DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Wanneer de V.S. bezuinigen, loopt de vrede gevaar r r Positie Britse pond na devaluatie verstevigd Koningin Juliana loopt de polonaise Plan-Marshall nog huis zonder dak J Westcluitse communisten op het ma^'e geroepen fc Wittebrood duurder V. d. Waals' verdediger staat terecht wegens smaadschrift 10e Jaarganag, no. 4 Donderdac 5 Januari 1950 Opgericht door de Stichting „Het Parool" Giro 510330. Bank: Rotterdamse Bank Posthur 9 Abonnement*- prijs 32 cent p. w. of 3.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie cn Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur. TJ. DE BOORDER. President Truman: „Die uitda ging (van het communistische imperialisme) aanvaard ik." PRESIDENT TRUMAN TOT CONGRES Ook Amerika kampt met begrotingstekort WASHINGTON De Ameri- kaanse staatsschuld bedroeg eind December 1949 ruim 257 milliard dollar. Waarschijnlijk zal het be grotingstekort voor het lopende begrotingsjaar het door president Truman voorspelde bedrag van 5,5 milliard dollar bereiken. WASHINGTON. „Iedere besnoeiing van de begro- tng zou een dwaasheid zijn, daar hierdoor de vooruit zichten op de vrede in gevaar zouden worden gebracht „n de programma's, die voor het behoud van de macht c-n de welvaart van de natie zün opgesteld, verminkt zouden worden." Dit is door president Truman voorge houden aan het 81ste Congres der Verenigde Staten in zijn „State of the Union", welke met onze Troonrede te vergelijken is. Gedurende de veertig minuten, welke de voorlezing van de boodschap duurde, is de president herhaaldelijk op dit punt teruggekomen. Zodoende gaf hü te kennen, dat het zijn oprechte wens is, dat de Verenigde Staten hun hulp aan de vrije naties voort zetten, terwijl zij op binnenlands terrein hun inspan ning voor een verbetering van de levensstandaard van het Amerikaanse volk niet mogen laten verslappen.- Zonder de Sowjct-Unie te noemen sprak de president over het „nieuwe" communistische imperialisme, dat een uitdaging aan het adres van de Verenigde Staten is". „Deze uitdaging", aldus voegde hü er aan toe, „is voor ons meer dan een militaire uitdaging: het is een uitda ging van onze wil om met de andere volken voor de vrede en de welvaart in de wereld samen te werken. Deze uitdaging aanvaard ik". De president verklaarde verder dat „het communistische gevaar in Europa verminderd is" en dat de Verenigde Staten er in geslaagd zün „de verslapping op handelsgebied tot staan te brengen". Hü drong er bü het Congres op aan. zün steun te blüvcn geven aan het plan-Marshall, dat. aldus de president in de eerste twee jaren van zün uitvoering groot succes geboekt heeft, doch nog niet voltooid is. „Wanneer wij thans met dit pro op dezelfde wijze afnemen, als dat in Engeland is gebeurd". Senator Tom Connally. democra tisch voorzitter van de Senaats commissie voor buitenlandse be trekkingen gaf als zijn mening tc kennen: ..Uit Trumans verklaring bliikt. dat de president inziet, dat voortgezette steun aan de vrije lan den. die hun defensip op peil wil len brengen en verdere bijdragen van de Verenigde Staten aan het Europese herstelprogramma in het belang zijn van vrede en stabili teit in de wereld". In Frankrijk is ook koffie van de bon PARIJS De rantsoenering in Frankrijk is thans ten einde. De regering heeft Woensdag besloten de koffie, die tot dusver nog op de bon was, vrij te geven. Nee tochHeus! Als een hond 's nachts uren lang 65 maal per minuut doordringend blaft, maakt hij dan burengerucht oj niet? „Ik geloof haast van wel", zei po litierechter te Barnet (Eng.) cn hij ga] eigenares van muzikale viervoeter kleine boete. Guatemala City heeft 4 nieu we lijkwagens aangeschaft. „zo elegant, stijlvol, luxueus en modern, dat het een lust moet zijn daarin begraven te wor den". volgens een locaal dag blad. In hippodroom te Amhersi (Mass.) moest 94-jarige dame onzacht van paard worden ge haald. omdat zij arme dier al door ranselde, om het aldoor in wilde aalop te