Veel belangstelling gaat uit naar Uitbreidingsplan Halve eeuw VVV-werk Amersfoort in Noteert ui even SIADSVEKSTER„,$3--: Vijfenzeventig jaar zegenrijk werk van „Zandbergen" 2 Zaterdag 31 December 1949 In de Raad onthouden vijf tegenstanders hun steun aan 't plan 9 Augustus is een historische datum voor Amersfoort. In een min of meer spectaculaire zitting van elf uur neemt op deze dag de Amers- foortse Raad het uitbreidingsplan aan. Aan deze vergadering is veel vooraf gegaan. Vooral de tegenstanders hebben zich, na de eerste ver gadering over dit plan op 31 Mei, flink geroerd. Negende Augustus een historische dag Er is niet altijd met open vi zier gestreden. Integendeel, men is zelfs in de critiek op het plan zeer persoonlijk geworden. Het gemeen tebestuur zou ondemocratisch heb ben gehandeld. Er is echter door het gemeentebestuur alles gedaan om voor het plan in brede kring belangstelling te wekken. Tal van explicatieavonden, waarvan die ir het Grand Theater historisch ge noemd mag worden, maakten het mogelijk, dat de burgerij van het geen men met Amersfoort van plan is kennis kon nemen. Vooral de demping van een deel van de beek (Wijersstraat en 't Laantje) vond bestrijding. De tweede omwalling zou haar schoon heid door de aanleg van een rond weg verliezen. VIJF TEGEN De tegenstand in de raad is vrij zwak geweest. Vijf leden hielden voet bij stuk en ver klaarden zich tegen de voorge nomen plannen om van Amers foort een stad te maken met behoorlijke verkeerswegen, kortom om Amersfoort een plaats te verschaffen in de rij van grote steden. De 9e Augustus is vooral voor stadsarchitect D Zuidcrhoek en de vele anderen die met grote zorg vuldigheid en liefde aan dit plan werkten een grote dag geweest. Een grote dag. die naar ons inzicht in de geschiedenis van Amersfoort altijd met een zekere trots zal wor den genoemd. J***»™ DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB WETHOUDER KOOPMAN Bouwtempo-debat in de Raad STADHUIS, 31 Maart Amers- foorts raad vergadert vijf uur over het hoofdstuk Volkshuisvesting van de begroting 1949. In het duel tussen wethouder J. Koopman en de heer K. Gooien (KVP) over het bouwtempo komt eerstgenoemde met bezwarende verklaringen over een door de heer Coolen gevoerde correspondentie. De heer Coolen deed namelijk mededelingen aan een buitenstaander over de in de commissie van bijstand openbare werken gevoerde besprekingen. Op 6 April komt de heer Coolen in de raad met een verklaring waarin hij. met zijn fractieleden, zijn han delwijze betreurt. Egyptisch ambtenaar in Amersfoort Amersfoort ontwerpt stad voor zijn land STADHUIS, 18 November. Hussein Hamdy Effendi, een hoog geplaatst Egyptisch regeringsamb tenaar, brengt in opdracht van de UNESCO een bezoek aan Amers foort. De heer Hamdy bezoekt vele instellingen in onze stad en zal zyn regering aanbevelen door de stads architect, de heer D. Zuiderhock, een ontwerp te laten maken voor een modelstad ln Egypte. Nieuwe speeltuin SOESTERKWARTIER. 18 Juni. De speeltuinvereniging Rivierenwijk neemt nieuwe speeltuin aan de Dol- lardstraat in gebruik. Het is enige dagen lang feest. Op het grote speelveld staat kermisspul en de jeugd weet zich er best mee te ver maken. OUDEJAARSAVOND aan boord van „De Vrij heid"! Rob zit samen met zijn vrienden Taaie Toon en Cigaret Larry in de gezellige kajuit van zijn zeilschip. En Skip is er natuurlijk ook bij. „We hebben samen veel beleefd in het afgelopen jaar, jon gens," zegt Rob; „als ik nog aan die rare ge schiedenis denk van het Levende Eiland „Hou maar