Doelmatiger en dus goedkoper woningen bouwen Q r~ Regering loopt kans de boot te missen Kerk en Zending hechten geen geloof aan fabeltjes J Grote belangstelling bij ttil van gemeentebesturen Minister is enthousiast Wetsontwerp Materiële Oorlogsschaden vindt genade bij Eerste Kamer Overwerk niet aantrekkelijk door te hoge loonbelasting MOEILIJKHEDEN? Wij geven raad Donderdag 5 Januari 1950 3 Bussumse wethouder leert: (Van onze speciale verslaggever) BUSSUM. Van Bussum begint de victorie, dat wil zeggen de goed kopere woningbouw En dat is een victorie. Want ieder jaar wordt het Bedrag. dat het rijk op het bouwen van woonhuizen toelegt, met vijftien millioen vergroot. Dat kan zo niet doorgaan, heeft minister In 't Veld gezegd Ln ziet: nu juist komt wethouder L. Bouma van Bussum met een plan dat misschien uitkomst brengt. Wat hij wil is eigenlijk het bouwen van huizen volgens een soort utility-systeem, maar met behoud van het traditionele woningtype. WETHOUDER BOUMA: ,JDe hele dag hangen gemeente besturen aan de telefoon" Wethouder Bouma, uit het bouw vak afkomstig, heeft een groot com plex huizen ontworpen, die van het zelfde type zijn. Ze hebben vrijwel alle dezelfde maten en deze maten zijn zo doelmatig mogelijk gehouden Op deze wijze zouden de huizen zelfs zonder regeringssteun gebouwa kun nen worden. De minister heeft ech ter niettemin 100.per jaar voor ieder huis willen uittrekken om de huur nog niets te kunnen drukken In andere gevallen bedraagt het re geringssubsidie echter 400.per huis per jaar. „De huizen volgens mijn plan wor den goedkoper doordat ik een groot aantal tegelijk bouw." vertelt de wet houder ons. als wij hem op het Bus sumse raadhuis spreken. „Daardoor kan ik door normalisatie van de af metingen en rationalisatie van de bouw veel kosten besparen. Het is eigenlijk een soort montage-bouw, maar dan met gewone bakstenen." Uniformiteit De heer Bouma laat ons de teke ningen en plattegronden zien. Er ko men 306 woningen, waarvan er 81 in flatbouw (drie boven elkaar) worden opgetrokken. Ondanks de grote uni formiteit in de bouw van de huizen kan door variatie van het geveltype. de plaatsing in grotere en kleinere blokken en het aanleggen van groen stroken voldoende afwisseling wor den verkregen. De diepte van de huizen is constant zeven meter. De breede varieert De huizen worden zo gebouwd dat steeds de keukens, de W Cs, de douchecel len en de meterkasten twee aan twee aan elkaar grenzen, hetgeen veel materiaal bespaart. Alle trappen zijn recht, van precies hetzelfde model, een voorbeeld van het door de heer Douma gevolgde systeem van een- heidsmaten Ook levert het een flinke besparing op, dat de kamers een tien de lager worden dan gebruikelijk is. Aardige huizen Nu moet men niet denken, dat deze goedkope huizen slechte of lelijke huizen zijn. ze zien er aardig uit en alle „luxe" is er zeker niet geweerd. Honderdduizenden zouden graag een van de in dit complex ontworpen 170 arbeiderswoningen hebben, die voor Diefstal aan het misdeelde kind De heer G. J. P. heelt bij ons ge lezen. dat „een meisjesklas van de R K. Huishoudschool te Harlingen 14 dagen met vacantie naar Zwit serland mag als beloning dat zij de ve> koop-actie van postzegels voor het misdeelde kind gewonnen heeft" „Hift is niet juist" schrijft hij. „voor het misdeelde kind geld bij elkaar te bedelen en van het bij- eengebedelde geld veel uit te ge ven vóór het misdeelde kind aan de beurt komt Zodoende wordt het misdeelde kind bestolen" 'Dit is ntet waar! Maar, omdat het een hardnekkig gerucht blijft, plaat sen we 's heren G J P.'s waarschijn lijk te goeder tiouw geuït bezwaar. De prijzen zijn door allerlei instan