DE MUZE 1949: een jaar van grote manifestaties FIETSENDIEVEN" Nationaal vocalisten concours ren jaar balletkunst van Union Bel Canto BLOEIEND KUNSTLEVEN IN AMERSFOORT in opspraak Zaterdag 31 December 1949 5 Geestelijke horizon verruimd Wanneer de intensiteit van het Nederlandse kunstleven afge meten kan worden aan de hoeveelheid en het peü van de grote landelijke tentoonstellingen, dan valt er voor het jaar dat wij thans vaarwel zeggen, weinig te klagen. Hoewel de omstandigheden, economisch en politiek gezien er na de oorlog niet zoveel beter op geworden zijn, is toch de activiteit, die op cultureel-artistiek gebied ontwikkeld wordi er niet op achteruit gegaan Onze geestelijke horizon, welke in de oorlogsjaren een gedwongen verenging onderging schijnt ruimer geworden en het buitenland erkent en zoekt ons méér dan voor de oorlog het geval was. Nooit nog zijn buitenlandse musea wat hun bezit betreft zozeer op drift gekomen als na '45 en ook wij hebben van die mededeelzaam heid royaal kunnen profiteren. Eigen belangen mogen in het buitenland daartoe aanleiding gegeven hebben; niettemin stemt het feit zelf tot dankbaarheid. Het stelde niet alleen onze landgenoten in staat zonder het maken van dure cn omslachtige reizen kennis te nemen van beroemde kunstver zamelingen uit het buitenland - het maakte het ook mo gelijk de buitenlandse toerist, die ons land bezocht iets bij zonders aan te bieden. Fragment van het bijna levensgrote monument Concentratiekamp", dat door Mari Andriesscn werd vervaardigd en deze zomer te zien was op de grote openluchttentoonstelling van beeldhouw werken in Sonsbeek. Prijzen voor kunst 11 JANUARI- De Haagse romanprijs wordt verleend aan Jo Boer voor haar Kruis of munt" de Jan Campertprljs verwerft de dichter Jan G El- berg met .Klein t(er). reurspel" 10 MEI Op zijn 62e jaardag wordt de dich ter mr. J C Bloem onderscheiden met de Constantyn Huygcns- prljs. de meesterprijs voor letterkunde 30 MEI Geza Frid ontvangt de muziek prijs van de gemeente Amsterdam voor zijn ..Paradou-fantalslc symphonique" 22 JUNI: De Maat schappij voor letter kunde kent de essay prijs Wijnandts Fran cken toe aan mr Abel J Herzbcrg voor diens Amor Fati" 16 JULI De Johan Wagenaarstichting In Den Haag kent haar jaarlijkse prijzen toe aan de composities ..Arethusa" van Alex Voormolen en .Balla de du pendu'' van Sas Bunge 1 NOVEMBER: De Jacob Marisprijs voor het beste werk uit de laatste vijf laar van een Haags schilder wordt toegekend aan Paul Arntzcnius (voor ..Veer Eek en Wiel"! en Theo Bitter (voor .Mannen om tafel"). 24 NOVEMBER- Wil lem Wlttkampf ont vangt voor zijn novelle „Het kanon" de Rcina Prinsen Geerligsorljs De 9 Muzen De Unesco heeft op 15 Januari aan Henri J H. Geraerdts, leraar aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag een beurs toege kend voor een reis van 6 maanden door Ame rika. waar de heer Geraerdts een studie zal maken van het muziekonderwijs op de scholen Nederlands oudste to neelspeelster, Marie v EysdcnVink, werd op 14 Maart 85 jaar. Hendrik Andrlessen Is op 2 Mei geïnstalleerd als directeur van het Koninklijk Conserva torium In Den Haag. Zijn broer Willem be kleedt eenzelfde func tie te Amsterdam. De beeldhouwer Theo van der Nahmer heeft op 18 Mei opdracht ontvangen voor een monument ter nage- «chrijvcr Louis Coupe, rus. dat in Den Haag dachtenls van de zal worden opgericht In het Kroller-MUUer- muscum op de Hoge Veluwc. werd op 4 Ju ni het eerste van een reeks concerten gege ven. De