De aanklik van al die cellen zal ik nooit vergeten p KLM Eis tegen mr Visser gehandhaafd Aeiiemietje en de N ieuwjaarsfee öe bij&et Achter de gevangenispoort is het anders dan men denkt Oud en Nieuw ^CuchipvAjt vooh dwisit Zaterdag 31 December 1949 - tn klank en kteuR paeöiking van hei; koninkRijk öeu hemelen «n kl.>nk <sn lilèliR va» cuöoif van öe* toom neemt kennis van beze openeamng v6Rksij<iB&ac so mu^tei^6n Boekhanóet m neóeRianó en'«jlóetK ree \y$cel'Ö' Ook in de gevangenis wordt het Kerstfeest gevierd. De boom, die hier staat is versierd door de vrouwelijke gevangenen aan de NoordsingeV'Links en rechts de deuren van de cellen. De bajes is zo groot Die meneer Dinges zal de bijna men kennen van de gevangenis, zo als nor, bak, doos, mik en petoet en bij bajes zal hem het eenmaal popu laire liedje te binnen schieten van: en waarom zouden we treuren, de bajes is zo groot, van voren met twee deuren, van achteren met een sloot. En die goeie meneer Dinges zal dat zelfde liedje misschien met pretoog jes zingen op een familiefeestje Maar wat zou die uitbundige Dinges stil en kleintjes worden, wanneer zij hem zó van het gezellige familie-sa- menzijn, binnenbrachten door de poort van de strafgevangenis aan de Noordsingel in Rotterdam. Niet als gedetineerde, maar gewoon, zo maar, als nieuwsgierige bezoeker. Kom meneer Dinges, sta daar niet zo beteuterd te kijken als de port'er Uw naam en adres wil opschrijven. Het is maar een formaliteit. Dat stelt U een beetje op Uw gemak nietwaar, wanneer die man in zijn donkere uniform, zo gemoedelijk doet. een praatje maakt over het weer? Nu steken wij een binnenplaats over. Schichtig kijkt U naar de tralies voor rijen vensters. Weer gaat er een (Van onze verslaggever) crhtbank heeft hedenmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen ige X. Conform de cis werd hü veroordeeld to teen gevangenisstraf e jaar met aftrek van voorarrest." aat geen week voorbij, of in de dagbladen kan men een dergelijk cncht tegenkomen. De ongeïnteresseerde lezer, meneer Dinges, leest het vluchtig en zal er niet lang bij stilstaan in gedachten. Voor zover hU er nooit mee te maken heeft gehad, zal hem bij het woord .gevangenis' zeer vermoedelijk geen duidelijk beeld voor ogen staan. Hij denkt wellicht aan kale cellen, aan gestreepte gevangenispakken, kaalgeschoren hoofden, cipiers met rinkelende sleutelbossen en tralies, vooral tralies hoge deur achter U dicht. U voelt zich een beetje gevangen, is het niet? U zoudt wel zo weer terug willen gaan Nee, nu doorzetten: kalm door die lange, lange gang wandelen en geen acht slaan op mannen in uni form, die sleutelbossen dragen. U hoort en ziet ze lachen. Hoe is dat mogelijk, denkt U, lachen in een ge vangenis! Een deur gaat open en U staat in een grote hal, nee. het lijkt meer op het schip van een koepelkerk met zijbeuken. Maar na die eerste indruk wordt U gefascineerd door de ijzeren zigzagtrappen. die naar lange gaan derijen leiden. Gaanderijen met on telbare ijzeren deuren. Deuren van cellen, denkt U. allemaal cellen, cel len. cellen... Dat geeft een gevoel van sensatie en tegelijk van beklem ming. En U zegt in Uzelf: die aan blik vergeet ik van mijn leven niet. Dit meneer Dinges is de directeur van de strafgevangenis. Mag ik hem aan U voorstellen? Nu gewoon, nor maal doen. U mag gerust eens glim lachen. Niets laten merken van Uw verwarring. Nog met enkele andere heren moet U kennis maken; met de directeur afdeling arbeid en met de sociaal ambtenaar. Ga nu eens zitten, hier, stil in een hoekje. Want U hebt al gemerkt, dat er wat