te polderen. Slikken in eigendom Toen de Johannes Kerkhoven polder was ingepolderd was de naamgever reeds overleden. Zijn dertien kinderen hadden het werk voortgezet Door gebrek aan er varing en het ontbreken van ma chines kwam de maatschappij in moeilijkheden, die m de loop der jaren werden overwonnen. In 1914 waren de uit de dijkdoorbraken ontstane schulden uit de winsten Huurkwestle* rentezegels ouderdomspensioen Invaliditeitswet civiele procedures arbeidswet enz. Vraag: H. A. wil gaarne weten op welke wijze en door wie een vent vergunning wordt verstrekt Antwoord: Het verstrekken van een ventvergunning is niet een zaak van de Kamer van Koophandel, doch wel van de Politie. Het beste is. dat hij, die een ventvergunning wil hebben, naar het Hoofdbureau van Politie gaat, alwaar men hem alles zal vragen wat men wil weten en hem verder nauwkeurig zal in lichten hoe hij zelf moet handelen. Vraag: -W J. P. zou graag willen weten of een huurder, wanneer hij een gedeelte van de woning aan een onderhuurder heeft afgestaan, ver plicht 4s de huiseigenaar een hoger bedrag te betalen. Antwoord: Ja, hiervoor gelden vaste regelen. De huurverhogingen, welke aan de huiseigenaar wegens mede-inwoning verschuldigd zijn be dragen bij 1 mede-inwoner 5%, voor 2 mede-inwoner 10%. voor 3 of meer 15% .voor 5 of 6 20% en voor 7 of meer 30%. Indien zich echter onder de mede-inwoners familieleden van de huurder bevinden, kan, voor het berekenen van het percentage, 1 mede-inwonend familielid buiten be schouwing worden gelaten V r a a g: H. L. B -N. geeft ons een uiteenzetting, waaruit blijkt, dat in de loop van de jaren de verschil lende, door haar betaalde huren en de berekende onderhuren niet geheel overeenkomstig de desbetreffende voorschriften zijn vastgesteld, ook al schijnt een en ander in minnelijk overleg te zijn geregeld. Antwoord: Onder de gegeven omstandigheden is het maar het beste af te wachten hoe de binnen kort te verwachten huurverhogings- (Ingez. Med.) Het oudejaarsnummer van brengt o.a.: Oude jaarsoverpeinzingen uit velerlei pen Wintersport in Noorwegen door Th. Ramaker Een vóóroorlogs spook door Geza Frid Twee Vrije Volken De Souvereiniteitsoverdracht door H. M. van Randwijk en de gewone „gezellige rubrie ken", waaronder nat.uurlijk de Puzzle-rubriek WENST U DIT NUMMER TE ONTVANGEN? Toezending volgt: a. Na ontvangst van 25 cents aan postzegels, of b. gratis na ontvangst van een briefkaart, waarmede u een proefabonnement bestelt tot en met 31 Maart 1950, terwijl u ons 2,50 doet toekomen per postwissel of per postgiro nr 6269 ten name van De Twent- sche Bank met vermelding rekening „Vrij Nederland". Administratie: „Vrij Nederland". Raamgracht 4 - Amsterdam. zichzelf reeds zo weerzinwekkend gedoe wordt verergerd door de ma nier waarop zij vaak worden dood gemarteld. Laat men met Kerstmis beseffen: Geef God wat Godes is Geef de Mens wat Menselijk is. Geef het Dier wat het toekomt: wet zal luiden. Het zal dan mogelijk zijn de in dit geval nogal ingewik kelde verhoudingen opnieuw onder ogen te zien. hetgeen wij gaarne met de vragenstelster gemeenschappelijk willen doen. H. v. d. L.-D., vraagt of ook ver hoging van onderhuur kan plaats hebben in die gevallen, waarin de mede-inwoning reeds een feit was vóór Mei 1940. Antwoord: In het onderhavige geval kan aan de hand van de voor schriften geen huurverhoging wor den gevorderd. Wanneer de eigenaar echter vrij belangrijke vernieuwin gen aan het huis heeft aangebracht, kan hij aan het Prijzenbureau voor Onroerende Goederen vragen of dit wil nagaan of wijziging (verhoging) van de huur verantwoord is. Vraag: H. G. v. d. B., beklaagt zich over het feit. dat huurders niet alleen onregelmatig huur betalen en de achterstand hoe langer hoe