houden. Zij nam bekeuring met laatdunkende termen in ontvangst. „U wenst?" ..Echtscheiding' „Op grond waarvan?" .Kwaadwillige verlating. „Sinds wanneer?" „1910." Toen .keek rechter Willes te Derby (E.) van z'n paperassen, schoof z'n bril recht en moest even na denken. Reserves in drie maanden tijds aangegroeid met bijna 100 millioen LONDEN. „Ik hoop. dat niemand zal uitroepen, dat wij ons doel reeds hebben bereikt, of dat een ander zou willen beweren, dat wij heb ben gefaald Voor heide beweringen is bet nog te vroeg. Het enige, wat wij op dit tjjdstip kunnen zeggen, is dat wü goede voortgang hebben ge maakt op de weg die wjj zijn ingeslagen met de devaluatie van het pond." Met deze woorden rondde sir Stafford Cripps af hetgeen gisteren werd betoogd op de conferentie, die hjj belegde om de pers mededelingen tc doen over he| verloop in de Britse reserves aan goud en dollars in de laatste drie maanden van het afgelopen Jaar. gram zouden ophouden of het be knotten, juist omdat het succes heeft, zouden wij precies datgene doen, wat de vijanden van de demo- Nationalistische afwijkingen a la Tito gesignaleerd van hoog tot laag BONN. De leiders der West-Duitse communistische partü hebhen alle party'-afdelingen van de Deense grens tot in Beieren toe opdracht gegeven in de komende weken het „Titoisme" volledig uit te roeien. De uitvoerende partü-commissie heeft besloten de partij-machine in ge heel West-Duitsland aan een onderzoek te onderwerpen. Als eerste maatregel zullen de besturen der communistische partijen in alle West-Duitse staten in bet komende weekeinde speciale „oefenings cursussen" moeten meemaken. Uit de resolutie van de uitvoe rende partij-commissie blijkt, dat de leiding van elk districtsafdeling der West-Duitse communistische partij op losse schroeven is komen te staan In het Roergebied onderhield een lid van het partij-secretariaat, die tevens redacteur was van het in dit gebied verschijnende communisti sche partij-orgaan, in het geheim contact met leiders der Zuid-Slavi sche communistische partij, die hij ARGENTINIË Wonderlijke wegen DAT dictatoren ook op econo misch gebied wegen plegen te bewandelen, die ver van de ge bruikelijke afwijken, weten we al sinds de grote dagen van Schacht. Een bericht uit Madrid zegt, dat Argentinië een voorstel om Spanje van graan te voorzien, van de hand gewezen heeft. Men kan naar aan leiding daarvan een gehele serie verwonderde vragen stellen, maar geen zo pertinent als deze: Hoe kan Argentinië het zich veroorloven, geen gebruik te maken van een uitlaat voor zijn enorm graanover schot? De economische situatie, waarin Argentinië op het ogenblik verkeert, is zeer ernstig. Men kan dit niet aan de N hand van cijfers In het bewijzen, omdat t er sinds enige Zoeklicht tijd geen statis- tieken gepubli ceerd mogep worden, maar er zijn voldoende al gemene factoren bekend. Op de buitenlandse markten is de vraag naar Argentijnse producten in het afgelopen jaar sterk gedaald; de lonen zijn voortdurend gestegen, omdat president Peron gaarne een wit voetje bij de arbeiders heeft; de productie is ingekrompen de waarde van de pesos is vermin derd; en ten slotte is het dollarte kort zo nijpend, dat Argentinië niet ver megr van het bankroet verwijderd kan zijn. Desondanks past Argentinië tegenover de bui tenwereld een handelspolitiek toe van discriminatie, gebroken belof ten en prijsopdrijvingen. De eco nomische moeilijkheden van de A.rgentijnse en Spaanse dictatoren kunnen de democratieën' niet aan genaam zijn, omdat zij maar al te goed weten, dat het gelag moet worden betaald door millioenen, die niets met politiek te maken hebben. Maar men zou toch ten minste hebben gedacht, dat gene raal Peron en generaal Franco el kaar zouden willen helpen. Inder daad. de wegen der dictatoren zijn wonderlijk. Iets mirMer zacht Weersverwachting geldig van Donderdagavond tot Vrijdag avond: Meest zwaar bewolkt met enige regen, maar morgen ook enkele verspreide opklaringen. Matige, langs de kust tijdelijk krachtige wind tussen West en Zuid. Iets minder zacht dan vandaag. 