Nederlandse Maat schappij voor Letter kunde benoemde in haar vergadering van 21 Juni prinses wilhel- mlna tot buitengewoon ere-lld V__ Op de fenomenale Weense ten toonstelling in '47, die letterlijk iedereen vermocht te boeien en op glorieuze manifestatie van de Mün- chener Pinakotheek in '48. beide in het Rijksmuseum, kon bezwaarlijk nog een climax volgen. De expositie van mid deleeuwse kunstschatten uit West-Duitsland had genoeg verrassende momenten en universele aspecten, maar zij appelleerde toch meer op de deskundige kunstgenieter dan op het gros van het publiek. Nóch Den Haag, nóch Rotterdam bleven ach ter in het opzetten en inrichten van tentoonstel lingen, die ver boven de lokale gezichtssfeer uit gingen Het Haagse Gemeentemuseum, dat moeite heeft gehad zich van de oorlogsschokken te her stellen, deed o.m. van zich spreken door een ere- tentoonstelling aan James Ensor gewijd. Een extra modern aspect bood ..Facetten" van kunst uit de Beneluxlanden; een interessante tentoonstelling, waarop de leuze de vooropgezet te gedachte, wellicht nog meer de aandacht vroeg dan de schilderkunst zelf en waar men de een voudige en spontaan-menselijke emotie al te veel heeft gemist. Rotterdam mag zich de eer toerekenen een be langrijke tentoonstelling te hebben gewijd aan de kunst van zfjn gewezen zoon Kees van Dongen. Helaas deden zich daar enige gebeurlijkheden voor die het Rotterdamse cultuurleven beter be spaard hadden kunnen blijven.. Een belangrijk gedeelte van Van Dongens werk werd later ook in de zalen van Kunstliefde te Utrecht getoond Nu wij Kunstliefde noemen mag niet onvermeld blijven, dat dit Genootscrap wellicht het Oud ste m den lande de zorg op zich heeft genomen voor een selectie moderne Utrechtse kunst, die in Aarhus. de tweede stad van Denemarken, een overweldigend bezoek trok Opent dit Utrechtse initiatief geen verblijdende verschieten? Arnhem trok de belangstelling door een initia tief, dat in het nieuwe jaar mogelijk ook elders navolging zal vinden, zij 't niet op dezelfde schaal en in dezelfde voorname stijl. Wij bedoelen de tentoonstelling van beeldhouwwerk in de open lucht, in Park Sonsbeek. een tentoonstelling die als novum reeds lofwaardig was, maar ook om de wijze van uitvoering, in alle opzichten artistiek verantwoord, geprezen mocht worden. Het is te hopen, dat zoiets op dezelfde plek nog eens kan worden herhaald! C. A. SCHILP. DEN HAAG, 20 Juni Hon derdvijftig zangeressen en zangers hebben deelgenomen aan het Na tionaal Vocalistenconcours, dat door de Union des Amis du Bel Canto georganiserd was. Na de voorselectie werden er 56 vocalis ten tot het openbare concours toe gelaten. De beoordelingscommis sie kende tenslotte drie eerste prijzen toe aan Maria van Veen dubbeltje naar de bioscoop. Ze be talen alleen plaatsbesprcekgeld. geen toegangsprijzen en de bios coopondernemingen dus geen ver makelijkheidsbelasting. GOUDA. 15 October. De mi nisters hebben toegezegd het be sluit, dat de heffingspercentages voor de vermakelijkheidsbelasting regelt, te herzien. Hiermee is het conflict ten einde; de drie Goudse Muller uit Landsmeer Leo Kcte- i djioscopen gaan weer normaal laars uit Vaals en Clementine Oomes te Hilversum. Zes tweede I prijzen aan; Vera Doniska (Rot- I I terdam), Willy Rinnooy (Wasse- I naar), Gé Smith (Den Haag). Ge rard van den Berk (St. Oeden- rode), Riek WaasRaen en Jean ne Baciliek (Amsterdam) Twee derde przen vielen ten deel aan Mien Blekxtoon (Rotterdam) en Anny Delorie (Amsterdam). DEN