DAGBLAD VOOR AMERSFOORT 3 Tsjiang vraagt de Amerikanen om daadwerkelijke hulp 5 pCt Versnelde demobilisatie is gisteren gestart Overval van drie jonge bandieten op chauffeur Nieuwe storm bedreigt Bidaults kabinet Strafzaak Schallenberg te verwachten? Bewijs eerst eenswat gij kunt - antwoordt Washington Personeel van overheid ook meer r Zware straffen voor mr Visser en drs Bos 10e Jaargang, no. 3 W oensdag 4 Januari 1950 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie cn Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235, Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER, J- V WASHINGTON. Het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een tipje opgelicht van de sluier van geheimzinnigheid, welke de kwestie van Amerikaanse steun aan het vrijwel failliete regiem van Tsjiang Kai-Sjek omgeeft. De Chinese nationalistische regering, die zich thans in haar laatste toevluchtsoord, het strategisch belangrijke eiland Formosa, geïnstalleerd heeft, heeft inderdaad de Verenigde Staten om daadwerkelijke militaire en economische hulp gevraagd. Dat is. naar de perschef van het State Department, Michael McDermott verklaarde, geschied door de Chinese ambassadeur in Washington. Wellington Koo. Uit andere, welingelichte bron wordt gemeld, dat de Verenigde Staten de gevraagde hulp hebben toege zegd. indien de Chinese nationalisten er in slagen het eiland met eigen krachten nog zes tot acht weken te houden. Amerikaanse militaire adviseurs zouden dan nauwlettend op de hulpverlening en het gebruik daarvan toezien. Meningsverschil met de Britten Inmiddels dreigt de China-politiek een splijtzwam tussen de Verenigde Staten en Groot Brittannië te wor den. Terwijl immers Londen ernstig overweegt, het regiem van Mao op korte termijn te erkennen, doet de Amerikaanse regering, zij het waar schijnlijk ook onder druk van mach tige Congres-kringen, alles, wat een vergelijk met do Chinese communis ten onmogelijk moet maken. Door verschillende Senatoren zijn de Brit ten er reeds van beschuldigd, ter wil le van handelsgewin de heilige strijd tegen het wereldcommunisme te ver geten. Zelfs is reeds gedreigd met een inhouding of vermindering van de Marshall-hulp, indien Engeland op deze weg voort gaat. Natuurlijk liggen de zaken enigs zins anders. Ook Londen streeft naar een indamming van Moskou's invloed in Azië. Maar het meent dit het best te kunnen doen. door Mao zo weinig mogelijk moeilijkheden in de weg te leggen. Men wijst er daarbii in Lon den op. dat Mao. evenals Tito, de macht in zijn land op eigen kracht veroverd heeft en verbindt daaraan de hoop. dat het communisme in Chi na Chinees genoeg zal zijn om het Hemelse Rijk er voor te behoeden, een satellietstaat van de Sowjet-Unie te worden. Ongetwijfeld bevinden zich in het State Department lieden en waar schijnlijk behoort ook minister Dean Acheson tot hen die de Britse op vattingen ten minste voor een groot deel onderschrijven. Vele Senatoren daarentegen hebben reeds lang be zwaren gehad tegen de Chinese poli tiek van de regering en hun invloed schijnt na de grote overwinningen van Mao aanzienlijk toegenomen te zjjn. KABINETSVOORSTEL DEN HAAG. De ministerraad heeft besloten aan de kroon voor te stellen aan het gehele rijksperso neel. dat op 1 Januari 1950 23 jaar of ouder was, te rekenen van ge noemde datum, een salarisverhoging toe te kennen van 5%, terwijl van liet 21 ste jaar af voor de ambtelij ke functionarissen en een beperkt aantal groepen der werklieden in rijksdienst, een geleidelijke aan passing zal plaats