bijzonders aan de hand is. In het midden van de hal zit een orkest. De musici stemmen hun instrumen ten. Ja, kijk maar goed. daar in de zijbeuken links en rechts, zitten ge vangenen, in rijen achter elkaar, half verborgen in het schemerdonker van de ruimte, waarin de hoge boogven sters het daglicht slechts spaarzaam binnen laten. En op de gaanderijen staan mannen, gedetineerden. Ze hangen over de ijzeren balustrade Donkere manchester kleding dragen ze, geen .pyama'-pakjes, zoals U hebt gedacht. Hun gezichten kunt U niet alle onderscheiden, maar U durft niet góed omhoog kijken. Waarom niet? Schaamt U zich voor hen als Vrij Man? U weet het niet goed. zegt U? Meneer Dinges, kijk nu eens naar de kleding, die de vrouwelijke gede tineerden dragen. Had U dat kunnen denken? Beige kousen, een grijze jurk met bloemmotieven en een don kere overgooier. En geen kortgeknipt haar, maar normale kapsels. Luister, hoe goed de muziek hier klinkt, hoe ze opstijgt langs die hoge wanden. Een meisje staat er bij het orkest. Haar zuivere sopraan ont roert U hier meer, dan het waar ook elders zou hebben gedaan. U ver bindt onbewust deze tere. ijle klan ken met het gevangen-zijn, met tra lies, droefheid en ellende. Applaus klatert. In een korte pauze raakt U in ge sprek met de gevangenisdirecteur. En hij glimlacht, als U hem zegt, dat U zich alles zo heel anders had voor gesteld. Het was vroeger ook heel anders, antwoordt hij. We spreken nu niet meer van „luchten" van de gevangenen -maar van „wandelen", een uur lang op de binnenplaats. Vroeger was dit maar een half uur. Nog niet zo lang geleden mochten de De vrouw, die hier als een trotse jonge moeder haar baby van acht waanden omhoog tilt uit het le- dikantje, is een gevangene. Ze mag haar kindje bij zich houden in- de cel. zolang zij het zelf kan voeden. Bij zacht en zonnig weer wordt de baby op de binnen plaats gelucht. VOOR DE ZONDAG Overlegt de oude dingen niet; ziet, Ik zal wat nieuws maken Jes. 43 18 In de voortdurende repetitie van het gebeuren is oud en nieuw zo betrekkelijk. Het oude verschijnt telkens weer als iets nieuws. Het nieuwe blijkt stok-oud te zijn. Op de grens van twee jaren schijnt voor een ogenblik het uurwerk van de tijd zelve zichtbaar te worden. Maar het oliebollen-sentiment en de kerkhofgeur hebben deze avond al de jaren door omspeeld. De goe de voornemens en het gevoel, de tijd te hebben, hebben de oudc- jaars-avond-kerkganger altijd al op nieuwjaarsmorgen doen uitsla pen. Oudejaar: stikvolle kerken. Nieuivjaar: stoelen en banken. Het nieuwe is het oude. Balansen en zorgeli^rdjden zijn zo oud als de wereld. Reeds Adam moet tegen Eva gezegd hebben: Vrouw, we leven in een overgangs tijd! Israël in de ballingschap hoort nog van de wondere redding uit Egypteland, maar mediteert hier over in de vlucht van de vergeeste lijking. Dan komt de eerste ritse ling van de verlossing. En Jesaja roept uit: Denk niet Meer aan het oude: God gaat wat nieuws maken. Is voor Israël de Schelfzee droog geworden. God gaat waterstromen scheppen in de woestijn. Tegenover al het oude en het nieuwe, dat óók oud is, staat het radicaal nieuwe van Gods reddingswerk. Waar de Geest des Heren klaterend zich baan breekt door de dorheid van hart, leven en wereld, daar wordt al het oude vergeten, en verheugd strekken mensen zich naar wat komt u. E. gedetineerden niet met elkaar in con tact komen; zelfs niet tijdens de kerkdiensten. Het gevangeniswezen is humaner geworden. Er is een bi bliotheek; de gevangenen mogen na drie maanden straf een krant en een tijdschrift ontvangen en