ties, builen de kinderpostzegelactie om, ter beschikking gesteld. De Spoorwegen gaven de vrije reis, enz. Van de kinderzegel-actie gaat niet 2 cent af En wie het nu nog niet aanneemt op ons gezag, dat hij zich dan rechtstreeks wende tot A'dam 46.405, hoofdbestuur Kinderzegel- actie: dat nummer brengt ieder dwa lende gaarne weer in het rechte spoor. Kolenrnmpslomp Naar aanleiding van uw bericht over nog te leveren kolen tegen nieuwe prijs, vraag ik de autori teiten: „Laat de kolen, die de inen sen nog te goed hebl.en. dezelfde prijs behouden ah in het jaar 1949 Dan is het geval klaar en blijven wij verschoond p->n de rompslomp met de geldtoeslag. R Bakker In een woord\ economisch onmo gelijk. Ongeschoolden naar Australië De Tweede Kamer heeft eer. j wetsontwerp aangenomen voor sub- sidie aan ongeschoolde arbeiders. die naar Australië wensen te emi greren. Waarom prof. teen geschoolucn niet van zoiets? Hun kost de over tocht (bijv. oor 1 gezin van 4 per sonen) 4500 gulden! Een ongeschoolde kan zijn int>o°- del verknDen en het e°ld benutten voor aankoop van kleding, de vle zen. e.d. Waarom komt de regering ge schoolden. die hun kennis en erva ring meenemen, niet tegemoet? A De regering zegt: „Ongeschoolden hebben het eerst werkloosheid te duchten: daarom is het verantwoord dat hel Rijk de kosten, aan hun emi gratie verbonden, gaarne voor zijn rekening neemt. Emigratie van ge schoolden zal de werkgelegenheid voor ongeschoolden nog beperken Bovendien bestaat voor deze groep nog geen directe dreiging van werk loosheid, zodat een tegemoetkoming thans noch sociaal-economisch noch financieel aanvaardbaar is." 7000.per stuk gebouwd kunnen worden en 6.50 per week huur moeten opbrengen. Men heeft hier een grote woonkamer van 7 bij 3.50 meter (de suite wordt steeds minder gewenst), daarnaast een keuken, een trappenhuis, een W C. en een kelder kast. Daarboven zijn twee grote slaapkamers, een kleine slaapkamer en een douche-ceL Een zolder hebr ben deze huizen echter niet. De 43 kleine middenstandswonin gen zijn volgens hetzelfde principe gedacht, alleen zijn de benedenka mers daar b.v. 3.75 breed Ze zullen gemiddeld 45.per maand huur moeten opbrengen Voorts komen er nog 12 arbeiderswoningen voor grote gezinnen en een blok van 14 kleine werkplaatsen. Alle woningen zijn voorzien van een schuur, op 28 na, die een garage hebben, waarin echter ook bergplaatsen voor kolen e.d zijn afgescheiden. Het gehele complex van 306 woningen komt. met inbe grip van de grond, op drie millioen gulden. De heer Bouma vertelde ons. dat de minister enthousiast is over zijn plan nen en hoopt, dat deze alom in het land navolging zullen vinden. Als men op deze wijze woningen bouwt Een regeling gevraagd voor in Indonesië geleden schade (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over dc Wet Materiële Oorlogsschaden ademt een heel wat inschikkelijker geest dan dat van de Tweede Kamer. Daarbij moet natuurlijk in aanmerking genomen worden, dat het ontwerp tijdens dc voorbereiding en dc behan deling in de Tweede Kamer belangrijke wijzigingen heeft ondergaan, al heeft minister Lieftinck het principe een verschil in behandeling tus sen de economisch-sterken en de -zwakkeren onder de oorlogsslachtoffers van de voorgestelde regeling onverzwakt gehandhaafd. Het is juist dit principe, dat blijkt bij de Eerste Kamerleden instem- mag men dat doen buiten het toege stane bouwvolume, heeft de minister gezegd. Het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat de hele dag ge meentebesturen uit alle delen van het land „aan de telefoon hangen" om wethouder Bouma nadere inlich tingen te vragen. Benelux-schermwedstrjjden met Pinksteren DEN HAAG Op 27, 28 en 29 Mei a.s. zullen de jaarlijkse Bene- luxwedstrijden schermen in Neder land worden gehouden. De plaats zal nog nader worden bekend ge maakt. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Er is in de Tweede Kamer meermalen de aandacht op gevestigd en bij het vlak voor Kerstmis gehouden debat over dc 5 pro cent loonsverhoging geschiedde dat wederom dat opvoering der pro ductie door het maken van overuren voor de arbeiders weinig aantrekke lijk is. Van het aldus verworven extra-loon ontgaat hun een belangrijk deel. doordat (le loonbelasting daarop beslag legt. Minister Joekcs heeft in het bovengenoemde debat gezegd, dat het een probleem is, waaraan de Regering aandacht schenkt, doch eraan toegevoegd, dat hü niet kon mede delen of. en zo ja, op welke wijze, hierin verbetering kan worden gebracht. Voor de betrokken arbeiders is dit negatieve antwoord zeer onbe vredigend. Dit wil niet zeggen, dat zij daarom weigeren zullen om ter bereiking van een hoger productie overwerk te verrichten, doch de overtuiging, dat hun hier onrecht wordt gedaan is niet bevorderlijk voor het scheppen van een juiste sfeer voor opvoering der productie. Dat een belangrijk deel van hun door het verrichten van overwerk vergrote inkomsten wordt afge roomd door een te sterke progressie van de loonbelasting is hier niet het enige element van onrecht Zoals de toestand nu is. profiteert de Staat van de extra-inspanning der arbei ders dubbel. In de eerste plaats brengt deze de mogelijkheid nader bij. dat door verhoogde export de betalingsbalans sluitend wordt en het noodzakelijke evenwicht in de Rijksfinanciën daardoor bereikbaar Doch bovendien profiteren de Rijks financiën nog eens door de extra- loonbelasting. welke wordt betaald als gevolg van het door overwerk vergrote inkomen. Waar productieverhoging voor on ze nationale huishouding noodzake lijk is. wil zij kans hebben in 1952 eigen benen te kunnen sfaan. ligt het voor de hand dat de Rege ring geen redelijk middel verzuimen mag om deze kans te vergroten Een redelijk middel schijnt zonder twij fel om de hfervoor vereiste extra- insnanning (tariefwerk, overwerk) voor de arbeiders aantrekkelijk te maken. Er is een algemene overtui ging— en niet alleen bii de direot- betrokkenen dat dit thans stellig niet het geval is En op de duur kan riat een funeste uitwerking hebben Als de Regering het billiikheids- areument niet in overweging zou willpn nemen kan zii o i terb moei- 'ïik blind blijven voor drt catastro fale gevnleen van een medewerking van arbeiderszijde welke me» steeds groter tegenzin zou geschieden. Er wordt zo dikwiilc p«soroken van ..de Cost part veir- de ^-«et uit" dat het voor de Rn"o-jno tijd wordt *>m sne] tot het in-rirM te komen dat dit hier ook moet geschieden Koppige kaketoe BERLIJN. Een vogelhan delaar verkocht enkele weken geleden een kaketoe met de ga rantie, dat het beest heel aardig kon babbelen. Waarom het ech ter. toen het eenmaal pronkte in de kooi van de koper geen woord meer uitbracht zal wei een raadsel moeten blijven. De koper voelde zich opge licht. ging naar de rechter en die weer haalde er een deskun dige bij. die veel wist van de psychologie van dit soort die ren. Reeds nam men als vast staand aan. dat de papegaaien- transactie een kat-in-de-zak- affaire was geweest, waarop twee maanden gevangenisstraf moest volgen, toen het dier op zijn onverwachts uitbracht: ..Absoluut niet, absoluut niet. Halve gare. 