Huiduitslag DÉ BRAL) NE Vliegende goederenwagons wonderlijke stukgoederen mee nemen „Neptunus" geef! de toon aan tijdens Kringcompetitie Noteert e even DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Actie vacantiespreiding heeft gehad succes Kerknieuws 2 Dinsdag 3 Januari 1950 yerrassende prestaties van jonge zwemmers Vijf ploegen uit dc Kring Utrecht verschenen Maandagavond in het Sportfondsenbad aan dc start om deel te nemen aan de traditionele Zwem- competitie voor het Winterseizoen van de K.N.Z B. Het waren dc Utrechtse verenigingen U.Z.S.C,; Zwemlust en D.K.R.; het Amersfoortse „Neptunus en „Zeist". On/.c stadgenoten waren tijdens het eerste deel van de zwem- competitic bijzonder fortuinlijk. De meeste nummers eindigden in een Amersfoortse overwinning en Keptunus kan met enig vertrouwen het verdere verloop van dc competitie (op 16 Maart en 3 April wordt de competitie in Utrecht voortgezet) tegemoet zien. Met een kleine voorsprong op de naaste concurrent Zwemlust nemen de Neptuniancn dc eerste plaats op de ranglijst in. Estafetteploeg kansloos Sportuitwisseling in 1950 geslagen De resultaten waren in enkele ge vallen hoopvol. Het waren vooral de jongeren van Neptunus die tijdens de wedstrijden de aandacht op zich ves tigden. Zes van de in totaal acht zwemnummers eindigden :n een Amersfoortse overwinning, waarme de Neptunus weer eens bewees ver reweg de beste zwemploeg in de Kring Utrecht te bezitten. De verschillende nummers hadden in enkele gevallen een spannend ver loop. Het begon al met het nummer 50 meter rugslag voor meisjes. Het was een nek-aan-nek-race. welke tenslotte in het voordeel van het Amersfoortse meisje H.. Scheerder eindigde. Zij noteerde een fraaie tijd I van 41.1 sec. E. van Tweel van Zwemlust werd tweede in 41.2 sec., terwyl het Neptunus-meisje Toos Willemse als derde eindigde in de goede tijd van 41.3 sec. De 50 meter rugslag voor jongens werd een gemakkelijke overwinning voor J. Bredewold van Neptunus. Met een tijd van 38.1 sec. liet hij zijn naaste concurrenten, P. Schuckinck- kool van Zwemlust en W. Kram van UZSC enige meters achter zich. Zij noteerden een tijd van respectievelijk 40 en 41 sec. Onbedreigd eindigde mej. Ina de Gans op de 100 meter rugcrawl als eerste. Zij deed het kalm aan en wist toch nog de fraaie tijd van 1 22.2 te noteren. Achter haar volgden mej. E. van Tweel van Zwemlust (129.8) sec.) en Ada Scheerder van Neptunus in 1.31.6 sec. Het herennummer 100 meter rug- crawl bracht slechts strijd om de tweede plaats. Na de eerste 25 meter verzekerde F. A. Demuth van Zwem lust zich reeds van een voorsprong en deze wist hij daarna aanmerkelijk te vergroten. Hij eindigde in een tijd van 1.17 sec. Felle strijd leverden Piet Heilijgers van Neptunus en C. G. van Aelst van UZSC om de tweede plaats. De eerste slaagde er in met een ver schil van 0.2 sec. zijn tegenstander, die een tijd van 1.22.6 noteerde, voor te blijven. Jan de Gans deed het in zijn serie slecht. Met een tijd van 1. 25 6 bleef hij ver beneden zijn capa citeiten. De Neptunus-meisjes H. Scheerder; M. de Kort en R, van de Hoeff ver richtten op het nummer 3 x 50 meter wisselslag estafette een opmerkelijk goede prestatie. Met een voorsprong van ruim 25 meter op Zwemlust ein digden zij als eerste. Hun tijd was 2 6.2! Zwemlust noteerde 2 14 1. ter wijl UZSC buiten mededinging het tot 2.15. 