HAAG. 6 October. In de Tweede Kamer zijn aan de mi nisters van Binnenlandse Zaken en Financiën vragen gesteld over bet Gouds bioscoopconflict; de ministers stellen zich geheel aan ae zijde van het gemeentebestuur. GOUDA, 10 October De Gouwenaren kunnen voor een Er is maar 1 film van 't jaar" 99 C*R ZOU HIER natuurlijk ook Ls een kop kunnen staan in de trant van „De filmband rolde in 1949". En daaronder dan een op somming van wat er een jaar lang zo al in onze bioscopen te zien was. Aan Amerikaanse, Engelse en Franse, Italiaanse. Nederlandse. Poolse, Duitse en Hongaarse films. Aan sensatie, mysterie, drama, poë zie, humor, klucht, kolder en show. Namen en titels: 't heeft allemaal zo weinig zin. Belangrijker is 't na te gaan, of er bij al die films uit het nog jonge verleden een aan knopingspunt lag voor de toe komstwaar er mogelijkheden ble ken te schuilen voor een gezonde ontwikkeling van het merkwaardi ge verschijnsel, dat film heet en dat kunst kan zijn, maar doorgaans niet meer is den een bedwelmend genotmiddel van matige kwaliteit. Nee, goed gaat het niet met de film. Ze is in een doodlopend slop geraakt van „sex and crime" blote-benen prikkel en sensatie en in de zijstraatjes in de richting van comedie, verstrooiing, blijkt zich de fantasie al even moeilijk en zon der veel uitzicht te bewegen als langs het pad van het drama. Het enige land. waar de gevestigde filmindustrie door jong bloed wer kelijk verfrist werd is Italië, dat met een aantal bijzonder verrassen de producten blijk gaf een weg ge vonden te hebben, naar een gezon de ontwikkeling. Het beste voorbeeld hiervan is Vit- tono de Sica's „Ladri di biciclete" „Fietsendieven". Hier geen we reld opgebouwd uit décorstukken, geen studio-schijn, maar het leven zelf betrapt in de werkelijkheid. Huizen, straten pleinen vol drukke bedrijvigheid van het leven van alle dag dienen hier tot achtergrond voor een geschiedenis, die midden in de werkelijkheid geplaatst is. of liever nog uit de werkelijkheid zelf opge weld is Het stukje tragedie van de stempelaar, die een baantje krijgt, maar het weer verliest, wanneer zijn onmisbare fiets gestolen wordt, is het leven zelf. Het leven, dat hier eigenlijk de hoofdrol speelt. Een simpele geschiedenis, met simpele middelen verwerkt tot een film. waarin de emoties, die de noden van het alledaagse leven kunnen opwek ken. trillen tot spanningen, werke lijker en heviger dan welke thriller ook kan bereiken. Een stuk film- poëzie ook. waar ze het geluk voel baar maakt, dat we allen zoeken en dat soms afhankelijk kan zijn van heej simpele en onnozele dingen Filmkunst deze „Fietsendieven" die tot de mens weet te spreken en tot de massa ook. Daarom is „Fietsendieven" een be langrijke film. ver uitstekend boven het vele matige en het weinige goe de dat dit jaar op het bioscoopdoek verscheen: de „Film van het jaar!" A. T. KAMPHOFF Albert van Dalsuin 40 jaar toneelkunstenaar AMSTERDAM, 29 October. In de rol van de aartsbisschop van Kantelberg in Eliot's drama „De moord in de kathedraal" vierde Albert van Dalsum, die 4 Januari 60 jaar geworden was in de Am sterdamse Stadsschouwburg zijn toneeljubileum. Na afloop van de feestelijke première moest hij twee uur lang toespraken aanhoren, waarin hem hulde werd gebracht voor de verdiensten, die hij in de afgelopen veertig jaar voor het Nederlands toneel heeft gehad. Daarmee was 't feest niet ten cin de: de Amsterdamse studenten voerden hem op hun schouders in een draagkoets naar Lido, waar hij hun