gro ter wordt, maar ook, dat allerlei ver nielingen in de percelen worden aangebracht. Antwoord: Onder dergelijke omstandigheden kan men ongetwij feld met kans op succes huuropzeg- ging verkrijgen, al is positieve zeker heid op dit punt nooit van tevoren te geven. Het beste is. wanneer on danks aanschrijvingen de huurders in alle opzichten in gebreke blijven, tot huuropzegging over te gaan. Een overeenkomstig antwoord geldt ook voor een ongeveer gelijke vraag van Mevr. J. v. V., die wij echter moeten raden de huurder mede te delen, dat, wanneer deze door blgft gaan. vernielingen te ver oorzaken tot huuropzegging zal wor den overgegaan. Vraag: J. v. d. V. vraagt of hij een Bewijs van Onvermogen kan krijgen. Antwoord: De beslissing hier over berust bij de Gemeente. Het beste is inlichtingen te vragen op het Raadhuis, waar men dan met de verschillende omstandigheden van betrokkene rekening kan houden. Men kan er in het algemeen op reke nen, dat een pro deo toegevoegde rechtskundige de belangen van zijn cliënt naar behoren. 5aj behartigen. Zij die in een vakvereniging geor ganiseerd zijn raden wij aan bij zaken, liggende op het terrein van het Arbeidsrecht, voorlichting te vragen aan het Bestuur van een vakvereniging. Vraag: H. L. B wil gaarne zijn huis ontruimd zien. omdat hij in het huwelijk wil treden en met zijn aan staande vrouw in de woning wil trekken. Antwoord: Ten principale is het niet uitgeslóten, dat de Rechter een verzoek om huuropzegging en uitzetting inwilligt; echter zal de huurder in deze tijden wel ernstig bezwaar maken, vooral wanneer de nieuwe bewoner nog geen kinderen heeft en degenen, die het huis moeten verlaten, deze wel bezitten. Men zal goed doen bij zaken als deze ernstig rekening te houden met de grote moeilijkheden, welke kunnen ontstaan voor degenen, die gedwon gen wordt hun huis te verlaten. Vraag: Mevr C. B. wil graag weten of ook de ongehuwde vrouw onder de Noodwet Ouderdomsvoor ziening valt. Antwoord: Ja zeker, wanneer zij het 65ste jaar heeft bereikt, gel den voor haar dezelfde voorwaarden van aanmelding en opneming als van kracht zijn voor mannelijke perso nen. Als ongehuwde wordt ook aan gemerkt een weduwe en een vrouw, wier huwelijk ontbonden is of die van tafel cn bed is gescheiden. Bij de Raad van Arbeid kan te allen tijde een aanvraagformulier voor de Noodwet Ouderdomsvoorziening worden aangevraagd. afgelost. Van dat jaar af werd tot 1945 toe, gemiddeld zeven procent dividend betaald aan de aandeel houders Die aandelen zijn door vererving in de handen van velen gekomen. Vierduizend hectare De heer Kerkhoven, met wie wij dezer dagen een onderhoud hadden, i van mening dat on middellijk drie. vierduizend hec tare van de Dollard kan worden ingepolderd Dat zou dan kunnen geschieden op de door zijn voor vaderen toegepaste methode: een dijk leggen in zee Die dijk zou kunnen lopen van het vasteland onder de gemeente Termunten tot een pun* westelijk van Nieuwe- sehans. Met de tegenwoordige stand der techniek is het leggen van zulk een dijk geen bezwaar meer. De heer Kerkhoven acht het een nationaal belang, dat de plan nen tot inpoldering van de Dol lard spoedig tot uitvoering komen Daar heeft de belangrijkste agra rische provincie van ons larid recht op Een dergelijke inpolde ring is, naar zijn mening even goed zoal niet beter dan de inpol dering van Zuid Oostpoldcr in het IJsselmeer Al is he» gebied in de Dollard dan geringer van opper vlakte dan de Zuid Oostpolder als men tenminste niet de gehele Dollard wenst droog te leggen), die vierduizend hectare zijn met veel minder moeite, veel minder kosten en met vrijwel onmiddel- liïke gebruikswaarde aan ons land toe te voegen. Zoals we schreven brachten drie dijkdoorbraken moeilijkheden