üsslhsiisn i&qsm... D. Ons land wil verder springen dan de pols lang is 31 December24 uur VRIJ NEDERj_AND Oudejaars avond VAN HOUTEN'S CACAO BON Aanschaffingsprijs en aantal beeldlijnen te hoog Een standaardwerk in twintig delen... Voor slechts een paar dubbeltjes oer deel Paus ontvangt diplomaten 4 Donderdag 29 December 1949 Ondergetekende wenst ilch te abonneren op VRIJ NEDERLAND Betaling zal geschieden bij aanbieding van een kwitantie' ol per postgiro 6269 t.n.v. De Twentsche Bank. Amsterdam, rekening „Vrij Nederland". Per kwartaal I 2.50 Per Jaar k 110 - doorhalen wat nlo» bedoeld wordt. Verzoeke ter kennismaking tweemaal gratis een nummer te ontvangen. (Eén der hokjes rwart maken Datum: Handtekening: Straat. Traditie vol huiselijke intimiteit. Hoe groot de verscheidenheid der lekkernijen ook wezen mag. Sedert 1828 drinkt iedereen op Oudejaarsavond Van Houten's Cacao. De beste en het voordeligst in 't gebruik •f'v HP:jT1Nc 40 ct. per 100 gram A. DE BONS, Drogisterij Drlehoekstr. 12 p.f. Aan familie, vrienden en cliën ten een voorspoedig 1950. A. TERPEN. Comestibles - Kruidenierswaren Domstraat 37 Onze beste wensen aan fa milie. cllëntele en vrienden voor 1950. K. DE BLOEM. Groenten - Fruit Staalweg 78 D. 2,— (20 m.m.) Familie, vrienden en kennissen een gelukkig nieuwjaar. C. BERG K. Hoogstraat 12 E. 2,— (20 m.m.) Wij wensen familie, clientele en bekenden een gelukkig nieuwjaar. ANTON DUIZING, Parkerweg 96 Juwelier Zakenadvertenties, die van bovenstaande voorbeelden af wijken, worden tegen het gewone advertentietarief berekend. U gelieve de volgende Nieuwjaarswens te plaatsen als voorbeeld: VAK A B C D Ead (Doorhalen wat niet verlangd wordt.) Naam en adres met blokletters Invullen. en andere goede wensen zullen bij de jaarwisseling opklinken. Het is ondoenlijk om persoonlijk alle familieleden, vrienden en relaties een gelukkig nieuwjaar te wensen. De meest eenvoudige en goedkope wijze om dit in uitgebreide kring te doen Is het plaatsen van een Nieuwjaorsadvertentle in het „Dagblad voor Amers foort". Hieronder drukken wij een aantal voorbeelden af van nieuwjaarsgroeten waarbij tevens het tarief staat vermeld. U behoeft niet anders te doen dan onderstaande bon uit te knippen en met een duidelijke blokletter de tekst in te vullen. Reeds voor stellen wij U In staat zo'n nieuwjaarsadvertentie in het „Dagblad voor Amersfoort" te plaatsen. Enwij maken het U gemakkelijk! 11 Alle bezorgers en agenten zullen Uw nieuwjaarsadvertentie gaarne aannemen. A. 1,— (10 m.m.) R. SNELLING L. SNELLING-PIETERS Villastraat 12 p.f. B. 1,50 (15 m.m.) C. 2,— (20 m.m.) Aan familie, vrienden en be kenden een gelukkig 1950. A. DE WIT W. DE WIT-BIK Groenslngel 120 Bij de aanvang van het nieuwe jaar onze hartelijke geluk wensen aan onze familie, vrienden en bekenden. J. SPRINT A. SPRINT-VOS Loofweg 57 A. 1,— (10 m.m B. 1,50 (15 m.m.) C. f 2,— (20 m.m.) TELEVISIE IN NEDERLAND Het waas van geheimzinnigheid, dat tot dusver de gehele Nederlandse televisie-affaire omhulde, is opgetrokken en men weet thans, wat ons op televisie-gebied in ons land te wachten staat. Om maar meteen met de deur in huis te vallen, na kennis genomen te hebben van de toekomstige plannen is men in kringen van televisie amateurs somber gestemd ten aanzien van de ontwikkeling in ons land- Niemand zal toch willen ontkennen, dat de financiële draagkracht van het Nederlandse volk met de dag daalt. Indien men bij het bepalen van de te volgen weg met deze omstandigheid geen rekening wenst te houden, dan is een misrekening ten aanzien van de toekomstige televi sie-mogelijkheden onvermijdelijk. Het is toch zo langzamerhand wel algemeen bekend, dat televisie alleen als massa-artikel een kans van slagen heeft. Uitvoerbaar zijn alle plannen slechts, als de aanschaffings prijs van televisie-ontvangers zo laag mogelijk gehouden wordt en de onderhoudskosten in de vorm van belastingen, reparaties en stroom verbruik binnen redelijke grenzen blijven. 