op," zegt Larry; „daar denk ik niet graag aan terug. Jij bent nou m'n beste vriend geworden, Rob, en ik had je toch bijna de das om gedaan „Niet sentimenteel worden, oude jongen," zegt Rob; „die geschiedenis is achter de rug, niet waar Toon?" „Absoluut, Rob," antwoordt deze; „daar praten we niet meer over. Persoonlijk denk ik het liefst terug aan ons avontuur in de Stille Oceaan met die Japanner. Wat schrok die knaap, toen ik daar op dat eiland voor spook ging spelen. Ik schiet nog elke keer in de lacht, als ik daaraan terug denkEn dan die vreemde geschiedenis met de „Vlie gende Hollander"! Dat was eigenlijk nog gekker." Rob kijkt op de scheepsklok, die twaalf uur wijst. Hij staat op en Toon en Larry volgen zijn voorbeeld. Even is het stil in de kajuit. Dan heft Rob zijn glas en zegt: „Ik drink op het nieuwe jaar, dat zojuist is begonnen. Moge het ons even veel geluk, evenveel voorspoed en evenveel avonturen brengen als het oude." Wat zal het niéuwe jaar voor „De Vrijheid" brengén? Niemand weet het nog. Maar het schip, waarmee deze drie vrienden én Skip! al zoveel hebben beleefd, zal ook in 1950 de zeven zeeën blijven bevaren. Vaar wél, „Vrijheid"! Behouden vaart en goede wacht, Rob! Verkiezing brengt een verschuiving naar rechts STAD, 32 Juni Voor de ver kiezing van een nieuwe gemeente raad trekken vele stemgerechtigde ingezetenen al vroeg naar de stem bus. Het gaat op de stembureau* rustig toe. Eerst in de avond zal blijken hoe Amersfoort stemde. Er blijkt voor de uitslagendienst van onze krant meer belangstelling te bestaan dan voor de door ver schillende partijen gevoerde ver kiezingspropaganda. De mensen verdringen zich voor ons pand en uit de eerste uitslagen valt reeds op te maken, dat er een verschui ving naar rechts is. Later op de avond blijkt, dat deze verschuiving niet onbelangrijk is. De VVD komt van 1 op 3, de CHU wint 1 zetel, de PvdA verliest een zetel, de KVP en AR blijven gelijk en de CPN liep van vier zetels op twee terug. W ethouder v. Galen Last Gedeputeerde UTRECHT. 24 Juni Verras send is de mededeling, dat de heer H. van Galen Last, wethouder van financiën te Amersfoort, voorge dragen is als Gedeputeerde voor de provincie Utrecht. Op 28 Juni werd de heer Van Galen Last in deze functie gekozen. Kort daarop volg de zijn afscheid als wethouder. In een raadsvergadering is de ver dienste van de scheidende wethou der voor de gemeente Amersfoort met dankbaarheid gememoreerd. Een andere benoeming verdient eveneens vermelding. Tot rechter bij de Utrechtse Rechtbank wordt namelijk benoemd mr A. E. Th. Kooien. Begroting 1949 geeft reden tot optimisme STADHUIS, 3 Jan. De toelich ting op dc ontwerp-begroting 1949, die het college van B. en W. aan de raadsleden verschaft, geeft een dui delijk inzicht van hetgeen het ge. meentebestuur beoogt voor 1949. Er is meer geld beschikbaar voor on derhoud van straten, plantsoenen en gebouwen. Er zijn ruimere mogelijk heden voor gezins- en gezondheids zorg en voor het onderwijs. Of schoon Amersfoort in dit jaar slechts 212 woningen mag bouwen, is het college, over het geheel ge nomen, optimistisch. De investe ringscommissie kan binnenkort aan het werk gaan. GRAND THEATRE: Miss Hcnny Porten in: „Het dal der Tra nen". Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30. 6.45 en 9 uur. Donderdag 2.30, 6.45 en 9 u. „La Traviata' CITY THEATER: Eddy Polo in de vijfweekse seriefilm „De Circus koning". Zondag: 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER- Van Vrijdag t m. Maandag: „Maerste, de sterkste man ter wereld". Van Dinsdag t m. Donderdag: „Het bloedige eiland". Zondag: 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30. 