2 bracht. Hetzelfde nummei voor jongens werd ook een Neptu nus overwinning. De jonge Neptu- nianen Bredewold; Everse en Fr. Geutjes zorgden voor deze zege. Hun tijd was 1.50.8 sec. Zwemlust eindig de in 2.3 2 sec als tweede en UZSC wed in 2.4.3 sec. derde. Het. nummer 3 x 100 meter wissel slag estafette voor dames bracht een superieure Neptunus-ploeg in het water. Ina de Gans zorgde op de eer ste 100 meter reeds voor een veilige voorsprong, waarna Hedda Brester en Ada Scheerder de zege veilig stel den. Hun tijd. 4 19.7 sec., was fraai. Zwemlust eindigde in 4.41 als tweede en UZSC volgde daarachter in 4 47 3 sec. Het laatste nummer van het pro gramma. de 3 x 100 meter wisselslag estafette voor heren bracht een grote verrassing. Het waren de Amers- foorters die voor deze verrassing zorgden, maar er niet van wisten te profiteren UZSC bracht een sterke ploeg in het water en na de eerste baan bleek de tegenstand van Zwem- GRAND THEATRE: „Mr. Lucky". 18 jaar. Zaterdag: 2.30 en 6.45; Zondag: 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30. 6.45 en 9 uur. DONDERDAG, 5 Januari. 8 uur pre cies: Cabaret-programma „Mees ter A.B.C." met Wim Kan en Corry Vonk. CITY THEATER; „Op de planken", alle leeftijden. Zaterdag: 2.30 en 6.45; Zondag: 2, 4.15. 6.45 en 9 uur; Overige dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Vrijdag t/m Maandag: „Noodlanding in de mist", 14 jaar; „Sons of pioneers", 14 jaar. Dinsdag t/m Donderdag: „Rendez-vous met Annie". 14 jaar. Vrijdag: 2.30, 6.45 en 9 uur; Zaterdag: 2.30 en 6.45; Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur; Overige dagen: 2.30 en 3 uur. CITY THEATER. SOESTDIJK: t/m Maandag: „Op de planken", alle leeftijden. Dinsdag t/m Donder dag: „Een roekeloos avontuur", 14 jaar; Zaterdag: 2.30 en 6.45; Zondag: 2. 4.15. 6 45 en 9 uur; Overige dagen: 2.30 en 8 uur. 3 JAN.: Malson Vonk. 20.15 uur verg. afd. Amersfoort v. d. Ned. Vereni ging v. Weer- en Sterrekunde. 4 JAN.: Amlcltia. Orlënt-Express. 5 JAN.: Grand Theatre. 20.00 uur ABC- cabaret. 6 JAN.: André de Raaff en Jecques Schutte Piano-duo, zang Lien Kor ter. Amicitia, 20 uur. 7 JAN.: Soirée Dan Bearda. Markthal, 21.00 uur. 18 JAN.: „Wapenroem". 20.00 uur Jaar- verg. .De Hanze". 22 JAN.: Prinsenhof. 20.00 uur. Feest avond Fabrieksarbeiders. 23 JAN.: Amicitia. 20 00 uur K.L.M.- avond Ned. Relsverenlglng. 28 en 29 JAN.: Int. School v. Wijsbe geerte. resp. 15.30 en 10.00 uur Stu dieconferentie „Wereldregering". OPENBARE LEESZAAL - Uitlening voor volwassenen dagelijks 2—5 u bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 7—9 uur: Uitlening voor kinderen: Woensdag en Zaterdag middag van 2.304 30 uur. Leeszaal dagelijks van 10—12 30 en 29 uur bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. R.K OPENBARE LEESZAAL Wljers- straat 2. geopend van 10—1 uur en 2.30—545 uur Maandag en VrUdag 7—9 uur Uitlening van 11-12 30 uur TENTOONSTELLING: Academie voor beeldende kunst. Tentoonstelling werken van Henk Krijger. lust ook niet gering te zijn Piet Heilijgers slaagde er niet in de fraai zwemmende Demuth van Zwemlust bij te houden en in gelijke positie met UZSC nam de Amersfoorter Van Noorden de estafette over. Hij vond de snel (onder water!) zwemmende Krul van UZSC tegenover zich en ook tegen de Zwemlust-zwemmer bleek hij niet opgewassen Jan de Gans kreeg daardoor een achterstand van 25 meter, welke hij tot een 20 tal meters wist te reduceren UZSC werd eerste in een opvallend goede tijd van 3.48.7 sec.; Zwemlust noteer de 3.51.4 sec., terwijl de Neptunus- ploeg met een matige tijd van 4 3.9 sec. eindigde. Na het eerste deel van de Zwemcompetitie is de stand als volgt: 1. Neptunus 1529 6 punten; 2 Zwemlust 1593.5 p.; 3. UZSC 1692 9 p; 4. DKR 1765 p. en 5. Zeist 1816.1 pnt Tenslotte werd nog een waterpolo- wedstrijd gespeeld tussen twee Kring zeventallen, waarbij voor de eerste maal de nieuwe spelregels werden toegepast. Grote