Nederlands inwonertal thans 10 millioen Zuiveringsstorm woedt over Oost Europa Zware herfststorm raast over Nederland Het Westen werkt aan zijn veiligheid „Indonesische kwestie" beheerste de Kamers Verdieping van Protestants bewustzijn belangrijker dan polemiek met Rome r I Moet l eens hóren r Zaterdag 31 December 1949 S (Van onze onzer verslaggevers) DEN HAAG. 27 October Terwijl op de Nederlandse scholen de kin deren gisteren nog werd onderwezen: „Ons land telt negen millioen in woners". weten wU sedert hedenmorgen, dat sinds het midden van deze maand Nederland in werkelijkheid tien millioen inwoners telt. Honderd jaar geleden drie millioen Nederlanders, in negentienhonderd vjjf millioen en nu. nog geen vijftig jaar later reeds tien millioen. De ons w omringende landen vragen zich af. hoe het geboorteoverschot te doen order afkwam vond ik het eerst stijgen. Wij daarentegen bepeinzen de vraag: „hoe geven wg onze mensen Kruis had gelijk Met de mensen, die in uw krant ingezonden stukken hebben ge schreven als protest tegen generaal Kruis' anti-lange-haren-actie. ben ik het helemaal niet eens. Ik ben zelf dienstplichtig soldaat. Toen die een „inbreuk op mijn persoonlijk heid". Nu het haar er af is. en mij letterlijk „de weg terug is afgesne den" en ik er eenmaal aan ben ge wend. zou ik niet anders meer willen. Ook de meeste van mijn kameraden (onder wie zazou-rid- ders) zien nu de redelijkheid en juistheid van dat beslu.t in. Gekortwiekte. Bedelende soldaten Voor de oorlog bestond er voor militairen een zogenaamd liftver- bod. Geldt dat thans niet meer? Met verbazing vraag ik mij ten minste af, wat dat gebedel van militairen moet om te mogen mee rijden. Het is geen verheffend schouwspel. W. J. (In de jaren onmiddellijk voor de oorlog was het in verband met de kans op spionnage aan militai ren verboden te liften. Nu geldt dit verbod niet meer. Hoe de legerlei ding zelf over het liften denkt, mo ge daaruit blijken, dat generaal Kruis zo mogelijk in zijn eigen wa gen liftende militairen meeneemt). Werkverscha ffi ng Die dames achter de bioscooplo ketten. verstaan die soms geen Ne derlands? Als ze dat wel doen. dan begrijp ik niet, waarom er nog zo'n fraai gegalonneerde man bij moet staan, die als een papegaai alles herhaalt, wat de bioscoopbezoeker zegt. Ik vind. dat het hoog tyd wordt déze verkapte bedelarij af te schaffen. C. K. Kofjie-kommer Nu de tabak van de bon is, blijk baar doordat men daarvoor genoeg deviezen ter beschikking heeft, wordt het naar mijn mening toch ook tijd het schrale koffierantsocn te gaan verhogen. Mevr. H. 't R (U had eens moeten weten me vrouw, dat aan het eind van het jaar er de aan zekerheid grenzende waarschijnlykheid is. dat het kof- fierantsoen zal worden gehalveerd.) ..Moeten wij eens horen?" Uw rubriek „Moet U eens horen" is misschien wel een aardig idee. Veel nut kan ik er echter niet in vinden. De gemoederen van de mensen, die erin schrijven, raken er maar door verhit. Ik denk hier bij aan de discussie „fascistische in fectie". Ik geloof, dat u uw plaats ruimte beter kunt besteden. van Dam (Zeide niet reeds professor Hui- zinga, dat wie de modernste ge schiedenis wil bestuderen een schat van materiaal vindt in de rubriek Ingezonden StukkenMoet u eens horen wil een spiegel zijn van wat er onder onze lezers leeft). Gokkende kinderen Van de zomer ben ik met mijn vrouw, wij wonen in Utrecht, eens naar Scheveningen en Rotterdam geweest. We troffen het. want in allebei de plaatsen was kermis, evenals trouwens in mijn woonplaats Utrecht. Nu houden wij heus wel van gezelligheid maar als ik moet zien hoe apen van jongens van een