,JF/e beweertdat nu een halve eeuw om is, dwaalt ■4 Fruit naar de mestvaalt Valula-storm steekt op Vinken vanger loopt de deur uit Kode storm over Azië Zaterdag 31 December 1949 [AAck- sp of Al MrLK»etl' Hevnevw! 'j F£BRl.Vff*<; W Tj&ctt Lh&Tin; GrAÏLAAtTAV^ftAJ IN 'T LCVlSOCiïXwAHt^BRj APRIL «OOreHOW IN AM ICCIW L KflVEMW C^VPTTTCH tcintS AMOTINAAK. ,/tyVVklN HAHIO r"«71 p! 1 («CTOCAfMt \iiHrvo> I'^vin AMCRiroc«r ■ZSER. LM-vvc Dt"N>£ AAH6RICHEM VELEN roepen en schrij ven, dat per 1 Januari 1050 de eerste helft van deze eeuw voorbij is en zij voegen ons toe „Gord u aan voor de tweede helft", en zij laten die wekroep ver gezeld gaan van aanmanin gen en troostredenen Maar wij antwoorden- „Niet zo haastig!, we zijn er nog niet Nog één jaartje wach ten. want de eerste helft van deze, onze XX-ste eeuw is pas op 1 Januari 1951 voorgoed voorbij Een Babylonische ver warring neerst er altijd, als mensen gaar- praten over het feitelijke begin en het einde van de eeuw en van de halve eeuw Een goede encyclopaedic echter helpt iedereen uit het moeras door glashelder aan te tonen, dat het jaar 1900 de afsluiting vormt van de eeuw die m 1801 begon en dat voor deze eeuw het jaar 1901 als eerste jaar moet gelden en het jaar 2000 als laatste: wat de helften be treft. gelden 1901 en 1951 als eerste jaren en 1950 en 2000 als laatste. NU is het wonderlijke van zo'n redenering, dat het voor de eerste eeuw onzer tegenwoordige jaar telling, dat het een jaar „nul" veronderstelt daar de eerste helft gevormd wordt door de 50 jaren van het jaar 1 tot met het jaar 50. In dat jaar 1. tegen het einde ervan, werd Christus één jaar, hij moet dus ge boren zijn vóór het begin van het jaar eén. en wel in de „Kerstdagen" van het zogenaamde jaar nul van onze jaartelling, dat in werkelijkheid geen jaar nul was, doch het zoveelste jaar van een geheel andere jaartelling, wij zullen zien, welke. Want er zijn zo .onder- dehand" ettelijke jaartel lingen geweest: en er zijn nóg vele buiten de chris telijke jaartelling om. Ons echter is het te doen om de levende aera van de geboorte van Christus. Zij is in oerekening en tot aanvaarding gebracht door de abt Dionysius Exi- guus in de zesde eeuw! Hij kwam tot een christe lijke jaartelling door het 247-ste jaar van de Dio- cletiaanse Aera gelijk te stellen met het 531-ste jaar na de geboorte van Chris tus, en die geboorte stelde hij op de 25ste December van het jaar voorafgaande aan het jaar 1 van onze te genwoordige tijdrekening, dus in het einde van het veronderstelde jaar nul, want Christus werd één jaar vlak voordat het jaar 2 begon. Het duurde de nodige tijd vóór deze berekening gezag kreeg; eerst moest de ge leerde Beda (674735) en de ordeningsliefde van een Karei de Grote aan te pas komen voor West-Europa haar volop accepteerde. Maar in de Xde eeuw was het zo. Oosf*Europa volgde zeer traag en daar duurde het tot 1700 voor Dionysius Exiguus' christelijke tijd rekening ook daar alge meen was. NAAR deze berekening is ook de christelijke eeuw vastgesteld: een spanne van honderd jaar begon met het jaar 1 en eindigde met een nul-nul jaar, dus van 1 tot en met 100, van 101 tot en met 200, van 1001 tot en met 1100. van 1901 tot en met 2000. De ja ren 1, 101, 1001 en 1901 wa ren dus de eerste jaren van resp. de Iste, Hde, Xlde en XXste eeuw. Dit maakt de berekening der halve eeuwen ook eenvoudig; een halve eeuw telt 5U jaren; 1901 was het eerste jaar van zo'n halve eeuw en 1950 zal het laatste jaar ervan zijn. De tweede helft v.ordt ge vormd, te oeginnen door het jaar 1951 en zij is voor goed voorbij op