Hij heb azijn in z'n ziel!" Jan Schriere, Neêrlands jongste modelbouwer APWC en „Amersfoort" spelen hand-voetbalwedstrijd J Noteert ia even r Maandag 2 Voetballers maken meer goals In samenwerking met de heer Ver schuur van de Amersfoortse Sport stichting en de heer Mosterd van de K.N.V.B. werd tussen A.P.W.C. en de handbalgroep „Amersfoort" een handbal-voetbalwedstrijd georgani seerd. Geloof niet dat het een gezel lig onderonsje werd. Natuurlijk bleef het een uiterst sportieve ontmoeting doch wat b.v. A.P.W.C. op handbal- gebied presteerde was lang niet mis De oud-handballer Olivier IJzen- doorn was natuurlijk de gangmaker in de A.P.W.C. handbal-aanval doch Vonno, Johan en Jan van Empelen en Sam v. d. Flier zouden na een serieuze training heel behoorlijke handballers kunnen zijn. Wij maakten onze mening hierom trent kenbaar aan een doorgewinterd handballer en deze gaf eerlijk toe dal het vertoonde spel van de voet ballende sportbroeders hem 100 pro cent meeviel. Het veldspel althans. De tactiek, snelheid en handigheid ontbrak vanzelfsprekend doch zo af en toe trachtten de A.P.W.C.-ers op even behendige wijze met de bal te balanceren als de lui van „Amers foort". Toen de voetbalhelft aanbrak had „Amersfoort" negen maal ge scoord terwijl Johan en Jan van Em pelen ieder een hoge borst konden opzetten van „wat zeg je van m'n goaltje". Rust 9—2. En toen, ja toen. Toen was het de beurt aan King Soccers volgelingen en kreeg „Amers foort" van katoen. Schonewille c.s. bleken minder van voetballen af te weten dan voor rust de tegenstan ders op handbalgebied presteerden. Nu dient hier aan toegevoegd te worden dat bij voetbal de tactiek en het technische althans, tegen een veel mindere tegenstander, veel meer Gouden Ploeg wint met 42 In café „Centraal" te Soestdijk werd Vrijdagavond de voorlaatste ronde ge speeld van het cadre-librc tournool van de N.B.B. in het district Eemland mei de wedstrijd tussen Centraal en De Gouden Ploeg, welke door de Gouden Ploeg met 4—2 werd gewonnen. Het eerste treffen tussen Piet Stalen hoef (GP) cn Waasdorp (C) ging tot dc 10e beurt gelijk op. Toen liep Waas dorp geregeld op z'n tegenstander uit tot aan de 24e beurt cn bleef op 231 staan. Stalenhoef maakte toen een serie van 41 caramboles en kwam op 235. Met series van 12 en 3 beëindigde Sta lenhoef zfjn partij. Waasdorp stond toen op 233. P. Stalenhoef (GP) 250 250 26 41 9.65 J. Waasdorp (C) 250 233 26 65 8.96 De tweede partij tussen v. d Heiden (GP) en C. Stalenhoef (C) was in het begin geheel voor v. d. Heiden. Deze liep geregeld op Stalenhoef uit. Bij de 20c beurt was de stand v. d. Heiden 231 cn Stalenhoef 145, Hierop poedelde v, d. Heiden enige keren, waardoor Stalenhoef belangrijk inliep met series van 11, 12 en 47. Van der Helden raakte geheel uit z'n spel, waarvan Stalenhoef profiteerde. In de laatste 6 beurten kon v. d. Heiden slechts drie caramboles bij elkaar stoten, zodat Stalenhoef deze partij won. v. d. Heiden (GP) 250 234 26 62 9.