vinden. In beginsel is besloten, dat over het eerste kwartaal van 1950 de be taling zal geschieden in de vorm van een uitkering Ineens. .WEST-EUROPA Televisie Dat de televisie een grote toe komst tegemoet gaat, zal wel nie mand betwijfelen. Het is daarom goed, dat de vijf landen van de Westelijke Unie zich reeds thans aan de conferentietafel willen zet ten om te streven naar een stan daardisering van hun televisie systemen. Engeland en Frankrijk zijn in deze kwestie reeds tot een voorlopig accoord gekomen. Indien deze overeen- komst kan wor den uitgebreid, 1 heeft West-Euro- j pa de kans zich te ontwikkelen tot grote markt van het- In het zoeklicht een voor televisie-toestellen zelfde systeem, die daardoor veel goedkoper zouden kunnen worden vervaardigd. Nog belangrijker is echter de mogelijkheid, in de toe komst waarlijk Europese televisie programma's samen te stellen. De taal is natuurlijk een moeilijkheid, maar een heel wat minder ernsti ge dan bij de gewone radio. Indien televisie-programma's in een „pool" ondergebracht en bepaalde onkosten gezamenlijk gedragen kunnen worden, krijgt men de kans programma's van hoge kwali teit te introduceren, welke de West-Europeanen in staat zouden stellen elkaar op eenvoudige wijze beter te leren kennen en begrijpen. Weinig verandering Weersverwachting geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond: Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen, tijde lijk echter veranderlijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. 5 Jan. Zon op 8.48, onder 16 43; Maan op 17.41. onder 10.13. Nee toch Heus „Help," riep Walter Bowe te Philadelphiatoen hij zijn auto niet op gang kon krijgen. „Jij duwen, ik starten," zei be hulpzaam toegeschotene. Walter duwde, helper startte en helper reed met Walter's auto heen. Toen riep Walter wederom „Help!" if Veelbelovend jongmens uit Virginia moet de doos in voor ijdelheid uniform met onder scheidingstekens) en polygamie (3): hij is trouwens al 17 jaar! Zich verantwoordend voor de rechter te Knoxville (Tenn.) hoe het kwam dat hij midden in de nacht aangetroffen werd met een baal meel op zijn nek, zeide Noel Edwards: „De een of ander zal mij voor de grap dat zakkie op m'n nek hebben gelegd!" De 4-pijper Aquitania is op gelegd. Zij mat 45.600 ton, kon 2870 passagiers vervoeren, liep 23 knoop, was troepenschip 1914—'18 cn 1940—45, bracht 384586 militairen veilig over de oceaan en in totaal 700.000 pas sagiers en had 1 valse pijp voor hel mooi". De zeelui noemden haar Opoe (Graunie). Ex-minister Lausman vlucht uit Tsjechoslowakije FRANKFORT. Bohumil Laus man', eens minister van industriële zaken in het Tsjechoslowaakse ka binet onder Klement Gotwald, is op Nieuwjaarsdag uit dit land uit geweken naar de Amerikaanse zone van Duitsland, waar hij zich ter beschikking heeft gesteld van de Amerikaanse autoriteiten. Zijn fa milieleden hebben eveneens pogin gen in het werk gesteld het land te verlaten, en zo lang Lausman nog niet weet of zij zich in veilig heid bevinden, weigert hij een verklaring af te leggen voor de redenen van zijn vlucht. Onder het presidentschap van Benesj was Lausman leider van de rechtervleugel van de Tsjechische socialisten. Hij slaagde er toen in de leiding van de partij over te nemen van de met de communisten sympathiserende Zdenik Fierlinger. Later, nadat de communisten zien van de macht hadden verzekerd, draaide Lausman ogenschijnlijk bij. De communisten vertrouwden hem echter niet. Hij verdween uit de regering naar een onbetekenende functie van