Arbeidsbureau te Amersfoort helpt vele demobilisanten aan werk Vakmensen kunnen vaak vlot worden geplaatst KAPITEIN ROB Noteert u even r Winnaars Kerstprijsvraag Goede start van tweede team „Vergulde Wagen" Kerknieuws De training in andere banen 2 Woensdag 4 Januari 1950 A VONTUREN De stroom van militairen, die na een langdurig verblijf In Indonesië, naar het vaderland terugkeren, wordt steeds groter. De demobilisatie be zorgt de soldaten meestal grote vreugde. Er zün er die in hun vroegere werkkring terug kunnen keren en inmiddels weer aan de slag zijn gegaan. Het leven gaat dan net als vroeger zün gang en het lükt er op of zij niet weg zUn geweest. Er zün echter ook vele jongemannen, die na het ver vullen van hun taak in Indonesië, hun weg in het vaderland nog niet hebben gevonden. Zü hebben nog geen baan gevonden en maken zich soms zorgen daarover. Wat zün er eigenlijk voor mogelijkheden en waar liggen de kansen voor deze groep van demobilisanten? Wü stelden deze vraag aan de directeur van het Gewestclük Arbeidsbureau, de heer P. W Blaas, en, de chef van de afdeling Arbeidsvoorziening van dit bureau, de heer F. J. Beckers. Dagelüks treden zü bemiddelend op in aangelegenheden, die de demobilisanten betreffen en vele afgezwaaide militairen hebben door de medewerking van het Arbeidsbureau een plaats in de maatscbappü kunnen innemen. ve beroepen echter moeilijker. Dat het ondanks vele moeilijkheden toch gelukt is een plaats voor de ongeschoolden te vinden, is een ge volg van het feit dat de werkge vers goed meewerken en voorts komt het doordat de voorlichting van de overheid de laatste tijd zeer goed is. In Indonesië dienen een aantal regeringsambtenaren de m:- litairen bij hun beroepskeuze van advies. De tijd, dat het overgrote Mogelijkheid voo studie bestaat Eén indruk hielden wij in het bijzonder van het gesprek over: de militair, die in Nederland terug komt, wordt niet aan zijn lot over gelaten. Verre van dat zelfs. Diver se instanties hebben zich belast met de zorg voor de demobilisan ten: de plaatsing in het bedrijfsle ven of de scholing tot vakbekwame arbeiders. De grootste taak hebben de gewestelijke Arbeidsbureaux De aan deze instelling verbonden ambtenaren zien zich voornamelijk voor de taak gesteld de ongeschool de demobilisanten van advies te dienen en aan een werkkring te helpen. De geschoolde arbeiders, die uit Indonesië terugkeren, leve ren de minste moeilijkheden op. Wanneer zij vóór hun diensttijd 90 dagen achtereen bij dezelfde werk gever in dienst zijn geweest, ma ken zij aanspraak op het herplaat- singsrecht, dat de werkgever ver plicht de betrokkene weer in dienst te nemen. De voortreffelijke mede werking van de werkgevers, die dit recht over het algemeen opvolgen, heeft tot gevolg dat het Amers- foortse Arbeidsbureau slechts in enkele gevallen bemiddelend be hoeft op te treden voor de ge- schoolde-demobilisant-arbeider. Ongeschoolde arbeiders Aan de ongeschoolden worden twee mogelijkheden gebooen. Zij kunnen een vak leren aan de Rijks werkplaats te Utrecht of zij kun nen direct als leerling in het be drijfsleven worden geplaatst. In beide gevallen zorgt het Rijk voor loonderving en andere vergoedin- g en.b.v. trainingstoeslag. Alvorens een gedemobiliseerde militair op de Rijkswerkplaats wordt geplaatst, ondergaat hij een test, om na te gaan of hij inderdaad de nodige technische capaciteiten bezit. Na zijn opleiding wordt hem een plaats in het bedrijfsleven gebo den, waarna hij, na enige tijd in de practijk werkzaam te zijn geweest, een examen voor vakbekwaamheid kan afleggen. Eerst daarna is de bemoeienis van het Arbeidsbureau met de demobilisant afgelopen. De resultaten, die het Amers foortse Arbeidsbureau bij de oplei ding en plaatsing van gerepatrieer- den heeft geboekt, zijn uiterst be vredigend. Tot nu toe meldden zich op het Bureau 372 demobilisanten, voor namelijk ongeschoolden. Van hen werden 268 in het bedrijfsleven ge plaatst, terwijl 90 ingeschrevenen werden