— C. Stalenhoef (C) 250 250 26 47 9.65 Ten slotte speelden de cracks A. J. Verkerk en Ries Stalenhoef tegen el kaar. Verkerk maakte in de eerste beurt slechts 12 caramboles en poedelde daar na drie keer achter elkaar, zodat hij direct achter kwam. Stalenhoef liep met series van 74 en 52 uit en bleef tot het laatst de leiding houden. Verkerk kon z'n gewone spel niet ontplooien en moest z'n meerdere ln Ries erkennen. A. J. Verkerk (C) 250 199 19 47 1047 R. Stalenhoef (GP) 300 300 19 74 15.78 uitgebuit kan worden dan in het om gekeerde geval. Daar komt bij dat de voetbalkceper voordelen heeft. In elk geval met de regelmaat van de klok doelpuntte A.P.W.C. Wie de doelpun ten maakten is minder belangrijk. De handballers waren in de verdediging lang niet mis en elk schot was heus niet altijd raak. De balans sloeg door naar A.P.W.C. zijde. De paars gelen wonnen met 119. Ach, wat doet het er eigenlijk toe wie de wedstrijd won Er is fel doch sportief gestreden en de hand-voetballers wisten eikaars spel te waarderen. Op deze wijze wordt sportverbroedering gekweekt tussen beoefenaars van twee ver schillende takken van sport die mis schien v/el eens een beetje de neus hebben opgetrokken voor dat ge stuntel van die en dat. Het is te ho pen dat de handbal-voetbalwedstrijd op Nieuwjaarsdag tussen A.P.W.C. en „Amersfoort" een traditie blijft. Dat is deze ontmoeting wel waard. Handballers op 't voetbalveld De handbalverenigingen A-A.V. en „Amersfoort" hebben er de laatste jaren een traditie van ge maakt om op Nieuwjaarsdag de handbalschoenen voor één keer te verwisselen voor de voetbalschoe nen. Ook nu werd hier niet van afgeweken en onder een prachtig Nieuwjaarszonnetje traden gister morgen op „Bokkeduinen" combi naties van beide verenigingen tegen elkaar in het veld. Hoewel beide ploegen over enkele aardige spelers beschikten, die het er indi vidueel nog niet eens slecht af brachten. was het geheel toch niet te vergelijken bij het spelpeil dat beide ploegen op handbalgebied demonstreren. A.A.V. had direct het spel in handen, hetgeen in en kele slecht afgewerkte schoten re sulteerde. „Amersfoort" kwam er wat beter in, waardoor de strijd meer geliik op ging. Na ongeveer een kwartier was het Wolf. die A. A. V. de leiding gaf. Korte tijd later gevolgd door een doelpunt van Van Laar (02). Aan de an dere kant was het de A.A.V. kee per ter Wolbeek, die ziin kunnen moest tonen. Nog voor de rust wist Wakelkamn na een rush er 03 van te maken. Na de rust was Amersfoort meer aanvallend en b>i een dezer aan vallen was Dolman wel' erg for tuinlijk met ziin schot (13). De A A.V.-er Hartman had het onge luk ..hands" te maken binnen de beruchte lijnen, hetgeen een doel punt opleverde (23). Amersfoort vocht voot de gelijkmaker: A.A.V. voor de voorsprong. A.AV. had kort voor het einde geluk met een kopbal van Wakelkamp (24). Twaalf slagen Twaalf slagen luidden het oude jaar uit en het nieuwe in. De machinisten op het Amersfoortse emplacement lieten de stoomflui ten gillen. De klokken op de ker ken beierden hun koperen klan ken over onze oude stad. In de huiskamers werden de glazen ge heven en goede wensen gespro ken. In de straten knalde het vuurwerk en stonden de kerst bomen, die hun taak volbracht hadden, in vlam. Het was 1050! Het nieuwe jaar was pas vijf minuten oud, toen wij de huise lijke kring verlieten en door de stad fietsten. Overal stonden bui ten groepjes mensen, huiverend van de kou, met elkaar te praten. De overwegwachter, bij de Nij verheidsstraat, die zijn Oudejaars avond gevierd had in zijn onge zellige hokje, de eenzame politie man in de Langestraat, de waak zame surveillant van de nachtvei ligheidsdienst, die ook in de nacht van de jaarswisseling hun plicht deden, riepen ons een „gelukkig nieuwjaar" toe. Maar om half één waren in de meeste huizen de lichten uit, be- halve daar. waar het nieuwe jaar op