'k Zal het aan mama zeggen." Het beest heeft de Berlijnse magistraat voor een rechterlijke dwaling behoed, maar waarom hij al die tijd zijn licht onder de korenmaat heeft gesteld blijft duister. De „Baet" is de verhoogde produc tie en haar zegenrijke uitwerking op onze volkshuishouding,, de „Cost" een verminderde progressie van de loonbelasting, voor zover zij het ge volg is van vergrote inkomsten uit overwerk. En mocht zulks admini stratief moeilijk uitvoerbaar zijn, dan is er nog altijd de eenvoudige en radicale weg om de ondernemers op te dragen het meer dan normaal verdiende geheel of gedeeltelijk te houden buiten de opgave- voor de loonbelasting Als de Regering tot in lengte van jaren op dit probleem blijft studeren en in de negatieve woorden van minister Joekes in de Tweede Ka mer ligt deze mogelijkheid duidelijk opgesloten loopt zij grote kans om de boot te missen. DEN HAAG. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft een plan ontwikkeld voor een budgetonder zoek bij ongeveer 2000 gezinnen, dat in de loop van 1950 zal beginnen. KARATSJI Pakistan heeft de communistische regering van China erkend. Het is het derde land. dat de regering te Peiping erkent. Birma en India zijn reeds voorge gaan. „Fiets" van Messel kwart eeuw in de lucht DEN HAAG Op 4 Januari 1925 behaalde de toenmalige offi cier van het regiment wielrijders G. van Messel, zijn kleine vlieg brevet. Thans is hij die uit zijn diensttijd in dit specifiek Neder landse regiment de bijnaam „fiets" te danken heeft, chef van de KLM- vliegdienst Amsterdam-Djakarta. Tussen deze twee data. die pre cies 25 jaar uit elkaar liggen, valt zijn veelzijdige loopbaan, waarin hij 21209 vlieguren heeft gemaakt in dienst van de KLM. In Mei 1929 werd hii eerste bestuurder. In het jaar daarop ging hii over naar de dienst van de KNILM en na de Japanse aanval in 1941 trad hij in dienst bii het American» Transport Command, dat van Australië uit opereerde. De tweede helft van de oorlog vloog hii in het Nederlandse ne gentiende squadron. Gezagvoerder Van Messel is ook degene, die. nog steeds als militair vlieger, in 1946 de openingsvlucht heeft gemaakt van Batavia naar Los Angeles. Toen in 1947 de KNILM werd op geheven. trad gezagvoerder van En thans is hij chef van de vlieg- Messel weer in dienst van de KLM. dienst AmsterdamDjakarta. Groen lo en de sterke drank GROENLO. De burpe- meester van Groenlo heeft net dezer dagen ernstig en zeer be denkelijk genoemd, dat zijn gemeente kapitalen worden uit gegeven voor vermaak en voor sterke drank. Hij heeft het noodzakelijk geacht de R.K. en protestantse geestelijkheid hier over in te lichten. Burgemeester Schoemaker zei, dat de parochie Groenlo, die plm. 7000 zielen telt in 1949 aan diverse vermakelijkheden heeft uitgegeven een bedrag van f 63.492 -, te weten f 22.117.- voor bioscoopbezoek, f 12.255.- voor toneel, voor sport f 3.546.-, voor dansen f 12.255.- en voor kermisvermaak f 18.308.-. Aan sterk alcoholische dran ken werd uitgegeven 184.072 -, wat neerkomt op een totaal ver bruik van 26.296 liter of liter per hoofd, met een waarde van f 26.29. Ter vergelijking, en voor in gezetenen, die een aansluiting op drinkwaterleiding te duur mochten vinden, zeide de bur gemeester, dat deze slechts f 8.- per hoofd per jaar vraagt. J ming te vinden. De groep, die blijkbaar de mening van de P.v.dA. uitspreekt, acht de billijkheid van de voorgestelde regeling duidelijk. Ook een andere grote groep, onmis kenbaar de K.VP.. acht de thans voorgestelde regeling aanvaard baar", al ziet zij bij de toepassing schrijnende gevallen, waarin-aan h i. begrijpelijke verwachtingen onvol doende zal kunnen worden voldaan. Daarentegen achten enkele leden het principe van de regeling minder gelukkig, omdat naar hun mening ieder Nederlander in deze materie recht heeft op een gelijke behande ling. Van verschillende zijden wordt de