oudejaars avond 2000 De suggestie echter die er van het getal 2000 uitstraalt zal even sterk zijn als dc suggestie die er indertijd uitstraalde van het getal 1900: de mensen die het be leven kunnen zich niet in denken, dat zij eigenlijk het laatste jaar van een stervende eeuw beleven de suggestie van het na derende nieuwe doet hen alle berekeningen en beter- weterij vergeten en zij spreken er van, aai zij een nieuwe (en vaak-betere) eeuw zijn ingegaan. Zij jokken! Zij zien dat jaar Nul over het hoofd, dat in werke lijkheid het jaar 753 na de stichting van Rome was. om het te benoemen met een andere, tóén geldende jaarrekening. (Van onze speciale verslaggever) TIEL, 24 Augustus. Iedere week worden in ons land twee mil- lioen kilo appels en peren vernie tigd. dat wil zeggen zo'n driehon derdduizend kilogram per dag. Om te weten wat dat betekent, moet u de veilingen met hun zoet geurend fruit, met ztfn duizenden kisten glanzende appels, pruimen en peren hebben gezien. „Daar staan ze voor de mest vaalt," zegt onze geleider. Met vrachtauto's vol gaan ze er heen, naar de manshoge bergen, met vuil overdekt en petroleum overgoten. Het is voor een Nederlander, die de hongerwinter heeft meegemaakt wel een heel droevig gezicht, als hy de berg doorgedraaid fruit ziet lig gen. Er is maar één antwoord op: dat is de waanzin ten top. Bedaagde verloofden Benelux huwelijksdag komt in zicht LUXEMBURG. 13 October. De aanvang van de Luxemburgse con ferentie over de economische unie tussen België, Luxemburg en Neder land is begonnen met een uur ver traging doordat de auto's waarmede de Nederlandse ministers reisden door dc mist oponthoud hadden. Gelukkig maar dat een week te voren de voor-unie van de Benelux in werking is getreden, anders had den boze Belgische industriëlen ach ter dit uur vertraging nieuwe Ne derlandse obstructie gezocht tegen de loyale medewerking aan dP Bene lux. Op 19 Januari moest minister Spaak zijn beleid tegen deze Belgi sche koningen verdedigen met de hartekreet: „Mijne heren, als wij het met de Nederlanders niet eens kun nen worden, wat moet er dan wel komen van plannen tot omvangrij ker economische samenwerking". Bij een latere gelegenheid verdacht een Belgische professor Nederland ervan bij de voor-unie alleen maar invoer van tandenborstels en broeks- knopen te willen toestaan. Hij is te somber geweest. De ver loving is tot stand gekomen en al zijn het welgestelde België en het arme Nederland het nog niet hele maal eens over de huwelijksvoor waarden, Luxemburg heeft de hu welijksdag weer een stuk dichterbij gebracht. Melkvoorziening Westen des lands stagneert DEN HAAG, 23 September. De stagnatie in de melkvoorziening van de grote steden ln het Westen des lands zal spoedig weer tot het ver. leden behoren. Uit Amersfoort Mode-shows trekken veel bezoekers AMICITIA. 21 April. Amers- foortse zakenlieden houden de vier de Amersfoortse modeshow in Ami- citia. Meer en meer blijkt, dat de Amersfoortse zaken niet achterblij ven bij de grote steden. De show wordt druk bezocht en het batig saldo komt traditiegetrouw ten goede aan een liefdadig doel. Kleinvee-expositie AKV MARKTHAL, 25 November. Burgemeester Molendyk opent een kleinvee-expositie van het AKV. Deze tentoonstelling is de eerste van een reeks dergelyke tentoon stellingen, die dit seizoen gehouden zal worden. Duizend jongeren op Toogdag JORISKERK, 18 April Op deze Tweede Paasdag komen ruim duizend Gereformeerde jongeren naar Amersfoort voor een Toogdag in de St. Joriskerk. Koninginnefeest waardig gevierd STAD, 30 April Eerste Konin ginnedag na de