feestelijke wijze werd ingezet. Zo was het in Amersfoort bij de jaarswisseling: precies zoals ieder ander jaar. Nationale Achtkamp in Sportfondsenbad De directie van het Sportfond senbad heeft de K.N Z.B. verzocht nationale zwemwedstrijden in Amersfoort te organiseren ten bate van het zogenaamde mr. Bieren broodsportfonds. Dit fonds is be stemd om de hoge onkosten van de training der nationale zwem- en waterpoloploegen te bestrijden. De K.N.Z.B. heeft nu besloten op Zaterdag 25 Februari een nationale achtkamp te organiseren, waaraan acht verenigingen, die de sterksten van het land geacht worden zullen deelnemen. Het zijn „Robben" uit Hilversum, Z.I.A.N. uit Den Haag, Haarlem, Neptunus uit Arnhem, „Meeuwen" uit Amsterdam, „Aegir" uit Eindhoven, „Merwede" uit Dordrecht en Neptunus uit Amers foort. De wedstrijden omvatten baannummers en een waterpolo- wedstrijd tussen West en Centraal. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Automobilist gedupeerd Op de avond van Nieuwjaarsdag kwam een autobezitter tot de on aangename ontdekking, dat zijn wagen was leeggeroofd. De wagen had op het Borneoplein enige tijd onbeheerd en ongesloten gestaan. Er wordt een koffer met lijfgoed, een damestas en een jagersuitrus ting vermist. H.V.C.—D.W.S. 0—2 H.V.C. speelde Zondag een oefenwedstrijd tegen de eerste klasse D.W.S. Onze stadgenoten, die hun elftal ingrijpend gewijzigd hadden, verloren met 20. De op stelling was als volgt: Doel: Brits, achter v.l.n r.: De Gans en Fröger; midden: Biezen- bos, Malestein en Prinsenhof: voor: Van de Broek, Schriever, Bartels, Sleeking en Baas. IN ZEIST WOONT EN WERKT Op zolderkamertje „groeit" langzaam maar zeker nieuwste type locomotief Het secretariaat van de VARA afdeling Amersfoort is gewijzigd van Kruiskamp 95 in Zonnebloem straat 96. GRAND THEATRE: „Mr. Lucky". 18 jaar. Zaterdag: 2.30 en 6.45; Zondag: 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. DONDERDAG, 5 Januari, 8 uur pre cies: Cabaret-programma „Mees ter A.B.C." met Wim Kan en Corry Vonk. CITY THEATER; „Op de planken", alle leeftijden. Zaterdag: 2.30 en 6.45; Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 I uur; Overige dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Vrijdag t/m Maandag: „Noodlanding in de mist", 14 jaar; „Sons of pioneers", 14 jaar. Dinsdag t/m Donderdag: „Rcndez-vous met Annie". 14 jaar Vrijdag: 2.30, 6.45 en 9 uur; Zaterdag: 2.30 en 6.45; Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur; Overige dagen: 2.30 en 8 uur. CITY THEATER. SOESTDIJK: t/m Maandag: „Op de planken", alle leeftijden. Dinsdag t/m Donder dag: „Een roekeloos avontuur", 14 jaar; Zaterdag: 2.30 en 6.45; Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur; Overige dagen: 2.30 en 8 uur. 3 JAN.: Malson Vonk, 20.15 uur verg. afd. Amersfoort v. d. Ned. Vereni ging v. Weer- en Sterrekunde. 4 JAN.: Amicltia, Orlënt-Express. 5 JAN.: Grand Theatre, 20.00 uur ABC- cabarct. 6 JAN.: André de Raaff en Jecques Schutte Piano-duo, zang Llen Kor ter. Amicitia. 20 uur. 7 JAN.: Soirée Dan Bearda, Markthal, 21.00 uur. 18 JAN.: „Wapenroem", 20.00 uur Jaar- verg. ,De Hanze". 22 JAN.: Prinsenhof, 20.00 uur. Feest avond Fabrieksarbeiders. 23 JAN.: Amicitia. 20 00 uur K.L.M.- avond Ned. Reisverenlging. 