directeur van een ge nationaliseerde industrie in Slowa kije. Negen jaar voor redacteur van .,De Misthoorn" ZUTFEN De hoofdredacteur van het in en vlak voor de bezet tingstijd verschijnende blad „De Misthoorn", de Apeldoornaar Nijs- se, is door de Bijzondere Straf kamer van de Zutfense rechtbank conform de eis veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest. De verdachte is tevens ontzet uit de kiesrechten en het rerht om ambten te bekle den of bij de gewapende macht te dienen en mag evenmin meer als journalist werkzaam zijn. Nieuw centrum wordt omstreeks half Januari officieel geopend (Van onze speciale verslaggever) AMERSFOORT. In overeenstemming met ons bericht van 16 Novem ber, dat de versnelde demobilisatie op 3 Januari zou beginnen, is het nieu we demobilisaticccntrum „De Boskamp" te Amersfoort, gevestigd op het terrein van het voormalige concentratiekamp gisteren in gebruik geno men. Ook dit nieuwe centrum staat onder leiding van de overste Klomp, die met zijn hele staf het oude centrum te Huis ter Heide heeft verlaten. Het terrein daar komt nu weer beschikbaar voor de luchtstrijdkrachten. DEN HAAG. De economi sche politierechter heeft de oud-burgemeester van Den Haag, mr W. A. J. Visser, we gens overtreding van het de- viezenbesluit, veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en 20.000 gulden boete, even tueel te vervangen door 3 mnd. hechtenis. Zijn ex-secretaris, drs. W. Bos. werd veroordeeld tot 8 maanden ge vangenisstraf en 2500 boete, eventueel te vervangen door 2 maan den hechtenis Voorts werden een in Zwitserland gekocht horlogo en een bankbiljet van 5 francs verbeurd verklaard. Stop van Ternaaien wordt opgeheven BRUSSEL In antwoord op een desbetreffende vraag heeft de Bel gische minister van openbare wer ken. Buisseret, meegedeeld, dat op de buitengewone begroting voor 1950 een eerste crediet van 40 milli- oen franken is uitgetrokken voor het opheffen van de stop van Ter- naaien. De totale uitgaven hiervoor worden op 250 millioen franken geraamd. Het plan bestaat het be staande kanaal TernaaienMaas tricht te profileren en te verbreden voor schepen van 2000 ton. Er is reeds overleg gepleegd met de amb tenaren van de Belgische en de Ne derlandse regeringen. Verliezen in Indonesië DEN HAAG. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: K. L.: Soldaat J. van Dijk, Steen bergen (N.-B soldaat A. van Uden Rotterdam. DEN HAAG Met ingang van Donderdag 5 Januari 1950 zullen varkensvlees en vleeswaren, be reid uit varkensvlees, niet langer aan maximum prijsvoorschriften gebonden zijn. De prijzenbeschik- king varkensvlees en -vleeswaren 1949 is ingetrokken. Bij het v°l- hoeft niet voor prijsstijging te wor den gevreesd. De capaciteit van het nieuwe cen trum is ruim twee maal zo groot als dat van het oude. Er kunnen in Amersfoort 7000 man per maand ge demobiliseerd worden. Iedere dag komen er ongeveer 250 man uit alle streken van het land om hier hun demobilisatiepapieren te halen. Zij moeten daartoe in het centrum een groot aantal stations passeren. Ad ministratieve, sociale, medische, tand heelkundige enz. Er worden twee bataljons tegelijk geholpen. Links en rechts van een groot gazen hek. dat de 2.65 meter lange „lopende ban den" van de demobilisatie gescheiden houdt. De eerste groep demobili seerden is gisteren aan de beurt ge weest. De demobilisatiemachine be gint nu op volle kracht te draaien Natuurlijk loopt alles nog niet even vlot als wel in de bedoeling ligt. Er is enorm hard gewerkt om het cen trum vóór 3 Januari