gast was En op 15 No vember, bij zijn jubileumvoorstel ling in Den Haag. wcrü „Dal" ge ridderd. Europees cultuurcentrum in wording STRAATSBURG, 6 September. De Europese Consultatieve As- semblée heeft het voorstel aange nomen om een Europees cultuur centrum te stichten, dat de cultu rele banden tussen de Europese democratieën zal moeten verster ken. Bioscoop-conflict in Gouda GOUDA, 28 Juli. De aan de gemeenten dwingend voorgeschre ven verhoging van de vermakelijk heidsbelasting tot 35 pCt. heeft drie bioscoopexploitanten te Gou da genoodzaakt hun theaters te sluiten. Op 19 October werd de componist Pe ter van Anrooy 70 jaar. Figuren van vroeger ook figuren van nu Een belangrijke traditie, waarin een internationale erkenning is uit gedrukt van de litteratuur, heeft 1949 niet gehandhaafd; geen Nobel prijs voor letterkunde. De tfaditio- nele Nederlandse Boekenweek daarentegen is ons gebleven, mét het bekende geschenk, waaraan een prijsvraag verbonden is: ditmaal de novelle „Twee negerpopjes" van Clare Lennnrt. In de litteraire we reld overigens weinig belangrijke gebeurtenissen, geen verrassende debuten, wel wat kabaal en ten slotte enkele jubilea cn herdenkin gen: Goethe's geboortedag, twee eeuwen geleden op 28 Augustus, gaf aanleiding tot „Faust"-opvoe- ringen cn een tentoonstelling van zijn werken. De winnaar van de Nobelprijs-1947. de Franse schrijver André Gide werd op 22 November tachtig jaar evenals een maand la ter de Nederlandse dichteres Hen- riette Roland Holstvan der Schalk, wier verdiensten vorig jaar met een ere-doctoraat erkend wer den en dit jaar met het ere-lid- maatschap der Nederlandse Maat schappij voor Letterkunde. Na de opvoering van haar „Thomas More" op 6 Maart te Amsterdam werd zij gehuldigd cn op 26 December twee dagen na haar jaardag volgde nog een grootse hulde in Den Haag. Culturele samenwerking met Indonesië DEN HAAG. 1 November. De Ronde Tafel Conferentie heeft geleid tot een culturele overeen komst tussen het Koninkrijk der Nederlanden cn de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië- de culturele betrekkingen, die ge richt zijn op de verwezenlijking van de vrije ontplooiing van de menselijke geest, berusten op ba sis van volledige vrijheid, vrij willigheid en wederkerigheid. Het streven om in het eigen land een redelijke kennis te bevorderen van de cultuur van de andere deelge noot zal moeten steunen op radio, film. pers bibliotheken, lectuur- verspreiding, onderwijs en kunst manifestaties. De samenwerking wordt verwezenlijkt door de acti- iteit van een gemengde commis sie van veertien leden. „DANSVOORSTELLING-1949" U U over het geheel genomen voortreffe lijk geweest cn rijk geschakeerd. Om de kinderen vertrouwd tc maken met de uitdrukkingsmogelijkheden van de dans was er het „Scaplno-ballet"welk kind geniet er niet van? Wat kinderen zelf kunnen presteren leerde ons de Rotter damse danspacdagogc Netty van der Valk die momenteel welhaast de beste leerllngcnultvoerlngcn geelt. Son la Gaskell toonde met haar groep In „Van petit-rat tot solist", dat zij het dansta lent der Nederlanders weet te ontdek ken én te vormen! Van verre landen was er veel goeds te zien: dat de grote Raden Mas JodJnn» ons nog eens „De ijdelc koning" cn de boven alle landen en volken uitgaande „Groene schemer" wilde brengen, maakt ons dankbaar. De Spnonsc dans was goed vertegenwoordigd door de fijne, gedistingeerde Morlemma en docr Josc Torrés, uitbundig als altijd, schijn baar geladen met clcctricltclt. die