6.45 en 9 uur. 8 JANUARI: Concertzaal Bleke-s- eiland: 20 uur: Comité van actie onderwerp: „We zijn rondweg tegen de rondweg". Na afloop bal. 6 FEBRUARI: Misschien gaat dan de ijsbaan open. Als 't maar vriezen wil. 13 MAART: Monnikendam: 19 uur Tuinfeest opvoering midzomer- nachtsdroom (reisdekens en warme stoven meennemen). 1 APRIL. Grote Slok (grote zaal. niet dringen>. Lezing van Dienst Oudheidkundig Bodemonderzoek. Onderwerp. Blootlegging in Amersfoort van de fundamenten van luchtkastelen. Prins Bernliard op bezoek bij Erdalfabriek ERDALFABRIEK, 14 Juni. Prins Bcmhard bezoekt de Erdal- fabrieken aan dc Brabantsestraat, in verband met het in bedryf stel len van het research-laboratorium. Melk oorlog in Amersfoort Actie-comité's bereiken hun doel niet 17 Jan. De melkoorlog is be gonnen. Vandaag treedt de zoge naamde sanering in werking, die de gemoederen tamelijk verhit. Er wor. cïen comité s van actie opgericht, die ten doel hebben tot afschaffing van de sanering te komen. In de loop van het jaar blijkt, dat de sanering tenslotte toch naar ieders tevreden heid verloopt. Ons dagelijks teveel Iedere morgen, stipt om negen uur, belegt de commissaris van po litie, de heer G. Goorhuis, een soort persconferentie op zijn bureau. Dan worden alle onregelmatighe den. die er in de voorgaande 24 uren in Amersfoort zijn geschied, bekend gemaakt. Veel van die onregelmatigheden gebeuren iedere dag. Mensen nege ren stoplichten, steken hun hand niet uit, als ze van richting verande ren enzovoort. Al die klejne berichtjes vatten we in de krant samen onder het hoofd „ons dagelijks teveel". Het zijn allemaal van die kleine overtredingen, die beslist niet nood zakelijk zijn. Ze komen voort uit nonchalance en zucht naar snelheid. De commissaris hoopt, dat in 1950 de rubriek „Ons dagelijks teveel" zal verdwijnen. En dat hopen wij ook! Garnizoen zeer actief Aanslagen op „onze" Kei mislukken GARNIZOEN, 11 Febr. De commandant van het depot Pant serwagens, lt.-kol. J. J. Ceuvel, reikt onderscheidingen uit aan wacht meester W. P. A. van der Laan (Bronzen Leeuw) en adj.o.o. kapel meester D. C. Wisman (gouden me daille voor 36-jarige trouwe dienst). Dit soort plechtigheden herhaalt zich In 1949 nog vele malen. Het garnizoen is zeer actief Er worden vele marsen gemaakt en er wordt ook deelgenomen aan verscheidene burger-wandeltochten. De nationale vyfkamp had weer veel succes. Korps-rivaliteit uitte zich in de dief stal van een Sherman-tank uit de Willem III-kazerne en in aanslagen op de Amersfoortse Kei, die alle mislukten. KINDEREN NAAR DE VELUWE STAD, 1 Augustus. De actie Jeugd van de Straat, die onder auspiciën staat van de Amers foortse Gemeenschap trekt ietier jaar meer dc aandacht. Honderden kinderen krijgen door dit werk gelegenheid om van hun school- vacantie iets te maken. Dit jaar was het hoogtepunt van de artic een tocht van alle kinderen naar De Veluwe. Er is volop genoten ge durende de vacantie en er was maar een roep: we doen volgend jaaïi weer mee! Geen autotoch auto! STADHUIS, 3 Mei. In de raad praat men urenlang over een commando-auto voor de brandweer, die min of meer zonder sanctie van de raad 'is aangekocht. De raad maakt de verkoop ongedaan. Tijdens een andere zitting valt het besluit om de brandweercommandant zijn fiets maar weer te laten op bergen. Hij krijgt zijn auto. Amersfoort betreurt zijn doden 17 JANUARI. De heer H. Hil- gersom overlijdt. Hij was drager van vele militaire onderscheidin gen, o.a. de Militaire Willemsorde. 