tweemaal per maand na schriftelijk verzoek, een kwartier lang familiebezoek. Overdag werken ze in de werk plaatsen van de gevangenis; in hun .vrije tijd' kunnen ze knutselwerk doen Zowel mannen als de vrouwen hebben een eigen zangkoor. In „Leeuwarden" en „Breda" zijn er bovendien ontspannings- en gym nastiekzalen. „Leeuwarden" heeft zelfs een gevangeniskrant en eigen sportclubs. .Nee, meen nu niet, dat het nog zo kwaad niet is in de .ba jes'! Een mens van zijn vrijheid be roven is bijna het ergste wat hem kan overkomen Een cel is een cel, al zegt U nu. dat U het interieur erg meevalt De mannen, die aan de „Noord- singel" zijn gedetineerd, hebben straf fen tot vijf jaar. maar dan is er nog de bijzondere strafgevangenis voor vrouwen, die van 15 jaar tot levens lang zijn veroordeeld. En meneer Dinges gaat cel in cel uit; ziet de bewoners en verwondert zich diep over hun schijnbaar opge wekte en berustende houding. Hij weet niet, wat te zeggen in een cel. waarin een jonge moeder haar baby omhoog tilt uit het propere kinder bedje. Ze mag het bij zich houden, zolang ze het moet voeden. Hij treedt een cel binnen meer een eenvoudig, maar keurig ingericht vertrek is het waarin hij van aan gezicht tot aangezicht staat met drie vrouwen, die alle drie een moord op hun geweten hebben. Hij hoort ze vertellen over hun knutselwerkjes, over hun dagelijkse arbeid in de ge vangenis; hij ziet ze daarbij glimla chen En hij kijkt van de gevangenen in hun nette kleedij naar de bewaak ster in haar blauwe japon met hagel witte schort net een zuster en het is hem wonderlijk te moede. Wanneer de portier meneer Dinges uitlaat, komt hem het in gedachten I voorbereide grapje. ja man. ik ben ontslagen wegens goed gedrag I met eens over de lippen Zitting met gesloten deuren (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Gisteren toen de zaak tegen de voormalige bur gemeester van Den Haag, mr W. A. J. Visser, voor de economische politierechter werd hervat, werden pers en publiek niet toegelaten. Twee uren achtereen werd mr Vis ser verhoord: daarna legden drie getuigen verklaringen af. De eerste getuige was mevrouw Visser, de tweede drs. W. Bos. Evenals giste ren bü de zaak Bos moesten ook vandaag de deurwaarder en de rijkspolitie de zaal verlaten. Mr. Visser verzocht dit aan de politie rechter „in het belang van de staat". Het requisitoir van de Officier van Justitie mr Lulofs, was daar entegen openbaar. Od grond van de verklaringen, die in besloten zitting waren afgelegd, nam mr Lulofs aan. dat mr Visser inder daad gelden heeft besteed voor de doeleinden, die hij in openbare zit ting niet wenste uiteen te zetten. De kern van 't betoog, dat mr Lu lofs bij de vorige zitting had ge houden. werd echter ziins inziens niet geraakt. De Officier bleef daarom bij zijn eis zes maanden gevangenis straf. Ook mr Nysing. de verdedi- (Ingez. Med.) amszecóiro-c. L les eöraons tnteoruxjonales aasafit n.v. ger van mr Visser handhaafde zijn pleidooi van de vorige zitting. Uit spraak op Woensdag 4 Januari. Overstromingen bij Montevar- chi bij Florence hebben een bijna volledig intact skelet van een oli fant blootgelegd, dat naar schatting een millioen jaar oud is. De Nederlander P. J Schmidt is benoemd tot eerste secretaris van de V.N.