jaar of twaalf aan goktentjes eerst een gulden verspelen om daarna eindeloos te gaan raggen in slinge rende en hotse-botsende autootjes, dan erger ik me. Hier moet de kat de bel worden aangebonden. Het schijnt dat de politieverordeningen geen uitweg bieden. Een lezer. Radio-rumoer Wat helpt een anti-lawaai cam pagne. als het maar wordt goed ge vonden dat sommigen hun radio overluid laten spelen, soms nog met de ramen open. Zoals het bij mij in de buurt is, is het niet mogelijk da', men zich rustig concentreert op zijn eigen bezigheden. Mijn familie, die uit het buiten land met vacanie bij me was. be greep niet dat dergelijke toestan den hier worden getolereerd. Gedupeerde. Isaac Allal Getroffen door de diep humane opzet van uw publicaties over het kinderleed, geven wij hierbij uiting aan onze diepe erkentelijkheid. Ph. A. J. de Rop seer. Isaac Allal Comité in de toekomst een redelijk bestaan?" Ons land heeft niet alleen het hoogst^ geboortecijfer, maar ook sedert verleden jaar het laagste sterftecyfer voor alle landen en alle tijden, namelgk 7,4 per duizend. Oudejaarsavond telt Nederland 10.020.000 zielen Dat betekent, dat een kind dat in 1900 werd geboren, mocht rekenen op een gemiddelde leeftijd van 47 jaar. De baby's van nu kunnen sta tisch erop rekenen gemiddeld 67 jaar te worden. Om van de acht millioen tot de negen millioen te komen, moesten tien jaar verstrijken; in acht jaar groeide ons aantal van de negen tot de tien millioen. De statistiek heeft uitgerekend, dat er nu 3.800.000 kostwinners zijn. In 1963 zullen het cr 4.500.000 zijn Rui mer aanbod op de arbeidsmarkt heet dat en als niet ook de vraag stggt. dan is de uitkomst van het somme tje: werkloosheid. De bedrijfstakken landbouw, visserij, handel en ver keer doen niet verwachten, dat zij het alsdan grotere aanbod zullen op nemen. Resten dus emigratie en in dustrialisatie. Dit jaar September zijn er tussen de 180 000 en 200.000 leerlingen naar de eerste klas van de lagere school gegaan. In 1952 zullen het er 30% meer, of circa 260.000 zijn. In 1953 zullen zich 307c meer leerlingen aan melden voor middelbaar onderwijs en omstreeks 1962 zullen er even eens 307o meer candidaten zich ver dringen voor de poorten van ons hoger onderwijs Dat betekent een derde meer kroontjespennen, een derde meer schriften, een derde meer schoolban ken, een derde meer schoolgebouwen en een derde meer onderwijzers. Met een stuurboordslagzij van ongeveer 37 graden is de Zweed se houtboot „Vetty" Zondagmor gen 23 October in zinkende toe stand de pieren van IJmuiden binnengesleept en aan de grond gezet. Hedenavond 24 uur /"JE STATISTIEK vertelt ons. da. U cr in ons land elke dag gemia deld 650 kinderen worden geboren; 194 mensen sterven: 240 huwelijken worden gesloten. 24 echtscheidingen worden uiige sproken: dat er elke dag 613 300 industrie arbeiders naar hun werk gaan en dat er gemiddeld elke dag 437 arbeiders in staking zijn. Hoe komt het dan, dat zij ons niet kan vertellen, wie onzer de tien mil- lioenste is? Op 1 October waren cr 9.992.268 Nederlanders. Men weet globaal hoe- veel er elke dag bijkomen en kon op grond daarvan berekenen dat op een bepaalde datum de tienmillioenste is bereikt. De aanwas van de bevolking is echter niet constant. Op dagen, dat schepen met repatriërenden bin nenlopen is er een sterkere toene ming dan gemiddeld. Op andere da gen. dat, bij voorbeeld emigranten ons land verlaten, zal er incidenteel een daling zijn. Door deze en andere oorzaken heeft men niet alleen precies de tien millioenste eruit kunnen pikken, en heeft men ook met de mededeling moeten wachten tot zelfs een plotse linge