afgevoerd, omdat zij in middels emplooi hadden gevonden of om een andere reden niet meer voor plaatsing in aanmerking wensten te komen. De resterende veertien gevallen zij nog in be handeling. Uit deze cijfers blijkt dus dat het Amcrsfoortse Arbeids bureau met succes haar werk voor dc demob;,isanten verricht; Mogelijkheden De plaatsing van de ongeschool den levert vaak moeilijkheden op. Daarentegen zijn de mogelijkheden voor de vakmensen velerlei. In het metaal- en bouwbedrijf worden zij vlot geplaatst; in de administratie- GRAND THEATRE: „Mr. Lucky", 18 jaar. Zaterdag: 2.30 en 6.45; Zondag: 2. 4.15, 645 en 9 uur. Overige dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. DONDERDAG. 5 Januari. 8 uur pre cies: Cabaret-programma „Mees ter A.B.C." met Wim Kan en Corry Vonk. CITY THEATER: „Op de planken", alle leeftijden Zaterdag: 2.30 en 6.45; Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur: Overige dagen: 2.30, 645 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Vrijdag t/m Maandag: „Noodlanding in de mist", 14 jaar; „Sons of pioneers", 14 jaar. Dinsdag t/m Donderdag: „Rendez-vous met Annie". 14 jaar. Vrijdag: 2 30, 6.45 en 9 uur; Zaterdag: 2.30 en 6.45; Zondag: 2. 4.15, 6.45 en 9 uur; Overige dagen: 2.30 en 8 uur. CITY THEATER. SOESTDIJK: t/m Maandag: „Op de planken", alle leeftijden. Dinsdag t/m Donder dag: „Een roekeloos avontuur", 14 jaar; Zaterdag: 2.30 en 6.45; Zondag: 2, 4.15. 6 45 en 9 uur; Overige dagen: 2.30 en 8 uur. 4 JAN.: Amlcitla, Oriënt-Exprcss. 5 JAN.: Grand Theatre. 20.00 uur ABC- cabarct. 6 JAN.: André de Raaff en Jccques Schutte Plano-duo, zang Lien Kor ter. Amicltla. 20 uur. 7 JAN.: Soii^g, Dan Bearda, Markthal, 21.00 uur. 18 JAN.: „Wapenroem". 20.00 uur Jaar- verg. .De Hanze". 22 JAN.: Prinsenhof, 20 00 uur. Feest avond Fabrieksarbeiders. 23 JAN.: Amicltla, 20.00 uur K.L.M.- avond Ned. Rcisverenlglng. 28 en 29 JAN.- Int. School v. Wijsbe geerte, resp. 15.30 en 10.00 uur Stu dieconferentie „Wereldregering". OPENBARE LEESZAAL - Uitlening voor volwassenen dagelijks 2—5 u bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 7—9 uur: Uitlening voor kinderen: Woensdag en Zaterdag middag van 2 30—4.30 uur. Leeszaal dagelijks van 10—12.30 en 2—5 uur bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. R K OPENBARE LEESZAAL WUers- straat 2. geopend van 10—1 uur en 230—545 uur. Maandag en Vrijdag 7—9 uur Uitlening van 11-1230 uur TENTOONSTELLING: Academie voor beeldende kunst. Tentoonstelling werken van Henk Krijger. Huldiging Albert van Dalsum In onze stad is een comité gevormd dat de huldiging van de bekende to neelspeler Albert van Dalsum op 26 Januari a s. in het Grand Theatre wil voorbereiden Men wil Albert van Dal sum op 26 Januari a swanneer hij een Jubilcumopvocring zal geven van het toneelstuk „De moord in de kathe draal" een huldeblijk aanbieden Hier voor wordt een beroep gedaan op de financiële offervaardigheid van dc be volking van Amersfoort en omstreken Een bijdrage kan gestort worden op de rekening van de Rotterdamse Bankvcr- eniging, postgirorekening 2952, onder vermelding van de toevoeging Jubileum Albert van Dalsum In het Huldigingscomité hebben de volgende personen zitting genomen; Mr. S P Baron Bentinck. burgemeester van Soest; mevrouw A. C. van Blcne- ma— Prop. raadslid der gemeente Amersfoort (pennlngmeesleresse); Tj dc Boocder. hoofdredacteur Dagblad voor Amersfoort (secretaris). Ds A. Braakman, Nederlands Hervormd pre dikant Willem J. van Dam. kunstschil der. Mevrouw Greet Drcwes—Brinkman J. Jogchcm, directeur Jogchcm s Thea ters. Amersfoort; M. J. E Kwint, bur gemeester van Leusden en Stoutenburg: G. J M Laumans. burgemeester van Hoogland; H. M. Maas. \oorzitter Ne derlandse Amatcurtonecl-Unio. afdeling Amersfoort: dr R. Miedema. voorzitter van het Nutsdcpartement. voorzitter Volksunivcrsleit; H Molendijk, burge meester van Amersfoort (voorzitter); Dr. J. Nlcwcg. kunsschilder; P Schwer- zel. bestuurslid Sociëteit Amlcltia; H. F. A Schilte; Pastoor