-commissie voor Eritrea. Hij blijft chef van de Europese afdeling voor Veiligheidsraad-aangelegenhe den. Joop doet 't zo... Ja, je hebt van die men sen, die spelen met de rook. De kringetjesblazers en andere „rook-artisten". Meestal zijn dat de lui, die met extra zorg hun shag en vloeitjes kopen en die dan ook zeggen: Hoe je 't doel... mei Mascotte gaat-ie goed JIJ moet naar bed, had moeder gezegd, en daar lag Anne- mietje in haar bedje en beneden vierden ze oudejaar De grote broers mochten opblijven en die kregen een glaasje echte punch en oliebollen. En zij lag daar in haar bedje en moest gaan slapen. Maar ze kon niet slapen, o, he den, nee. Ze ging voor het raam staan en keek naar buiten. Aan de overkant was het ijzeren hek, het hek van het grote witte huis, dat tussen de bomen lag verscho len en waarvan ze nu net een glimpje zag in het maanlicht Het sneeuwde, zoals het hoort op oudejaarsavond en Annemie- tje dacht bij zichzelf: Zou dat grote hek nooit eens opengaan? reden Zou er niemand, niemand wo- nen in dat witte huis aan het eind van de oprijlaan? Terwijl ze zo stond te dromen voor het raam, zag ze plotseling in het witte huis in de verte een lichtje branden. Dat was nog nooit gebeurd. Er woonde dus iemand. En Annemietje werd zo nieuws gierig, zo verschrikkelijk nieuws, gierig, dat ze haar bedje uitkwam, heel zachtjes, haar dikke sok ken aantrok en haar wollen jurkje, haar jasje en haar want jes. Ze zette haar dikke ijsmuts op en ze ging stiekem de trap af en de deur uit En juist, toen ze daar voor het ijzeren hek aan de overkant stond, hoorde ze belgerinkel en hoefgetrappel en daar kwam door de laan een wonderlijk voer tuig aan. Het was een arreslee met vier prachtige witte paarden. Er zat een koetsier op de bok, die helemaal in het bont was ge huld. Achterop stonden twee pal freniers. in livrei met goud en zilver, dat glansde in het maan licht. En in de slee zat een oude dame. een heel mooie oude da me met een gepoederde pruik, met een cape van hermelijn en een lief, oud. gerimpeld gezicht. JT)E paarden draafden het hek uit. ze hadden z:lve„en plui men op hun kop, het was een prachtig gezicht, maar toen ze de bocht namen zag Annemie tje iets uit de arreslee vallen, Niemand scheen het te merken en Annemietje haastte zich om het op te rapen Het was een klein tasje van zilverbrokaat; ze holde achter de slee aan en gilde: Hallooo, ho, ho, stop! En werkelijk, de oude dame scheen het gehoord te hebben. Ze liet de arreslee stilstaan en An nemietje holde erheen en zei hij gend: Uw tasje, mevrouw. Och, wat ï>cn ik daar blij om, zei het oude dametje Wil je soms met ons meerijden? Ja, knikte Annemietje en daar zat ze in de mooie slee, naast de oude dame Zal ik je nu vertellen, wat er in dat tasje zit? zei het oude da metje. Kijk, ik ben de Nieuw jaarsfee en ze liet Annemietje een handvol okkernoten zien. Dit zijn geen gewone noten, zei ze. In iedere noot zit een nieuw jaarswens en wie zo'n noot van me krijgt, is het hele jaar geluk kig. Voor wie zijn die noten? vroeg Annemietje. Deze eerste zei de Nieuwjaars- feei deze eerste noot is voor een meisje dat iedere dag haar moe der helpt met afstoffen en vaat- wassen. Daar gaan we nu naar toe. En daar stopte de slee voor een klein huisje. Kijk maar door het raam, zei de Nieuwjaarsfee En ja, hoor, daar lag het meisje rustig te sla pen en de fee legde de noot op haar hoofdkussen. De tweede noot is voor een jongen, die al tijd zo driftig is. Nu heeft hij al drie maanden lang zijn drift buien bedwongen. Niemand weet, hoeveel moei dat hem heeft ge kost. ik weet het toevallig. En ook de jongen kreeg een noot bij zijn hoofdkussen De derde noot was voor een meisje dat zo goed voor haar klei ne broertjes zorgde en de vierde noot was voor een jongen die ziek lag en best een beetje geluk kon gebruiken. rond, de hele „tad door er. Annemietje werd erg moe en