6 Jan. Zon op 8 47. onder 16.46; Maan op 19.06. onder 1039. in Hitler's concentratie-kampen had leren kennen. Het schijnt, dat het de zuiveraars er vooral om te doen is een met Tito's houding overeenkomende nei ging van de Duitse communistische partij, om de belangen van deze partij en niet die van de Sowjct- Russische zuster-organisatie op de voorgrond te plaatsen, de kop in te drukken. Er wordt door de Duitse commu nisten algemeen over geklaagd dat de in West-Duitsland geleden ver kiezingsnederlagen zijn veroorzaakt door uitvloeisels van de Russische politiek, zoals het pleiten voor een handhaving van de uiterst onpopu laire Oder-Neisse-grens met Polen en het steeds opnieuw vertragen door de Sowjet-Russische autoritei ten van de repatriëring der Duitse krijgsgevangenen. Ivolengulden wordt na If 9 Januari uitgekeerd 1 DEN HAAG. Van Maandag 9 Januari tot en met Donderdag 16 Februari zal bon 544 van de bon- nenkaart aon de postkantoren wor den ingeruild voor één gulden die als tegemoetkoming tegenover de verhoging van de kolenprijs moet worden beschouwd. Voor deze uitbetaling zal het zelf de systeem worden gevolgd als bij de uitreiking van distributie bescheiden in het verleden. De hou ders van de bon zullen dagelijks vol gens alphabetische groepering wor den opgeroepen. cratie gaarne zouden zien. Wij zou den even dwaas doen als iemand, die. uit een oogpunt van misplaatste bezuiniging, geen dak op zün hui? zou zetten, na de funderingen en d? muren te hebben opgetrokken." Ook verzocht de president nog de steun van het Congres voor uitvoe ring 'van zijn program tot verh.i- ging van de technische hulp aan et. de kapitaalsinvestering in minder ontwikkelde gebieden. Na dC toetreding van de Ver enigde Staten tot de internationale handelsorganisatie van de VN. t«» hebben bepleit, sprak de president over de „noodzakelijkheid om de welstand van de gehele Ameri kaanse bevolking te vt...ogen". Hij voorspelde, dat het gemiddelde in komen van een Amerikaans gezin in het jaar 2000 drie maal zo hoog zal zijn als thans en dat de lenen van dit gezin onceycer vier maai zoveel zullen voortbrengen. De pre sident noemde de huidige algemene toestand in de V.S..goed. De ëritiek. welke tot dusver op Trumans rede is losgekomen, is gunstig of ongunstig, al naar ge lang zij uit het democratische of republikeinse kamp komt. John Mc Cormack, leider der democratische partij in het Huis van Afgevaardigden verklaarde: ,,Eon moedige boodschap, zoals die van een leidinggevende president kan worden verwacht". Senator Robert Taft daarentegen zei: „Indien het Congres de socia listische plannen van de president goedkeurt, zal het werkelijke in komen van het Amerikaanse volk Loonsverhoging van 5 in bakkersbedrijven DEN HAAG. Tussen werkge vers en werknemers in dc bakkers- wereld is met terugwerkende kracht tot 1 Januari bindende overeenstemming bereikt over een algemene loonsverhoging van vijf procent. Overleg met de minister heeft echter ertoe geleid dat, om deze loonsverhoging mogelijk te maken, de prijs van wit brood met twee cent mag worden verhoogd. Die van regeringsbrood blüft onveranderd. Voorts heeft de minister tyder.s het onderhoud dat de organisaties uit het bakkersbedrijf met hem had den medegedeeld, dat de kwaliteit van het witte brood aanmerkelijk zal worden verbeterd. Machtiging gevraagd om anderhalf milliard te lenen DEN HAAG Minister Lief- tinck vraagt een nieuwe machti ging tot het sluiten van binnen landse leningen tot een gezamen lijk bedrag van anderhalf milliard gulden. Van de machtiging van de Leningwet 1946 is weliswaar nog niet ten volle gebruik gemaakt, doch de f 225 millioen, welke op grond van die wet nog kunnen worden opgenomen, bieden voor de naaste toekomst niet voldoende armslag. De bepalingen van de thans voorgestelde leningwet stemmen overeen met die van 1946, Wildeman ging vrouw met mes te lijf Drie jaar geëist wegens poging tot