14 APRIL. Te Soest overlijdt de heer A. Eysink, een van de op richters van de bekende Eysink- fabrieken te Amersfoort. 3 MEI. Aan de politie ontvalt een goed corpslid door het overlij den van de hoofdagent B. Straal man. 17 AUGUSTUS. Ds. J. Panne bakker, die 34 jaar als predikant te Amersfoort stond, wordt onder grote belangstelling te Utrecht ter aarde besteld. 29 OCTOBER. Op Rusthof wordt het stoffelijk overschot van de architect M. Kleinstra aan de schoot der aarde toevertrouwd. Samenwerking leidt tot mooi feest AMERSFOORT, 6 Augustus De Vereniging voor Vreemdelin genverkeer te Amersfoort ont plooit grote activiteit. Zij wil Amersfoort, meer dan reeds het geval is, tot een toeristen-centrum maken. Daar zit iets in. Dit jaar was trouwens voor de WV wel zeer bijzonder. Vijftig jaar staat deze organisatie nu op de bres om Amersfoort tot ver buiten de lands grenzen bij velen bemind te ma ken. Vijftig jaar is een lange tijd. Dat moet gevierd worden. Samen met de Amersfoortse middenstand en de Amersfoortse muziekvereni gingen kwam men tot een goed program. Een zakenbeurs op een daarvoor geschikt terrein aan de Utrechtseweg trok veel belangstel ling. Een -foto-etalagewedstrijd ging er bij de burgerij in als koek. En de muziek? 'Wel daar is naar geluisterd en men heeft er oprecht van genoten. In het Consthuys St. Joris richtte de steeds actieve eigenaar van deze zaak een bij- Nieuwe organisatie in het Soesterkwartier SOESTERKWARTIER, 7 April De zakenlieden in het Soester kwartier richten een Winkeliers- en Ambachisvereniging op. Deze organisatie ontwikkelt in de loop van het jaar grote activiteit waar van het hoogtepunt een zakenbeurs in het parochiehuis aan de P. Bor straat is. Een buurtkrant onder houdt het contact met de bewoners (klanten). Med. Paed Bureau geopend HELLESTRAAT, 11 Mei. Na langdurige onderhandelingen en vele debatten in de raad wordt het Medische Paedagogisch Bureau in de Hellestraat geopend. Finse school geopend SOESTERKWARTIER, 6 Mei. Voor het onderwijs in Amersfoort is een Finse school gebouwd in het Soesterkwartier. Een tweede komt in het Leusderkwartier te staan. worden. Dit bleek mo- tjes van zestig cent per gelijk door de bereid- stuk kapot geslagen, willigheid en de mede- Op het tafeltennistour- werkmg van de mensen, nooi die in de Bergstraat wo- van nen. Zij namelijk hun voortuin geheel of gedeeltelijk aan de gemeente af. van de Federatie Personeelsvereni- allen stonden gingen moest een balle tje er aan geloven. En toch waren de Fe deratie-balletjes goed- Kassier C.B. met pensioen AMICITIA. 31 October. Het gemeentepersoneel neemt afscheid van de chef-kassier der Centrale Boekhouding, de heer S. Schutte- veer, die met pensioen gaat. A Amateurs geven NI WIN rimboe-kist GRAND THEATRE. SI Maart. Amers/oortse amateur-artis- ten slaan de handen ineen om de Niwin aan een rimboe-kist te helpen. Dat lukt, door de op brengst van eeji cabaret-revue. Later in het jaar treden de zelfde mensen nogmaals op voor de Amersfoortse Vereniging tot R e strijding der Tuberculose. Ook nu is er een flink batig saldo. V.J Eén tuin is er nog koper dan die van steeds. Die tuin en het NOACK! (23 April). hek er omheen vormen een obstakel in het trot toir aan een der zijden WORDT VERWACHT 1 Januari 1950, 0.00 van de Bergstraat. De uur. Levendig kabaal voetgangers zijn er door van heden, die gemeen- ONS GARNIZOEN Onze actie om de zie ke militairen, die in de hospitalen en de sana toria te Amersfoort wor