G. C. Smit, Deken van Amersfoort: L. S. S. Snoek, kunst redacteur Amcrsfoortse Courant: Jhr. S M. Snouck Hurgronje. Burgemees ter van Hoevelaken: A. Tolsma Kolonel der Infanterie, Garnizoenscommandant van Amersfoort; D. Zuidethoek. Stads architect gemeente Amersfoort, voor zitter Sectie Beeldende Kunsten der Amcrsfoortse Gemeenschap; C van Zwol. wethouder der gemeente Amers foort. deel van de demobilisanten de voorkeur gaf aan het beroep van chauffeur of auto-monteur, is voorbij, zo verzekerden de heren Blaas en Beckers ons. Dank zij de goede beroeps-voorlichting, zijn de demobilisanten redelijker geworden en zij passen zich aan bij de mo gelijkheden, die hen worden gebo den. Wanneer de militai.-cn zulks wen sen, kunnen zij ook een studie aan vangen of voortzetten. Het Rijk heeft voor belangstellenden studie beurzen beschikbaar gesteld. Ook de Volkshogescholen hebben ge meend een bijdrage te moeten leve ren. Aan de hand van een programma met voordrachten, werkgroepen, discussie-groepen en vragenavon- den stelt de Volkshogeschool de jonge mensen in de gelegenheid zich voor te bereiden op de taak, die hen in onze ramenle 'ing wacht. De heren Blaas en Beckers noem den ons nog vele factoren, die bij de plaatsmg van demobilisanten een rol spelen. De mogclükheden en kansen zijn inderdaad -root en het Amersfoortsc Arbeidsbureau weet deze mogelijkheden ten goede van de gerepatrieerde uit te buiten. Dat is verheugend voor onze stad en geruststellend voor de demobilisan ten. 1170. Yoto drukt op een knop en op hetzelf de ogenblik worden de reusachtige amphibie- wagens, die duizenden mijlen van hej eiland staan te wachten, hevig door elkaar geschud, want de bom die de slaven hebben opge steld, is tot ontploffing gebracht. Nauwkeurig kan Lupardi op het scherm de gevolgen van zün vernietigingswerk gadeslaan. Een huizen hoge zwarte wolk stijgt op boven de plaats, waar de bom ls ont ploft: de atoomstad is vernietigd! Vergenoegd wrijft Lupardi zich de want ik wil de wereld beheersen, ik Lupardi!" handen „Dat is nummer één!" zegt hij; „en 1 Dan verdwijnt plotseling het beeld: de ontplof- die andere krijg ik ook nog wel. Ze moeten I fing heeft ook de iconoscoop vernield. Maar allemaal vernietigd worden..., allemaalI dat *s n*et erfi! werk is gebeurd. En Yoto is al even opgetogen als zijn meester; hij staat te springen van plez.er, da, alles zo vlot is verlopen. Groot aantal bomen wordt geveld Volgens een schrijven van het college van B en W. aan de raad ligt het in de bedoeling, dat in het komende voorjaar 258 bomen, die dood of ziek zijn. worden geveld. De meeste van deze bomen staan langs de Utrechtseweg. in de Bil- derdijk en de Heinsiuslaan. Het vellen is ook noodzakelijk geworden, omdat in verscheidene straten de beplanting te dicht is. Waar mogelijk zullen de gekapte bomen vervangen worden. Examens Bij het laatste te Amersfoort ge houden examen uitgaande van de Kon. Erk. Algem. Stenografen Bond slaagden voor het diploma Machineschrijven A de dames: J Baars, M. G. Bieckmann, T. A. Bortolussi, J. van Dijkhuizen, A Fokkema, A. Folgering, J. A. W. Gerritsen, C. M. de Haan, M. Jan sen. J. R. van Kolfschoten (Wou denberg), A. Martini, M. S. Smit, D. Smit, R. v. d. Veen, S. C. Veg- ting, A. L. Wasterval (Soest) en N. ten Zijthoff en de heren: R. Blauw, C. I. J. Bonzei, D. F. v. Dolder, D. de Graaf, F. D. A. Har- teman, R. Hendriks (Hoogland), R. ten Hoeve, H. Lengersdorff, K. Ruitenbeek (Soest), C. Tomassen, J. Wallert, B. P. Wentink, P. C. M. de Winter en H. A. Wijnberger (Scherpenzeel). Machineschrijven B de dames; B- van Boeyen (Bunschoten). J. J. C. F. de Jong en J. Viersma en de heer J. N. van de Vlist. Wü laten hieronder de uitslag volgen van onze Kerstprijsvraag 1949. De prijswinnaars krijgen van onze administratie een schrijven, dat zü moeten vertonen, als zij op ons kantoor de geldprijzen of bij de be treffende winkeliers de waarde-artikelen komen ophalen. GELDPRIJZEN: 25.Mej. P. Scheffers. Vermeerstraat 146. Amersfoort. 