op do toeschouwers oversprong. Ook van vreemde bodem waren de dansen van de Caraibische groep van Kothcrin» Dunham Show wAs het. maar voortref felijk. En verbazingwekkend ook door authenticiteit. Voorts was er onze clgrn westera» balletcultuur. Roland Petit met zijn Ballets de Paris veroverde ons geheel cn al met het kattcnbnllct ..Les demoi selles de la nutt". Frans ballet op zijn bcstl De Ballets des Champs-ElysCes vormen minder een eenheid cn experi menteren wel teveel ten koste van het gave kunstwerk, maar „De sphinx" cn „L'Amour et son amour" waren grote evenementen. Dat het Grand Ballet de Monte Carlo de erepalm wegdraagt, wie zal het willen tegenspreken? Wlc kent groter danseressen dan Rosolla Hlghtn- wcr. Toumanova. Tallchlef? Wie een groter danser dan Eglevsky? Wlc een gevoeliger vertolker dan Sklblne? Als dit de Hogeschool Is. laten wij dan de middelbare school niet vergeten het Britse Metropolitan Ballet heeft ons ontroerd met de schoonste ultvocrln» van „Les sylphidesdie wij ooit zagen. Wanneer zien wij ln Nederland een eigen balletgroep, die ln eenzelfde drie jaar tljds eon dergelijk hoog peil weet te bereiken? Sturgcss hoeft opnieuw bewezen dat hij zich niet één. twee, drie van de baan laat vegen, ook al is zyn tegenstander twee koppen groter cn heeft hy in Amerika reeds een naam die klinkt als een klok. De Zuid- Afrikaan Sturgcss won ln Noord- wjjk drie titels. Kramer veroverde op dezelfde dag ln de Verenigde Staten het wereldkampioenschap der professionals op de overdekte baan door zyn landgenoot Robby Rigss te slaan met 26, 64, 6—3 en 6'1. Bouwmeester W. M Dudok werd 6 Juli 65 en tien dagen later de zange res Suze Luger 60 jaar. Marjorie Tallchicf. ren der ster ren van ho* r Ballet de Monte Carlo In het „Stadttheater" te Aken zal op Oudejaarsavond door net toneelensemble van dit theater een toneelstuk met pacifistische strek king van de Franse toneelsehrij ver Romain Roland worden op gevoerd. Men hoopt toestemming te krijgen om te zijner tijd oo< een aantal opvoeringen te geven Sectie Beeldende Kunst actief BLOKLANDSGASTHUIS. 30 April. Het Amersfoorts Kunste naars Genootschap schept een tra ditie met de opening van een expo sitie op Koninginnedag. Gedurende het gehele jaar ontwikkelen op hot gebied der beeldende kunst werken de organisaties een behoorlijke ac- Holland-Festival 1949 Wat hecli ue Ttjd sinds half Juli ln onze herinnering van het Holland Festi val 1949 dominerend achtergelaten? Op het concertgcbied denken we het eerst aan het Kamerkoor van Felix de Nobel, met werken van d«" grote Nederlandse componisten Des Prés, Sweelinck, De Lassus en van onze jonge tijdgenoot Lex van Delder met diens bekroonde RubAl- yAt. Orkestcoiicertcn klinken weer op: we horen Carl Schuricht zich geven aan de Negende en het Te Drum van Bruck ner. met het Residentie Orkest cn het Haags Toonkunstkoor. We horen het Concertgebouw Orkes' onder leiding van Pierre Monteux In Stravinsky's Pe- trouchka en onder leiding van Eduard van Belnum in de oréintère van Brit ten's Spring Sympnony. Een belangrijk concert wac ae Nederlandse avond van het U.S.O onder leiding van Willem van Otterloo Solisten noren wij in hun meest markante momenten. Casadesus In Mozart. Ginette Nevcu in het Con cert van B -'hms. Onvergelijk Is de door de Nederlanc-e Opera onder leiding van Pierre Monteux opgevoerde opera Orfeo van Gluck inel Kathleen Fcrrier, Greet Koeman cn uoulse de Vries ln de hoofd rollen. Monienx en onze opera vonden elkaar op