en zeer sterke daling het kroon- getal niet meer kon aantasten. Wel weet men nu reeds, dat bij de afsluiting van 1949 ons volk reeds weer 10.020.000 koppen zal tellen. Reprises van successtukmet wisselende bezetting in de hoofdrollen BUDAPEST, 15 October. Ver- tenis slaat de wereld met stom- zoeken om clementie zijn afge- heid. Vier uur lang is aan wezen Voltrekking van het von- 1 het woord Hij onthult feiten die nis „dood door de strop" is de niet in de aanklacht zijn opgeno- laatste acte van, zij het niet het men en die hem te meer belasten. er.ige, dan toch het meest specta culaire verraadsproces dat Oost Europa sedert de grote Moskouw- se processen uit 1936 heeft ge kend. Laszlo Rajk enkele maanden geleden nog nummer twee op de ranglijst van de voornaamste Zijn slotwoord, en het is te vens het schabloon voor dat van de andere zeven beklaagden, luidt: ..Ons complo» kon niet sla gen omdat er in Hongarije een partij is, die de reactionairen li quideert en het land opbouwt. Deze partij kon dit doen. omdat Hongaarse communisten „geliefd de Sowjct Unie de vriend is van leider van de Hongaarse revolu- j de kleine volkeren der wereld. tie" heet thans het masker te zijn afeerukt. Volgens de aanklacht is zijn ware wezen dat van top-spion voor de imperialistische machten in deze wereld, agent van Ame rika. Vaticaan en Tito. Niet de aanklacht echter maar de beken- De tienmillioenste? Vaticaan stoot communisten uit kerkgemeenschap VATICAAN. 14 Juli. Naar aanleiding van het besluit van de katholieke kerk alle communisten en met de communisten sympathi- serenden uit le sluiten van de ge nademiddelen van de R.K kerk. deelt een hoge functionaris van het Vaticaan eer verslaggever van Reuter mede. dat de bedoeling van dit besluit is. de katholieken te doordringen van de ernst van hun fout. indien zij het God-loochenen de materialisme steunen. ..De kerk houdt echter de armen open voor hen. die willen terug keren in haar schoot", zo vulde hij aan. DE BILT. 27 October. Eén dode. enkele gewonden, vergane sche pen, omvergeworpen schoorstenen en vernielde daken, alsmede enige branden, die door de sterke wind een onverwacht grote omvang aan namen, dat is voor wat Nederland betreft de balans van de zeer zware storm, die gisteien met een gemiddelde snelheid van 120 km. per uur over onze omgeving raasde en die tot dusver de hevigste is geweest van deze herfst. Bij Ameland sloegen hoge golven over de tjalk „Gen", die in erns tige moeilijkheden kwam te verke ren. De reddingboot „Abraham Foch" wist echter de drie opvaren den op het nippertje van boord te halen. Op de Westerschelde raakte het Zweedse s.s, „Astnd" aan de grond, dat later in tweeën brak. Op de Lek bil Schoonhoven zonk de met ijzer geladen „Vrede". Enkele dagen geleden nog maar, op Zondag 24 October, teisterden zware stormen eveneens de Lage Landen Toch waren deze herfststormen niet zo hevig als die welke op 1 Maart over ons land raasde, het water van de Nieuwe Waterweg zo hoog opstuwde, dat de Gelderse kade in Rotterdam blank kwam te staan en vele schepen voor onze kunst in moeilijkheden bracht. Ten westen van Terschelling verdween het Poolse schip „Katowice" in do razende golven en op het Bloemen- daalse strand wierpen de woeden de elementen de „C. A Banck" tot aan de voet van de duinen, waar ze maandenlang nieuwsgierige kijkers trok. WASHINGTON. 