slaperig. Nu heb ik nog één noot in het tasje zei de Nieuwjaarsfee ein delijk. En d;e is... En die is... Anne mietje keek slaperig op. Die is voor het meisje, dat zoet gaat slapen met Oudejaarsavond, zei de Nieuwjaarsfee zacht. Annemietje begon te huilen. Ik zal het nooit weer doen, zei ze. Ik wil nu best zoet gaan slapen Ik zal je naar huis brengen, zei de fee. En even later lag An nemietje in haar bedje en ze sliep als een roos. Toen ze de volgende morgen wakker werd. dacht ze eerst dat alles een droom was geweest, maar daar zag ze naast zich op het hoofdkussen een okkernoot liggen Ze maakte hem open en er zat een klein papiertje in, waarop stond: Veel Geluk, van de Nieuwjaarsfee. En er onder stond in kleine lettertjes: Omdat je verder toch wel lief bent. Annemietje bewaarde de noot en 't briefje en ze kreeg een heel gelukkig, een heel erg gelukkig jaar. OP één Januari dan sturen de mensen elkaar mooie kaarten met groeten en wensen maar ook alle dieren, 't is werkelijk waar die wensen elkander gelukkig Nieuwjaar: De vink schrijft een brief aan haar zoetelief en Kareltje Mus stuurt een brief aan zijn zus en twee jonge roeken een brief naar hun moeke dat alles gaat dan met de luchtpost mee naar Overflakkee, of naar Heiligerlee. De luchtpost staat klaar. Over veertien seconden vertrek hij naar Kaapstad of Zutphen of Londen Die post is een pikzwarte kraai, moet je weten hij roept: Kra, kra, kra! Hebt U niets vergeten? Heeft soms het konijn nog een brief voor Berlijn? En jullie, fazanten. een kaart voor je tante? Een brief naar je Ome in Brussel of Rome? Geen brieven meer verder, dan zal ik maar gaan. Maar net als hij weg wil, daar komt iemand aan 't Is Simon Kabouter, hij roept erg geschrokken: Gelukkig, de post is nog net niet vertrokken! Er liggen nog dertig brieven in 't rond van allerlei dieren, daarginds op de grond: Een brief van de muis aan haar ouderlijk huis. een brief van twee mollen aan iemand in Zwolle, een brief van de spin aan zijn hele gezin een brief van ae specht en een brief van de sijs een brief voor Zaltbommel en een voor Parijs. Oké, zegt de kraai, stop het maar in mijn tas. Dan gaat hij vertrekken, dan geeft hij volgas. En dan krijgt ieder dier (het hindert niet waar) een brief in zijn bus met: GELUKKIG NIEUWJAAR! Boliviaans middel tegen kinkhoest CHICAGO In een rapport, ver schenen in het „Journal of the American Association", deelt een groep Boliviaanse artsen mede, dat chloromycetine. een antibioticum, voor een snelle en afdoende behan deling van kinkhoest kan worden aangewend. In zeven ernstige gevallen wer den tijdens een epidemie proeven genomen te Cochabamba (Bolivia). De artsen verklaren dat na een be handeling van twee dagen de koorts verdwenen was en dat de hoest na vier dagen had opgehouden. 29 Dat Maigret de identiteit van Op- penheim, alias Pietr de Let ont dekt had, was niet van zo'n groot belang en daardoor liep de politie man geen gevaar. De Let verborg zich nauwelijks, trotseerde de poli tie. daar hij zeker was, dat ze geen enkele aanklacht tegen hem had. Het bewijs er voor werd geleverd door die reeks telegrammen, die zijn spoor volgden, van Krakau naar Bremen, van Bremen naar Amsterdam, van Amsterdam naar Brussel en Parijs. Maar daarna was er de dode in de Etoile du Nord ge weest! En bovenal die ene ontdek king van Maigret, die van de be staande relaties tussen de Let en Mortimer Levingston. En die ontdekking was belang rijk! Pietr was een bandiet, die erken de dat te zijn, die zich vergenoegde met tegen de internationale politie te zeggen: Probeer me maar op