Regering met aandrang uitgenodigd al«nog een regeling in het leven te roepen voor Nederlanders, die in Indonesië have en goed hebben ver loren. De vraag wordt verder ge steld of voor de schade in Nijmegen en het Haagse Bezuidenhout. welke bij vergissing blijken te zijn aange richt, een bijdrage van de geallieer den geen plicht moet worden ge acht. Vele leden zijn bezorgd of de toe passing van dc ingewikkelde rege ling zodanig zal zijn, dat een gevoel van rechtszekerheid te verwachten zal zijn. Met name twijfelt men of het tegenwoordige apparaat, het Commissariaat voor Oorlogsschade en de verschillende Schade-Enquête commissies. wel voor dit werk bere kend zal zijn. omdat het indertijd min of meer uit de grond moest worden gestampt. Men zou gaarne van de Regering de verzekering ont vangen. dat gestreefd zal worden naar een werkwijze, welke meer be vredigt dan de tegenwoordige prak tijk. Van verschillende zijden wordt de vraag gesteld, of de thans werk zame instanties per circulaire, of op andere wijze, oorlogsslachtoffers, met het ooe op de komende wette lijke regeling, hebben afgeraden om tegen uitspraken in beroep te ko men. Wanneer zij op die grond van het instellen van beroep hebben af gezien. zullen zij na het in werking Huurkwestli rentezegcls ouderdomspensioen invaliditeitswet civiele procedures arbeidswet en*. Vraag: W. N. K. zou gaarne willen weten óf de huurverhoging, welke naar verluidt, op 1 Januari a.s. zal gaan geheel of gedeel telijk ook zal gelden voor onder huur. Antwoord: Hier kan nog geen definitief antwoord worden gegeven omdat nog slechts be kend is, dat er huurverhoging zal komen. Hoe deze verhoging zal mogen worden berekend, wanneer enkele maanden geleden de Prijs- beheersing een speciale huurver hoging heeft toegestaan, kan ook thans nog niet worden gezegd. Vraag: Mevr. P. U W.D zou gaarne willen weten of bij een zeer bekende onderneming nog verhoging op de pensioenen plaatsvindt. Antwoord: Aanvankelijk waren deze pensioenen door de onderneming vrijwillig met 25 verhoogd. Toen echter dc Nood wet Drees ging functionneren, zette men de uitbetaling van de toeslag stop. In enkele gevallen, wanneer er bijzondere omstandig heden in het spel zijn, wordt door de betreffende onderneming nog wel eens iets extras gedaan. Vraag: L. R stelt vragen over de hoogte van dc ouderdomsren ten en over berekening van po lissen. Antwoord: Op ouderdoms renten, toegekend na 1 October 1948 worden geen toeslagen ver strekt^ Polissen van levensverzekering, recht gevende op een uitkering in eens van in totaal niet meer dan f 2000,worden niet tot het ver mogen van een aanvrager om nooduitkering gerekend. Zodra echter de uitkering ineens dit be drag overschrijdt, moet de afkoop- waarde van de polis als vermo gensbestanddeel worden opgege ven. Vraag: J. B. zit in de knoop over de berekening van het wa terleiding tarief. Moet de huisei genaar hier betalen, dan wel de huurder? Antwoord: Het is twijfelachtig of hetgeen de huiseigenaar hier doet, in overeenstemming is met de door het Gemeentelijk Water leiding Bedrijf gestelde regelen. treden van de nieuwe wet daartoe niet meer over kunnen gaan. Dit zou een grove onbillijkheid zijn, welke alleen kan worden opgeheven, in dien de minister hier gebruik maakt van zijn bevoegdheid om in bijzon dere gevallen een hernieuwde be handeling te doen geschieden. DE rust waarmede in Indonesië de overdracht van de souvereiniteit heeft plaats gevonden en het enthousiasme der Indonesische be volking allerwege, demonstreerden wel zeer duidelijk de intense vreug de. waarmede ons broedervolk zijn vrijheid ontving. In die vreugde delen allen hier, die waarachtig verstaan