riet zich mee voor de maatschap pij. De vierde ramp trof haar in 1945 toen de Duitsers de vier gro- le boerderijen in de as legden en alle machines, gereedschappen en de oogst vernielden De directie besloot tot herbouw over te gaan van de tengevolge van de oorlog vernielde gebou wen Die plannen zijn thans voor een deel verwezenlijkt: er is een tech nisch centrum ontstaan, een com plex gebouwen, omvattende kan toor. korenbreker ij, zaaigraanber ging, jeep. en tractorberging ma chinehal, smederg, schaftlokalen, garages, woningen voor werk meester en smid. Dit geheel is om een plein gegroepeerd dat een oppervlakte heeft van ruim veer tig bij dertig meter. Op veertig meter afstand van dit complex is de eerste boerderij verrezen. Behalve dit centrum van het bedrijf moesten nog drie boerde rijen worden herbouwd. Op grond van de ervaringen opgedaan met de gemechaniseerde landbouw meent men thans te kunnen vol staan met de herbouw van twee der vernielde boerderijen, die als DE BOERDERIJEN in de polders worden dikwijls geteisterd door een muizenplaag. Het bezit van 6 katten is dan geen luxe. Wanneer practisch alle muizen zijn gevan gen, is het de vrouw des huizes, die voor de maaltijden der katten zorg moet dragen. steiïnpunten in de polder zgn ge projecteerd Alles is er op gericht een ge heel onafhankelijk bedrijf te voe ren Er is een ingenieus systeem van regenbakken aangebracht, dat bei mogelgk maakt grote voor raden te verzamelen, die ook in tijden van droogte uitkomst voor mens en dier zullen brengen. Alle reparaties aan machines, auto's en tractoren zullen ter plaatse wor den verricht door eigen mensen De korenschuur bezit een grote luifel, om het overdekt dorsen bij slechi weer toch in de buitenlucht te doen gschiedcn. De veehouderg vormde tot {Ids verre in Johannes Kerkhovenpol der een ondergeschikt belang De directie is er evenwel van over ti.igd, dat de ontwikkeling in de landbouw ook voor het Oldambt. dat gedeelte van de provincie waarin de polder ligt tot de meer gemengde bedrijven zal leiden Uit het buitenland kwamen verzoeken om inlichtingen over inrichting van het bedrijf en de bouw van centrum en boerderijen Zo heeft een Belgische jongeman er ervaring opgedaan en enige Enf gelse architecten hebben de ge bouwen bezichtigd. In de uitgestrektheid van het Groninger land liggen deze nieu we gebouwen op de vruchtbare grond In de verte, landinwaarts ziet men de grote Oldambtster boerderijen van andere makelij Naar zee toe vormt de zeedijk de horizon Achter die horizon ligt. naar de mening van de heer Kerkhoven, de toekomst VOLGENS OVERLEVERING is de Dollard. de inham van de Noordzee tussen Groningen en Oost-Friesland, in 1277 ontstaan. Meer dan 30 dorpen zouden zijn vergaan, t(jdcns die grote over stroming. Later zijn gedeelten van dc Dollard weer ingepolderd. i Inui'z Med i EEN FEESTELIJK KOPJE MET TUBEN I kruidenier\ i melkboer 29 c/< Nederland herrezen. De laatste aanwinst is de grote Carcl-Coenraadpolder. In de mooie en vruchtbare J. Kerkho venpolder werd tijdens de bezet ting alles door dc Duitsers ver nield cn weggeroofd. Mooier dan voorheen zijn nieuwe boerderijen in deze vruchtbaarete streek van (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. In een perscon ferentie heeft de Nederlandse Bachvereniging bij monde van Dr Anthon van der Horst haar plannen voor het jaar 1950. waarin het twee eeuwen geleden zal zijn dat Joh. Scb. Bach stierf, uiteengezet Door de toegenomen belangstelling voor de muziek van Bach zal niet als in het herdenkingsjaar 1935. een ge- mccnschappelgk plan der grote in stellingen mogelgk zgn. Wel echter heeft er nauwe samenwerking plaats met de AVRO en het Holland- Festival In het kader van dit festi val zal o a. te Gouda de