gelukKige wijze ook ln Ma- non en Carinen. De Weense Staats- opera trok mei Mozart-opera's de be langstelling van neel het tand Met dit alle* .s het Holland Festival dus goca voor de daR gekomen. Met enthousiasme heelt men deze instelling enorm u-tgebouwa. en ons zijn steeds groeiende cn rijpende perspectieven reeds vaag bekend Het Holland Festival echter heelt twee neren te dienen, het financieel volksbelang, zeg: V.V.V. en het geestelijK volksbelang, zeg- Kunst aan voor er van het volk. Dit laatste het financifcel en gcestel. binnen 't be reik brengen van de beste kunstmani festaties moet een der leidende prin cipes worden Het beste wat onze ama teurs ln koren en alle soorten van or kesten Iev»ren moet hier tot uiting kunnen komen Speciale vormen van grote aantrekkelijkheid door eigen aard afstekend tegen het overal ter we reld zelfde ge-fvstlval kunnen hieruit groeien Misschien ls de afgod V.V.V. er per geluk ook nog meer door ge diend! Het Holland Festival worde een Hollands Festival I Zo begint één der mooiste scènes uit ..Fietsendieven": het zoontje verliest z'n vertrouwen in de vader, die een kans om de dief te grijpen heeft laten glippen.... Verliezen voor de kunstwereld Verschillende in het nationale en ook in het internationale kunst leven belangrijke figuren overle den in 1949 Op 6 April de zang- paedagoge Aaltje Noordewier Reddingius, wier 80ste verjaardag op 1 September 1948 nog tot een grootse hulde aanleiding had ge geven. Op 2 Mei de schilder Hen drik Chabot, 54 jaar oud. De 87- jarige Belgische schrijver en No belprijswinnaar Maurice Mater- linck op 6 Mei Op 10 Juni de 67- jarige Noorse schrijfster Sigrid Undset. 12 Juli de 52-jarige violist lierman van der Vegt en zijn vrouw de pianiste Mimi van Unen. beiden met het ongeluk van de „Franeker" omgekomen. Op 16 Augustus de Amerikaanse schrijf ster Margaret Michell, 43 jaar oud De 70-jarige schrijver Nico van Suehtelen op 28 Augustus. De componist Richard Strauss, die 11 Juni 85 jaar geworden was, op 8 September Bij het vliegongeluk cp de Azoren 28 October de Fianse violiste Ginette Neveu en haar broer de pianist Jean Neveu. Op 15 November de opera-regis seur prof. Lothar Wallerstein. 67 jaar oud. De 89-jarige Belgische schilder James Ensor 19 Novem ber ln het Metropolitan Museum te New York werd op 22 October een grote ten toonstelling geopend van werk van Vin cent van Gogh. /N GEEN JAAR heeft de kunst zoveel tongen in beweging ge bracht als in 1949: een schandaaljaar, dat ons heugen zal. En schandalen, die ons tegenover het buitenland nogal eens een figuur deden slaan. In ieder geval hebben we onze goede en geachte zeden duchtig beschermd: wég met 't vieze naakt in de schone kunst, geen aanstoot meer in onze musea, geen goed woord meer voor Van Don gen, die oude wulpserik, het lichtekooiengedoe van Lady Chatterley uit onze boekhandels geweerd en alle bevrijdingsmonumenten moe ten een broek aan hebben voortaan. En laat het buitenland maar schamper lachen: wij hebben onze door de Muzen belaagde eerbaar heid keurig gered. Maar behalve van deze fatsoen-schandalen was er nog meer lawaai in ons kunstwereldje: er werden nogal wat hei lige huisjes bestormd en ook ruiten ingegooid, figuurlijk en letter lijk Kunst Het is begonnen diep in Lim burg, in een kerkje, waar Aad de Haas kruiswegstaties had geschil derd, visionnaire voorstellingen. Anderhalf jaar hebben ze er ge hangen. De kerkelijke overheden stemden er mee in, maar op 15 April heeft men de kruiswegsta ties