klaar tc krij gen, maar hier en daar moet nog de laatste hand aan het werk worden gelegd. De noodzaak dwong echter de versnelde demobilisatie niet langer uit te stellen. Behalve de uitge breide administratieve en medi sche staf (er zijn 15 cellen voor medische keuring') uit Huis ter Heide is ook de ziekenafdeling uit Woerden naar Amersfoort overge bracht. Het beroeps-adviesbureau (B.A.C.), dat te Ede gevestigd is, komt ook naar Amersfoort, maar waarschijnlijk niet eerder dan 1 Maart. Hoewel het nieuwe demobilisa tiecentrum dus al volop werkt, wordt het toch pas tegen half Januari (waarschijnlijk op 11 Ja nuari) officieel geopend. Naar ver luidt zou de minister van oorlog, mr. Schokking, deze opening ver richten. De Ned. militairen in Indonesië in 16 rayons DJAKARTA De besprekingen tussen de Nederlandse en de Indo nesische autoriteiten inzake het vaststellen van verzamel-rayons voor Nederlandse militairen heb ben, geresulteerd in een volledige overeenstemming, waarbii in West- Java 4, in Midden- en Oost-Java 5, in Noord-Sumatra 1. in Midden- en Zuid-Sumatra 2 en een tijdelijk, op Riouw. Bangka en Billiton 1 plus 2 tijdelijke rayons werden vastgesteld. Voor West-Java zijn aangewezen de rayons Buitenzorg, Garut. Djakarta en Bandung, alle met een zeer ruime omgeving. SOESTDIJK. H.M. de Konin gin heeft hedenochtend ten paleize Soestdijk in audiëntie ontvangen de afgetreden Hoge Vertegenwoor diger Van de Kroon in Indonesië, de heer A. H. J, Lovink, die enige dagen geleden in ons land is terug gekeerd. Alle eendjes zwemmen in het water Een der vaders: Mijn jongen was eventjes uit het spoor meneer de rechter ROTTERDAM. „Ik stond om twaalf uur s avonds aan het D.P -station, toen ze met z'n drieën aan kwamen lopen. Een was dronken en hing tussen dc twee anderen in. Ze wilden naar Overschie en zijn achterin mijn wagen gaan zitten. Daar het adres niet gevonden werd, gingen we terug naar Rotterdam. Juist toen ik met dc auto over het midden van de viaduct op de rijksweg RotterdamDen Haag was. verzochten mijn passagiers mij wat langzamer tc rijden. Ik voldeed aan dat verzoek, maar plotseling kreeg ik een klap op mijn achterhoofd, gevolgd door een paar stompen tegen mjjn neus cn oren. Dc wagen stond met een schok stil, ik opende het lin kerportier en liet me. luid om hulp roepende, uit de wagen glijden Dit was de lezing, diÉ G Koster, taxichauffeur. Dinsdagmiddag voor de Rotterdamse rechtbank gaf va»- de poging, die drie jongemannen in de nacht van 20 op 21 September omdat een chauffeur niet aan een dergelijk levensgevaar mag bloot staan. Tegen B eiste hij een straf van anderhalf jaar, door te brengen 'n een jeugdgevangenis De andere twee Donald Duck, Kenneth Leytham's lievelingseend heeft geen zwem vliezen tussen kip-achtige tenen (Dunlap, Iowa). hebben gedaan om hem van zijn geld verdachten hoorden een straf tc beroven Hij had echter slechts een jaar en drie maanden met af Donald Duck heeft gummi zwemvliezen gekregen van ma troos Kotrba, die vindt, dat een den eenden zijn en dat eenden moeten kunnen zwemmen-... Kenneth heeft Donald in 'n teil water gezet wet de opdracht: „Nu zwemmen! Als het lukt haal ik wat lekkers voor je uit de sloot!" veertig gulden bij zich. De verdachten, de 19-jarige los werkman J. J. van H uit Goes en de 24-jarige J. C. V. uit Eindhoven, verklaarden, dat zij werkzaam waren bij een kermisexploitant te Den Haag, de vader van de derde ver dachte. de 17-jarige P. B. uit En schede. Zij hadden ontslag genomen met de bedoeling naar Rotterdam te gaan om