Johannes- Passion worden uitgevoerd waarbij men hoopt de oorspronkelijke in strumenten te kunnen handhaven, met medewerking o.a. van bas- luiten cn de viola d'amore. LanRe tijd leek de muziek hiervoor onhan dig geschreven, doch Carel van Leeuwen Boomkamp, de bekende cellist cn muziekhistoricus, ontdekte in het atelier Möller 'n viola d'amo re als waarvoor Bach geschreven moet hebben. In het centrum van Bach's practijk stond het orgel en een tweede orgel zal dan ook in de Passionen het clavecymbel vervan gen. terwijl de interessante doch PARIJS. l'Epoque schrgft: Nederland had reeds in 1940 plannen opgesteld om de souvercinitelt over het toenmalige Ncderlandsch Indië aan de Indonesiërs over te dragen, doch dc emancipatie van een gebied met zeventig millioen inwoners, verspreid over verscheidene duizenden eilanden cn met verschillende levenswijzen, is een ongelooflijk moeilijke taak. onbekende „Orgelmis" tot uitvoe ring zal komen. Tevens zullen, over zeven concerten verdeeld, de com posities uit het ..Orgelbüchlcin". die het gehele kerkelijk jaar betreffen, worden uitgevoerd. Naardcn zal dit jaar geen centrum van Bach-cultuur zijn vanwege res tauraties en verbetering der zit plaatsen In de kerk. Echter zal in Delft de interessante Cantate 146, een bewerking van Bach van zijn verloren gegane 3de Vioolconcert, tot uitvoering komen. En Utrecht krijgt, in aansluiting aan de Bnch-herdcnking der Utr. Studenten, een uitvoering van de Orgelmis. Als bijzondere wereldlijke muziek zullen in het Kurhaus te Schcveningen en daarna te Amster dam in Juni de Cantater „Der zu- frieden gcstcllte Aeolus" cn de Jacht-cantate worden uitgevoerd. In de Oude Kerk te Amsterdam zal veel Bach-muzick opklinken. O a. wordt daar weer dc Kunst der Fuge in de instrumentatie van Dr Anthon van der Horst en daarna als clave- cymbelstuk gespeeld Zulks ter vergelijking door Eduard Müller uit Bazel. De op vier balken ge schreven muziek vermeldt n.l. geen bezetting of instrument. Deze en nog enkele andere uitvoe ringen zullen, al naar de structuur der Bachvereniging.' hoofdzakelijk vocale en grotendeels kerkelijke werken omvatten, die hun aanvul ling in de concertpractijk der beste instrumentalisten cn ensemblds van zelf zullen vinden. Toen kwam de Japanse bezetting, die zoveel als maar enigszins moge lijk was, het ontstaan van anti-Ne derlandse en anti-Britse gevoelens onder de Indonesische bevolking aanmoedigde. Na de capitulatie van Japan kwa men de Britten, die de taak van de nieuwe regering te Den Haag in geen enkel opzicht vergemakkelijk ten. De Engelsen lieten toe, dat er in 1945 in Indonesië een nationalis tische regering werd gevormd. Zij moedigden deze Indonesische natio nalistische beweging dermate aan, dat zij haar reeds spoedig zelf niet meer in de hand konden houden. En daarop was het de beurt van de Verenigde Staten, die op meer openlijke wijze optrdden. Het is te vrezen, dat de politieke onrijpheid der Indonesiërs het voor de nieuwe republiek moeilijk zal maken de vrede in haar gebied te bewaren. Ondankbaarheid ls de eerste wij ze, waarop de souvereiniteit zich uit, doch de beschavende rol van de Nederlanders in Indonesië kan niet worden vergeten. Dank zij de Nederlanders werd Indonesië een welvarend gebied en werden de materiële en morele voorwaarden geschapen, waarop de R.I.S. thans het recht op vrijhèid grondvesten". Nieuw lid in commissie voor Indonesië WASHINGTON In plaats van Merle Cochran, die aangewezen ls als ambassadeur van dc Ver. Sta ten in Indonesië, heeft president Truman Edward Down Junior, uit Nebraska benoemd tot waarnemend vertegenwoordiger van de Verenig de Staten in de commissie van dc U.N.O. voor Indonesië. Koningin Juliana houdt ons bijbelse les voor DE kersttijd van dit