heterdaad te betrappen! Mortimer was voor de hele wereld een eerlijk mens! Twee mensen konden de relatie PietrMortimer geraden hebben. En dezelfde avond werd Torrence vermoord, en doorstond Maigret het vuur uit een revolver in de rue Fontaine! Een derde persoon, die ongetwij feld bijna niets wist, maar zou kun nen dienen als basis van een nieuw onderzoek, werd uit de weg ge ruimd: José Latourie, de danser. Nu hadden Mortimer en de Let vertrouwend op deze executie, hun plaats weer ingenomen. Ze waren boven in hun luxueuze appartemen ten, gaven per telefoon hun bevelen aan 't hele personeel van 't hotel, namen een bad, ontbeten en kleed den zich Maigret wachtte ze alleen op. in een rotan stoel gezeten, de ene kant van zijn borst stijf en ste kend zijn rechterarm bijna onbe weeglijk door een doffe pijn. Hij had de macht ze te arresteren. Maar hij wist dat dit nergens toe diende. Desnoods zou men bewijzen vinden tegen Pietr de Let. genaamd Fédor Yourovitch, of Oswald Op- penheim en die misschien nog veel andere namen gedragen had. mis schien ook die van Olaf Swaan. Maar tegen MortimerLevingston.de Amerikaanse milliardair Een uur na zyn arrestatie zou het gezant schap van de Verenigde Staten pro testeren 1 De Franse banken, finan ciële en industriële instellingen waarvan hij administrateur was zouden politici in actie brengen. Welk bewijs Welke aanwijzing Dat hij enige uren verdwenen was na de Let Dat hij gesoupeerd had in de Pickwick's bar en dat zijn vrouw ge danst had met José Latourie Dat een inspecteur van politie hem in een vuil hotelletje, genaamd „In de Koning van Sicilië", had zien. binnengaan Dat zou alles op niets uitlopen. Men zou verontschuldigingen moeten aanbieden, ja zelfs maatregelen moeten nemen om de Verenigde Staten satisfactie te geven door Mai gret te ontslaan tenminste voor de vorm. Torrence was dood Hij was deze zelfde hal doorgegaan op een baar, enige uren geleden bij het eerste ochtendschemeren. Ten minste als de gérant niet, uit angst dat een of andere vroege gast een onaangenaam schouwspel zou zien gezorgd had, dat het transport door de dienstgangen plaats hadDat was waarschijnlijk! De smalle gan gen, de wenteltrappen, waar dc draagbaar tegen de spijlen stootte De telefoon ging achter het ma honiehouten bureau. Heen en weer geloop. Haastige orders. De gérant naderde. Mrs. Levingston gaat weg. Men belde daar net om haar koffers te halen. De wagen staat voor. Maigret glimlachte flauwtjes. Welke trein? vroeg hij. Zij gaat per vliegtuig naar Berlijn Hij had nog niet uitgesproken, of zij verscheen gekleed in een grijze reismantel, een krokodillenleren tas in de hand. Ze liep vlug. Voor de draaideur kon ze toch niet nalaten zich om te keren. Opdat ze hem goed zou zien. stond Maigret met moeite op Hij was er zeker van, dat ze op haar lippen beet. toen haastiger naar buiten ging en haar bevelen aan de chauffeur gaf. Men riep de gérant elders. De commissaris stond alleen voor de fontein, die plotseling begon te wer ken. Op een vastgesteld uur werd de fontein «.eker in werking gesteld. Het was tien uur. Hij glimlachte nog eens in zich zelf. ging voorzichtig weer zitten, want bij de minste beweging deed zijn wond. die steeds gevoeliger werd, hem hevige pijn. De zwakken werden verwij derd!Dat was het! Na José La tourie. die men niet erg sterk vond en die men met drie messteken in de borst verwijderd had uit de strijd, volgde Mrs. Mortimer; zij was ook te gevoelig. Men zond haar naar Berlijn! Dat was een meer voorko mende behandeling! (Wordt vervolgd) werk kleding (Inec7. Mod Kan L