15.A. van Winterswijk. Koestraat 36. Amersfoort. 10-J. van Bokhorst. Groenestraat 12. Nijkerk. De overige prijzen werden gewonnen door: Moftas. Bontwcrkerij Alaska. S. Vonk, Vermeerstraat 152 B. A'foort. 25 sigaren, Sigarenmagazijn Bastinck, T. Bosma. Woestijgerwcg 92, Amersfoort. Strijkbout. Fa Drexhage de Vries. P. J. v. d. Glas, Schaepmanlaan 12, Amersfoort. Bloemstuk of plant t.w. 5.Beitler. Bloemenmagazün K. Pastoor, Pasteurstraat 24. Amersfoort. Vulpenhouder. G. Boodc. Kantoorboekhandel G. J. Bosman, Verl. Dorpsstraat 20. Putten. Fles wijn, 5 x 2 fl. Bokbier, City Hotel J. v. d. Bor. Zwartebr.weg 42-1, Terschuur. Pond gerookte paling, Glastra's Vishandel N. Polman, Voltastraat 22. Amersfoort. Zilveren vaastje. Fa. Groenhuizen, Juwelier, Jannie Hartogsveld, v. Campenstraat 30, Amersfoort. Overall. Fa Hehenkamp, Kledingmag. J. G. van Hulzen, Daltonstraat 34. Amersfoort. Overhemd, Fa. Houbaer, KledingmagMevr. E. M. J. van Popering Tabelnal, Hartmanlaan 5, Soest. Theeservies. Fa. KalleveenWillenborg, Henny Morelisse. Arnhemse- weg 40, Amersfoort. Junghaus wekker, Fa. Mourer, Juwelier. G. C. C. Ekker, Rongtenstr. 7, Amersfoort. Kinderdriewieler. Rijwielhandel v, d. Ploeg J. J. H. Hilberts. Wester straat 16. Amersfoort. Overhemd, Fa. Ruitenberg, Herenmodes, Mej. C Pol. Hierdenseweg 56. Harderwijk. Fles Frense cagnac. Hotel Riche, L. Bouterse, Stationstr. 23. Putten. Brilétui, Optiek Stots. W. Ch. Maree. Tulpstraat 15. Amersfoort. Damesshawl, Wieringa, Kledingmagazijn. M. van SmaalenBrouwer, Franklinstraat 47. Amersfoort. Theebeurs. v. Empelen, Woninginrichting, J. Spoel. Goudsbloemstraat 13. Amersfoort. Shawl t.w. van 10.Maison Hartel. A. Tieland, van Perseinstraat, Amersfoort. TEAM-KAMPIOENSCHAP BILJARTEN Ook in de eerste klasse libre is Dinsdagavond dc strüd om het team kampioenschap van het district „Ecmland" ontbrand. In Hotel „De Gouden Ploeg" te Soest vond het eerste treffen plaats tussen twee oude rivalen, nl. „De Gouden Ploeg" II en „De Vergulde Wagen" II, Doordat de Soestcrs met een vrü zwak team uitkwamen was dc strüd aanmerkelijk minder interessant dan in voorgaande competities. Vooral de „come-back" van Roeten, de Soester teamleider, viel tegen. Het was duidclük te zien dat de twee jaren, dat hij uit de biljartsport is geweest, een stempel drukten op zijn oude spel. een geduchte tegenstander. Smit kreeg tegen hem, alhoewel hij tot de achttiende beurt de spanning er nog inhield 6975), geen kans. De laat ste partij werd een flinke Soester zege, zodat deze eerste ontmoeting in een 62 overwinning voor „De Vergulde Wagen II" eindigde. Overwinning op „Gouden Ploeg" Ten Hoeve, die de eerste partij te gen Roeten speelde, nam na een goe de start in vijf beurten een voor sprong (366). Toen Roeten in de achtste beurt een serie van 25 caram boles maakte leek het erop, alsof hij zijn oude vorm weer herkreeg, duch het bleek een tijdelijke opwelling. Van zijn productiviteit was weinig meer te zien en de Amcrsfoortse teamleider Ten Hoeve kreeg dan ook volop gelegenheid opnieuw uit te lo pen Even bracht Roeten nog hoop in de Soester harten toen hij in de 28ste beurt een serie van negentien produceerde en daarmede de span ning iets deed opleven (119106). Zijn tegenstander was echter vol doende ingespeeld om zijn winstkan sen te behouden. Het werd dan ook een Amersfoortse zege. RÜ'n. Amersfoorts „coming-man", ging vlot van start en had niet de minste moeite om een grote voor sprong op zijn Soester tegenstander Van der Kuy te nemen. Reeds in de achtste beurt was het duidelijk dat „De Vergulde Wagen" ook deze tweede partij zou winnen (6428). Toch was „De Gouden Ploeg"-speler geen willig slachtoffer maar hij schoot in techniek te kort om het Rijn werkelijk lastig te maken. In de 28ste beurt maakte laatstgenoem de aan alle twijfel een eind en won met het fraaie gemiddelde van 5.35. Kranenburg wist zijn Soester te genstander Dc Bakker, die maanden lang door omstandigheden geen que had