den verpleegd, aan boe ken, tijdschriften en spelen te helpen, werd in Februari beëindigd. In totaal konden wij, dank zij de medewer king van onze lezers en vooral van onze lezeres sen, meer dan vierhon derd boeken, twee bak- fietsladingen tijdschrif ten en o a 38 stel speel kaarten overdragen aan iemand een redevoering, gedwongen over de rij weg te gaan lopen, zo dat het gevaar voor on gevallen niet denkbeel dig is. Wat mogen we vol gend jaar over de Berg straat schrijven? VERGADEREN Amersfoorts gemeente raad heeft ongeveer dertig uren vergaderd over de gemeentebegro ting 1949. Woensdag nacht, zo tegen half een, was het eindelijk onge lijk tegen tien uur al naar bed gaan, maar een keer in het jaar tot na twaalf uur opblijven en dat aan een iegelijk laten merken. 1 Februari. Tientallen gezinnen betrekken nieuwe woningen aan de Hooglandseweg. 1 April 1950. Tunnel Soesterkwartier gereed, rondweg wordt in ge bruik genomen. 1 Juli 1950. Alle Amersfoortse werkne- dc afdelingen Welfare van hospitaal en sana torium. die aanleiding was tot tal van replieken. Voor de perstribune Het is goed te weten, zat de heer C. van Zwol dat Amersfoorts burge- (CHU), die al een paar nj op deze manier heeft getoond, mee te leven met het garnizoen. ONZE BURGERIJ In de eerste helft van dit jaar werd de verbre ding van de Bergstraat uitgevoerd. Daardoor was deze vroeger zo ge vaarlijke nauwe straat opeens een praéhtige, brede verkeersweg ge- veer afgelopen, maar mers krijgen week va- toen begon er toch nog car.tie wegens hittegolf. Mussen blijven aan de daken kleven. Waterlei ding geeft geen water meer. Limonade stroomt door de leidingen. 15 September 1950. Fenny Heemskerk toont zich een veelzijdige vrouw. Ze wint nu ook de schaatskampioen schappen van Amers foort. 5 December 1950 Sint Nicolaas nog steeds niet in Amersfoort ge arriveerd. 31 December 1950 Een avond zonder raads vergadering. keer op de klok had ge keken, toen berustend nog maar eens een si gaar opstak en zeide: „IIc verrook mijn he le tractement bij zo'n vergadering!" (9 April). BALLEN Op het tafeltennistour- nooi, dat „NOACK" or ganiseerde, werden meer dan dertig balle- zondere tentoonstelling in over Oud Amersfoort. Kortom, de jubi lerende WV heeft de burgerij mee laten profitéren. Veel waardering over het wérk van de VW is ge uit in een gehouden receptie. Druk verkeer vergt slachtoffers BISSCHOPSWEG 11 FEBRU ARI. De eigenaar van dc Amers foortse Boordencentrale. de .heer J. Snel, wordt op de Bisschopsweg door een auto gegrepen en gedood. Na het ongeval wordt aan de rechterzijde van de Bisschopsweg een fietspad aangelegd, waardoor het gevaar voor wielrijders belang rijk vermindert. Op 26 Mei verongelukt het lid van de Motorclub Amersfoort en Omstreken, de heer S. van der Horst, bn een motorongeval. Ziin vrouw liep ernstige verwondingen op. Het drukke stadsverkeer is oor zaak van zeer veel kleine ongeluk ken en aanrijdingen met dodelijke afloop. Vooral in de binnenstad is de verkeerssituatie onhoudbaar. De rondweg, die volgens het kernplan in Amersfoort zal komen, is een grote verbetering, niet alleen voor het doorgaand, maar ook voor het stadsverkeer, dat nu in veel veili ger banen geleid zal kunnen wor den. Dodelijk ongeval bij ontploffing 8 Oct. In de fabriek van de NV Chemische Industrie, die geves tigd is in de Drentsestraat, doet zich een ontploffing voor. De direc teur, dr J. F. B. van Hasselt, wordt hierbij gewond en overlijdt enkele dagen later. Postzak explodeert STATION. 