troonsbestijging door Prinses Juliana is opgewekt gevierd. Amersfoort maakt er een waardig feest van dat zijn bekro ning vindt in een machtig vuur werk. Minister Spaak en Drees tijdens de Benelux-conferentie in Den Haag. Pond sleept in zijn val vele munteenheden mee LONDEN, 18 September. He denavond om kwart over negen heeft de Britse kanselier van de schatkist, Sir Stafford Cripps, per radio-rede bekend gemaakt, dat het pond sterling met niet minder dan 30,5 is gedevalueerd. De officiële dollarkoers, die gisteren nog 4,03 be droeg, is vastgesteld op 2.80. Zo begint het. Eer men tien da gen verdér is hebben niet alleen de landen met een zachte valuta, maar ook landen met een harde valuta, zoals België en Luxemburg, hun wisselkoersen gewijzigd. In totaal devalueren 34 staten, waaronder Nederland, Indonesië. Frankryk, Portugal, Oostenrijk, Tsjechoslowa- kije, Griekenland en Italië. Nederland wordt 135 vierkante kilometer groter ELTEN, 23 April. Om zes uur vanmorgen, een half uur na zons opkomst, heeft een klein legertje marechaussee's en waterstaat-men sen op meer dan twintig punten de oude Nederlands-Duitse grens overschreden om de verantwoorde lijkheid voor de handhaving van rust en orde over te nemen van de Britse en Duitse ambtenaren, die op dat ogenblik in deze gebieden hun zeggenschap hadden verloren. Gisteren hebben de Duitse doua niers hun koffers moeten pakken en heeft de Eerste Kamer zich vóór de grenscorrecties uitgesproken, zij het met enige aarzeling en pas na dat de regering gedreigd had an ders te zullen aftreden. Vandaag wordt de oude Nederlandse grens op 32 punten gewijzigd en wordt Nederland vergroot met een gebied van 135 vierkante kilometer, waar op in totaal 13.500 mensen wonen. „Neue Grenzen, neuer Krieg" en ..Deutsch sind wir und Deutsch wollen wir bleiben" stond voor en kele dagen nog te lezen op de mu ren in Tüddern en Hoch Elten. Maar de gebeurtenissen zijn er niet door tegengehouden en dr. Arnold, die op het laatste ogenblik nog een bezoek aan Den Haag bracht, heeft dat evenmin kunnen doen Rede van Vermeulen lokt incident in Nederlandse vakbeweging uit AMSTERDAM. 28 Juni. Er Is deining in de Nederlandse vakbe weging door de rede, die de secre taris van het NVV, A. Vermeulen heeft gehouden op de internationale arbeidsconferentie te Genève. De heer Vermeulen fulmineerde tegen het verbod voor katholieken om lid te zijn van het NVV. In katholieke kring acht men Vermeulens rede een aanval op de katholieke kerk, op Nederland en op de Nederlandse regering. AMSTERDAM, 13 Juli. Een bespreking tussen NW, KAB en CNV heeft geleid tot een oplossing van het conflict. Door nauwer over leg zullen gebeurtenissen als in Ge nève worden voorkomen. Incident gesloten. 50.000ste woning in gebruik genomen Minister ln 't Veld toch een beetje verdrietig TIEL. 23 Februari. „Vreem delingen, die ons land bezoeken, kunnen vaak geen woorden vinden om hun bewondering te uiten over wat in ons land aan wederopbouw is gepresteerd, terwijl landgenoten vaak slechts critiek hebben op de omvang en het tempo van onze bouwbedrijvigheid". Minister in 't Veld was kennelijk een beetje boos over deze onrechtvaardige, onge gronde verwijten, toen hij deze woorden sprak bij de ingebruikne ming van de 50.000ste woning, die in ons land sedert de bevrijding is tot stand gekomen. Hij beloofde de voltooiing van de 100.000ste woning in het aanstaande voorjaar. „Mieke hoe is nu de stand?" „Op 31 December zullen sedert de bevrijding 80.000 woningen zijn voltooid". GEEN TROEPEN MEER NAAR INDONESIë (Eigen bericht) DEN HAAG, 15 