moord LEEUWARDEN. Het boterde slecht tussen de echtelieden C. Z., 49 jaar, betonwerker te Leeuwar den en zijn 37-jarige vrouw B. J. De vrouw liep enige malen van haar man weg en deze maakte dan huisraad te gelde om te kunnen drinken. Tenslotte bleef de vrouw weg. Ze werd te Harlingen huis houdster. Op 1 October van het vorige jaar trok de man ook naar Harlingen, om "het weer goed te maken, maar hü kreeg de vrouw niet te spreken. In enkele café's deed hij opgewonden en liep met een mes te zwaaien. Ook liet hij zich uit, dat hij er wel 15 jaar voor over had, want een ander zou zün vrouw ook niet hebben. Een paar dagen later zocht hij haar nieuwe adres weer op en nu deed zijn vrouw zelf open. Direct greep hij haar bij het haar en bracht haar met een mes drie ste ken toe. De toegebrachte wonden waren echter van geen betekenis. De officier van justitie bij de Leeuwarder Rechtbank eiste drie jaar gevangenisstraf. De verdediger was het hiermee niet eens en vroeg voor mishande ling een veel lichtere straf. Uit spraak over veertien dagen. Afscheidsreceptie van mej. Barder ademt geest van „blij Christendom" Gouden insigne aangeboden LAGE VUURSE. Er wachtten Woensdagmiddag vele verrassin gen voor de honderden aanwezi gen op de afscheidsreceptie van mej M. W. Barger mede-opricht ster en secretaresse van de Chr. Jonge Vrouwen Federatie. Maar het hoogtepunt van de bijeen komst in de fraai gerestaureerde Ernst Sillemhoeve te Lage Vuurse was, naast de eigenlijke plechtig heid, ongetwijfeld de aanwezigheid van Koningin Juliana, bescherm vrouwe van de C.J.V.F., die zich onopvallend onder de gasten be woog en samen met hen de polo naise liep ter ere van de vrouw, die door haar werk zoveel voor het Nederlandse volksleven heeft gedaan. Geen officiële vormelijk heid, maar een ongedwongen stemming tekende de bijeenkomst, die. zoals de Groningse theoloog prof. dr G v d Leeuw het noemde de sfeer van het blijde Christen dom ademde. De eerste ogenblikken leek de bijeenkomst in de meest letter lijke zin op een staande receptie. Öp een podium hadden naast me juffrouw Barger plaats genomen de vice-presidente van de CJVF. mevr. Quarles van UffordVan Heemstra en de vice-presidente van de Wereldbond van Chr. Vrouwen-Organisaties, jkvr. Van Asch van Wijck. De gasten ston den in groepjes bijeen, doch lang zou dit zo niet blijven. Nadat prof. dr. G v d Leeuw een korte geestige openingsrede had uitgesproken, nodigde hij de aanwezigen uit de blijdschap van het Christendom die de schei dende secretaresse altijd heeft ge propageerd, te demonstreren op een zeer originele manier en wel door het gezamenlijk uitvoeren van een polonaise, die hij samen met Koningin Juliana, spontaan opende. Op de muziek van twee harmonica's bewogen allen zich in sierlijke figuren door de ruime zaal, die te klein bleek om het' overweldigend aantal belangstel lenden te bevatten. Tot besluit van deze feestelijke men. Koningin Juliana loopt polonaise met mej. M. W. Barger,'de schei dende' secretaresse van de Chr. Jonge Vrouwen Organisatie inzet sprak mevr. Quarles van Ufford hartelijke woorden, zij bood mej. Barger namens de ge hele organisatie een goudden in signe der beweging aan en een chèque ter waarde van f 2000. welk bedrag bijeen was gebracht door de leden met de bedoeling mej. Barger in staat te stellen tot een zorgeloze, buitenlandse reis. Zij overhandigde ook een artis tiek uitgevoerd album, dat de na men der schenksters bevat. Ook mej dr. M. Tellegen voer de nog het woord namens het Nederlands Vrouwencomité en daarna kreeg iedereen gelegenheid mej. Barger persoonlijk de hand te drukken Allen stelden zich op in een lan ge rij, de hand op elkanders schou der, om zo langs de scheidende 'secretaresse te defileren. Ook nu was weer geen rekening met rang en stand gehouden en zo zag men de vorstin, die gekleed was in een eenvoudig middagtoilet, ergens midden in de reeks vriendinnen en vrienden van mej. Barger Na de thee kreeg een schier ein deloze reeks vertegenwoordigers