405 lijnen. Het arme Nederland zoekt het hogerop en zweert bij een lijnenaantal dat uit technisch oogpunt zeer zeker vele aantrekke lijkheden biedt, maar uit finan cieel oogpunt voor ons land onze huidige armoede in aanmer king genomen, onaanvaardbaar is. Worden amateurs vergeten? De prijzen van Nederlandse tele visie-ontvangers schijnen te wor den vastgesteld op 5 a 600 gulden. Deze prijs zal tot gevolg hebben, dat televisie alleen weggelegd zal zijn voor een zeer kleine klasse van welgestelden en de gelederen van deze categorie van adspirant- kijkers worden met de dag dunner. Indien de hoge aanschaffingsprijs voor een gedeelte een gevolg is van het hoge aantal lijnen in casu 625 dan wordt hiermede duidelijk geïllustreerd, dat wij ons thans deze luxe niet kunnen ver oorloven en zullen wij het „lager- op" (wat het lijnenaantal betreft) moeten zoeken. In Engeland draait men met 405 lijnen en de beeld kwaliteit wordt geroemd door iedereen die in dit land televisie gezien heeft. Trouwens iedere te levisie-insider zal beamen dat althans in Europa Engeland op televisie gebied min of meer de toon aangeeft. Zelfs in Amerika gelden de Engelse televisie pro gramma's als lichtend voorbeeld. De ontwikkeling in Engeland gaat thans in stormachtig tempo voor waarts. Dezer dagen zal de tweede televisie-zender de sterkste ter wereld in bedrijf worden ge steld, het aantal televisie-kijkers neemt maandelijks met 68.000 toe en de B.B.C. heeft van het Arthur Rank Concern de Shep herd's Bush film studios aange kocht voor f 1.500.000, teneinde dit studio complex te kunnen inrich ten voor het opnemen van televisie programma's. Het geeft toch wel te denken, dat deze gehele giganti sche onderneming gebaseerd is op Geen uitwisseling! Het is bekend, dat televisie-pro- gramma's een kostbare onderne ming vormen en dat internationale programma uitwisseling een moge lijkheid biedt de programma uitga ven te drukken. Welnu rekening houdende met het feit dat slechts twee Europese landen in casu En geland en Frankrijk een officiële televisie dienst rijk zijn en deze beide landen met 405 (Engeland) en 455 (Frankrijk) lijnen werken, zal het aanvaarden van 625 lijnen in ons land het onmogelijk maken kennis te maken met b.v. de En gelse televisie programma's, welke een naam hebben hoog te houden. Daar het aanvaarden van 625 lijnen betekent, dat een program ma-uitwisseling met bestaande te- levisie-zijders in het buitenland niet uitvoerbaar is, blijkt dus geen mogelijkheid aanwezig de program ma-kosten te .reduceren, hetgeen weer een extra belasting betekent van de gehele Nederlandse televi sie-onderneming. Niet alleen de hoge prijs van de toekomstige Nederlandse televisie ontvangers en het vrijwel ontbre ken van programma-uitwisselings mogelijkheden zullen bij de Ne derlandse televisie-verbreiding een belemmerende factor vormen, het bedrag dat men voor de „kijkver- gunning" meent te moeten heffen, zal tevens voor velen een aanlei ding zijn met televisie nog maar even te wachten. In Engeland be taalt men f 20.- per jaar, d.w.z. de helft voor radio en de andere helft voor televisie, maar hiervoor krijgt men dan ook de beste televisie programma's ter wereld voorgezet. Het ..uitgekamde" Holland moet voor een kijkvergunning f 30.- neertellen. Het is op dit moment nog niet met zekerheid bekend, of de normale radiobelasting hierbij inbegrepen is, anders zou de radio- en televisie-belasting maar liefst neerkomen op f 42.