er weggehaald. Het werk van De Haas was namelijk door Al- bert Kuyle, de fascistische jour nalist en dichter, die al was hij ook voor lange tijd uitgesloten, maar rustig bleef doorgaan met publiceren, voor ontaarde kunst uitgekreten Een maand later diende Jhr. Sandberg, directeur van het Am sterdamse Stedelijk Museum op 26 Mei een klacht in bij de offi cier van Justitie: er zijn honder den valse Van Gogh's in omloop. Vier doeken door gerenom meerde Van Gogh-kenners voor echt verklaard werden met name genoemd, waaronder een zelfportret, dat in het bezit was van de Amerikaanse filmmagnaat William Goetz. De heer Goetz bleek bar kwaad en daagde Van Gogh-kenners uit zijn doek te onderzoeken. Maar toen enkele maanden later jhr. Sandberg in Amerika was. mocht hij het zelfportret niet zien en fatsoen En op 10 Juni het grote schan Diezelfde dag, 21 Juni, een soortgelijk probleem en soortge lijk schandaal in Tilburg: een boekhandelaar kreeg een proces verbaal, omdat hij „De eerste La dy Chatterley" van Lawrence (door Jo Boer vertaald) in zijn zaak had. Ook hier: geen artistie ke, maar morele normen bij een kunstwerk. De kantonrechter vond het boek danig zinneprikke- lend en pornografie en legde twintig gulden boete op. Niet goed Het volgende grote schandaal; Charles Eyck exposeerde zijn in huldigingsschilderij, kreeg niet malse critiek en daagde zijn daal: twaalf schilderijen van Kees critici uit het dan zelf maar eens van Dongen van de expositie in Museum Boymans verwijderd. Op last van het Rotterdamse gemeen tebestuur burgemeester Oud was niet aanwezig en de loco burgemeester zwichtte voor be zwaren van A.R.-zijde, dat de twaalf doeken zmneprikkelend zouden zijn en ongezonde belang stelling zouden trekken. Rotter dam was in last: een regen van protesten: „belediging van de Ne derlandse cultuur". Discussies en interpellatie in de gemeenteraad, maar niets baatte: géén al te naakten meer Morele bezwaren kwamen ook aan de orde toen de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde de Van der Hoogtprijs aan Anna Blaman wilde toekennen. Twee van de vijf leden der commissie stemden tegen, de meerderheid was vóór en Anna Blaman kon de prijs dus krijgen. Maar ze zei nee. omdat de prijs, die een aan moediging dient te zijn, hier meer een ontmoediging werd beter te doen. Voor het beste schilderij van de inhuldiging loof de hij 4000 gulden uit. „Onzin", zei het ministerie van O., K. en W. „wij doen hier niet aan mee, we hebben Eyck een opdracht ge geven en wij hebben zijn werk geaccepteerd'" Charles Eyck be gon ook wat terug te krabbelen, maar de uitdaging van 11 Juli was nu eenmaal een uitdaging. En verschillende schilders belust op reclame, op 4 mille en ook trouwens op schilderen, namen de handschoen op. Zo de Nederland se schilderes Cock van Gent in Amerika, die kort tevoren haar rechteroor wilde verkopen om maar aan de kost te komen. Het oor had ze niet zo nodig, de kost wel. Niet echt De zaak-Van Meegeren is op 10 Augustus weer opgedoken, toen het curatorium van de Stichting Boymans een nieuw onderzoek besloot in te stellen naar de echt heid van „De Emmaüsgangers". De Belgische expert, prof. P. Co- remans kwam met een chemische bewijsvoering: Van Meegeren schilderde „De Emmaüsgangers"! En Coremans slaagde er zelfs in de hele vervalsingsmethode van Van Meegeren te ontsluieren. Maar een andere expert Jean De- coene bewees met allerlei chemi sche proeven, dat „De Emmaüs gangers" een oorspronkelijk werk van Vermeer is. En dat de