28 en 29 JAN.: Int. School v. Wijsbe geerte. resp. 15.30 en 10.00 uur Stu dieconferentie „Wereldregering". OPENBARE LEESZAAL - Uitlening voor volwassenen dagelijks 2—5 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 7—9 uur: Uitlening voor kinderen: Woensdag en Zaterdag middag van 2.304.30 uur. Leeszaal dagelijks van 10—12.30 en 2—5 uur bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. R K OPENBARE LEESZAAL Wijers- straat 2. geopend van 10—1 uur en 2.30—545 uur. Maandag en VrUdag 7—9 uur Uitlening van 11—12 30 uur. TENTOONSTELLING: Academie voor beeldende kunst Tentoonstelling werken van Henk Krijger. ZEIST Het Is nog niet zo lang ge. leden, dat ook in Zeist een afdeling werd opgericht van dc Nederlandse organisatie van Modelbouwers en al gauw bleek dat hier voor constructief werk veel belangstelling bestond. Maar er bleek nog meer en wel. dat in Zeist waarschijnlijk die Jongste modelbouwer van het land woont, die daar op een zolderkamertje een bouwobject onder handen heeft, waar menige oudere van watertandt Men kan het werk van J3n Schriere dan ook gerust critisch be zien; tot in de kleinste onderdelen is alles met pijnlijke nauwkeurgheld ver, zorgd en naar de eis van de mo delbouwerij een zuivere cople van de werkelijkheid Keurig verkleind op een schaal van 1 88 staat daar een spoorweg-emplacement met bijbehoren de gebouwen, waarvan elk onderdeel met liefde en zorg werd geconstrueerd. Rustig bouwt Jan voort, alle vrije tijd die de school hem laat, aan zijn Hef. hebberlj bestedend en daarbij één doel voor ogen houdend: ingenieur bij de Spoorwegen worden, net als vader was! De verzameling van Jan Schriere i9 langzaam gegroeid, maar zal nimmer voltooid zijn, want een rechtgeaard modelbouwer gaat altijd voort met uit te breiden en te verbeteren als hij een object als bijv spoorwegemplacement onder handen heeft. En hoewel Jan's werk al dusdanig gevorderd is. dat hij er afgelopen zomer mee op „Gouden Handen" in Ede kon exposeren, hij is nog lang niet waar hij wezen wil Zijn huidige wensen zijn gegroepeerd om een locomotief, die de keurig ver zorgde wagens over de zelf gemonteer de rails moet trekken. De jeugdige bouwer koos hiertoe het nieuwste ty pe. waar de „echte'* Spoorwegen over beschikken en wel de „Alsthon". die naar schatting een goed Jaar arbeid vraagt De trekkracht moet bestaan uit een klein driepolig motortje van 12 V. waarvan er slechts twee in ons land aanwezig zijn, maar een van deze bel. den wist de jonge Schriere in zijn be zit te krijgen Behalve dit onderdeel koopt hij ook nog de wielen kant on klaar, doch de rest maakt hij zelf uit het materiaal, dat in de zolderkamer, werkplaats voorradig is. Het is daar „net echt'* met alle dra den, planken, schroefjes, flesjes met chemicaliën busjes, en de hulpmidde len. waarvan behalve een draaibank niet zo heel veel meer ontbreekt Of schooneen modelbouwer vindt niet gauw. dat hem niets meer ontbreekt: hij ls als alle hobby-mensen op dit punt onverzadlglijk. Om de jongste modelbouwer vormt zich Inmiddels een steeds groter wor dende groep en het zal niet lang meer duren, of de Zeister bouwers zullen met een tentoonstelling gaan bewijzen, dat hun Jonge afdeling al heel wat vermag te presteren. Er zijn grote plan. nen. o.a het stichten van een eigen clublokaal zoals men dit ook in Utrecht kent, waar thans nog de Zelstenaren geregeld heen gaan om aan een groot object te werken. Wat de Jongste bou- H oogtand BEVESTIGING NJEUWE LEDEN KERKERAAD Nieuwjaarsdag vond ln de Ned. Herv. Kerk aan den Ham de bevestiging plaats van de leden van de Kerkeraad. De heer L. Rooke werd