van talloze organisaties gelegen heid een persoonlijk woord te la ten horen; oa. ook Miss H. Ro berts, de alg secrerèsse van de Wereldorganisatie van Chr. Vrou wenverenigingen, die hiervoor spe ciaal naar Nederland was geko- Oudewaterse Bank failliet verklaard GOUDA Na een voorlopig onderzoek in de administratie van dc N.V. Oudewaterse Bank is de bank bij vonnis van de Arrondis sementsrechtbank te Rotterdam in staat van faillissement verklaard. Tot curatoren zijn benoemd mr A. Blom en mr B. Moret, beiden te Rotterdam. Het eerste onderzoek zou hebben aangetoond, dat de onregelmatig heden. die aan het licht ziin geko men. de liquiditeit van de bank zouden hebben aangetast. De di rectie zou hebben getracht door middel van een valse balans voor 1948 de ware toestand zoveel mo gelijk te verbergen. De Oudewaterse Bank zou een depot zijn geweest van zwarte ef fecten. die buiten de effectenbeurs om. in omloop werden eebracht. In deze periode ziin deze fondsen gestegen met 94 millioen pond ster ling Dat wil zeggen een stijging van 509 millioen pond op 30 Sep tember tot 603 millioen pond op 31 December Ten dele is deze vorbetering in de reserves tot stand gekomen, doordat Amerikaanse importeurs van Britse goederen hun aankopen van voor einde September hadden opgeschort, in verband met geruchten over een aanstaande devaluatie van het Brit se pond. In zoverre kan dus niet ten volle van een wending ten gunste in de Britse rpserves worden gesproken Belangrijker is echter, dat ten gevolge van de devaluatie Amerikaanse importeurs veel meer belangstelling zijn gaan koesteren voor Britse goederen De grootste bijdrage tot de verbe- ring stamt echter van verminderde uitgave van dollars voor door En geland geïmporteerde goederen Dc minister wees er voorts op. dat het succes van devaluatie als genees middel voor de economische kwalen alleen zijn uitwerking kan hebben, indien Engeland voortgaat zich ten volle in te spannen om zoveel mo gelijk goederen te exporteren naar het dollargebied en andere gebie den met harde valuta. Oom Jarig is weldra jarig Frankrijk maakt de lonen vrij PARIJS De regering van de Franse premier George Bidault heeft een belangrijke overwinning behaald, doordat de Nationale Ver gadering hedenmorgen met 331 tegen 185 stemmen het wetsont werp tot wederinstelling van vrije collectieve onderhandelingen over lenen goedkeurde. De collectieve onderhandelingen over lonen wer den in Frankrijk bij het uitbreken van de oorlog in 1939 opgeschort. Sindsdien stelde de regering de lonen vast. Een door de regering gesteund amendement tot verplichte arbitra ge in arbeidsconflicten werd met 417 tegen 176 stemmen verworpen. De regering had in deze aangele genheid niet de vertrouwenskwes tie gesteld, zodat deze nederlaag geen gevolgen voor haar zal heb ben. De stichter van de volkshoge school Allardsoogte Bakke- veen en daarmee tevens de stich ter van het volkshogeschoolwerk in Nederland, de heer Jarig van der Wielen, algemeen bekend als Oom Jarig", wordt 24 Januari zeventig jaar. Op 28 en 29 Janu ari zal zijn verjaardag worden gevierd in een feestelijke bijeen komst op ..Allardsoog", waar oud-medeiuerkers aan deze volks hogeschool tegenwoordig zullen zijn. De schrijver van de brochure „Het Englandspiel, démasqué der Vau- mannen'.' Mr J. E. v. d. Starp, stond vandaag voor de Rotterdamse recht bank terecht wegens smaadschrift. De verdediger van Anthonius v. d. Waals is tcnlaste gelegd, dat hü dc eer en goede naam van dc Rotter damse hoofdagent van politie J. v. d. Endc en van de overleden Jo seph Maria v. d. Meer heeft aange rand. In de brochure, die begin vorig jaar bij de Scheffer-drukkerij te Dordt is verschenen betichtte hij V. d. Ende, één der rechercheurs, belast met het onderzoek in de straf- zaak-v. d. Waals, van de volgende feiten: „Immers z.al de lezer zich afvra gen. waarom V. d. Waals dit ver haal niet heeft verteld aan de re chercheurs. die hem verhoorden, daar hiermede toch de hele zaak ter stond uit