aangeraakt, onder de knie te houden. Zijn overwinning is geen enkele maal in gevaar geweest en ook deze twee winstpunten gingen mee naar Amersfoort. Smit, die het Amersfoortse t 'am completeerde, verraste zijn clubge noten op uiterst bedachtzaam spel. Het was spoedig duidelijk dat ook hij van plan is in de toekomst zijn oude speelwijze over boord te go.nen om zich aan het zgn. kleine spel te wagen. Dat hij daardoor nog wel eens eenvoudige stoten miste lag voor de hand. Met zijn kennis van het grote spel kan het niet anders of hij zal, wanneer hij door blijft zetten, zijn moyenne belangrijk kunnen verbete ren. In deze eerste competitie-ont moeting moest hij de eer laten aan zijn Soester tegenstander, die welis waar als vierde man het team van „De Gouden Ploeg" completeerde, doch voldoende in zijn mars heeft om zyn gemiddelde dusdanig op te voe ren dat hü enkele van zün teamgeno ten achter zich zal laten Hij heeft een goede spelopvatting en queuvoe- ring. Wanneer hij voldoende wed- strydroutine gaat krijgen wordt dit Roeten (150) 119 36 25 330 Ten Hoeve 170 36 24 4.72 V.d. Kuy (115) 98 28 14 3 50 Rijn 150 28 32 5.35 De Bakker (115) 83 35 15 2.37 Kranenburg 130 35 17 3.71 V. Leeuwen (105) 105 24 12 4 37 Smit (115) 73 24 15 3.04 Veldloopkampioen schappen in. Amersfoort De Nationale Veldloopkampioen schappen. die vorig jaar voor de eerste maal in onze stad werden gehouden, zullen ook voor 1950 in het Amersfoortse Bosbad worden georganiseerd. Als datum heeft de K.N.A.U. 2 April vastgesteld. Consultatiebureau Het consultatiebureau voor zui gelingen zal voor het eerst in dit jaar weer geopend zijn op 5 Janu ari a s. in de Bewaarschool aan de Ooievaarshorsterweg te Leusbroek, terwijl het Consultatiebureau te Hamersveld op Donderdag 12 Ja nuari a.s. zal geopend zijn op de bekende uren. Schaakuitslagen De uitslagen van de schaakwed strijden welke voor de onderlinge competitie door de leden van „Toekomst" te Leusden werden gesneeld, zijn als volgt: C. v. BurenW. Verloop 10, W. VecncndaalC. Veenendaal 0 1. G. v. LeeuwenW. Verloop 01 C. VeenendaalA. Heij 10, R. ZandbergenJ. J. C. Schram 01, T. v. RaaijC. v. Buren 10. G. v. BurenT. van Raaij afgebroken. Amersfoortse politie kampioen Door een 60 overwinning op de Utrechtse politie behaalde het voet balteam van de Politie Sport Ver eniging Amersfoort Dinsdag het kampioenschap van de afdeling eerste klasse C van de Nederlandse Politie Sportbond. De wedstrijd werd op Birkhoven gespeeld en had een eenzijdig ver loop. Voor de rust speelde de wed strijd zich grotendeels af op de Utrechtse speelhelft. Door goed voetbal en open aanvalsspel ont plooide de Amersfoortse voorhoede een faaie partij voetbal. Bij het in gaan van de rust hadden de Amers foortse politiemannen reeds een 30 voorsprong genomen. Daarna had de wedstrijd een minder span nend verloop. De Amersfoorters voetbalden nog wel maar de geest drift ontbrak. Toch slaagden zij er in het Utrechtse doel nog drie maal te doorboren. De Amersfoortse doelpunten werden gescoord door De Man (3X), De Zeeuw (2X) en Fonkert. De Hilversumse politie hielp de Amersfoortse politie aan het kampioenschap door op eigen terrein met 31 te verliezen van de politie uit Baarn. De stand luidt thans als volgt: Amersfoort 7 6 1 0 13 233 Hilversum 6 4 0 2 8 186 Baarn 7 3 1 3 7 1518 Utrecht 6 1 1 4 3 8—21 Zeist 5 0 14 1 6—22 Het voetbalteam van de Amers foortse politie zal de komende maanden deelnemen aan de com petitie om het kampioenschap van de Westelijke eerste klasse. Daarna staat het landskampioenschap op het spel. Kringdag; JBTB Op Donderdag 26 Januari wordt in het St. Josephgebouw alhier de .jaarlijkse Kringdag gehouden van de Kring Amersfoort van de Jon ge Boeren- en Tuinders Bond. De dag begint om 9 uur met een H. Mis in de parochiekerk van de H.H. Petrus en Paulus. In het parochiehuis wordt om 10 uur de vergadering geopend. BURGERLIJKE STAND van 3 Januari 1950 Geboren: Nico Bernard, z v L Doornekamp en A M Bregman. Wilhelmina, d v H