bevestigd als diaken en de heer R. Hopster als ad ministrerend kerkvoogd. Ds. Jellema richtte nog enkele woor den tot de scheidende functionarissen resp. de heren T. Eblng, die zich in verband met zijn leeftijd niet meer her kiesbaar stelde en J. Hendriks De heer Ebing heeft deze functie 40 jaar verricht Beide heren werd dank gebracht voor de vele jaren, dat zij hun taak volbrachten. wer ln ons land betreft, hij heeft ook hier veel p]czler ln, maar verzekerdo ons. «jat zijn eigen werkstuk hem het meeste belang inboezemt: het ls immers de spiegel van zijn toekomstdroom? 1168, Rob brengt Skip de grot binnen en be- j vrijdt zijn viervoetige vriend meteen van de kopantenne. Maar hij j heeft geen tijd om te I onderzoeken of de hond hem nu weer herkent, want °P hetzelfde ogen blik hoort hij het gieren van de jachtvliegtuigen die in duikvlucht een aanval doen op de grot, waar de slaven van Lu- pardi hun waarnemin- gen verrichten. Maar bijna onmiddellijk komt een molman in actie, die op zijn beurt jachtvliegtuigen onder vuur neemt En niet met een gewone mitrailleur i dikke rotswanden doet smelten. Eén der vlieg-en de mannen van Lupardi moeten doch met een wapen, waarmee dezelfde ver- tuigen wordt geraakt en stort brandend neer. uit de voeten maken. Rob ziet van zijn zengende straal wordt uitgezonden, die de Dikke rookkolommen stijgen op uit het wrak I hoek uit toe, wat er nu zal gebeuren. C.J.N, congresseert in de Grasheuvel Gedurende drie dagen tussen Kerstmis en Nieuwjaar zijn de le den van de C.J.N. in de jeugdher berg te Amersfoort bijeengeweest onder leiding van de voorzitter, de heer R. de Vries. Op dit Kerstcon gres, dat jaarlijks wordt gehouden, werd het werk van het afgelopen jaar besproken. De mededelingen over het zomer kamp te Winterswijk waren zeer verheugend. Uit de bespreking bleek, dat de excursies het hoogte punt vormden. Meer en meer wordt er onder de Christelijke jeugd de behoefte ge voeld tot het onderzoek van wde natuur, dat dieper gaat dan ebn oppervlakkige beschouwing. In de vacature van bondssecre- taris werd voorzien door de verkie zing van de heer J. A. Troelstra te Roden (Dr.). Zijn dagelijks teveel De eerste dag van het nieuwe jaar leverde voor Amersfoort een bacchusklant op. Een Amersfoor- ter is namelijk voor openbare dronkenschap geverbaliseerd. Burgerlijke Stand 30 December Geboren. Franclscus Aloysius. z van W A. Groencstein en A. G van Meer wijk; Catharina Margaretha. d. van F. Kurvers en T. Knoppers. Overleden: Cornelia Johanna Boon. 80 jaar ongehuwd; Grietie Hienkamp. 47 jr., geh. met A Berends. 31 December Geboren* Gljsberta Dirkje d. van P. Koclewijn en D H. Addink; Bcrendina, d. van H Boute en A. Vissers. Overleden Erna Maria Wisman. 10 dagen; Sophie van Wermeskerken. 91 j wed. van W. J van Elden. W oudenburg De VOOR STICHTING 1940—1945 Zaterdagavond 7 Januari hoopt Amersfoortse Toneelvereniging Keitjes" in de zaal van Dc Schans" een toneelstuk op te voeren, getiteld: ..Wie kust de mumml?" Het vorige jaar heeft dezelfde vereniging hier ook een uitvoering gegeven cn allen, die toen aanwezig waren, hebben die avond bij zonder genoten. De baten zijn voor de Stichting 19401945. De toneelvereni ging stelt zich daarvoor gratis beschik baar. Burgemeester Hosang zal de bij eenkomst openen. Aanvang 8 uur. De Zeister scholier Jan Schriere, de jongste Nederlandse model bouwer, knutselt in al zijn vrije tijd op zolder, waar zijn