Amersfoortse groep naar Rotherham (Eigen bericht) Dc burgemeester van Rotherham. de heer D. J. S. Meadows, presi deerde onlangs de derde jaarver- .dcring van de Anglo-Netherlands Sports Association (afd. Rother- ham-Amersfoort), die gehouden werd in Rotherham. De belangrijkste mededelingen 1169 Maar rustig gaan de mannen van Lupardi door met hun werk Ze kijken niet eens naar Rob om, die nu ook be zig is Skip te verlossen van die lastige vleugels Lupardi, die duizen den mijlen ver op zijn eiland in de Atlantische Oceaan zit geeft nieu we bevelen door en zijn slaven monteren nu een reusachtige bom Rob houdt de mannen scherp in de gaten. Kan hij ociangrijKsie meueueiiiigen de vergadering werden gedaan I deze actie nog verhin- doo. de secretaris, mr C. V. Bug- Ier. die bekend maakte, dat het programma voor 1950 bezoeken van Engelse hockeyspelers aan Amersfoort tijdens de Paasdagen en van wielrijders en een harmo niegezelschap gedurende de zomer maanden inhi°id. Amersfoortse zwemmers. Iawn- tennissers, tafeltennissers, badmin- tonspelers, schutters en motorren- ncr komen in Augustus naar Ro therham. Mr H. Rohdes, penningmeester, deelde mede, dat men in Rother ham een voordelig saldo had van 5500. AI dc leden van het comité werden herkozen, terwijl er écn lid werd bijbenoemd. BIJ DE AVRO-F ABRIEKEN werd voor de Canadese lucht macht een nieuio gevechtsvlieg tuig gebouwd, de CF 100, dat het eerste lange af stands-gevechts vliegtuig is, dat onder alle weers omstandigheden kan opereren. .Wintercompetitie „Ons Genoegen" Dat het schaken weer druk be oefend wordt, bewijst de sterke vooruitgang in ledental van de Sch Ver. Ons Genoegen. De win tercompetitie in deze vereniging is in volle gang maar hoewel het nog lang niet zeker is wie er kampioen zal worden, kan men de sterkere krachten al weer dui delijk onderscheiden. In Grop A zijn het de heren Juffer en Meyer, die de leiding hebben, maar Nieuwenhuizen en v. d. Hazel zullen ook nog wel een woordje meespreken,. In Groep B is het de heer Wichard die de leiding heeft, op dc voet gevolgd door de heer Kollen, Flentge en Doornekamp, vooral Kollen staat bekend als een uit stekend schaker en wij geloven cian ook dat hij het de heer Wi chard nog zeer moeilijk „al ma- ken, zodat ook hier nog niets over de einduitslag te zeggen valt. Hieronder volgen de uitslagen. Groep A: 1 H Juffer 4/2 uit 5; 2 C Meyer 4i/> uit 5; 3 Nieuwen huizen 4'.'2 \iit 6; 4 E J v d Hazel 4 uit 5; 5 C de Groot 2i/-> uit 5: 6 J F v Vessum 2 uit 6; 7 G Schrijver 2 uit 6; 8 J Meyer 1 uit 5; H Kamerbeek 0 uit 5 Groep B: A J Wichard 6 uit 6; 2 D Kollen 31/, uit 5: 3 W Flentge 3/2 uit 5; 4 P. Doornekamp 3Uj uit 5; 5 M B Koning 3 uit 6; 6 A v d Hazel 2Vi uit 5; 7 J W v. Gulik 2\'2 uit 6: 8 H W Weerstra 2 uit 5; 9 D v Bochoven 1 uit 6; 10 H Dasier 0 uit 6. Nederlaagwedstrijd Chr Sch. Ver. O G IHSG I 2—8. Schoorsteenbrandje In het perceel Coninckstrant 22 ont stond Maandag een schoorsteenbrandje. Een in de schoorsteen doorlopende hou ten bint had vlam gevat en het vuur wilde doorzetten naar de zoldering. Dank zij energiek Ingrijpen van de brandweer kon ernstiger worden voor komen. Door het wegzagen van een halic en het omhakken van een muur tje was de brandweer genoodzaakt de schade groter tc maken, om daardoor smeulend vuur te kunnen bedwingen. Burgerlijke stand van 31 December Geboren: Gijsberta Dirkje, d. van P. Koelewljn en D. H. Addink. Berendina. d. van H. Boute en A Vissers. Overleden: Erna Maria Wisman. 