- per jaar. Laat men nu niet zeggen wat maakt zo'n bedrag nu uit want in dit verband spreken de cijfers ten aanzien van de achteruitgang van het aantal aangeslotenen bij de radio-distri butie centrales tengevolge van de abonnementsverhoging van enkele kwartjes wel een zeer duidelijke taal. Uit dit alles blijkt wel duide lijk waarom televisie-promotors 'n zwaar hoofd hebben in de Neder landse televisie-ontwikkeling. En de amateurs? Helaas dient te worden gecon stateerd. dat de Nederlandse ama teurs. welke volgens deskundigen toch een belangrijk aandeel hebben gehad in de groeiperiode van de Hollandse televisie-ontwikkeling, als quantité négligeable worden be schouwd bij de Nederlandse in stanties. Uit de terzijde schuiving van het Nederlandse televisie-amateurisme waarom moesten deze pioniers ge heel onkundig gelaten worden om trent de toekomstige televisie-poli tiek in ons land?) blijkt weer dui delijk dat men ook in dit opzicht een voorbeeld kan nemen aan En geland. Het was het lid van de En gelse televisie-vereniging. Lord Haldane. die bij de Engelse P.T.T. en de BBC aangedrongen heeft om te beginnen met experimentele te levisie-uitzendingen en het gevolg van deze stappen is geweest, dat reeds in 1933 in Engeland gestart is met grofraster televisie-uitzen dingen en er in 1936 overgescha keld is op fijnraster. Alle medewer kers van de Engelse televisiedienst en kopstukken uit de Engelse radio televisie industrie houden regelma tig lezingen voor de Engelse televi sie-vereniging en er bestaat een zeer levendige wederzijdse uitwis seling van ervaringen tussen de amateurs- en de beroeps televisie wereld. Het vormt allemaal wel een zeer schrille tegenstelling met de opgedane ervaringen in ons land waar de amateurs vrijwel overal hermetisch gesloten deuren vinden. De mate van belangstelling voor televisie in ons land is voor een groot gedeelte afhankelijk van de manier waarop de zaak aangepakt wordt en de mening negeren van een belangriike groep van televi sie-baanbrekers kan de goede gang van zaken allerminst ten goede ko men, aldus schreven ons enige televisie-amateurs. 'at is onmogelijk, zegt U? Ja.,,.^a]s U aan die „delen" vasthoudt Maar niet als U aan de inhoud denkt, want juist zoveel - de inhoud van twintig forse boekdelen van 100.000 woorden elk - staat er in een laargang van VRIJ NEDERLAND Twmtig delen actuele, boeiende. leerrl)ke, on derhoudende. in elk opzicht verantwoorde lectuur - ziedaar de som van wat U een |aar lang elke week wordt thuisbezorgd, telkens voor eeo bedrag waarvoor U nog geen kopje koffie zou kunnen kopen. Een doorlopende encyclopedie der actualiteit - een handleiding voor het begrijpen van het wereldgebeuren - een voorzichtige leidsman, die U geen oordeel opdringt maar U helpt bij het vormen van een eigen meninghet middel bij uitnemendheid om ..bij te blijven op allerlei gebied - dat alles en nog veel meer is Onafhankelijk - Vooruuscr Geen ander weekblad geeft U zoveel voor zo weinig I ABONNEER OF VRAAG EEN PROEFNUMMER VATICAANSTAD Paus Pms XII heeft het bjj de Heilige Stoel geaccrediteerde corps diplomatique ontvangen om de nieuwjaarswensen in ontvangst te nemen. In zijn toe spraak zeide de paus, dat het Vati. caan in de wereld van heden een „bolwerk van de vrede" vormde, en dit niet tevergeefs, want „op de morgen van verschrikkelijke onder vindingen ontwaakt in de ernstig, denkenden onder alle volkeren en naties een verlangen tot toenade ring en geestelyke broederschap". Aanwezig waren o.m. de ambas sadeur van de Amerikaanse presi dent, van België, Eire, Spanje en Argentinië, de gezanten van Neder, land, Engeland, India, Oostenrijk en Egypte en de zaakgelastigden van Tsjechoslowakiie. Finland en Chi na. Griekenland treurt over zijn kinderen ATHENE Vandaag wordt in Griekenland een treurdag gehouden „voor de 28.000 kinderen, die door de communistische guerillastrijders achter het ijzeren gordijn zijn ge. bracht". De kranten verschijnen met een rouwrand en de vlaggen hangen halfstok. In het gehele land zijn openbare vergaderingen geor. ganiseerd. Gisteravond heeft Konin gin Frederika in het Engels een ra diotoespraak gehouden, waarin zij terwille van de kinderen een beroep op de wereld deed. Nederlander ronselt voor profclub Het bestuur van de K.N.V.B zal een lid van een der aangesloten verenigingen in staat van beschul diging stellen. Gebleken is. dat dit nog niet met name genoemde lid optrad als rondselaar voor een Franse prof-voetbalclub. Aldus meldt de Sportkroniek. Positie KLM-vliegtuigen DEN HAAG. Uitreis: P.H.