iverk- plaats is. DE TWEE PLOEGEN, de stede lijke en de Provincialen, die elkaar Zondagmiddag in de traditionele Nieuwjaarswedstrijd in het Stadion ontmoetten. De stedelijke voetbal lers (rode shirts) wonnen met 20. Soest Afscheid deurwaarder Op het kantoor van de gemeente ontvanger is Vrijdagmiddag af scheid genomen van de heer A. van Tol, die vanaf 1938 onafgebroken werkzaam is geweest op het Kan toor van de gemeente-ontvanger, in de functie van gemeente-deur waarder. De Burgemeester en de gemeente-ontvanger, alsmede an dere sprekers prezen ziin dienst ijver en werkluct en stelden hem als voorbeeld voor de jongeren. Van de gezamenlijke ambtenaren mocht de heer Van Tol enige fraaie geschenken in ontvangst nemen, terwijl zijn echtgenote bloemen werden aangeboden. In zijn dankwoord verklaarde de heer Van Tol zich zeer getroffen door deze overstelpende bewijzen van waardering. Eerst „gerolen", daarna teruggehaald De landbouwer-paardenhande laar G. V. had enige malen zaken gedaan met zekere C. H. aan wie hij paarden verkocht. Achteraf be schouwd bleken de dieren niet al le naar de zin van de nieuwe eige naar te zijn. Zo gebeurde het in Sept. J.I., dat een geleverde hit „ge rolen" werd, waarbij was overeen gekomen, dat nog f 125 moest wor den bijbetaald. Het geld bleef echter achterwege, maar de koper kwam wel klagen, dat deze hit kreupel was, waarop V. hem aanraadde het dier in de wei te doen bij L. in Baarn. De koper deed zulks, doch eind Sep tember was de hit uit het weiland verdwenen en verhuisd naar zijn oorspronkelijke eigenaar in Soest. Deze kreeg prompt bezoek van twee agenten, die proces-verbaal opmaakten en tot slot volgde een dagvaarding voor de Utrechtse Po litierechter. Hoewel de paardenhandelaar zijn onschuld volhardend verdedigde, menend dat hij in zijn recht stond omdat het paard niet volledig door de koper was betaald, kon de offi cier van Justitie met dat „eigen rechter" spelen niet accoord gaan en eiste tegen V. één maand gevan genisstraf. Verdachte's verdediger was van mening, dat hier geen sprake was van wederrechtelijke toe-eigening doch van een civiele procedure, die alsnog beslecht moet worden. De politierechter wilde rekening houden met alle omstandigheden en veroordeelde de handelaar tot 'n geldboete van f 60 subs, één maand l hechtenis. HET ging die morgen, zoals het elke tweede Januari gebeurde, sedert de heer Bromstra ruim een kwart eeuw geleden voor het eerst de boek- houdersstoei bezette bij de Gebroeders Bitter in zuurwaren en aanverwan te artikelen. Om vijf voor half negen kwam hij het kantoortje binnen, hing zijn jas op een knaapje in de muurkast, haalde twee zwarte mouwstukken uit fijn tas, schoof die over zijn sneeuwwitte man chetten, legde de tas in de onderste la links en trok zijn broekspijpen op, terwijl hij ging zitten ach ter het ouderwetse bu reau. De aankomende bedien de hij kwam zo langza merhand al twintig jaar aan staakte het sorteren van de post en liep met uitgestoken hand op zijn tja. dat hebben we dra ontdekt. De boeken alsje blieft!" De bediende liep naar de brandkast, doch hield halverwege zijn schreden in. Hij wist wel wat cr nog aan ontbrak. „Laat eens even je handen zien. Van Teutelen", riep de boekhouder. „Juist, dank je, ik zie dat je je weer naar behoren op dit ogen blik hebt voorbereid. Ge lukkig Nieuwjaar, Van Teutelen. Er is nog hoop voo." je". En een voor een werden nu de folianten aangedragen, waarin