10 dagen; Sophie van Wermeskerkcn, 91 j wed. van W. J. van Elden. Gevonden voorwerpen In de periode van 27 Dec. t/m 2 Jan. werden de volgende voorwer pen als gevonden aangegeven: Gla zen halssnocr(wit); riempje, bakel- sleutel; wieldop ford V 8; binnen band van autoped; bak van groen ten weegschaal; blauwe muts; enke le wanten en handschoenen; paar glacé herenhandschoenen; huissleu tel; kindermuts blauw met rood; gummi bal; parapluieknop (geel); kompas; bruine portem.: inh: f 6.50 en cassabon; paar beige bruin wol len handschoenen en zakmes; rood plastic ceintuur; paar zwarte wan ten; paar wanten wit met rood; her dershond (teef); gouden damesring met rode steen; bivakmuts (blauw); ijzeren hondenhalsband; huissleutel; electrisch scheerapparaat; zilveren dasspeld; hondenriem; zwart heren- vest; grijze vulpen; seinboekje; wit te haarstrik; heren rijwiel; vulpen grijs: paar pantoffels; 2 honden; bangbiljet (f 20); spaarbankboekje t/'n van M. Booijen. Jubileumboekje „Immanuël" Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de Chrislelijke Jeugdvereni ging „Immanuël" heeft het bestuur van deze vereniging een jubileumboekje uit gegeven. Daarin zijn verscheidene arti kelen opgenomen van vooraanstaande figuren uit het Christelijke organisatie- leven O.a schrijft de ere-voorzitter dc heer A. Blussé van Oud-Alblas een ar tikeltje over de beginperiode van de jubilerende vereniging, terwijl de voor zitter en jcugd-oudcrling. de heer H. Schuring het heden en de toekomst be licht. In het jubileumboekje is voorts het programma opgenomen van de fees telijkheden. die ter gelegenheid van het 25-jarJg bestaan zullen worden gehou- „Meester A.B.C." Het A.B.C.-Cabaret van Corrie Vonk en Wim Kan zal met het nieuwe programma „Meester A. B. C." een voorstelling geven op Donderdag 5 Januari in Grand Theater. De medewerkenden zijn Corrie Vonk, Sophie. Stein Pam ilenning, Wim Kan, 'Louis Borel, Chris Baay en aan de vleugel, Cor Lemaire. Illegaal de grens ge passeerd Maandag werd In onze stad een Roe- meniër aangehouden, die zich schuldig heeft gemaakt aan illegale grensover schrijding De beweegredenen, die tot deze overtreding leidden zijn bij de po litie niet bekend Zij moet echter vol gens de wet handelen en zal de Ooster ling Woensdag over de grens zetten. Dronken op de fiets Gisteravond hield de politie een Amersfoorter aan, die in benevelde toe stand een rijwiel bestuurde. In de Eem- straat was dc alcohol hem reeds zover naar het hoofd gestegen, dat hij de macht over het stuur was kwijt geraakt en op de straatstenen was gevallen. Op het bureau kon hij zijn roes uitslapen, waarna hij in bezit van een proces ver- (Ingez. Med.) - vergalt Uw leven. Gij zult j verbaasd zijn over de snelle en afdoende werking van het beroemde huidgeneesmiddel deren? Hij weet eigen lijk niet goed, wat dit alles moet betekenen Hij strijkt Skip maar eens over zijn kop. De 1 gromt tevreden. Ondertussen bestuderen Lu arme hond is nog helemaal versuft, maar hij pardi en Yoto de situatie op het scherm. Ze zien kwispelt af en toe al weer met zijn staart en I de jachtvliegtuigen aanvallen en begrijpen, dat I de vliegers de iconoscoop hebben °ntd<*t. „Laat de bom ontploffen" beveelt Lupardi Yoto. Biljarten Teamcompetitie gestart „Wij hebben allen hunkerend uitgezien naar het tijdstip waarop de biljartcompetitie van het dis trict „Eemland" zou beginnen," aldus de heer A. J. Verkerk, wed strijdleider van dit district in zijn welkomstwoord tijdens de ope ningswedstrijd van dit seizoen, die Maandagavond in hotel „De Ver gulde Wagen" plaats had. Spreker memoreerde dat een record aantal inschrijvingen waren binnengeko men, niet minder dan 58 teams met in totaal 228 spelers. Nadat de heer Rovers namens de ontvangende vereniging en de heer Ramselaar namens „Metropole" hun