October. Naar wij vernemen, zullen in de laatste helft van October de laatste Neder landse troepen naar Indonesië ver trekken. De enkele honderden mili tairen, waarom het hier gaat zyn de laatste aflossers. Verwacht wordt, dat zy uiterlijk over veertien maanden weer in het vaderland zul len zyn teruggekeerd. CT\AAN AMfRSFCOX.TSE' «O JUNI JAN HARI iUJLK.SANERl.VC fA*V£P-I,TX>CR-TS ELF*T» L C^/ST WJytri ~rèrn OfgDgR. TftpN KcrTHeKHAt-t UNtjfro \\u|j ocrp' I*T _>tCA*PSYERA:ie.2IA4£&Nr vrK^CUflVlNG NAAR. FUrtMTS* i 9*6 WóóMV^E-NKAMfTl AJieoJ vosrerALVETU) V. -T)OXlAClDf mAM IK MeEM$K_e*.CX- M &PAWOE. ONtCUIMD ét&RVKc G-eNOHEM Gerrit de Stotteraar verkoos de vrijheid UTRECHT. 8 October „Ik bert even weg" had Gerrit de Stotteraar kunnen schrijven op de deur van zijn cel in de strafgevangenis aan het Wolvenplein, als hij vooruit had geweten, dat de politie hem er na precies zeven* dagen weer zou terugbrengen. Op raadselachtige wijze verdween hij op deze druile rige Zaterdagavond. Weer was hij de politie te slim afgeweest. Als enige verzachtende omstandigheid kon men aanvoeren, dat de mist dit keer zijn bondgenoot was bij het tersluiks ontkomen. Gerrit werd hervonden in het huis van zün zus ter in Amsterdam. Hetwas mis schien dom van hem om een zo voor de hand liggende onderduik plaats te kiezen, maar Gerrit is ook in de onderwereld niet populair. Niet velen zijn er die hem helpen willen. Op 17 Maart had hii voor de rechter, die hem eindelijk na drie eerdere ontsnappingen in handen had gekregen (stotterend) bekend, dat hij er allemaal zo'n split van had en dat hij nooit meer zou po gen te ontsnappen. Eenmaal in de Utrechtse gevangenis aangekomen om zijn drie jaar uit te zitten werd het hem echter weer te machtig en: weg was Gerrit. Algemene staking legt Londense haven plat LONDEN, 11 Juli. Als tegen maatregel tegen de hardnekkige staking in de Londense haven, waaraan thans reeds 13.500 arbei ders deelnemen, heeft de Britse ko ning de noodtoestand afgekondigd. De stakers blyven weigeren de lading van twee Canadese schepen, die zy besmet noemen te lossen. Zo lang zy dit standpunt handhaven verbieden de havenautoriteiten hen aan andere schepen te werken. Sol daten lossen aan bederf onderhevig^ ladingen. De staking is in totaal op het ver lies van 265.000 arbeidsdagen komen te staan. Steeds maar dikker DEN HAAG. 17 December. Heden verscheen het derde deel van het verslag van de Parle mentaire Enquête-Commissie, handelende over de financiële en economische politiek der Ne derlandse Regering in Londen. De leden der parlementaire pers komen uitgeput van het vervoer van de zware boekwerken thuis. Niet minder dan 1714 foliopagi na's verslag, bijlagen en steno grafische verhoren heeft de commissie aan de openbaarheid afgedragen. Met enige schrik worden dê volgende delen tege moet gezienwant de boom wordt hoe langer hoe dikker. Het eerste deel. dat op 19 Maart wereldkundig werd gemaakt, be tref Jende de strijd der Meidagen 1940 en van hetgeen daaraan is voorafgegaan, telde in het ge heel 1033 pagina's. Het tweede deel, dat op 4 Juni het licht zag, was al lijviger: 1275 waren ge wijd aan de neutraliteitspolitiek en aan het aftreden van minis ter De Geer in Londen. In het volgende deel zal o.a. het Engeland-Spiel behandeld wordenWanneer het nog dik ker wordt dan het derde deel, zal er geen boekenplank tegen bestand zijn. Ambassadeur Baruch gaat ons land verlaten DEN HAAG, 20 Augustus. „Met gevoelens van oprechte spyt," zo deelt president Truman de am bassadeur der V.S. ln Nederland mede, „heb ik uw verzoek tot ont heffing uit uw