Hartogsveld en J J Bonestroo. Hendrik, z v F Vee nendaal en M A de Haer. Overleden: Teunis Arnoldus Ka merbeek 27 jr. ongehuwd. Mijn- dert Hagenbeuk 77 jr. geh. m H Gerth. Augusta Elise Tromp, 88 jr. wed. v L J v d Mandele SOEST Biljartuitslagen De uitslagen van de tot dus ver in het district „Eemland" gespeelde competitie-wedstrij den luiden als volgt: Cadre-klasse: Vergulde WagenCentraal 24 Eerste klasse libre: Gouden Ploeg IIVergulde Wa gen II 26; Ons Genoegen II Metropole 44. Tweede klasse libre: Leiisderkwartier II Vergulde Wagen III 6—2. Derde klasse libre: Metropole II—O.D.L. II 4—4; .D.O.S.Animo 62. Vüfde klasse libre: Leusderkwartier IIID.O.S. II 8—0; K.O.T. II—Middelwijk II 80; Metropole IVOns Ge noegen IV 44. Zesde klasse libre: Zonneheuvel IIICentraal IV 80. Zevende klasse libre: Soesterkwartier IVZonneheu vel IV 6—2; Animo II—K.O.T. III 80; O.D.L. IVLeusder kwartier V 4—4. V. Geeft uw bloed! Op Vrijdag 3 Februari as. zal door het Ned. Rode Kruis in Soest wederom een bloedplasma-avond worden georganiseerd De directie van het Sanatorium' „Zonneglo ren", waar de afname zal geschie den, heeft weer haar medewerking toegezegd. Steeds meer hebben de zieken huizen bloedplasma nodig. De hos pitalen in Indonesië hebben er dringend behoefte aan. Als er in kleine dorpen in onze omgeving bloedplasma avonden worden georganiseerd, dan geven zich honderden donors op. In Soest moet dit ook het geval'zijn. Wacht niet te lang met u op te geven, er is voor dien nog zoveel te regelen. U kunt zich tot en met 16 Januari als donor opgeven bij onderstaande adressen: Verkeershuis VW, van Weede- straat 4, tel. 2886. H. de Graaf, Soesterbergsestraat 31. tel. 2629. 'Op te geven: Naam, adres, ge slacht, leeftijd, behandelende ge neesheer. Doe het nu direct! Ons dagelijks teveel Uit de tuin van een woning aan de Walikkerstraat werd Dinsdag een rijwiel gestolen. Een motorrijder werd bekeurd, omdat hij geen geldig rijbewijs kon tonen en bovendien zijn voer tuig had voorzien van twee ver schillende nummerborden. Bekeurd werd ook de béstuurder van een auto, die zonder het tref je kon tonen. De politie maakte voorts proces verbaal op tegen de bestuurder van een auto, dit zonder het tref fen van de nodige veiligheidsmaat regelen zijn auto op de openbare weg had geparkeerd. DOSAnimo 62 In de derde klasse libre speel den Dinsdagavond in café Butse laar de teams van DOS I en Ani mo I uit Baarn DOS won met 62. De uitslag van de gespeelde partijen is: C Butselaar (DOS 115 38 15 3.02 N van Dam (A.) 52 38 7 1.36 H Wijnands (DOS) 95 43 9 2.20 C v d Brink (A.) 79 43 10 1.83 G Teeken (DOS) 90 38 10 2.36 P Oostveen (A.) 95 38 10 2.50 P Veerman (DOS) 85 45 11 1 88 G Kruif (A.) 70 45 9 1.55 Ncd. Herv. Kerk Beroepen te Voorthuizen (2 pp) S Goverts te Valburg. Aangenomen naar Wilnis, H. Pol, Ind. pred te Zwanenburg. Bedankt voor Wijk bij Heusden, C Tieure te Wilsum; voor Putten. J T. Doornenbal te Ocnc\oor legcrpred. in vaste dienst, J Matzcr van Bloois. reserve leger pred te Amersfoort. Geref. kerken Beroepen te Beetgum G. F Hartvelt tcOostcrnijkcrk; te Hoogkork en te Spijk K. P v. d. Wel. Jcgerpred. wo nende te Wagenborgen te Minnertsga en te Oppenhuizen A J. Jenssens, cand. te Ter Aar (Br.) Bedankt voor Beilen (vac. B. Boe lens) J. van Wijngaarden te Groote- gast. Geref. kerken art. 31 K.O. Beroepen te Mildam K. Brönlng. cand. te Zwolle. Bedankt voor Nijkerk J. D. Houtman te Overschild. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Nieuwpoort J. C. van Ravyiswaalj te Zaamslag en P. Zwier te Wvaagwestelnde. Met de „Groote Beer" naar huis Met het troepenschip „Groote Beer" dat te Amsterdam vermoe delijk op 9 Januari aankomt re patriëren serg. M Delgorge, Ka- pelweg 99 en 2e It. B J Ruys, Ver- meerstraat 87; sergt. GAM Scha de, Alb Cuypstr. 26; kapt K Doornbos. Stephensonstr. 