a n gye? Mee! MEER DAM 16 JAAR IN GEBRUIK BIJ DE;K l M MOG SLECHTS BEPERKT LEVERBAAR.'' hABR N V BH CO HA A K S B F fTC?F S Kruiswoordraadsel Omschrijvingen: Horizontaal: 1. kerkelijk gebruik; 6. mann. dier; 10. lief kindje: U. Jongensnaam: 13. mode gek; 14. hoofddeksel; 15. mannennaam (Spaans); 16. heftig; 18. zintuig; 20. plechtige gelofte; 21 meisjesnaam; 22. vreemd geldstuk; 24. Insectenetend zoog dier; 26. muzieknoot; 28. muzieknoot; 30. rund; 31. muzieknoot; 32 Finse ha venstad; 34. noodlot; 37. vod: 38. tep; 40. mann. kledingstuk; 41. oorlogstuig; 42. gemeente In Drente; 43. afslultlngsmld- dcl; 45. motorrennen ln Asser.; 46. berg; 48. klein gewicht; 49. drank (Engels): 51. hersens, verstand; 53. gemeente In Gelderland; 55. Jongensnaam; 57. ge meente In N. Holland; 61. zot 63. ver schoppeling; 65. rivier in Nederland; 66. zintuig; 67. hondennaam. Verticaal: 2. gedachte; 3. heilig Indiaans voor werp; 4 muzieknoot; 5 toespraak; 7. klaar; 8 meubel; 9. voedsel gebruiken; 11. onkundige; 12. regel; 14. uitstekend; 17. opslagplaats; 19. betaal-loket. 21. on derwijs; 23. rots (onder water): 25. plakmiddel; 27. vogel (steltloper); 29. zetels; 31. stad ln Italië; 33. schaaldier; 35. aanstaande: 36. kleintje; 37 vaar tuig; 39 als 14 horizontaal; 41. rust plaats; 42. drank; 44 jongens- óf meis jesnaam (afgek.); 46. slede: 47 naam van rekenkundige formule: 50 Boed dhistische priesters: 51. pagina (afgek.); 52. Nederland (afgek); 54 wapen. 56. voedsel; 58 deel v. e. wiel; 59 recht stuk water of weg; 60. boom: 61. Rijks- mark; 63 familielid; 64. naam van water ln Groningen; 65. muzieknoot. OPLOSSING VORIGE PUZZLE al 51 H ave 17 H eb 1 H God 43 H ek. 1 V Ede 38 V el 50 V Edo 33 H en 9 V eed 34 H ge 8 H Epe 6 V ma 48 V Ier 31 H st 53 H. lap 13 V lat 25 H eren 44 H lid 28 V eten 44 V Leo 46 V kina 3 V nee 47 V lans 7 V ode 21 H nier 41 K ore 39 H noga 15 H tel 14 V rein 42 V spil 18 H brood 2 V dader 23 V element 45 H Eelde 49 H geleide 16 V elkel 35 V kandeel 3 H gelid 8 V logeren 20 V kater 36 H nalaten 12 H kruid 10 H noorden 52 H menie 48 H noteren 15 V palen 11 H pastoor 19 V reeds 40 V speld 22 H Ada 4 V sterk 22 V Ado 24 H age 37 V draven 5 V ale 26 V edelen 29 H als 27 H editie 30 H stomer 32 V. Oplossing puzzle Hieronder vinden onze lezers de op lossing van dc kruiswoordpuzzle, die Zaterdag 24 December JJ. op pagina 9 van onze krant stond. Horizontaal: 1. asceet, 8. bas. 9 verver. 15. vrees. 16. all, 17. volle, 18. I k., 19. met, 21 CCD, 24. b.n.. 25. m.s.. 26. gul. 27. laf. 28. al. 30. puts. 32 lam. 34. rus. 35 wier, 37. strop. 39 nabob, 41. logee, 42. salet, 44. tin, 45. moord, 47 fetisj. 49. deerne, 52. op. 53. Epe, 54 DDT, 55. Ra, 56. ananas. 58. oorlam, 61. beeld, 62. vol, 64. Osman, 66. kroeg, 67. lijken, 69. telen, 71. bill, 72. mug. 73 nor. 75. reet. 76. 11. 77 los. 78. oer. 79 ln, 81. s t.. 83 M.T.S., 85. Ede, 86. de. 88 abces, 91. cel. 93. parel. 95. dahlia, 96. taf. 97. Tllsit. Verticaal: 1 ave. 2. sr., 3. celstraf, 4. eek, 5. es. 6. bat. 7. al, 8 sic, 10. e.v., 11. rob. 12. vlnalgre. 13. cl, 14 rel, 19. mul. 20 elan. 22. club. 23. das. 25. muts. 29. leed. 30. p.s.. 31. solemneel. 33. mat- Jcsvljg. 34. ronddolen 35. woonkamer, 36. re. 38. pet. 40. bi., 41. lor, 43. tiend. 45. metro. 46 kot. 48. spa, 50. EDO, 51 kas. 56 aeollsch, 57 alg„ 59 1st, 60. Maleiers. 61. bril, 63. o.k., 65 neen, 66. KB.. 67 lust. 68 nood. 70. N.T., 72. mom, 74. ree, 80 bad. 82. tel. 84. set, 35 elf. 86 dal. 87. alt. 89. ba. 90. sl, 92. e.a., 93. pi, 94. el.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3