4 April. I Twaalf ministers van buitenlandse zaken, vertegenwoordigende twaalf Noord Atlantische mogendheden hebben zich heden verplicht teza men te beraadslagen wanneer hun territoriale integriteit, hun politie ke onafhankciykheid of veiligheid wordt bedreigd en om alles in het werk te stellen om hun vege instel lingen te versterken en onderlinge conflicten op economisch gebied uit de weg te ruimen. Het zyn Bel gië. Canada. Denemarken. Frank- rgk. Groot Brittanniè. Italië, Lu xemburg. Nederland. Noorwegen. Portugal, de Verenigde Staten en IJsland. Zij leggen deze verplich ting neer in een verdrag van tien jaar en zg noemen dit het Noord Atlantisch Pact. Minister Stikker vergelijkt in de rede bfl deze gelegenheid de lan den die dit verdrag sluiten met een keten van schakels. Het doel ervan is de kracht van de sterkste te handhaven en die van de zwak ste te verhogen. Dc volgende 'dag zegt de staf chef van het Amerikaanse leger Omar Bradley, dat de borstwering van West Europa moet worden verhoogd Hij gebruikt een andere beeldspraak als minister Stikker, maar bedoelt het zelfde. Een militair hulpprogramma zal het Atlantisch Pact zijn stalen tan den moeten geven F.n een half jaar later <6 October» tekent president Truman de wet oo de levering van militaire uitrustingsstukken ter waarde van een milliard dollar Daarmede wordt aan de woorden voor de partners van het pact van minister Slikker een begin van uitvoering gegeven en worden de zwakste schakels verstevigd. Over de hoofden van deze acht trieste mannen heen richtte de rechtbank zich tot de hoofd-be- klaagde, maarschalk Tito van Zuid Slavië. Diens commentaar: Het proces is niets dan juridi sche klucht en een monsterlijke provocatie". Negen maanden eender, op 2 Februari zit kardinaal Joseph Mindszenty in dezelfde stad in het beklaagdenbankje. Hij izingt weliswaar niet de lof van Moskou als „vriend der kleine volkeren", maar wel belijdt ook deze man, zij het ook niet met tranen ver mengd. zijn schuld. De Kardinaal herroept de brief, waarin hg in November 1948. toen hij nog in vrijheid verkeerde, verklaarde, dat eventuele bekentenissen van nul en gener waarde zouden zijn. De wereld staat verbaasd en deze verbazing wordt er niet minder op, wanneer rreutrale waarnemers van mening blijken dat de kar dinaal niet onder invloed van verdovende middelen stond, toen hij zijn bekentenis aflegde Andere spelerszelfde stuk Sofia blijft n>et bij Budapest ter. achter. In een groot kerkelijk proces bekennen vijftien protes tantse geestelijken zich schuldig aan pogingen dc Bulgaarse staat te hebben willen omverwerpen. OSLO 10 October. De Noorse Zij zouden in diens» hebben ge- communistische partij heeft bij de staan van Engeland cn Amerika, heden gehouden verkiezingen voor [)e openbare aanklager noemt het parlement de elf zetels die hen: „Lui, lichtzinnig en in som- deze partij bezette, alle verloren. mige gevallen onzedelijk." In stemmenaantal liepen de com- i Weer verbazen verwoede zelf- inunisten met veertig procent te- beschuldigingen als: „Ik weet dat Behalve de kring van gelijkge stemden in het Atlantische Pact is cr dan ook nog de familie van de Westelijke Unie, binnen welk ver band in de loop van dit jaar onder meer manoeuvres zijn gehouden voor de gecombineerde lucht- cn zccstnjdkrachton. Wie het gaat duizelen van deze pacten en verdiagcn bedenke, dal bet beter is «en verdrag te hebben gesloten, dat overbodig blijkt, dar. te hebben verzuimd een verdrag te hebben aangegaan, dat op het cri- tieke uur noodzakelijk bleek. Communisten krijgen harde klappen Sowjet-maarschalk deelt in Polen de lakens uit WARSCHAU. 