te monsteren. De 17-jarige P B die ook wel voor varen voelde, h3d zich bij hen gevoegd. In Rotterdam hadden zij in een cafetaria het plan ontworpen om een taxichauffeur te beroven. V zou de klap geven, ter wijl B. het stuur over zou nemen. Van H. zou dan de beroving voor zijn rekening nemen. Eerst werden nog een paar borrels gedronken en daarna ging men op weg naar het DP-station. Onderweg had B een steen opgeraapt en aan V. gegeven. Verdachte van H verklaar- de, dat het sein voor de klap het vragen van B. om een sigaret zou zijn B. vroeg verschillende malen om een sigaret, maar V. durfde n.e'< te slaan. Daarom heeft B. het toen zelf gedaan. Na de slag zijn zij uit de auto gevlucht. Zowel de verdachte van H. als V. verklaarden, dat het plan van B was uitgegaan. Dit werd ook door B oe- gegeven, hoewel hij ontkende de klap te hebben gegeven. Zij verklaarden te hebben meegedaan, omdat ze bang voor B. waren, die over een grote lichaamskracht beschikt. Dc president van de rechtbank merkte op, dat het verleden van B. er nu niet zo mooi uitzag. Deze ver dachte heeft reeds een vrachtauto gestolen en in Enschede een inbraak gepleegd. Op vijftienjarige leeftijd heeft hij van zijn vader 6000 gesto len en dit bedrag in Amsterdam met enige verdachte vrouwen opgemaakt. De vader, die de terechtzitting bij woonde, verklaarde: „Mijn jongen was eventjes uit het spoor, meneer de rechter." De officier van justitie merkte in zijn requisitoir op, dat B. door bui tenlandse kranten als een 17-jarige Amerikaanse gangster is voorgesteld Het is niet vaak gebeurd, dat een dergelijk ernstig misdrijf door een minderjarige is gepleegd. Hij wilde in dit geval zware straffen opleggen. trek tegen zich eisen, voor van H. eveneens in een jeugdgevangenis door te brengen. Uitspraak 17 Januari ALRIS voor Koninklijke Marine DEN HAAG. De chef-staf van de Angkatan Laut Republik Indo nesia Serikat verzocht namens het personeel van de A.L.R I S. (Indo nesische marine) aan de vlagoffi cier der Koninklijke Marine in In donesië, vice-admiraal F. J. Kist, de beste wensen voor het nieuwe jaar aan het personeel der Konink lijke Marine te willen overbrengen. Vice-admiraal Kist heeft deze goede wensen namens de Konink lijke Marine aanvaard en eveneens zijn beste wensen aangeboden. WAT VOOR WEER? j Voorlopig zacht en enige regen (Van omt weerkundige mede- werker) Het weer in ons land staat nu weer geheel onder inuloed van oceaandepressies. Deze storingen zijn over het algemeen urü zwak, maar geven toch tot tamelijk uccl regen aanleiding. Hedenmorgen lag een depressie ten Zuiden van IJsland en deze zal ook het weer in onze omgeving beïnvloeden. Het vorstgebicd is thans vrij ver naar het oosten teruggedrongen. In Scandinavië handhaaft de vorst zich echter en er kwamen in de afgelopen nacht in Zweden nog temperaturen van meer dan twin tig graden onder nul voor. Daar de uit Noord-Rusland afkomstige koude lucht gedeeltelijk de Oost zee passeert op zijn tocht naar Scandinavië, kan er vrij veel vocht worden opgenomen, wat tot ge volg heeft, dat in Ceiitraal Zweden zivare sneeuwval voorkomt. Ook in Polen cn op dc Balkan vroor 't vannacht nog enkele graden. Het ziet er echter naar uit, dat in onze omgeving de depressies voorlopig nog zullen overheersen, zodat er over het algemeen veel bewolking zal zijn en er nu en dan enige re gen zal vallen De temperaturen blijven nog vrij ver boven het vriespunt. De „Tjisedane", die 700 Ja panse oorlogsmisdadigers aan boord heeft, welke enkele uren voor de overdracht der souvercini- teit