vreugde over het begin van deze competitie hadden uitgespro ken werd een aanvang gemaakt met de openingswedstrijd, nl. tus sen de cadreteams van „De Ver gulde Wagen" cn „Centraal" uit Soestdijk. In de eerste partij tussen Steffen en Verkerk waren beide spelers slecht op dreef. Het juiste maatge voel ontbrak en dikwijls werd te hard of te zacht gespeeld waardoor de ballen niet in de gewenste po sitie kwamen. Een kleine voor sprong van Steffen ging verloren en na enige tijd gelijk op te zijn gegaan liep Verkerk uit. Een in de zeventiende beurt gescoord „41" bezorgde de Soestdijker een voor sprong, die hij om kon zetten in een overwinning, mede doordat Steffen niet los kon komen. De Vergulde Wagen-speler Breg- man nam spoedig een voorsprong op zijn tegenstander Ko Stalen hoef. Deze „zat vast" en ook hem ontbrak het aan het juiste maat gevoel. Onverstoorbaar bouwde Bregman zijn series op en met groot verschil werd deze partij doo.r hem gewonnen. De ontmoeting tussen Hietink en Van Waasdorp was sensationeel. In de eerste vijf beurten scoorde Hietink 101 caramboles, respectie velijk met series van 28, 4, 22, 34 en 13. Niet alleen deze series doch ook het spe] van de Amersfoorter wekte volledig de indruk van een royale overwinning voor hem. Buitengewoon vlot en zuiver speel de hij, zijn rappels waren „uitge meten" en met grote zekerheid dreef hij de ballen steeds waar hij ze hebben wilde. Het was 'n groot genot hem te zien spelen. Zijn te genstander stelde hier een pover spel tegenover. Dat van een partij biljart niets te zeggen is alvorens de laatste carambole is gemaakt bleek in deze partij overduidelijk. Van het vlotte spel van Hietink was plotseling niets meer over. Moeizaam maakte hij zijn caram boles, poedelde enkele malen en moest toezien dat Van Waasdorp geleidelijk op hem inliep. Toen de ze in de veertiende beurt een goe de serie van 44 scoorde was de stand reeds bijna gelijk (138140). Daarna begon hij uit te lopen met regelmatige series en ook deze partij leverde de winstpunten voor „Centraal" op. De eerste ontmoe ting werd tenslotte een 42 over winning voor de Soestdijkers. Steffen Verkerk Bregman Stalenhoef Hietink Waasdorp 204 250 220 109 210 220 8 86 10.86 9.16 4.54 5.67 5.94 Ook in de andere klassen werd een aanvang met de competitie ge maakt. In de derde klasse libre startte het Amersfoortse Metropole II met een gelijk spel (44) tegen ODL II uit Baarn. Leusderkwartier III behaalde in de vijfde klasse een royale 80 overwinning op DOS II uit Soest, evenals Zonne- heuvel III in de zesde klasse, die Centraal IV met een 80 neder laag naar huis zond. Ons dagelijks teveel Op de Wcstslngel werd Maandag een autoped ontvreemd. Het kindervervoer middel stond geparkeerd voor een wo ning. Een autobestuurder, die een ver keersheuvel aan de linkerzijde passeer de, werd door de politie geverbaliseerd baal zijn weg kon vervolgen. Hoest Werkman sloeg om zich heen in keuken Niet minder dan 17 veroorde lingen had de 28-jarige los-werk- man G. H. v. d. B te Soest al op zijn strafregister staan, toen hij op 13 October j.l. opnieuw een strafbaar feit beging. Hij was oronken en waarschijnlijk om vat op te kikkeren, ging hij het eethuis van A. v. B. binnen en vroeg er om zure haring Na dit zeebanket kreeg hij trek in pata les frites en begaf zich daarom naar de keuken, waar de huis houdster van v. B. aan het bak ken was. Het ging de man echter niet vlug genoeg naar de zin, hij raakte handtastelijk met mej, v. 