7 November. Het Poolse leger zal in het vervolg onder bevel staan van de Russische maarschalk Wassili Rokossofsky. Ook is hij belast met de leiding van het Poolse ministerie van de fensie. Commentaar uit Belgrado'. Dergelijke gebeurtenissen ziin te verwachten in landen, die zich niet weten te ontworstelen aan het „Sowjet-imperialisme". „Uitverkocht" DEN HAAG. 5 Juli. 1949. Het bordje uitverkochthangt bij de ingang van de publieke tribune der Tweede Kamer. Er kan geen muis meer bij. want de behandeling van het Statuut van Europa trekt enorme be langstelling. Het wordt de vol gende dag zonder hoofdelijke stemming aanvaard. DEN HAAG, 19 Juli 1949. De Kamerbode behoeft 't bordje „Uitverkocht", dat al klaar was gelegd, niet op te hangen. Er is voor het Atlantisch Pact. dat in veel opzichten over Nederlands toekomst beslist, weinig belang stelling. Ook de Kamer heeft geen overmatige interesse. Na dat minister Stikker vele plech tige ambtelijke zinnen heeft voorgelezen, wordt het pact met 65 tegen 7 stemmen aangeno men. Meer dan een kwart der Kamerleden laat het afweten. VJ ZONNEWENDE EN DE ZON IN HET ZENITH (Van onze parlementaire redacteur» DEN HAAG. 21 December 1949, 12.37. Zonnewende en de zon In het zenith: beslissende wen ding in de verhouding tussen Ne derland en Indonesië. De Eerste Kamer bekrachtigt met 34 tegen 15 stemmen, 1 meer dan de voorge schreven twee derde meerderheid, de overeenkomsten der Ronde Ta fel Conferentie en daarmede de overdracht der souvereinitelt. Der tien dagen later sprak de Tweede Kamer zich met 71 tegen 29 stem men uit voor aanvaarding van dc resultaten der Ronde Tafel Confe rentie. In 1949 is de ontwikkeling naar dit beslissende ogenblik langs de volgende parlementaire étappes gegaan: DEN HAAG, 18 Februari 1949. Prof. Romme ontdekt in de Tweede Kamer een barst in de vaas. waarin de balsem van het algemeen wel zijn is geborgen. Hij legt de onstui mige Emanuel Sassen, die een week tevoren als minister van Overzese Gebiedsdelen moest aftreden, om dat hij Amerika wilde dreigen met terugtrekking uit Indonesië, be hoedzaam in de watten ener boven matige waardering en kijkt het ka- binet-Drees scheef aan voor de door een politieke wildebras ver oorzaakte barst. DEN HAAG. 13 Juli 1949. - Er lopen geruchten, dat prof. Rom me jaagt naar nunisterische scalpen zodat hij in de geheime vergadering over het Indonesische probleem de strijdbijl zal zwaaien of... bij draaien. De na de geheime gedach- tenwisseling bekend gemaakte Ka meruitspraak, waarm een openbaar debat wordt verlangd voor de Ron de Tafel Conferentie is het duidelijk bewijs, dat de strijdbijl is opgebor gen. 3 Augustus 1949. Regeringsnota over Indonesië, waarin de leidende gedachte van het regeringsbeleid als \olgt is omschreven: „De politieke leiders van een volk zijn verplicht, indien zij een redelijke mogelijkheid zien om langs vreedzame weg tot oplossing te komen van een pro bleem waaronder 100 millioen men sen gebukt gaat deze mogelijkheid niet onbeproefd te laten. 17 Augustus 1949 Prof. Romme in de Tweede Kamer: de Regering heeft in Februari een nieuwe weg ingeslagen, toen zij minister Sassen aan de kant zette. Voor deze nieuwe weg aanvaardt de K.V.P. geen ver antwoordelijkheid maar zij is bereid om haar met de Regering af te wan delen. Hierdoor is de komende Ron de Tafel Conferentie gcsanction- neerd. doch tot een bepaalde uit spraak komt de Kamer niet. De arbeid der Kerken kan aan het eind van een jaar nooit worden samengevat in een „balans", in een Winst- en Verliesrekening, met een saldo, ten gunste of ten ongunste. De eindstreep onder haar werk. dat bovendien onverminderd doorgaat, zet zij niet zelf. En meer dan ergens elders in de wereld, geldt voor de Kerk, dat zij slechts verantwoord heeft gewerkt, wanneer zij getrouw is geweest aan haar opdracht: het brengen van het getuigenis. Maar ook het oordeel daarover staat niet aan haar. Een herinnering