hebben, wat in de achterlig gende jaren meer dan eens door Kerk en Zending over de vrijmaking van het Indonesische volk is gezegd en aangegeven als een weg, die bewandeld moest worden, eenvoudig omdat het christelijk geboden is. Het is alleen maar jammer al schaadt het thans niet meer dat de Kerk het niet nog duidelijker heeft gezegd, nog meer onomwonden. In dit verband verwijzen wij naar een artikel, dat dr Emmen, scriba der Generale Synode der Ned. Herv. Kerk in het laatste nummer van het vorig jaar schreef in het Weekblad „De Hervormde Kerk". Het laat geen twijfel bestaan aan de blijdschapdie ook in de hoogste kringen der Hervormde Kerk over het bereikte resultaat aanwezig is. zou het niet de millioenen-massa van Indonesië zijn, die het „merde- ka" begeerde, doch slechts een klein groepje semi-intellectuelen, drijvers en opzwepers. Kerk en Zending hadden de gedachte „In- dië is van ons" reeds lang prijs gegeven, indien zij die ooit gehad Indonesië op drempel van nieuwe tijd Wanneer wij dan zien hoe Ne derlandse christenen in het parle ment nóg niet die christelijke ge- bodenheid konden opbrengen om de millioenen van Indonesië te geven wat hen toekomt, .en hoe zogenaamde christelijke kranten zelfs de zo regelrecht uit het hart gesproken woorden van de Konin gin ombuigen tot gedwongen zin nen. dan vrezen wij, dat nochtans tal van christelnke Nederlanders niet tot het inzicht gekomen zijn, dat het naoorlogse Azië (waarvan Indonesië niet is los te maken!) geen laatste rest van overheersing meer verdraagt. Daarom is het een troost, dat de stem der christelijke politieke partijen zeer beslist niet de stem der Kerk is. De Kerk dat is duidelijk gebleken spreekt vanuit een ander vlak dan de poli tiek, ook al noemt zij zich ten on rechte christelijk. Het is goed, deze dingen uit elkaar te houden. Want de Kerk. op voorgaan van haar leidende figuren en wij denken hier vooral aan een man als prof. Kraemer heeft géén geloof gehecht aan het fabeltje, als Deze week: in Kerk en Wereld hebben in de mate van de politieke christelijke groeperingen van thans. Én het mag nog wel eens uitdrukkelijk geconstateerd wor den dat in de Zendingsarbeid de Kerk van Nederland de toon heeft aangegeven bii het bevorderen van de zelfstandigheid voor Indonesië, die nu verkregen is. Van 1930 af is de ontvoogding der zg. Jonge Kerken regelmatig voortgegaan. Andere dezer Ker ken, in de nieuwe tijd geboren, zo als bv. de Chinese Kerk van Oost Java en de Balische Kerk, hebben van meet af aan in zelfstandigheid en onder eigen leiding geleefd en gewerkt. En als er in Nederland mensen geweest zijn, die de Zen ding steunden, de hospitalen en de scholen, om eigen imperialisme in stand te houden, laten zij dan we ten, dat zij daarmede het proces slechts hebben verhaast. Er is ook voor een ander sprook je geen plaats. Het schijnt name lijk, dat christelijk-politieke krin gen in ons land gemeend hebben en nog menen, dat de Christelijke Kerken in Indonesië zich toch eigenlijk moeilijk konden vinden in de Republiek en liever onder de hoede van Nederland waren ge bleven. Maar dan heeft men voor bijgezien, dat de delegaties dezer Kerken, die Oslo '47 en Amster dam '48 bezochten en vele contac ten met de Kerk in Nederland heb ben gehad, overduidelijk hebben uitgesproken, dat zij volkomen, in eigen nationaal bewustzijn achter de Republiek stonden en mis schien in sommige opzichten, ook buiten Java, republikeinser waren dan de Republiek! En daarom: de grote massa der Indonesische Christenheid ver heugt zich van harte mede over de verkregen vriiheid en onafhanke lijkheid. Zij schaamt zich hoogstens over het feit. dat haar broeders in Nederland