't H. en op hef lawaai kwam de baas van de tent aanlopen. Zonder zich te bedenken gaf v. d B hem enige stompen, pakte een kinderwagen op die in de kapstok tesecht kwam en sloeg vervol gens in het rond met limonade flesjes die daar stonden. De poli tie kwam er aan te pas en Maan dag eveneens de Utrechtse Justi tie. Behalve de getuigenverkla ring van de eigenaar van hef eet huis, wenste de Officier van Jus titie ook nog de huishoudster te horen, zodat de zaak werd aange houden tot 27 Januari jl om 2 uur n.m. Vergadering „Philatelica" De laatste vergadering in 1949 van „Philatelica" in de foyer van het City-Theater was vrij goed bezocht. De agenda was beknopt gehouden om daardoor meer gelegenheid te geven om te ruilen. De verloting om een zestal prijzen verliep zeer geanimeerd. Mededelingen, werden nog gedaan over de tentoonstelling welke op 7 en 3 Januari a s. in het St. Joseph- gebouw zal worend gehouden. De directie van het City-Theater liet de aanwezige leden daarna zien hoe op de filmband de aandacht wordt gevestigd op dit gebied in Soest. Een bestuurslid van de afd. Utrecht voorzag de tentoonstellings commissie van aanvullende reclame. Deze commissie heeft veel werk verzet en verwacht wordt dan ook, dat de tentoonstelling, welke zal be staan uit 55 inzendingen, uitsluitend door de leden bijeengebracht, suc ces zal hebben. Met een voorspoedig 1950 sloot de voorzitter de geanimeerde vergade ring. Gevonden voorwerpen Rozenkrans; rechter rode want; rood lederen damesportemonnaie met geld; geblokte das; rechter kin derschoentje; Lips huissleutel no.; 80 wollen want; kinderringetje; ge breid groen kinderwantje; overall; wieldop; gerecdschapstrommel met inhoud; zilverbon van f 2.50; ge streepte sjaal; Lipssleutel no. 219; grijs jasje; bruin kinderwantje; trek- wagentje; nagelgarnituur; groen-wit geblokte linker dameswant. Inlichtingen "s Woendags en Zater dags van 14 tot 16 uur aan het bu reau van politie. In Augustus nog meer spreiding gewenst DEN HAAG Het Centraal Werkcomité Vacantie heeft voor en tijdens het afgelopen vacantiesei- zoen een campagne gevoerd voor een spreiding der vacanties en daarmee ook enig succes gehad. Dit blijkt uit de vervoerscijfers van de spoorwegen en van de Ned. Vereniging van Transportonderne mingen over de maanden Juli en Augustus van het vorige jaar, als mede uit gegevenj van de Horeca bedrijven, volgens welke het aan tal overnachtingen in tie eerste Augustusweek, de topweek van voorgaande jaren, niet zo hoog is geweest als in 1948 of eerder. Toch blijft het Centraal Werk comité Vacantie zijn arbeid voort zetten en het ontmoet daarbij veel begrip uit de kringen van het be drijfsleven. De Bedrijfsraad voor het Bouwbedrijf heeft voor dit jaar een seclorenindeling gemaakt, volgens welke bijvoorbeeld de bouwvakarbeiders in de provincies Utrecht en een deel van Zuid-Hol land, waarin o.a. Den Haag, van 22-29 Juli met vacantie zullen gaan, de arbeiders in het zuiden van het land en o.a. Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en 's-Gra- venzande vacantie zullen hebben van 15-22 Augustus. Toch is er nog een flinke ver- Sukarno wil werken voor spoedige invoeging van Nieuw-Guinea in RIS DJAKARTA. „Indien wij hard werken en wanneer ons streven wordt geïnspireerd door een dyna mische activiteit, zal, voordat de zon voor ""de laatste maal in 1950 is ondergegaan, Nieuw-Guinea deel uitmaken van de Verenigde Staten van Indonesië", verklaarde presi dent Sukarno in een toespraak, die door hem werd gehouden op een plechtigheid, welke in het presidentiele paleis te Djakarta plaats vond ter herdenking van de verjaardag van de profeet Moham med. Sukarno deed verder een be roep op de Mohammedaanse en Christelijke inwoners van Indone sië om samen te werken, tot heil van het land. Hij voegde