aan wat in ons land in het midden der Kerken gebeurde in het afgelopen jaar, kan dan ook niet anders zijn dan een heenwijzing op het verslaan van haar taak. Letten wij eerst op de Hervorm de Kerk. Naar binnen toe stond het werk, in de leidende organen, sterk on der de indruk van de nieuwe kerk orde. In vier lange zittingen werd het ontwerp in de Generale Synode aan de orde gesteld en in October in eerste instantie aanvaard. Er wacht evenwel nog een zeer inge spannen arbeid, wil het plan ver wezenlijk» worden op 1 Januari 1951 de nieuwe kerkorde te doen functionneren. Immers: de Classi- cale Vergaderingen moeten zich nu in tweede instantie beraden en daarna de Synode opnieuw. Is dit alles achter de rug, en met goed gevolg, dan zal blijken of inderdaad een nieuw geestelijk leven in de Hervormde Kerk mo gelijk wordt, doordat de grote te genstellingen in het gezamenlijk belijden worden en zijn overbrugd. Daarbij zal het van veel beteke nis zijn, dat vooral de gemeenten, meer dan tot nu toe, in onmiddel lijke toekomst der Kerk worden betrokken Herinnerd zij aan het Semina rium. dat gevestigd zal worden in het Eykman-huis van de Stich ting „Kerk £n Wereld" te Drie bergen en waar de a.s predikan ten een verplichte vormingstijd van 4 maanden zullen moeten doorbrengen. Inmiddels werd Dr. M. Berkhof, predikant te Zeist, tot rector benoemd. Een en ander maal gaf de Herv. Kerk, alleen of als lid van de Oecumenische Raad van Kerken, kanselboodschappen uit. De R. T. C. viel onder de aandacht, de ver houdingen in Indonesië ook Israel. Er werd een jaarlijkse „Israël- Zondag" ingesteld. In Parijs werd de eerste ge- te in het buitenland geinstitueerd, ter. behoeve van de naar Frankrijk geëmigreerde Hervormde Neder landers; Dr, W. A. Visser 't Hooft, alg. secr. v"an de Wereldraad van Kerken te Genève, werd als pre dikant in algemene dienst beroe pen ten dienste van het Oecume nisch werk. en als zodanig in de Nieuwe Kerk te Amsterdam beves tigd. In tal van conferenties op de verschillende kerkelijke buiten centra, werden groepen kerkera den ep gemeenteleden bijeenge bracht Het kerkelijk gesprek, dik wijls in deze samenkomsten be gennen, ging voor» cn leidde in verschillende gemeenten tot ver blijdende resultaten. Dikwijls kon den oude richtmgstegenstellingen worden overwonnen en werd door diverse kerkeraden de verant woordelijkheid aanvaard voor ge meenteleden, die eerst buiten hun officiële aandacht bleven. De Zending deed een beroep op de gemeenten haar grote col- Dit jaar in Kerk en Wereld lecten beter te gedenken dan voor heen, teneinde niet tot verminde ring van de arbeid in Indonesië te behoeven overgaan De stem werd gehoord en zowel met Pinksteren als in November bracht de Zen dingscollecte 60 a 100 méér op dan in 1948 De actie van een be paalde zijde gevoerd tegen de „progressiviteit" der Zending met betrekking tot de Indonesische verhoudinngen, werd door deze offervaardigheid geloochenstraft. Tenslotte: het werk onder de van de Kerk vervreemden, zocht ook in dit jaar weer nieuwe mo gelijkheden. In Groningen en Amersfoort werden filmvoorstel lingen gehouden op Zondagmor gen, die des avonds een nabespre king lieten volgen in een kerkge bouw, en onder grote belangstel ling. Ook op andere punten wor den' nieuwe wegen bewandeld. Mede tengevolge van deze arbeid is. zoals uit de cijfers der Volks telling bleek, het verval bij de Hervormde Kerk van 1930 tot 1947 numeriek belangrijk geringer dan in de jaren 19201930. Nog onge veer 3 millioen Nederlanders be horen tot de oude volkskerk. In tussen. het verschil tussen Protes tanten' en R. Katholieken is in deze 17i/, jaar