functie aanvaard." Selden Chapin is Baruchs opvol ger. Als hy, samen met zyn dochter op 25 October, van de loopplank stapt en de journalisten ontvangt spreekt hij warempel al een paar woorden Nederlands. Hy heeft zich direct na zijn benoeming op dc stu die van onze taal toegelegd en dit zijn de eerste resultaten. Sneltrein ontspoort op station Grote materiële schade aangericht HILVERSUM, 13 Juni Een oorverdovend gekraak, gierende wielen. fluitend ontsnappende stoom en gegil van mensen: de laat ste sneltrein uit het noorden naar Amsterdam is door een verkeerde wissel gereden en ontspoort op het station Hilversum. De locomotief kantelt, een van de wagons komt dwars over de rails te staan, de anderen bonken tegen elkaar aan en worden schots en scheef ge wrongen. Machinist en stoker zijn vrij ernstig gewond aan hoofd en benen; één passagier krijgt een lichte hoofdwond. De materiële schade is groot. Dat is één van de ca. zestien on gelukken. die in 1949 plaats vonden bij de Nederlandse spoorwegen. Italiaanse griep geeft dokters handen vol werk NEDERLAND, 7 Januari. „Op mijn spreekuur l(jkt de wachtkamer wel een autobus op een spitsuur. De patiënten pullen er uit. Ze vullen de gang en het portaal en zitten mannetje aan mannetje op de trap. treden." Dat zegt niet één dokter, maar dat is het oordeel van tien tallen. Nederland heeft de griep. Ditmaal niet de Spaanse, maar de Italiaan se. Nederland trouwens niet alleen. Heel Europa snottert en snuift en ligt, zo ziek als een hond ln bed. In de Franse stad Metz, by voorbeeld, zijn 20.000 van de 60.000 mensen ziek. In begin April wordt de balans opgemaakt en dan blijkt, dat on danks de betrekkelijke zachtaardig heid van de ziekte hieraan alleen in ons land 525 mensen zijn overleden. DIT is er op die Oudejaarsavond gebeurd. Om half zeven werd er aan de deur gerammeld bij kruidenier Vinkevanger, en het was een jongetje. Het jongetje was klein van stuk. Het had een klein, grijs winterjasje aan en droeg een klein grijswollen petje. Natuurlijk zag Vinkevanger dit pas toen hij, mor rend, de winkeldeur had openge daan. „Wat moet jij?", vroeg hij nors. Uit de diepte keek het jongetje omhoog. „Memoederhepallutbeslaglate valle", zei het. Kruidenier Vinkevanger ver- stond het niet dadelijk. Hij liet het jongetje de zin herhalen. Toen zei hij: „Nou, en?" Het jongetje schraapte zijn keeL tje. „Nouzijndergeenoliebolle", riep het. Vinkevanger knikte. „Dat is vervelend", gaf hij toe. „Durzattenalkrentenenrozijnen- in", zei het jongetje. „Luister eens, ventje", sprak de het Bislet-stadion heeft hij laten netjes, dat het eerst bij zijn moe ders kruidenier was geweest, maar daar werd hij niet opengedaan. Zijn moeder had die andere kruidenier omdat dat dichter bij was. Ze woonden namelijk in de Leidek kerstraat 12. „Dat kan allemaal best zijn", zei kruidenier Vinkevanger, „maar ik kan het ook niet helpen. Dan moet jullie het dit jaar maar zon der oliebollen doen. Dat kan best. Ik doe het ook altijd". Hij deed langzaam de deur dicht. Toen de kier nog maar een decimeter breed was, riep het jon getje er met een schorre stem doorheen: „De bisschop is ook gebroken. De bisschop is ook gebroken. Toen de poes op de aanrecht sprong is- tie gebroken!" Met een korte ting ging de deur dicht. EEN halve minuut later moest Vinkevanger opnieuw open doen. Er stond een zware briga dier voor het venster die hem een koele blik toezond. Onmiddellijk HET trof kruidenier Vinkevan ger. daarom zo diep, omdat hij op Oudejaarsavond juist altijd om vijf uur de zaak dichtgooide. An dere dagen nam hij het heus