proe ven van prof. Coremans, die eind November nog een nieuwe ver valsing^) ontdekte „Het laatste Avondmaal", niet wetenschappe lijk verantwoord waren, waarmee we dus wat het VermeerVan Meegeren-mysterie betreft nog even ver zijn Opschudding In de toneelwereld was het nog rustig gebleven, maar op 17 No vember kwam ook hier een balle tje aan het rollen. Guus Oster verliet Comedia en richtte met Johan de Meester een eigen ge zelschap op, dat solliciteerde naar het bespelen van de Amsterdamse Stadsschouwburg, waar de leiding van het ATG door Van Dalsum en Defresne nu ook niet algemeen gewaardeerd wordt. Rotterdam en Den Haag raakten ook in de al gemene opschudding betrokken en de grote vraag is nu: wie, wie en wie krijgen straks in Amster dam. Rotterdam en Den Haag de grote kans? Voor de tonelisten be langrijker dan voor het publiek: éls er maar toneelgespeeld wordt en dan goed Schandaal En op Sinterklaasmiddag heeft een achttal schrijvers bij de uit geverij Van Holkema en Waren- dorff te Amsterdam een ruit in gegooid Met een paar bakstenen en het boek „Das England-Spiel' van Schreieder. dat daar werd uitgegeven. Uit protest tivitcit. De sectic Beeldende Kunst van de Amcrsfoortso Gemeenschap voortdurend werkzaam om de Amcrsfoortse burgerij van goede kunst tc laten genieten. Tentoonstel lingen in het Bloklnndsgosthuis van de Amcrsfoortse Schildersgroep De Ploegh en het AKG trekken veel aandacht De Ploegh organiseert tij dons eon expositie een Vlaamse avond, die van bijzonder goed ge halte is. Muziekminnend Amers foort verliest goede krachten STAD, 25 Juli. Een verlies voor Amersfoort is het vertrek van de musicus, componist, dirigent en criticus Hans M. Scheifes. Vooral voor Katholiek Amersfoort laat zijn afscheid een grote leegte ac'i- ter. De door hem geleide katho lieke koren brachten Schcifes on zijn vrouw een grootse hulde Ge sterkt door dit blijk van vriend schap heeft de heer Schcifes, die wij ook als medewerker van ons blad node zagen gaan. zijn nieuwe werk in Etten-Leur aanvaard. Op 2 September verliet de heer P. C. Sonius het Amersfoorts Mannen koor als voorzitter. Dit was onge twijfeld een verlies. Academie voor Beeldende Kunsten geopend 26 November. De Amcrsfoort se Academie voor Beeldende Kun sten wordt officieel geopend Direc teur is de heer Martin Brink. Matthaus Passion JORISKERK. 5 April Voor Toonkunst is deze dag een hoogte punt in het concertleven. Honder den Amersfoortcrs begeven zich naar de St. Joriskcrk om naar de boeiende uitvoering van Bach's Matthaus Passion te luisteren. Solisten-wedstrijd heeft veel succes MARKTHAL, 19 Fobr. De so- listcn-we-dstrijd, die door de contact commissie der plaatselijke muziek verenigingen wordt gphouden, heeft zeer veel succes. Er waren 35 deel nemers. De jury-loden hadden een zeer moeilijke taak. Aangrijpende opvoering van „King Lear" GRAND THEATRE 3 Maart. Het toneelseizocn vindt zijn hoogte punt in een aangrijpende opvoering van Shakespcares „King Lear". ATE wint toneelwedstrijd AMICITIA, 25 April. Het Amersfoorts Toneel Ensemble komt met een prjjs uit de toneelwedst.* yd. Het doel van deze door de NATU georganiseerde wedstrijden is om het amateurtoneel op een hoger plan te brengen. Leo Grootkop bezet Monnikendam OUD-AMERSFOORT, 29 April. Leo Grootkop wordt poortwachter van de Monnikendam. Een goed besluit. Vooral de toeristen blijken gnote belangstelling voor deze oude goed gerestaureerde waterpoort te hebben.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 9