uit Indonesië werden afge voerd. is van Singapore naar Ja pan vertrokken. Franse socialisten gekant tegen beknotting van heï stakingsrecht PARIJS. Nauwelijks heeft premier Georges Bldault de begroting door de nationale vergadering gesleept, of zijn kabinet bevindt zich al weer in een nieuwe gevaarlijke zone. Dinsdagmorgen riep h\j het kabinet bjjeen om een ander onderwerp te bespreken dat de regering al sinds enige weken kopzorgen oplevert de wederinstelling van vrye loononderhandelingen tussen de bonden en de werkgevers. Hoewel Bldault tijdens de jongste rumoerige debatten over de begro ting dc meeste oppositie ondervond van een groep conservatieven en rechts georiënteerde radicaal-socialisten, dreigen de moeilijkheden thans van links. Waarnemers zijn van oordeel, dat I het onderhavige voorstel gevaarlij-1 ker voor de regering kan blijken dan de begroting. In het betwiste ontwerp is de i clausule opgenomen, dat arbeiders niet eerder mogen gaan staken, dan nadat zij hun grieven hebben voor gelegd aan een officiële bemidde lende instantie. De socialisten vrezen, dat hier door het stakingsrecht van de ar- j beider wordt aangetast. De partij neemt deze aangelegenheid zeer hoog op en heeft Maandag een eigen, herziene redactie van bedoel- de paragraaf aan Bidault ter hand gesteld. Ook verlangt zij, dat de re- gering de laagst betaalde Franse f arbeiders over Januari, evenals zij 1 dat deed over December, een toeslag van 300 francs op het loon zal ge ven. Bidault heeft besloten aan do 3temmingf over deze wet de vertrouwenskwestie te verbinden. Dit is een middel, waardoor het parlement niet vrij is in zijn oor. deel over de betekenis van de wet als zodanig, doordat verwerping het aftreden van de regering ten ge volge zou hebben. Het stellen van de vertrouwenskwestie is een mid del, waarnaar Bidault in de afgelo pen tien dagen reeds zes keer heeft gegrepen. Intussen is het niet onwaar schijnlijk dat de begroting, welke Bidault met behulp van deze ver- trouwensmoties in de nationale ver gadering uit het vuur heeft ge sleept, gedurende de komende da gen nieuwe zorgen voor het kabinet zal opleveren. Het budget is nu doorgezonden aan de raad der re publiek, de Franse senaat. Wanneer dit meer conservatieve lichaam de begroting met een absolute meer derheid verwerpt, zal de nationale vergadering haar in tweede lezing met een absolute meerderheid (310 stemmen) moeten goedkeuren om haar intact te houden. Bij geen van de vertrouwensmoties heeft Bidault een dergelijk stemmenaantal wet-n te behalen. B. en W. van Den Haag zeggen ja, procureur-generaal zegt nee (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. In het voorlopig verslag op de gemeentebegroting van Den Haag is door enige leden, die zich reeds aan het optreden van de politie by relletjes ter gelegenheid van de film „Het IJzeren Gordijn" heb ben gestoord, critick geoefend op de Haagse politic. Deze critick werd in het bijzonder opgehangen aan wat genoemd werd, „de meest vreemdsoortig© verklaringen van een commissaris van dit corps bij het geval Schallenberg." ons echter mede, dat een strafzaak in verband met. of naar aanleiding van, de dood van Schallenberg in geen enkele vorm te verwachten is. Hiermee is de verwarring compleet. Als resultaat van het officiële ant woord van B. en W,, kon slechts twijfel ontstaan aan de mededelin gen van de zijde van de minister en van de procureur-generaal. Voor deze twijfel scheen te gere der aanleiding nu de procureur- generaal de door hem en vervol gens door dc minister