3, sergt. R Trappel. Javastr 27. Wij maken er onze lezers op attent dat de volledige passagiers lijst op ons bureau ter inzage «ligt. Postzegelten toonstelling Ter gelegenheid van het 10 ja rig bestaan van de afd. Soest der I Int. Ver ,,-Philatelica" wordt op 7 en 6 Januari a.s in het gebouw St. Joseph alhier een tentoonstel ling gehouden, geheel bestaande uit inzendingen van eigen leden Er zijn meer dan 50 inzendingen, waarbij zeer bijzondere. Zaterdagmiddag om half drie zal deze expositie officieel door de burgemeester, Mr. S. P Baron Ecntinck, worden geopend. TilburgIjsvogels 34 TILBURG. 3 Jan. In een vedstrijd voor dc West Europa-beker hebben de Ijsvogels met 4—3 (1—1, 2—1. 1—lj van Tilburg gewonnen In de eerste periode namen de Ijs vogels de leiding door Overakker die een voorzet van Fecnstra in een doel punt omzette. H. Lankhof scoorde de gelijkmaker uit een pass van Groente man In de tweede periode was het we derom Overakker die doelpuntte, dit maal uit een pass van Loek. Fecnstra wist daarna een fout van doelman Van Os uit te buiten cn de puck in te schie ten. maar de hard werkende Van de Ven (Tilburg) zorgde juist voor het verstrijken van dc tijd voor een tegen- punt. In de laatste periode was de strijd spannend en fors. Van de Ven scoorde uit een voorzet van Marijnisse doch Vaal wist met een goed schot de Amsterdamse zege tot een feit te ma ken Dc stand van de competitie om de West-Europacup luidt na de Dinsdag avond gespeelde wedstrijd Tilburg—Ijs vogels: 10 7 Brussel Luik Racing Paris H H IJ.C Ijsvogels Antwerpen Lions de Paris Tilburg 7 5 1 1 11 15 62—42 64—39 39—20 45—18 40—37 39—69 21—51 22—56 Klassementsproeven Rallye Monte Carlo ZANDVÓORT. Dinsdag zijn door de Nederlandse deelnemers aan de rallye van Monte Carlo, on der auspiciën van de KNAC, op het circuit van Zandvoort klasse- sementsproeven afgelegd. De vol gende tijden werden genoteerd: F. W. Graaf van Limburg Stirum (Noordwük) met Ford, 21.2 sec.; A. Gravin van Limburg Stirum (Noordwijk) met Ford, eveneens 21.2 sec.; M. Gatsonides (Zand voort) en K. E. Barendregt (Den Haag) met Humber 21.5 sec.; H. de Rijk (Amsterdam) met Hotchkiss 21.6 sec.; M. v. d. Ent en Braat (Soest) met Ford 21.7 sec. De tij den van de overige deelnemers la gen boven de 22 sec. Bashetball-tournooi Zuid-Slacië wint van Nederland met 58-20 NICE. Op de tweede dag van het internationaal basketball tour- nooi te Nice werd Oostenrijk met 4711 door Italië geslagen. De ruststand was 235. Spanje sloeg Finland 5326. Ruststand 337. De wedstrijd BelgiëZwitser land is met 3318 door de Belgen gewonnen. Ruststand 217. Zuid-Slavië won met 5820 van Nederland. Na de eerste helft was de stand 3110. Zuid-Afrikaanse cricketers in 't nauw KAAPSTAD. Aan het einde van de derde dag van de tweede testmatch tussen Z.-Afrika en Aus tralië hadden de Zuid-Afrikanen, met 6 wickets in handen, nog 128 runs nodig om een inningsnederlaag tegen Australië te ontgaan Hun eerste innings had een totaal van 278 opgeleverd, tegen Australië 526 voor 7 (gesloten), zodat zij de follow-on niet hadden kunnen ver mijden. Kort na de lunch, met een achterstand van 248 runs, gingen zij door met hun tweede innings, en toen de stumps werden getrokken stonden zij 120 voor het verlies van 4 wickets. In de eerste innines van Zuid- Afrika was Colin McCool, de rechts- handige spin-bowler uit Quensland, geweldig op dreef. Hij nam 5 wi ckets voor 41 runs, en was er al dus de voornaamste oorzaak van dat het totaal der gastheren slechts 278 bereikte. In de tweede innings weerstond de Zuid-Afrikaanse aan voerder Dudley Nourse de Austra lische aanval nadat twee wickets gevallen waren voor 16 runs. Hij handhaafde zich aan bat tot het ein de van de dag en had toen 55 n.o. gescoord. Heden is het de laatste dag van de match. Proietti moet bokstitel verdedigen LONDEN. In Londen zal 31 Januari een gevecht om de Euro pese bokstitel in het lichtgewicht worden gehouden tussen de kam pioen, de Italiaan Proietti en de Britse kampioen Billy Thompson Billy Thompson is reeds houder van de Europese titel geweest. NEDERLANDS ELFTAL-CLUB Op 8 Februari oefen match tegen Deense ploeg