de zoete winst van driehon derd-vijf-en-zestig zure dagen rr.et krullige cij fers zou worden opgete kend. O. vreugdig ogen blik voor de boekhouder van de gebroeders Bitter. chef toe: F)EZE dagen vulpen in bleef zyn het vest- Nieuwjaar, meneer Brom stra. Dat het U en de zuurwaren goed mag gaan." Hij trok er een ge zicht bij, alsof hij een goede grap vertelde, maar dat kon wel een zenuw trek zijn. want hy verdien de tenslotte zijn brood in de augurken en uitjes op azijn. „Dank je, Van Teu telen", antwoordde als ieder jaar de weledel geboren heer Bromstra. „Hoe 't gaan zal ligt nog in de schoot der toekomst „Gelukkig zakje en stak hij iedere morgen een nieuwe kroon tjespen van vyf cent in de roodglimmende houder. Vier maal per dag waste hij zijn handen met een stukje huishoudzeep „Dat lost het vuil 't beste op, myn waarde Van Teu telen" en voortdurend klonk er een vreemd ge hijg door het overigens stille vertrek, wanneer de heer Bromstra meende weer een schier onzicht baar pluisje van de room blanke papiervellen te verborgen, mijn waarde, moeten blazen. Maar zelfs maar hoe het gegaan is, een aan zijn grootboek verkleefd man moet zich wel eens afzonderen. Eens te meer misschien in de zenuwslopende balanstijd. Van enige opluchting bleek echter bij hem geen sprake te zijn, toen hij na de eerste keer weer bin nenkwam en naar zijn bu reau liep. De aankomende bediende keek op van zijn werk, toen het gekras van een stoel, die weer wordt aangeschoven, uitbleef. Hij zag een verbijsterd man staan, die gefascineerd naar het vel papier staar de, waarop hij zojuist nog had zitten schrijven. Naast een omgevallen inktpotje zag Van Teutelen 'ag er een vette donkerblauwe mop op het eerst zo smet teloze papier. De bediende meende nog net op tijd bij zijn ch'-f aan te komen, om die voor een flauwte te kunnen be hoeden. Maar dank oogst te hij allerminst. Eerst voelde hij een hevige pijn op zijn rechterwang, toen op de linker en vervolgens op alle andere delen van het hoofd, dat de van schrik verstijfde boekhou der in alle onschuld was toegebogen. Pats, pats. „Wat deed jijpats, pats „Met je domme han denpats. pats.... „aan mijn mooie boeken?" Uhad eerst eens moe ten onderzoeken, wat er aan de hand was. voer U uit elkaar plofte. Nu zat een onschuldige met de brokken. U mag trouwens helemaal niet zo maar bogirnen te baksen", zei de rechter tot de boek houder, die wegens mis handeling voor hem te recht stond en van schaamte wel in zijn man chetten zou willen krui pen. „Een man van Uw politie, die er maar op los slaat, foei!" „Hij hep azijn in z'n ziel", spotte de loopjongen, die als getuige optrad, om dat hij door de glazen deur had gezien hoe Van Teutelen de klappen kreeg, die eigenlijk voor hem bedoeld waren. Want hij was de plaaggeest, die de namaak-inktvlek in een feestartikelen-winkel op de kop had getikt en deze ongemerkt naast een oud, leeg flesje op zijn kant op 's heren Bromstra's le venswerk legde. Hij kon zich nu vrolijk maken, want hij was direct na de ontploffing van de zuur waren in de granen, zaden er. peulvruchten gegaan. Maar Van Teutelen had allang spijt van zijn aan klacht. „Achteraf vond ik het toch zo erg niet. Maakt U 't een beetje schappe lijk met hem, edelachtba re Heer". En iedereen kon aan zijn gezicht zien, dat hij best de helft van het tientje boete zou willen betalen. Want hij had het toch heus wel gemeend, toen hij zei: "Gelukkig Nieuwjaar, meneer