hieraan toe; „Als president neem ik, een onpartijdig standpunt tegenover alle gezindten in. Ik koester jegens geen enkele godsdienst een voor oordeel". Reislustig ventje Des avonds om kwart over zeven werd door een inwoonster van Soest een 5-jarig jongetje op het politie bureau gebracht. Het knaapje was te Hilversum zonder vervoerbewijs in de trein gestapt. Uit het ingestelde onderzoek bleek de reislustige knaap te Hilversum thuis te behoren en werd later door zijn moeder afgehaald en die mede deelde, dat dit reeds de vijfde keer was. dat de knaap op deze manier de wijde wereld was ingetrokken. ?5 NEW YORK. Jaar overzichten kunnen verve lend zijn, onleesbaar zelfs, maar als een Amerikaanse luchtvaartmaatschappij, in dit geval de American Air. lines, een samenvatting geeft van zijn vervoer door de lucht van buitenissige vrachten, dan is de lectuur van zo'n verslag toch niet onaardig. De luidruchtigste lading van het jaar werd aan boord gebracht In Bridge port (Connecticut) met als bestemming Little Rock (Arkansas.) Het was een grote kist met 300 zeer krachtige wekkers, die, kort voor het vertrek van de machine, opeens alle maal tegelijk begonnen af te lopen. Volgens aanwe zigen was het gerinkel tot ver in de omtrek te horen. In Nashville kwamen er op een dag twee apen uit Celebes aan. De dieren ontsnapten en renden het vliegveld op. Een algeme- kwam ook al spoedig op dagen en de dieren wer den gevangen. In New York arriveerden op een gegeven ogenblik enige levende zeehonden. Er was een kist met vis bij en tevens een docu ment waarin stond, hoe de voeding moest geschieden. De voorschriften waren helaas niet volledig, want vruchteloze jacht was onderweg had een lid van het gevolg. Tot een van de het personeel een van de apen zich langs een regen, pijp naar beneden liet glij den met de bedoeling een achteloos toeschouwer, die daar stond, zijn hoed af te pakken. De andere aap robben een vis aan gege ven. Dit heeft hem een paar vingers gekost, want men geeft een zeehond geen vis men gooit hem de vis toe. 1949 was trouwens voor de American Airlines een waar dierenjaar. Vervoerd werden onder meer jonge beren en le'uwen, mieren, wurmen, allerlei soort apen, herten, duiven, ka naries en ook een ezel. De ezel is In Amerika, ver moedelijk wegens zijn halsstarrig- en vasthou dendheid, het symbool van de democratische partij. Deze ezel was op weg naar een diner van de democra ten in Providence om daar te kijk staan als bemoedi gend voorbeeld voor de politici. OP EEN BIJEENKOMST van de Amerikaanse Nationale Veilig heidsraad op het Witte Huis werd een besluit genomen om de vloot in het Verre Oosten te versterken ter stuiting van de communistische vloedgolf. Be halve het 27.000 ton metende vliegdekschip „Boxer", dat ge middeld 45 vliegtuigen aan boord heeft (op foto), zijn nog twee torpedojagers voor het Verre Oosten vertrokken. „Oranje" Woensdag in Amsterdam AMSTERDAM Het motor- schip „Oranje" van de stoomvaart maatschappij „Nederland" wordt vannacht met 900 passagiers aan boord uit Indonesië in de haven van Amsterdam verwacht. Met de ontscheping zal, behoudens on voorziene omstandigheden, Woens dagmorgen 4 Januari om negen uur worden begonnen. schuiving van de vacanties moge lijk. Het Centraal Werkcomité Vacan tie is van oordeel, dat wanneer slechts 39,390 van het Rijksperso neel vacantie neemt in het hoog seizoen, dit percentage bij het par ticuliere bedrijf geen 63 /o behoeft te zijn. Federale gulden en ropij wettig betaalmiddel in Indonesië DJAKARTA Zowel de Indo nesische gulden als de ropij der voormalige republiek Djokja zu.