aangekon digde persconferentie steeds op nieuw heeft uitgesteld. Van de zijde van de justitie wordt niette min volgehouden dat er geen en kele aanleiding tot een strafzaak is. Indien de justitie voor de aan vang van de behandeling van de begroting in Den Haag nog geen antwoord heeft gegeven op de vele vragen zal de Haagse raad vermoe delijk een nadere verklaring van B. en W. vragen. Verwarring is nu compleet In de gisteren verschenen memo rie van antwoord van B. en W. wordt gezegd, dat op opmerkingen ten nadele van niet nader aange duide personen en zonder enige motivering niet kan worden inge gaan. Vervolgens zeggen B. cn W. dat de waarde van bedoelde ver klaringen door de strafrechter bij de behandeling van de zaak Schallenberg zal moeten worden getoetst. Deze laatste opmerking van B. en W. heeft de indruk gewekt, dat het nieuwe onderzoek in de zaak Schallenberg, dat intussen ook al weer vele weken geleden is afge sloten, aanleiding heeft gegeven tot een strafrechtelijke vervolging in de zaak Schallenberg. Dit schijnt geheel in tegenstelling tot de ver klaring van de minister van justi tie onlangs in de Tweede Kamer afgelegd, waaruit mocht worden afgeleid, dat het nader onderzoek van de justitie opnieuw had uit gewezen, dat Schallenberg zelf moord heeft gepleegd. Naar aanleiding van het ant woord van B. en W. van Den Haag hebben wij ons gewend tot het bu reau van de procureur-generaal te 's Gravenhage. Daar deelde men Zuivelcommissie vraagt: Regering late prijs van consumptiemelk vrij DEN HAAG. De Centrale Zui velcommissie heeft in een brief aan de minister van landbouw ver zocht de prijs van consumptiemelk vrij te laten en voorts enige be zwaren geuit tegen de huidige re geling op zuivelgebied. Doordat alle zuivelprijzen vrij zijn, uitge zonderd de prijs van consumptie melk, komen naar het oordeel der commissie de consumptiemelkbe- drijven in het gedrang, omdat zij doorgaans aan de boeren niet zon der verliezen de melkprijzen kun nen betalen, die door de'melk ver werkende industrie worden gege ven. De toeslag op consumptiemelk acht men een onvoldoende com pensatie. Indien de regering, aldus de commissie, een bepaalde consu mentenprijs wil handhaven kan dit geschieden door subsidies aan de melkdistributiebedrijven te geven. Dit zou niets meer kosten dan de tegenwoordige regeling, echter een zware druk van de bedrijven weg nemen. DE STAAT MASSACHUSETTS, waarin Boston ligt, had evenals wij, een zeer zachte winter. On gekend zacht was het tot plotseling een strenge vorst hetê land overviel. Op de vissersboten' weg. die met hun buit huiswaarts voe ren, .moesten onmiddellijk alle hens aan dek komen om vorst- schade te voorkomen. Een lid van de bemanning van een traw ler bikt het ijs rond de stuurhut S.s. „Berkel" in nood voor Zweedse kust DEN HAAG Het 2130 brt. metende s.s. „Berkel" verkeert se dert vier uur vanmorgen in nood voor de Zweedse kust. In een bui tengewoon zware sneeuwstorm is het aan de grond gelopen op de Hallgrundet-rotsen bij Soeder- hamn. Van deze plaats is een red dingsboot uitgevaren en twee loodsboten zijn uitgevaren van Soennskaert. Zodra het schip aan de grond liep heeft de bemanning op het dek een vuur aangemaakt, dat het station van het loodswezen heeft waargenomen. De „Berkel" vaart voor de „N.V. Vinke's houtvaart" te Rotterdam en was op weg naar Ljusne aan de Zweedse oostkust om daar een la ding hout te halen. Volgens de be richten verkeert de „Berkel" niet in onmiddellijk gevaar.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1