zo nauw niet. Maar de laatste dag van het jaar sloot hij vroeg. Hij deed dat om twee redenen. In de eerste plaats, omdat er toch nie mand kwam In de tweede plaats, omdat de gewoonte was dat hij vroeg at. Zijn huishoudster, juf frouw Helsloot, had om half zes de boel op tafel Na de maaltijd waste ze vlug af. Ze haalde dan net het trammetje van half zeven naar haar zuster waar ze Oude jaar mee bleef uitzitten. Kort verhaal door Han Hoekstra herkende Vinkevanger de man. Het was de politieman die al een paar maanden op hem loerde of hij over tijd nog klanten binnen liet. - „Zo", begon de brigadier.* Hij wreef zijn dikke handschoenen te gen elkaar. „Dat wil maar niet luisteren, hè' vervolgde hij. „Ik heb jou al lang in de smiezen, vader. De hele avond door klantjes helpen, nietwaar. Maar dat gaat niet. De wet is de wet. en die moet gehoorzaamd woraen. Ook door kruideniers." Vinkevanger maakte een pro testerend gebaar, maar de grote brigadier wuifde het weg met zijn handschoen. „Het is", zei hij tergend-lang zaam, „dat ik net te laat arriveer de om meneer op heterdaad te be trappen. Maar dat komt nog wel", voegde hij er hoopvol aan toe, „als het van het jaar niet meer is dan het volgend jaar". Dat laatste vond hij een goede grap Dreunend van het lachen stapte hij de straat uit. Hij had dus al anderhalf uur de deur potdicht, toen die brigadier kwam spektakel maken. En de ene klant die geweest was. had hij notabene weggestuurd. Het was het toppunt. Halverwege de trap bleef hij staan. „Zo'n patjepeeër!" zei. Hij wist niet precies of het 't woord was dat hij bedoelde, maar het deed hem goed om het te zeggen. Het was Vinkevangers gewoon te op Oudejaarsavond om tien uur naar bed te gaan. Om zeven uur placht hij in zijn pantoffels te stappen en zijn kamerjas aan te doen. Dan nam hij een boek van Dickens en verdiepte er zich in tot de koekoeksklok tien sloeg. Maar deze keer ging het anders. Hij zou e- niet over gedacht heb ben als de brigadier niet was ge weest. Nu liet hij de kamerjas hangen, en de sloffen staan waar ze stonden. Hij woog een zakje rozijnen, een zakje krenten en een zak meel af. Hij pakte ook een stuk sukade in. Toen trok hij zijn winterjas aan. Op het ogenblik dat hij de deur achter zich dicht trok sloeg de koekoeksklok zeven uur. Hij voelde naar zijn linker zak. Er zat een fles in. DADELIJK nadat hij de vinger op de bel had gelegd, ging de deur open. Een vrouwestem vroeg wie er was. „Kruidenier Vinkevanger", zei Vinkevanger. Hij moest en zou boven komen. Nou, dat deed hij dan maar. Bo ven zat het jongetje dat aan de deur was geweest. Het kreeg een kleur toen het zag wie er was. Naast hem zat een kleiner zusje. Hun moeder was juist bezig thee te schenken. Aan weerszijden van de radio waren opa en oma weg gezonken in leunstoelen. Wat kwam meneer doen? Wat! Ro zijnen brengen, krenten, sukade Maar dat was enorm. Die meneer! Mevrouw Dikhout zei, dat Vin kevanger het niet had moeten doen Berendje had het maar op z'n eigen houtje geprobeerd En ze was niet eens klant. Je kon bo vendien best een jaar géén olie bollen eten. „U moet goed begrijpen", sprak Vinkevanger, „ik kom dit niet brengen als winkelier. Ik doe het als stadgenoot. Het is een klein geschenk Er is een geschiedenis aan verbonden. Maar die houd ik voor mezelf Ik vergeet nog wat. Hier is de bisschop". Hij zette de fles wijn op tafel. Natuurlijk kon hij er niet on deruit Hij moest blijven. Hij moest een oliebol proeven Het was een lekkere oliebol. Na een kwartier sprak Vinkevanger geest driftig met opa over de Groningse kermis, om kort daarop zich