- len als betaalmiddel gelden. De R.I.S. zal voorlopig een tweeledig monetair systeem hebben. Het ministerie van financien heeft bekend gemaakt, dat zo spoe dig mogelijk alle faciliteiten zullen worden gegeven voor inwisseling van ropijen tegen federaal geld legen een nog vast te stellen koers. In de vrije handel was de Indo nesische gulden m het afgelopen jaar minder dan de helft van de gulden in Nederland waard, hoe wel de wettige koers van beide dezelfde is. Gen. Sudirman chef der Indonesische strijdmacht DJAKARTA. De president der RIS, die zelf opperbevelheb- ber van de gehele Indonesische strijdmacht is, heeft luit.-geperaal R Sudirman benoemd tot chef staf van de weermacht der R.I.S., de kolonel N. Sution tot chef staf van de landmacht de kolonel Subijakto tot chef staf van de zeemacht, de commodore Suria- darma tot chef staf van de lucht macht, de kolonel Bambang Su- geng tot chef staf ,,G", de kolo nel Hidajat tot chef-staf „Q" en de overste Suhud Prawira At- modjo tot chef-staf „A". Hooper-tweeling naar Schotland vertrokken 'Eigen berichtgeving) DEN HAAG Naar wij verne men is mevrouw Eltzbacher van morgen met haar tweeling-dochters Pamela en Patricia uit haar eerste huwelijk met de Schot Hooper, naar Schotland vertrokken. Zoals bekend ontvoerde zij deze kinde ren, die door de Schotse rechter waren toegewezen aan haar vroe gere echtgenoot, uit een Engelse kostschool om hun opvoeding in Nederland te voltooien. De Neder landse kinderrechter bepaalde toen, dat de kinderen bij de moeder mochten blijven, maar hier liet hor Hooper het niet bij zitten. Thans heeft de Nederlandse rechter ver klaard, dat hij opnieuw vonnis zal wijzen, echter niet eerder dan na dat een nader standpunt van zijn Schotse collega bekend is. De zaak zal zoals gemeld aanstaande Vrijdag voorkomen bij het Court of Session te Edinburgh (Schot land1. Bepaald werd, dat de twee ling bij de zitting zou moeten zijn. Gisteren Romeins kellner vandaag millionnair ROME Een kellner uit Rome heeft samen met zijn twee zusters een bedrag van 43 milliard lire, alsmede een zilvermijn in Argen tinië geërfd van een oud-oom, die 40 jaar geleden naar Argentinië emigreerde. Negen jaar lang is dit fortuin op een bank te Buenos Aires geblokkeerd geweest, in af wachting van het vinden van erf genamen. Engeland wijst ambassa deur aan voor de RIS LONDEN De voormalige En gelse consul in Japa.., de heer Derwent William Kermode, is be noemd tot eerste ambassadeur van Engeland bij de Verenigde Staten van Indonesië. De 51-jarige Kermode is tevoren als consul-generaal van Groot- Brittannië te Tokio, Jokohama, Kobe, Moekden en Seoul (Zuid- Korea) gestationneerd geweest. Ned. Herv. Kerk Aangenomen: naar Nieuwe Pekela P, C. Snoep, cand en hulppred. te Ros winkel. die bedankte voor Vriescheloo. Bedankt, voor Ermeloo J. J. Poot te Barncveld, voor Utrecht (vac. dr G. W. Oberman) W. van Wijngen te Wasse naar. voor Benschop H. N. Hensber- gen te Schalkwijk. Oude Geref. Gem. Beroepen te 's-Gravenhage F. de Jong te Kralingscheveer. Geref. Kerken Beroepen: te Amsterdam (2 vacatu ren 1 C. van Meyenfeldt te Noordwijk- Binnen cn dr B. J Ridderbos te Rot terdam-Charlois: te Hantum en te Mont foort S. de Vries, cand. te Zullen. Bedankt: voor Harlingen G. Tom t Oudeschoot. Geref. Kerken art. 31 K.O. Bedankt: voor Bolnes-Slikkervee IJsselmonde H. J. Meyerink te Dr geham. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Papendrecht: D. Blesma Amsterdam-Oost en J. H. Velema Bunschoten. Bedankt voor De Krim K. J. Vele te Midwolda, Geref. Gemeenten Beroepen- te Genemuiden en te L- dam J. W. Kersten, cand. te Rotten' JC

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2