en met name in de volksvertegenwoordiging, in hun christelijke pers enz., op enkele uitzondering na. dit inzicht en be grip nog niet hebben verworven. Wij staan samen op de drem pel van een nieuwe tijd. De wijze waarop, en zelfs de vraag öf chris telijk Nederland die drempel over schrijdt. is bindend voor alle mo gelijkheden. die Kerk en Zending, meer nog, die het Evangelie, in de toekomst onder onze broedervol ken zullen vinden. En ook in de Kerk en door de Kerk zal herhaaldelijk moeten worden gezegd, dat er een nieuw begin is gekomen, waarin vreugde vol moet worden gewaardeerd en waarop de geestelijke steun en medeleven van Nederland met worden gegeven, eerlijk en van harte, bovenal bijbels en waar achtig christelijk. Daarom zal vragensteller goed doen eens op het bureau van het Waterleiding Bedrijf te gaan pra ten en informaties in te winnen. Vraag: P. B wil iets weten over de toepassinng van de Lote rijwet bij het geven van cadeaux, waarvan de no.'s moeten corres ponderen met de Nederlandse Staatsloterij An tv/oord: Men brande zijn vingers niet. De Loterijwet is een wet V°1 voetangels en klemmen. Op het kantoor der Kamer van Koophandel ter plaatse zal men belanghebbende zeker wel enige inlichtingen willen geven. Vraag: A. N. wil graag weten wat voer hem het maximum be drag aan inkomsten is, waarboven geen uitkering ingevolge de Nood wet Ouderdomsvoorziening zal worden verleend. Antwoord: Dit is in Uw ge val en in Uw gemeente f 875. per jaar Wanneer Uw totale in komen dit bedrag bereikt of over schrijdt, bestaat er niet langer aanspraak op uitkering ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning. Vraag: G. A Iv. vraagt inlich tingen omtrent de regeling van de kinderbijslag. Antwoord: Voor hetzelfde kind mag slechts eenmaal kinder bijslag worden genoten. Aan de gehuwde vrouwelijke arbeider wordt namelijk over een kalen derkwartaal over ten hoogste zo veel dagen kinderbijslag uitge keerd, als haar echtgenoot over datzelfde kwartaal minder dan 78 aagen recht heeft op kinderbij slag. pe kosten van de kinderbijslag worden verhaald op de werkge ver door een premieheffing van 6 tfo van het door hem uitbetaal de loon. Het orgaan waarbij de werkgever voor de uitvoering der Kinderbijslagwet is aangesloten (Raad van Arbeid of Bedrijfsver eniging) is met de invordering van deze premie belast. Vraag: W. A. K. wil graag weten of de kinderbijslag ook aan kleine zelfstandigen wordf uitge keerd. Antwoord: Neen, tot nu toe niet. Wel schijnt het in de bedoe ling te liggen om, zo enigszins mogelijk, de werkingssfeer van de sociale verzekeringswetgeving uit tc breiden tot de zelfstandigen, maar deze materie is uiterst moei lijk te regelen. Vraag: H. B. Deze stelt vragen omtrent het opmaken van processen-verbaal bij overtredin gen, welke op het terrein van de keuring van waren liggen. Wie is Vader en zoon (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Dr. R. H. Woltjer, sinds bijna een halve eeuw hoogleraar aan dc Vrije Universiteit te Amsterdam, stapte gisteren in de Eerste Ka mer manhaftig naar het spreek gestoelte en deed een scherpe aanval op het wetsvoorstel tot het scheppen, met Rijksfinan ciën, van een organisatie voor zuiver-wctcnschappelijk onder zoek. Zijn Hooggeleerde vrees de, dat daaruit een soort staats wetenschap zou' voortspruiten en meende bovendien, dat de universiteiten en hogescholen hierdoor werd tekort gedaan, omdat het wetenschappelijk on derzoek ook tot hun taak be hoort. Hij nam het zó hoog op, dat hij aankondigde tegen het wetsontwerp te zullen stemmen. Toen verscheen hij, voldaan over zijn arbeid, op de gereser veerde tribune, ten einde zijn zoon, mr. H. J. Woltjer, te