te verliezen in een spelletje „Mens, erger je niet" met Berendje en Liesje. Die mochten opblijven tot hun vader thuiskwam. Toen die thuiskwam was het de brigadier. Ze zijn nog aan het klaverjas sen geslagen Wat wilt u? Op Oudejaarsavond! SJANGHAI. *25 Mei De com munistische troepen van Mao Tse Toeng zijn vanmorgen vroeg Sjang hai binnengerukt, dc grootste stad van Azië en de derde stad van de wereld. Dc opmars der rode colon nes geschiedde door verlaten stra ten, waar de winkels gesloten wa ren. Van alle politieposten wapper de de witte vlag. Opnieuw is gebleken, hoe weln.g er bestand is legen de revolutionai re storm, die met niets ontziende kracht van moord naar zuid door het Chinese rijk raast. Oude instel lingen worden ontworteld als ver molmde bomen: de heerschappij van Tsjang Kal Sjek wankelt; de nationalistische legers van do Kwo Min Tang worden verstrooid als dorre bladeren in dc herfstwind. De commun'sui'?hc legerscharen van Tschou En-lai marheeren over de Bund, het internationale handels centrum van Sjanghai. In de buiten wijken is nog kanongebulder hoor baar. En de wereld houdt de adem Tweehonderd doden bij scheepsbrand Amerikaanse toeristen in slaap door vuur verrast TORONTO, 17 September. Ruim tweehonderd mensen zijn om het leven gekomen, doordat in de vroege morgenuren brand is uitge broken aan boord van het Cana dese luxe passagiersschip „Noro- nic", dat op dat ogenblik aan een pier in de haven van Toronto lag gemeerd. Achttien brandweerauto's en twee drijvende spuiten zyn on middellijk in actie gekomen, maar de hitte was zo groot, dat de brand weerlieden pas vijf uur later aan boord konden gaan. De passagiers, merendeels Amerikaanse vacantie- gangers zijn in hun slaap verrast. Een hoop gesmolten en verwrongen metaal, dat is alles wat er van de .'.Noronic" is overgebleven. Het schip is inmiddels gezonken. Een van de talrijke ongevallen, waar door de wereld in 1949 werd opge schrikt. Van de overige noemen wij het ongeluk met de Constellation van de Air France, die op 29 Octo ber te pletter vloog op een eiland van de Azoren en waarbij de Franse violiste Ginette Neveu en de Franse bokskampioen Marcel Cerdan om het leven zijn gekomen. De twee ernstige spoorwegonge vallen in Zuid Afrika, waar o.a. op 25 November een trein in een 25 meter diep ravijn stortte. De tal rijke vliegongevallen in de Ver. Staten, waar binnen betrekkelijk korte tijd talrijke Boeiings van de Amerikaanse luchtmacht neerstort ten, alsmede de hoogst ernstige bos branden. die in Augustus in Zuid- Frankrijk hebben gewoed en waar- bij op 18 Augustus op het vliegveld Bedenac-Bussac 3000 bommen tot ontploffing kwamen. Frans aftelversje Queuille-Moch-Schuman- Mayer-Bidault PARIJS. 27 October. Georges Bidault. lid van de katholieke MRP is er hedenavond in geslaagd een nieuwe Franse regering samen te stellen. Met 367 tegen 183 stemmen, die van de communisten, ontving hij het vertrouwen van de natio nale vergadering. De regering Queuille. die een jaar en een maand in het zadel bleef kwam ten val door interne conflicten over het beleid.in Indo- China en de loon- en prijspolitiek. Na Queuille's val probeerden ver geefs de informateurs en forma teurs Moch, Schuman en Rene Mayer de scherven weer te lijmen. Eerst Bidault gelukte het Frankrijk weer een regering te geven. Het land was 22 dagen zonder centraal gezag, een record. PALERMO, 17 Mei De „vriend der vrouwen", „held der armen", „vrijheidsheld van Sicilië" of, vol gens anderen krrtweg de bandiet Giuliano, blijft onvindbaar.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 11