jaar heeft een geheel eigen karakter gekregen door twee toespraken, die ieder heeft kunnen horen, de toespraken van de Koningin. Eerst op Vrijdag vóór Kerstmis, en onmiddellijk daarna, Dinsdag j.l., ter gelegenheid van de overdracht van de Souve reiniteit aan Indonesië. Wij treden in deze rubriek niet in een politieke beschouwing over de betekenis van de wending onzer historie: van nu aan, naar het woord der Koningin, zal er een samengaan zijn met de volken van Indonesië naast elkaar. De uitdrukkelijkheid, waarmede de K©ningin dit heeft gezegd, sluit de voorbije periode af. Voor ons allen, want met even grote duidelijkheid, zeide de Koningin, dat elk lid van ons volk in be ginsel niet anders heeft gewenst. In deze kolom willen wij iets zeg gen over de wijze waarop in 1949, in een wereld, die niet weet, waar rij de vrede voor zich en haar volken zoeken en vinden moet, een Vor stin de weg heeft aangegeven, waar langs ieder voor zich en allen in de gemeenschap van het eigen volk en in het geheel van de wereld, waarin wij ons bevinden, het doel van die wereld kan ontdekken: verantwoor delijk deel te zijn in het plan, dat God met mensen en volken heeft Een plan. waarin wij kunnen en moeten dienen. Wat de Koningin, zowel voor als na Kerstfeest daarover heeft gezegd, zal ons in herinnering blijven. Om de wijze, waaróp het gezegd werd. De warmte en menselijke bewogen heid van deze koninklijke woorden, kunnen aan niemand ontgaan zijn. Maar evenmin, ook al verstaan velen dat niet of nog niet, de wijze, waarop ons zuiver christelijk werd voorgehouden wat alleen onze houding kan zijn. Tegenover ons eigen volk. jegens het broedervolk, dat thans de vrijheid en zelfstandig heid heeft gekregen, waarop het recht heeft Indien in de wereld nog een mogelijkheid is overgebleven de vraag haar de naaste werkelijk te Deze week: in Kerk en Wereld verstaan cn te betrachten, dan heeft de Koningin van Nederland aan deze vraag accent gegeven en haar dwin gend voor ieder neergelegd. Daar mede gaf zij aan het Evangelie dat het Evangelie van Kerstfeest is! een plaats. die het of reeds verloren heeft of niet hervinden kan. En aan allen, ook uit ons eigen midden, werd de b ij b e 1 s e les voorgehouden, dat tenslotte niet w ij. op welke gronden ook. tijden en ge legenheden bepalen, maar dat God vaststelt hoe en wanneer, dwars door alles en allen heen, de mens zal ontvangen, wat hem toekomt. Van deze koninklijke woorden willen en mogen vpj ons niet dis- tanciëren door te zéggen, dat zij op verantwoordelijkheid van anderen gesproken zijn. Integendeel' Het was de Koningin zelf, die ze sprak als datgene, dat haar diepste gedachten en eigen innige wens tot uitdrukking bracht. En tegenover het onbegrip van sommigen, die „aan déze men sen" nooit zelf de souvereiniteit had- Veelzijdigheid (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. V(j/ begro- tingshoofdstukken, benevens do wet. op de middelen en nog vijf andere wetsontwerpen, vormden gisteravond het menu van dc Eerste Kamer. Er waren bij dit menu verschillende meester koks ten nauwste betrokken, o.a. de heren Lieftinck, Teu- lings, Joekcs en Spitzen, doch alleen dc laatste was aanwezig ten einde tc vernemen, of het menu in de smaak viel. Op hem rustte daarbij de zware taak om ook voor het standje van zijn collega's op te komen. Wanneer een der Eerste Kamerleden het in zijn hoofd gehaald zou heb ben om technische opmerkingen tc maken over chef-kok Lief- tincks financiële potje, zou dc heer Spitzen voor de verdedi ging zijn opgedraaid. Gelukkig maakte de Eerste Kamer het hem niet moeilijk. Zij slikte alles wat haar was voorgezet zonder mopperen. Al leen de communisten lieten bij de begrotinqs-hors d' oeuvre mededelen, dat zij de gerechten te zuur