18 Juni. Vlak by de verzendafdeling van de PTT op het tweede perron explodeert een post zak. Een geweldige steekvlam schiet omhoog. Een postzak brandt vrijwel geheel uit. De Amersfoortse politie, het parket uit Utrecht en deskundigen uit Den Haag stellen een onderzoek in. De uitkomst daarvan is, dat de ontploffing is veroorzaakt door het op onzorgvuldige wijze verzenden van een hoeveelheid kunsthars. Oudjes maken tocht naar Sonsbeek SONSBEEK, 2 Juli. De ouden van dagen uit Amersfoort maken een tocht naar Sonsbeek te Arnhem. Een file auto's trekt door Amers foorts straten. Vele burgers staan langs de route opgesteld om de oud jes na te wuiven. Op de Varkens- markt speelt een muziekcorps vro lijke marsen. Een prachtige dag voor deze ouden van dagen, die over hetgeen zij genoten niet raken uit gepraat. Lange-afstandsgas STADHUIS, 6 April in een zitting van de raad belooft wet houder Van Galen La$f bij de debatten over de gasprijs over twee jaar gas-over-lange-afstand. Tal van instellingen, verenigingen en ingezetenen jubileren ZANDBERGEN, 19 MEI. De Maatschappij „Zandbergen" be staat 75 jaar. Zegenrijk is 't werk, dat deze instelling voor het kind verricht. Mevr. G. G. Mulock Houer ontvangt uit handen van burge meester Molendijk de versierselen behorende bij de Orde van Oranje Nassau. Op 12 Mei is er voor het Chr. Onderwijs in Amersfoort re den tot feestvieren, want dan be staat de Vereniging voor Vhr. Nat. Schoolonderwijs tachtig jaar. In onderwijzerskringen worden nog meer jubilea gevierd. Op 1 Sep tember bestaat de Rijkskweek school een kwart eeuw. Een reü nie hernieuwde vele vriendschaps banden. Op 28 October wordt in de Pallas Atheneschool een dubbel ju bileum gevierd. De school bestaat namelijk 25 jaar, terwijl mej. Van Dorp er even zo veel jaren lerares is. Een ander belangrijk onderwijs- jubileum wordt gevierd in een der leslokalen van de Ambachtsschool op 15 December, waar de vereni ging tot bevordering van het Nij verheidsonderwijs in Amersfoort een feestvergadering houdt ter ge legenheid van haar vijftigjarig be staan. Deze vereniging gaf tijdens een vergadering op 15 December 1899 de stoot tot de totstandkoming van de Amersfoortse Ambachts school. Op 5 November komen velen een tachtigjarige gelukwensen. Dat is de Chr. Jeugdvereniging „Samuel". Twee muziekverenigingen hebben ook reden tot feestvieren. Op 10 Maart wordt de „Amersfoortse" ge huldigd met het zestigjarig bestaan en op 28 Mei wordt „Excelsior", dat 25 jaar bestaat, in de bloemetjes gezet. Die eneechte Sint TOOROPSTRAAT, S Decern- ber. Amersfoort staat in het teken der Sint Nicolaas-feesten. Het zoontje van de grimeur Leo Grootkop gelooft, zo vertelt hij ons, niet in al de Sinterklazen, die zijn vader „maakt". Hij ge looft wel in de Sint, die 's nachts zonder dat iemand er iets van ziet, iets in z ij n schoentje gooit. Honderd kinderen één week naar zee ERDAL-FABRIEK, 22 November. In het ontspanningslokaal van de Erdal-fabrick wordt een receptie gehouden ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan. De directeur, de heer Joh. Wolbers, deelt mede, dat op kosten van de fabriek volgend jaar honderd arme Amersfoortse kinderen een week naar zee mogen. Opening Bosbad is manifestatie BOSBAD, 22 Mei. Hot Bosbad te Amersfoort voorziet in een be hoefte. Vooral de bewoners van het Soesterkwartier maken van dit bad in de zomermaanden een zeer druk gebruik. De opening is een manifes tatie geworden van de Amersfoortse sportgroepen. De Sportstichting maakt een goede beurt. De postduivenvereniging „De Or donnans" viert haar zilveren jubi leum op 12 