de wereld zou zijn ge raakt? Van der Waals heeft vanzelf sprekend dit verhaal verteld of al thans getracht te vertellen. Maar Van der Waals zegt, dat hij zodra hij poogde de ware toedracht mee te delen, werd geslagen en gestompt en zelfs zo is misnandeld, dat de rechercheurs hem met de rug tegen de centrale verwarming hebben ge bonden en hem enige malen zo hard met het hoofd tegen de centrale verwarmingsbuizen hebben ge smakt. dat hij daarop tweemaal een hersenschudding heeft opgelopen. Antwerpen twee uur in het duister ANTWERPEN. Antwerpen was Woensdagavond volkomen verduis terd door een ernstige storing in de voornaamste electrische centrale van de stad. Twee uur lang zat de gehele stad zonder electrisch licht. De bios coopvoorstellingen konden niet doorgaan. Zeker is. dat de ware toedracht van zaken niet voorkomt in het proces verbaal. Eveneens is zeker, dat de verklaring van zijn broer dusdanig is verminkt, dat het in plaats van een volkomen déchargerende ver klaring het tegendeel is geworden, namelijk een bewijs voor de moord". En over J- M. v d Meer schreef mr v. d. Starp: „De huisknecht, die zich meldt, is een zekere V. d. Meer en het spreekt vanzelf, dat V d. Waals toen niet kon weten of ver moeden. dat deze V. d. Meer één van de meest ongunstige S D. figu ren was uit de onmiddellijke omge ving van Schreieder". Ergens in Engeland (Thorpe, Middlesex) geven koeien een re cordproductie aan melk, omdat de boerendochter Nora Johnston geregeld voor hen op haar draag baar klokkenspel speelt. Helaas vermeldt dit nieuwtje niet wat Nora speelt: herdersliedjes, boe rendansen, Chopin-arrangemen- tjes dan wel Henk Badings. Erkenning communistisch China door Engeland vrijwel zeker LONDEN. Dc regeringen van het gemenebest zijn door de Britse minister van buitenlandse zaken, Bevin. op de hoogte gebracht van het Britse voornemen om het com munistische China in dc nabije toe komst tc erkpnnen, zo verneemt Reuter uit betrouwbare bron Op het Britse ministerie worden de laatste voorbereidingen getrof fen voor deze erkenning, die, nair men verwacht, nog voor het einde van dc week zal geschieden. Montgomery brengt bezoek aan Amsterdam AMSTERDAM Veldmaarschalk Montgomery van Alamein zal Vrijdag 13 Januari a.s. een bezoek aan Amsterdam brengen. Hij is uitgenodigd door de organisatie „Concordia", die zich ten doel stelt het saamhorigheidsgevoel tussen de jeugd van West-Europa en de Engels sprekende landen te ver sterken, door haar samen te bren gen in vacantieknmpcn. In het In ternationaal Cultureel Centrum te Amsterdam zal ter ere van veld maarschalk Montgomery een noen maal worden gegeven. Burgemees ter d'Ailly zal ils tafelpresident fungeren. Londen vraagt Washington voorraadje atoombommen LONDEN. De Britse regering heeft een nieuw memorandum over het vraagstuk van de atoom-ener gie aan de autoriteiten te Washing ton gezonden, waarin onder meer wordt voorgesteld dat Groot-Brit- tannië zich zal verplichten geen atoombommen te vervaardigen, doch dat het een bepaald aantal in de Verenigde Staten gefabriceer de bommen in voorraad zal ont vangen. Duitsers overvallen trein met steenkolen KEULEN. Ongeveer 200 Duit sers hebben meer dan 50 ton steen kool geroofd uit een goederentrein bij het station Menden, ten Zuid- Oosten van Keulen. Een man, die nog voortvluchtig is, was op de langzaam rijdende trein gespron gen, had de remmen aangezet en de trein buiten het station tot stil stand gebracht. Hierna stortten de anderen zich op de kolenwagens en namen mee wat zij vervoeren kon den. Grotewohl voor herstel naar Russisch kuuroord BERLIJN. Otto Grotewohl, minister-president van de Oost- Duitse republiek, is voor herstel van gezondheid naar een kuuroord in Zuid-Rusland vertrokken. Tij dens zijn afwezigheid zal Walter Ulbricht, plaatsvervangend minis ter-president, die over het alge meen als ,,de sterke man" van de Oost-Duitse republiek wordt be schouwd, zyn functie waarnemen.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1