be groeten, die daar zat met nog enige collega's-ambtenaren van O., K. en W., ten einde minister Ruften bij de verdediging van het wetsontwerp bij tc staan. „Nou, pa," zei Woltjer Jr. tot Woltjer Sr., „daar hebt u zich even lelijk vergaloppeerd!" En pa kreeg van zoonlief een, op het oog te oordelen, zeer doel treffend standje. Bedrukt keer de hij in de vergaderzaal terug en kreeg daar van minister Rut ten een koekje van het' zelfde deeg aangeboden. Het resultaat was. dat het wetsontwerp er zonder hoofdelijke stemming doorging en prof. Woltjer zelfs geen aantekening vroeg, dat hij ertegen ivas. Hij was blijkbaar grondig van zijn vrees genezen. K. in een dergelijk geval aansprake lijk? Antwoord: Zonder nauw keurige kennis van alle feiten, kan hierop geen afdoepd ant woord worden gegeven. Ligt de schuld bij de werknemer, die op een nonchalante wijze met de ar- •tikelen is omgesprongen of kan worden aangetoond, dat de werk gever in gebreke is gebleven Het is wel voorgekomen, dat melkrij ders zeer goede melk van de fa briek meekregen, maar door het niet afsluiten van de bussen, dus door een nonchalance, ertoe heb ben medegewerkt, dat vuil in de melk is gekomen. Vraag: J. F C meent zich le kunnen verzetten tegen een ver bouwing, waarvoor h«t Gemeen tebestuur waarschijnlijk toestem- ming geeft Antwoord: Wanneer het Ge meentebestuur toestemming tot verbouwing geeft, doet het zulks ongetwijfeld aan de hand van de desbetreffende voorschriften. Men kan in een dergelijk geval nooit eigen rechter spelen, maar doet verstandiger eens met de Burge meester te gaan praten wanneer men vermoedt, dat als gevolg van de komende verbouwing nadelen voor anderen kunnen ontstaan. Vraag: H. P is zeeman cn vraagt of er ook uitkeringsmoge-' lijkheden voor hem zijn nu hij niet vaart. Antwoord: Jammer genoeg zijn deze mogelijkheden er niet. De Ziektewet is in het onderha- v:ge geval niet van toepassing. Vele maanden geleden reeds heeft de regering in overleg met Batavia voor het Hoge commis sariaat van Indonesië, dat te eniger tijd wel zou komen, een kantoor gehuurd aan de R. J. Schimmelpennincklaan 3. daar van deed dc Haagse telefoongids van Juli reeds mededeling op pag. 130, kol. 3. Het ogenblik is thans aangebrokenwaarop dit kantoor door de Indonesische vertegen woordiging ih gebruik zal wor den genomen. De Hoge Commis saris, wiens benoeming zeer bin nenkort te verwachten is. zal echter zijn woning in Wassenaar vinden; in het fraaie buiten Backershaegen. dat zo juist voor dit doel gehuurd is, waarvan we hierbij een afbeelding geven. Driejarig kind overreden door auto en gedood ZAANDAM Woensdagmiddag is het bijna driejarige zoontje van de familie Franken in de Fransen straat in Zaandam onder een auto gekomen en op slag gedood. Het kind liep uif het steegje naast de woning cn struikelde, waardoor het voor de v/ielcn viel van een passerende auto van de gemeente lijke reinigingsdienst. VARA-personeel krijgt ook loonsverhoging HILVERSUM Tijdens de Woensdag gehouden nieuwjaars bijeenkomst van het VARA-perso neel heeft de voorzitter van het bestuur, mr J. A. W. Burger, me degedeeld, dat de VARA het voor stel van de Nederlandse Radio Unie aan alle organen om de sala rissen van het omroeppersoneel met 5 procent te verhogen, heeft aanvaard. Nederlandse consul in Pretoria gewond PRETORIA De consul van ons land te Johannesburg, mr J. W. A. van Hattum, is tengevolge van ver blinding door een tegenligger, op 30 December met z'Jn suto tussen Pretoria en Johannesburg tegen een boom gereden. Hij werd aan de knie gewond en zal enige tijd in een ziekenhuis moeten doorbren gen.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3