DEN' HAAG De Nederlands clftal-club zal Vrijdag 6 Januari te Den Haag voor het eerst in 1950 bijeenkomen. De technische leiding van de K.N.V.B. zal op deze bij eenkomst uiteenzetten op welke wijze de voorbereiding van de spe lers. die 'i aanmerking komen voor een plaats in het nationale elftal, voortaan zal geschieden. Men zou hieruit kunnen opmaken, dat de K.N.V.B. de training, na de teleurstellende resultaten van de laatste wedstrüdcn, in andere banen gaat leiden. De heer K. J. J Lotsy zal deze eerstp bueenkomst, welke niet op het VUC terrein, doch in 't Hof van Holland zal worden gehouden, als bundspraeses bijwonen. De training zelf zal, zowel wat het mentale als het physieke gedeelte betreft, onder leiding blijven staan van de technische commissie en de bondsoefenmeester. De trainings-oefeningen op het VUC-terrein zullen, met het oog op de ontmoeting met Engeland-B op Woensdag 22 Februari te New castle. reeds Dinsdag 10 Januari een aanvang nemen. DEN HAAG Voor de centrale training op het VUC-terrein zal beginnen ziin 18 spelers aangewe zen. Het zijn. Kraak (Stormvogels), Saris (BW). Van der Sluis (BW), Huybregts (BW), Potharst (Ajax). Stoffelen (Ajax), van der Hoeven (Ajax). De Vroet (Feijenoord), Terlouw (Sparta). Van der Hart (Ajax). Clavan (ADO), Lenstra (Heerenveen). Steenbergen (Feij enoord) Roosenburg (Sneek), Meyer (Spartaan). Michels (AjaxJ* Lakenberg (BI, Wit) en Schrumpf (SVV). Natuurlijk staat ook nu weer een oefenwedstrijd op het programma. Woensdag 8 Februari, precies veer tien dagen vóór de strijd te New castle, zal een voorlopig Neder lands elftal te Amsterdam of Rot terdam tegen een sterke buiten landse ploeg in hei veld komen. Naar wij vernemen is de KNVB hierover in onderhandeling met een Deense combinatie. Het damesschaken in Moskou MOSKOU. De uitslagen van de Dinsdagavond gespeelde partijen van de achtste ronde in het wereld kampioenschap schaken voor dames luiden: Tranmer (G.B.)Mora (Cuba) Y,Rudenko (R>Belova (R) Benini (It.)Larsen (De- nem.) 1—0; Rubtsova (R.)—Karff (V.S.) afgebr.; Gresser (V.S.) Bykova (R.) afgebrGermanowa (Polen)—Heemskerk (Ned.) afge br.); Chaude de Silan (Frankr.)— Keiler (Oost-Duitsl.) afgebr.; Grus- kova—Bclska (Tsj. Slow.)—Langosh (Hong.) afgebr: Eileen Tranmer heeft haar afgebroken partij uit de 7e ronde tegen de Russin Belova zonder verder spelen opgegeven. Na de achtste ronde is de stand aanhet hoofd van de ranglijst: Be lova en Rudenko 5'/2 pnt.; Rubtsova 5 pnt. en 1 afgebr. "partij: Chaude de Silan 4% pnt. ij 2 afgebr. partij en; Heemskerk pnt en 1 afgebr. partij. In de afgebroken partij staat onze landgenote er niet al te best voor. Germanova kon in de loop van de partij een voor haar gun stige stelling opbouwen en door goede combinatie op de konings vleugel won zij door een kasteel offer de zwarte dame. Onze land genote verdedigde zich zeer sterk, maar de kans dat zij het er met remise af zal brengen, is niet groot. Euwe speelt remise HASTINGS. In de vijfde ron de van het schaaktournooi te Has tings won Evans (VS) van Fullen (GB), Szabo (Hong.) van Winser (GB), Max Euwe speelde remise tegen de Noor Barda, die nog slechts een half punt had. De par tij Horny (GB)Rossolimo (GB) eindigde remise; Wood (GB)Ko- nig (GB) 1—0, Het klassement na deze ronde luidt: 1. 2 en 3 Szabo (Hong.), Evans (VS) en Rossolimo (Frankr.) 4 pt.; 4. Euwe (Ned.) 3H pnt.; 5 en 6 Home (GB) en Wood (GB) 2% pnt.; 7. Fuller (GB) life pnt.; 8. 9 en 10 Winser (GB). Konig (GB) en Barda (Noorw.) 1 pnt. Revanche Jean Stock Randolph Turpin LONDEN. Onderhandelingen zijn gaande voor een revanche match tussen de Franse middenge wicht Jean Stock en de Brit Ran dolph Turpin. De eerste ontmoe ting is door de Fransman gewon nen. Deze match zou gehouden wor den op 31 Januari a.s. in de Em press Hall in Londen, waar diezelf de avond de Italiaan Proietti, Euro pees kampioen lichtgewicht, zijn titel verdedigen zal tegen de Brit Thompson.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2