vonden. Minister Spitzen heeft dus zijn veelzijdigheid niet behoeven tc tonen, doch het was op" zich zelf reeds een blijk van vertrouwen, dat hem de verde diging van het hele menu was toevertrouwd, terwijl alleen de culinaire verzorging in trein, tram en vliegtuigen tot zijn ver trouwd domein behoort. Om kwart over acht likten de Ka merleden zich de lippen af en trokken zich in de afdelingen terug ten einde het menu voor de week na Nieuwjaar vast te bestuderen. Het ziet cr veelbe lovend uit! den willen overdragen, of in ieder geval nu nóg niet. staat in volle breedte en duidelijkheid het per soonlijk getuigenis onzer vorstin. Een getuigenis heeft veelal te ma ken met een godsdienstige visie Welnu, het kan te vreemder schij nen, dat degenen, die in de politieke arena juist die getuigenis zeggen te dienen, zich bevonden tegenover datgene, waarin de Koningin ons allen voorging. Indien deze les ook tot hen is doorgedrongen, moet nu alle weerstand vervliegen in de over tuiging, dat alleen op de door de Ko ningin vertolkte wijze de gezamen lijke dienst aan onze volken, hier en overzee, kan worden verricht Niet omdat dit in de eerste plaats politiek geboden zou zijn ook dat! maar veeleer, omdat het konink lijke woord geen twijfel liet bestaan aan onze positie in de wereld. Die is er niet ene van zaakwaarnemer van de Allerhoogste, doch uitslui tend één van navolgers van Christus te zgn. Met de woorden van de Koningin gaan wij het jaar uit en een nieuw jaar in en wij hebben er Kerstfeest mee kunnen vieren Uit de dank baarheid, dat in het rumoer rondom de stilte van dit getuigenis kracht (kon verkrijgen! In het Paleis te Amsterdam waren vele gasten getuige van de over dracht der Souvereiniteit. Namen zijn ons niet bekend, cn zij doen er ook niet toe Doch één naam is aan dc openbaarheid prijsgegeven: die van Henriette Roland Holst. De uit nodiging héér tegenwoordig te doen zijn bij deze plechtigheid, is een ge baar geweest van hoog gehalte: de vrouw, wier levensstrijd gegaan is om het recht van de onmondige mens. heeft mogen zien. hoe „het fa len der generaties" zoals de Konin gin zei. plaats heeft gemaakt voor de erkenning, dat ook Indonesië tot eigen mondigheid geroepen is. Italië's waardering voor ons werk in de Oosi ROME In de Italiaanse pers is het einde van het Nederlandse bestuur in Indonesië met grote vreugde begroet. In bijna alle Italiaanse bladen verscheen in ex- tenso het verslag van de souverei niteitsoverdracht te Amsterdam en te Batavia. De ring is thans gesloten, zo schrijft de Giornale della Sera Van alle kolonisaties die ooit door blan ken tot stand zijn gebracht, was het Nederlandse koloniale rijk in Indonesië el de meest grandioze cn bewonderenswaardige prestatie. Het zou niet meer dan billijk zijn in de koloniale geschiedenis een eerste plaats te geven aan dat klei ne volk van zeelieden, van moedige pioniers cn van onvergelijkelijke bouwers van een wereldrijk. Moge de r.ieuwe Indonesische staat de samenwerking met Neder land voortzetten, die zo rijke vrucht heeft afgeworpen, want de toegevendheid van Nederland waarmede het de verlangens van Indonesië tegemoet treedt zal -ook andere resultaten moeten afwer pen. behalve het feit. dat koningin Juliana het symbool van de vriend schap vormt tussen de beide thans gelijke staten. Grooters in hongerstaking HILVERSUM Zoals wij reeds enige tijd geleden meldden, zou de 52-jarige J. L Grooters. secretaris van de vereniging „Recht voor alle gebrekkige in hongerstaking gaan, omdat grote groepen nog veel moe ten ontberen Door een hongersta king. die in de nacht van 24 op 25 December is ingegaan, wil hij dc re gering aanzetten nog meer voor de* gebrekkigen te doen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3