October in „Prinsen hof". De Oud-Katholieke gemeente in Amersfoort huldigt op 16 April prof. C. Wijker, die vijftig jaar priester is. Er is onder andere een plechtige hoogmis in de kerk aan 't Zand. In „Amicitia" recipieert op 15 November de commissaris van po litie. de heer G. Goorhuis. die al 25 jaar politiechef is, eerst in Middel burg en sinds 1928 in Amersfoort. De oud-burgemeester, mr. J. C. Graaf van Randwijck richt zich op 15 'December met hartelijke woor den tot de heer D. H. Huygen, die dan 25 jaar conservator van het museum „Flehite" is. FAP ontwikkelt grote activiteit STAD. 11 September. De Fede ratie van Amersfoortse Personeels verenigingen neemt ten aanzien van de vorm van haar organisatie een belangrijk besluit. Aan een be stuursraad is de wetgevende macht toegekend, öp deze wjjze verkrijgt met een samenvoeging van krach ten. Het werk kan dientengevolge beter worden verdeeld. De Federatie ontwikkelde in 1949 grote activiteit. Vooral de Sport week is een grootse manifestatie geworden. Ruim tweedaizend Amcrsfoorters namen aan de ver schillende wedstrijden deel. Er heerste bij de ontmoetingen een prettige geest. Nieuwe school voor bijz. onderwijs STAD, 29 Juni'Voor het'bui tengewoon lager onderwijs is een nieuwe school gereed gekomen. Het voormalige weeshuis (Arbeids bureau) aan de Hogeweg is tot een bijzonder goed ingerichte school verbouwd. De voorvechter in Amersfoort voor het buitengewoon onderwijs wijlen dr Van der Hoeve wordt posthuum geëerd door deze school naar hem te noemen. Gedurende een groot deel van de zomer zag de Bergstraat er zo uit Nu heeft het verkeer er ruim baan. Geref. Gemeente verrijkt met nieuwe kerk 15 September De Gerefor meerde Gemeente te Amersfoort kon in het Leusderkwartier een nieuwe kerk in gebruik nemen. Voor deze grote wijk is deze nieu we kerk een aanwinst. In dezelfde maand werd in de St Joriskerk een Zendingstentoon stelling gehouden. De „Zento" is door velen bezocht. De belang stelling van de zijde der burgerij had groter kunnen zijn. Joodse Gemeenschap herkrijgt synagoge SYNAGOGE, I April. De zo zeer door de oorlog getroffen Joodse Gemeenschap in Amersfoort wijdt haar Synagoge aan de Drie Ringensteeg opnieuw in. Voor deze bevolkingsgroep is dat een onver getelijke dag en ook uit andere krin gen ondervindt men op deze dag verheugende belangstelling. Woonwagenkamp ontruimd WOONWAGENKAMP, 12 Dec. De Amersfoortse politie ontruimt het woonwagenkamp aan de Nij verheidstraat. De woonwagenbe woners blijken bezwaren te hebben tegen een verhuizing naar het nieuwe kamp aan de Middelhoef- sesteeg. Eierveiling heropend 10 Maart. De eerste na-oorlog- se eierveiling wordt gehouden in het veilinggebouw aan de Nijverheid straat. Hiervoor bestond niet de be langstelling, die men venvacht had. De concurrentie van veilingen in omliggende gemeenten blijkt groot. ASV breidt uit STAD, 11 April. De Amers foortse Schoolvereniging maakt haar grote uitbreidingsplannen be kend. Het enderwijs blijft gericht op aansluiting aan het middelbaar onderwijs. Burgemeester dooft laatste gaslantaarn LEUSDERWEG. 3 Febr. Bur- gemeester Molendyk dooft de laat ste gaslantaarn in het Leusder kwartier. Hiervoor bestaat grote be langstelling. Daarna wordt de elec- trische verlichting ontstoken. Amate blaast verzamelen MARKTHAL. 7 Mei. Kath. Amers foort concentreert zich op de grote missie-tentoonstelling AMATE in de Markthal. Op de dag van de offici ële opening maakt de katholieke jeugd een mars door de stad.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 6