me» een half mil lioen verminderd Letten wij nog een ogenblik op de andere Kerken. De Gereformeerde Kerken hiel den haar „Oecumenische Synode". Noch deze (waaraan ook gasten uit het buitenland deelnamen) noch de Generale Synode der Ge reformeerde Kerken, kon beslui ten tot deelneming aan de We reldraad van Kerken Het isole ment werd derhalve gehandhaafd. Maar er zijn tekenen, dat het op de duur toch verlaten zal worden, Zowel binnen de Remonstrantse Broederschap als de Evangelisch Lutherse Kerk is het gesprek gaan de over de basis der Kerk Wat de Remonstranten betreft gaan er stemmen op voor een kerkorde, die de Broederschap meer tot Kerk maakt; bii de Luthersen ligt een Ontwerp Kerkorde voor, dat in dis cussie komt Overigens wees de Volkstelling uit. dat de Remonstranten vrij sterk groeien en de Luthersen in gelijke mate afnemen. Wat de R. Katholieken betreft, opmerkelijk is. dat prof Kruyt, de Utrechtse socioloog, in het „Socio logisch Bulletin" er op wijst, dat precies honderd jaar geleden het percentage R.Katholieken in ons land nog iets lager was dan het thans is. Niettemin stijgt het. En één ding moet ook in het oog wor den gehouden: wanneer het Prote stantisme een levendige activiteit ontwikkelt in het Evangelisatie werk in verschillende delen van het land. kan en mag dit aan de R.Katholieken nimmer worden ont zegd. Het komt er dus op aan. dat het Protestantisme zó bewust is in haar overtuigingen, arbeidsmetho- den en duidelijk Bnbels getuigenis., dat ook zijn stem alom zal worden gehoord. Met andere woorden: ver dieping van het Protestants be wustzijn is belangrijker dan pole miek met Rome. In een wereld, die dagelijks aan de grootste spanningen bloot staat, gaat de Kerk verder. Zij vergeet de aarde niet. En het Koninkrijk Gods, dat zij predikt, is geen „zalig ont komen" aan de smarten dezer we reld. maar slechts en voluit het le ven in de verwachting, dat op déze aarde het Rijk van Gods gerechtig heid zijn toekomst zal vinden. rug. In ons land, waar op 15 en op 22 Juni verkiezingen wer den gehouden voor de gemeente raden bedroegen hun verliezen in de 74 grootste gemeenten van ons land bijna de helft van het aan tal zetels, van 215 op 112 zetels Percentueel was de teruggang van 15.98 tot 10.41. In België, dat op 26 Juni ter stembus ging, liepen de op de communisten uitgebrachte stem men ten opzichte van 1946 terug van 12.6 procent tot 7 5 procent. Hun zetelaantal in de kamer daal de van 24 op 13. Commentaar van de communistische „Drapeau Rou ge": „Onze partij is het slachtoffer geworden van het hatelijk offen sief, dat sedert meer dan twee jaar door alle politieke partijen tegen haar is gevoerd." ik een groot misdadiger ben." (Ziapkof), „Ik beken mgn zwar te schuld cn verzoek de staat mij te willen heropvoeden." (Dinef), "Ik zondigde, geef mij de kans gezuiver.d te midden van mijn volk terug te keren." (Zajaricf). Tegen de vier hoofd-beklaagden luidde de uitspraak levenslang. Voor het proces tegen de Bul gaarse ex-minister Kostof, dat met de doodstraf eindigde, her- leze men het proces Rajk en ver- wissele slechts de namen. Communisten krijgen nóg hardere klappen AMSTERDAM. 13 Juli Schrecu- wen, schelden, bijten, slaan hcbbcp hedenmiddag in de Amsterdamse raad de overhand verkregen over het redevoeren. Het lawaai bereik te een hoogtepunt, toen op zeker moment tien forse Amsterdamse rechercheurs de raadzaal binnen traden om op verzoek van burge meester d'Ailly de communistische afgevaardigde de heer L. Seegers te verwijderen, daar deze weigerde zich te onderwerpen aan het regle ment van orde. Aanleiding tot deze rel waren andere rellen, die zich in de hier aan voorafgaande dagen op en o»~ de Ceintuurbaan hebben afgespeeld, naar aanleiding van de vertoning van de film „Het IJzeren Gordijn" in een aan deze straat gelegen bios coop. Ondanks scherpe taal van Wisjinsky Zuid-Slavië in Veiligheidsraad LAKE SUCCESS. 