Brom stra. Dat het U en de zuur waren goed mag gaan". Intrede ds Lieshout Op Zondag 5 Maart a.s. hoopt ds. A. A. Lieshout van Enschede, de nieuwe predikant van de Ger. Kerk te Soest in de Wilhelminakerk be vestigd te worden en zijn intrede te doen. Yoor beroep bedankt Ds M. Verkerk, Ned. Herv. pre dikant te Soest, heeft voor het be roep van de gemeente Vreeswijk bedankt. Ambtsjubileum Gisteren 1 Januari '50 herdacht de heer J. G. A. Batenburg de dag dat hij 30 jaar geleden werd be noemd tot gemeente-secretaris van Soest. De heer Batenburg is nu ruim 41 jaar in dienst der gemeen te Soest. De jubilaris wil aan dit jubileum geen feestelijkheden ver binden. Kwarteeuw kerkmeester Op 31 December 1949 herdach ten de heren J. G. A. Batenburg en J. G. Flapper het feit, dat zij bii de stichting van de parochie Soestdijk in 1924, door Mgr. v. d. Wetering tot kerkmeester werden benoemd, welke functie door beiden tot op heden onafgebroken is vervuld. Zondagmorgen werd deze ge beurtenis kerkelijk herdacht. Meer handelsfaciliteiten van de VS voor Tito WASHINGTON. Amerika heeft Zuid-Slavië toestemming ge geven om in de V.S. motoren en andere onderdelen van burger- vliegtuigen te kopen. Amerikaanse functionarissen ver klaren, dat bovengenoemd besluit in overeenstemming is met een po litiek van een meer uitgebreide doch niet militaire hulp aan Zuid- Slavië. Zij legden er eveneens de nadruk op, dat het weigeren van onderdelen voor militaire toestel len niet betekent, dat Amerika geen belang stelt in een versterking van Zuid-Slavië tegen een mogelijke Sowj et-Russische agressie. Amnestie in Zuid-Slavië BELGRADO. Zuid Slavië heeft aan 7.304 gevangenen amnes tie verleend. Naar verluidt bevin den zich ook politieke gevangenen onder hen. De minister van binnenlandse zaken heeft eerder verklaard, dat in het afgelopen jaar nog 3.473 ge vangenen amnestie hebben ontvan gen. Sinds 1946 was aan 17.810 personen amnestie verleend. CORNER! Mostert, de doelman van de Provincialen, kan er nog juist bij om de gevaarlijke voorzet van Witkamp over de lat te werken. Geen uitreiking meer van nieuwe bonkaarten HELMOND. Met ingang van 1 Januari is de tweede distributie- stamkaaitenbeschikking 1946 ver vallen. In verband hiermede ver vallen alle werkzaamheden, welke met de uitvoering van deze be schikking of op andere wijze met de uitreiking en inlevering van stamkaarten verband houden. Ook de uitreikina van bonkaarten is met ingang van 1 Januari stopge zet. S. A. Reitsma verlaat verkeers j ournalistiek De heer S. A. Reitsma heeft afscheid genomen als hoofdredacteur van het tijdschrift „Spoor- en Tramwegen", een functie welke hij ruim twintig jaar heeft bekleed. Het blad was door hem opgericht op verzoek van een combina tie van de Ned Spoorwegen cn de Spoorwegen in Indonesië. De heer Reitsma heeft in zi|n tijdschrift de grote verkeersproblemen telkens weer aan dc orde gesteld, coördinatie, conces siestelsel voor stichting verkeersinsti- tuut enz. Voor de heer Reitsma zich aan de verkeersjournalistiek ging wijden werk te hij in Indonesië, eerst als officier. la- Ier bij de Staatsspoorwegen op Java. Gedurende de eerste wereldoorlog ver toefde hij in Nederland, daarna was hij- o.m. burgemeester van Bandung. De heer Reitsma schreef o.m. een ge denkboek over de Staatsspoorwegen en een werk over Indische spoorwegpoil- tick. '•.v' S. A. REITSMA

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2