— T.D.K. (Amsterdam) met gezag voerder Rijkhof Dinsdag in Basra. P.H.T.D.B (Batavia) met ge zagvoerder Griffith Dinsdag in Bangkok. P.H.T.L.W. met gezagvoerder Metz Dinsdag in Basra. Thuisreis: De P.H.T.D.G (Gou da) met gezagvoerder van Rassel Dinsdag vertrokken uit Calcutta. P-H.T.D.M (Aalsmeer) met gezagvoerder de Jager Dinsdag in Bangkok. P.H.T.C.E. (Edam) met ge zagvoerder Zwarthoed Woensdag in Cairo. P.H.T.D.E. (Eindhoven) met gezagvoerder Paap Dinsdag in Da mascus. P.H.T.D.D. (Delft) met ge- zagvoerdët de Wijs staat in Bata via. Aan de kust van het eiland Fanoo ten westen van Jutland is een walvis van ongeveer 15 ton aangespoeld In de provincie Buenos Aires zijn acht mensen om het leven ge komen en tientallen gewond ten gevolge van een hevig onweer. De verbindingen met tal van streken Sukarno heeft heden dr Hirsch- feld. generaal Buurman van Vreeden en vice-admiraal Kist ontvangen. A. v. Gogh-Kaulbach 80 jaar Zij wijdde zich vooral aan de familieroman Terwijl menigeen nog de biografie van Henrieltc Roland Holst ieesl om met dankbaarheid te overdenken wat zij ons volk en de wereld in een rijk en boeiend tachtigjarig leven heeft ge schonken treedt al weer een andere vrouw uit de rij der Nederlandse let terkundigen naar voren om een zelfde feest te vieren. Haar plaats in de Ne derlandse litteratuur is van een andere rangorde dan die van Henr. Roland Holst en zij is ook een .\ndere dan die van Top Naeff en Ina Boudlcr—Bakker. Haar werk mag echter minder groot zijn, het onderscheidt zich niettemin door eerlijkheid en innigheid van ge voel Anna van GoghKaulbach heeft zich vooral gewijd aan de familieroman en daarin haar kracht gevonden Dit lag voor de hand omdat huiselijkheid en menselijkheid twee (actoren zijn die haar sterk trokken. Maar haat werk had toch tegelijkertijd een breder pers pectief doordat haar belangstelling uit ging naar de problemen van haar tijd. De algemene vrijheidsstroming en de emancipatie van de vrouw hebben niet nagelaten hun invloed op haar ie oefe nen. (Zij was één van de eerste meisjes die fietsten). In haar werk vindt men dan ook de problemen van de jeugd en het huwelijk weerspiegeld en ook de sociaal-politieke vraagstukken kregen haar aandacht. ..Levensdoel" is een ten densroman van het socialisme. Zelf heeft zij eens gezegd dat haar boeken (alleen al ongeveer 30 romans schreef zij) tezamen eigenlijk haar le vensgeschiedenis vertegenwoordigen en ..Het brandende hart"' zou men het meest een spiegel van haar leven kun nen noemen Anna Maria van GoghKaulbach mag op een zeer productief leven terugzien Zij werd :n velsen geboren, bezocht in Haarlem de meisjes-H B S cn daar muntte zij reeds zo uit. dat zij er eens van werd verdacht haar opstel uit een boek te hebben overgeschreven. Reeds vroeg begon zij te schrijven en haar eerste gepubliceerde roman was reeds door een andere voorafgegaan, maar daarvan zijn de snippers in de prulle- mand terechtgekomen. Als negentien jarige schreef zij een treurspel ln ver zen. dat haar de aanmoediging van dr. Jan Tenbrink bezorgde. Ook publiceer de zij schetsen in „Elseviers Maand schrift" en in ..Nederland". Haar eerste roman aanvankelijk schreef zij onder het pseudoniem Wilhelmina Reyr.ofeeh werd goed ontvangen. Het was Al- bert Overberg (1894). ..Het Rijke leven" was de eerste roman welke onder haar eigen naam verscheen. Zij schreef bo vendien toneelstukken, waarvan er en kele werden opgevoerd, toneelcritioken en kinderboeken Een deel van haar werx werd ook vertaald. Haar werk. waarin de onderwerpen ernstig en gewetensvol worden behan deld. en waarin zij toont een strijdbare geest te bezitten welke zich vooral richt op de maatschappelijke en ethi sche vraagstukken, heeft zich in een grote belangstelling mogen verheugen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 4