20 October. Wisjinsky: „De Sowjet-Russische delegatie stelt met de meeste na druk vast. dat Zuia-Slavië niet mag en niet kan worden verkozen als lid van de Veiligheidsraad." Ondanks zijn boze woorden, die hem enkele malen in conflict bren gen met de voorzitter van de ver gadering wordt de Russische can- didaat. Tsjechoslowakije verslagen en Zuid-Slavië verkozen met 39 te gen 19 stemmen. Tot de ondersteu nenden van de candidatuur van dit land behoren behalve de V S.. ook Nederland. België. Luxem burg en Frankrijk. KshitJlNAAL MINDSZENTY conflict lussen Kerk en wereld Portefeuillekwestie DEN HAAG, 21 April 1949. De Eerste Kamer is een eigen zinnig gezelschap en zij trekt er zich bij de behandeling van de grenscorrecties met Duitsland niets van aan, dat de Tweede Kamer ze met 54 tegen 24 stem men op 6 April aanvaard heeft. Sterker schijnt tot haar te spre ken het tegenstemmen van 6 P. v d A.-leden bij die gelegen heid Een grensregeling met Duitsland in vrij overleg is het ideaal van vele sprekers; een opgelegde regeling wordt ver foeid. Het ziet er benauwd uit voor minister Stikker, die in de overredingskracht van de door zijn ambtenaren opgeschreven plichtmatige zinnen blijkbaar geen vertrouwen heeft. En plompverloren stelt hij voor de ze zaak van weinig feitelijke be tekenis de portefeuillekwestie. Algemene verontwaardiging Maar de KVP en PvdA gaan on der het juk door, behalve van ieder dier fracties 2 onverzoen- lijken: met 25 tegen 17 stem men worden de grenscorrecties aanvaard en daarmede de buik pijn. NJ Geschil tussen Praag en Rome toegesplitst PRAAG, 20 Juni. „Misschien zult ge binnenkort allerlei dingen van my horen over de radio. Er zal wellicht verteld worden, dat ik een bekentenis heb afgelegd, maar ik hoop, dat gij uw vertrouwen niet zult verliezen." Zaterdagavond in het Strahofkloostcr sprak monseig neur Beran deze woorden. Gisteren, de Zondag daarop, ttydens het op dragen van een mis in de St Vitus- kerk hebben communisten met flui ten en spreekkoren dc aartsbisschop zgn predikatie onmogelijk gemaakt. Hy moest ontijdig dc dienst beëin digen, toen er een handgemeen ont stond tussen zijn voor- en tegen standers. De sacramentsprocessie na afloop van de dienst moest ver- vallen. In plaats daarvan zijn hon- derden gelovigen, onder het zingen van kerkelijke liederen naar het pa leis van de aartsbisschop getrokken. I Naar aanleiding van zijn woorden in de St Vitus-kerk typeert de Tsjechische premier Anton Zapo. tocky monseigneur Beran als een misdadiger, provocateur en ordever- I stoorder." Ondanks vergeefse pro testen van R.K. zyde neemt op 14 October het Tsjechoslowaakse par lement twee wetten aan bij handop steken met algemene stemmen, waardoor de staat administratieve controle verkrijgt over de kerken en kerkeiyke benoemingen worden on derworpen aan goedkeuring door de regering. Ook Rusland heeft nu de atoombom WASHINGTON. 25 September. .item „We beschikken over Mgcvens", heeft president Truman m?den ir een persconferentie medegedeeld, ,.dat zich onlangs in de Sowjet Unie een atoomontploffing heeft voorge daan". In Londen en Ottawa (Cana da) worden overeenkomstige ver klaringen afgelegd. Truman ver bindt aan zijn mededeling de waar schuwing, dat nu meer dan ooit de noodzaak bestaat tot internationale controle op de atoomenergie.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 7